Veel gespeelde onschuld rond topsalarissen Chipknip dreigt te verdwijnen Waar liggen jouw kansen? ECONOMIE Content voorziet krachtig herstel van uitzendmarkt Uacaturekrant.nl commercieel 'Aandeelhouders energiebedrijven - gemeenten en provincies - keken bewust de andere kant op' NedCar krijgt tik mee van Smart-fiasco Betaalmiddel weinig gebruikt Nieuwe communicatiesatelliet Consumentenbond gaat door met supermarktprijzen peilen Deze week in Editie Gommereieef ekeren via inhuis gunstig donderdag 14 april 2005 lCDe warenhuizen f&D en boekenclub ECI oedkopere reisverzeke- ,T an dan de gemiddelde verzekeringsmaat- lAJi. De voorwaarden van rzekeringen van deze >rs zijn goed vergelijk- die van de gewone •aars. Dit blijkt uit een satie bij warenhuizen p. inclubs van de Consu- 5ond. De financiële en ngsproducten die He- Bijenkorf en ECI aan- jn meestal geen eigen 1 >n, maar ingekocht bij ngsmaatschappijen. ihuizen nemen grote 1 waardoor ze kortin- ïen bedingen. itieve deal ën Boeing uk - KLM en de Ameri- iegtuigbouwer Boeing nen onderdelen van de ariant van de Boeing Idwijd opslaan, distri- n onderhouden. De ^maatschappij ver- irdoor over zo'n twee iljoen euro extra om- in te krijgen. Dat zei A. oofd van de onder- eling van KLM, giste- prdwijk. Luchtvaart - ippijen kunnen bij Joeing aankloppen om 3 raadbeheer uit te be- >at moet volgens de vele miljoenen euro's aringen opleveren. De innen tot wel 30 pro- iag. foutje SNS taaimaatje Een foutje met het van een e-mailtje is grap gebleken voor de l De bank heeft beslo- ïim duizend geïnteres- i het intemetbetaal- lill een cadeaubon van 2geven omdat hun e- op grote schaal is SNS Bank maakte de lancering van Bill op Mensen die zich in de voor hadden inge- voor het betaalmaatje, chatdienst MSN Mes- 1 line betalingen kan kregen opeens een lijst met mailadressen ïoteld. niers staken week door e hoveniers gaan de week door met hun rbrekingen. Deze idt er nog tot en met staakt in Limburg en vanaf maandag leggen Iers het werk neer in en noorden van het kondigde FNV Bond- 1 istermiddag aan. De irobeert sinds vorige stakingsacties de rs terug te krijgen aan j ifel. Gisteren was 2012 de stad waar de vordt gehouden, het mnt voor de ontevre- niers. 2 j ie fraude bij tortbedrijf - De Sociale Inlich- 31 Opsporingsdienst 2 left gisteren een inval 1 j een transportbedrijf 2 Holland. De eigenaar 2 edrijf is aangehouden iking van onder meer mtduiking, valsheid fte en faillissements et bedrijf wordt verder van verduistering. j iremies die op het sa- 1 en ingehouden, zou- 2 ijn afgedragen aan 2 >enfonds. Werkne- 1 en onvoldoende be- tochten zich niet j an de regels voor nsttijden. 'uzen samen dgas Nigeria oliemaatschappijen 2 Group en Chevron- 3 ibben een samenwer- ract getekend met de 5 se nationale olie- 2 ppij NNPC voor de J5 gvan een aardgas- aarlijkse capaciteit van ou rond 13 procent van de wereldpro- hgjaar, zo meldde de enkrant Financial Ti- m ih ivreters handel - Elektrische ap- lie veel energie opslor pt straks niet meer ferkocht in de Europe- Üet europarlement eren ingestemd met stel. Ook de Europese zijn ervoor. De nieu- ildt voor apparaten va- haardrogers tot tschermen. Voor elk korden milieuklassen J- 'Stroomvreter' mo nger de markt op. niet alleen voor appa- in Europa zijn ge- 0ar ook voor import. K- den haag/gpd - „Wij moeten af van dat nationale gezelschaps spel rond die topsalarissen." Willem Hollander, voorzitter van het Nederlands Centrum van Directeuren en Commissa rissen, ergert zich groen en geel. Hij vindt: er zijn in onder nemingen afspraken gemaakt over de beloning van de topbe stuurders. „En dan ga je er ach teraf niet over mekkeren." De salarissen van topbestuur ders van grote energiebedrijven zijn nieuws. De topmannen ge ven leiding aan grote commer ciële bedrijven, die echter in de ogen van miljoenen klanten nog altijd collectief bezit zijn. born/gpd - Het water staat au tofabrikant NedCar in Born tot aan de lippen. DaimlerChrys- ler-dochterbedrijf Smart neemt dit jaar nog eens 17.500 auto's minder af dan tot voor kort de bedoeling was. NedCar heeft daardoor geen werk meer voor ruim 700 van de 3500 werkne mers. De totale autoproductie in Bom is door de tegenvallende verko pen van de Smart Forfour (die bij NedCar wordt gemaakt) en de Mitsubishi Colt in een half jaar tijd met 75.000 stuks terug geschroefd tot 123.500. Volgens woordvoerster Liz Tans van NedCar is de nieuwe productie verlaging een uitvloeisel van de ingrijpende reorganisatie die twee weken geleden bekend werd gemaakt door Daimler- Chrysler-dochter Smart. Voorzitter Jean Wouters van de ondernemingsraad van NedCar reageert aangeslagen. „Als we onder de 123.500 uitkomen, gaan we over het randje heen." Volgens Tans gaat de directie nu op korte termijn met een delegatie van de onderne mingsraad om tafel zitten om de werktijden aan te passen aan de verminderde productie. Ook moet volgens haar een ant woord gevonden worden op de vraag wat NedCar aanmoet met de 700 boventalligen. Dat zijn ze feitelijk ook, want de aandeelhouders zijn nog altijd gemeenten en provincies. Maar inmiddels doet ook de premier mee aan het nationale gezelschapsspel. Bij elk nieuw salarisfeit - Nuon-topman 815.000 euro bruto, Essent-top- man 821.000, Eneco-topman 504.000 - neemt de opwinding toe. Politici uit de gemeentelij ke, provinciale en landelijke sferen staan vooraan met hun verontwaardiging over de top salarissen in de 'semi-publieke' sector. Dezelfde politici vervul len vaak ook de rol van aan deelhouder. CNV-bestuurder Theo Quist meent echter dat de critici uit de politiek krokodil lentranen huilen. „Het zijn de politici die de wet zo hebben veranderd, dat ener giebedrijven de markt op kon den. Dus begon de top van die bedrijven zich met Shell te ver gelijken." De commissarissen van de energiebedrijven, die de beloning van de topmanagers vaststellen, zochten meteen naar salarisniveaus die markt conform waren. Quist: „Dat wisten de aandeelhouders, maar ze zijn daarover bewust niet de confrontatie aangegaan met de commissarissen." Volgens Willem Hofland, voor zitter van de centrale onderne mingsraad van Eneco, is er mo menteel veel „gespeelde on schuld" bij de aandeelhouders. Hij constateert dat de aandeel houders een strijd om de macht over de energiebedrijven voe ren, die helemaal niet gaat over de topsalarissen. „Ze willen greep op het dividend en op de grote investeringsbeslissingen. En als ze toestemming krijgen om hun belang te verkopen, dan wachten ze geen dag." Dat wordt bevestigd door Ar- noud van der Slot, consultant energiezaken van bureau Ro land Berger. Volgens hem drin gen de aandeelhouders inder daad aan op kostenverlagingen bij de energiebedrijven. „Dat kost de komende vijf jaar naar verwachting tienduizend banen De overheid moet maatregelen treffen om de salarissen van topmensen bij bijvoorbeeld energiebedrijven te beperken. Dat vindt 83 procent van de ondervraagden in een peiling van Maurice de Hond na de ophef over de topinkomens bij Nuon en Essent. Drie van de vijf menen dat ook de inkomens van topmannen in de commerciële sector een maximum moeten krijgen. Een nog groter deel acht de overheid daar voor zelf verantwoordelijk. in deze sector, dat is ongeveer de helft van de werkgelegen heid. Daarmee wordt de winst sterk verhoogd, en kunnen de aandeelhouders cashen." De aandeelhouders hebben dus bewust de andere kant opgeke ken, toen de commissarissen het basissalaris en de bonus programma's opstelden voor de toppers? Immers: vooral die bonussen zijn een impuls om de winst te verhogen door in de kosten te snijden. san Bernardino - Op de luchtmachtbasis Norton in San Bernardino in de Amerikaanse staat Californië werd gisteren dit prototype van een nieuw vederlicht ruimteschip door het bedrijf GlobeTel gepre senteerd. De 'Sanswire One' moet in de toekomst in de stratosfeer op een hoogte van circa 20 kilometer boven de aardbodem breed band- en mobiele-telefoonsignalen kunnen doorgeven voor een ge bied ter grootte van de staat Texas. Het ruim 80 meter lange ruimte schip, hier een 1-3-schaalmodel, dat door zonne-energie wordt aan gedreven is een goedkope vervanger van communicatiesatellieten in de ruimte. Foto: Reuters/Gene Blevins den haag/anp - Na een pauze van twee maanden her vat de Consumentenbond de supermarktprijspeiling. De belangenorganisatie stelt dat eigen onderzoek heeft uitgewezen dat er geen sprake is van succesvolle mani pulatie door supermarkten van de peiling. Algemeen directeur Cohen maakte gisteren bekend het omstreden 'winkelmandje' weer in ere te herstellen. „Het onderzoek blijft precies zoals het is." Kritiek over de mogelijke partijdigheid wijst Cohen van de hand. Half februari werd de prijspeiling gestaakt in verband met een rechtszaak van Albert Heijn tegen koekfabri kant Peijnenburg. Peijnenburg vond dat AH de koek te goedkoop verkocht. Volgens Peijnenburg verlaagde de supermarktketen de prijs van het product omdat het in de boodschappenmand van de Consumentenbond zat. Tussen de een en vier keer per jaar vergelijkt de bond de prijzen in de supermarkten aan de hand van een steekproef van ongeveer 100 A-merkproducten. Super markten hebben er een belang bij deze producten zo goedkoop mogelijk te verkopen, zodat ze het goed doen in de prijsvergelijking. De rechter gaf Peijnenburg in februari gelijk in het pro ces. Verder stelde hij in zijn vonnis dat de Consumen tenbond aanleiding geeft tot verstoring van de markt doordat de samenstelling van de boodschappenmand nauwelijks wordt aangepast. De Consumentenbond is het daarmee niet eens. Cohen: „We verversen het win kelmandje wel degelijk. Het verversingspercentage ligt gemiddeld op 65 procent". Het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) zegt zeer verbaasd te zijn dat de Consumentenbond doorgaat met 'het mandje'. „Zolang het mandje be staat is er discussie over", aldus adjunct-directeur Roorda. „Het is prima dat er prijzen worden vergele ken, maar dan moet het wel goed gebeuren." Volgens Roorda kunnen er vraagtekens worden gezet bij de wij ze waarop het onderzoek wordt gedaan. „Bovendien beoordeelt de consument niet alleen op prijs, maar ook op kwaliteit en service." Albert Heijn houdt imago duur te zijn De prijzenslag die Albert Heijn heeft ontketend, heeft de supermarktketen niet bevrijd van het imago duur te zijn. Consumenten blijven Albert Heijn zien als de duurste supermarkt, Aldi als de goedkoopste. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Trendbox. Volgens Goos Eilander van Trendbox is Albert Heijn „terug bij af', na anderhalfjaar durende prijzenoor log, die de supermarktsector honderden miljoenen heeft gekost en veel medewerkers hun baan. De Lau- rus-formules Super de Boer en Konmar zijn de num mers twee en drie op de lijst van supermarkten met een duur imago, gevolgd door Plus en Edah. C1000 staat in de middenmoot. Lidl wordt als duurder ge zien dan Aldi, terwijl Dirk van den Broek qua prijs- imago iets achterloopt op Jumbo. amsterdam/gpd - De chipknip dreigt te verdwijnen. Tien jaar na de introductie maken Neder landers nog nauwelijks gebruik van het betaalmiddel, waarop de banken hun hoop hadden geves tigd. Daarnaast past de chipknip niet in het streven naar een ge lijk betalingsverkeer in Europa. „Op termijn moeten in heel Eu ropa dezelfde betaalmiddelen worden gebruikt, maar de chip knip is een lokaal product. We kennen het alleen in Neder land. Het zou me dan ook niets verbazen als de chipknip lang zaam verdwijnt," aldus Marcel Woutersen van betalingsver werker Interpay. Uit onderzoek blijkt dat ruim de helft van de Nederlanders de chipknip geen aantrekkelijk be taalmiddel vindt. Zij ervaren het als onhandig dat de chip knip eerst moet worden opgela den. Bovendien zijn er te wei nig mogelijkheden om het sal do te controleren, menen veel gebruikers. Nauwelijks de helft van de mensen met een chipknip heb ben het betaalmiddel ook daad werkelijk opgeladen. Slechts één procent gebruikt de chip knip dagelijks, met name bij de parkeerautomaat. Vaak is chip pen daar de enige betaalmoge- lijkheid. Met een chipknip beta len in een winkel of de horeca gebeurt veel minder. Volgens de Nederlandse Bank (DNB) 'lijkt de chipknip een ni cheproduct te blijven'. DNB schrijft dat in het Kwartaalbe richt Maart 2005. Ten opzichte van 2003 is het aantal chip transacties vorig jaar wel met 16,6 procent gestegen naar 127 Foto: ANP miljoen, maar het gebruik blijft ver achter bij het pinnen. Het aantal pintransacties steeg vo rig jaar van 1,1 miljard naar 1,2 miljard. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) wil nog niet spreken over het naderende einde van de chipknip. Volgens Simon Lelieveldt, secretaris be talingsverkeer, zijn banken en winkeliers juist hard aan het nadenken over manieren om het chippen te stimuleren. Zo wordt het consumenten straks mogelijk gemaakt aan de kassa hun chipknip op te laden als blijkt dat ze onvoldoende saldo hebben. „Banken zullen nog meer het gebruiksgemak van de chipknip aan de consument duidelijk moeten maken," al dus Lelieveldt. Daarbij zal de nadruk liggen op van de hoge transactiesnelheid van het be talen met chipknip. Iets waar voor consumenten gevoelig zijn. De gemiddelde afrekentijd met een chipknip is veertien se conden, terwijl voor betalen met cash gemiddeld vijf secon den meer nodig is. Pinnen duurt over het algemeen 26 se conden en betalen met een cre ditcard 28 seconden. (advertentie) Ik Vacaturekrant.nl E B den haag/gpd - De uitzend- markt werkt als een 'weerhuis- je' voor de situatie op de ar beidsmarkt. „Als het slechter dreigt te worden, verminderen bedrijven als eerste reactie het aantal uitzendkrachten. Maar als de economie aantrekt, is dat op de uitzendmarkt doorgaans twee kwartalen eerder te mer ken dan elders", zegt directeur Mirjam Sijmons van uitzendbu reau Content. Toen zij vier jaar geleden in dienst trad bij Content stonden tegenover iedere uitzendkracht 20 vacatures. Een half jaar later kenterde de situatie. Door de conjuncturele neergang begon de vraag naar uitzendkrachten terug te lopen. „Vorig jaar werkten in totaal 400.000 men sen als uitzendkracht, tegen 750.000 in 2001. Het bedrijf schrapte een kwart van zijn personeelsbestand, dat nu een omvang van 500 men sen heeft. Niet alleen nam de concurrentie om de nog be schikbare vacatures toe, ook kregen de bedrijven te maken met opdrachtgevers die scher pere prijzen bedongen. „We za gen niet alleen het aanbod aan vacatures dalen, maar ook onze marges slinken." Na ruim drie jaar neergang, is er nu goed nieuws te melden. De uitzendmarkt is vorig jaar weer gaan groeien. „Het begon met het industriële segment in Content-directeur Mirjam Sijmons. Foto: GPD de eerste maanden van vorig jaar en medio 2004 kwam daar het kantoorsegment bij. Per sal do was er vorig jaar nog geen sprake van groei, maar voor dit jaar verwacht ik een toename van 5 tot 10 procent." Een andere aanwijzing voor een ommezwaai ziet Sijmons in het feit dat bedrijven weer 'com merciële mensen' zoeken. Dat wijst op offensieve plannen. Zij voorziet een aanhoudend krachtige vraag naar personeel. Na 2008 zullen zich als gevolg van demografische ontwikke lingen ('babyboomers die de arbeidsmarkt verlaten') geleide lijk aan structurele tekorten in het aanbod voordoen. „Na 2010 zullen die fors worden." Volgens Sijmons heeft Content zich de afgelopen tijd goed in gericht om van de groeiende markt te profiteren. Dat vindt zijn weerslag in de doelstelling voor de komende jaren: harder groeien dan de markt. „Dat luk te vorig jaar al, toen onze omzet 5 procent steeg, terwijl de markt als geheel op nul bleef staan. Ook dit jaar moeten we de markt kunnen verslaan. Door de omzetgroei te combi neren met verdere besparingen wist Content zijn winst vorig jaar 'fors' te verhogen. Content heeft de afgelopen tijd flink geïnvesteerd om de vaca tures die het aanbiedt, gemak kelijk toegankelijk te maken op het internet. „Inmiddels meldt 50 procent van de mensen die wij plaatsen, zich bij ons aan via internet. Vooral jongere werkzoekenden op mbo/hbo- niveau spreken wij hiermee aan. Voor zo'n 70 procent is in ternet hét medium geworden om een baan te zoeken. Kijk op onze speciale editie voor commercieel talent. Met gerichte informatie, voordeelacties en weblogs van collega's uit het vak. TIPS TESTEN T0PBANEN

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11