voor fatale woningbrand BINNENLAND 2 Zuid-Limburg niet op slot bij bezoek Opruimen is een systematisch 'avontuur' Rechters lijken steeds sneller levenslang op te leggen Levenslang Rechter acht moord niet bewezen Zwarte zwanen, witte zwanen Commando's op riskante missie naar Afghanistan Gemeente sluit natuurgebied af vanwege vrijende homo's Vogels moeten beter beschermd jxaak tegen huisarts 60-jarige huisarts door drie vrouwelij- •n aangeklaagd we- •ht. De Inspectie voor ieidszorg heeft de jannen bij het Re- Üsch Tuchtcollege, is tevens als docent meeskunde ver- de medische facul- Erasmus Universiteit am. Zolang het regio- sch tuchtcollege nog iraak heeft gedaan, lw: an zijn praktijk blij- i w n. De vrouwen, allen nêf? elbare leeftijd, hebben £4 twee jaar geleden in- regels Den ingetrokken [■Burgemeester van Den Bosch heeft noodverordening "stn die sinds vorige ag van kracht was in wijk. De politie blijft ende dagen in de n vezig en aanspreek- Kü jeciale noodverorde- vorige week afgekon- een dag ervoor on- len ontstonden naar jvan een uitzending ramma Probleem- IS6. and laks Milieuregels jet Europese Hof van It dat Nederland ver ;t bij het regelen van van verontreinigen- door grote stookin- )ok hanteert Neder- ",e ruime uitstootnor- ;evaarlijke stoffen als koolmonoxide. Dat Kuropese Hof gisteren klachten van de Eu- amissie Volgens de heeft Nederland be- iropese milieuregels piiiaet in nationale wet- pgeleide bij arts ïepDe huisarts besteedt an een consult met eide patiënten dan ipgeleiden. Dat con- ïderzoeksbureau NI- studie naar de gang )ij huisartsen. Als de )me|slissingen neemt landeüng van pa- rlegt hij beter met i"1 leide patiënten. Bij M eide patiënten vraagt ■4 ze hebben begrepen vrijdag 15 april 2005 rijswijk/anp - Was 2004 een recordjaar met zes veroordelingen tot een levens lange celstraf, 2005 lijkt aardig op weg om dit aantal te overtreffen. In de eerste drieënhalve maand van dit jaar hebben rechters vier keer een levenslange cel straf gevonnist. Maandag kan de vijfde veroordeling volgen bij het gerechtshof in Leeuwarden. In alle vier de gevallen gaat het om een veroordeling door de rechtbank, waar door hoger beroep nog mogelijk is. Op 13 maart werd een 45-jarige tbs-patiënt van de Nijmeegse Pompekliniek, door de rechtbank in Arnhem veroordeeld voor moord op mede-tbs'er Henny Klein Overmeen in december 2003. Het slachtoffer werd levend begraven nadat hij een paar klappen op zijn hoofd en li chaam had gekregen. De veroordeling was conform de eis van het openbaar ministerie (OM). De rechtbank in Den Haag legde een 42- jarige Hagenaar eind maart levenslang op voor een dubbele moord in januari 2004 in de Haagse Retiefstraat. De man wilde samen met een medeverdachte een 72-jarige vrouw en haar zwakbe gaafde 52-jarige zoon beroven, maar dit liep uit de hand waarna de slachtoffers werden gewurgd. Het OM had twintig jaar celstraf geëist. Dinsdag kwam de rechtbank in Almelo tot dit vonnis in de zaak van de doodge schoten Enschedese politieagent Jan Wind. Een 45-jarige schoot de man op 30 september 2004 dood omdat de poli tieman hem wilde fouilleren. Vervolgens raakte hij verwikkeld in een schietpartij met andere politiemensen waarbij een hoofdagent zwaar gewond raakte door een schot in zijn hoofd. Een derde agent werd net niet geraakt. De laatste levenslange veroordeling is die van gisteren door de rechtbank in Den Bosch. Een 37-jarige man uit Eind hoven werd schuldig bevonden aan een fatale brandstichting in een woning in de Jan Hollanderstraat in Eindhoven op 8 augustus 2004. Door de brand kwa men twee Turkse jongetjes van 8 en 14 jaar om het leven. De Friese advocaat W. Anker houdt een databank bij met levenslang gestraften, die teruggaat tot 1954. Eind december was bekend dat 24 mannen en een vrouw deze straf uitzitten. Van acht van hen is het vonnis nog niet onherroepe lijk, omdat het hoger beroep nog moet plaatsvinden of omdat de Hoge Raad zich nog moet buigen over het cassatie verzoek. Van de veroordeelden zijn er inmiddels drie overleden en aan twee is gratie verleend. Dat gebeurde voor het laatst in 1969. In Nederland betekent een levenslange gevangenisstraf ook daadwerkelijk voor het hele leven achter de tralies. Iemand die in Nederland tot deze hoogste straf is veroordeeld, kan alleen nog vrijkomen als hij of zij gratie krijgt. Maar dat is al 36 jaar niet meer gebeurd. Advocaat W. Anker zei gisteren in een reactie op het vonnis in Den Bosch, dat de drempel voor rechters om levenslang op te leggen steeds lager wordt. „Het lijkt er op dat hoe meer levenslange von nissen er worden opgelegd, hoe gemak kelijker het voor rechters is om dit voor beeld te volgen." den bosch/anp - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 37-jarige Eindhovenaar tot le venslang veroordeeld voor een brandstichting met fataal ge volg in een woning van een Turks gezin in Eindhoven. Door de brand, op 8 augustus 2004, kwamen twee zoontjes van acht en veertien jaar om het leven. Drie andere verdachten kregen straffen variërend van twaalf tot vijftien jaar cel. Het open baar ministerie (OM) had de vier medeplichtigheid aan moord op de kinderen en po ging tot moord op hun ouders ten laste gelegd, maar dat vond de rechtbank niet bewezen. Ze zijn veroordeeld voor brand stichting met de dood tot ge volg. Dat omdat er slechts één verklaring was (van de enige vrouwelijke verdachte) dat de brand gesticht is om mensen te doden. De andere drie ver dachten hebben dat ontkend. Justitie had levenslang geëist tegen twee van de vier: tegen de 23-jarige man die de brand aanstak en tegen de 37-jarige man die hem daartoe aanzette. De man die het huis in brand stak moet vijftien jaar de cel in en een tbs-behandeling onder gaan. Volgens deskundigen is er een grote kans op herhaling als de man niet wordt behan deld. Tegen de twee ander verdach ten was achttien jaar cel geëist. Een medeplichtige, die op uit kijk stond, is veroordeeld tot vijftien jaar en de 31-jarige vrouw kreeg twaalf jaar cel. De rechtbank hield er rekening mee dat zij 'verhoogd beïn vloedbaar' is. De tot levenslang veroordeelde man woonde naast de Turkse familie. Hij zou een zwakbe gaafde, alcoholverslaafde be kende hebben gevraagd om voor 50 euro brand te stichten in het huis van zijn buren. „Het liefst met doden", zou hij erbij hebben gezegd. Deze betrokkene zag het in zijn eentje niet zitten en vroeg een 31-jarige drinkebroer om op de uitkijk te staan. De hoofdver dachte keek vanuit de woning van zijn overbuurvrouw, de vrouwelijke verdachte, toe hoe het huis in vlammen opging. De man zei eerder dat zijn Turkse buren overlast veroor zaakten. De familie stond juist bekend als rustig en vriendelijk. De veroordeelden moeten sa men een voorlopige schadever goeding betalen aan de ouders van de overleden kinderen. De moeder heeft volgens de recht bank recht op een voorschot van ruim 24.000 euro, de vader op ruim 22.000 euro. In beide bedragen zit 20.000 euro smar tengeld. veldhoven - Een zwarte zwaan zwemt in het papegaaiencentrum bij Veldhoven rond met twee jonkies. De geboorte van zwarte zwanen is heel bijzonder. Maar het zwanenkoppel bleek bijna nog een uniekere prestatie te hebben verricht: in het nest lag nog een derde ei dat niet uit kwam. Dat is gistermorgen weggehaald en het ei bleek een tweeling te bevatten. En dat is, volgens de directeur van het vo gelcentrum, pas echt een zeldzaamheid. Foto ANP luster pit klooster - Lekenzuster H. het klooster Ter irsfoort binnen twee iten. Dat heeft de Itrecht gisteren be lt kort geding dat de van de Zusters van Vrouw in Amers- angespannen. De an de rechtbank in van Veen, oordeel- ust in het klooster irstoord en dat niet oster kan worden ithet Meijer nog wijheid verleent. ander wil in Servië Een Nederlander euro smartengeld t Servië. De Servi- heeft hem naar zijn 000 mishandeld, t drie vrienden in rangen zat op ver- 1 het plegen van een de toenmalige presi- vic. De vier vrien- in de zomer van grens tussen Servië igro aangehouden, et over een geldig likten. Ze zaten vast en videoband was lat ze de aanslag op in plan waren. Zij gezegd dat die afgedwongen. container I verpakt 'e lekkende zee dinsdag op de Al do en de Duitse :h afval lekte, was lakt. Dat is geble- 'nderzoek van de 'keer en Water- rdvoerder van de gisteren dat pro- is opgemaakt tegen pakker van de con- container zaten 23 gevaarlijke afval- brandbaar, giftig en ontrole: 10 t te snel !ij een grote ver- Ie op de snelweg |en en Leeuwar- (agmiddag en >nd bijna 10 pro automobilisten be snel rijden. Demonstratie in Amsterdam Op het moment dat de Amerikaanse pre sident in Limburg voet op Nederlandse bodem zet, begint in Amsterdam een lan delijke demonstratie tegen het algehele beleid' van Bush. Dat maakte het Comité Stop Bush gisteren bekend. Zaterdag 7 mei begint de anti-Bush demonstratie rond 13.00 uur bij het Amerikaanse con sulaat op het Museumplein. De organisa tie, die bestaat uit leden van een groot aantal landelijke en regionale maatschap pelijke en politieke organisaties, rekent op duizenden deelnemers. De Ameri kaanse president is 7 en 8 mei in Neder land om het einde van de Tweede We reldoorlog te herdenken. Maastricht/ANP - Politie en bestuurders willen onder geen voorwaarde dat Zuid-Limburg tientallen uren lang 'op slot' gaat tijdens het bezoek van de Amerikaanse pre sident George Bush op 7 en 8 mei. Dat heeft een woord voerder van de politie Limburg-Zuid gisteren laten we ten. Vandaag beginnen de gesprekken tussen afgevaardigden van het Witte Huis en de Amerikaanse ambassade ener zijds en het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken en de politie anderzijds over de te treffen veiligheids maatregelen. „We willen geen draconische maatregelen zoals begin dit jaar in Mainz, waar autosnelwegen tiental len uren werden afgesloten", benadrukt de woordvoer der. Evenmin mag het gebeuren dat „de Amerikanen de regie over Zuid-Limburg overnemen". De Amerikaanse president landt op 7 mei met zijn presi dentiële vliegtuig, de Air Force One, op vliegveld Maas tricht Aachen Airport en gaat dan naar Chateau St. Ger- lach in Houthem. Daarvoor moeten de A2, de A76 en de rijksweg Maastricht - Vaals worden afgesloten. Maar als het aan de politie ligt geen dertig uur, zoals de Amerika nen dat het liefst zouden zien.',,We willen niet dat heel Zuid-Limburg knarsend tot stilstand komt", aldus de woordvoerder van de politie. „Bovendien is de A2 een economische levensader .voor Nederland. De schade claims zouden niet te overzien zijn als die weg wordt af gesloten." Het bezoek van Bush aan oorlogskerkhof Margraten wordt door tienduizenden mensen bijgewoond, en dat is een 'gigantische logistieke operatie' op het kerkhof, aldus de woordvoerder. Koningin Beatrix ontvangt Bush in Margraten, moet er dus eerder zijn. Want zij is gast vrouw, Bush kan onmogelijk Beatrix opwachten, dat zou in strijd zijn met het protocol. Ondanks alle drukte en veiligheidsmaatregelen moeten steden als Maastricht toegankelijk en bereikbaar blijven. „Het normale leven moet doorgaan, het is een druk va kantieweekend, we willen dus de overlast tot een mini mum beperken", aldus de woordvoerder. „Er volgen dus stevige onderhandelingen. Er moet een balans ontstaan tussen de eisen van de Amerikanen en datgene, wat wij acceptabel vinden". kunnen zij worden ingescha keld voor gevechtsacties tegen terroristen van Al-Qaeda en strijders van de Taliban en de Hezb-i Islami van de lokale krijgsheer Gulbuddin Hekma- tyar, die door president Karzai gezocht wordt wegens oorlogs misdaden. De Nederlandse eenheid kan rekenen op Amerikaanse on dersteuning en als het benauwd wordt op steun van Nederlands F16's. Nederland heeft sinds vorige maand vier gevechts vliegtuigen gestationeerd bij de hoofdstad Kabul. De toestellen zijn in eerste in stantie bedoeld voor de Inter nationale Veiligheidsmacht (IS- AF), maar kunnen ook worden ingezet om de commando's te ondersteunen als bijvoorbeeld een patrouille in het nauw wordt gebracht door lokale strijders. De operatie Enduring Freedom in Afghanistan heeft tot doel het gehele land terug te bren gen onder het centrale gezag in Kabul. In het zuiden en oosten, vooral langs de grens met Pa kistan is het verzet echter nog hardnekkig en wordt er met enige regelmaat nog flink ge vochten. den haag/anp - Nederland stuurt maandag vanaf de vlieg basis Eindhoven het grootste deel van een eenheid van 165 commando's en mariniers naar het zuidoosten van Afghanistan in het kader van de strijd tegen het terrorisme. De eenheid 'special forces' heeft een eigen gebied toegewezen gekregen en moet proberen de basis te leg gen voor herstel van het centra le gezag in de regio. De rest van de eenheid en ondersteunende militairen met vier Chinook transporthelikopters volgen naar verwachting ongeveer een week later. De missie, die een jaar duurt, is een van de meest riskante die Nederland de afgelopen jaren heeft ondernomen. Minister Kamp van Defensie zwaait de hoofdmacht volgende week dan ook persoonlijk uit op de vliegbasis. De Tweede Kamer stemde ruim een maand geleden in met de Nederlandse bijdrage van in to taal 250 man aan de door de Amerikanen geleide Operatie Enduring Freedom (OEF). Hoofdtaak van de Nederlandse militairen is het in kaart bren gen van de situatie in het hun toegewezen gebied. Daarnaast sint NicoLAASGA/ANP - Het Frie se natuurgebied De Uilesprong wordt binnenkort tussen zons ondergang en zonsopgang ver boden gebied. Het verbod is in gesteld in verband met overlast door vrijende homo's. Op top dagen telt het terrein wel veer tig homo's die er de liefde met elkaar bedrijven. „Wij hebben al van alles geprobeerd, maar niets helpt om ze daar weg te krijgen", zei burgemeester G. Kuiper van de gemeente Skar- sterlan gisteren. Inwoners van vooral Sint Nico- laasga hadden bij de burge meester hun beklag gedaan. De inwoners van dat Friese dorp willen graag het strandje in het bewuste natuurgebied aan het Tjeukemeer voor recreatie ge bruiken. „Maar het is er een bende, ze laten allemaal rotzooi zoals condooms achter." De problemen in Skarsterlan spelen al enkele jaren. Langs zowel de snelweg A7 als in na tuurgebied De Uilesprong kwa men homo's bijeen. „Rijkswa terstaat heeft toen op ons ver zoek de bosjes rond het par keerterrein langs de snelweg gesnoeid. Maar in een natuur gebied kan je natuurlijk niet alle bebossing snoeien." De burgemeester heeft goede hoop dat zijn ingreep helpt. „Het gebied is maar via één weg te bereiken. De politie gaat controleren, dus als er mensen na zonsondergang zijn, kunnen zij de politie nauwelijks ontlo pen", aldus Kuiper. Wie orde in chaos wil scheppen, kan morgen terecht op Nationale Opruimdag brussel/anp - Nederland moet onmiddellijk een aantal Euro pese regels voor de bescher ming van bedreigde vogelsoor ten als de ooievaar, roerdomp, aalscholver en lepelaar omzet ten in nationale wetgeving. Dat heeft het Europese Hof van Jus titie in Luxemburg gisteren be paald. Als er niet snel goede Neder landse wetgeving komt, dreigt een forse boete voor de over heid. In totaal gaat het om de bescherming van 74 vogelsoor ten, die is geregeld in de vogel beschermingsrichtlijn uit 1979 en de habitatrichtlijn uit 1992. Die richtlijnen voorzien in het creëren van beschermde gebie den voor bepaalde bedreigde vogelsoorten. Daarvoor moest ook het Nederlands recht wor den aangepast, wat nog steeds niet is gebeurd. Een woordvoerster van het mi nisterie van Landbouw liet we ten dat de wetgeving voor een betere bescherming van de vo gels in aantocht is. door Franc de Korte breda - Uitpuilende kasten, vol gepakte zolders, stapels papie ren op het bureau, werk dat zich opstapelt en waar je maar niet doorheen komt. Waar moet je beginnen met oprui men? Wie orde in de chaos wil scheppen, zakt de moed al snel in de schoenen. Maar er is hulp. De NBPO, de branchever eniging van 'professional orga nizers', heeft de dag van mor gen uitgeroepen tot Nationale Organizingdag. Opruimdeskun- digen geven die dag op tal van plaatsen in het land tips over hoe u het beste kunt opruimen. „Opruimen is een avontuur", zo omschrijft organizer Enny Rubens uit Breda het proces van het ordenen en opruimen van rommel, wanorde en cha os. „Je komt dingen tegen waarvan je dacht dat je ze kwijt was. Ik heb bij een klant eens een verloren gewaande broche teruggevonden, lag gewoon in de kledingkast. Ze was dolge lukkig", zegt Rubens die niet al leen bedrijven, maar ook parti culieren helpt bij het opruimen en efficiënter inrichten van de werkplek of de woonomgeving. Eigenlijk is opruimen te simpel voor woorden, vindt ook Ru bens. „Iedereen kan opruimen, maar je moet het wel doen." En weten hoe je het moet aanpak ken. „De meeste mensen rui men op vanuit een impuls; ze Een volgestouwd bureau kan iemand het gevoel geven dat hij omkomt in de chaos. Foto ANP/Koen Suyk storen zich al tijden aan een rommelige kamer of de chaos in een bureaula. Ze beginnen vol enthousiasme, maar een paar uur later zien ze er geen gat meer in." Zigzag-opruimen heet dat. „Je komt iets tegen dat in de keu ken thuis hoort en gaat het te- ïn. Daar kom je iets te- rn gen dat naar de badkamer moet, daar staat nog een pot verf die in de schuur thuis hoort. Het loopt heen en weer, maar het opruimen schiet niet op." Volgens Rubens zijn er een aan tal redenen waarom het vaak misgaat bij het opruimen. „Mensen hebben nooit zomaar troep. Vaak zit daar iets achter. Mensen zijn net gescheiden, depressief geweest of ze heb ben geen systeem." Wie effici ent wil opruimen, moet zich houden aan de vijf opruimre- gels: sorteren, afdanken, plek geven, bundelen en onderhou den. En wel in die volgorde. „Er zijn matsen die kopen een kast en zeggen dan 'nu kan ik oprui men', maar dan beginnen ze al met regel vier", zo schetst Ru bens een van de startproble men. Volgens de organizers is het bij het opruimen van belang eerst de rommel te sorteren. „Maak rubrieken: bewaren, twijfel en wegdoen. Sorteer ook meteen alles wat je wilt bewaren of waar over je twijfelt", vertelt Rubens. Wat je weg doet, hoeft niet per se de vuilnisbak in. „Je kunt ook spullen cadeau geven of naar de kringloop brenojn legt Rubens de tweede regtl uit. Als je de eerste twee regels hebt doorlopen, kun je beginnen met je spullen een vaste plek te geven. „Zet spullen die je vaak gebruikt op een vaste plek op reikhoogte in een kast. Zaken die je minder vaak nodig hebt plaats je onderin of bovenin", adviseert Rubens. „Papieren stop je geordend in een map, conservenblikken kun je in een mand doen. Op die manier bundel je spullen en kun je ze makkelijker terugvinden", is de vierde opruimregel die Rubens hanteert. Als het eenmaal is opgeruimd, moet het ook opgeruimd blij ven. „Creëer een opruimritme. Neem aan het eind van de werkdag een kwartiertje de tijd om je bureau leeg te ruimen. En leg spullen terug waar ze horen: dus pennen, bij pennen papieren bij papieren." i.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5