ArkeFly pakt concurrenten aan ECONOMIE Turkse banksector rijp voor overnameslag Duitsers in actie tegen goedkope buitenlanders Bouwbonden dreigen met actiedag op maandag 2 mei Reisorganisatie TUI heeft grote plannen met boedel Holland Exel ABP en PGGM behalen heel magere rendementen Ahold-topman goed voor 3,5 miljoen euro Rem op groei uitkeringen Brussel vraagt meer inzicht telecommarkt Winkels verkopen weer minder vrijdag 15 april 2005 Ast van VGZ - ievenvoudigd iïN - De Nijmeegse zorg- eraar VGZ heeft er in ijna 100.000 verzekerden regen. De winst verzeven- rde bijna van ruim 11,2 ijna 77 miljoen. De om- eg van 5,3 naar 5,7 mil- GZ verwacht dat de groei r doorzet. Het huidige verzekerden staat op bij- ndljoen. Verzekerden A, Trias en De Goudsche, bij VGZ zijn onderge- zijn daarbij niet inbe- Worden die meegeteld, VGZ met 3,4 miljoen 11 de groote zorgverzeke- n Nederland. VGZ had ande jaren te maken met onder meer door te- ende beleggingen, sterk m zorgkosten en premie die geen gelijke tred ld wil van belang af ilm - Ahold wil af van zijn lang in de Spaanse wijn- ïeming Bodegas Williams ibert. Het bedrijf praat ié Medina y Cia, dat de 50 procent bezit. De p past volgens Ahold in sinvesteringsprogram- -steunpunt Bramaribo iribo -De FNV opent le week donderdag een int in Paramaribo om er imse leden te helpen die nen hebben met bij- eld hun uitkering en de in van hun terugkeer in vaderland. In het il de Open Universiteit en aanbieden. Het ant krijgt uiteindelijk dewerkers. De FNV eind maart ook al een int in Amsterdam-Zuid- aar mensen met een andse achtergrond met iroblemen te rade kun- 30 eren moeten „geld betalen ic - Thuiswonende kin- loeten vaker kostgeld Volgens het Nationaal Budgetvoorlichting vraagt maar de helft mders hun kinderen iciële bijdrage. Het Ni- t daarom daarom een berekenaar ingesteld, ers helpt de hoogte van geld te bepalen. Ouders ïvaak niet de financiële ïvan thuiswonende 11, Zo krijgen ouders huursubsidie als hun n een baan hebben, men bepaalde gemeen- effingen stijgen als kin- uis wonen. Innen van bereidt jongeren voor andig wonen, meent ld. Zij leren zo omgaan je past munt na klachten -Turkije heeft zijn n 1 lira veranderd na ïvan de Europese Com- )e munt kwam te veel met de 2 euro-munt. ten in landen met de ;en het verschil tussen munten niet. In overleg iuropese Commissie en dewaakhond OLAF rkije de metaallegering, cht en de rand van de lira gewijzigd. In Brus- m zeer te spreken over te medewerking" van iteiten in Ankara, aldus tmissaris Kallas. De liramunt werd op 1 ja-.. Turkije geïntrodu- én op de vijf automaten inden bleek het geld te en. tachograaf stelbusjes iurg - Er komt geen - eis om bestelbusjes te van een tachograaf. In parlement was onvol- iteun voor dat voorstel, lijkt een akkoord over s andere maatregelen wegvervoer dichterbij komen, zoals nieuwe sttijden en datum van ;van een digitale ta- 'om fraude met rij- en n te voorkomen. De e eisen voor de kleinste >n bestelwagens dreig- blokkade te vormen akkoord, omdat veel dat niet zien zitten. ficatie In het artikel 'Con- nbond: Prijzen van A- e hoog' op de voorpa- gisteren wordt een 'alen een onjuiste prijs Waar bijvoorbeeld 0,85 t. dient 0,85 euro dan irocent te worden gele- e excuses voor deze Bestuursvoorzitter Steven van der Heijden van TUI heft het glas op ArkeFly. Achter hem een foto van de toestellen zoals ze volgende week het luchtruim zullen kiezen. Foto: ANP/Robert Vos woerden/anp - De vakbonden houden op 2 mei actiebijeen komsten in de bouw als de werkgevers niet voor 29 april ingaan op hun eisen voor een nieuwe CAO. Na de actiedag dreigen zij met hardere acties. Dat hebben FNV Bouw, Hout en Bouwbond CNV en Het Zwarte Corps gisteren gezegd. Als het ultimatum niet wordt ingewilligd, roepen de bonden bouwvakkers op zich op 2 mei op vijf plaatsen verspreid over het hele land te verzamelen. Deze werknemers zullen in ie der geval van 10.30 tot 13.00 uur niet werken. De vakbonden willen geen details geven over de hardere vervolgacties. De onderhandelingen over een nieuwe CAO in de bouw liepen dinsdag voor de derde keer vast. In een ultimatum eisen de bonden onder meer dat bouw vakkers ook in de toekomst op hun 60ste kunnen stoppen met werken. Volgens de werkgevers leidt dit voorstel tot een verho ging van de pensioenpremies met ongeveer 9 procent. FNV Bouw houdt het op een stijging van 3 procent. Verder beschuldigen de bon den de werkgevers dat zij de va kantiebon willen afschaffen en wachtdagen bij ziekte willen in voeren. De maatregelen zouden een inkomensachteruitgang van ruim 200 euro per maand netto betekenen, stellen de bonden. De CAO-onderhande lingen zijn ruim een jaar gele den begonnen. Vorig jaar april braken de werkgevers het over leg af. De gesprekken lagen ver volgens acht maanden stil. In februari staakten de werkgevers de onderhandelingen opnieuw. Afgelopen dinsdag vonden de bonden verdere gesprekken zinloos. schiphol/anp - ArkeFly is de naam van de nieuwe luchtvaartmaatschappij waarmee de touroperator TUI vanuit Nederland gaat vliegen. Het bedrijf komt voort uit de in surseance verkerende maatschappij Holland Exel. Volgende week vinden de eerste vluchten al plaats onder de nieuwe naam. Daarmee opent de reisorganisatie de aanval op andere touroperators en Air France-KLM, dat nu nog een dominante positie heeft op de Nederlandse markt voor vakantievluchten. TUI verwacht dat ArkeFly jaarlijks met vier vliegtuigen ongeveer 400.000 passa giers vervoert naar bestemmingen bin nen Europa en naar bijvoorbeeld de An tillen, Brazilië, Mexico en Cuba. Daar mee gaat het concern de concurrentie aan met Martinair en Transavia, beide onderdeel van Air France-KLM, en an dere touroperators. ArkeFly moet het marktaandeel van TUI Nederland helpen vergroten. „We heb ben nu binnen Europa een marktaan deel van 20 procent. Dat moet over een aantal jaren toenemen tot begin 30 pro cent. Voor de verre bestemmingen gel den dezelfde percentages. Dat gaat ten koste van andere touroperators", zei operationeel directeur Slot van TUI Ne derland (ook bekend van Arke, Holland International en Kras) gisteren op Schip hol. TUI heeft gekozen voor de naam ArkeFly, „omdat we sterk geloven in dit Nederlandse merk", zei bestuursvoorzit ter Van der Heijden van TUI Nederland. De touroperator richt zich vooral op de verkoop van losse stoelen via internet en reisbureaus. Ook wil de onderneming hotelovernachtingen en autohuur aan bieden. Daarmee komt TUI in het vaarwater van Transavia, dat zich steeds meer ontwik kelt tot een digitaal reisbureau. Martin air richt zich vooral op verre bestem mingen. Daarbij werkt de luchtvaart maatschappij samen met Thomas Cook, een grote concurrent van TUI. Martinair is niet onder de indruk van de nieuwe maatschappij. De vervoerder zegt dat er weinig verandert, omdat ArkeFly voort komt uit een bestaande onderneming. Sinds begin februari is TUI bezig de in surseance verkerende maatschappij Holland Exel over te nemen. De onder handelingen met de bewindvoerders zijn waarschijnlijk eind mei afgerond. Volgens TUI was de oprichting van een eigen Nederlandse maatschappij nood zakelijk, omdat andere luchtvaartmaat schappijen zich steeds meer als concur renten van touroperators ontwikkelen. TUI besloot Holland Exel over te nemen, omdat dit goedkoper is dan een geheel nieuwe maatschappij uit de grond te stampen. De uiteindelijke overname prijs ligt onder 10 miljoen euro, zei Van der Heijden. „Voor een luchtvaartmaat schappij die we in minder dan twee maanden hebben opgericht, is dat heel acceptabel." Holland Exel was eigen dom van onder meer de Amsterdamse zakenman De Vlieger en werd geleid door de van afpersing verdachte Prins. Die hebben nu geen invloed meer op de luchtvaartmaatschappij, zegt Slot. Uit het boekenonderzoek zijn volgens hem geen verdachte zaken naar voren geko men. Hij is niet bang voor eventuele schadeclaims, omdat TUI geen aande len overneemt maar alleen de inboedel koopt. „Wij kunnen niet verantwoorde lijk worden gehouden." Ahold-topman Moberg. Foto: GPD/Cees Zorn zaan dam/anp - Ahold-topman heeft vorig jaar 3,49 miljoen eu ro verdiend. Dat is bijna een half miljoen euro meer dan in 2003, maar toen kreeg hij be taald voor acht maanden. Dat blijkt uit het jaarverslag 2004, dat Ahold gisteren publiceerde. De Zweed Moberg trad in mei' 2003 bij Ahold in dienst als op volger van de Nederlander Van der Hoeven, die struikelde over het boekhoudschandaal dat het supermarktconcern teisterde. Het basissalaris van Moberg en de andere leden van de raad van bestuur is vorig jaar niet ge stegen. Moberg kreeg 1,5 mil joen euro als basissalaris en daarbovenop een bonus van bijna 1,8 miljoen euro. De bo nus bedroeg 117 procent van zijn basissalaris. Als bestuursvoorzitter kan Mo berg op basis van zijn arbeids contract, afhankelijk van gele verde prestaties, in aanmerking komen voor een bonus die maximaal 250 procent van het basissalaris bedraagt. Voor de overige bestuursleden is dat maximaal 125 procent. Ahold (ruim 200.000 werkne mers) draaide vorig jaar een omzet van 52 miljard euro. Uit het jaarverslag blijkt dat het nettoverlies over 2004 is uitge komen op 436 miljoen euro. Een verbetering van 7 miljoen euro ten opzichte van het vori ge maand gerapporteerde net toverlies van 443 miljoen euro. De verandering houdt verband met de verkoop van Aholds Amerikaanse dochters Bi-Lo en Bruno's. Verder paste Ahold het nettoresultaat en eigen vermo gen aan volgens Amerikaanse boekhoudregels US GAAP door enkele onbewust gemaakte fou ten. Het nettoresultaat over 2003 verbeterde met 58 miljoen euro, terwijl dat over 2002 met 17 miljoen euro verslechterde. heerlen/anp - Pensioenbeheer- der ABP heeft over de eerste drie maanden van het jaar een rendement behaald van 1,6 procent. Daarmee steeg het fondsvermogen van 168,1 naar 170,8 miljard euro. „Na een prachtig rendement van 11,5 procent over 2004 is het jaar 2005 met een beleg gingsresultaat van 1,6 procent voorzichtig begonnen", aldus de nieuwe directeur vermo gensbeheer Munsters. Het pen sioenfonds heeft de winst voor al behaald met zijn beleggingen in aandelen en grondstoffen. Grondstoffen hebben flink kun nen profiteren van de stijgende olieprijzen van de afgelopen tijd. Beleggingen in onroerend goed drukten het rendement. Deze portefeuille werd over het afgelopen kwartaal 1,9 procent minder waard. ABP (ambtena ren en onderwijzend personeel) is met 2,5 miljoen klanten het grootste pensioenfonds van Nederland. PGGM deed het over het afgelo pen kwartaal wat beter. De pensioenbeheerder voor de zorg verdiende 2,7 procent met zijn beleggingen. Daarmee steeg het belegd vermogen van 59,9 naar 61,9 miljard euro. Het pensioenfonds verzorgt het pensioen van bijna 2 miljoen werknemers in de zorg en wel zijn. Het zorgfonds is na het ABP in omvang het grootste pensioenfonds van Nederland. Overigens zijn werkgevers onte vreden over de informatie die zij van pensioenbeheerders ontvangen. Die is onduidelijk en onvolledig waardoor ze hun werknemers niet goed kunnen voorlichten en is er onvoldoen de inzicht in de kostenontwik keling. Dat blijkt uit een onder zoek van de accountants- en adviesorganisatie Deloitte on der 320 bedrijven. Volgens Deloitte is sprake van een aanzienlijke informa- tiekloof, die op een aantal pun ten zelfs is toegenomen ten op zichte van vorig jaar. Zo vindt bijvoorbeeld slechts 53 procent van de werkgevers de informa tie over de jaarlijkse verstrek king van de pensioenopgave aan de deelnemers voldoende duidelijk. Vorig jaar was dat 60 procent. den haag/gpd - De groei van het aantal uitkeringsgerechtigden was in 2004 fors lager dan het jaar ervoor. Het aantal verstrekte bij standsuitkeringen bleef nagenoeg gelijk, maar de werkloosheid steeg langzamer en het aantal arbeidsongeschikten nam af, vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek. De werkloosheid lijkt langzaam uit een diep dal te klimmen. Het aantal werklozen steeg in 2004 met 37.000. Een jaar eerder was de stijging twee keer zo hoog. Aan het eind van afgelopen jaar werden 323.000 WW-uitkeringen verstrekt. Vrouwen hebben het nog steeds moeilijk op de arbeidsmarkt. In het laatste kwartaal steeg de werkloosheid onder vrouwen met 4000, terwijl de werkloosheid onder mannen met 1000 afnam. Het aantal arbeidsongeschikten is met 21.000 afgenomen tot 961.000. Het aantal volledig arbeidsongeschikten daalde sneller dan gedeeltelijk arbeidsongeschikten. Dat komt door de strengere herkeuringen. WAO'ers met een volledige uitkering vallen daar door terug in een gedeeltelijke arbeidsongeschiktheidsregeling. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Poolse slagers en aspergestekers, Slowaakse bouwvakkers, Litouwse kinder meisjes: tienduizenden van hen werken le gaal in Duitsland. En zij stellen zich tevreden met een hongerloon. Zeer tegen de zin van de vakbonden en Duitse politici. „We kunnen niet toestaan dat er mensen zijn, die arbei ders uit het buitenland halen, die voor een aalmoes laten werken en daardoor gezonde Duitse bedrijven kapot maken", zei kanselier Schroder. Alleen al in de vleesverwerkende industrie zouden 15.000 Duitsers hun banen hebben verloren aan goedkope Oost-Europeanen. Om 'loondumping' - zoals de Duitsers het werken voor lage lonen noemen - tegen te gaan, wil de rood-groene regering een mi nimumloon invoeren. De grootste opposi tiepartij CDU/CSU is het hiermee eens. i :k Tot nu toe kent in Duitsland, waar bedrij ven en vakbondsvertegenwoordigers hun eigen bedrijfs-CAO's uitonderhandelen, al leen de bouw een algemeen minimum loon. Dat stamt uit 1996 en geldt ook voor werknemers die uit het buitenland afkom stig zijn. Deze regeling moet nu naar ande re branches worden uitgebreid. Goedkope arbeiders uit Oost-Europa ko men massaal naar Duitsland sinds de Eu ropese Unie in mei 2004 met tien landen werd uitgebreid. Weliswaar bedong Berlijn dat deze mensen gedurende zeven jaar niet mogen worden aangesteld door Duitse on dernemingen maar veel Poolse firma's ma ken gebruik van de mogelijkheid om werk nemers als 'uitzendkrachten' naar West- Europa te sturen. Die werken dan niet voor 15 euro per uur maar voor slechts de helft. Als er met Poolse onderaannemers wordt gewerkt en met Poolse arbeiders, kunnen wij daar niets tegen doen", zegt Karin Vla- dimirov van de vakbond NGG (Nahrung- Genuss-Gaststatten). De bond is onder meer actief in de vleesverwerkende indu strie. „Duitse slachterijen maken met de Polen een deal: slacht zoveel varkens voor die prijs. Daar worden dan de slagers bij gezocht." Vijf miljoen Duitsers zijn werkloos. Op 22 mei worden in de bevolkingsrijkste Duitse deelstaat, Noordrijnland-Westfalen, verkie zingen gehouden. Die stembusgang vormt de opmaat voor de parlementsverkiezingen in 2006. Het verlies van banen door goed kope Oosteuropeanen ligt politiek gevoelig, weet kanselier Schroder. De sociaal-demo craat blokkeerde daarom in de EU samen met Frankrijk de zogenoemde 'Bolkestein- richtlijn', die vrij baan gaf aan de diensten sector binnen de EU. Schroder wil nu een 'taskforce' laten on derzoeken wat er tegen 'loondumping' en de daarmee gepaard gaande fraude kan worden gedaan. Duitse douaniers controle ren al meer dan 350 verdachte bedrijven in de vleesverkende industrie. Vladimirov wijst erop dat veel van de Poolse uitzendfir- ma's niet meer zijn dan postadressen. „Terwijl die ondernemingen formeel moe ten kunnen aantonen dat zij ook in eigen land actief zijn." k Plan moet van tafel Het Europees Parlement gooit mogelijk het voorstel van oud-eurocommissaris Bolkestein dat elke dienst verlener overal in Europa zijn diensten mag aanbieden zonder zich aan plaatselijke beroepseisen te houden, vol ledig om. Socialiste Geb- hardt zette gisteren haar ideeën uiteen. In haar voor stel moeten dienstverleners zich juist wel aan alle plaat selijke en nationale regels houden. In haai' ogen moet er een lijst komen van natio nale beroepseisen die een te grote hiridernis vormen voor de vestiging van buitenland se dienstverleners. Die regels moeten worden geschrapt, de rest niet. brussel/anp - Eurocommissaris Reding (telecommunicatie) vraagt de Nederlandse regering opheldering over de concurren tie op de telecommarkt. Reding merld op dat Nederland EU-re- gels voor de vrije toegang van concurrenten tot bestaande netwerken nog niet heeft omge zet in nationale wetgeving. Ook negen andere EU-Üdstaten moeten opheldering geven. Als de Luxemburgse eurocommis saris niet tevreden is met de antwoorden, die binnen twee maanden binnen moeten zijn, dreigt op termijn een rechts zaak bij het EU-Hof van Justitie in Luxemburg. Reding wil extra werk maken van de vrije con currentie op de telecommarkt omdat die met een omzet van 267 miljard euro in 2004 is uit gegroeid tot één van de grootste economische sectoren. istanbul/anp - Met de overna me van Disbank lijft Fortis als eerste buitenlandse speler een Turkse bank volledig in. De concurrentie zal niet lang ach terblijven. Rabobank wil een meerderheidsbelang nemen in Sekerbank en het Franse BNP Paribas zou opnieuw azen op een Turkse bank. Iedereen wil meeprofiteren van de groeimo gelijkheden, nu de economie van Turkije in rustiger vaarwa ter is gekomen. „Schaalvergroting wordt ook in Turkije belangrijker", zegt top man Bayazit van Disbank. „Ik verwacht meer fusies en over names. Die zijn er nog niet ge weest omdat de bankensector niet zo transparant was." De bestuurders van Disbank heb ben ook met drie andere bui tenlandse overnamepartijen ge sproken, voordat ze met Fortis in zee gingen. Buitenlandse banken kijken al een tijdje met een schuin oog naar Turkije. Tot voor kort wer den ze onder meer afgeschrikt door de gierende inflatie in het land, die het bankieren bijna onmogelijk maakte. Inmiddels heeft de regering de economie flink op de schop genomen en de schulden en tekorten terug gedrongen. Daardoor is de geldontwaarding vorig jaar af geremd tot 8 procent. Ter ver gelijking: vier jaar terug be droeg de inflatie meer dan 50 procent. Halverwege de jaren 90 lag dat percentage zelfs bo ven de 100. Door de voorzichtige stabilisa tie van de economie neemt de buitenlandse interesse in de Turkse bankensector toe. De vooruitzichten in het land zijn immers niet beroerd. De eco nomische groei neemt welis- den haag/gpd - In februari hebben de winkels in Neder land opnieuw minder verkocht. De omzet in de detailhandel daalde met 4 procent vergele ken met februari vorig jaar, al dus het CBS. Dat betekent dat de winkels nu al sinds april van 2003 te kampen hebben met in zakkende verkopen. De prijzenslag in de super markten zorgde voor 0,7 pro cent minder omzet. Maar voor al gespecialiseerde winkels, zo als groentezaken en slagerijen, hadden het moeilijk, aldus het CBS. Daar daalde de omzet met 3,6 procent. Niet alleen komen er minder klanten, ook de prij zen staan onder druk. Gemid deld daalden ze met 1 procent. In de non-foodsector is het beeld ook somber. Daar daalde in februari de omzet met 5,5 procent vergeleken met dezelf de maand in 2004. Vooral de handel in consumentenelektro nica, van koelkasten tot com puters, zakte met 11,5 procent. Het CBS constateert dat de consument in bijna alle secto ren van het winkelaanbod de hand nog steeds op de knip houdt. Op twee uitzonderingen na: de omzet van de bouw markten is iets gestegen (1,1 procent) en ook die van textiel supermarkten (4,2 procent). waar wat af, maar de verwach ting is dat er dit jaar een stijging van ongeveer 5 procent in de statistieken komt te staan. Voor de komende jaren wordt een soortgelijk groeipercentage voorzien. Belangrijker nog is dat de Turk se bankensector geen consoli datieslag heeft doorgemaakt. De markt is zeer versnipperd en de Turken nemen vrij weinig bankproducten af. Dat biedt mogelijkheden voor snelle groei in een land met ruim 70 mil joen inwoners, aldus Fortis. Het Belgisch-Nederlandse concern kan zijn ervaring met de ver koop van meerdere producten aan een klant daar nog volop uitbuiten. Op dat vlak komen de redenen die Fortis voor de overname aanvoert overeen met de argumenten die bran chegenoot ABN Amro hanteer de bij het bod op de Italiaanse bank Antonveneta. Ook de Turkse banken zelf me nen dat de tijd rijp is voor ver anderingen. Naar verwachting zal de bekende Yapi Kredi Bank binnenkort een overnamebod verwelkomen. En ook de Turkse bank Garanty heeft inmiddels adviseurs aangewezen die op zoek moeten naar een nieuw moederconcern. „De komende maanden zal er heel wat veran deren in Turkije", zegt een ken ner van de bankensector. Logischerwijs zullen zich voor namelijk financiële concerns uit Europa melden voor de banken die in Turkije te koop staan. Zowel de import als de export van het land bestaat voor ruwweg de helft met han del uit Europa. Ondanks een overnamekas van 4 miljard euro zal Fortis zich waarschijnlijk niet melden voor verder gewoel in Turkije. De bankverzekeraar wil de komen de twee jaar de tijd nemen om de aankoop van Disbank te ver werken. Het concern neemt vooralsnog genoegen met een marktaandeel van 2,5 procent, dat met 985 miljoen euro is ge kocht. „Maar we leven in een snelle wereld, waarin morgen alles anders kan zijn dan het vandaag lijkt." Een van de filialen van Disbank in Turkije. Foto: Capital Photos

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9