euwe weg ars door oorschoten Consumentenbond: Prijzen van A-merken te hoog Ir Singel loop Vrijdag 22 april CCASIONFESTIVAL Viskotter raakt bom op de zeebodem: explosie Open Dag SBUOEJOBn 4 i1 regiobestuur HollandRijnland Supermarkten zetten fabrikanten mes stevig op de keel OM eist vijf miljoen in hennepzaak Minister De Geus roept op tot actie tegen topinkomen Eerste spitssnuitdolfijn donderdag 14 april 2005 Start verkoop 22 maart OPGERICHT 1 MAART 1860 Nieuwe slag dreigt in Leidse redersoorlog www leidschdagblad al Regen- cachtig <tel« ni'j z 312/140 |z/4 itTIS ENTREE EN PARKEREN GROOTSTE OCCASIONSHOW VAN NEDERLAND BENOORD HALLEN LEIDEN WILLEM DE ZWIJGERLAAN 2 Jaarbeurs Utrecht Ontvang 1korting op de toegangsprijs tegen inlevering van deze boni AM ARS '05 ten behoeve van het pensioen van de bestuurders. De aandeelhouders staan de laatste dagen onder toenemen de druk vanuit de lokale en de landelijke politiek om hun in vloed aan te wenden de topsa larissen aan te pakken. De aan deelhouders hebben geen rechtstreekse greep op de belo ning van de bestuurders. De commissarissen van de bedrij ven stellen de salarissen vast. Wel hebben enkele aandeel houders al aangegeven dat ze meer te zeggen willen krijgen over het beleid van de energie bedrijven. Pagina Economie: Veel gespeelde onschuld rond topsalarissen (advertentie) Kunstacademie Leiden 17 april 10.00-17.00 uur Kanaalpad Noord-Oost 22, Rijnsburg, 071-5237200 kunstacademie@xs4all.nl door Jacob van der Meulen en Harmen van der Werf vlissingen - De Belgische vis- serskotter Z 87 Nele is voor de kust van Oostende met zijn vis tuig over munitie gevaren en heeft daarmee een ontploffing veroorzaakt. Dat gebeurde afge lopen dinsdag, nog geen week na de ramp met een Ameri kaanse vliegtuigbom die drie vissers voor de kust van IJmui- den het leven kostte. Bij het incident voor de kust van Oostende raakte niemand gewond, maar de kotter liep wel schade op. Het probleem van bommen en granaten op de zeebodem bestaat al langer, maar na het fatale incident van vorige week zit de schrik er goed in. Het bestuur van de Fe deratie van Visserijverenigingen praat deze week op een al ge plande vergadering over te ne men maatregelen. Het is vol gens voorzitter B. Daalder drin gend noodzakelijk dat er een nieuwe instructie komt 'hoe om te gaan met oorlogstuig'. Schipper L. de Nooijer uit Ame- muiden meldde gistermiddag via zijn mobiele telefoon over het incident met de Belgische kotter: „Het enige dat wij hoor den was een flinke knal en we zagen een waterzuil. Toen we de netten haalden, bleken die door de ontploffing zwaar te zijn beschadigd. We hebben er ander tuig opgezet en we zijn weer verder gaan vis sen." met de bon op pagina 3 Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! pAG ZATERDAG ZON DAG 16 KEU RIL APRIL gnngn uur 10-17 uur flIMAAL €2.000,- VOOR OW HUIDIGE AUTO Of WEL 3.000,- BOVENOP DE TAXATIEWAARDE!' Leidsch Turks-Nederlandse Miss World maakt haar filmdebuut Dagblad Archeon wil uitbreiden met Romeins museum (advertentie) D66-congres wordt eenmalig theaterstuk weg." Onderzoeksbureau DHV komt tot de conclusie dat een boortunnel onder Voorschoten te duur uitvalt in verhouding tot de voordelen die zo'n oplos sing biedt. De komende twee weken kijkt het regiobestuur nog of de Voorschotense studie naar een ondertunneling een haalbaar alternatief is. Witteman: „We kregen dat materiaal te laat om het mee te nemen. We zien ook wel in dat een weg op maaiveld door Voorschoten heen niet ideaal is. Op zich hebben we daarom ook wel waardering voor het initiatief van Voor schoten. Alleen is het lastig om daar nu iets inhoudelijks over te zeggen." Aan de westkant van Leiden biedt een verbreding van de N206, ofwel de Tjalmaweg, de meeste voordelen. Of dat ook werkelijk de beste variant is, hangt af van de hoeveelheid woningen die op vliegkamp Valkenburg komt. „Als dat een groter aantal wordt, dan is een verbreding van de N206 proble matisch", aldus Witteman. De kans daarop is aanzienlijk, want Zuid-Holland zoekt naar ruimte voor 10.000 woningen. Alternatief voor een verbreding van de N206 is de route "Val kenburg zuid'. „Die gaat om het dorp heen", zegt Witteman. Op 18 mei vergadert het algemeen bestuur van HollandRijnland over de tracékeuze voor de Rijnlandroute. Pagina Ri: 'Sneltram en extra weg niet genoeg' den haag/gpd - Supermarkten hebben gelijk als ze A-merkfabrikanten stevig het mes op de keel zetten om hun ver koopprijzen te verlagen. Hun prijzen lig gen vaak veel te hoog, terwijl vergelijk bare huismerken op z'n minst meestal even goed zijn en tientallen procenten goedkoper. Dat stelt de Consumenten bond op basis van een geheime lijst van in- en verkoopprijzen, waarover de vak organisatie beschikt. De merkfabrikan ten zijn woest en menen dat de bond hier geen zinnig woord over kan zeggen. „Wij hebben een complete in- en ver koopprijzenlijst van een grote super marktketen in handen gekregen en de prijsverschillen zijn soms ongelooflijk groot", zegt algemeen directeur Felix Cohen van de Consumentenbond. „Een pak koffie van Douwe Egberts van 500 gram werd voor 2,49 euro ingekocht, terwijl een huismerk-koffie 1,34 euro kostte aan inkoop. De supermarktketen is dan ook gedwongen de DE-koffie met verlies voor 2,29 euro in het schap te leggen, anders is het prijsverschil met de verkoopprijs van het huismerk van 1,79 euro veel te groot." Naast DE-koffie, geeft de Consumenten bond nog een paar voorbeelden uit de lijst die ze kreeg toegespeeld vanuit de supermarktbranche. Wasa Knackebröd is voor 1,02 euro ingekocht en ligt voor 0,85 cent in de winkel. Het geld wordt verdiend met het huismerk-Knackebröd: inkoop 0,55 cent, verkoop 0,69 cent. Of pindakaas. Inkoop Calvé-pindakaas: 1,23 euro, verkoopprijs 0,97 cent. Huis merk-pindakaas: inkoop 0,69 eurocent, verkoop 0,82 eurocent. „De A-merken zijn veel te veel geld kwijt aan reclame en staan als beursgenoteer de bedrijven vaak onder druk van de aandeelhouders om goede cijfers te rea liseren", zegt Cohen. „De groeiende po pulariteit van huismerken toont aan dat consumenten geen zin meer hebben om hier aan mee te betalen." Philip den Ouden, directeur van de Fe deratie Nederlandse Levensmiddelens- industrie (FNII), reageert namens de merkfabrikanten woedend. „Knap dat meneer Cohen op basis van één lijst dit soort conclusies trekt. Dan heb ik het nog niet over de vraag of je huismerken en A-merken kunt vergelijken. Niet dus." Cohen durft de vergelijking aan op basis van blinde smaaktesten die de bond heeft laten uitvoeren. „Daaruit blijkt gewoon dat de huismerken min stens even lekker worden gevonden als A-merken. Ik vind dat voldoende om ook de prijzen eens naast elkaar te zet ten." Pagina Economie: Consumentenbond gaat door met supermarktprijzen peilen PSV door na strafschoppen eindhoven - PSV heeft de halve finale bereikt van de Cham pions League. AC Milan is daar in zo goed als zeker de tegen stander. De Eindhovenaren wonnen gisteravond na een 1-1 eindstand en de verlenging op strafschoppen van Olympique Lyon. De Braziliaanse invaller Robert schoot als laatste raak van elf meter. Zijn landgenoot Gomes stopte in het PSV-doel twee penalty's. De andere halve finale gaat tussen de Engelse ploegen Liverpool en Chelsea. Pagina Sport Bedrijfsleider rijdt in op personeel brussel/genk - De bedrijfslei der van een schildersbedrijf uit het Belgische Genk is gisteren met hoge snelheid ingereden op een stakerspost van mede werkers van zijn firma. Daarbij raakten vier personen gewond. Agenten in burger moesten de man uit zijn auto ontzetten, om te voorkomen dat woedende personeelsleden hem zouden belagen. De auto van de be drijfsleider werd na het incident vernield door de stakers. Joh. Enschedé snoeit drastisch haarlem - Gelddiukker Joh. Enschedé ontslaat eenderde van de Haarlemse personeelsle den. De bankbiljettenproductie is dermate verliesgevend, dat het bedrijf besloten heeft deze afdeling drastisch in te krim pen. Daardoor verliezen hon derd van de driehonderd Haar lemse werknemers hun baan, grotendeels via gedwongen ontslag. Dat heeft algemeen di recteur Arie Piet gistermiddag bekendgemaakt aan de vakbon den en het personeel. Verlies Feyenoord tegen Den Bosch Itraatsma - De zogeheten Lte, de verbinding tus- k gaat waarschijn- tor Voorschoten. lt er een verbreding 6 of een weg om Val len. Tot die keuze tagelijks bestuur van lllandRijnland. Een donder Voorschoten ■landpunt zet het re- H een belangrijke eer de besluitvorming racékeuze voor een oost-westverbinding, velt de provinciale Rijnlandroute, waar i :stuur deel van uit- definitief oordeel, ks bestuur van Hol- d heeft zijn keuze i grond van een stu- rerse tracés. In totaal '■'Ivorden daarin onder lomen, op verschei- in tussen de A44 en leuze voor een weg jchoten vallen alter- jfcor Leiden, of door jjoord, af. „Het tracé jburg-noord voldoet I eisen die we stellen pied van verkeersaf- 1 zegt Mare Witte- Jefeuillehouder ver- jlolland Rijnland en tgemeester van War- het idee om de in Leiden te ver- 't ook maar een laag jplossend vermogen, bok geen begaanbare den haag/gpd - Minister de Geus van sociale zaken roept de aandeelhouders van energiebe drijven komende maandag voor spoedberaad bijeen. De be windsman wil hen tot actie aansporen om de topsalarissen in de energiesector te beteuge len. De aandeelhouders van de bedrijven zijn gemeenten en provincies. De bijzondere actie van De Geus volgt op de kritiek die zijn partijgenoot premier Balkenen de uitte op de beloning van be stuursvoorzitters van enkele grote energiebedrijven. De Geus vindt dat het nieuws over de topsalarissen schade toe brengt aan het sociale klimaat, waarin miljoenen werknemers wordt gevraagd hun lonen sterk te matigen. De premier zei dinsdag in de Tweede Kamer dat het kabinet een inventarisa tie maakt van mogelijkheden om buitensporige beloningen in de top van ondernemingen door belastingheffing aan ban den te leggen. De afgelopen weken werd be kend dat de topmannen van de grote energiebedrijven tonnen per jaar verdienen (Nuon: 821.000 euro). Het gaat om ba sissalarissen die worden aange vuld met bonussen. Daarnaast is er sprake van aanzienlijke be dragen die de bedrijven storten den bosch - Feyenoord is terug in de realiteit. Na acht overwin ningen op rij in de eredivisie liepen de Rotterdammers giste ren bij hekkensluiter FC Den Bosch tegen een ontluisterende nederlaag aan: 4-1. De excelle rende thuisploeg won dit sei zoen pas vier keer. FC Den Bosch is nummer zeventien, De Graafschap, nu tot op drie pun ten genaderd. Pagina Sport Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 710404 600011 vww.occasionfestival.nl COMMENTAAR PRINS RAINIER tjehuis ontbrak bij lis van paus Johan- II, geeft het wel acte bij de bijzetting van lier van Monaco. Willem-Alexander is bij de uitvaart st dienende staats- e kleinste monar- eld. Hoewel deze af het koninklijk lt te ver- rij psy- moeilijk n. traditie [Huis van de uit hoofd van een Eu- fenhuis bij te wonen. Lbij dat prins Albert, L van Rainier, bij de koningin Juliana Bovendien zijn de lem-Alexander en ïi lid van het Inter- ïpisch Comité. De luizen kennen el- redelijk goed. ens anders geweest, rfussen de Oranjes en -«ldi's is niet altijd in- Toen Rainier in 1956 met de filmster Grace Kelly trouwde, schitterden de meeste Europese vorstenhuizen door afwezigheid. Ook de Oranjes lie ten verstek gaan, omdat Monaco in die tijd de reputatie van een obscuur prinsdom had. Boven dien maakte Rainier zich in ko ninklijke kringen niet populair door met een - hoewel befaamd - burgermeisje te trouwen. Het kan verkeren. Bij na vijftig jaar later rei zen de koningen van Spanje, Noorwegen en België af naar Mona co. En ook het Neder landse koningshuis stuurt een afvaardiging. Dit roept echter wel de vraag op waarom het Oranjehuis ontbrak bij de uitvaart van de paus. Jo hannes Paulus II was weliswaar geen gekroond hoofd, hij was wel de leider van de grootste kerk ter wereld. Koningin Bea trix heeft een taxatiefout ge maakt door zich, in tegenstel ling tot andere koningshuizen, bij de pauselijke uitvaart niet te laten vertegenwoordigen. Hugo Schneider (advertentie) Stuur deze bon op in een onnefrankeor- do envelop naar Leidsch Dagblad, t.a.v aid Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) Wij gaan zorgvuldig om met persoons gegevens In net colofon van de krant vindt u nadere informatie eygelshoven/gpd - Het open baar ministerie (OM) eist ruim vijf miljoen euro van de eigena ren van de mega-hennepplan- tage die in juli 2003 op een in dustrieterrein in Eygelshoven werd ontmanteld. Volgens justitie is dat bedrag de winst die de vier verdachten hebben gemaakt met de ver koop van wiet. Een 30-jarige man uit Zaltbom- mel en een 37-jarige man uit Leerdam worden door officier van justitie C. Ament aange merkt als hoofdverdachten. Zij zouden de drijvende krach ten zijn achter de drugsorgani satie die behalve in Eygelsho ven ook actief was in Rosmalen, Buren en Zaltbommel. Beiden moeten volgens de offi cier een kleine 2,5 miljoen euro ophoesten. De handlangers uit Kerkdriel en uit Den Bosch die nen volgens het openbaar mi nisterie op te draaien voor res pectievelijk 140.000 en 30.000 euro. Tot een inhoudelijke behande ling van de zaak en een strafeis kwam het gisteren voor de rechtbank in Maastricht niet. De meervoudige kamer verwees de zaak door naar de rechter commissaris, nadat ze het ver zoek van de advocaten om ge tuigenverhoor had toegewezen. De rechtszaak is voor onbe paalde tijd aangehouden. nes/leiden - De dode spitssnuitdolfijn die deze week op Ameland is aangespoeld, is de eerste in zijn soort die in Nederland is gevonden. Volgens conservator zoogdieren Chris Smeenk van het Leidse Natura- lis wordt de soort Blainville genoemd, naar de Fransman die het dier als eerste omschreef. Smeenk en zijn vrouw, biologe Nellie, hebben het dier gisteren ontleed. Van de spitssnuitdolfijn zijn de afgelopen eeuw in Europa slechts acht exemplaren aangespoeld, waarvan twee op IJsland. „Het dier komt normaal gesproken in tropische oceanen voor. Het is een diepwaterdolfijn. We denken dat het dier in goede conditie is geweest, maar omdat we geen vergelijkingsmateriaal heb ben weten we dat niet zeker", aldus Nellie Smeenk. De aangespoelde spitssnuitdolfijn is een vrouwtje en was drachtig. Vandaag wordt het dier voor verder onderzoek en preparatie van het skelet overgebracht naar Naturalis. Daarna zal het waarschijnlijk worden uitgeleend aan Natuurcentrum Ameland. Foto: ANP/J. Krol Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/Q V Naam:

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1