j)ngezond ;ven pakt uurder uit Singel loop Vrijdag 22 april ink en dik meewegen in premie' agmoeder verwacht vijfling >ed Wojnen ïdsch Mi Dagblad Leidse winkelier wordt3gek van ondernemertje pesten' Meeste Glocks weer terug Tv-kijker wil wél show op drie publieke netten Feest in Alkmaarderhout GROENOORDHALLEN LEIDEN OCCASIONFESTIVAL vrijdag 15 april 2005 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Start verkoop 22 maart De hele buurt in één klap wakker Vespa Emanuelson: een basketballend kind van 34 jaar Ook bij succesvol Naturalis staan banen op de tocht Grote verschillen 13/15 r- iam/gpd - Minister Hoo- tvan volksgezondheid jt mensen die ongezond at ook moeten voelen in emonnee. Ziektekosten- raars zouden niet alleen maar ook burgers die lar zijn ofte veel drin- >re premies moeten la llen. rorst deed deze oproep tijdens een congres ksgezondheid in Rotter- Je minister stoort zich er |veel mensen achteloos 1 gezondheid omgaan Lit enquêtes steeds weer ut burgers hun gezond- allerbelangrijkst vin dat op zijn zachtst ge- erkwaardig. Laten ✓4 vergeten dat tussen de egen procent van de to gaven aan gezondheid- te schrijven is aan on- ag", aldus de mi- zijn oproep. Deze tekst idat hij zelf verhinderd >r een medewerker uit- Jn. Bfde speech vraagt Hoo- t zich af of het nodig is cton - In de Ameri staat Arizona is een 25- raagmoeder in verwach- leen vijfling. Als de ba- imaal jongetjes, later aand zijn geboren, gaan hun biologische ouders. samen met haar sloten draagmoeder te om geld te verdienen n gezin met twee kleine kinderen. Ze zegt er nu moeite mee te hebben het geld te ac cepteren van een stel dat voor de kosten van vijf kinderen komt te staan. Toen artsen vijf embryo's bij Teresa implanteerden, zeiden ze dat er een kans van één op drie was dat één ervan zich zou ontwikkelen tot een gezonde foetus. (advertentie) BIJ UW DAGBLAD! COMMENTAAR SPITSSTROOK -B van een spitsstrook 27 tussen Utrecht-Noord nes is verboden door de State. Zo'n strook le- veel luchtvervuiling op, e hoogste bestuursrech ten wordt naar de Eu- richtlijn, die de Neder- verheid verplicht de uit- an milieube- stoffen fors ■Ie ken- de zoveelste e' teen dergelij- ic<jpraak van de State plan- gu orkruist. Zo werd eind r de omlegging van de Aalsmeer en Uithoorn terd, is de aanleg van Dken op de Al en de A9 neer om die reden uitge- 1 loopt de verdere aanpak A4 gevaar. Maar niet al- ti annen voor snelwegen doorkruist, ook voome- tor woningbouw en aan- hedrijventerreinen stui- de Europese richtlijn, het opstellen van nieu- lemmingsplannen door ten. euorganisaties en ieder ie zich verzet tegen der- P'annen zullen blij zijn door Eric-Jan Berendsen leiden - Eric Opdam, van de gelijknamige winkel in ta baksartikelen aan de Haarlemmerstraat, moet de ge meente Leiden 2500 euro boete per week betalen om dat hij zijn zonnescherm van een nieuw doek heeft voorzien met daarop de naam van de winkel. Volgens de gemeente had hij daarvoor een bouwvergunning moeten aanvragen. De rookwarenverkoper zegt 'gek te worden van dit staaltje van ondernemertje pesten'. Het oude, blauwe scherm van Opdams winkel was vaal, vies, gescheurd en hard aan vervanging toe. Het nieuwe doek is rood geworden. En juist die kleurveran dering is volgens de ambtenaren op het Leidse stad huis cruciaal omdat die maakt dat de winkelier een bouwvergunning nodig had. Opdam begrijpt niet dat hij nu ineens wel een vergun ning voor het scherm moet aanvragen terwijl het al meer dan twintig jaar aan de gevel van zijn zaak hangt. „Je wordt gestraft omdat je je winkel opknapt." Eens in de drie jaar vervangt de 57-jarige ondernemer het doek en dat gebeurde ook vorig jaar. Snel nadat het nieuwe, rode scherm werd opgehangen, vond Opdam een brief van de afdeling Bouwen en Wonen op zijn mat dat niet volgens de regels was gehandeld. Een woordvoerder van Bouwen en Wonen: „De kleur van het scherm is veranderd. Als mijnheer Opdam de zelfde kleur had genomen, was er geen bouwvergun ning nodig geweest, maar nu dus wel." Opdam daar over: Als nou iedere winkelier in de Haarlemmerstraat dezelfde kleur zonnescherm aan zijn winkel had. zou ik er nog iets van snappen. Maar ik zie hier in de buurt alle kleuren van de regenboog aan de gevels hangen." Gisteren bezocht het WD-Kamerlid Charlie Aptroot Opdams zaak om zich persoonlijk op de hoogte stellen van de situatie aan de Haarlemmerstraat. Pagina Ri: 'Ik ben iemand die altijd wil overleggen' mensen met een ongezonde leefstijl volledige toegang tot de volksgezondheid te bieden. „Ook solidariteit heeft zijn grens, zeker als mensen ziek worden ten gevolge van een on gezonde levensstijl. Ik vind niet dat er zoiets is als een recht op ongezond leven." Volgens een woordvoerder van de minister heeft Hoogervorst daarmee niet bedoeld dat be paalde voorzieningen straks niet meer beschikbaar zijn voor straffe rokers of mensen met fors overgewicht. „U hoeft geen voorstellen in deze richting te verwachten", meldde gister avond het ministerie. „Wel hoopt Hoogervorst dat verzeke raars de kosten meer aan de veroorzakers van die kosten toedelen." Het ministerie van volksge zondheid wijst er op dat som mige verzekeraars van rokers al hogere premies vragen. Datzelf de zou kunnen gebeuren bij mensen met overgewicht of problematisch drinkgedrag. Hoogervorst: „Vooral overge wicht is een probleem. Inmid dels is al veertig procent van de volwassenen te zwaar." eindhoven - Nog keurig in hun kunststoffen verpakking werden gisteren ongeveer tweehonderd van de dienstpistolen van het type Glocki7 teruggevonden op een car poolplaats in de Hoeksche Waard. De wapens zijn het afgelopen weekeinde gestolen uit een wapenkamer op de zwaar beveiligde luchtmachtbasis Gilze-Rijen. In een loods in Eindhoven onderzoeken rechercheurs de pistolen op sporen. Volgens defensie zijn nu de meeste gestolen wapens teruggevonden. Pagina Binnenland 1: Wapenroof nog groter dan gedacht. Foto: GPD/Bert Jansen met de Europese richtlijn en de uitleg daarvan door de Raad van State. Zij hebben er een ijzer- sterk argument bij. Op zich is het terecht, dat het te rugdringen van en het voorko men van meer luchtvervuiling hoog in het vaandel staat. Begin dit jaar bleek uit onderzoek dat reeds zo'n 90.000 Ne derlanders die in de buurt van een snel weg wonen, worden blootgesteld aan te veel vervuilde lucht en dat dit voorlopig niet zal veranderen. Jaarlijks overlijden naar schatting vijf duizend mensen aan luchtver vuiling. Dat de Europese Unie paal en perk probeert te stellen aan de vervuiling is dan ook prima. Het kan echter niet zo zijn, dat met name in de Randstad elk nieuw project onmogelijk wordt. Dat komt het leven en de leefbaar heid in dit gebied evenmin ten goede. De vraag is dan ook of de Raad van State wel de juiste weg is ingeslagen of dat Nederland anderszins op creatieve wijze de problematiek te lijf kan gaan. H?&7 Homma Hilversum - De Nederlandse tv- kijker vindt dat de publieke om roepen gewoon amusement moeten blijven uitzenden, en dat er drie publieke netten moeten blijven. Dat blijkt uit Onderstroom, het continue on derzoek naar media en merken door onderzoeksbureau Moti- vaction. Van de 620 onder vraagde consumenten van 18 tot 65 jaar is 47 procent vóór show en entertainment, terwijl slechts een kwart tegen is. De mening van de kijkers werd gepeild naar aanleiding van het zogenoemde Paasakkoord. Daarin wist D66, de partij van (advertentie) VRIJ DAG alkmaar- De Alkmaarderhout stond gisteravond in vuur en vlam. In navolging van PSV in de Cham pions League, bereikte AZ de halve finales in het UEFA-bekertoernooi. De Alkmaarse club hield voor eigen publiek Villarreal in bedwang: i-i. Het eerste duel in Spanje eindigde vorige week in het voor deel van AZ (2-1). Beide ploegen speelden ruim een uur met tien man. Bij AZ moest Barry Opdam na twintig minuten van het veld na zijn tweede kaart. Kort daarna kreeg Villarreal-speler José Mari de ro de kaart wegens natrappen. Het doelpunt van de thl sploeg (1-0) kwam op naam van K^rieth Perez. AZ treft in de halve eindstrijd Sporting Lissa bon. De Portugese ploeg, die eerder in een drama tische dash Feyenoord uitschakelde, won gister avond met 4-1 van Newcastle. Dat was voldoende om de nederlaag met 1-0 van een week eerder goed te maken. De Alkmaarders spelen op 28 april eerst uit. Een week later is de return. Op de foto kunnen AZ-spelers Jan Kromkamp (links), doelman Henk Timmer en Barry van Galen (rechts) hun ge luk niet op. Pagina Sport: Meer over AZ. Foto: ANP/Olaf Kraalt ZATERDAG APRIL 10-17 uur ZONDAG CAO voor universiteiten den haag - De medewerkers van universiteiten krijgen per 1 september 0,55 procent loons verhoging. Per 1 juli krijgen zij 100 euro netto ter compensatie voor de gestegen ziektekosten. Dat zijn de vakbonden en de universiteiten overeengekomen in de nieuwe CAO waarover zij gisteravond overeenstemming hebben bereikt. Oudste kaart met Amerika geveild londen - Een historische we reldkaart met de eerste geogra fische vermelding van Amerika wordt op 8 juni in Londen ge veild. Volgens het veilinghuis Christie's is de kaart uit 1507 van de Duitse cartograaf Walds- eemüller ook om andere rede nen baanbrekend. Voor de eer ste keer is de aarde als globe ge tekend. Volgens de Duitse tele visie is de geschatte waarde van de wereldkaart 1,2 miljoen eu ro. Grote controle in Amsterdam Amsterdam - De politie in Am sterdam heeft gisteren een grootscheepse controle uitge voerd in de binnenstad. De po litie zette driehonderd agenten in die op zoek gingen naar cri minelen, verkeersovertreders en mensen die nog een boete hadden open staan. Rond 22.00 uur waren 24 aanhoudingen verricht. Wapenbezit en ver keersovertredingen waren on der meer redenen voor de aan houdingen. Ook hielden agen ten een auto aan die vol zat met vuurwapens. De actie onder de naam Stadspoort duurde tot 04.00 uur vanmorgen. Chirac blijft aan bij 'nee' grondwet parijs - De Franse president Chirac zal niet aftreden als een meerderheid van de Fransen tijdens het referendum op 29 mei nee tegen de grondwet zegt. Chirac had eerder dit jaar besloten de nieuwe wet voor te leggen aan de Fransen. Toen hij dat besluit nam was 40 procent tegen, maar volgens peilingen is inmiddels een meerderheid geen voorstander. Chirac be antwoordde gisteravond voor de Franse televisie vragen van geselecteerde jongeren over de Europese grondwet. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! media-staatssecretaris Van der Laan, te bedingen dat de pu blieke omroep minder amuse ment en meer informatie en cultuur moet gaan brengen. Bovendien zouden twee in plaats van drie netten kunnen volstaan. Ook de Raad voor Cultuur adviseerde onlangs in dezelfde richting. Volgens het onderzoek zouden de kijkcijfers van de publieken een gevoelige knauw krijgen door het schrap pen van amusement en show: 45 procent zegt minder te zul len gaan kijken, terwijl slechts acht procent Nederland 1, 2 en 3 vaker zou inschakelen. MINIMAAL €2.000,- VOOR UW HUIDIGE AUTO OF TOT WEL €3.000,- BOVENOP DE TAXATIEWAARDE!! WILLEM DE ZWIJGERLAAN 2 WWW. OCCASION r 1STIVAL.NL V Ja, El. ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/Q V Adres: Plaats: Ifelefoon: Geboortedatum: e-mail: GRATIS ENTREE EN PARKEREN DE GROOTSTE OCCASIONSHOW VAN NEDERLAND Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend by Stuur deze bon c da envelop afd Lezersservice. Antwooidnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel j 0800-1711 (gratis). I B-mail: lezersservjcetfhdc.nl of surf Wij gaan zorgvuldig om i gegevens. In het colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 6000M

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1