LEIDE Buurt maakt plan Vrouwenkerkhof Leidse politiek geeft de Groenoordhallen nog niet op 'Ik ben iemand die wil overleggen' A ïcell stap Ider met blavaccin 1 R1 REGIO Op initiatief van George Gussenhoven Op 16 april open huis. Over met de deur in huis vallen gesproken. ansschool ga wordt elmagazijn bekneld jommobiel i vi elij Een 67-jarige Leidenaar österochtend gewond lanrijding op de Suma- t. Nabij de kruising met em de Zwijgerlaan ver- de controle over zijn va obiel, kwam op de an- ;rb ighelft terecht en werd :a 1 ngereden door een e e ïagen. De man raakte itii in zijn voertuig en is brandweer bevrijd. Met id letsel is hij overge- ïaar het Rijnland Zie- in Leiderdorp. opgepakt echt part ij Een 27-jarige Leidenaar en in de Peükaanhof 1 nadat hij kort daar- 0S1 de Steenstraat met een er inoot (22) had gevoch- de mannen liepen ver- op. De reden voor tij is niet bekend. i Het Leidse biotechno- Irijf Crucell heeft een contract gesloten met lerikaans onderzoeks- J i, voor de productie van ilavaccin. Crucell ont- m het Vaccine Research (VRC) maximaal 21,4 euro, zo is gisteren be- ïaakt. Het bedrijf is blij f rage te kunnen leveren lestrijding van mogelijk Ni irisme'. gebruikt het geld voor uctie van testmateriaal, voor personen. Mocht eriaal effectief zijn, dan vaccin in 2006 op de >men. :r deed Crucell goede op met het testen ïbolavaccin op rhesus- makaken. Het experi- vaccin bleek in 2003 procent effectief bij de celen van een vaccin ebolavirus gebeurt in it van het Amerikaanse at is bevreesd voor aan- in 'bioterroristen'. „Het s veel genoegen dat wij menwerking met VRC voortzetten", aldus ludsmit, hoofd weten- lijke dienst van Crucell. om het ontwikkelen ieuw vaccin tegen een 'dreiging van bioterro- is dodelijk na een tijd van gemiddeld Patiënten overlijden idige bloedingen, naar ebolavaccins is verwacht Crucell. Be- Amerikaanse leger veel hulporganisaties ;rd. Ebola is een do- ïkte die voorkomt in [■Afrika. STELLING «(magers hebben op een topsalaris. Geef uw mening iw.leidschdagblad.nl ik. mijn krant. 9 Dagblad vrijdag 15 april 2005 door Eric-Jan Berendsen leiden - Omwonenden van het Vrouwenkerkhof, ondernemers en andere centrumbewoners hebben samen met Restauro Ar chitecten bv uit Den Hoorn een herinrichtingsplan voor het plein gemaakt. Het bij de gemeente ingediende ontwerp behelst on der meer het behoud van de ru- ine van de vroegere Onze Lieve Vrouwe Kerk en nieuwe bestra ting. Op het plein zelf moet unifor me bestrating komen, zo staat in het plan. Maar binnen de ou de kerkmuren past een afwij kende klinker, om de restanten van de kerk te accentueren. Door middel van bomen en los se straatelementen, bijvoor beeld lantaarns, is het plein in te delen in verschillende plek ken met terrassen. Het initiatief is afkomstig van centrumbewoner George Gus senhoven, tevens lid van het bestuur van de Hartebrugkerk. Die kerk is onlangs geheel gere noveerd door Restauro en bij een afsluitend etentje in het Ita liaans restaurant Olive Garden op het Vrouwenkerkhof raakte Gussenhoven met architect Pe ter van Velzen in gesprek over het plein. „Wij doen met Restauro veel restauratieopdrachten en heb ben ervaring met kerkpleinen", aldus Van Velzen. „Eerst heb ben we de hele historie van het plein onderzocht en daama de routes voor auto's, fietsen en voetgangers. Het probleem van het huidige plein is dat er door het ontbreken van een duidelijk ontwerp een rommelige open bare ruimte is ontstaan waar de ruïne als obstakel wordt erva ren. Bovendien hebben de om liggende dichte gevels van de onsluitende straten geen toe gankelijke uitstraling waardoor het plein onbekend blijft." Om het plein toegankelijker te maken moeten de oude pan den, die in het bezit van de ge meente zijn, worden opge knapt. In die panden is ruimte voor nog één horecazaak. Vol gens Van Velzen zouden er in de overige panden ambachtelij ke winkeltjes en een galerie kunnen komen met daarboven woonruimte. Voor Olive Garden zou een rij linden moeten komen. De bo men moeten dusdanig worden geplaatst dat bezoekers van het restaurant er onderdoor kun nen kijken en dat het uitzicht van mensen die boven de eet gelegenheid wonen, niet wordt beperkt. De bestrating van het plein moet worden doorgetrok ken tot museum Boerhaave. „Zo wordt het museum meer bij het plein betrokken", aldus Van Velzen. „Nu lijkt het net alsof het museum er niet bij hoort." Omwonenden en ondernemers op en rond het Vrouwenkerk hof hebben positief gereageerd op het ontwerp. De buurtvereniging Maredorp heeft nog geen standpunt be paald. Een schets van het heringerichte Vrouwenkerkhof. De ruïne van de vroegere Onze Lieve Vrouwe Kerk blijft staan. Verschil in bestrating moet de scheiding tussen oude kerkvloer en plein accentueren. Door bomen en losse straatelementen, bijvoorbeeld lantaarns, wordt het plein in gedeeld in verschillende plekken met terrassen. Voor het restaurant Olive Garden dat op de plek van de voormalige kerk staat, komt een rij bomen. Illustratie: Restauro Architecten bv door Silvan Schoonhoven leiden - Een deel van de gemeente raad wil de Groenoordhallen niet zo maar overleveren aan de slopersbal. Een meerderheid in de commissie economie wil kijken naar mogelijk heden om de hallen toch nog levens vatbaar te krijgen. Zo niet, dan moet er binnen de gemeentegrenzen wel een alternatieve plaats zijn voor gro te evenementen. De PvdA wijst daar voor naar de Drie Oktoberhal. Volgens wethouder Geertsema is het een verloren strijd. „Als eigenaar Li- béma de Groenoordhallen niet ren dabel krijgt, zeg dan maar wie dat wel kan." Een meerderheid van raadsleden uit de commissie wil de hallen echter nog niet opgeven. „U bent wethou der van economische zaken", beet Arjan Stoffels (D66) de bestuurder toe. „Ik verwacht dat u voor die zaak gaat staón." Hij betreurt het 'verlies van een grote culturele functie in de stad' en het feit dat Leiden geen gro te popconcerten meer kan herbergen als de 'Leidse Arena' plaats maakt voor woningen. Ook andere raadsleden zien nog wel brood in de hallen, mits de ruimte wordt aangepast of potentiële huur ders een duwtje in de rug krijgen. De WD wil de hallen 'niet tegen elke prijs handhaven', maar wel kijken of de gemeente een handje kan helpen. „Leiden mag geen slaapstad wor den", zegt Marijke van Dobben de Bruijn van de liberalen. Als kleine poppodia in Leiden moe ten sluiten, kan hun subsidie worden aangewend om de hallen voor mu ziek geschikt te maken, oppert Stof fels. „Misschien kan Leiden evene menten stimuleren die een grote hal nodig hebben." Filip van As (Chris tenunie) wijst op mogelijkheden voor sportevenementen en Piet Pe per (Leefbaar Leiden) denkt aan een onderkomen voor muziekkorpsen en kleine podia. Alleen GroenLinks ziet helemaal geen toekomst meer voor de hallen. Geertsema is het daarmee eens. „Li- béma gaat op een doordachte wijze om met hun bezit. Ze zijn marktlei der, en als een dergelijke commerci ële partij er geen brood in ziet, dan hebben we geen reden om hun on derzoek over te doen." Hij somde het lijstje op van de twintig evenemen ten in dit jaar. „Als je de PC-, auto- en cd-beurzen buiten beschouwing laat, blijven er tien over. Waaronder een vakbeurs voor makelaars, een hondententoonstelling, twee Disco Classics, een paranormaalbeurs, een kerstcadeaumarkt en een concert van The Golden Earring. Vroeger had je nog de Leidatobeurs en de vee markt, die onmogelijk is geworden sinds de mkz-crisis. Op sportevene menten, muziekkorpsen en twee concerten per jaar kan de schoor steen niet roken. Het organiseren van evenementen is nou eenmaal geen core-business van Leiden." Hij twijfelt ook aan de angst van het Leidse Hoteloverleg en de Leidse af deling van Koninklijke Horeca. Die verwachten dat het sluiten van de hallen een klap betekent voor hore ca- en hotelondernemers in de stad. De gemeente Leiden heeft de Groenoordhallen in 1996 van de hand gedaan aan Libéma, die vee hallen in het hele land opkocht om er evenementenpaleizen van te ma ken. In sommige steden lukte dat, in Leiden bleven de opbrengsten ach ter. Nu wil de gemeente woningen en bedrijven vestigen op de twintig hectare grond onder de hallen. Libé ma is met de gemeente in gesprek over verkoop. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! vervolg van voorpagina leiden - Volgens tabakswinke lier Eric Opdam is alle ellende rond zijn zonnescherm in no vember 2002 begonnen toen hij een reclamebord aan zijn gevel moest aanpassen. „Toen werd de Tabakswet veranderd en moest er onder de lichtbak de tekst 'roken is dodelijk' komen. Ook daar was ineens een bouw vergunning voor nodig. Vervol gens moest ik mijn rolluik laten vervangen door een ander exemplaar dat niet is goedge keurd door mijn verzekerings maatschappij. Als ik dat gedaan zou hebben, was ik dus uit de verzekering gegooid terwijl er hier op de Haarlemmerstraat met enige regelmaat ruiten worden ingegooid en mijn zaak onlangs nog is overvallen." Volgens Opdam heeft hij meer dan eens zijn goede wil richting gemeente getoond. „Er hangt nog maar één kleine lichtbak aan mijn voorgevel in plaats van twee grote, de zijmuur aan de Sionsteeg is keurig geschil derd terwijl die altijd werd vol gespoten met graffiti en ik heb inderdaad mijn zonnescherm vernieuwd omdat het oud en vaal was. Daar word je door de gemeente blijkbaar voor ge straft. Een typisch geval van on dernemertje pesten." (advertentie) April is hypotheekmaand bij Meeüs. Daarom krijgt u bij ons deze maand 250,- korting op de afsluit- kosven van elke hypotheek, www.meeus.com.VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN, MAKELA RDIJ O.G. j Vorige week heeft Opdam een brief van de gemeente gekregen waarin Leiden hem sommeert het rode zonneschermdoek weg te halen. Daarnaast moet Op dam alsnog een vergunning aanvragen. Opdam heeft de ge meente op zijn beurt een brief van drie kantjes gestuurd met zijn visie. „Ik ben iemand die wil overleggen en ik ben niet van plan te betalen." Volgend de woordvoerder van de gemeente heeft de Advies commissie Ruimtelijke Kwali teit op verschillende gronden negatief advies uitgebracht over de nieuwe zonwering. „Het gaat hier om een rijksmonu ment met hoge monumentale waarde waarvan de gevel naar het oordeel van de adviescom missie en het college van B en W ernstig werd verstoord door de zonwering en de reclame voering. Het was bij de onder nemer dus bekend dat hij in strijd handelde met de reclame- en rjpnumentenregels." Tegen alle afspraken in' Charlie Aptroot, Tweede Ka merlid namens de WD, kwam zich gistermiddag per soonlijk op de hoogte stellen van de situatie aan de Haar lemmerstraat. „Ik heb mijn komst eerst aangekondigd bij de gemeente. Dat vond ik wel zo netjes. Toen ik de af deling Bestuurszaken belde, werd mij verteld dat de on dernemers in Leiden arro gantie lieden zijn en dat ik maar beter in Den Haag kon blijven. Nee, ik zeg u niet welke ambtenaar ik aan de lijn had maar het is natuur lijk wel typerend over hoe er in Leiden blijkbaar over win keliers wordt gedacht." Oud-ondernemer Aptroot, die al jaren pleit voor minder regelgeving, vindt het bela chelijk dat er voor een ande re kleur zonnewering een bouwvergunning moet wor den aangevraagd in Leiden. „Dat kan wel zonder vergun ning lijkt mij. Wij gaan in dit land ten onder aan allerlei regeltjes. Ik ga dit met colle ga-Kamerleden bespreken en kom er dan zeker nog op terug." Volgens gemeenteraadslid Jan-Jaap de Haan (CDA) is de gemeente ondernemertje aan het pesten. „Wat er nu gebeurt, is tegen alle afspra ken in. Ik heb bij meerdere vergaderingen verantwoor delijk wethouder Ron Hille- brand hier op aangesproken. Hillebrand heeft toen toege zegd dat er soepel met de re gels rond reclameborden en luifels zou worden omge gaan. De gemeente lijkt niet te begrijpen dat ze momen teel de ondernemer boos maakt en op kosten jaagt. Dit verpest het onderne mersklimaat in de stad en daar moet snel een eind aan komen." Ook onafhankelijk raadslid Daniël van Schoonderwoerd den Bezemer is niet te spre ken over het optreden van de gemeente. „Het tekent de afstand tussen ambtenaren en ondernemers. Niet voor niks ben ik vorig jaar na ad vertenties van zakenman Jan Verbaan een actie gestart om klachten van ondernemers over de gemeente te inventa riseren. Winkelier zijn in middels knettergek van alle regttjes." A t J >^Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: DM V Adres: Postcode /Plaats: Ttelefoonnr: bezorgcontrole) Geboortedatum: Ban k-/girorekeningnummer Handtekening Uitsluitend bij i Stuur de bon in een origefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidschê^: Dagblad (advertentie) Eric Opdam: „Je wordt gestraft omdat je je winkel opknapt." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13