Overleg in bouw weer vastgelopen ECONOMIE Wisselingen aan de top bij brouwer Heineken 'Gouden Gids nog jaren als boek in de bus' AbvaKabo eist matiging toplonen Nuon en Essent Acties nu 'onontkoombaar' Ultieme reddingspoging voor Rover t Koopgedrag wijzigt sterk Fraude bij dochter Seisint Reed Elsevier Fortis koopt in Turkije bank voor bijna miljard Reorganisatie bij Vópak rfabriek: 150 >n op de tocht ^nd - De directie van 5onal Care in Hooge- »ft gisteren bekendge- at er bijna 150 vaste ba le tocht staan. Het bedrijf, dat maandver- incontinentieproduc- kt onder de merkna- ero, Libresse en Tena, noedelijk meer investe- oductie in Polen en jnerika, wat ten koste de vestiging in Neder- V Bondgenoten vreest verdwijnen van mini- banen. ng 777 voor te zwaar De Boeings 777-300ER jeAirFrance-KLM 1 mei ft vliegen, blijken te zijn voor de luchtha- bij Parijs. Volgens ex- Aeroports de Paris kt de luchthaven niet tegen een frequent ge- n de start-, landings- en >n door het type. Het n zit vooral in het aan- n. De Airbus A380, die tart 560 ton weegt, kan 22 wielen wel gebruik- an Orly, maar de 77-300ER verdeelt zijn van 340 ton over 12 lekeken wordt of ver van de banen haalbaar dat is duur. >n massaal ens over eer - In het eerste van 2005 zijn in totaal .000 biggen de grens tan, becijferde de de chappen Vee, Vlees en •VE). Dat is 8 procent 1 vorig jaar. Ook de ex- vleesvarkens zit met procent in de lift. De nt vooral doordat meer chting nieuwe EU-lid- ngen. Nederlandse big- n in trek bij Poolse en lost-Europese veehou- ir de toetreding in mei orteerde Nederland deze landen. Inmid- ruim 8 procent van de port er naar toe. luwt fabriek ile-tv Polen Ie Zuid-Koreaanse on- ïg LG Electronics trekt ro'n 110 miljoen dollar le bouw van een twee- kvan digitale tv-toe- Polen. Daarmee wil onics inspelen op de nde vraag naar digita- ïuropa. De fabriek vllawa, op ongeveer an Warschau. LG wil ctie van plasma- en men opvoeren van 4 12007 tot 6 miljoen •OIO. ilig gevoel enstanders Ruim een kwart (28 van de ondernemers dden- en kleinbedrijf nveiligheid en crimi- p hun bedrijfslocatie rgent probleem. Dit is voor hen van grote- an bereikbaarheids- of roblemen, zo blijkt uit ren verschenen rap- het onderzoeksinsti- in Zoetermeer. Onvei- ties en criminele voor men in sterkere mate ledrijventerreinen en gebieden. Met name n van de stads- en itra vormen de 'pro- Meden' op dit vlak, vast. iel wacht met irtstop maïs De Europese Com- acht nog even met een rbod van maïs voor Eurocommissaris Ky- (volksgezondheid) wil ;r informatie van na- tperts en het Europese eiligheidsagentschap ■t importverbod zou Jegen-maïs BT-10bui- tpa moeten houden. 1 fout is het gen-maïs in de VS gekweekt en d. Inmiddels is al 1000 ucten met het maïs de ingekomen. De fabri- t Brussel een test toe- in BT-10 te kunnen 1 in ladingen maïs. On- ndrang van Kyprianou nog niet afgeleverd. neprijzen er omlaag - Shell heeft de ad- in van benzine en die- uw verlaagd. Euro on- Qst per liter 1,325 euro 1,339 euro die Shell 'ril hanteerde. Super ook 1,4 cent in prijs ar 1,379 euro. De ad- or diesel werd ver- ,015 naar 0,999 euro. geleden belandden voor autobrandstof- rdniveaus door gen op de oliemark- telijk kwam er weer de handel. woensdag 13 april 2005 amsterdam/anp - Topman Thony Ruys vertrekt in oktober bij bierbrouwer Heineken. Hij wordt opgevolgd door de 43-ja rige Belg Jean Francois van Boxmeer. Tegelijkertijd trektl ook Karl Büche zich terug uit de raad van bestuur. Hij is verant woordelijk voor de Oostenrijkse brouwerij Brau Union, die door Heineken is overgenomen. Heineken wil vanaf oktober ver der met een kleinere raad van bestuur van drie leden. Het concern denkt met een Angel saksische bestuursstructuur slagvaardiger te kunnen opere ren, zeker ook omdat voor het eerst een operationeel directeur is aangesteld in de persoon van Mare Bolland. Hij moet direc teuren in het lagere echelon aansturen. Van Boxmeer en Bolland had den al zitting in de raad van be stuur, maar hadden daarbij ook regionale verantwoordelijkhe den. Voor de vijf regio's waar de bierbrouwer actief is, komen straks aparte directeuren. Een woordvoerster van Heineken zei gisteren dat het bestuur er achter is gekomen dat 'veel kor tere lijnen' noodzakelijk zijn. „Het gaat bij ons maar om één product en dat is bier. Daar is geen parlement voor nodig." Ruys is sinds april 2002 be stuursvoorzitter bij Heineken. Onder zijn leiding deed het bierconcem, door Brau Union voor 1,9 miljard euro te kopen, de grootste overname in zijn geschiedenis, maar hij kreeg bij beleggers de handen niet op el kaar. Sinds zijn aantreden zijn de aandelen van Heineken meer dan eenderde in waarde gedaald. Dit is ook vervelend voor de nazaten van Freddy Heineken, die nog een contro lerend belang hebben in de bierbrouwer. Heineken leed de afgelopen ja ren onder meer door de zwakke dollar onder een tegenvallende omzetontwikkeling. Het miste op belangrijke groeimarkten, zoals die in Zuid-Amerika en China, duidelijk de boot. De af gelopen tijd is veelvuldig gespe culeerd op een vroegtijdig ver trek van Ruys. Het Financieele Dagblad meldde gisteren dat de familie Heineken eind vorig jaar had besloten om Ruys in 2006 te laten vervangen. Heineken wil daar niets over kwijt. „Ruys en Büche stappen op omdat zij het dichtst tegen de pensioen gerechtigde leeftijd aanzitten." De wijzigingen werden gisteren op de beurs in Amsterdam po sitief ontvangen. Sinds 1984 werkt econoom Van Boxmeer bij Heineken. Hij be gon als trainee in Kameroen, werkte als manager in Rwanda en de Democratische Republiek Congo. In 1996 keerde hij terug naar Europa en gaf leiding aan de Poolse brouwerij Zywieck. In 2000 werd hij topman van Hei neken Italië en een jaar later lid van de raad van bestuur. Jean Francois van Boxmeer (links) volgt in oktober Thony Ruys op. Foto: ANP op achteruit", aldus de drie bonden. De werkgeversorganisatie Bou wend Nederland vindt het „on begrijpelijk" dat de bonden het overleg hebben afgebroken. „Dit heeft grote negatieve ge volgen voor de werknemers in de bouwbedrijvenstelt Bou wend Nederland. Het kan ge beuren dat bouwvakkers hun vakantiegeld niet krijgen uitge keerd omdat daarover geen af spraken zijn gemaakt, aldus de werkgeversorganisatie. De werkgevers constateren dat de vakbonden niet bereid zijn tot verder inhoudelijk overleg. Een van de knelpunten is de pensioenregeling. De bonden willen dat bouwvakkers ook in de toekomst met hun 60ste kunnen stoppen met werken. Volgens de werkgevers leiden deze voorstellen tot een pensi oenpremie van 28 procent. De CAO-onderhandelingen be gonnen ruim een jaar geleden. woerden/anp - De onderhande lingen over een nieuwe CAO in de bouw zijn gisteren opnieuw vastgelopen. Volgens de bouw bonden zijn acties nu „onont koombaar" geworden. Zij sturen de werkgevers op korte termijn een ultimatum. Warwickshire - In een ultieme reddingspoging van de Britse autoproducent MG Rover hebben de eigenaren, verenigd in Phoenix Venture Holdings, bezittingen ter waarde van 49 miljoen pond aangeboden om de overname-gesprekken met de grootste Chine se automaker Shanghai Automotive Industries nieuw leven in te blazen. Onderdeel van het aanbod vormt het statige conferentieoord Studley Castle in Warwickshire dat een slordige 8 miljoen pond waar zou zijn. De vakbonden reageerden niet bijster enthousi ast op de bijdrage van de 'bazen' om het verlies van duizenden te voorkomen. Foto: EPA/David Jones Ditmaal waren het de bonden die bij de onderhandelingen zijn weggelopen. De vorige twee maal dat de onderhande lingen vastliepen, hielden de werkgevers het voor gezien. FNV Bouw, de Hout- en bouw bond CNV en vakvereniging Het Zwarte Corps vinden dat de werkgevers niets te bieden heb ben. De werkgevers stellen vol gens hen alleen maar verslech teringen voor. Zij willen onder meer het vroegpensioen uitkle den, de vakantiebon afschaffen en wachtdagen bij ziekte invoe ren. „Werknemers in de bouw gaan er door deze voorstellen ruim 200 euro per maand netto Amsterdam - Gedrukte media laten zich voorlopig niet weg drukken door internet of andere digitale toepassingen. Kranten, maar ook informatiegidsen als de Gouden Gids en de Telefoon gids vormen in de toekomst steeds meer een synergie met onder meer websites, door Eric de Bie „Met de opkomst van internet zagen velen geen toekomst meer voor gedrukte media", zegt Chris Armistead, de nieu we directeur van de Gouden Gids. „Daar hebben zij zich vol gens mij op verkeken. Druk en digitaal gaan elkaar steeds meer aanvullen. Voor de consument betekent dat meer keuzes. Af hankelijk van het moment en de informatie die hij zoekt, kiest hij een medium. De Amerikaan verhuisde eind 2004 na acht jaar Australië naar Nederland, waar hij door de nieuwe eigenaren Apax en Cin- ven van de Gouden Gids de op dracht kreeg het bedrijf meer rendabel te maken. Vorig jaar november deed VNU voor ruim twee miljard euro het onder deel World Directories, dat in acht landen Gouden/Gele Gid sen uitgeeft, over aan een con sortium bestaande uit de twee investeringsmaatschappijen. Apax kocht eerder ook kranten uitgever PCM (Volkskrant, Alge meen Dagblad, Trouw) en kwam eind vorige maand in het nieuws als de nieuwe eigenaar van het bekende speelgoed mannetje Bob de Bouwer. De laatste aankoop heeft heel andere redenen, maar de inves teringen in PCM en de Gouden Gids geven volgens Armistead aan dat Apax veel vertrouwen Gouden Gids groet Den Haag Katja Schuurman voert een ware gouden invasie aan in Den Haag als nieuw boegbeeld van de Gou den Gids. Nu begint de landelijke campagne. Foto: ANP i 4* heeft in de verspreiding van in formatie via een gedrukte vorm. „Er wordt geen geld in een bo demloze put gegooid. De mo gelijkheden van gedrukte media zijn nog lang niet uitgeput. Ook informatiegidsen kunnen bij voorbeeld meer regionaliseren en met rubrieken werken. Ze kunnen zoekende consument en de dienstverlener sneller bij elkaar brengen." Dat boekwerken als de Gouden Gids en de Telefoongids niet ongebruikt in de meterkast lig gen, blijkt uit cijfers van onder meer onderzoeksbureau Inter view. Gouden Gids wordt jaar lijks 247 miljoen keer geraad pleegd. In bijna tweederde van de gevallen gebeurt dat met het boek op schoot. „De groei van internet heeft de afgelopen ja ren dat aantal wel verkleind", vertelt marketing directeur Har ry Michels, „maar er is nu een stagnatie opgetreden. Die ont wikkeling zie je wereldwijd. Over het algemeen kun je zeg gen dat de gids wordt gebruikt als mensen op zoek zijn naar iets specifieks en snel informa tie daarover willen. Terwijl via internet meer naar een gede tailleerd overzicht wordt ge zocht. Mensen gebruiken onze OPEN »"is website ook meestal in combi natie met andere informatiesi tes." Bij de boekvorm zien Michels en Armistead dat liever niet. Ze zijn daarom eind vorige maand een agressieve reclamecampag ne begonnen, waarin actrice Katja Schuurman de hoofdrol krijgt. Vanaf vandaag is zij ook te zien in drie tv-spotjes. Met dit eerste offensief onder de nieuwe eigenaren, dat het re clamebudget van de Gouden Gids meteen verdubbelt, moe ten vooral meer adverteerders bij de Telefoongids van KPN worden weggehaald. rotter dam/anp - Biologisch vlees breekt door. Boodschap pen doen via internet neemt een grote vlucht en het imago van Albert Heijn als dure super markt is net zo sterk als voor de door de winkelketen begonnen prijzenoorlog. Dat zijn de uit komsten van een breed onder zoek naar de jongste ontwikke lingen in de detailhandel in Ne derland van bureau Trendbox. amsterdam/anp - De Ameri kaanse databank Seisint, doch ter van Reed Elsevier, heeft mo gelijk 59 incidenten vastgesteld waarbij op frauduleuze wijze persoonsgebonden informatie werd veriaegen. Het uitgevers concern schat dat over de afge lopen twee jaar de informatie van mogelijk 310.000 individu en is gestolen. Vorige maand kondigde Reed Elsevier al aan dat er een on derzoek was ingesteld naar de gang van zaken bij het vorig jaar overgenomen Seisint. Der den hebben wachtwoorden ontvreemd van klanten. Die ga ven toegang tot informatie als namen, adressen, sofi-num- mers en nummers van rijbewij zen, maar niet tot medische en financiële gegevens. Reed Else vier liet weten dat de financiële gevolgen 'beheersbaar zijn in het kader van de groei van LexisNexis', het onderdeel waaronder Seisint valt. FNV-bond onderzoekt mogelijkheid tot juridische stappen zoetermeer/anp - De FNV-bond AbvaKabo dreigt met juridische stappen als Nuon en Essent de 'buitenissige beloning" van hun topmannen niet terugdraaien. In een open brief aan de aandeelhouders van de energie bedrijven werd gisteren terugvordering van salaris ge vraagd. Ook moet er een richtlijn komen zodat de be loning van de top voortaan in lijn is met CAO-afspra- ken. Als de aandeelhouders geen actie ondernemen, wil de AbvaKabo naar de rechter stappen. De bond wijst daarbij op de aandeelhoudersvergaderingen op 21 april van Essent en op 25 april van Nuon. Een advocaat van de FNV-bond onderzoekt de mogelijke juridische stappen. Gedacht wordt aan een enquêteprocedure bij de Ondernemingskamer in Amsterdam, omdat de be loning aan de top bij Nuon en Essent niet in overeen stemming zou zijn met verantwoord ondernemer schap. Topman Van Halderen van Nuon verdiende in 2004, inclusief bonussen, 815.195 euro. Zijn inkomen steeg met 42 procent. Collega Boersma van Essent ontving vorig jaar 821.000 euro, waarvan 227.000 aan bonus sen. De AbvaKabo wijst erop dat voor de werknemers in 2004 geen ruimte was voor verhoging van CAO-lo nen. Het steekt de bond dat ook in het CAO-overleg dit jaar, terwijl de top 'vette bonussen' over 2004 incas seert, wordt voorgehouden dat een salarisverbetering er niet inzit. 'Grote en snelgroeiende markt' amsterdam/anp - ForÜS WÜ voor 985 miljoen euro de Turk se Disbank inlijven. Met de overname koopt de Belgisch- Nederlandse bankverzekeraar zich in op de Turkse markt en geeft het vorm aan plannen om meer geld te verdienen buiten Nederland en België. Topman Jean-Paul Votron zei gisteren 'zeer trots' te zijn op de overnameplannen en noemt Turkije een 'grote en snelgroei ende markt'. De Turken kopen nu nog weinig bankproducten, maar door de stevige economi sche groei worden steeds meer huishoudens welvarender. Die combinatie biedt Fortis een goede uitgangspositie om te groeien in Turkije, aldus Vo tron. Disbank is de op zes na groot ste particuliere bank van Tur kije en boekte vorig jaar een nettowinst van 61 miljoen euro. Votron verwacht de overname medio dit jaar af te ronden. Dis bank, de grootste Turkse bank die volledig in buitenlandse handen komt, telt ruim een miljoen klanten, onder wie 120.000 kleine en 10.000 mid delgrote ondernemingen. Er werken 4500 mensen. Oorspronkelijk richtte de bank zich vooral op de zakelijke markt, maar de afgelopen vijf jaar heeft Disbank zich ook on der consumenten op de kaart gezet. Votron wil het aantal fili alen de komende jaren bijna verdubbelen van 173 tot 300 vestigingen. Fortis heeft zelf al een kantoor in Istanbul, voor namelijk voor zakenbankieren. Afgelopen jaar opende ook dochterbank MeesPierson een filiaal in Turkije. De bankverzekeraar neemt een belang van 89,3 procent in Dis bank over van enkele grootaan deelhouders, die het bod steu nen. Belangrijkste aandeelhou der is de familie Dogan. Deze magnaat wil zijn pakket van 69 procent verkopen om zich meer toe te leggen op investeringen in media en olie. De resterende 11 procent wordt verhandeld op de beurs in Is tanbul. Op dit pakket zal Fortis een openbaar bod in contanten uitbrengen. Fortis-topman Vo tron wil over enkele jaren bijna eenderde van de winst buiten de Benelux halen. De overname in Turkije zal zeker 5 procent van de winst uit gewone be drijfsuitoefening gaan bepalen. Na de koop van Disbank heeft Fortis nog ruim 4 miljard euro over voor andere aankopen. Het bod van Fortis komt niet lang nadat Rabobank zijn inte resse had getoond in Turkije. De coöperatieve bank meldde in december dat ze een meer derheidsbelang wil nemen in de Turkse Sekerbank. Bovendien slagen de energiebedrijven er volgens de AbvaKabo nog steeds onvoldoende in om de dienstver lening aan de klanten op het gewenste niveau te bren gen. Nuon en Essent onthielden zich gisteren van commentaar, mede omdat ze de geplande aandeel houdersvergaderingen later deze maand willen af wachten. De FNV-bond dreigde in 2003 KPN al eens met een gang naar de Ondernemingskamer, omdat de 'exces sieve' beloning van de leiding in geen verhouding zou staan tot pijnlijke reorganisaties bij het bedrijf. Top man Scheepbouwer leverde daarop een vaste bonus van een half miljoen euro en andere mogelijke financi ële voordelen ter waarde van 11 miljoen euro in. rotterdam/anp - Vopak reorga niseert zijn bedrijfsonderdeel binnenvaart chemie. Het op slag- en overslagconcern heeft hiervoor in het eerste kwartaal 3 miljoen euro gereserveerd. Vopak wil onder meer negen van de 38 binnenvaartschepen privatiseren. Na de reorganisa tie moeten er nog slechts negen in eigendom zijn. De rest wordt dan gecharterd. „De bedoeling is om de reorga nisatie uit te voeren met mini male gevolgen voor de werkge legenheid". liet Vopak gisteren weten. Binnen het bedrijfson derdeel werken een kleine 150 man, van wie 75 procent op de chemicaliëntankers. Vopak richt zich vooral op tankopslag en houdt aanpalende activitei ten alleen in stand als die waar de toevoegen. Volgens een woordvoerder geldt dat voor de binnentankvaart chemie. „Maar we willen concurreren- der kunnen zijn. De geprivati seerde schepen zullen op basis van langdurige chartercontrac ten aan Vopak verbonden blij ven." Het tankopslagconcem maakte gisteren ook bekend zijn raad van bestuur te hebben uitge breid tot vier man. Oud Shell- topmanager Frans de Koning wordt hoofd van de divisie 'Techniek, Operaties en Veilig heid'. De 55-jarige De Koning was bij Shell topman van de productiedivisie in de VS.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9