Onderduiken in EU wordt moeilijker BUITENLAND Monaco een vesting bij uitvaart Rainier Crisisberaad levert Berlusconi niets op Einde oorlog ook voor Duitsers 'bevrijding' Ontwapening in Rwanda Tevreden roker Geen centraal strafregister Japanners snappen weinig van ophef over schoolboek 'Executie met injectie wreed' 5 ^jiklacht fraude •dselprogram vork - De Amerikaanse ie heeft een Amerikaan, Int en een Bulgaar in staat eschuldiging gesteld we- met het Iraakse oor-voedselprogramma, it om een Texaanse olie- iar en zijn Britse en Bul- partners. De Amerikaan fgulgaar zijn gisteren ge- •rd. De Brit wordt nog in Ierland gezocht. Met het ior-voedselprogramma Irak van december 1996 imber 2003 uit de op- it van de export van olie >1 en medicijnen voor de bevolking aanschaffen, id van Saddam Hus- echter voor miljarden zak. nohuwelijken lig verklaard hes - Het hoogge- iof in de Amerikaanse jon heeft gisteren on- 3000 homohuwelijken [verklaard die daar vorig en voltrokken. Volgens iters hadden de functio- en die de stellen in de erbonden, niet het recht doen. In een aantal dis- f-1 in Oregon stelden de au- len het huwelijk vorig jaar open voor koppels van y fde geslacht. De zaak "een nationale rel over de of een verbod op het ho- ivelijk in strijd is met de wet. 3 touw van f Potsdam Sim - De Oost-Duitse stad jjHm is begonnen met de juw van de historische oenskerk. In de kerk in maart 1933 het zojuist f e1 in Duitse parlement - -' lag) bijeen nadat Hiüer ïselier was benoemd. De it 1731-1734 raakte tij iet Britse bombardement itsdam, op 14 april pre- stig jaar geleden, zwaar Gisteren is de eer- en gelegd voor de recon- e, meldde de Duitse tele- fensohn gaat stijnen helpen vrijdag 15 april 2005 no Kigali - Ergens in de buurt van de Rwandese hoofdstad Kigali worden grote hoeveelhe den wapens op de brandstapel gelegd. Rwanda behoort tot de elf Afrikaanse landen, die besloten hebben om de fabricage, handel en het gebruik van lichte wapens, waar mee talloze bloedige conflicten in de regio worden uitgevochten, drastisch in te dam men. De Veiligheidsraad van de VN had de rebellenbeweging FDLR dinsdag opgeroe pen haar belofte na te komen en de wapens in te leveren. De FDLR kondigde twee we ken geleden in Rome aan dat het de gewapende strijd vanuit de Democratische Repu bliek Congo tegen Rwanda zou beëindigen. Foto: Reuters jgton - Het zogeheten voor het Midden-Oos- ift James Wolfensohn liezen om de Palestijnse iÉ®eit te helpen bij het «•eren van politieke en ggnische hei-vormingen in ^pieer de Gazastrook. sohn is de vertrekkend nt van de Wereldbank, artet bestaat uit de Ver- Staten, de Europese lusland en de Verenigde Zij fungeren als bemid- om het vredesproces Israël en de Palestijnen irderen. idevergoeding slachtoffers - Een rechtbank in ork heeft bepaald dat de :se banken de Union f Switzerland en Credit Group 21,9 miljoen dol- eten betalen aan veertien vVraaanden van twee slacht- m de holocaust. De na- nden beschuldigden de 1 ervan dat ze de nazi's inderden miljoenen aan slot en hebben overgedra- 9 ilgens de rechtbank was duidelijk voorbeeld van dverbreide verraad van klanten door Zwitserse 1 tijdens de nazi-periode. ratie tegen cale moslims en - De Duitse politie isteren invallen gedaan RW ingen, kantoren en mos- het kader van een ope- jen radicale moslims, ng voor de operatie ji onderzoek naar twee [en die worden verdacht ngontduiking en het 1 van geld, aldus de erder. De twee, een pr en een Egyptenaar, pakt. Zij zouden extre- e organisaties in het nd financieel hebben leund en onderhielden |met een scala aan ter- he organisaties, aldus nming over on uitgesteld foton - De commissie indse relaties van de inse senaat stemt dins- |r de omstreden kandi- a John Bolton voor de p ambassadeur van de We Naties. De stemming ilijk al gisteren plaats- maar de Democraten jaar een stokje voor. Ze len de benoeming en eis- Pt tijd voor onderling be- frlton, die volgens zijn aiders geldt als een re- te vijand van de volke- fnisatie. kreeg de steun Amerikaanse minister tenlandse Zaken, Con- jaRice. monaco/anp - Het vorstendom Monaco is in een fort veranderd voor de uitvaart van prins Rainier III. Voor de bescherming van de staatshoofden en regeringslei ders die de op 6 april overleden vorst vandaag de laat ste eer komen bewijzen, gelden maximale veiligheids maatregelen. Vanaf vanmorgen vroeg is het rijk van twee vierkante kilometer zo goed als van de buitenwereld afgesloten. Alleen de hoge gasten kunnen er ongehinderd in. Zij worden over de circa 35 kilometer tussen het vliegveld van Nice en Monaco geëscorteerd door speciale een heden van de nationale politie. Boven sommigen zul len zelfs helikopters vliegen. Het luchtruim boven Monaco is vandaag gesloten voor burgerluchtvaart en in de territoriale wateren van het vorstendom is scheepvaart verboden. Meer dan 1800 Franse en Monegaskische politiemensen en scherp schutters zorgen voor een bewaking zoals die in Mona co nog niet eerder is gezien. De genodigden zullen in de ochtend het paleis van de familie Grimaldi bezoeken, waar prins Rainier ligt op gebaard. Volgens de autoriteiten gingen ongeveer 10.000 van de 32.000 inwoners van Monaco hen de af gelopen dagen voor. Veel Monegasken hebben nooit een andere vorst gekend dan Rainier, die ruim 55 jaar heeft geregeerd. Om 12.00 uur begint de uitvaartplechtigheid in de ka thedraal, die net als het paleis in het oude centrum staat. Verwachte koninklijke gasten zijn onder meer de Belgische koning Albert, de Spaanse koning Juan Car los, koning Karei Gustaaf en koningin Silvia van Zwe den en de Noorse koningin Sonja. Namens Nederland is prins Willem-Alexander in Monaco. Frankrijk is ver tegenwoordigd door president Jacques Chirac en ook van Ierland en Slovenië worden de staatshoofden, Mary McAleese en Janez Drnovsek, verwacht. Via grote televisieschermen kan het publiek de cere monie volgen. Ook op de Nederlandse tv is die recht streeks te zien. Voor de Monegasken wordt om 18.30 uur nog een rouwmis gehouden. Later op de avond wordt Rainier bijgezet in de crypte van de kathedraal, naast het graf van zijn echtgenote prinses Gracia, die in 1982 door een auto-ongeluk om het leven kwam. Volgens een regeringsbron woont alleen de naaste fa milie de bijzetting bij. Premier haalt bakzeil met campagneplan rome/gpd - Ook na vier uur du rend crisisberaad heeft de Itali aanse premier Silvio Berlusconi de politieke crisis niet kunnen bezweren. De leiders van de co alitiepartijen kwamen ruziënd naar buiten. Twee kleinere par tijen willen uit het kabinet stap pen als Berlusconi geen totaal vernieuwde regeringsploeg pre senteert en president Ciampi om een nieuw mandaat vraagt. Berlusconi wil alleen de minis tersploeg met twee nieuwe be windslieden uitbreiden. De Italiaanse premier kwam in de problemen door een gewel dige nederlaag bij regionale verkiezingen vorig weekeinde. Een extra domper was de waar schuwing van de Europese Commissie dat de Italiaanse economie uit het spoor raakt wanneer niet met strakke be grotingsdiscipline ingrijpend wordt bezuinigd. Na de verkiezingen eisten de kleine christen-democratische en sociaal-democratische par tijen vervroegde verkiezingen. Berlusconi veegde die eerst van tafel, maar moest bakzeil halen toen leider van de Nationale Al liantie en vice-premier Fini ook druk op de ketel zette. Maar in het tumult daarna ruilden de kleinere coalitiepartijen hun eis voor vervroegde verkiezingen in voor een Timpasto', een totale herziening van de regerings ploeg. Dit inclusief een nieuw programma voor de rest van de regeerperiode. Berlusconi ging het crisisberaad gisteren in met een '300 dagen programma', dat behalve het introduceren van twee nieuwe ministers feitelijk neerkwam op een permanente verkiezings campagne tot het einde van zijn regeerperiode in april vol gend jaar. Volgens Berlusconi was de zwa re nederlaag bij de regionale verkiezingen vooral veroorzaakt door zijn absentie tijdens de campagne. ,,Dat gaat anders worden", kondigde hij aan bij een verrassend optreden tij dens een tv-debat met politieke opponenten, het eerste sinds vijf jaar. Niet alleen binnen de coalitie bestaat er weerstand tegen zo'n langdurige verkiezingscampag ne, ook de belangrijkste werk geversorganisaties kwamen met negatieve reacties. Jeddah - Een man uit Saudi-Arabië rookt op het strand van Jeddah een waterpijp. De waterpijp is door onze correspondent Hetty van Rooij Luxemburg - Criminelen die in heel Europa actief zijn, kunnen zich in de toekomst minder mak kelijk verstoppen. De Europese ministers van Justitie werden het gisteren in Luxemburg on verwacht eens over een systeem dat de EU-landen inzicht geeft in eikaars strafregisters. Nederland krijgt een overzicht van alle ver oordelingen van Nederlanders elders in de EU, en andere Euro pese landen kunnen daar ge bruik van maken. Tot nog toe zijn EU-landen niet verplicht veroordelingen door te sturen naar het vaderland van de veroordeelde. In de praktijk houdt ieder land alleen zijn eigen strafregister bij, waar door het voor het openbaar mi nisterie in een ander land moeilijk te zien is of een be paalde verdachte meer op zijn kerfstok heeft. Het meest schrij nende voorbeeld waar het mis ging is de Franse seriemoorde naar Fourniret. Die verhuisde na zijn veroordeling in Frank rijk naar België en zette daar zijn praktijken voort. Toen de Belgische justitie hem in de ga ten kreeg, was zij niet op de hoogte van de moorden die de man in Frankrijk had gepleegd en meende justitie dat hij een blanco strafblad had. Onder meer de zaak-Fourniret was voor Duitsland, Frankrijk, Spanje en België aanleiding om een begin te maken met de on derlinge uitwisseling van gege vens. Probleem daarbij is dat het alleen gaat om registratie van mensen die de nationaliteit hebben van een van de betrok ken landen. De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Unie, is voorstander van een centraal Europees strafre gister waarin met één druk op de knop de namen terug te vin den zijn van alle mensen die eerder in de EU werden veroor deeld. De ministers kozen giste ren voor een mengvorm van beide systemen. Er komt geen centraal Europees strafregister, maar wel een Europees digitaal zoeksysteem, en met een na menlijst van veroordeelde bui tenlanders plus het EU-land waar ze veroordeeld zijn. Daarnaast worden de vonnis sen waarbij EU-burgers betrok ken zijn, doorgestuurd naar het land van de veroordeelde. Dat land is dan verplicht die infor matie op te nemen in het straf register ten behoeve van andere EU-landen. Wanneer, bijvoorbeeld, Polen een Nederlander en een Ameri kaan aanhoudt die worden ver dacht van het witwassen van geld, kan Polen in Nederland informatie opvragen over de Nederlandse verdachte en via het centrale zoeksysteem te we ten komen of en waar de Ame rikaan eerder in de EU veroor deeld is geweest. De Europese Unie werkt ook aan een systeem waardoor be drijven hun openstaande reke ningen in andere lidstaten makkelijker kunnen innen, zonder zich te hoeven begraven in het justitiële systeem van een ander land. een traditioneel genotmiddel in Saudi-Arabië en zeer populair onder arabieren. Foto: Reuters tokio/csm - Japan was verbijs terd toen verleden week Chine se demonstranten opriepen tot een boycot van Japanse pro ducten, ruiten van Japanse win kels ingooiden, Japanse studen ten in elkaar sloegen en de Ja panse ambassade in Peking be stormden. En dat alleen maar vanwege een schoolboek. De Chinese regering zindert van woede over het bewuste ge schiedenisboek, waarin het wrede optreden van het Japan se leger in Azië tijdens de Twee de Wereldoorlog vergoelijkt wordt. De kwestie speelt al ja ren, maar Japan snapt maar niet hoe zijn buurlanden zich er zo druk over kunnen maken. Veel Japanners denken dat de werkelijke reden van de de monstraties een eventuele per manente zetel voor Japan in de VN-Veiligheidsraad betreft, iets waar China pertinent tegen is. Ook officiële bezoeken aan de Yasukuni-tempel, waar een aantal veroordeelde oorlogs misdadigers begraven ligt, wor den gezien als belangrijke bron van de spanningen. Maar de schoolboekenkwestie in het bij zonder laat zien hoe weinig be gripvol Japan zich opstelt waar het voor Azië gevoelige kwesties betreft. Alle Japanse scholen kunnen uit een door het ministerie van onderwijs samengestelde lijst van acht geschiedenisboeken kiezen. Het ministerie wijst er op dat de boeken niet te kri tisch mogen zijn over het Ja panse oorlogsverleden. Linkse historici hebben - zonder suc ces - de regering aangeklaagd, omdat teksten als 'de aanval op China', veranderd moesten worden in 'de opmars in Chi na'. Kritiek uit Chinese en Zuid- Koreaanse hoek heeft ertoe ge leid dat er nieuwe regels zijn opgesteld, die voorschrijven dat geschiedenisboeken begrip en internationale saamhorigheid moeten tonen waar het de Azia tische moderne geschiedenis betreft. Toch heeft het ministerie van onderwijs dit jaar een boek goedgekeurd waarin staat dat de Takeshima-eilanden - nu de Dokdo-eilanden geheten en in handen van Zuid-Korea - Ja pans grondgebied zijn. De meeste Japanners vinden dat zij geen schuld hebben aan de schoolboeken-kwestie. Ryo- zo Yoshino, socioloog aan de Universiteit van Tokio: „De ge wone burger heeft hierop geen invloed. Bovendien zijn Japan ners niet zo geïnteresseerd in buitenlandse kwesties, omdat het land zich sinds 1945 in een politiek isolement bevindt." Volgens voormalig ambassa deur Sakutaro Tanino lijdt het geen twijfel dat de Japanse po ging een permanente zetel in de Veiligheidsraad te bemachti gen van invloed was op de de monstraties van afgelopen week. „Maar het geweld heeft China geen goed gedaan. In 2008 is China gastheer van de Olympische Spelen en deze in cidenten hebben het imago van het land behoorlijk geschaad." londen-washington/anp - De executie van terdoodveroor- deelden in de Verenigde Staten met behulp van dodelijke injec ties verloopt soms uiterst wreed. Amerikaanse onderzoe kers hebben daarom om beëin diging van deze vorm van ter doodbrenging gevraagd. Een wetenschappelijk onder zoek, waarvan de resultaten gis teren in het Britse medische vakblad The Lancet zijn gepu bliceerd, laakt deze wijze van executie. De uitvoering is niet altijd humaan en pijnloos, zoals de autoriteiten willen doen ge loven. Veel veroordeelden wor den onnodig gekweld, omdat ze niet voldoende verdoofd zijn. De dodelijke injectie is de meest gebruikte wijze van exe cutie in de Verenigde Staten. De methode staat bekend als rela tief humaan en is dan ook niet in strijd met het achtste amen dement op de Amerikaanse grondwet, dat bijzonder wrede straffen verbiedt. De wetenschappers ontdekten dat de meeste beulen geen en kele opleiding op het gebied van anesthesie hebben geno ten. De verdoving wordt veelal op afstand toegediend en er wordt zelden of nooit gecontroleerd of die afdoende werkt. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Wat herdenken de Duitsers op 8 mei? De bevrijding van het nazisme, de vernederende nederlaag tegen de gealli eerden, de dood van zes miljoen joden, of het lijden van de vele Duitsers, die met brandbommen werden bestookt en van huis en haard werden verdreven? Is 8 mei, wanneer het zestig jaar geleden is dat de Tweede Wereldoorlog eindigde, ook in de Bondsrepubliek een 'bevrijdingsdag'? „Ik denk dat een meerderheid van de Duitsers 8 mei inmiddels als een bevrij ding beleeft", meent professor Norbert Frei (49), historicus en schrijver van het boek Het Derde Rijk in het bewustzijn van de Duitsers. „In de jaren vijftig was dit natuurlijk niet zo. Toen werd over 'de nederlaag' gesproken. Waarschijnlijk kunnen we nu het beste spreken over een nederlaag ten goede." Het was president Richard von Weiszac- ker, die twintig jaar geleden voor het eerst in een prominente rede de term 'bevrijding' in de mond nam. „Hoewel natuurlijk veel Duitsers tegen hun wil werden bevrijd", nuanceert Frei. „De geallieerden waren er ook niet op uit om de Duitsers te bevrijden. Die wilden een eind maken aan de agressieve nazi- staat." Algemeen geldt de Bondsrepubliek als een land dat op voorbeeldige wijze de eigen rampzalige geschiedenis verwerkt. Frei verwijst naar het Holocaust Monu ment in Berlijn, dat op 10 mei wordt ge opend. „De uiteenzetting van het nazi verleden is een belangrijk deel van de identiteit van de Bondsrepubliek. Waar vind je een postdictatoriale democratie, die in het midden van haar hoofdstad een negatieve nationale herinnering in een monument giet? Over dertig jaar zal het Holocaust Monument worden opge vat als een teken van de bereidheid van de huidige samenleving om zich reken schap te geven van haar verleden." Dat in andere landen hardnekkige ste reotypen over Duitsland voorbestaan, ir riteert de historicus. „Ook Ian Kershaw, de gerenommeerde Britse Hitler-bio- graaf, merkte op dat hij het helemaal heeft gehad met die Britse clichés over de Duitsers als nazi's. Voor jonge Duit sers, die met die vooroordelen worden geconfronteerd, moet dit een aanspo ring zijn om meer kennis te verzamelen over de eigen geschiedenis opdat zij hun opponenten van repliek kunnen dienen. Over schuld moet het al helemaal niet meer gaan, die jongeren hebben geen schuld." De laatste jaren neemt in de Duitse ge schiedschrijving het lijden van de eigen bevolking een prominente plaats in. Frei: „Toch is dat thema nooit een taboe geweest. Al in de jaren vijftig werd over de bommenregen op Duitse steden ge schreven. En de Beierse tv zond later een populaire serie uit over de Duitse vluchtelingen, die na de oorlog uit het Oosten werden verdreven. Maar de be langstelling bleef vaak lokaal <#*egio- naai. Inmiddels is Hitier zelfs onderdeel van de populaire cultuur en kan een film over zijn laatste dagen in de bunker worden gemaakt als een Hollywood- blockbuster. Dertig jaar geleden was dit ondenkbaar." Het blijft een intrigerende vraag waarom de Duitsers destijds massaal achter Hit- Ier aanliepen. Was het omdat zij ook economisch profiteerden, zoals in een recente studie over de 'roofzuchtige so ciale staat van Hitier' wordt beweerd? Frei: „Er waren natuurlijk veel mensen die profiteerden, alleen al door voor weinig geld op veilingen de geroofde spullen van gedeporteerde joden op de kop te tikken. Maar ik zou meer de na druk leggen op het sociaal-psychologi sche element, het gevoel deel uit te ma ken van een volksgemeenschap. Nog in 1942 maakte het bouwfonds Wünstenrot reclame met de slogan: 'In de oorlog sparen, later bouwen'. De nazi's waren er meesters in de mensen een zorgeloze toekomst voor te schotelen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7