Discriminatie treft eenderde allochtonen BINNENLAND 1 Gehandicapte Betsy zou een mooi plekje krijgen Verdonk krijgt jongeren in Venray om de tafel DKTP-prik leidt niet tot allergie 'Ruggenprik moet altijd kunnen bij barenspijn' Wapenroof luchtmacht nog groter dan gedacht Koe kan in wei blijven Negatief beeld vooral bij werkgevers Begrip voor weigering hand Verdonk door imam 'Huurinkomsten voor bouw van school en verpleeghuis' Werken aan je netwerk. i staakt top Lonsdale pledingketen London ,pt met de verkoop van omdat het Engelse 1 ierk keer op keer in wordt gebracht met r [tremisten. De keten winkels in verschil - 1 |en van Nederland. Di- j :ompagne is boos op ik en de media. „Wij 2 q et stoppen met de ver- au Lonsdale want het is stisch merk, maar wordt zo gestigmati- we niets anders kun- klaarde hij de ver- 20 vrijdag 15 april 2005 brief voor nea kii er justitie De Haagse officier ie Moraal blijkt in no- orig jaar een kogel- ebben ontvangen. Een n Bulgaar moet zich op jgenover de rechter e"fjorden voor de bedrei- woordvoerster van )t j leeft dit bevestigd. 1 n b man zijn naam en der aan de brief had n yin de politie hem heel V( kkelijk opsporen. ien jaar voor hnid op Tinka en 34-jarige uit Made Z01 id heeft op 26 mei vo- 11 Bredase Tinka van te hebben vermoord, ,rofcvoor de rechtbank in vei oordeeld tot 18 jaar jficier van justitie had en hem geëist. De e door heel het land wekerijen en Tinka "iff daarbij geholpen. Zij het criminele wereldje in zou zwijggeld heb- Nijntje' valt bij Bruna Tekenaar Dick Bruna et Vlaamse satirische id Deng onmiddellijk ummer uit de handel de voorpagina van is een parodie af- Bruna's bekende ïtje, die voor de gele- itje' is genoemd en bloedt na het snui- icaïne. Volgens Bruna lding een inbreuk op 'ie auteursrecht. detentie noord vader rechtbank in Zwol- :eren een 16-jarige Ommen veroordeeld iaanden jeugdde- 'an drie voorwaar- jongen vermoordde ber vorig jaar zijn va- j in mes. De jongen n de politie gezegd vernederingen en tijen van zijn vader ij zou bovendien zijn jg 1 zussen hebben wil- y ermen. linkomsten r openbaar - Ieder Kamerlid bekendmaken wel- icties hij heeft en tee verdient. Een irderheid van in ieder CDA en D66 is daar er van. Eerder gaf het ove thuis, maar gisteren voorzitter Verhagen in enkel bezwaar SB n de openbaarmaking vel gevens. „U mag de kl; van mij alvast wel we nd dient nul komma nul klc1 heb dus geen ne- aa rib sverlaging ■ïer onzeker - De verlaging van de jenever of andere nken en sappen gaat als de Tweede Kamer nt met een accijns- op bier en breezers. Is het aan minister rst (Volksgezondheid) ervorst wil bier 2 cent tn zoete mixdrankjes, zers, 60 cent duurder et is onderdeel van it maatregelen om al- uik onder jongeren lan. Een Kamermeer- tn CDA, WD en LPF t voorstel. in vol raakpand De politie heeft giste nden vol gehad aan de 'gvan een kraakpand edenburg in Utrecht, wezige krakers had- n het pand verschanst lie gevallen stevig ind aan verwarmings- aan elkaar gelaste uilen. Een zogenoem- en traangaseenheid 'aar gebarricadeerde 'tegen 13.30 uur aan :ant binnen. De laat- werd rond 20.00 uur nd gehaald. venray/anp - Minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Inte gratie) is er gisteren in geslaagd de verschillende groepen jon geren in het Limburgse Venray voor het eerst gezamenlijk om de tafel te krijgen. De niet ge plande bijeenkomst vond plaats op het gemeentehuis. Dat gebeurde nadat ze afzon derlijke gesprekken had ge voerd met scholieren, bezoe kers van het omstreden jeugd honk Dingus en met Turkse en Marokkaanse jongeren. Tussen de jongeren sluimeren al een paar jaar spanningen, die begin deze maand tot een uitbarsting kwamen. Na een poging tot brandstich ting bij de Turkse moskee brak een vechtpartij uit tussen Turk se en rechts-extremistische jon geren. Sindsdien is de spanning verder toegenomen en werden vorige week de ruiten van de toegang van het gemeentehuis vernield, waarbij een haken kruis werd. aangebracht. Het groene en gezapige Venray, met 40.000 inwoners en tien dorpskernen eromheen, zag zich opeens in het middelpunt van de belangstelling staan. De teneur is dat er niets te doen is voor de jeugd, wat vooral de ge meente in de schoenen wordt geschoven. Tijdens haar werkbezoek wilde Verdonk te weten komen wat er leeft bij de jeugd en wat er mis is. Ze voerde soms heftige dis cussies, onder meer in Dingus, een jeugdhonk voor links geori- enteerde jongeren, hardrockers en anderen die niets met zoge heten Lonsdale-jongeren van doen hebben. Toch kwamen later op de mid dag ook enkele extreemrechtse jongeren meepraten. De opti mistisch ingestelde Verdonk wilde graag samen praten, om dat ze bij alle jongeren de be reidwilligheid en een goede wil aantrof om de situatie beter te maken. „En dat doe je door met Minister Verdonk in gesprek met zogenoemde Lonsdale-jongeren. Foto: ANP/Marcel Antonisse elkaar te praten. Alleen al dat we hier nu met zijn allen zitten, is een belangrijk signaal", zei Verdonk bij aanvang van de discussie. De media mochten hier niet bij zijn, evenmin als bij de ge sprekken eerder op de dag. Het zou de betrokkenen mogelijk belemmeren vrijuit te spreken. Toen al was duidelijk dat de jongeren die in Dingus samen komen, vooral gefrustreerd zijn door een langdurig conflict met de gemeente. Die wil van het vervallen oude pand met klokgevel een jeugd centrum maken voor alle groe peringen. Pas dan komt er 1,8 miljoen euro vrij voor de ver bouwing. Het bestuur van Din gus wil het als muziekcentrum behouden. Verdonk vond het een heftig, maar toch mooi ge- sprek en meende dat de proble men niets met rassenhaat te maken hebben. Ondanks de goede bedoeling verliep het rondetafelgesprek niet zonder spanningen, meld den jongeren na afloop. „Er werd vooral gepraat en niet goed naar elkaar geluisterd", zei Hicham (24) van Marok kaanse afkomst. Zijn neef Said (23) is portier bij Dingus. „Maar mij doen ze niks, het is mijn werk. Anders zou ik er niet ko men." Volgens de neven staan vooral jonge kinderen van ze ven tot veertien elkaar soms naar het leven. De oudere jongeren kennen el kaar bijna allemaal, via het uit gaansleven. Het staat de neven tegen dat sommige Lonsdale- aanhangers zoveel aandacht krijgen in de media dat ze door de meelopers als helden wor den gezien. Volgens Hicham en Said zijn enkele tientallen jon geren gewelddadig en extremis tisch en komt de rest uit de re gio. Verdonk is positief na het ron detafelgesprek, ook al liepen een paar Lonsdale-jongeren boos weg. Over enkele weken wil ze terug om ook met ouders uit de verschillende groepen te praten. Ze hoopt dat deze aan zet leidt tot een verdere dialoog tussen de groeperingen. De jongeren zijn minder en thousiast. Ze vinden het initia tief aardig, maar zien zichzelf niet zo snel opnieuw bij elkaar komen. rotterdam/gpd - Kinderen die in de eerste levensjaren worden ingeënt tegen difterie, kink hoest, tetanus en polio (DKTP- prik)) lopen geen grotere kans op allergie en astma. Dit con cludeert Roos Bemsen in een proefschrift waarop zij volgen de week promoveert aan het Erasmus MC in Rotterdam. De meeste kinderen ontvangen de vaccinaties in de eerste le vensjaren. Maar met name on der hoger opgeleiden in de gro te steden neemt de vaccinatie graad de laatste jaren af. Dit on der invloed van het idee dat in enting het immuunsysteem 'lui' zou maken, waardoor gemak kelijker allergieën zouden kun nen ontstaan. Tot ergernis van de reguliere gezondheidszor- gers wordt dat idee verder ver breid door actiegroepen als de Nederlandse Vereniging Kri tisch Prikken (NVKP). Bemsen deed onderzoek op 38 reformatorische basisscholen in Zeeland, Zuid-Holland en Gelderland. Een deel van de leerlingen op die scholen wordt op religieuze gronden niet ge vaccineerd. De onderzoekster kon zodoende aan de hand van een uitgebreide vragenlijst wel en niet gevaccineerde kinderen met elkaar vergelijken. Er bleek geen verschil te bestaan in het vóórkomen van astma en aller gie tussen kinderen die wel, en kinderen die niet waren inge ënt. den haag/gpd - Een deel van de Nederlandse vrouwen lijdt on nodig veel pijn tijdens een be valling doordat het niet in alle ziekenhuizen mogelijk is een ruggenprik te krijgen. Dat moet veranderen, vindt de Neder landse Vereniging voor Obste- trie en Gynaecologie (NVOG). Barenspijn behoort tot de erg ste pijnsoorten. Uit een enquête van de NVOG blijkt dat in tweederde van de niet-academische ziekenhuizen 's nachts geen anesthesioloog aanwezig is om een ruggenprik te geven. In de helft van deze ziekenhuizen kan zo'n specia list wel opgeroepen worden als lunteren - De koeien op het biologische melkveebedrijf van familie Van de Voort in Lunteren mochten gisteren voor het eerst na de winter weer naar buiten. Juist gisteren kwamen de Animal Sciences Group in Wageningen en het Landbouw Economisch Instituut (LEI) met een rapport naar buiten waarin staat dat een koe in een weiland meer opbrengt dan een koe in de stal. Ondanks de nieuwe mestregels die vol gend jaar ingaan. Nederlandse boeren houden hun koeien uit economisch motief steeds vaker op stal. Momenteel komt ongeveer vijftien procent van de koeien nooit buiten. Deskundigen verwachten dat het percentage de komende tien jaar oploopt naar dertig of zelf veertig procent. Foto: ANP/Toussaint Kluiters den haag/gpd - De wapenroof op luchtmachtbasis Gilze-Rijen blijkt nog gróter dan gedacht. Woensdagavond zijn bij toeval 200 gestolen dienstpistolen te ruggevonden op een kleine car poolplaats bij het Zuid-Hol landse Heinenoord. Maar daarmee zijn nog steeds niet alle dienstwapens terug, meldt de Koninklijke Mare chaussee. Volgens de eerste be richten waren afgelopen week end honderd tot honderdvijftig pistolen geroofd uit de wapen kamer op de basis. De marechaussee, die 25 re chercheurs op de zaak heeft ge zet, wil nog steeds niet zeggen hoeveel wapens er in totaal zijn verdwenen. Wel vormt de vondst in de Hoeksche Waard 'het overgrote deel' van de buit. De tweehonderd teruggevon den pistolen van het type Glockl7, het standaard dienst- wapen van de krijgsmacht en de marechaussee, zijn gisteren overgebracht naar een loods in Eindhoven. Daar onderzoeken forensische experts de pistolen, onder meer op vingerafdruk ken. De militaire politie wil de exac te locatie van de vondst 'in be lang van het onderzoek' niet bevestigen. De Marechaussee meldt slechts dat de wapens 's avonds laat zijn gevonden op een carpoolplaats aan de N217. Ze waren stuk voor stuk nog verpakt in de bijbehorende zwarte, kunststof doos. Een politieman van korps Zuid- Holland-Zuid trof de wapens in het donker aan bij een routine controle. Hij legde meteen een verband met de wapenroof in Gilze-Rijen en schakelde de marechaussee in. Staatssecretaris van defensie Van der Knaap meldde dat de roof bewust was stilgehouden in het belang van het onder zoek. Hij beloofde een snelle inventarisatie van eventuele be veiligingslekken op militaire terreinen. zwolle/gpd - Ze had zich wel eens laten ontvallen dat ze voor een mooi plekje voor haar meervoudig gehandicapte dochter Betsy zou zorgen, maar dat dat nog wel een tijdje kon duren. Maar op 2 januari van dit jaar - de dag dat Betsy haar 51ste verjaardag vierde - drukte de 80-jarige vrouw uit Hardenberg haar oudste dochter een kussen in het ge zicht, waarna ze stikte. Waarom, wilde de president van de rechtbank in Zwolle weten. Was het medelijden? Ergernis? Wanhoop? De vriendelijk ogende, slechthorende vrouw met rollator weet zich echter niets meer van de fatale gebeurtenis te herinneren. Wel vertelde ze direct na af loop aan de politie dat ze door een 'wanhopig gevoel' was overvallen toen haar dochter een epilepsie-aanval kreeg. Daarom had ze een kussen in haar ge zicht gedrukt, net zolang tot ze niet meer bewoog. Vervolgens belde ze haar nicht met de boodschap dat Betsy dood was: 'Ik heb het gedaan. Ik kon het niet langer aanzien'. Maar ook daar kan de bejaarde verdachte zich niks van herin neren: „Ik kan het nog steeds niet gelo ven. Ik was vreselijk gek op Betsy. Er staat een foto van haar in mijn cel. Waar schijnlijk heb ik mij gevoeld als een ro bot en heeft een ander op het knopje ge drukt. Mijn emoties zitten in een ce menten ton. Daar kan ik niet inkijken. Dat is mijn hele leven al zo geweest". Wat zich precies heeft afgespeeld op Betsy's verjaardag wordt niet helder, 's Middags is er een feestje in moeders ap partement in het centrum van Harden berg. Als de andere familieleden zijn vertrokken blijven moeder en dochter over. Volgens moeder had Betsy de hele middag gehuild; ze was boos en verdrie tig geweest omdat ze niet terug wilde naar haar woongroep in de instelling voor geestelijke gezondheidszorg. 'Ik ga niet terug, ik krijg alleen maar straf, zou ze hebben geroepen. Maar volgens de jongste dochter was Betsy die dag juist erg vrolijk geweest. Slechte familieverhoudingen hebben waarschijnlijk een belangrijke rol ge speeld bij de aanloop naar Betsy's dood. Volgens het advocatenduo Hans en Wil lem Anker, dat de verminderd toereke ningsvatbare vrouw verdedigt, is Betsy het slachtoffer geworden van een machtsstrijd binnen de familie. Nadat haar ouders na een huwelijk van 54 jaar in 2002 gingen scheiden en haar vader in september vorig jaar overleed krijgt ze steeds vaker last van huilbuien en epi- lepsie-aanvallen. Betsy begrijpt de scheiding niet en toont zich steeds vaker negatief na bezoeken van of-aan haar moeder. Om de spanningen voor Betsy te ver minderen grijpt de instelling in: er wordt besloten tot een bezoekregeling plus een telefoonverbod voor de moeder. De an dere dochter, die partij heeft gekozen voor de vader, wordt aangesteld als cu rator. De verhouding tussen die dochter en haar moeder was al enige tijd ver stoord, maar sinds de dood van Betsy is alle contact verbroken. In een elf kantjes lange 'aanklacht' noemt ze haar moeder dominant, egocentrisch en manipula tief. Volgens de raadslieden voelde de moe der zich door de beperkende maatrege len aan de kant geschoven nadat ze meer dan veertig jaar 'op bewonderens waardige wijze' voor Betsy had gezorgd. Zij vroegen om vrijspraak omdat de vrouw niet willens en wetens heeft ge handeld en onvoldoende in staat was haar handelingen te sturen. Tegen de bejaarde vrouw werd vier jaar cel geëist. De rechtbank doet op 28 april uitspraak. den haag/anp - Een op de drie allochtonen heeft last van discri minatie op de werkvloer of dat wel eens ervaren. Werknemers uit etnische minderheidsgroepen voelen zich over het algemeen wel geaccepteerd door collega's. Negatieve beeldvorming blijkt vooral voor te komen bij werk gevers die geen ervaring hebben met allochtone werknemers. Dat blijkt uit onderzoek dat staatssecretaris Van Hoof (Soci ale Zaken) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Negatieve beeldvorming en dis criminatie zijn volgens de be windsman een belangrijke be lemmering bij het vinden van een baan, waardoor ook de werkloosheid onder allochto nen relatief hoog is. Van Hoof wil volgens zijn woordvoerder wegens 'de ern stige situatie' zo snel mogelijk om tafel met betrokken organi saties. De bewindsman heeft onder meer minderhedenorga nisaties, vakbeweging, werkge versorganisaties en uitvoerders van de sociale zekerheid als UWV (WW en WAO) en ge meenten (bijstand) uitgenodigd om volgende week dinsdag te bespreken hoe de positie van allochtonen op de arbeids markt kan worden verbeterd. Nu blijkt bijvoorbeeld dat een kwart van de ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf lie ver geen allochtonen aanne men, omdat zij allerlei risico's zien. Veel mensen uit etnische minderheden hebben een slechtere uitgangspositie dan autochtonen, omdat ze de Ne derlandse taal onvoldoende be heersen en laag opgeleid zijn. Dat laatste komt mede doordat ze de school vaker dan autoch tonen zonder diploma verlaten. Allochtone jongeren blijken al tijdens de opleiding moeite te hebben met het vinden van een stageplaats. Daar hebben ze bij het solliciteren ook last van, hebben minder kans om op ge sprek te komen om een baan te vinden. Allochtonen die wel een baan hebben gevonden, blijken weer minder door te stromen naar andere functies en worden makkelijker ontslagen. Zo heb ben werknemers uit etnische minderheidsgroepen last van verdringing door illegale werk nemers. De helft van de onder nemers blijkt ook een voorkeur voor Oost-Europese werkne mers te hebben. In het onderzoek komen oplos singen voor de problematiek aan bod, die variëren van taal trainingen en aanpak van voor tijdig schoolverlaten tot voor lichten van werkgevers over culturele verschillen en het aanbod van allochtone werk zoekenden. Ook wordt gepleit voor het aanspreken van al lochtone jongeren die voortij dig van school gaan en hun ou ders, om ze bewust te maken van de gevolgen. de nood erg hoog is. In vier van de vijf niet-academische zie kenhuizen is daarnaast geen professionele verloskamer be schikbaar om de ruggenprik toe te kunnen dienen. In Nederland krijgt ongeveer tien procent van de zwangeren tijdens de bevalling een ruggen prik. In België en Amerika krijgt ongeveer zestig procent zo'n zware pijnstiller. Het lage aantal prikken is het gevolg van de unieke manier waarop in Ne derland de verloskundige zorg is georganiseerd. Ongeveer een derde van de vrouwen bevalt thuis, terwijl dat in andere lan den nauwelijks voorkomt. den haag/gpd - Premier Balke nende heeft 'begrip' voor de or thodoxe imam die vorig jaar november weigerde minister Verdonk een hand te geven. Balkenende gaf dat gisteren te kennen in een Kamerdebat over fundamentele normen en waar den in de Nederlandse samen leving. Naast die ontboezeming deed hij een onverholen op roep aan de bevolking: „Heb oog voor pluriformiteit en el- kaars gebruiken. Geef elkaar een beetje de ruimte. Heb be grip over en weer, anders ko men we in dit land niet verder." Saillant is dat de minister van Vreemdelingenzaken en Inte gratie na het incident weinig begrip had voor wat haar was overkomen. Ze wees er meer malen op dat mannen en vrou wen elkaar de hand behoren te schudden, naar goed Hollands gebruik. Balkenende liet zich door GroenLinks-leider Halse- ma niet verleiden tot een ant woord op de vraag of hij Ver donk over de nasleep van 'de hand' had aangesproken. „Dan hoop ik maar dat minister Ver donk vandaag goed meeluis tert", constateerde Halsema. WD-aanvoerder Van Aartsen kwam zijn partijgenote Verdonk onmiddellijk te hulp. Hij noem de het handenschudden 'een minimumnorm die uiting geeft aan de gelijkwaardigheid van man en vrouw, die onze demo cratie schraagt'. De premier er kende dat het geven van een hand past in de Nederlandse cultuur. „Het is ook wenselijk, natuurlijk. Maar als het niet ge beurt kun je dat opkloppen, maar ook proberen op te los sen. Het onderstreept de nood zaak van een interculturele en interreligieuze dialoog." Balkenende raakte tijdens het debat flink in de clinch met Bos (PvdA) en Marijnissen (SP). Bei den verweten de premier dat discussies over fundamentele waarden en normen vaak blij ven steken in 'drukte' over wat ze noemde 'kleine waarden': dagelijkse dingen als een praat je met de buurman, lawaaiover last, vuilnis op tijd op de stoep en uitwassen in het verkeer. Balkenende verweet hen op zijn beurt dat ze 'veel te badine rend' deden over fatsoens- en omgangsvormen. „Dat is het niet", antwoordde Bos. „Ik vind die ook belangrijk. Maar het moet ook gaan over groot fat soen. Ik vraag u: Vindt u het moreel aanvaardbaar dat er ar moede is in Nederland, dat be woners van verpleeghuizen uit drogen en soms hun maaltijden niet krijgen en dat asielzoekers met kinderen gewoon op straat worden gezet?" den haag/gpd - Woningbouw- corporaties moeten hun aan zienlijke vermogens ook gaan gebruiken voor de bouw van scholen en verpleeghuizen. Zo wordt voorkomen dat ze niet genoeg doen met al hun geld. Over de bouw van woningen moeten corporaties afspraken maken met gemeenten. Deze conclusies trekt onderzoeksbu reau Rigo dat door de Tweede Kamer is ingeschakeld om de huursector door te lichten. De Kamer klaagt altijd dat de ver huurders te weinig bouwen waardoor er woningnood heerst. Ze wilde weten wat daar aan te doen is. Woningcorporaties schieten in derdaad tekort, aldus Rigo. Waarom ze te weinig bouwen en slechts mondjesmaat huizen in oude wijken opknappen is niet duidelijk. Wellicht spelen lange bouwprocedures (ver gunningen aanvragen) een rol, opperde onderzoeker Conijn gisteren bij de presentatie van het rapport. Ze hebben in elk geval genoeg geld. Als corporaties behalve* wo ningen ook in de zorg en het onderwijs gaan investeren, kleeft daar wel een risico aan, aldus Rigo. Sommigen zouden zich aan deze klus kunnen ver tillen en failliet gaan. (advertentie) Vandaag in Editie Commercieel Kijk op ome speciale editie voor commercieel talent. Vacatiirekrant.nl commercieel IR» TfSTM TORMMiN

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3