Cultural Revolution I KUNST CULTUUR D66-congres integraal op de planken gebracht Moderne iconen bij Hazerswoudse galerie Laerken i Steun voor nieuwe ingang Rijksmuseum RAI gaat opera's brengen Uniek Romeins beel van Mars opgegrave Ford Culture modellen bij ons tijdelijk met heel veel voordeel! Leiden, Wilton Leiden, 071 - 581 31 51. Leiderdorp, Wilton Leiderdorp, 071 - 581 31 09. Lisse, Van Kalmthout Van Niel Duin- en Bollenstreek B.V., 0252 - 46 69 00. Noordwijk, Van Kalmthout Van Niel B.V., 071 - 364 10 14. donderdag 14 april 20 Opvallende gelijkenis met een Griekse tragedie Jan de Bont. Foto: GPD 'Superhaai' van De Bont los angeles - De Nederlandse regisseur Jan de Bont gaat een film maken over een 27 meter lange prehistorische haai die in deze tijd opduikt voor de kust van Californië. Het verhaal is volgens The Hollywood Repor ter gebaseerd op het boek 'Meg' van Steve Alten. De haai, een Carcharodon megalodon, geldt als een voorouder van de grote witte haai ofwel 'Jaws' amsterdam/anp - Het Noord Nederlands Toneel (NNT) brengt het D66-partijcongres van zaterdag 2 aprü op de plan ken als toneelstuk. Het noorde lijke theatergezelschap speelt de reconstructie onder de titel Motie 2205 op zondag 22 mei eenmalig in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Het NNT probeert een aantal D66-ers mee te laten spelen als zichzelf. Het hele debat wordt tussen één en vijf uur 's middags van minuut tot minuut nagespeeld. Aan het stuk werken minimaal vijftig Nederlandse acteurs, re gisseurs, cabaretiers en figuran ten mee, onder wie het voltalli ge ensemble van het NNT, ca baretier Hans Sibbel en direc teur Melle Daamen van de Am- Amsterdam - Driekwart van de bevolking staat positief tegen over het plan de ingang van het Rijksmuseum naar de onder doorgang van het gebouw te verplaatsen. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Rijksmuse um liet uitvoeren. Het museum wil bij een verbouwing het mid denstuk van de onderdoorgang naar het Museumplein gebrui ken om er de centrale ingang te plaatsen. Tegenstanders vrezen beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Schilderijen van Allan Skuldbol. Prijzen: 135 t/m 33.750 euro. Te zien: t/m 29/5, vrij 14-17 uur, za en zo 13- 17 uur, galerie Laerken, Bent 2, Hazerswoude Bij galerie Laerken in Hazers woude hangt een gewijde, plechtige sfeer. Een beetje zoals je dat wel in kerken aantreft. Het zachte lentelicht, dat van alle kanten binnenkomt, be schijnt de olieverfschilderijen van de Deense kunstenaar Al lan Skuldbol. Warme kleuren overheersen. Veel diepblauw, geel en oranje. De schilderijen zijn er in allerlei soorten en ma ten: van heel klein tot behoor lijk groot, van rechthoekig tot rond. Er is zelfs een serie van twaalf doeken die alleen als ge heel verkocht wordt. Daarop staan de twaalf apostelen afge beeld. Zeer geschikt om in een echte kerk te worden opgehan gen. Skuldbol schildert de apostelen en profil, in een strakke, sobere stijl. Als een soort zuilen met een hoofd erop. Zo werden de apostelen in de vroegchristelij ke tijd ook wel gezien. Als de zuilen waarop Christus de kerk bouwde. Alle apostelen hebben rond hun hoofd een stralen krans en aan hun voeten een vis, het vroegchristelijke sym bool voor Christus. Behalve Ju das Iskariot, de apostel die Je zus verried. Hij is gehuld in duisternis en heeft voor zich op de grond een geldzak staan, als symbool voor de dertig zilver lingen waarvoor hij zijn verraad pleegde. Skuldbol heeft zijn apostelen geen individuele trekken gegeven. Hun gezich ten zijn steeds hetzelfde. Zoals Amsterdam - Congrescentrum de RAI in Amsterdam gaat in Nederland geproduceerde opera's brengen. Verantwoor delijk is producent Viable, die in 2001 tevergeefs met de ge meente Amsterdam onder handelde over een operathea ter bij de Arena. De eerste opera die in het voorjaar van 2006 wordt opge voerd, is Nabucco van Verdi. Het orkest zal dan bestaan uit Nederlandse musici. Saim Simsek van Viable: „De be langstelling voor belcanto is groot, maar het zijn veelal bui tenlandse producties die naar Nederland worden gehaald. Wij willen het allemaal zelf doen." Simsek en de RAI streven naar uiteindelijk zestig operavoor stellingen per jaar. Voor het seizoen 2006-2007 staan in middels drie producties van steeds vijftien voorstellingen gepland. sterdamse Stadsschouwburg. Motie 2205 is onderdeel van een theaterweekend in de Am sterdamse schouwburg. Onder de noemer Brandhaarden gaat het NNT op zoek naar de staat van de democratie in Neder land anno 2005. Er gaan dat weekend nog drie andere stuk ken van het NNT in première met hetzelfde thema. „Het D66-congres zegt erg veel over wat democratie anno 2005 nog voor ons betekent", legt dramaturg en zakelijk leider Molendijk uit. „We willen het hele debat loskoppelen van de waan van de dag en de media- hype die op dat moment woed de. Pas in een theatrale context kunnen we daar afstand van nemen en onze eigen werkelijk heid beter bezien." Het D66- congres geeft een ontluisterend inzicht in de staat van de de mocratie in Nederland. „Thea ter is een ideale methode om je eigen recente geschiedenis eens nader te bestuderen." Bovendien vertoont het debat van D66 volgens Molendijk ook opvallende gelijkenissen met een Griekse tragedie. „Het be gint met het neerleggen van de wapens van de verslagen held", zegt hij. „Daarna volgen be raadslagingen over de positie en de koers van de opvolger. Meer dan 2500 jaar geleden be schreef de Griekse toneelschrij ver Aischylos op eenzelfde wij ze met De Eumeniden het be gin van de democratie: waar zijn we nu uitgekomen?" helden/anp - Archeologen hebben in het Limburgse Hel den tijdens opgravingen een uniek bronzen beeldje van de Romeinse oorlogsgod Mars gevonden. Dat heeft een woordvoerder van de ge meente gisteren laten weten. Het beeldje is gevonden bij het nu nog braakliggende maar straks te bebouwen ter rein de Schrames Nog niet eerder in de geschie denis is in Nederland een beeldje van Mars van deze grootte (zo'n 15 centimeter) gevonden. Tot nog toe zijn in heel Europa pas twee soortge lijke beeldjes aangetroffen. Het is nog onbekend uit welke periode het beeldje precies komt. De waarde van het beeldje is moeilijk te schatten. De gemeente had de vondst liever niet aan de grote klok gehangen. Dit uit vrees dat 'straks iedereen hier in de bo dem komt wroeten'. Venlo haalt mo unieke historische vo uit de Maasboulevard Jf®rr naar elders te verplaatst wordt nog een heel i u want het gaat hierbij 0 veertiende-eeuwse, 90 to11 gende Mikwe, de oudstt le Joodse wasplaats ooiAC Benelux gevonden. g5 Het Mikwe moet weg Ha op die plek een nieuw keergarage komt, zo liet iri meente Venlo gisteren ce| Het Mikwe is omstreed jaar 1340 gebouwd en tot 1370 als rituele \vaJa voor de Joodse gemeer 4 gediend. Het is daarin oudste Mikwe van de B1 '1 en derhalve uniek voor' ijd land en de Joodse ge^ schap. Het wordt voorli aü ders in Venlo tijdelijk ten opgeslagen. De gei is op zoek naar een 1 bestemming voor de plaats. botsingen tussen museumpu- bliek en fietsers. Van de Amsterdammers zegt 74 procent ja tegen het plan, van de andere Nederlanders 78 pro cent De ondervraagden vin den wel dat toezicht moet wor den ingezet om de verkeers stromen in goede banen te lei den, 32 procent wil de oude si tuatie handhaven en 8 procent wil helemaal geen fietsers in de onderdoorgang. dat vaak ook het geval is op sar cofagen, catacombenschilde- ringen en mozaïeken uit het vroegste christendom en in de oudste middeleeuwse manu scripten. De apostelen staan stil en ascetisch voor zich uit te sta ren. Misschien zijn ze in gebed, misschien ook bevinden ze zich al in de hemel, waardoor ze voor ons onbereikbaar zijn. Die onbereikbaarheid komt ook terug op andere schilderijen. Bijvoorbeeld in een reeks waar op we steeds een menselijke fi guur in een huisje zien staan. Waarschijnlijk stellen ook zij heiligen voor. Direct contact met hen is niet mogelijk, want ze bevinden zich niet meer on der ons. Het enige dat we kun nen doen is naar hen kijken en misschien tot hen bidden. Waardoor de schilderijen de zelfde functie hebben als ico nen. Ook daarop zijn gestileer de afbeeldingen van heiligen te zien, die onze devotie op kun nen wekken en ons in contact kunnen brengen met het hoge re. Vooral voor bezoekers die thuis zijn in dit soort kunst is het werk van Skuldbol interes sant. Het is aardig te zien hoe een hedendaags kunstenaar een nieuwe vorm heeft gevonden voor een oude traditie. Maar wie niet zo goed bekend is met de christelijke kunst, ontgaat waarschijnlijk het een en ander. Een goed begrip wordt boven dien bemoeilijkt doordat de tekstbordjes alleen de titels in het Deens vermelden. Een aan tal ronde schilderijen draagt bijvoorbeeld de titel 'Korsfaes- tet'. We zien daarop drie hori zontale strepen met op ieder daarvan een vage vlek die een hoofd kan voorstellen. Bijbel vaste bezoekers zullen onmid dellijk de gekruisigde Jezus met naast hem de twee misdadigers herkennen. Anderen ontgaat die betekenis wellicht. (advertentie) of €79,- per maand* of €99,- per maand* of €139,- per maand* Met de Culture collectie ontketend Ford een ware revolutie. Drie topmodellen Ka, Fiesta en Fusion, voor een absoluut scherpe prijs. De Culture collectie is uitgerust met alles wat u wensen kan op het gebied van veiligheid en rijplezier zoals stuurbekrachtiging, ABS, airbags en ga zo maar door. Verrijk uzelf met een proefrit in één van de Culture modellen en ga zo snel mogelijk naar uw Ford dealer om deze revolutie in levende lijve te ervaren. FordKa Culture FordFiesta Culture FordFusion Culture - ABS ABS 2 airbags ABS 2 airbags Airbag voor bestuurder Stuurbekrachtiging Stuurbekrachtiging Stuurbekrachtiging Easy Sound System 4500 Easy Sound System 4500 Achterbank in gelijke delen radio/CD-speler radio/CD-speler volledig neerklapbaar In delen neerklapbare achterbank Getint glas Getint glas rondom Getint glas 15" stalen velgen met sierdeksels Elektronische startblokkering Beschermstrips op de flanken Bumpers in carrosseriekleur Opberglade onder de passagiersstoel 0 9.895,- 7.995,- €42:405,- 9.995,- €"45r405,- 13.995,- voordeel: 1.400,- voordeel: 2.500,- voordeel: 1.500,- FordOptlons Effectieve rente op jaar basis Prijs Aanbetaling/inruil Kredietsom Looptijd mnd Kredietvergoeding Maandbedrag Vrijwillige koopoptie na 2 of 3 jaar Prijs bij verkoop op afbetaling Ka Culture 7,9% €7.995 2.809,00 €5.186,00 25 €732,41 €79,00 €4.022,41 €8.727,41 Ka Culture 7,9% 7,995 €2.851,00 €5.144,00 37 €997,47 79,00 €3.297,83 €8.992,47 Prijs is incl. BTW/BPM. excl. kósten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage, tenzij anders aangegeven Wijzigingen voorbehouden. Algebeelde auto kan atwi|ken van standaardspeölicatios Gemiddeld brandstofverbruik en CO,-uitstoot: km/liter: 16,9; liter/100 km: 5,9; CO, gr/km; 140 www.ford.nl Fusion

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18