AZ op het tandvlees naar Lissabon Michaëlla Krajicek: 'Wat Brenda zegt, telt dubbel' Gomes: 'Schietgebedjes? Nee, ik sprak in mezelf *Uit boos op Castelen Karei Aalbers opgelucht na procesdag Ploeg van coach Adriaanse blijft in kolderieke wedstrijd op de been tegen Villarreal hdci91 Will HHHI der Vaart Me roulatie vrijdag 15 april 2005 Barry Opdam haalt Jose Mari onderuit. Even later konden beiden met rood inrukken. Foto: ANP/Koen Suyk ten. Waar Adriaanse zijn theo rieën vandaan haalde, bleef on duidelijk. Het gaf voeding aan de speculaties dat hij een alou de trainerstruc uit de kast had gehaald: maak ruzie met de buitenwereld zodat de spelers groep de handen ineen slaat. Als het zijn opzet was, dan is die geslaagd. AZ had in de aanloop naar de return tegen Villarreal de nodi ge averij opgelopen. Kromkamp en Opdam vielen zondag tegen Ajax hinkend uit, Mathijsen was al een week langer uit de roula tie. Toch kreeg de Alkmaarse medische staf het belangrijke trio tijdig speelklaar. Voor Ma thijsen duurde de rentree ech ter niet lang. Al na een kwartier werd de international per bran card afgevoerd. Hij werd gister avond al geopereerd aan een afgescheurde pees in zijn knie. De thuisclub stond op dat mo ment al voor. Perez tikte een vrije trap even terug op Linden- bergh en kreeg hem onmiddel lijk retour. De Deen zette ver volgens een actie op die hij af rondde met een fraaie schuiver die via de paal in het Spaanse doel eindigde: 1-0. AZ leek op rozen te zitten, maar dat veranderde toen verdediger Opdam binnen een minuut twee gele kaarten incasseerde. Tot opluchting van Adriaanse leverde Villarreal zijn numerie ke meerderheid ogenblikkelijk weer in. Tijdens het opstootje dat volgde op Opdams rood vergreep Jose Mari zich aan Van Galen. Ook de Spaanse aanval ler mocht inrukken van scheidsrechter Rosetti. Met de twee uitgesloten spelers verdween ook alle overleg uit de wedstrijd. Villarreal moest op jacht naar twee doelpunten, AZ probeerde dat te voorko men. Het leverde weinig goed voetbal op, wel veel doldwaze situaties voor beide doelen. Vooral de thuisclub kreeg een paar uitgelezen mogelijkheden om de buit binnen te halen, maar met name Perez verzuim de toe te slaan. Bitter voor de Deen was dat hij aan de basis stond van de Spaanse gelijkma ker. Zijn balverlies stelde Ri- quelme in staat Lucho te bedie nen, doelman Timmer was kansloos op de inzet van de ka le Argentijn: 1-1. Daarna stond de Alkmaarse burcht op instorten. Vooral toen Riquelme met een fantas tische vrije trap de paal raakte, kroop AZ door het oog van de naald. Het engeltje op de lat, dat Timmer dit seizoen tijdens de Europese campagne al zo vaak redde, deed echter ook nu zijn plicht. Er zal de mannen van Adriaanse veel aan gelegen zijn als hun gevleugelde vriend eind deze maand ook in Lissa bon weer van de partij is. AZ: Timmer; Kromkamp, Mathijsen (15. Jaliens) en Opdam; Landzaat, Lin- denbergh, Van Galen (46. Huysegems) en De Cler; Sektioui, Nelisse (67. Bus- kermolen) en Perez. VILLARREAL: Reina; Vasco, Pena, Gdnzalo (46. Alvares) en Senna; Ar mando Sa, Josico (30. Guavre), Riquel me en Sorin; José Mari en Figueroa. Bucks - Boston Celtics 108- sola Timberwolves - Golden State 1 6-100, Seattle SuperSonics - Dal- ks 90-95, Washington Wizards - s 93-82, Charlotte Bobcats - At- 105-84, Detroit Pistons - Orlando .94, Houston Rockets - Memphis 0-92, Indiana Pacers - New Jersey Utah Jazz - San Antonio Spurs DAMMEN IK. mannen. Dolfing - Messemaker 1-1, Clerc - Heusdens - Gerard Jansen 1-1, 1-1, Barkel - Scholma 1-1, Voogd 1-1, Stokkel - Hans Jan- 14, 2. Baljakin, Messema- kard Jansen, Hans Jansen 12. 6. '"ing 11. 8. Stokkel. Barkel, Voogd, Winkel 10. 13. Clerc. 'ttJSVRAGEN 14 04.2005 0, 930.36.48 49.52. 1[eP.63.73 74.75 77.78 d van typefouten TENNIS 'Mannen, Masters Series. Federer (Zwi/1) - Gonzalez (Chi) 6-4, Ferrero (Spa) - Safin (Rus/2) lal (Spa/11) - Olivier Rochus (Bel) -f- squet (Fra) - Davidenko (Rus/10) Coria (Arg/6) - Martin (Spa) 7-6 (0) 6-1, Volandri (Ita) - Puerta (Arg) 6-7 (6) 7- 6 (3) 6-4. Gaudio (Arg/4) - Hanescu (Roe) 6-2 6-0, Zabaleta (Arg) - Ferrer (Spa) 6-3 0-1 op- gave Ferrer Charleston. Vrouwen. Derde ronde: Golovin (Fra/13) - Venus Williams (VSt/4) 7-5 6-4, Petrova (Rus/7) - Kostanic (Kro) 6-3 6-3, Schnyder (Zwi/8) - Koukalova (Tsj) 6-4 6-0, Srebotnik (Slv) - Sugiyama (Jap/11)6-1 4-6 6-1. VOETBAL Sporting Lissabon - Newcastle United 4-1 (1- 1). 20. Dyer 0-1. 40 Niculae 1-1, 72. Sa Pin to 2-1, 78 Beto 3-1,90. Rochemback 4-1. Scheidsrechter: Frojdfeldt Zwe) Gele kaart: Beto. Sa Pinto, Polga (Sporting Portugal), Bowyer, Taylor (Newcastle United). Eerste wedstrijd: 0-1. Parma - Austria Wien 0-0. Scheidsrechter: Bennet (Eng). Gele kaart: Simplicio, Cardone, Morfeo, Contini (Parma), Papac, Afolabi (Austria Wien). Eerste wed strijd: 1-1 Auxerre - CSKA Moskou 2-0 (1-0). 9. Lachuer 1-0. 79 Kalou 2-0 (strafschop). Scheidsrechter: Stark (Dui). Toeschouwers: 21.000 Gele kaart: Mathis, Violeau (Auxerre). Odiah, Carvalho, Aldonin, Akinfeev (CSKA Moskou). Eerste wedstrijd: 0-4. AZ - Villarreal 1-1 (1-0). 8. Perez 1-0, 72. Lu cho 1-1. Scheidsrechter: Rosetti (Ita). Toeschouwers: 8678. Rode kaart: 21. Opdam (AZ2x geel). 21 Jose Mari (Villarreal) Gele kaart: Linden- bergh (AZ). Gonzalo, Riquelme, Alvarez (Villar real). Eerste wedstrijd: 2-1 Halve finales: Sporting Portugal - AZ. AC Par ma - CSKA Moskou. Speeldata: 28 april en 5 mei. m - Coach Ruud Gullit verwijt international Romeo Cas- 'professioneel gedrag. De aanvaller van Feyenoord liet gavond bij FC Den Bosch (4-1) vlak voor de wedstrijd we- iij door een spierblessure niet kon spelen. Gullit was een nog boos over het incident. „Ik wist niets van een blessu- L(; erde de oud-international. „Er was duidelijk sprake van nunicatie. Dat neem ik vooral Romeo kwalijk." Kritiek Lyon Voorzitter Jean-Michel Aulas van Olympique Lyon heeft zich na de uitschakeling van zijn club uiterst kritisch uit gelaten over het optreden van de Deense arbiter Niel sen. Die zou zijn ploeg een strafschop hebben onthou den en zich te amicaal heb ben onderhouden met verte genwoordigers van PSV na afloop van het duel. Aulas gaf aan licht geïrriteerd te zijn door een gesprek tussen voorzitter Westerhof met Nielsen na afloop. arnhem/anp - Karei Aalbers zei opgelucht te zijn, toen hij giste ren na de eerste dag van zijn proces de rechtbank in Arnhem verliet. „Ik ben blij dat ik mijn verhaal heb kunnen doen", zei de ex-voorzitter van Vitesse, verdacht van belastingontdui king en valsheid in geschrifte. „Na vier jaar heb ik eindelijk kunnen uitleggen hoe het zit." Geduldig had Aalbers verteld hoe met name de transacties rond contractonderhandelin gen met Machlas en de transfer van Van Hooijdonk (van Not tingham) vorm hadden gekre gen. „Dit is de waarheid. Ik vind dat wat ik gedaan heb niet in strijd is met de wet. Dit kan, volgens mij. Beslist U (de recht bank) anders, dan accepteer ik de consequenties." Er zou sprake zijn geweest van ontduiking van (loon)belasting, nadat Aalbers het contract met de toenmalige Europees top scorer Machlas had opengebro ken. Een half miljoen gulden stond in de verbintenis, maar de Griek „beurde" (terminolo gie Aalbers) uiteindelijk 2,5 mil joen. Aalbers legde uit dat er sprake was van een premie van 20 procent van de transfersom bij vertrek (met een garantie van 1 miljoen) en verder van verkoop van merchandisin- grechten. „Ik zie niet in wat daar mis mee is." En Van Hooijdonk (de opvolger van Machlas) wilde een teken- geld van 1 miljoen bruto. Dat kon. Maar hij wilde het (om verplichtingen van het spelers fonds te omzeilen) in Engeland uitbetaald hebben. Aalbers: „Dat kon niet. Daarom hebben we de oplossing gevonden dat hij geen tekengeld bij ons kreeg, maar een vertrekpremie ont ving bij Nottingham." Het bedrag werd, ruim gezegd, vervolgens bij de transfersom aan de Engelse club opgeteld. Valsheid in geschrifte, vond de officier. Onzin, vond Aalbers. „Vitesse had er geen enkel an der belang bij dan tegemoet te komen aan de wensen van Van Hooijdonk."Acht strafbare fei ten werden Aalbers voorgelegd. Vier hadden betrekking op Machlas, één op Van Hooij donk, twee op Curovic en nog één op het tweetal Vierklau- /Makaay. „Kijk wat er nu over is van al die verhalen die vier jaar geleden zijn verteld", zei een optimistische Hameleers, één van Aalbers advocaten. „Er is niets van over. Dit is niks." De zaak gaat vandaag verder. dam - Ajax kan voorlo- n beroep doen op Rafael Vaart. De international woensdag tijdens de r zijn rechter enkelband, aek wees uit dat er geen schade is aan het ge- Het herstel van Van der twee tot vier weken in lemen. inatie nRobben .-Arjen Robben is geno- 2 d voor de Engelse player of the Year De 21-jarige Neder- 2 international van Chel- et het in de verkiezing 2 otste talent in de Pre- ague opnemen tegen 1 Rooney en Cristiano Ro- jeiden van Manchester elbeenbreuk renner Aerts De Belgische wielren- lio Aerts heeft woensdag val tijdens een training ersleutelbeen gebroken, behandelende art- een kleine kans dat inde week alsnog kan in de Waalse klassie- do ontslagen pns doping Wielrenner Danilo Hon or zijn ploeg Gerolstei- ilagen. Dat gebeurde ok in de contra-experti- uitser positief was be- op het gebruik van het Jen n middel carfedon. u nter Hondo werd begin jetrapt in de Ronde van nho Greene Feyenoord am - RKC-speler Ser- reene speelt het vol- izoen bij Feyenoord. De verdediger heeft een voor vier jaar getekend Spifttterdamse club. Gree- zijn opleiding bij Ajax. uniortijd stapte hij over o't|arlem waar hij één sei- •elde. nog niet n Van Dijk - RBC's nieuwe lolf Roks bekeek de laat- n de training noodge- n vanaf de kant. De itaat dat de Zeeuw mor- duel tussen RBC en ,b2 in Haag vanaf de tribu- )e onderhandelingen e club en de ontslagen ik: an van Dijk over de af- gvan diens contract, een impasse en zolang ;eval is krijgt Roks geen ming om aan de slag te het elftal van RBC. se legt bu vast Middenvelder Abu- akubu speelt ook de ko- ieizoenen voor "Vitesse. lemse club heeft de 23- igM'emational van Ghana omen van Ajax. Hij te- hl l in vierjarig contract bij erse subtopper. Dit sei- Dffl eelt Yakubu, die in april mteerde bij Ajax, al op e,'-|is bij Vitesse. U I T S L Tennissen met Schultz is irritant, frustrerend en ontzettend leerzaam door Frank van den Heuvel eindhoven - Voor elke Franse penalty leek Heurelho da Silva Gomes in gesprek met een ho gere macht. Zijn lippen bewo gen, hij prevelde, maar wie riep hij aan? „Nee, het waren geen schietgebedjes", lacht de PSV- doelman. „Ik sprak meer in me zelf. Zo van: 'kom op, deze is voor jou'. Het was een manier om mezelf op te peppen." Gomes is gelovig. Eén keer richtte hij zich wel direct tot God. Hij hief de armen, terwijl Juninho zich klaar maakte om de eerste strafschop in te schie ten. „Maar dat deed ik niet om hulp te vragen bij het stoppen van de penalty's. Ik bedankte Hem voor het feit dat ik dit mee mocht maken." Gevolgd door vele landgenoten - PSV-Lyon werd live op de Bra ziliaanse tv uitgezonden - ont popte de doelman zich woens dagavond tot de grote held. ,„De held? Welnee. We waren allemaal helden." Gomes relati veerde zijn rol. „Ik kan die pe nalty's wel stoppen, maar als we eerder in de wedstrijd niet hadden gescoord, was het niet zover gekomen. Ik bedoel: dit is echt een teamprestatie. Het is mooi om onderdeel te zijn van een groep die zo is gegroeid en nog steeds sterker wordt. Daar kun je op zo'n moment, als het eenmaal beslist en achter de rug is, echt van genieten." Gomes is ijzersterk op de lijn. Zijn snelle reactie, zijn impo sante gestalte, grote handen en lange armen geven hem bij strafschoppen al een psycholo gisch voordeel. Ook bij Cruzei ro stopte hij regelmatig penal ty's, in Heerenveen keerde hij eind februari een pingel van Klaas Jan Huntelaar. Maar een specialist wil hij zichzelf niet noemen. „Het is een kwestie van timing. Door zo lang moge lijk te wachten met bewegen, probeer ik de speler te dwingen om een keuze te maken. Als je te lang wacht, ben je te laat. Ga je te vroeg, dan kan de speler anticiperen. Het juiste moment, daar gaat het om. En laten we wel wezen: we praten ook ge woon over geluk." Gomes wacht nu een confrontatie met zijn idool, zijn voorbeeld en wellicht toekomstig concurrent in het Braziliaans nationaal elf tal. De PSV'er keek altijd op te gen Dida, de doelman van AC Milan. Ze speelden nooit sa men. Dida verliet Cruzeiro om zijn geluk in Europa te beproe ven toen Gomes kwam. Er be staat wel een vriendschappelij ke band. „We bellen elkaar af en toe. Maar het is niet alleen een weerzien met hem. Ook mijn landgenoten Cafu, Kaké en Serginho spelen bij AC. Na tuurlijk wordt het een speciale wedstrijd voor me, maar dat geldt voor heel PSV", aldus Go- mes. Brenda Schultz op de training in Almere. Foto: GPD/Cees Zorn door Martijn van Beeten almere - Michaëlla Krajicek komt mokkend van de baan, Elise Tamaëla staat uit frustra tie te schreeuwen. Brenda Schultz-McCarthy (34) is terug en dat zullen de jonge tennis- meiden uit het Fed Cup-team weten. Toch zijn ze dolblij met de terugkeer van Boem Boem Brenda. Op een persconferentie in Ros malen, niet lang voor haar af scheid van het proftennis, stel de Brenda Schultz dat haar op volgster zich al aandiende. Ze sprak zeven jaar terug over Mi chelle Gerards, toen 13 jaar oud. Volgende week zijn de twee teamgenoten bij het Fed Cup-optreden in het Turkse Manavgat. Gerards kon de verwachtingen nooit inlossen. Ze staat nu 221e op de wereldranglijst, maar kan zich de lovende woorden van Schultz nog herinneren. „In die tijd heb ik ook nog met haar ge traind. Brenda is weinig veran derd, is nog altijd heel positief. Op en naast de baan." Zo prettig haar uitstraling, zo ir ritant haar spel. In het verleden was geen proftennisster happig om te oefenen met Brenda Schultz. Rustig inspelen, daar doet de naar de Verenigde Sta ten verkaste speelster uit Heemstede niet aan. Ze is vijf jaar ouder en vijf kilo lichter dan toen ze stopte met topten- nis, ze heeft haar service aange past om de kwetsbare rug te ontlasten. Maar aan haar instel ling is helemaal niets veran derd. En dat is te zien op donderdag ochtend in Almere, tussen de buien door. Sparringpartner Elise Tamaëla rent al bij het in spelen van hoek naar hoek en ziet ballen van Schultz, die van af eind mei in de eredivisie uit komt voor 't Melkhuisje, tegen het hek knallen. Alles-of-niets. Om het niveau aan te geven: Schultz wint met 6-4 en 7-6 van de nummer 171 van de wereld, die na het oefenpotje klaagt over rugklachten. Klagen, mop peren, soms schelden, Tamaëla doet het wel vaker. Gek wordt ze van Schultz, die nooit voor spelbaar is en je zelden ritme gunt. Wat dat betreft is het ser vicekanon niets veranderd. Breakpoint tegen? Daar komt die klap. „Het is ontzettend las tig, want dit soort tennis ken nen we nu niet meer", zucht de 21-jarige Tamaëla. Twee dagen eerder werd Mi chaëlla Krajicek er ook al gek van. Ze mocht een paar punten spelen tegen Schultz en verloor de meeste. „Die service is fan tastisch", zegt de 16-jarige kop- vrouw van het Fed Cup-team. Als j? die weghaalt, is Brenda een compleet andere tennis ster. Zoals zij tennist, zie je te genwoordig niemand meer. Je hebt hardhitters en meiden die alles blijven terugslaan. Service- /volley is uitgestorven. Dat het nog steeds werkt, bewijst Bren da nu weer." Nee, Krajicek heeft haar acht tien jaar oudere teamgenote nog niet bestookt met vragen. „Ik ken haar nu pas drie dagen. Als klein meisje heb ik Brenda ook nooit in actie gezien. Maar natuurlijk wil ik veel van haar weten. Ze heeft negende ge staan op de wereldranglijst, heeft dingen meegemaakt die ik ook ooit hoop mee te maken. Als zij iets vertelt, telt het dub bel. Maar die tips komen nog wel. Na onze wedstrijden in Turkije. Ik heb haar heel veel te vragen, maar dat doe ik als we rustig samen kunnen praten. De ervaring van Schultz vertaalt zich vooral in de stilte. Uit haar mond geen geklaag, geen ge mopper, geen gevloek. 'Ooooe- sh', hoor je als ze haar rake klappen uitdeelt. En hooguit af en toe 'kom op'. Wat een con trast met de scheldpartijen, in Tsjechisch en Nederlands, van de Kleine Kraai. „Ik vind het knap dat Brenda altijd zo posi tief is", zegt Krajicek. „Ik zou dat ook graag willen. Maar ik heb getraind in Tsjechië en daar was het heel normaal om na elk verloren punt kwaad te zijn. Brenda is een mooi voor beeld voor me. Ze lacht echt om alles." Krajicek verheugt zich al op de wedstrijden in Turkije, waar het Nederlandse team de eerste stap probeert te zetten richting promotie naar de wereldgroep. „Dat tennis van Brenda is voor ons irritant, dus voor de tegen standers ook. Het is voor ons ook goed als ze de komende ja ren betrokken blijft bij het Ne derlandse tennis. Zelfs ds ze niet zelf meedoet. Voor een generatieconflict, zo blijkt op het trainingscentrum van de tennisbond in Almere, hoeft ook niemand bang te zijn. Als Krajicek, Gerards en Tamaë la voor de training staan te keu velen over zangers als Guus Meeuwis en Xander de Buison- jé, mengt Schultz zich lachend in de discussie. „Ze kibbelt er ook aardig op los", lacht Ge rards. Sterker, Brenda Schultz voert meestal de boventoon. „Het verbaast me wel dat Bren da weer zo'n hoog niveau haalt", zegt Krajicek. Al heeft ze de afgelopen vijf jaar natuurlijk niet stil gezeten. En op zich kan dit natuurlijk best. Andre Agassi is ook 34 en Martina Navratilova nog een stuk ouder." „Geloof me, ik vind dit gewel dig." door Harry Arts alkmaar - Op het tandvlees en dankzij een zwaar bevochten i-i gelijkspel tegen de Spaanse subtopper Villarreal schaarde AZ zich gisteravond bij de laatste vier van de UEFA Cup. Daarin krijgen de Alkmaarders van doen met Sporting Lissabon. Adriaanse speelde de afgelopen dagen hoog spel. Hoewel hij voortdurend ontkende dat zijn pupillen aan het eind van hun Latijn zijn, wist hij als geen an der dat na acht loodzware maanden het beste er bij zijn spelers af is. Het team is ver moeid en steeds meer spelers haken geblesseerd af. Niet zo gek. AZ heeft dit seizoen lang meegedaan om het lands kampioenschap en heeft nog altijd de beste papieren als het gaat om de tweede plaats die toegang geeft tot de voorronde van de Champions League. Ook in de UEFA-Cup is de club nog altijd van de partij. Bovendien hebben de successen in Alk maar ertoe geleid dat de helft van de spelersgroep zich tegen woordig international mag noe men. Bij veel AZ'ers staat de tel ler dit seizoen al boven de veer tig gespeelde wedstrijden. Daar komt nog bij dat AZ er een krachtenverslindende manier van voetballen op nahoudt. An ders dan het zuinig spelende PSV moet AZ praktisch in elke wedstrijd tot op de bodem gaan om te winnen. Voor de winter stop ging dat de ploeg van Adri aanse goed af, sinds het kerstre ces gaat het allemaal wat stroe ver. Deze maand liepen de Alk maarders zelfs tegen twee ge voelige nederlagen aan. Na het verlies tegen Feyenoord koos Adriaanse nog voor de zal vende aanpak. Hij bagatelli seerde de vermoeienissen en sprak het vertrouwen uit in zijn spelers, die hem terugbetaalden met een formidabele prestatie in de uitwedstrijd tegen Villar real. Maar na de zeperd tegen Ajax, afgelopen zondag, tapte de AZ- coach uit een ander vaatje. De beminnelijke man die hij de af gelopen tijd was, ontpopte zich ineens weer als de korzelige brompot van weleer. Vooral de media moesten het ontgelden. 'Co Complot' ontwaarde weer dezelfde samenzweringen die hem ooit bij Ajax de kop kost- AG E N

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19