Gemeente w lastige ganze aanpakken LEIDEN REGIO Voetbalvereniging Hillegom staat sterk in 'grasrechtszaak' Kunst in Groenhoven: oude liefde of uit nood geboren? Tienduizenden Leidenaarshebben hier leren FloraHolland geeft les op Wellantcolle Acties GroenLinks op Earth Day leiden - Groenlinks houdt op zaterdag 23 april activiteiten in het kader van Earth Day. De partij wil het winkelend publiek in de Haarlemmerstraat bewus ter maken van het eigen gedrag. Iedereen kan meedoen aan spelletjes of een 'ecologische excursie' door de stad. Op Earth Day wordt wereldwijd aandacht besteed aan een duurzame wereld. De dag is een initiatief van het Earth Day Network, een samenwerkings verband van 12.000 organisaties uit 174 landen. vrijdag 15 april 2005 leiden/hillegom - Voetbalver eniging Hillegom mag binnen kort waarschijnlijk weer ge bruikmaken van haar oude wis- selveld op sportpark De Zande rij. Dat bleek tijdens een kort geding voor de Leidse kanton rechter. Rechter Van Leeuwen liet doorschemeren dat hij vndt dat de gemeente haar boekje te buiten was gegaan door het huurcontract met Hillegom na zo'n langdurig gebruik plotse ling op te zeggen. Meer dan twintig jaar deelden Hillegom en Concordia het veld, dat gratis was. In augustus bood de gemeente beide ver enigingen een huurcontract aan met ingang van het voet balseizoen. Net als in de afgelo pen decennia zouden beide clubs het gras even vaak mogen gebruiken. In december stuur de de gemeente aan Hillegom een e-mail, waarin stond dat het contract niet zou worden voortgezet. Zonder overleg met voetbalvereniging Hillegom was besloten om het veld volledig te verhuren aan Concordia. Vanaf januari is het gras verboden ter rein voor de voetballers van Hillegom. De gemeente had dit besluit ge nomen, omdat Concordia zich eraan ergerde dat Hillegom het veld enkele weken ongebruikt had gelaten. Voorzitter Essel- man van Hillegom zei dat de reden daarvoor was dat de kwa liteit van het veld simpelweg te slecht was om op te spelen. Hij benadrukte dat Hillegom het wisselveld net zo hard nodig heeft als Concordia. Die club heeft weliswaar- meer leden, maar heeft ook een wedstrijd- veld meer. „Wij spelen onze twee wedstrijdvelden nu aan gort", aldus Esselman. Raadsman Binnerts van de ge meente betwijfelde of de club het wisselveld zo hard miste. Hij zei dat Hillegom sinds janu ari slechts twee keer aan Con cordia had gevraagd of het een dag gebruik mocht maken van het veld. Voorzitter Esselman, ter verdediging: „Na twintig jaar is het vervelend om ineens om het veld te moeten vragen. Concordia wrijft het de buur- vereniging ook flink in dat het een keer zo vriendelijk is ge weest om ons het veld te le nen." De rechter onthulde al dat hij vindt dat voetbalvereniging Hil legom juridisch in haar recht staat. „Maar uw overwinning kan een Pyrrusoverwinning zijn. De gemeente kan tract immers later weei gen met inachtneming opzegtermijn", aldus d straat. De gemeente n waarschijnlijk om de ta zitten met Concordia, 0 na de uitspraak niet staat is om zich aan de overeenkomst met die houden. De rechter dip1 spraak op 27 april. In strijd tegen overlast 'stadsdiereiJ door Silvan Schoonhoven leiden - De gemeente onder zoekt de mogelijkheid van een voederverböd in de strijd tegen lastige ganzen, hanen, kippen, muskuseenden of konijnen. Dat zou een middel zijn om overlast van 'stadsdieren' in Leiden te be perken. Wethouder Rogier van der San- de laat weten dat maar een klein deel van de dieren in de binnenstad last veroorzaken. Toch klagen bewoners over kraaiende hanen of dreigende ganzen. Juristen onderzoeken nog of een voederverbod een plaats kan krijgen in de Leidse APV. Dat verbod kan ingaan als voor lichting ('niet voeren') niet helpt op een plaats waar te veel dieren rondlopen of waar ze overlast veroorzaken. Ook kan de gemeente eieren vervangen door stenen om de populatie te doen dalen. Als dat niet helpt, kunnen bestrijders de dieren va vangen. De gemeente kan al dei regelen niet nemen t meeuwen, zo werd bekend. Meeuwen schermd via de Flora wet. Die verbiedt het 0 te jagen, hun nesten t« ren of onvruchtbaar 1 stoffen door het voer gen. Een bestuursn kan de bescherming opheffen, maar de Vogelrichtlijn maakt he gelijk om dit tijdens he seizoen te doen. Een proef met draden wenprikkers, om nest van meeuwen ontoegai maken, is ook al rnisi0' een experiment in de bleek dat het probleem leen maar verplaatst, Leiden zijn zo'n 100.00 8' lijke nestplaatsen, beilv gemeente. „Het is ee dat het zou lukken om broedplaatsen ontot te maken", schrijft Van de. di rijnsburg - Medewerkers van de Rijnsburgse bloemenveiling FloraHolland gaan gastles ge ven op het Wellantcollege-, Door deze lessen, maar ook sta ges, rondleidingen en presenta ties bij de veiling en bloemen groothandels worden leerlingen beter voorbereid op werk in de sierteeltsector. Deze afspraak is onderdeel van een samenwer kingsovereenkomst die het Wellantcollege en FloraHolland maandag sluiten. Ook de Ver eniging van Groothandelaren in de Bloemenkwekerijproducten (VGB) doet hieraan mee. Directeur L. Marijs van het Wel lantcollege is heel blij samenwerking: „Eigenl te gek dat dit nooit eer van de grond is gekoi willen het gat tussen beidsmarkt en het ond klein mogelijk maken modern onderwijs is EI goed dat de twee in elk vloeien. Het is niet zo r; leerlingenaantal bij 01 loopt en dat daarom tief is genomen. Wel is nu groter dan het aan leerlingen van onze Een werkgroep met woordigers van schooL veiling bereidt de lessei AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356521 tijdens kantooruren. Fafg ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl „Het was voor mij vroeger bit tere noodzaak", legt ze uit. „Op mijn zestiende kreeg ik name lijk te horen dat ik reuma had. Ik kon nauwelijks mijn handen nog bewegen." Ze moest haar vingers veel meer gaan gebrui ken, luidde het advies van dë doktor, die haar als kinder meisje in zijn huis opnam. „Dus ging ik breien en bordu ren." Maar dat was in de oor log geen gemakkelijke klus. ,,Aan wol was niet te komen dus gaf de arts me dozen vol verbandgaas. Dat knipte ik in repen en daar breide ik dan ba bytruitjes van," Haar eerste borduurwerk stamt van net na die tijd. „Dat was naar de 'arenrapers' van Ver meer." Het werk heeft een ere plaats geregen. Het hangt inge lijst boven de kast in haar ka mer in het zorgcentrum. In middels is het koningshuis een favoriet onderwerp. De vrouw, geabonneerd op het blad Vor sten, volgt de koninklijke fami lie dan ook op de voet Naast het Huis ten Bosch en paleis Noordeinde valt in de expositie het portret van Mtbdma en Wïl- lem-Alexander te bewonderen. „Deze heb ik gemaakt naar aanleiding van hun huwelijk. Ik ben zo vreselijk blij dat zij in de familie is gekomen. Bij het werk van collega-kun stenaar J. Bonnet (92) hoefje daarentegen geen romantische bloempaJtijen of lachende prinsen en prinsessen te ver wachten. De man schildert de wereld zoals hij is. Als geboren en getogen Leidenaar geeft hij f Bespeel je een instrument en heb je genoeg lef? Doe dan op Koninginnedag mee aan Het Gouden Petje, een muziekcon cours voor kinderen tot en met 15 jaar. Je treedt op in het cen trum van de stad en een des kundige jury beoordeelt jouw talenten. Om mee te doen, moet je je wel opgeven. Dit kan tot en met 27 april bij de afde ling Warenmarkten van de ge meente Leiden, Zonneveld straat 10. De afdeling is van maandag tot en met vrijdag tus sen 14.00 en 16.00 open. In Wïjkservicecentrum Van der Willigenhof kunt u elke za terdagochtend tussen 10.00 en 11.00 uur koffie en thee drin ken. Plaats: Brahmslaan 16. De Nederlandse Beroepsver eniging van Professional Orga nizers houdt zaterdag in boek handel Kooyker de Nationale Organizing Dag. Ellen Massaro helpt u orde te scheppen in de chaos van stapels papieren en uitpuilende brievenbakjes op uw bureau. Tevens is het boek je 'Puur Praktisch' vol met han dige tips te koop. Het Syrisch Democratisch Huis herdenkt morgen de Syri sche Onafhankelijkheid van Frankrijk op 17 april 1946. De herdenking bestaat uit lezin gen, dans en muziek. De bij eenkomst duurt van 15.00 tot 20.00 uur. Plaats: Boerhaa- velaan 345. Zin om lekker te dansen? Mor genavond wordt in buurthuis Op Eigen Wieken een workshop Line Dance gegeven. Aanvang: 20.30 uur. Plaats: Valkenpad 5. Voor meer informatie: 071- 5221360. Als u liever wilt dansen op, muziek uit de jaren ze\ - tachtig, dan bent u in b centrum Morschwijcki f juiste adres. U bent mo avond vanaf 19.30 uun p aan de Topaaslaan 19. el 2 euro. an In buurtcentrum Del iei zondag 17 april een bii et eerste van zes rondes b n; om 14.00 uur. Plaats: D aa 49. st Voor een koopjesmai t£ zondag terecht in bum ro Spoortje. De markt gaa pa 10.00 uur open. De toej cl gratis. loi Lekker de natuur in? I p zondag mee aan de blo wandeling door park C .1 nesteyn. De wandeling om 14.00 bij bezoekers I Het Reigersbos, middel park. p In buurthuis De Pane jjj u op 17 april klaverjas) b vang: 13.30 uur. |6( Liever sportief bezig? a£ mee aan de toerfietstö lenrit van Leidse Ren e n Vereniging Swift. U kui (l 8.30 en 12.00 uur starten; een tocht van 35 of 601 r(j ter. Kosten: 1,50 euro.S je| Willem van de Madewt De Bollenmina's tred 0 dag op in zorgcentrum 0j Vliet. Aanvang: 14.45J ,r, 1,50 euro. Plaats: Aaltje e derwierlaan 1. >o Zin in lekker eten? Pn dan de Marokkaanse e Do slavische keuken in bi trum 't Spoortje. Alle vi |W vanaf 17 jaar zijn dinsd sen 15.30 en 18.30 well (j kosten bedragen 1 eur« naast worden de kosten eten onderling verdeel Dansschool Wielinga wordt waarschijnlijk meubelmagazijn door Paul de Tombe Het echtpaar Maas op de dansvloer tijdens een balavond. Eigen foto mijn jeugd niet anders dan dat mijn ouders 's avonds aan het werk waren en dat de muziek uit de zaal door het huis klonk. Zelf zat ik boven. Bij mijn oma die hier tot haar dood is blijven wonen", zegt Maas met veel ge voel voor theater. „En met oma en opa is het allemaal begon nen. Simon Peter Wielinga gaf in Den Haag al les als dansle- raar, kocht dit pand in 1918, liet in de achtertuin een zaal ma ken en begon een jaar later de dansschool S.P. Wielinga. 'De school voor de betere kringen', vermeldt een oude wervingsfol der voor de 'Dansacademie', die de ouders verzekert dat „hunne kinderen niet alleen correct leeren dansen en zich bewegen, maar dat zij tevens in een selecte kring onder leiding van een wettig erkend danslee- raar onderwijs ontvangen." „Maar ja, dat van die betere kringen was ook wel een beetje logisch, want in de lagere krin gen werd destijds niet ge danst", vergoelijkt de ldein- zoon. „Dat veranderde in elk geval snel nadat mijn vader en moeder de zaken hadden over genomen, tien jaar na de Twee de Wereldoorlog, waarin mijn opa overigens clandestien was doorgegaan met lesgeven met een oude koffergrammofoon. In de jaren vijftig wilde ieder een leren dansen en was ieder een ook welkom." Zelf leerde Marcel Maas het in het tweede deel van de jaren zestig, waarin sprake was van een dip door de opkomst van de popmuziek. „Maar op het Stedelijk Gymnasium was het toen al jarenlang de gewoonte dat de leerlingen van de tweede klas met zijn allen naar Wielin ga gingen. Daar moest ook ik aan geloven", zegt Maas. „Dus kreeg ik dansles van mijn ou ders. Een wonderlijke erva ring." Voor talloze Leidenaars was het een 'must'. „Op hoogtijdagen kwamen hier wel dertien clubs per avond, met vijftig tot hon derd man tegelijk. Overdag ga ven mijn ouders privé-lessen en in het weekeinde waren er dansavonden om het geleerde in de praktijk te brengen", somt Maas op. „Er werd jaarlijks een bal gehouden in de foyer van Bewoners en kunstenaars J. Bonnet en N. Kinkel tonen trots hun lievelingswerk op de expositie in zorg centrum Groenhoven. Foto: Hielco Kuipers het liefst zijn eigen vertrouwde omgeving weer. De smalle, sta tige huizen op de Nieuwe Rijn, de Hooglandsche kerk en de brug bij het zorgcentrum. Als jongetje tekende Bonnet met een potlood op de achter kant van zijn bord. „Ik wilde destijds decoratieschilder wor den. De aankondigingsborden boven bioscoop Trianon vond ik prachtig. Ze bestonden uit de spannendste afbeeldingen." Zijn ouders zagen een artistie ke loopbaan voor hun zoon echter niet zitten. Financieel veel te riskant, oordeelden ze. En dus werkte Bonnet tiental len jaren als stoffeerder en be hanger. Pas toen hij met pensioen ging, durfde hij zijn oude liefde weer op te pakken. Sindsdien is de schilder in hem niet meer te stoppen. Zijn kleine kamer hangt vol met kerken, bruggen, boerderijen en waterland schappen uit de omgeving. Ook nu hij in de negentig is en moeilijk loopt, gaat de produc tie in alle hevigheid door. „Maar wel steeds vaker aan de hand van een foto", geeft de man eerlijk toe. Floor Llgtvoet De expositie van bewoners J. Bon net, R. Boekholt en N. Kinkel van zorgcentrum Groenhoven (Witte Ro zenstraat 21) is dagelijks, van 10.00 tot 18.00 uur, geopend voor publiek. leiden - Tienduizenden Leide naars zwierden er dik tachtig jaar in het rond, straks kunnen stelletjes er alleen nog maar zit ten. Dansschool Wielinga aan de Nieuwe Rijn is onlangs verkocht en wordt waarschijnlijk ver bouwd tot meubelzaak met ma gazijn. Daarna herinnert alleen de naam aan de gevel nog aan het instituut, waar de bewegin gen van foxtrot, tango en wals werden onderwezen. Na 1919 eerst alleen aan 'hoger opgelei den', „maar vanaf de jaren zestig tot de laatste lessen in 2001 was het allemaal veel vrijer." In de gang en de woonkamer op de begane grond staat alles schots en scheef door elkaar. Tussen de banken, stoelen en kasten staan schilderijen en dozen vol met foto's en folders. Mar cel Maas is druk bezig ze uit te zoeken. Al maanden lang. „Een hele klus, maar bijna negentig jaar kun je ook niet in een paar dagen opruimen", schokschoudert de kleinzoon van de dansschool- oprichter, die het enorme grachtenpand bewoont sinds het overlijden van zijn moeder (80) vier jaar geleden. „Zij leid de de lessen tot vlak voor haar dood, dat was haar lust en haar leven." De vijftiger, toneelspeler en re gisseur, gaat voor naar de plek waar de meeste herinneringen liggen. Langs de trap naar de bovenverdiepingen van het huis, waar ooit het onderko men van burgemeester was. Via een halletje met toiletten, naar de danszaal met bar. Een grote ruimte 'van 250 vierkante me ter'. Het heeft er gelekt, het ruikt er bedompt, het ziet er treurig uit en het voldoet niet meer aan de huidige veilig heidseisen. „Vroeger werd hier elke dag les gegeven. Ik herinner me uit de Stadsgehoorzaal en daar naast waren er dan ook nog de carnavalsavonden. Mijn vader was een Brabander en die mocht ze graag organiseren. Hij is in 1981 overleden. Daarna is mijn moeder nog twintig jaar in haar eentje doorgegaan. Ze kon niet anders. Voor haar was dan sen en dansles geven een twee de natuur. Al vanaf haar mid- delbare-schooltijd. Gaandeweg deed ze het wel iets minder intensief. „Maar bij el kaar hebben er in al die jaren toch heel wat Leidenaars bij ons door de gang gelopen. De verlovings- en huwelijkskaarten van stellen die elkaar hier heb ben ontmoet en die ik nu overal vind, zijn niet te tellen. Dat ga ik niet eens proberen." Ze werken er al jaren aan. Meestal in alle stilte. Maar nu hun kunstwerken aan de muur hangen van zorgcentrum Groenhoven, zijn de verborgen talenten voor iedereen zicht baar. De enkele hoogbejaarde Leidse kunstenaars en bewo ners van het zorgcentrum aan de Witte Rozenstraat waarde ren de aandacht. Al heeft de 82-jarige mevrouw N. Kinkel wel moeite met het feit dat haar zijden borduurwerken niet langer aan de muur in haar kamer hangen. „Kijk, al die kale plekken toch", roept ze bezorgd uit. Gelukkig voor haar hoeft ze het nog maar een paar weken zon der haar vertrouwde bloem werken en koninklijke paleizen van zijden draad te stellen. De openbare expositie loopt tot 6 juli. „Er zijn ook al veel mede bewoners op mijn kamer ko men kijken", meldt Kinkel op gewekt. „De aandacht is leuk, dat wel." Maar van borduren komt op dit moment wel iets minder terecht: „Kletsen en borduren gaan niet samen." Kinkel wordt daarom het liefst met rust gelaten, zodat ze lek ker alleen onder het felle schijnsel van een lamp haar nieuwste patroon kan afma ken. Het tijdrovende handwerk doet de dame op leeftijd al jaren. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Keep Fit and Dance! stond op de wervingsfolder van S.P. Wielinga, 'de school voor de betere kringen'. Foto: Henk Bouwman .-«ss-—

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14