3'Ambitie is noodzaak in biotechnologie' LEIDEN REGIO Familieleden van zieke Leidenaar zijn boos op de sociale dienst Goedkope vragen, kostbare antwoorden Actie voor behoud bunkers in Valkenl Huurruzie Keukei sleept zich nog vo< Unicef Leiden steunt Somalië Nieuwe straatnaamboi in het centrum donderdag 14 april 2| door Eric-Jan Berendsen leiden - Familieleden van een ern stig zieke Leidenaar (47) zijn boos op de sociale dienst van de gemeen te. De man werd tien weken geleden met acuut levensgevaar gevonden in zijn woning aan de Pioenhof. In al lerijl werd hij door de brandweer uit zijn huis gehaald en door de ambu lancedienst naar het ziekenhuis ge bracht. Daar ligt hij nog steeds. Po gingen van familie om het huisje voor zijn thuiskomst opnieuw in te richten, zijn stukgelopen op de 'enorme bureaucratie' binnen de sociale dienst, aldus zijn zwager Joop van Tol. „Het is precies het verhaal van die tv-reclame over dat meisje en haar paarse krokodil." De Leidenaar werkte jarenlang als bakker, tot hij werd ontslagen. „Maar hij wilde geen uitkering, daar is hij te trots voor", aldus zijn zus El- ly van der Zeeuw. „Uiteindelijk was zijn spaargeld op en moest hij zijn huis uit. Toen werd hij ziek, kreeg een stoma, ging naar een verpleeg huis en kwam via een project bege leid wonen in de Pioenhof terecht. Daar kreeg hij een nierziekte en na vier jaar dialyse is zijn nier vorig jaar getransplanteerd. Een week of tien geleden ging het fout. De man kreeg een bloeding. De brandweer haalde hem uit huis en daarbij zijn de lamellen, een ta feltje en een bank beschadigd. „De brandweer nemen we niets kwalijk. Die jongens hebben samen met het ambulancepersoneel mijn broers le ven gered." In het ziekenhuis kreeg de Leidenaar de ene na de andere complicatie: een maagbloeding, een trombosearm, een lekkende hart klep en problemen met zijn donor nier. Familieleden vroegen de sociale dienst om 2000 euro bijzondere bij stand. Dat bedrag was bedoeld voor een nieuwe bank, tafel, lamellen en een ijskast, want de oude had het ook begeven. „Dat was allemaal we ken geleden, in maart. Mij werd toen gezegd dat alles zo snel moge lijk in orde zou worden gemaakt." Groot was eerder deze week dan ook de verbazing bij Van der Zeeuw en Van Tol dat hun aanvraag was afge wezen. „Hij heeft geen schulden, dus kwam hij ook niet in aanmer king voor bijzondere bijstand, werd ons verteld. Kunnen ze je dat niet eerder meedelen, denk ik dan. Dat wisten ze toch allang? Weet je wat er ook nog door die ambtenaar werd gezegd? Hij ligt nu toch in het zie kenhuis, dus kunnen we hem wel op zijn uitkering korten, omdat hij niet thuis eet." De familie heeft nu de hoop geves tigd op hulp van de Stadsbank. „Maar het verzoek om een lening wordt hoogstwaarschijnlijk afgewe zen, omdat mijn broer nauwelijks geld heeft", zegt Van der Zeeuw. „Daarna moeten we weer naar de sociale dienst om daar een lening I naar draagkracht aan te vraj ij we die lening krijgen, moet 01 broer dat bedrag met kleine ij maandelijks terugbetalen." at De sociale dienst gaat uit ot s' van privacy voor de cliënt n zaak in, laat een woordvoei te de gemeente weten. „Wel k e I milie altijd een klacht indiei ae gesprek komen met een kla o ambtenaar. Misschien is he lijk dat de partijen er op dej nier uitkomen." Topman Galapagos Genomics verwacht winstgevendheid over acht jaar door Wilfred Simons Bezwaar van Cuypersgenootschi katwijk - Het Cuypersgenoot- schap tekent bezwaar aan tegen de afwijzing van de provincie om het vliegveld Valkenburg geen rijksmonumentenstatus toe te kennen. Vier organisaties, de Federatie voor de Luchtvaartarcheologie, de Stichting Menno van Coe- hoorn en het Cuypersgenoot- schap hadden om die be schermde status gevraagd. Het gaat om de barakken langs de Wassenaarseweg en bunkers, die deel uitmaken van de Duit se kustverdediging Atlantikwall. De provincie heeft een advise rende stem, de Rijksmonumen- tendienst oordeelt. Bestuurslid R. Vossebeld van het Cuypersgenootschap be grijpt niets van die beslissing en kondigt aan dat het genoot schap, dat zich inzet voor be houd van de cultuurhistorische waarden in heel Nederland, be zwaar maakt tegen het besluit. „De provincie kan ik niet vol gen. Ze hebben nota bene een speciaal rapport laten maken jft over de cultuui waarde van de lint bij het vliegveld en» lemaal mogelijk is. I1 rijmen met de afwijz De provincie besti ia vliegkamp als een woningbouwlocatie teerde staten (GS) wi liteit houden om si plannen te kunnen t Over de status vani wordt al jarenlang Katwijk wil van de af, terwijl Wassenaai overgestelde wil. De t het tuinbouwgebi Kooltuin willen date \t liever vandaag dl worden afgebroken ni nog niet een defin be over de barakken blijven de gebo' Sommige doen di slagruimte voor zoals Factor Welzi wijkse college is stander van behou dedigingswerken, tiek ziet daar weer leiden - Bedrijven die in de bio technologie willen overleven, moeten ambitieus zijn. Dat is de overtuiging van directeur Onno van de Stolpe (45) van Galapagos Genomics, het derde Leidse life science-bedrijf (na Pharming en Crucell) dat een beursnotering aanvraagt. „Alleen grote ambi ties brengen je verder. Als je die niet hebt, dan word je opzijge zet." Al in 1998 wist Van de Stol pe dat zijn bedrijf beursgeno teerd moest zijn. Zeven jaar later realiseert hij zijn doel. De in de Verenigde Staten ge vestigde Cystic Fibrosis Foun dation Therapeutics betaalt het Leids/Mechelse biotechnolo giebedrijf Galdpagos Genomics ruim 1,3 miljoen euro voor het zoeken naar een middel tegen taaislijmziekte. Patiënten met deze aandoening hebben een genetisch defect, waardoor zij abnormaal, kleverig keelslijm ontwikkelen dat de werking van de longen kan hinderen. Galé- pagos beschikt over een pro ductieproces waarmee het naar wens genen kan 'aanschakelen' (FleXSelect) of 'uitschakelen' (SilenceSelect). Het onderzoek wordt de komende twee jaar uitgevoerd door Galadeno, de 'service unit' van Galépagos. Als het onderzoek tot resultaten leidt, krijgt Galapagos de resul taten ervan in eigendom, op voorwaarde dat het bedrijf moeite doet om een medicijn Galapagos Genomics ontwik kelt medicijnen die werken te gen slijtage en veroudering van botten en gewrichten. Een ziek te als botontkalking (osteoporo se) treft bijna de helft van alle vrouwen als zij de menopauze achter de rug hebben. Tegen deze aandoeningen bestaan fei telijk nog geen goede medicij nen en dus ligt er voor Galapa gos een wereldmarkt in het ver schiet. Alleen de markt voor os- teoporose-medicijnen is al 20 miljoen euro. „Dat is dan nog zonder rekening te houden met de effecten van vergrijzing", al dus Galapagostopman Van de Stolpe. Het Leids/Mechelse bedrijf heeft 35 miljoen euro nodig voor onderzoek en ontwikke ling in de komende drie jaar. De eerste resultaten wil Van de Stolpe volgend jaar al tonen. Een eerste medicijnkandidaat moet dan zover zijn ontwikkeld dat er klinische proeven mee genomen kunnen worden, maar dat zal nog geen eigen product van Galépagos zijn. Het bedrijf zoekt een partner die een medicijn ter ontwikke ling in licentie wil geven. In 2007 moet het ervan komen. Een middel tegen artritis moet dan klaar zijn voor klinisch on derzoek. Van de Stolpe waakt echter voor overspannen ver wachtingen. „Het ontwikkelen, testen en op de markt brengen van nieuwe medicijnen is een zaak van lange adem. Wij ver wachten pas over acht jaar winstgevend te zijn. Ik sluit niet tegen taaislijmziekteI kelen. Galap derneming Galadenc dré Hoekema (47) be| managing director. Het Leidse biotej Pharming is op zoekt we investeerders. we medicijn tegen dj zwellingsziekte bijna gereed is voord! troductie, kan het bef mende jaren flink g het bijbehorende 1 zoekt directeur Sa ze week de Northernlj Mid Cap Conferencef de Zwitserse investf UBS. Daar geven klef delgrote beursgenof1 drijven uit Scandinal land en de Beneliu hun toekomstverul aan verschaffers vanf taal. dag gezond is? Zo ja, op welke wijze is het college van plan te zorgen dat elke Hagenaar da gelijks zijn drie glazen melk nuttigt? Het zijn niet alleen zulke vra gen waarvan de haren van Van Meenen overeind gaan staan. Jaloers kijkt hij naar de interes sante hoeveelheid gratis publi citeit die het de vragenstellen de partij oplevert. Omdat ook D66 een partij is die graag in het nieuws komt, heeft de frac tie een aantal vragen voor B en W in petto. 1. Wat kost globaal de beant woording van een gemiddelde set vragen vanuit de raad aan ambtelijke capaciteit in euro's? 2. Deelt het college de mening van D66 dat geregeld vragen worden gesteld die niet of zeer zijdelings met actuele Leidse kwesties en problemen sa menhangen? 3. Is het college met de D66- fractie van mening dat de mid delen die worden besteed aan zulke algemene vragen, beter kunnen worden besteed aan vragen en kwesties die de Leidse burger werkelijk bezig houden? 4. Is het college bereid in het kader van de evaluatie van het dualisme en van de door D66 Leiden ingezette lokale be stuurlijke vernieuwing met de raad van gedachten te wisse len over een aantal criteria waaraan schriftelijke vragen zouden moeten voldoen alvo rens u tot beantwoording wordt genoodzaakt? Wordt vervolgd. Eric-Jan Berendsen Leiden en zijn inwoners hebben meer dan 2 ton bijeengebracht voor de slachtoffers van de tsunami die eind vorig jaar dood en verderf zaai de in grote delen van Azië. Maar ook gebieden in het oosten van Afrika werden door het water verrast. Somalië, waar 15.000 mensen werden getroffen door de ramp, lijkt echter een verge ten gebied. Daarom wil Unicef Leiden dat land een extra steuntje in de rug geven. Omdat de organisatie al jaren in Somalië actief is op het gebied van gezondheidszorg, onderwijs en schoon water, is de vaccinatieactie tegen de meest voorkomende kinderziektes een logische stap, vindt Unicef Lei den. Staatssecretaris Melanie Schultz is een van de aanwezigen, zondag 24 april, bij de high tea in Koetshuis De Burcht. Het geld dat dit gezelli ge samenzijn oplevert, gaat naar Somalië. Het programma begint 's middags om twee uur met een optreden van het jeugdensemble Viotta en het Kaapverdiaanse koor Rabasa. Berthyl den Heeten van veilinghuis Onder de Boompjes aan de Nieuwstraat zwaait als veilingmeester de ha mer. Mariëtte Barnhoorn, zakenvrouw van 2004, is voorzitter van een jury die bepaalt welke vrou wen de mooiste hoeden dragen. De organisatie hoopt door de verkoop van entreekaarten en de veiling 5000 euro binnen te halen voor het goe de doel. Voor 20 euro kan in Somalië één kind worden ingeënt. Kaarten zijn te bestellen bij Kwik Van Hoek: 071-5137775 of e-mail: in- fo@kwik-en-vanhoek.nl Archieffoto: Henk Bouwman lisse - Er is nog altijd geen licht aan het eind van de tunnel bij de ruzie over de huur van de Keukenhof. Na de dood van graaf E. van Lynden ging het landgoed over naar de stichting Landgoed Keukenhof. Die wil het landgoed en het kasteel in oude luister herstellen. De bloemententoonstelling huurt sinds de oprichting de grond van de graaf en sinds diens dood van de stichting. Om de herstelplannen te bekostigen, wil de stichting de huur flink verhogen. Omdat de Keukenhof een huurcontract heeft tot ver na 2020, kon de stichting een huurverhoging niet afdwingen. De verbouwings- en uitbrei dingsplannen van de Keuken hof geven de stichting echter een breekijzer omdat die in strijd zijn met het huurcontract: wil de bloementem h toestemming krijge 2 plannen, dan moe ss worden verhoogd, sc! Omdat beide partij per jaar van elkaar bleven, probeert s jaar commissaris di J. Franssen een oplo reiken. Ook hij sli niet in. Uiteindelijk» ten dat drie taxateui ge maand over de k s den buigen. Hun vrijwel bindend zijn. I Volgens beheerder I m lander heeft de stich df verplichting voldaa taxateur in de arm Van de Keukenhof i teken vernomen. Voorzitter W. Janstn Keukenhof was nieiU mentaar bereikbaar, Onno van de Stolpe: „Het ontwikkelen, testen en op de markt brengen van nieuwe medicijnen is een zaak van lange adem." Foto: Henk Bouwman uit dat wij over drie jaar op nieuw aandelen uitgeven om opnieuw onderzoekskapitaal te verwerven." Galapagos richt zich op ziekten die ontstaan door een tekort of een overmaat van eiwitten in het menselijk lichaam. Botont kalking is een voorbeeld van zo'n ziekte. Het lichaam heeft twee soorten botcellen. De ene maakt nieuw bot aan (de oste- oblasten), de andere breekt bot juist af (de osteoclasten). Nor maal gesproken houden beide cellen elkaar in evenwicht, maar bij botontkalking werken de osteoclasten harder dan de osteoblasten. Er is dus een me dicijn nodig dat het evenwicht herstelt. Galapagos gebruikt het vermo gen van virussen om stukjes ge netisch materiaal 'in te bou wen' in menselijke cellen. Daardoor verandert de werking van die cellen. Ze kunnen meer eiwitten uitscheiden dan voor de infectie, daar juist mee stop pen of zelfs andere eiwitten maken. Galapagos heeft twéé gepatenteerde productiepro cessen waarmee de werking van cellen kan worden vergroot (FlexSelect) of juist geblokkeerd (SilenceSelect). De meeste biotechnologiebe drijven maken vloeistoffen van hun geneeskrachtige eiwitten, die geïnjecteerd worden. Dat betekent dat de patiënten voor behandeling naar hun huisarts of polikliniek moeten. Dat is omslachtig, vindt Van de Stol pe. „Wat je wil, is een pil." Me deoprichter Tibotec heeft in Mechelen een fabriek waar de werkende bestanddelen van ei witten nagebootst kunnen wor den in chemische moleculen. Daarmee kunnen pillen worden geproduceerd. Galapagos is niet van plan om de gevonden medicijnen zelf te produceren. Als de eerste twee klinische testfases zijn doorlo pen en de veiligheid en werk zaamheid van de nieuwe medi cijnen is aangetoond, ligt sa menwerking met multinatio nals die zulke middelen graag willen produceren voor de hand. De Amerikaanse gigant Wyeth bijvoorbeeld is geïnte resseerd in een middel tegen botontkalking. „Het bedrijf heeft een hormoonvervangend middel voor vrouwen die de menopauze zijn gepasseerd", zegt Van de Stolpe. „Dat stopt botafbraak, maar veroorzaakt ook depressie en hoofdpijn. Een alternatief is interessant voor Wyeth en daarom werken wij er ook mee samen." D66 kan meer dan praten over bestuurlijke vernieuwing. D66 kan ook kritische vragen stel len over het gedrag van andere politieke partijen. Want, con cludeert D66, raadsleden van andere fracties houden steeds vaker het college en het amb tenarenapparaat van hun werk af door allerlei schriftelijke vra gen te stellen die niet of nau welijks betrekking hebben op Leidse aangelegenheden of problemen. En daarover heeft D66 weer vragen gesteld. Zo schrijft fractievoorzitter Paul van Meenen het volgende aan het college van burge meester en wethouders. „Het is de waarneming van de frac tie van D66 dat ook recent weer vragen aan uw college zijn gesteld die voortkomen uit publicaties, onderzoeken en berichten in de media die niet specifiek over Leidse aangele genheden gaan. Deze vragen komen voort uit een recht streekse en ongecontroleerde vertaling van een landelijk of elders lokaal gesignaleerd (mogelijk) probleem." D66 is bang voor Haagse toe standen, zo blijkt verder uit het schrijven van Van Meenen. Daar stelde Leefbaar Den Haag (LDH) dagelijks aan het college in Den Haag onzinnige vragen in de trant van: Is het college met de fractie van LDH van mening dat het consume ren van drie glazen melk per De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoleus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 leiden - De Prinsessekade is een stukje straat van circa 60 meter tussen het Kort Rapen burg en de Turfmarkt. Zestig meter, daar kun je al moeilijk op verdwalen, maar op de be doelde kade kan dat helemaal niet meer. De gemeente Lei den heeft het straatje, met vier panden aan de ene en horeca gelegenheid De Waterlijn aan de andere kant, voorzien van vijf straatnaambordjes. Vijf. Bevestigd op palen. Dat lijkt veel, maar er zit een gedachte achter. „Er zijn re gels voor waar straatnaambor den moeten komen", zegt ge meentewoordvoerder Fons Delemarre. „In principe ko men die aan twee kanten aan het begin en eindi straat. En dan zet nog één waar een z in dit geval tegenove thekersdijk." Dat de borden nu o vallen heeft ook een De dienst milieu en bezig de oude mi vervangen door ie exemplaren. Die zij van 'diamond grai witte letters erop zijr ker zichtbaar en ref de avonduren in h( van koplampen en licht. „Die borden I de hele stad", aldus re. „De Stevenshof! nu zijn we in het c< zig en daarna volgt

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14