REGIO 'Korte Vliettracé blijft alternatief Hoogmade grijpt in finale net naast Boerenkaas-prijs 'Dat molentje met de loop van die sloten, prachtig' Oefening HSL-tunnel: deelnemer onderkoeld 'We worden hier gewoon op een slimme manier bedonderd' R3 li dorp gaat in opsporen Vennepers winnen Jan den Besten-trofee Tracé verbindingsweg A4-A44 nog geen gelopen race Expositie toont 'meer over de Meerburgerpolder' eest kost nog dan gedacht $t - De Oegstgeestse uwwijk Poelgeest kost smeer geld dan ge- itmaal heeft de ge- >en foutje van 70.000 laakt. Men dacht dit de kosten van het on- van de openbare D.OOO euro kwijt te zijn. tnu een ton te zijn. De ihp tijen zijn het er una- (jereens: dat extra geld i ocht worden in de be- tj osten van de wijk. „Ik j 0 .bezuinigen," aldus )e Blaeij. „Hoe bestaat de izo'n bedrag niet kun- e ïatten?" Het verweer (j mbtenaar dat hij te geweest, maar dat in iramingen wel reke- •houden met een ton, olitiek niets. De Blaeij: bezuinigen. Dat moet i en dan ga ik ook niet w aad om mijn handje iden. Ik sla nu met t op tafel. Bezuinigen! ider De Ruijter wil het /Ver de hele exploitatie ;eest verdelen. rdopbrengst torloop SJZ )ude - De jaarlijkse Dop van de Zoeter- oetbalclub SJZ heeft pt dbedrag opgebracht, tvond liepen 178 leden ithisanten van de ver- ,200 euro bij elkaar, s bestemd voor de uit- ran de clubaccommo- irvoor op 11 maart de a dvverd geslagen. De le sponsorloop stond ihet teken van de ver en uitbreiding van het SJZ hoopt de komen- i allerlei acties nog voor dit doel binnen de Leiderdorp wensen uiten est vrijdag 15 april 2005 ,g fte punt van bij De Does - Moet er in Leider- gjjj discotheek komen? Of °js| oop? Of meer speel- I e gemeerde hoort het de plaatselijke jeugd 12 en 18 jaar. Die zijn Ojfed op Leiderdorpse )ec ivond op woensdag 27 ee eater Muzenhof. De on ivond, die van 20.00 oe,uur duurt, staat onder Marien den Boer. jenaadslid van het e jongste politicus van p. Andere gemeente- n en vertegenwoordi gt sociaal cultureel en luisteren naar de in de jongeren. Voor over de jongeren- gt Berend Sepers. Hij P aar via telefoonnum- >454825. :ej r - De gemeente Lei- n" leeft een extern bu- :.en schakeld om bezitters i en op te sporen die !Ua denbelasting betalen. 20 irs gaan de komende 01 is-aan-huis. Als zij het n. fn hebben dat een be- of meer honden be- en de controleurs een irmulier voor de hon- j ing achter. Voor het 101 an een hond moet in sel p 76,95 euro worden d. Een tweede hond 5 euro, samen dus ro. Wie meer dan twee ezit, betaalt daar bo- Fageens 182,80 per i| nouchi gaat als Astelias Het in Leiderdorp e farmaceutische be- anouchi Europe gaat 1 iet het bedrijf Fujisa- bii ee gaan samen verder s b naam Astellas. Op de Dfaan het Elisabethhof stig banen bij. Dat iai|t aantal werknemers M ropese hoofdkantoor lanse firma op 360. oe chi is sinds 1990 met •or en laboratorium in p gevestigd. Ambulances rijden de HSL-tunnel uit. Ze waren er voor een oefening, maar moesten voor een van de lotusslachtoffers daadwerkelijk in actie komen. Foto: Hielco Kuipers leiderdorp - Een rampenoefening die gis termiddag werd gehouden in de HSL-tun nel pakte gisteren iets anders uit dan de be doeling was. Tijdens de oefening raakte één lotusslachtoffer - een vrijwilliger die voor slachtoffer speelt - echt onderkoeld. De vrouw had het geluk dat ze op haar bizarre plaats diep onder de grond snel door het aanwezige ambulancepersoneel kon wor den geholpen. Het slachtoffer is nog even preventief naar het Rijnland ziekenhuis ge bracht, maar kon zich al snel weer bij de groep melden. Bij de oefening werd een ongeval in de tun nel in aanbouw nagespeeld. Een voertuig dat materialen de tunnel in bracht had een ongeval veroorzaakt waarbij meerdere slachtoffers waren gevallen. Nadat er alarm was geslagen, kwam de hulp vrij langzaam op gang. Dat kwam doordat brandweer en ambulancedienst nogal wat moeite hadden om voertuigen en ander materieel op de plaats van het ongeval in de tunnel te krij gen. Toen iedereen eenmaal beneden was, verliep de hulpverlening - zowel aan de nepslachtoffers als aan het echte slachtof fer - vlotjes. Het was de tweede keer dat er een oefening werd gehouden in de HSL-tunnel. Deze oe fening waarbij een ongeval tijdens de bouw werd nagespeeld, stond aanvankelijk voor eind vorig jaar in de planning. Hoewel het meeste werk in de tunnel inmiddels wel is afgerond, vonden de hulpdiensten de oefe ning toch nuttig. Het komende jaar worden in de tunnel nog de rails, de bovenleidin gen en de technische installaties aangelegd. Bij een volgende oefening, kort voor de openstelling van het HSL-spoor voor de treinen, wordt nog een keer een ongeval in scène gezet in de situatie dat het spoor al daadwerkelijk in gebruik is. zegveld/regio - De prijs voor de beste boerenkaas van Ne derland is gisteren net niet bij de familie Van der Meer in Hoogmade terechtgekomen. De familie Van Wees uit Nieuw-Vennep sleepte giste ren tijdens een spannende fi nale in Zegveld de Jan den Besten-trofee 2005 in de wacht. De Vennepers, die in 2002 ook al met de trofee naar huis gingen, behaalden 143 punten. Met slechts één punt verschil hielden zij de familie Van der Meer uit Hoogmade achter zich. Als derde eindigde de familie De Jong van de Westeindse- weg in Zoeterwoude met 138,5 punten. Vierde werd de familie Looijen uit Hoornaar (138,5 punten) en vijfde de Maat schap Rotteveel (136,5 punten) uit Rijpwetering. De verkiezing van de beste boerenkaas is een jaarlijks hoogtepunt in de boerenkaas wereld. „De Jan de Besten-tro fee is het olympisch goud voor de boeren", aldus woordvoer der Atie van Olst van het voor lichtingsbureau boerderijzui- vel. Aan de voorronde voor de trofee namen 81 boerenkaas makers deel. Daarvan bleven er twaalf over na keuring door een vaktechnische jury. Hun twaalf kazen werden voorge legd aan een jury van consu menten, die vijf kazen selec teerde voor de finale. Het laat ste woord was gisteren in Zeg veld voor een jury van vijf (oud) topsporters onder wie at leet Han Kulker en de voorma lige schaatsers Jeroen Straat hof en Jolanda Vergeer. Vorig jaar viel de prijs voor de beste boerenkaas in Zoeter woude. Magdalène en Nico Captein uit de Weipoort in Zoeterwoude waren toen de gelukkigen. door Ruud Sep voorschoten - De race voor het tracé van de nieuwe verbin dingsweg tussen de rijkswegen A4 en A44 is nog lang niet gelo pen. Dat is de stellige overtui ging van de Voorschotense wet houder Horlings. De rijksweg 11- west dwars door Voorschoten? Horlings moet het nog maar zien. „Als er deze week één ding duidelijk is geworden, dan is het wel dat het Korte Vliettracé nog altijd een serieus alternatief is." Dat een geboorde tunnel onder Voorschoten door financieel onhaalbaar is, daar is Horlings inmiddels wel zo'n beetje van overtuigd. „Die conclusie is bij na onafwendbaar", aldus de wethouder. Maar een tunnel die deels in de oever en deels in het water van de Korte Vliet en de Oude Rijn wordt aangelegd hoeft volgens de wethouder niet veel duurder te zijn dan het tracé door Voorschoten. „Wij hebben steeds gezegd dat een weg door Voorschoten voor ons alleen bespreekbaar is wanneer die tussen de Vliet en de spoor lijn Leiden-Den Haag onder gronds wordt aangelegd. Die zelfde tunnel onder of langs de Korte Vliet kost waarschijnlijk ongeveer even veel als de tun nel onder Voorschoten. Maar het Korte Vliettracé heeft als grote voordeel dat het grote voordelen heeft voor de ver keersafwikkeling in Leiden." Horlings heeft inmiddels be reikt dat voor de provincie het Voorschotense aicematief volop meedoet in de race. „De gede puteerde heeft gezegd dat ons alternatief volledig meedoet in de discussie." Het dagelijks be stuur van de regio HollandRijn- land bespreekt over twee weken of ook wat de regio betreft het Korte Vliettracé in beeld blijft. door Joris Rietbroek voorschoten - Gaat het er nu wel of niet van ko men, een nieuwe rijksweg dwars door Voorscho ten? Als het aan de gemeente zelf ligt, komt de nieuwe weg in een tunnel langs en door het wa ter van de Korte Vliet en de Oude Rijn. Het be stuur van Holland Rijnland liet gisteren echter doorschemeren dat de zogeheten Rijnlandroute tussen de A4 en A44 waarschijnlijk door Voor schoten heen komt, al dan niet door een tunnel. Gisteravond had de provincie de zware taak om de Voorschotenaren duidelijk te maken dat er nog niets definitief beslist is, tijdens een informa tieavond in hotel De Gouden Leeuw. Want in de ogen van de meeste dorpelingen is het spel al gespeeld. Dat blijkt wel uit de gesprek ken aan de koffietafel tijdens de pauze van de avond: „Nu nog zekerheid krijgen", „Als ik maar een goede prijs voor mijn huis krijg als ik weg moet", en: „Waarom nog doorpraten over het Korte Vliettracé? Dat gaat toch niet door." Natuurlijk hebben de inwoners van Voorschoten het liefst helemaal geen weg door hun dorp. Maar als het echt moet, dan wil niemand er last van hebben. „Dus doe in ieder geval een deksel op die weg", klinkt het meerdere malen uit de zaal. „Dan hebben we er tenminste geen last van." De provincie moet in het geval van een weg door Voorschoten nog kiezen uit een open tunnelbak - de Nil, een provinciale weg - of een ondertun- nelde autosnelweg: de All. Aan een uitspraak over wat de provincie nu gaat kiezen, waagt An- dré van Es, projectleider van de Rijnlandroute, zich niet voor de bomvolle zaal. „Volgens mij worden we hier gewoon op een slimme manier bedonderd", denkt een bezorgde Voorschote naar. „Ik lees vandaag in de krant dat de regio al heeft gekozen." Intussen hebben anderen forse kritiek op het rapport over de te kiezen mogelijkheden, dat bu reau DHV voor de provincie heeft opgesteld. Hierin staat ondermeer dat het verkeer in de Leidse regio in 2020 goeddeels vast zal staan als er niets wordt gedaan. „We nemen aan dat er een verband is tussen wo nen, werken en meer verkeer", betoogt een be zoeker die een nieuwe weg niet ziet zitten. „Maar klopt dat wel? Als meer mensen gaan wonen in de plaats waar ze werken, dan neemt het regio nale verkeer misschien wel af. Minstens een half miljard euro uitgeven op basis van een prognose lijkt me riskant." Een andere Voorschotenaar neemt het op voor zijn dorpsgenoten: „Met een nieuwe weg wordt de reistijd verkort met een paar minuten. Weegt dat op tegen het levenslang dat sommige burgers krijgen?" zoeterwoude - Over de Meer burgerpolder is de laatste tijd ontzettend veel te doen. In het poldertje in Zoeterwoude-Rijn- dijk verrijzen straks huizen en kantoren die het geld moeten opleveren voor een verlengde, verdiepte ligging van rijksweg A4. De molen moet weg, maar voetbalclub Meerburg mag na een felle strijd in de polder blij ven. Voor de Stichting Oud Zoeter woude zijn de ontwikkelingen aanleiding om een duik in het verleden van de polder te ne men. Toch komen op de ten toonstelling 'Meer over Meer- borgh' niet alleen de mensen met een hang naar nostalgie aan hun trekken. Ook de toe komstplannen met de polder komen in ruime mate aan bod. „Je moet realistisch zijn", aldus organisator Jan van Gent. De plannen met de Meerbur gerpolder gaan mede-organisa tor Nico Kluiters aan het hart. De 69-jarige Rijndijker speelde er als kind vaak. „Dan gingen we erheen met een bootje, om te 'kamperen'. Van een droog- rek en een lap stof maakten we een tent. Of we gingen er een deneieren zoeken." De Meer burgerpolder is volgens Kluiters zonder twijfel 'het mooiste pol dertje van Zoeterwoude'. „Dat molentje, met de loop van die sloten, prachtig." Vóór de aanleg van de rijksweg, een klus die duurde van 1953 tot 1960, liep de Meerburger polder naadloos over in de Roomburgerpolder. Vandaar dat er op de tentoonstelling ook veel aandacht is voor dit ge bied. Kluiters kreeg van het ar cheologisch centrum in Leiden zoveel materiaal mee over een reeks opgravingen in de Room burgerpolder, dat de .hele ach terste ruimte van de Oudheids kamer er volledig mee kon wor den gevuld. Kluiters' eigen vondsten liggen ook uitgestald. Hij ontdekte on langs in de Meerburgerpolder een groot aantal scherven van tegels en potten, op de plek waar in de Tweede Wereldoor log een bom was ingeslagen. De scherven horen eigenlijk niet in de polder thuis. Waarschijnlijk is de krater later opgevuld met puin uit het Bezuidenhout in Den Haag, dat in maart 1945, bij vergissing, werd verwoest bij Jan van Gent en Nico Kluiters tonen de plattegrond die ze zelf maakten van de Meerburgerpolder en de Roomburgerpolder. Foto: Hielco Kuipers een bombardement. Kluiters en Van Gent stuitten bij hun zoektocht naar materiaal voor de expositie op een groot aantal foto's van de Meerbur germolen. Zij nemen een pro minente plek in op de tentoon stelling. De vroegere molenaar Frans Verra is tijdens de ope ningsuren aanwezig om de fo to's toe te lichten. Ook de firma Hillen en Roosen, die de rijks weg in de jaren vijftig heeft aan gelegd, stelde een groot aantal (lucht)foto's beschikbaar. Bijzonder zijn de foto's van café Het Witte Huis, dat was geves tigd op de plek waar nu potterij Zaalberg zit. Oudere Rijndijkers kunnen zich de uitspanning met de speeltuin nog wel herin neren. „Er waren regelmatig dansfeesten. Bij mooi weer dansten ze buiten. Als kind van een jaar of twaalf ging ik er met mijn vriendjes heen om te kij ken. Het is jammer dat zoiets er niet meer is." De tentoonstelling Meer .over Meerborgh is zondag 17 april te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur in de Oudheidskamer aan het Suetanpad in Zoeterwoude- Dorp. De toegang is gratis. De expositie is tot november elke derde zondag van de maand open, met uitzondering van de maanden mei en juli. Dan is de expositie te zien op de vierde zondag. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071- 535649B- Faxen mag ook: 071-5356415- E-mail: redactie.ld@hdc.nl T oorschotenaren verhalen V over oorlog en vrede'. Dat is de titel van een boekje dat vanaf 22 april bij de gemeente te koop is voor tien euro. In het boek wordt herinnerd aan de Tweede Wereldoorlog in Voor schoten en basisscholieren maakten er tekeningen bij. Bur gemeester Verver schreefhet voorwoord. Een kikker- en egelpad, dat is uitgezet door het Milieu Educa tief Centrum in Leiderdorp, is zondag tussen 15.00 en 17.00 uur te volgen. Voor informatie: www.natuureducatie.nl. Op het Leiderdorpse Visser 't Hoof Lyceum wordt morgen een studiedag voor verstande lijk gehandicapten gehouden. De bezoekers worden om 9.30 uur verwacht op de school aan het einde van de Muzenlaan waar diverse workshops op het programma staan. Voor infor matie: 071-5806228. In de Leiderdorpse Oudheid kamer aan de Hoogmadeseweg loopt momenteel de expositie '60 jaar bevrijd'. Het is een ten toonstelling over de oorlogsja ren in Leiderdorp. Voor infor matie: 071-5820381.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15