Big Brother avant la lettre MEDIA Bedrijf Oerlemans mag voetbal in beeld brengen Caro Lenssen als jonge hond in Kicken! Serie over toekomst van bestel De omroep van de toekomst 'Vanaf nul beginnen op twee netten 'Versatel gaat niets overhaasten' Genee worj; voetbalgezi John de M k De Mol koopt reality-series Hilversum - Talpa Media van John de Mol heeft op de inter nationale tv-beurs in Cannes twee Amerikaanse reality-pro- gramma's gekocht. Het gaat om The Biggest Loser (over afval len) en Meet Mr. Mum (vader moet alleen voor kinderen zor gen). Daarmee tekenen zich langzaam de contouren van de nieuwe zender van De Mol af. Naast voetbal worden veel rea- lity-programma's uitgezonden. Eerder werd bekend dat Talpa Expeditie Robinson en Survivor uitzendt, en dat ook Big Brother terugkeert. Van Nieuwkerk niet naar Talpa Hilversum - Matthijs van Nieuwkerk verbindt zich nog voor drie jaar aan de Nederland 3-omroepen VARA, NPS en VPRO. Geruchten dat de pre sentator naar Talpa, de zender van John de Mol, zou gaan wor den hiermee ontkracht. Van Nieuwkerk gaat de volgende programma's (mede) presente ren: Holland Sport, de Popquiz a gogo en een dagelijks pro gramma in de vooravond. NCRV brengt de lintjesregen op tv Hilversum De NCRV zendt op 29 april een live-show uit rond de jaarlijkse lintjesregen. De 70 minuten durende show, gepre senteerd door Daphne Buns- koek, staat in het teken van be kende en onbekende Nederlan ders die een koninklijke onder scheiding ontvangen. Vanuit de studio wordt geschakeld naar de uitreiking van onderschei dingen in den lande. Ook in de studio worden enkele gelukki gen verrast. Bekende personen vertellen waar zij hun lintje be waren. Wie zelf gegadigden heeft, kan vanaf vandaag te recht op ncrv.nl/printjelintje, waar iedereen zijn eigen onder scheiding kan uitprinten om die te overhandigen aan degene die tot nu toe jammerlijk over het hoofd werd gezien. dinsdag 19 april 2005 Hilversum - Wordt de Italiaanse kardinaal Tettamanzi de nieuwe paus? Of is de Duitser Ratzinger de grootste kanshebber. Of zorgt outsider Hoyos uit Colombia voor een grote verrassing? Kruispunt brengt tot op het moment dat er witte rook op- kringelt 'het heetste nieuws uit Rome' in het dagelijkse Paus- joumaal. Hoewel de pauskeuze zich achter de muren van de Sixtijnse kapel in het diepste geheim afspeelt, levert het con claaf toch fascinerende tv op, aldus presentator Leo Fijen. ,,De 115 kardinalen hebben ge heimhouding gezworen, maar hun secretarissen en vertrou welingen lekken nog wel eens." Niet dat Kruispunt daar afhan kelijk van is, benadrukt Fijen. „Dat we niets zien en horen over het verloop van de stem mingen, maakt het juist zo fas cinerend. Al die mannen die volledig afgeschermd bijeen zijn op een plek die normaal een toeristische trekpleister is. Het ritueel spreekt tot de ver beelding, met stembriefjes, zwarte en witte rook, machts blokken en de pausmaker die zonodig een beslissing forceert. Big Brother avant la lettre." Kmispunt neemt de biografieën van de twintig grootste kans hebbers door, kerkhistoricus Peter Nissen, vaste gast in de studio, geeft zijn visie op de gang van zaken en verslaggever Stijn Fens brengt dagelijks het laatste nieuws uit Rome. Daar naast komt er elke dag een be kende Nederlander aan het woord in 'Pausidols', en kan de rubriek zolang als nodig putten uit een serie anekdotes over eerdere conclaven. „In Rome zijn deze dagen na tuurlijk een heleboel aardige re portages te melken. Zo heeft de De hele wereld let op déze kachel: witte rook betekent een nieuwe paus. Foto: Reuters/Pier Paolo Cito kleermaker van het Vaticaan pausgewaden laten afleveren in drie verschillende maten. Het is in het verleden namelijk voor gekomen dat de nieuwe paus het balkon moest betreden in een niet passend gewaad." Fijen verwacht dat het conclaaf een dag of drie zal duren. „Men zoekt geen eeuwige vader, maar een heilige vader. Johannes Paulus II was een wereldleider. Er is nu vooral behoefte aan een kerkleider, iemand die de bestuurlijke crisis binnen de kerk aanpakt. De verwachting is daarom dat men kiest voor een tussenpaus, iemand die orde op zaken kan stellen, maar zo danig op leeftijd is dat hij snel weer wordt opgevolgd." Zodra er witte rook komt uit de schoorsteen van de Sixtijnse ka pel en het habemus papam (we hebben een paus) klinkt, ver zorgt Kruispunt op Nederland 1 een anderhalf uur durende live uitzending waarin de nieuwe paus wordt gepresenteerd. Net werk wordt dan gemaakt door de KRO en om 23.00 uur blikt Kruispunt in een extra uitzen ding terug. Onder Nederlanders is de Belgi sche kardinaal Danneels veruit favoriet om Johannes Paulus II op te volgen, zo blijkt uit de 'pauspoll' op de website katho- lieknederland.nl. De RRK-site heeft sinds het overlijden van Karol Wojtyla een ruim een mil joen mensen getrokken. Fijen vindt het logisch dat Ne derland Danneels steunt. „Hij heeft progressieve opvattingen over bijvoorbeeld de rol van de vrouw en het gebruik van con dooms. De denkbeelden die hij koestert spreken Nederlanders erg aan.Volgens Vaticaan- watchers maakt de sympathie ke zuiderbuur overigens geen enkele kans op het pontificaat. Berrit de Lange Kruispunt Pausjournaal, dage lijks totdat nieuwe paus bekend is om 18.30 uur bij de RKK op Nederland 1 Onze krant laat enkele tiental len mensen aan het woord over de toekomst van het publieke bestel. Politici, programmama kers, artiesten, omroepbestuur- ders en anderen spreken zich met ingang van vandaag uit. Aan hen de vraag, 'Hoe moet de publieke omroep eruit zien?' In mei komt staatssecretaris Medy van der Laan met haar toekomstplan voor de publieke omroep. Met ingang van 2008 moet het bestel er anders uit zien. De programma's moeten beter, de opbouw van een kijk- of luisteravond sterker, en Hil versum moet afstand nemen van puur amusement. Leden gebonden omroepen als AVRO en NCRV mogen programma's blijven maken, maar, zij beslis sen niet langer mee over de vraag waar en wanneer deze worden uitgezonden. Hoe nu verder? Een antwoord vinden op die vraag is belang rijk. De publieke omroepen ver liezen veel kijkers en luiste raars. Die stapten de afgelopen vijftien jaar massaal over naar stations als RTL 4 en SBS 6. Het einde is nog niet in zicht. De nieuwe zender van John de Mol, die het eredivisievoetbal voor de publieke neus weg kaapte, zal weer kijkers kosten. De publieke omroep houdt enigszins stand met kijkcijfer krakers als Boer zoekt vrouw, Spoorloos, het Journaal en Stu dio Sport, maar deze successen zijn uitzonderingen op de regel geworden. Een andere bedrei ging is de voortschrijdende di gitale techniek, waardoor straks elke burger de gelegenheid krijgt radio- en tv te maken. In de eerste aflevering Mies Bouwman, voor wie de bezem er door mag. Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die vr; stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederlande allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vandaag: d 'grande dame' van de Nederlandse tv, Mies Bouwman. „Terug naar af met de publie ke omroep, dat is helemaal niet zo slecht. De boel is nu zó verwaterd, zó besmet. Die kleine omroepen, al dat grut, hebben een uurtje hier en een uurtje daar. Er is op deze ma nier helemaal geen eigen identiteit meer. En dan ook nog eens achter de commerci ële zenders aanhollen. Dan wordt het toch alleen maar meer van hetzelfde? Met weer van die flutpresentatoren die in flutprogramma's van die trappen afkomen. Vroeger was het nou niet be paald beter, maar het was ook lang niet zo slecht. We hadden toen programma's, daar kon je echt niet over naar huis schrijven. Maar het waren wél eigen idee- en. We de den het zelf, met weinig geld. Nu worden er geen pro gramma's meer ge maakt, maar ze worden aan gekocht. Er is geen eigen crea tiviteit meer. De publieke om roep heeft een minderwaar digheidscomplex, er heerst een totale verwarring. Met twee publieke netten kan er gewoon weer vanaf nul be gonnen worden. Dan kunnen ze op een rijtje zetten wat nu precies het ideaal van en het idee achter de publieke om roep is. Er zijn heus wel ge noeg goede programma's, hoor. Dat kan ook niet anders Foto: ANP/Koen Suyk als je negen Nederlandsi ders hebt. Het moet als je dan niet iets goeds te vinden. Bij de publiei ten kan er ook niet iedei I ment van de dag een suj I topprogramma te zienz 1 Dat hoeft ook helemaal! Zolaj maker in het gramre loven, het w dan i: kwaliti Vroegf je waarderingscijfers en wordt er gekeken naar cijfers. Maar daaraan va niets te meten? De progi mamakers moeten weer met ideeën komen en h weer zelf gaan doen. Da nen ze ook zelf wel bep; iets kwaliteit heeft. Eigerfcr moeten de mensen van blieke omroep niet zeur Gewoon je mond houde ii werken. Met plezier." Joyce Keuker zeist/anp - Het tv-productiebe- drijf van Reinout Oerlemans, Eyeworks, gaat vanaf volgend voetbalseizoen drie jaar lang de wedstrijden van de eredivisie in beeld brengen. Dat hebben de diverse zendgemachtigden gis teren besloten. Talpa (het bedrijf van John de Mol), Versatel en RTL vonden dat de prijs/kwaliteit-verhou ding in de bieding van Oerle mans' bedrijf het beste was. Om de omvangrijke eredivisie- deal, die ongeveer duizend wedstrijden beslaat, binnen te slepen nam Eyeworks eind ja nuari het productiebedrijf van onder anderen Kees Jansma (WK Producties) over. De ken nis die hij daarmee in huis haalde heeft z'n effect gehad, blijkt dus gisteren. Opdracht In de afgelopen maanden voer den diverse tv-producenten een heftige strijd om de opdracht binnen te slepen. Uiteindelijk moest de Eredivisie CV samen met de zendgemachtigden kie zen uit drie geselecteerden: En- demol, Eyeworks en Blue Cir cle. Voor wat betreft de registratie van de duels is dus gekozen voor Eyeworks/WK Producties. Blue Circle De omlijstende programma's laat RTL maken door Blue Cir cle, het bedrijf dat onder meer RTL Boulevard produceert. Ver satel (live-beelden) en Talpa (samenvattingen) willen de ko mende twee weken gebruiken om qua omlijstende program ma's exclusief verder te praten met WK Producties/Eyeworks. Mocht daaruit geen overeen stemming volgen dan komen andere producenten weer in beeld. Vooralsnog is Endemol de grote verliezer in de dans om de voet balbeelden. Dat is opmerkelijk omdat Ende mol verwachtte dat de oud-top- man/oprichter/mede-naamge- ver van het bedrijf, John de Mol, in dit dossier met extra sympathie naar Endemol zou kijken. Bij het concurrerende bedrijf Endemol is de teleurstelling groot, aldus een woordvoerder. „We hebben heel hard gewerkt en hadden vertrouwen in onze voorstellen, maar kennelijk was het niet genoeg. We zullen later wel horen waarom wij de op dracht niet hebben gekregen, maar nu is een felicitatie aan Eyeworks op z'n plaats." De zegsman weet niet hoever het bedrag dat Endemol vroeg verwijderd was van wat Eye works vroeg. Champagne Mededirecteur R. van den Bogaard van Eyeworks kan en mag niet bekendmaken hoeveel geld zijn bedrijf krijgt voor de opdracht. „Ik heb ook geen idee wat de anderen hebben geboden." Op de burelen van zijn bedrijf knalden gistermiddag de cham- pagnekurken wegens het bin nenhalen van de omvangrijke opdracht. door Eric de Bie Amsterdam - Voor Versatel- topman Raj Raithatha komt de start van de nieuwe voetbal competitie op 12 augustus ei genlijk te vroeg. De Brit van In diase komaf had graag nog wat meer tijd gehad om 'zijn' pak ket - de live-uitzendingen van het eredivisievoetbal via breed- band-intérnet - wat completer te maken. „Maar we moeten niet overhaasten. We willen de abonnee een goed pakket aan bieden en dat ligt er nu. Toch was de verwachting dat Versatel meteen met 'triple play' (tv, telefonie en internet ineen zou begijineji. Nu ben ik toch nog niet verlost van mijn kabel aar en telefoonaanbieder. Vormt dat voor mensen geen drempel om abonnee te worden? Raithatha: „Liever had ik nu ook entertainment, films en an dere tv-kanalen aangeboden, maar logistiek gezien is dat niet mogelijk. De start van de com petitie kunnen wij niet ver plaatsen, dus de prioriteit lag Versatel-topman Raithata: „De kijker bepaalt voortaan waar hij naar kijkt. Foto: Dijkstra/Cor Salverius nu bij het huidige aanbod." Hoe denkt u mensen toch te kunnen overtuigen om abonnee te worden? „Als we goed kunnen uitleggen waarom we deze weg bewande len, zullen mensen dat accepte ren. We richten ons in eerste instantie op de voetbalfan. Daarna moet de rest volgen. Het is ook een kwestie van de mensen laten wennen. Wij bie den een heel andere manier van televisiekijken. Niet de zendgemachtigde, maar de kij ker bepaalt voortaan waar hij naar kijkt en wanneer. In Enge land heeft Sky bewezen dat de tijd rijp is voor interactieve tele visie." Momenteel kan zeventig procent van de Nederlandse huishou dens op het Versatel-netwerk worden aangesloten. De overige dertig procent blijft verstoken van live voetbal? „Nee, we werken aan een op lossing via andere providers. Ik kan nog niet zeggen welke." Het apnbod voor een abonne ment van 40 euro geldt tot 1 ju ni. Wat kost het daarna? „Ook dat kan ik nog niet zeg gen. Dat ligt helemaal aan het succes van het huidige aan bod." amsterdam/gpd - Voet te-presentator Wilfred wordt het gezicht van h "eè lijkse voetbaloverzicht W' pa. Als presentator e sport moet hij bij de ze John de Mol met ing 8. het nieuwe voetbalseiz dio Sport doen vergeter De laatste besprekingi ike ten nog worden afgeroi Genee ging er gisteren dat hij met Talpa tot stemming zou komen opmerkelijk. Vorige v kende hij nog een 1 komst met RTL Nederla jj^ Daar ziet hij nu van a sai de mogelijkheid zich aa a9 om op zondagavond bekeken sportprograifcg mogen presenteren. „I sinds ik 12 was mijn dl zou het mezelf nooit 1 als ik deze kans voo gaan." Ook zijn verleden bij Sp f in 1996 mislukte spo 2l waar ook De Mol bij bieri was, speelde een rol,, dit weekend één gesp hem gehad en hij zei hebben nog iets rechi 0 ten'," aldus Genee. 'Realitydrama is een kwestie van camera aan en gewoon dóen' door Berrit de Lange Hilversum - Ze speelde in Cloaca, Stille Nacht, 06/05, De Zwarte Meteoor en nog een hele rits speelfilms. Op televi sie verscheen ze in tv-series als Span gen, Hartslag, Medea en Meiden van De Wit. Een indrukwekkend cv voor een pas 21-jarige. Caro Lenssen is momenteel druk met de opnames van de film Eilandgasten, met Egbert Jan Weeber, Tygo Ger- nandt en Johnny de Mol. Op Yorin is de jonge actrice, dochter van Renée Soutendijk en producent Thed Lens sen, sinds kort elke maandag te zien in de reality-dramaserie Kicken! Lenssen en haar collega's hebben voor Kicken! een paar weken in Nieuw-Zeeland ver toefd. „Het resultaat is één grote va kantiefilm", aldus Lenssen. De reeks Vertelt het verhaal van een groep jong volwassenen op reis in Nieuw-Zeeland. Hun avonturen moe ten op de kijkeir overkomen alsof ze werkelijkheid zijn. Daarom wordt ook de indruk gewekt dat de personages elkaar filmen met kleine camera's. De rollen worden gespeeld door vrijwel onbekende acteurs. Lenssen heeft als benjamin van de cast de meeste ervaring, hoewel ze als eni ge geen acteer- of dramaopleiding heeft gevolgd. Voordeel is natuurlijk dat ze de liefde voor het vak thuis met de paplepel kreeg ingegoten. Caro maakte haar acteerdebuut in een VPRO-serie toen ze een jaar of negen was. Op haar zestiende was ze voor het eerst te zien op het witte doek. Het genre realitydrama, dat momen- Caro Lenssen: „In het dagelijks leven ben ik wel een stuk minder naïef." Foto: GPD/Jolanda den Harder teel erg in trek is bij zenderbazen om dat het weinig kost en vooral jonge kij kers trekt, vergt een flinke dosis impro visatievermogen van de acteurs. Zij zijn zelf grotendeels verantwoordelijk voor de invulling van hun personage en de dialogen. Voor de nodige hou vast en de rode draad is één intensief gesprek met de regisseur vooraf af doende. Lenssen speelt Iris, het zusje van macho Mathijs. Zij reist met Mathijs, zijn vriendin Kim en haar vriendinnen Sandra en Ellen mee naar Nieuw-Zee land om wat meer levenservaring op te doen. Aan de andere kant van de we reld sluiten ook de broers Daan en Nick zich aan bij het per camper rond trekkende gezelschap. Iris zorgt voor de luchtige sfeer onder de reizigers, die worstelen met onbe antwoorde liefdes, ontrouw in hun re latie en zelfs een geheime zwanger schap, stelt Lenssen. „Ze is zoekende naar wie ze is. Ze is echt de jonge hond van de groep, degene die er onbekom merd tussendoor huppelt. Haar leven is een en al rozengeur en maneschijn. Totdat ook Iris een gigantische dreun te verwerken krijgt, en er achter komt dat het leven iets anders in elkaar steekt dan ze gewend was." Gezien haar eigen levenservaring en haar onschuldige uitstraling, was Lenssen volgens de makers geknipt voor de rol van Iris. „Ik lijk wel op haar ja, in zoverre dat mijn leven tot nu toe ook vrij rooskleurig is verlopen. Maar in het dagelijks leven ben ik wel een stuk minder naïef. Ik weet wat het is om keihard te werken voor een film of serie, of te moeten knokken voor een mooie rol." Kicken! vergt een totaal andere werk wijze dan prestigieuze dramaproduc ties als Cloaca of Eilandgasten, beaamt Lenssen. „Ik vind het leuk om beide genres naast elkaar te kunnen doen. Het is ook wel eens prettig om, niet in een keurslijf je tekst op te hoeven zeg gen. Realitydrama is een heel andere manier van werken, met veel vrijheid voor de acteurs. Ik hou wel van impro viseren. Of het moeilijk is? Nee hoor. Het is een kwestie van camera aan en gewoon dóen." KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. PSV-Olympique Lyon NOS 2. Studio Sport zo 19 uur NOS 3. Journaal (zo, 20u) NOS 4. Boer zoekt vrouw KRO 5. Spoorloos KRO 6. AZ-Villareal NOS 7. Kopspijkers VARA 8. Bayem M.-Chelsea NOS 9. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 10. Goede tijden slechte tijden RTL 4 |ht '9; Top 10 meest bekeken kinderprogramm L cht. 15 am 00.: Irac ani Fro Totally spies! Zoop Kids from room 402 Max Bende van vijf Braceface Rocket power Spongebob spuarepants Avonturen van Kuifje Lucky luke Jetix Nickelodeon Jetix Jetix Jetix Jetix Nickelodeon Nickelodeon Nickelodeon Nickelodeon Marktaandelen inc Nederland 1 Nederland 2 Nederland 3 RTL 4 RTL 5 Yorin SBS 6 NET 5 Veronica 13, 22,8 6,8 16,2 3,3 5,6 10,2 5,0 3,0 (13,6) (21,3) (6,4) (16,8) (3,7) (5,3) (9,9) (5,2) (3,2) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaal kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de aandelen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10