De CSI-klonen zijn in opmars GESPREK VAN DE DAG Zestig watt aan ieder oor Reuzenbaby Fileflirten u België via nummerpl De vrije vleesmarkt vrijdag 15 april 2005 chengdu - Het is even wat zwaarder dan een mensenbaby op je arm. Een medewerk ster van een pandafokcentrum in het Chinese Chengdu verzorgt een baby reuzenpanda. De dieren, die lange tijd met uitsterven werden bedreigd, zijn dankzij de bescherming die zij sinds een aantal jaren genieten veel talrijker geworden. Er leven nu bijna 1600 panda's in het wild in China, terwijl er nog zo'n 160 in dierentuinen leven. Foto: Reuters MENSELIJK De 27-jarige Martijn Winkeler uit Zuidlaren kan 's morgens niet wakker worden. Hij heeft allerlei wekkers geprobeerd, maar alle maal zonder resultaat. Martijn sliep rustig door. Een arts adviseerde hem een tril- kussen. Maar ook dat hielp niet. Uiteindelijk knutselde hij zelf zijn megawekker in elkaar: een stereo installatie met een tijdklok. Maar niet alleen Martijn, de hele buurt zat voor dag en dauw rechtop in bed. Dat gaf zoveel problemen dat de politie na de klaagzang van de buurtgenoten de installatie in be slag nam. „Je moet toch wat. Ik kan gewoon niét wakker worden", zegt Martijn „Vroeger naar bed toe gaan helpt niet. En ik moet wel op tijd wak ker worden om niet te laat op mijn werk te komen. Heel verve lend allemaal." Martijns eerste poging om wakker te worden begint 's morgens om zes uur. „Dan word ik gebeld door de wekdienst. Dat helpt meestal niet. Vijf minuten later probeert die mij alsnog wakker te krijgen, dat lukt dus ook niet. Om vijf mi nuten voor half zeven - ik moet om zeven uur op mijn werk zijn - begint een ministereotoren te werken. Soms werkt dat, maar meestal niet." Om toch op tijd wakker te worden De Indiase politie heeft tachtig mensen gearresteerd, omdat ze naar EEUWENOUD HINDOEGEBRUIK hun kinderen levend hadden begra ven. De ceremonie, 'het festival der kuilen' genaamd, schrijft voor dat kinderen, sommigen jonger dan een jaar, LEVEND worden BEGRAVEN om korte tijd later weer te worden opgegraven. De autoriteiten probe ren al jaren vergeefs het gebruik te stoppen. De kinderen worden met pillen verdoofd en in ondiepe kuilen op een begraafplaats bij een hindoe tempel gelegd. De gaten worden met bladeren en vuil bedekt. Na en kele gebeden door hindoepriesters, worden de kinderen er weer uit ge haald. Het hele ritueel duurt onge veer een minuut. De ongeveer twaalf SEKSSHOPS in de Johannes Paulus II straat in War schau moeten daar zo snel mogelijk verdwijnen. Deze winkels horen niet in een straat die naar de overleden POOLSE PAUS is vernoemd. Hon derden Polen hebben deze eis neer gelegd in petities aan de burge meester van Warschau, Lech Kac- zynski. Die zegt niets te kunnen on dernemen. Overigens hielden de seksshops op de dag dat de paus begraven werd hun deuren gesloten. Prinses MATHILDE van België is voor de derde keer IN VERWACH TING. Dat heeft het hof in Brussel gisteren bekendgemaakt. De baby wordt verwacht in oktober. Mathilde en echtgenoot prins Filip hebben al een dochter, Elisabeth (vier in okto ber) en een zoontje, Gabriel (ander half). Elisabeth is als eerstgeborene de toekomstige troonopvolgster, na haar vader. Foto: Reuters Een 39-jarige Amerikaanse is gear resteerd omdat zij haar 12-JARIGE DOCHTER heeft gedwongen tot PROSTITUTIE. Haar andere dochter (14) weigerde, waarna de moeder haar ruilde voor een auto. De vrouw zit vast in een politiecel in Okeecho bee, in de staat Florida. De rechter heeft de borgsom vastgesteld op 400.000 dollar. Beide dochters zijn overgedragen aan de kinderbescher ming. Het jongste meisje is drie maanden zwanger. Haar moeder dwong haar op 11-jarige leeftijd voor het eerst tegen betaling seks te hebben met een man. Delingré Het is met toegeeflijkheid als met geestigheid: je kunt er nooit genoeg van hebben, maar je kunt er soms te veel van tonen besloot Martijn zijn stereo-instal latie te gebruiken. Met aan ieder oor een zestig watt geluidsbox, werd Martijn wél wakker. En de buurt dus ook. „En dat gaat na tuurlijk niet", weet de slaapkop. „Ik wil de buurt geen overlast be zorgen en ik heb er ook spijt van dat de politie vanwege mijn wek- probleem ingeschakeld moest worden." Martijn is te rade gegaan bij slaapspecialisten van een zieken huis in Assen. Daar wordt hij vol gende maand onderzocht. Tot die tijd woont hij tijdelijk bij zijn va der in. „Ik krijg hem wel op tijd wakker, laat dat maar aan mij over", zegt die. Rinze de Jong Sta je weer eens in de file eie* je de dame of heer in de au 1 naast je wel aantrekkelijk?isl gië wil technicus Luc Brack!V tacten tussen'chauffeurs ra D maken via een speciaal sin teem. Hij hoopt op termijn miljoen Belgische chauffeu laten meedoen aan zijn file Concreet komt het erop nei Bracke met de medewerkin 6 een IT-bedrijf uit Leuven nieuwe website heeft opge; Wie zich daar aanmeldt, kr sticker en een code. Als eei chauffeur in de file een ande' automobilist ziet met zo'n: B op diens auto kan deze via B1 de en met gebruik van de n10 merplaat van de andere wa 'v een sms sturen. Zo hoopt Bie' eenzame automobilisten m e1 kaar in contact te brengen. Bracke heeft al een naam vn zijn website en opschrift vc stickers bedacht: lMM.be, gens het Vlaamse dagblad I Standaard staat dat opschii '1 million members', een n (I deelnemers. „Het is geend dienst", aldus de technicusei Sint-Nildaas, „maar het zoi mooi zijn als het echt kan le tot snelwegromances."I Bracke vreest niet voor gro n blemen met de verkeersvei 0 „Een nummerplaat is kort] om in te voeren in je gsm a BÈ stilstaat met de auto", zegt 'e grondlegger van IMM.be. 1w pas beginnen als hij minim d duizend deelnemers heeft. Bil Interessante bloedspetters, over eenstemmende DNA-profielen en opmerkelijke schedelinslagen. Een beetje tv-rechercheur bedient zich tegenwoordig, in navolging van de Amerikaanse hitserie Crime Scene Investigation (CSI), van moderne forensische technieken om moor den en andere misdrijven op te los sen. Op de grote mediabeurs MipTV, die deze week in Cannes wordt gehouden, blijkt dat veel produ centen CSI-klonen in de aanbie ding hebben. In hedendaagse po litieseries heeft de klassieke speurneus terrein verloren aan de flitsende forensische recher cheurs, constateren diverse ken ners van de tv-markt dan ook. Volgens John van der Klauw, in koper van programma's namens Nederland 2, is er sprake van een golfbeweging. „Over vijf jaar ko men de oude speurders weer te rug. Maar de tv-rechercheurs van dit moment zoeken daders niet via goede gesprekken met bijvoor beeld getuigen, maar via botmate- riaal en DNA. Dat is bijvoorbeeld zo in de nieuwe serie Cold Case. Tv-makers trekken zo een jonger lubliek. Ook ik heb een serie ge docht van de bedenker van CSI, Jeny Brückheimer. Die reeks heet Missing without a trace en is net als CSI ook heel snel gefilmd." Inkoper Mignon Huisman van Nederland 1 kocht in Cannes nog wel een aantal afleveringen van BBC-detectives, zoals Dalziel Pascoe die de KRO gaat uitzen den. „Maar die doen het altijd goed en blijven het goed doen. Moeilijker had ik het om een op volger te vinden van de gestopte politieserie NYPD omdat het aan bod inderdaad vaak neerkwam op CSI-achtige formules. Maar uit eindelijk heb ik de serie Hack ge kocht, waarin een ex-politieagent Het woord is vlees. Ondanks de wat weerzinwek kende metafoor die de kerkvaders hier gebruiken, hechten ze er een heilige betekenis aan. Het woord is vlees. Daarmee betoogden ze dat de bijbel, net als de mens, een lichaam en een ziel heeft. De woorden zijn het lichaam; de betekenis ervan is de ziel, 'de geest'. De truc is door goed te lezen de juis te betekenis, de geest van de zinnen, te vinden en vervolgens op de juiste manier te interpreteren. Al leen dan is de bijbel als een handleiding voor het leven. Handig, zo'n gebruiksaanwijzing. Het is alleen niet het leven dat ik wil leiden, laat staan belijden. Ik vind het zelfs wat schijnheilig om er van uit te gaan dat Jezus, een tijdje terug, voor al mijn zonden boe te zou hebben gedaan en ik er met een paar wees gegroetjes vanaf zou kunnen komen. Kortom, ik wil de dood van Jezus niet op mijn geweten hebben. Godsdienst wil dan zoveel zeggen als de goden in dienst stellen van je eigen daden. Wat misschien daadkrachtig klinkt, maar, naar mijn idee, op een groot gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel wijst. Ik heb geen religieuze neigingen, toch zijn mijn woorden wel degelijk vlees. En dan heb ik het niet over 'filet American', maar bloed, zweet en tranen. Wat ik dagelijks schrijf, komt uit mij als een beval ling, met persweeën en onmacht. Het is een na tuurlijk proces dat niet tegen is te houden. Half werk bestaat niet, zwanger ben je tenslotte ook niet een Peetje. Ik ben zwanger van zinnen, cf^ lang zaam rijpen. Ik ben voortdurend in verwachting. Als kleine foetussen krijgen ze vorm en inhoud, be gint het hart te kloppen. Al die kleine lichaampjes samen, bepalen de bete kenis. Geven een stem aan mijn gedachte en beïn vloeden eikaars toonhoogte. Ik kan het hebben over achterlijke culturen en dan gaan alle politieke nek haren overeind staan, maar als ik vervolgens toe licht dat ik daarmee bijvoorbeeld een bepaalde be drijfscultuur bedoel, dan is er niets aan de hand. Ik kan zeggen dat ik rechts ben en het daardoor aan de stok krijgen met heel multicultureel Nederland en ik kan die storm onmiddellijk luwen door er aan toe te voegen dat ik bedoel dat ik rechtshandig ben. Zo kan zelfs een valse noot zuiver klinken. Ik heb een mening over van alles en nog wat, maar welke reden heb ik om die met de rest van de we reld te delen? Is het arrogantie, denk ik de waarheid te verkondigen? Is het idealistisch of naïef dat ik hoop mensen tot nadenken aan te zetten? Zoek ik ruzie of wil ik er juist bij horen? Bij veel meningen wordt dat vanzelf wel duidelijk, bij sommige blijft het in het ongewisse. Niet toevallig. Zulke menin gen kun je dan ook beter voor je houden. Dat is las tig, want iedereen heeft tegenwoordig de mond vol van 'vrije meningsuiting' en daarbij vergeten de meeste mensen dat je niet met volle mond moet praten. Smakeloos, net als zo'n mening. Een onge vraagd kijkje in een mond vol tanden met het hart op de tong. Mijn hart projecteer op schrift en misschien is De Amerikaanse zangeres BRITNEY SPEARS en haar echtgenoot Kevin Federline verwachten hun eerste kind. Dat heeft het stel via de offici ële website van Spears bekendge maakt. Met het nieuws komt een einde aan maanden van speculaties onder fans over de vraag of de 23-ja- rige popdiva een nieuwe carrière be gint als moeder. Spears werd eind jaren negentig wereldberoemd met haar debuutalbum Baby one more time. Het tieneridool heeft sinds dien meer dan 60 miljoen cd's ver kocht. Foto: Reuters De EUROMUNTEN uit het Vaticaan en Monaco zijn sterk in WAARDE GESTEGEN sinds de dood van de paus en de Monegaskische prins Rainier. Dit blijkt uit biedingen op de veilingsite Ebay. Een volledige set euromunten uit Monaco met de beeltenis van prins Rainier deed dinsdagmiddag 1400 euro op Ebay- .com. De prijs van een origineel set je van acht euromunten uit het Vati caan schommelt tussen de 750 en de 1200 euro. De ministaatjes Vati caan, Monaco en San Marino mogen jaarlijks een beperkt aantal eigen euromunten slaan. Kinderen en tieners in tehuizen DROMEN er het meest van thuis bij hun vaderen moeder te wonen. Dat blijkt uit een prijsvraag die het Na tionaal Fonds Kinderhulp dit jaar hield. De tehuisbewoners kregen de vraag voorgelegd wat voor hun GELUK betekent. Van de vijf mil joen kinderen in Nederland, staan er volgens het fonds 250.000 on der toezicht van jeugdzorg. Daar van wonen er 15.000 in een pleeg gezin. Koningin BEATRIX slaat 28 april bij de Koninklijke Nederlandse Munt in Utrecht de eerste munt voor haar 25-jarig regeringsjubileum. Het ZIL VEREN MUNTSTUK van 10 euro komt een dag later als betaalmiddel op de markt. Op de voorkant van de munt van ontwerpster Germaine Kruip staat het moment dat Beatrix op 30 april 1980 de eed aflegt. Op de achterkant hetzelfde beeld, maar dan vanuit een andere hoek. Dwars over het muntstuk staat de tekst 'Wij zijn samen één' Foto:ANP Omdat Martijn Winkeler aan een gewoon wekkertje niet genoeg had koppelde hij zijn stereo aan een tijdklok. Foto: GPD/Ida Mulder dat wel net zo onbedachtzaam. Erger nog. Zelfs met mijn mond dicht, ben ik kwetsbaar. Er moet dus een reden zijn waarom ik schrijf. Als het alleen voor mezelf is, kan ik beter een dagboek bijhouden, waarin alles waar is, omdat ik het zeg. Ik schrijf openbaar en geef daarmee, naast een deel van mijn vrijheid, iedere keer een beetje van mezelf weg. Een deel van mij, waar anderen zich een mening over kunnen vormen. Het is een poging om mijn gedachte ver staanbaar te maken in een taal die be grijpelijk is voor degene die het leest. Met andere woorden: de gedachte achter mijn schrijven, is afhankelijk van de gedachte van een ander. De zin van mijn zinnen, bestaat bij de gratie van hen die mij goed gezind zijn. Ik schrijf geen bijbel, ik wil niets ver kondigen. Mijn woord is vlees, in veel minder heilige bedoelingen. Het gaat niet om heilig, het moet vooral veilig. Net als vlees staan meningen te genwoordig onder strenge controle. En het is aan de al dan niet hongerige lezer of ik word verslonden, of uitge spuugd. Reageren? reacties_op_ Cf umn@hotmail.com De klassieke tv-speurneus is uit e Crime Scene Investigations heeft tal van televisiemakers geïnspireerd tot het maken van soortgelijke programma's. De markt wordt erdoor ovetl spoeld. Foto: GPD die nu taxichauffeur is, het niet kan laten om af en toe weer zaken op te lossen. Maar dergelijke se ries zijn op dit moment een speld in een hooiberg." Ook in het real life-genre slaan fo rensische technieken toe. Zo heeft op de beurs een van de producen ten het programma 'Family Fo- rensics' in de aanbieding. Daarin wordt een gezin gevraagd zijn huis tijdelijk te verlaten, waarna een detective, psycholoog en fo rensisch deskundige onderzoeken wat zich allemaal in het huis heeft afgespeeld. Is het bijvoorbeeld mogelijk dat de dochter des hui zes een vriendje heeft van wie haar ouders geen weet hebben? Het onderzoeken van lakens moet uitkomst bieden. Talpa-inkoper Harold Oomes, die programma's zoekt voor de nieu we zender van John de Mol, con stateert dat de Amerikaanse series tegenwoordig gedurfder zijn dan vroeger en wijst daarbij op series als Desperate Housewives en Lost. Maar ook hij kon niet om fo rensische toestanden heen. „Je kan geen stand binnenlopen of ze zeggen dat ze de nieuwe CSI heb ben uitgevonden." Oomes kon overigens nog geen series bekend maken die op de nieuwe zender te zien zullen zijn. Directeur aankoop van SB!11 Soepnel, denkt dat het wel valt met het gebrek aan kis vj politieseries, maar ziet ind de opkomst van de CSI-kltn Hij sloot in Cannes een aaies filmdeals met grote distrib waardoor een flink aantal! |J films en -series in de toeko de SBS-zenders te zien zal G

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2