houdt han op de knip 'Giant' Suzuki doet het anders met nieuwe Swift AutokopCI Golf Plus: bijna overal een beetje meer Efteling op zoek naar mooiste Lelijke Eend Verkoop Europa daalt si! Auto Heemskerk Miniatuurauto's vooral het terrein van grote jongens Weg Wiel vrijdag 15 APRIL 2OO5 redactie: Peter l door Rien van der Steen Den Haag even stad van de Puch den haag - De Puch, de ver maarde brommer met het hoge stuur, keert even terug naar Den Haag. Op 15 mei (eerste pinksterdag) is er 's avonds in het Paard van Troje een feest ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van „de meest sexy brommer aller tijden". Optre dens zijn er onder meer van Shocking Blue. Deze band was net als de Puch in de jaren '60 en '70 helemaal 'in', zeker in de Residentie. De organisatie hoopt dat veel belangstellenden die avond met hun eigen 'Pu- chie' naar het Paard komen. Behalve voor popmuziek kun nen ze ook terecht voor een ex positie over hun favoriete twee- wieler. De Puch, afkomstig uit Oostenrijk, kwam in 1954 in Nederland op de markt. De or ganisatoren wilden het lus trumfeest dan ook vorig jaar houden, maar dat lukte niet meer op tijd. Harley-Davidson solider dan GM Amsterdam - Harley-Davidson is momenteel op de beurs meer waard dan General Motors. GM is nog steeds de grootste auto fabrikant ter wereld, overigens stevig op de hielen gezeten door Toyota. In 2004 verkocht het merk negen miljoen auto's en bedroeg de omzet 193 mil jard dollar. Harley daarentegen maakte 'slechts' 317.000 motor fietsen, goed voor een omzet van 5 miljard dollar. Maar de beurs ziet dat toch anders want die waardeert Harley op een kleine 18 miljard, terwijl GM op ruim 16 miljard blijft steken. Dat komt omdat GM met een miljardenschuld kampt. De winst bij GM komt niet van de auto's, maar vooral van de ban caire activiteiten. Klassiekers door Bollenstreek hillegom - Voor de achtste keer in het bestaan van het Hille- gomse Den Hartogh Ford Mu seum, wordt zondag de jaarlijk se rijtoer Hyacinten Rit gehou den. Maar liefst 75 equipes zor gen voor een bonte verzame ling van allerlei auto- en vracht - wagenmerken van tenminste 30 jaar oud. Het dagprogramma begint om 10 uur, de toerrit start om 13 uur vanaf de par keerplaats van het Ford Muse um. De tocht voert zo'n 85 kilo meter over slingerende land weggetjes door het bollenland schap. Harley-vrouwen rijden toerrit driehuis - Een andere toerrit door de Bollenstreek wordt zondag verreden door vrouwen op Harley's. De Ladies of Har ley is een grote groep dames (internationaal) die dezelfde passie hebben, hun Harley-Da vidson. Vier keer per jaar trek ken ze er gezamelijk op uit, steeds in een andere deel van de Benelux. Startplaats zondag is Nieuw-Vennep. Amerikaan gek op treinrijden new york - Een 39-jarige Ame rikaan die geobsedeerd is door openbare vervoermiddelen, moet opnieuw de gevangenis in. Hij werd onlangs voor de twintigste keer betrapt bij het stelen van een metro. Dat be richtte dagblad The New York Post. Newyorker Darius McCol- lum kan het niet helpen, zegt hij zelf. „Ik hou gewoon van treinen". Daarom hees hij zich in juni vorig jaar in een uniform van de metromaatschappij in zijn stad. Hij deed zich voor als beveiligingsbeambte en ging vervolgens een stukje rijden met een metrostel. Hoewel Mc- Collum, gezien de indrukwek kende lengte van zijn strafblad, met gemak levenslang had kun nen krijgen, is hij waarschijnlijk met Kerstmis weer thuis. Wel moet hij zich onder behande ling laten stellen. Zijn familie heeft laten weten te gaan ver huizen naar North Carolina. In die staat rijden geen metro's. McCollums familie wijt diens obsessie aan het syndroom van Asperger, een op autisme gelij kende stoornis. De man begon zijn 'carrière' als treinendief toen hij op zijn vijftiende met een metrostel ging joyriden. In New York en omstreken is hij inmiddels een beroemdheid. Ze maken hem in Hongarije, be dachten hem in Japan, maar ont wikkelden en testten hem naar Europese maatstaven. Suzuki heeft -eindelijk- een hoogst heb belijke nieuwe Swift. Mooi om te zien, met een lekker rijgedrag en een prijskaartje datje ook niet elke dag meer tegenkomt in au- toland. Waarom moet een auto zo duur gemaakt worden dat hij wel aantrekkelijk, maar bijkans on betaalbaar wordt? Bij Suzuki, altijd een wat onopvallende speler op de automarkt, is het roer om: er is eindelijk een nieuwe Swift. De eerste dateert van 1987 en schopte het hier zelfs tot best verkochte Japan ner. De Swift ziet er goed uit - als je een tijdje kijkt heeft hij wel wat weg van de vorm van een Mini- met tamelijk eenvou dige, maar prima techniek en voor een mooie prijs. Hij rijdt geweldig, die nieuwe Swift: ont wikkeld, getest en gefabriceerd in Europa. Een nieuwe Giant Suzuki. Topman Mochizuki kan zijn trots nauwelijks onderdrukken. In tamelijk onverstaanbaar En gels -da's traditie bij de meeste Japanners- geeft hij hoog op over de twee miljoen auto's die Suzuki gebouwd heeft, waarvan een miljoen in Japan. Tot 2009 komt het merk met tien nieuwe modellen en de wil om auto's buiten Japan te bouwen groeit. Suzuki produceert nu auto's in Japan, India, China en Europa. Want in Hongarije bouwt het merk al lang de Wagon R (die bij Opel Agila heet). De produc tiecapaciteit in Hongarije gaat nu van 100.000 naar 200.000. Uiteindelijk moeten het er 300.000 worden. Het merk was er altijd eentje van vooral prijs en kwaliteit. Nu wordt het tijd voor een snufje emotie in de producten. De Japanse meneer Ono, die met de dochter van meneer Suzuki trouwde, heeft intussen zoveel invloed binnen de onderneming dat het roer om gaat. Suzuki was nooit een merk van veel flauwekul. Nu wordt het tijd voor leuke pro ducten. Voor de Swift is een ke heel nieuw platform gebouwd. De wielen staan op de hoeken en de wielkasten zijn nu eens aardig gevuld. En het interieur materiaal ruikt niet meer naar een poedel die net een regen bui ontvlucht is. Het is een heel aardig ontwerp om naar te kij ken. Suzuki stond vorig jaar op een 15de plek op de Nederlandse ranglijst. Maar de importeur in Vianen wil naar een 10de plaats. En de Swift, belangrijke nieuwe aanwinst in het B-seg- ment, moet daar aan meehel pen. Het segment vertegen woordigde vijfjaar geleden 20 procent van de markt, nu is dat al 24 procent. De Swift gaat sto ken in een gezelschap waar de Peugeot 206, Opel Corsa, VW iSPKiigMll Suzuki heeft eeri knappe nieuwe Swift. Foto's: GPD Polo, Toyota Yaris, Hyundai Getz en Citroën C2 het druk hebben met elkaar. De nieuwe Swift komt als 3- en 5-deurs en ook weer als Gti, maar dan is het al ver in 2006. In datzelfde jaar komt de auto ook als ca briolet. Basismotor is een 1.3 met 90 pk, maar het wordt iets leuker met een 1.5 en 102 pk. En van Fiat leent Suzuki de 1.3 (69 pk) door Rien van der Steen Hij heeft alles van de Golf, maar dan bijna overal een beetje meer. De Golf Plus. De ruimtelij ke versie van VW's Golf is een aanwinst. Iets duurder dan een gewone Golf, maar voorbestemd tot groot succes. Hij past tussen de Golf en de Touran, daar is geen twijfel over mogelijk. Geen mpv, maar een opgepompte hatchback met een schat aan mogelijkhe den. Een soort Duitse Scénic dus. Opmerkelijk hoe dicht sommige merken hun model len tegen elkaar aan zetten. Kijk naar Seat met de Toledo en de Altea en Volkswagen nu met de Golf en de Golf Plus. De hoge VW Golf Plus heeft werkelijk veel pluspunten te bieden. Wel een beetje zwaar der en iets duurder dan een ge wone 5-deurs Golf. Hij staat net als Skoda's Octavia, Audi A3 en Seats Toledo op de bodem van een Golf en kent rijeigenschap- pen die net zo goed zijn als zijn voorbeeld. Mogelijk wat soepe ler geveerd. Maar hij stuurt per fect en de aankleding is van grote klasse. Zeker de leer/alcantara combinatie van Heel veel opberg ruimtes in de VW Plus. Foto's: Pon het meubilair in ons exemplaar. Jammer van het geroezemoes, dat de carrosserie op snelheid maakt (fors windgeruis) en de doordringende brom van de motor. Nou waren TDi-diesels nooit erg stil, maar de 2.0 liter manifesteert zich akoestisch een tikje opdringerig. Ook nog op een andere manier: want echt hartstikke vlug en perfect passend bij de 6-versnellings- bak. En dan ook nog eens zui nig. VW heeft er een mooi stuk je werk van gemaakt. De Plus heeft mooie vouwen diesel, maar in dit deel van de markt is daar niet bijster veel vraag naar. De 3-deurs 1.3 kost 10.999 euro (duizend meer dan het vorige model dat al enkele jaren uit de prijslijst verdwenen is) en dat is verdraaid niet ver keerd. Al is een Hyundai Getz nog 500 euro goedkoper. Maar de Swift rijdt een heel stukje verdienstelijker. Nogal aan de neutrale kant wat stuurgedrag betreft. Niet te hard en niet te slap geveerd, tamelijk ruim en met een goed toegankelijk laad ruim van 213/642 liter. De 3-deurs Swift 1.5 benzine/automaat komt op 15.999 euro (diesel met hand- bak is 1500 euro duurdér) en voor 500 euro meer zitten er nog twee deuren extra in. kaatsheuvel - De Efteling wil dat op zaterdag 23 april eigena ren van Lelijke Eenden (Ci- troëns Deux Chevaux) naar Kaatsheuvel rijden. Eend-rij ders die zich vóór 9.00 uur die ochtend met hun auto bij de Efteling melden krijgen gratis entree (2 personen per auto). De auto's mogen tot 18.00 uur in het park blijven staan. De Ef teling wil die dag het mooiste Lelijke Eendje kiezen en de ei genaar wint een overnachting in het Efteling Hotel. Opgeven voor deelname kan via prijs- vraag@efteling. com. De Efteling viert dit jaar de 200ste geboortedag van de be roemde Deense schrijver Hans Christian Andersen en deze maand staat zijn sprookje 'het lelijke jonge eendje' centraal. tilburg/gpd - De verkoopcijfers van nieuwe auto's over het eer ste kwartaal laten zien dat de burger de hand nog even op de knip houdt. De brancheorganisa ties Bovag en Rai Vereniging me nen dat een gebrekkig vertrou wen in de economie daar de be langrijkste reden voor is. Wat volgens beide organisaties meespeelt is dat de overheid per 1 januari de subsidie op veel gekochte voorzieningen als cruise control en navigatiesys temen heeft geschrapt. In totaal verkochten de dealers ruim 150.000 auto's, dat is 3,5 procent minder dan in het eer ste kwartaal van 2004. Februari was erg slecht, wat deels weer werd goedgemaakt in maart. Peugeot voert de ranglijst aan, mede dankzij het succes van de kersverse 407. Dan volgen de vertrouwde podiumkandidaten Renault, Volkswagen, Opel en Ford. Opel stunt momenteel met kortingen en eindigde als beste in de maand maart. Al deze merken leverden overi gens wel in, de eerste stijger vinden we op positie acht: Vol vo, dankzij de belangstelling voor de S40 en vooral ook sta tion-versie V50. In de subtop gaat de kwartaal- prijs naar het Koreaanse Kia dat met succesnummers Sportage en Picanto een verkoop boekte van 102,8 proces ir opzichte van begin vorij,ai Ook Skoda en Mitsubisl '®f goede zaken. Dure merl st Mercedes, Saab en ben daarentegen weinig J* tot juichen, terwijl eens nj hoger merken als Porscih. serati en Aston Martin ji te stappen voorwaarts z [jg Rai-woordvoerder C. Bo Ze vermoedt geen hausse i ig rijwinnaars. „Hetheefti ken met de levering van modellen waarvoor kop ge tijd op de wachtlijst s Daarnaast zou je kunne 0 stellen dat bepaalde koj j kringen minder gevoelij voor conjunctuurwisse Het Nederlandse merki clusieve auto's Spykerl ai de statistieken niet vooi tens: „Vaak gaan die au rechtstreeks naar het bi i land, zonder Nederland e tekenregistratie. Dus bl gissen naar de aantallei Vrouwen worden als kli steeds belangrijker vooin Iers: 47 procent van de[IS fiere kopers vorig jaao je vrouw. Him favoriete mlei zijn van een tot en met1(11 geot, Fiat, Opel, Ford ei |j troën. De verkoopprogi m voor heel 2005 blijft gel haafd op 490.000 stuks, brussel/anp - De verkoop van nieuwe auto's in Europa daalt sterk. In maart zijn 4,7 procent minder personenwagens inge schreven dan in dezelfde maand van 2004. Het eerste kwartaal 2005 komt daardoor met 4,1 miljoen wagens 3,3 pro cent lager uit dan vorig jaar. De organisatie van Europese autoproducenten ACEA wijt de teruggang aan de fudoze eco nomie in het eerste kwartaal. Dat de paasdagen dit jaar in maart vielen, scheelde boven dien een tot drie werkdagen bij de verkoop, aldus ACEA. De sterkste daling was in Polen (-39 procent). België verkocht 15 procent minder dan vorig jaar, vooral omdat toen een grote autobeurs plaatsvond. Van de grote landen verkocht alleen Frankrijk iets meer wa gens (2,5 procent). Wat de merken betreft, vooral de verkoop van Groep (Fiat, Lancia, Alf meo). De groep verkoela maart 15 procent mind ai Rover zag de verkoop 1 cent kelderen: het bedi |j momenteel aan de rant een faillissement. In de verkoop blijft de gen Groep koploper. Vi lï- miljoen nieuwe wagem fo ropa in maart, kwamen 282.000 van de VW-fab (Volkswagen, Audi, Sea (e da). Dit is 2,1 procent n8 dan vorig jaar. Vooral dB, koop van kleine model groeit. Smart zag de vet W procent stijgen tot 14.5 in maart, het Koreaans verdubbelde haar verkt B. met 85 procent tot 25.0 (advertentie) UW NISSAN DEALER sinds 1972 Lammenschansweg 128, 2321 HX LEIDEN. Tel.: 071 rS31 Alkemedelsan 1, 2371 EX ROELOEARENDSVEEN,fef Tel.: 071-331 28 66 www.autoheemskerk.com N HET VERLEDEN over de motorkap, een hoge flankfijn en een bolle dakfijn. De wissers bewegen van elkaar af om het grote glasoppervlak zo goed mogelijk te raken. De voorste dakstijlen zijn weer erg dik en dat belemmert nu en De Golf Plus is voor veel 5-deurs Golf-kopers wellicht dé auto. dan wat zicht schuin naar vo ren. Ook de grote achterklep met om de hoek weglopende achterlichten met led-verlich ting onderscheidt hem duide lijk van de gewone Golf. Het is vooral de hoge en ruime instap die hem geliefd zal maken. De achterbank is in een stuk of ze ven standen verschuifbaar, zo dat je of een zee van beenruim te of een fors kofferruim hebt. Onder een plaat zit nog achter in een extra opbergvak, wat het totaal van bergplekjes in deze Golf Plus op 40 brengt. Onder de passagierstoel ook een, al is dat gek genoeg een optie. Net als de teïeltjes die je vanachter de rugleuning kunt neervou- wen. De importeur is voorzichtig met het schatten van het aantal Golfs Plus voor het komend jaar. Al zullen ze er bij Pon on getwijfeld rekening mee hou den dat deze Plus een deel van de gewone Golf opvreet, kanni- baliseert zoals ze in de branche graag zeggen. Hoe dan ook: de Golf Plus is voor heel veel men sen een prachtig alternatief, tussen de personenwagen en de mpv in. De prijzen: 19.995 euro voor de 1.4 liter, 32.050 euro kost de 2.0 TDi en de 1.6 FSi staat voor 22.995 euro in de prijslijst. Het Japanse merk Mazda is op dit moment het enige automerk ter wereld dat de unieke rotatie motor in serie produceert en op de markt brengt. Hij zit in de sportcoupé RX-8, opvolger van de geliefde RX-7, die een grote schare liefhebbers kent die zich verenigd hebben in de Mazda RX-7 Club. Deze club organiseert morgen in samenwerking met Mazda-dealer Hartgerink en Klomp in Hoofddorp de Klom- penrit 2005. Een van de eerste productieauto's met een rotatie motor was de Mazda Cosmo Sport (foto), die in 1967 in de openbaarheid werd gebracht. De bijzondere coupé is helaas nooit naar Europa geëxporteerd, wel naar de Verenigde Staten. Na de Cosmo werden er tien andere modellen, waaronder een pick up truck en een bus gelanceerd, alvorens in 1978 de eerste gene ratie Mazda RX-7 werd gepre senteerd met zijn destijds unieke opklapbare koplampen. De grote man achter de rotatiemotor was Dr. Felix Wankel, vandaar dat dit type motor ook wel Wankelmo tor wordt genoemd. Wankel ver kocht licenties aan diverse auto-, motor- en vliegtuigfabrikanten en zijn vinding gold toen als een grote nieuwe belofte. Maar zo wel de productie als de baarheid van de nieuvvi® bron bleef lange tijd pn jj geven en de meeste fat j zagen er na verloop var ir weer vanaf. Alleen Mal vol en heeft er uiteinde J een betrouwbaar produ a weten te maken. Foto: De start van de Klompenrit al is morgen tussen 11 en 121 aan de Opaallaan in Hoofd De route voert onder ande: ei langs Zwaanshoek, Badhof Mi dorp, Amstelveen, Amsterd n Zuidoost, Kamerik, Loenen Vinkeveense Plassen en Ai meer en terug naar Hoofdd lg

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20