Westen geeft gul voor zuid-Sudan BUITENLAND Denis Seznec doet alles voor eerherstel van zijn grootvader Een merkwaardig schouwspel in nachtelijk Beiroet 3,4 Miljard euro toegezegd voor wederopbouw Republikeinen nu al als de dood voor Hillary Clinton Van ivoor tot poeder Bot: China moet grotere rol spelen bij conflicten Belgische burgemeesters gaan hun boekje te buiten De oude reus pinkt een traantje weg VS willen groot aantal militairen weg uit Europa !0» e gijzeling afgelopen - De Duitse politie teravond een einde ge- m een vijf uur durende van vier schoolmeisjes k letal, een stadje iets ten w an Dortmund. De gij- r - een uit Iran afkom- it twee keukenmessen ide man - werd gear- Er vielen geen slacht- e man had zich met laars verschanst in de n een huis nadat hij de ad gekidnapt uit een )e motieven van de gij- u zijn onduidelijk. Hij inist van zijn familie 9 tsland hebben willen n. terpen krijgt Wapper 2 in - Antwerpen krijgt 1 e Wapper: een enorme 5 de ringweg gaan ver iet de toekomstige innel. Het stadsbe- ift gisteren voor de jzen, omdat het gra in tunnel te duur 'Lange Wapper' voert irden naar het wes- it over een oud ha- waar dure wonin- •n komen. Het ont- voorlopig uit van een iet pijlers tot 120 me- met wegdekken op ms dood iopenen dam 2 ii - Zeker 65 pelgrims lia verdronken, toen 261 van een verderop ge- 2 n werden geopend om p te wekken. Negentig 2 ivorden nog vermist. rders van de dam zet- 6 izen open, terwijl ver- 4 gs de rivier 300.000 lijeen waren voor een 6 feest. 3' ireuk bij J'e 'Een scheepsongeval ust van Algerije heeft 1 ;en het leven gekost. 2 ord-Korea geregi- 13 chip Lujin II verging in een vliegende 4 een rif was gelopen. t 'an de 22 opvarenden rorden gered. Twee merkers kwamen om. 12 ee voor 1f gedaagd 2 Brussel daagt Spanje iuropees Hof voor ndat het een vliegveld l naast een kwetsbaar ed. Het terrein in de leelstaat Castilla-La luisvest zeldzame jj ;els. De Europese ie had Spanje al twee- 5 aarschuwd. De Span- i ïgden toe het werk te ken. Dat is tot dusver 21 it gebeurd. e troepen I lit Irak 3, i - De Poolse regering 26 ;ren besloten om haar 24 ind dit jaar terug te 23 it Irak. Dat maakte de 42 nister van defensie, 2® ajdzinski, bekend. 26 verloopt het man- 42 le VN-Veiligheids ei eveer 1700 Poolse mi- 43 n in Irak gelegerd. Po- lan het hoofd van een 57 nale troepenmacht in 5th van het land. woensdag 13 april 2005 door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Meer dan tachtig jaar geleden werd in Frankrijk een houthandelaar schuldig bevon den aan moord op een zakenvriend en veroor deeld tot levenslange dwangarbeid in Frans- Guyana. Geen affaire om zich nu nog over op te winden, lijkt het. Maar dat ligt in Frankrijk toch anders. De veroordeling van Guillaume Seznec is een 'cause célèbre' van de eerste orde en dat komt louter en alleen omdat kleinzoon Denis (58) zijn hele leven lang geen genoegen heeft genomen met de veroordeling van zijn opa. Jaar in, jaar uit bestookte hij justitie met nieu we informatie die de onschuld van zijn groot vader moest bewijzen. In januari dit jaar mocht hij zelfs voor een delegatie van het Hof van Cassatie mondeling toelichten waarom 82 jaar geleden een justitiële dwaling van de eerste orde zou hebben plaatsgehad. En nu is het resultaat van zijn inspanningen be kroond: Het hof heeft besloten tot een nieuw onderzoek. „Een historisch moment. Niet al leen voor de familie Seznec maar voor het he le juridische systeem", reageerde een diep ontroerde Denis terwijl de tranen over zijn wangen rolden. Opa Seznec en streekgenoot Pierre Queme- neur waren in mei 1923 vanuit Bretagne naar Parijs getrokken voor een handel in Ameri kaanse auto's. De Eerste Wereldoorlog was achter de rug en voorzichtig krabbelde ook Frankrijk weer overeind. Maar terwijl Guillau me Seznec na verloop van tijd weer terug keerde naar zijn woonplaats Morlaix, werd er van Quemeneur niets meer vernomen. Alleen zijn koffer kwam kort nadien boven water, op het station van Le Havre. Justitie beschuldig de Seznec ervan dat hij zijn maat om het le ven had gebracht omdat hij op diens land uit zou zijn. Kleinzoon Denis kwam er vele jaren later ach ter dat de bewijzen voor die beschuldiging vervalst waren. Een getuige a décharge die niet kwam opdagen zou handjeklap hebben gespeeld met de politieofficier die het onder zoek tegen Seznec leidde. Vele jaren daarna werkte diezelfde politieman tijdens de Duitse bezetting voor de Gestapo. Eigenhandig zond hij een verzetsstrijdster naar het concentra tiekamp Ravensbrück. De vrouw, die het kamp overleefde, vertelde kleinzoon Denis vele jaren later dat de gestapo-man en de ge tuige tegen zijn grootvader elkaar goed ken den, al van vóór de reis van grootvader Sez nec en zijn zakenmaat naar Parijs. Voor Denis reden om de zaak tot op de bodem uit te zoe ken. Opa en kleinzoon Seznec zijn helden in Bre tagne waar de veroordeling van Guillaume nog altijd wordt gezien als een grove onrecht vaardigheid van het centralistische bewind in Parijs jegens het nog altijd rebelse Bretagne. Een paar jaar geleden kwam Guillaume Sez nec bij de verkiezing van de 'grootste Breton van de 20e eeuw' zelfs op een derde plaats, vlak na de legendarische zeezeiler Eric Tabar- ly en de al even beroemde wielrenner Ber nard Hinault. Opa heeft de activiteiten van zijn kleinzoon te zijner gunste niet mogen meemaken. Welis waar verleende generaal De Gaulle hem in 1947 gratie en kon hij terugkeren naar zijn ge liefde Bretagne, maar lang heeft hij niet van zijn vrijheid mogen profiteren. In 1954 kwam hij bij een auto-ongeluk om het leven. Een opzettelijke aanrijding, beweert kleinzoon Denis: de bestuurder was na het ongeval hard doorgereden. Denis is er rotsvast van overtuigd dat bij een nieuw proces de naam van zijn opa voor eens en voor altijd zal zijn gezuiverd. Een datum voor een eventueel nieuw proces in de zaak Guillaume Seznec is nog niet vast gesteld. oslo/gpd-rtr - Westerse dono ren, bijeen in de Noorse hoofd stad Oslo, hebben 3,4 miljard eu ro toegezegd voor de wederop bouw van Zuid-Sudan. 22 Jaar lang woedde daar een burgeroorlog waarbij meer dan twee miljoen mensen zijn om gekomen. Zestig landen waren bijeen op de tweedaagse confe rentie. Voor de opbouw van Zuid-Su dan is naar schatting meer dan 6,3 miljard euro nodig. Het land zal naar verwachting zelf dank zij olie-inkomsten een groot deel van de projecten kunnen financieren. De toegezegde gelden moeten ervoor zorgen dat het vredesak koord voor Zuid-Sudan van ja nuari vruchten gaat afwerpen. Het zuiden is verwoest door een burgeroorlog tussen de veelal autoritaire islamitische regeringen in Khartum tegen de niet-islamitische, zwart-Afri- kaanse bevolking in het zuiden. De strijdbijl is formeel in janua ri begraven met het vredesak koord tussen Khartum en het Sudanese Volksbevrijdingsleger (SPLA). De Verenigde Naties zegt dat dit jaar 750 miljoen euro nodig is aan noodhulp. Het overige bedrag wordt tot 2007 gebruikt voor de wederopbouw van het land. De opbrengst van de do norconferentie is hoger dan aanvankelijk berekend. Uitge gaan werd van twee miljard eu ro. Volgens de Noorse minister van ontwikkelingssamenwer king Hilde Frafjord Johnson, die de bijeenkomst voorzat, was dat 'een applaus waard'. Van Sudan wordt wel een te genprestatie verwacht: de vre desakkoorden die in januari tussen de regering en de op standelingen zijn gesloten moe ten worden nageleefd en de re gering moet alles op alles zetten om een eind te maken aan het geweld in de regio Darfur. De bijdrage die Nederland op de conferentie toezegde is 130 miljoen euro. londen - Myles Stewart van het Internationaal Fonds voor Dieren welzijn mept op Trafalgar Square in Londen met een moker een reu- zenslagtand aan stukken. De slagtand is gemaakt van 700 stukken ivoor die tijdens een actie tegen het gebruik van ivoor aan de organi- satie zijn geschonken. Met de actie wil het fonds protesteren tegen de handel in ivoor. De 'Herinnerings Slagtand' zal tot poeder verma len worden voor een zandloper om te symboliseren dat de tijd dringt voor de olifant, de voornaamste leverancier van ivoor. Foto: EPA new york/gpd - De Republikei nen in de Verenigde Staten zijn als de dood voor senator Hillary Rodham Clinton, de huidige se nator voor New York en echtge note van voormalig president Bill. Hoewel Hillary nog hele maal niet te kennen heeft gege ven kandidaat te willen staan voor het presidentschap in 2008, zetten de Republikeinen nu al acties op touw om haar daarvan en van een volgende termijn in de Senaat af te hou den. De controversiële Arthur Fin- kelstein, adviseur van de gou verneur van de staat New York, probeert 10 miljoen dollar bij elkaar te brengen voor zijn ac tiecomité 'Stop Haar Nu'. En de voorzitter van de Republikeinse partij in New York, Stephen Mi- narik heeft een fondsenwer vingscampagne opgezet onder de titel 'Stop Hillary Nu'. „Hil lary Rodham Clinton stoppen is het belangrijkste wat u als Re publikein de komende twee jaar te doen staat", houdt Mi- narik zijn partijgenoten voor. Clinton zelf, die uitermate po pulair is als senator voor New York, schrijft in een e-mail aan haar aanhangers zich ervan be wust te zijn 'doelwit nummer Hillary Clinton. Foto: Reuters een te zijn van de aanvalsma- chine van Amerika's rechter vleugel'. Op een bijeenkomst in Minnesota werd Hillary Clinton onlangs geïntroduceerd als 'de volgende grote president van de Verenigde Staten'. :en en Turken tot elkaar 26 Turkije en Grieken- 21 »en gisteren afspraken 2C >ver de Aegéïsche Zee, ]2 beide landen een al 28 :nd geschil hebben. Er 25 er meer een directe catielijn tussen beide 22 hten, die ondanks de N egelmatig schaduw de 1 uitvoeren boven het 21 Ve willen onze regio 2j fn in een gebied van 7 ie, vrede en welvaart", 2t|ekse minister van bui zaken Petros Moly- 7;jen gemeenschappelij- 1462 hferentie met zijn Mega Abdullah Gul. ners belagen n Bulgarije Bulgaarse spoorwe- luldigen de zigeuners d van 'systematische igen het bedrijf. In de maanden van dit ielen en plunderden 200 goederentreinen, poorwegen. In 184 rerd spoorwegperso- evallen. Aanleiding 'rklaring vormt de orige week, van der- ns schroot die zigeu- jppelden van een rij- in. Veel zigeuners an diefstal te moeten dat ze geen andere in- ïfwerk hebben. De regering heeft tot nu daatregelen tegen de 1 genomen. door onze correspondent Erwin Tuil Peking - China maakt nog on voldoende gebruik van zijn groeiende economische en po litieke invloed bij het bemidde len bij conflicten. Dat zei minis ter Bot van buitenlandse zaken gisteren in Peking. Juist vanwe ge de goede betrekkingen met landen als Iran," Sudan en Noord-Korea kan China een doorslaggevende rol spelen bij het vinden van vreedzame op lossingen. Bot zei tijdens een lezing voor het China Instituut voor Inter nationale Studies dat de Euro pese Unie vooral een grote rol voor China ziet weggelegd in de kwestie Iran. Deze islamitische staat werkt volgens de Verenig de Staten aan een kernbom en de EU probeert via diplomatie de Iraanse regering te bewegen kerntechnologie uitsluitend voor civiele doeleinden te ge bruiken. „Nu China een tienja rige energieverdrag heeft geslo ten met de Iraanse regering, is China in de positie om de Euro pese inspanningen te onder steunen." Belangrijk, vindt hij, omdat het niet alleen over Iran gaat: „Dit gaat ook over de mo gelijke kemwapenwedloop in het Midden-Oosten." China kan als het zijn goede contacten met de ayatollahs in Teheran aanwendt, voorkomen dat de Verenigde Staten militai re actie ondernemen. Dat zou tevens een klinkende overwin ning voor de EU opleveren en China zou zijn imago als poli tieke grootmacht kunnen op poetsen. Dat is licht aangetast nu Peking er nietin lijkt te slagen om Noord-Korea weer aan de on derhandelingstafel te krijgen om te praten over nucleaire ontwapening. Berlijn - Helmut Kohl wist een traan uit zijn ooghoek op een bijeenkomst te zijner ere in Berlijn. Naast hem Angela Merkel, nu de leider van de christen-democratische CDU. De voormalige Duitse bondskanse lier is 75 geworden, en bij die gelegenheid werd een symposium 'Helmut Kohl, Een leven voor Duitsland en Europa' georganiseerd. Foto: EPA brussel/gpd - Geen alcoholcon troles op de avond dat de bur gemeester een feestje geeft, vriendjespolitiek en meer van dat soort fratsen. De Belgische politievakbonden zijn het beu dat burgemeesters zich met het politiewerk bemoeien en hun boekje te buiten gaan. In de Belgische krant De Tijd doen de bonden hun beklag. Volgens hen krijgen zij sinds de politiehervorming - het samen gaan van rijkswacht, gemeente politie en gerechtelijke politie in één lokale en één landelijke politie - steeds meer meldingen over burgemeesters die de baas proberen te spelen over 'hun' korps. „Sinds de hervorming in 2001 ontvingen we honderden klachten over politieke inmen ging", zegt Philip van Hamme, de voorzitter van het Nationaal Syndicaat van het Politie- en Veiligheidspersoneel (NSPV). Zo zouden burgemeesters het de politie verbieden om in door onze correspondent Harald Doornbos Beiroet - Het is donker in een buiten wijk van de Libanese hoofdstad Bei roet wanneer Robert en zijn vrienden zich opmaken voor de dagelijkse pa trouille. Zaklantaarns en walkie-tal kie's gaan mee. En natuurlijk een pak je sigaretten. De nacht is immers lang en Robert's kleine ogen zijn daar het bewijs van. „Ik kom nauwelijks nog aan slapen toe", vertelt de 28-jarige Li banees, „maar we kunnen niets an ders. Het gevaar voor bommen is te groot." Het is vandaag op de dag af 30 jaar ge leden dat de burgeroorlog in Libanon uitbrak. Vijftien jaar lang was dit kleine land het toneel van geweld en ellende. Daarna werd het 15 jaar rustig. Maar sinds februari van dit jaar, na de moord op oud premier Rafik Hariri, is de spanning weer te snijden. Anti-Syrische demonstraties leggen het publieke leven al maandenlang zo goed als stil. Volgens de demonstran ten zit buurland Syrië achter de moord op Hariri. Syrië heeft op de onrust in Libanon gereageerd door het grootste gedeelte van haar militairen uit Liba non terug te trekken. Op 30 april moet Libanon vrij zijn van alle Syrische troe pen. Maar een recente bommencam- pagne in voornamelijk christelijke wij ken van de hoofdstad Beiroet, leidt er toe dat steeds meer Libanese christe nen het heft in eigen handen nemen. Veertig procent van de Libanese bevol king bestaat uit Arabische christenen. Zij vormen burgeiwachten om hun wijken te beschermen tegen, wat zij noemen, de gewelddadige stuiptrek kingen van het Syrische bewind. Want Syrië mag dan beloofd hebben om zich voor het einde van de maand vol ledig terug te trekken uit Libanon, de anonieme bommenleggers zijn vol gens de christenen leden van de Syri sche geheime dienst. En dus slaapt Robert al dagenlang niet. Het doel van de patrouilles is het voor komen dat er bommen afgaan. De aandacht is vooral gericht op verdach te auto's, want bijna alle bommen ont ploften in voertuigen. „Kijk", zegt hij, terwijl hij naar een paar geparkeerde personenwagens toeloopt die langs de weg in de woonwijk staan geparkeerd, „achter iedere voorruit zie je een kaartje". De bedoeling hiervan is dat de burgerwacht hierdoor meteen weet van wie de auto is. Op het kaartje staat namelijk de naam geschreven van de eigenaar en zijn mobiele telefoonnum mer. „Als we niet weten van wie een auto is breken we die open of bellen de politie", vervolgt Robert. Samen met de Libanees over straat lo pen door nachtelijk Beiroet levert een merkwaardig schouwspel op. Het mag dan twee uur 's nachts zijn, op iedere straathoek zitten groepjes van jonge mannen op plastic tuinstoeltjes. Som migen kaarten om de tijd te doden, anderen hebben een barbecue neerge zet waarop aardappelen worden ge poft. Iedere groep heeft een leider die weer een waükie-talkie heeft. In totaal patrouilleren 17 groepen door de wijk. Af en toe houden de jongens een auto aan die ze niet kennen. „Het is al goed, prettige nacht verder", zegt Robert te gen een tot stilstand gedwongen auto mobilist nadat duidelijk is dat de man geen bom in zijn auto vervoert. Een splinternieuwe jeep komt aanrij den. Niemand houdt de auto aan, want iedereen weet dat hij van Sami Jmayel is, neef van de vermoorde pre sident Bashir Jmayel. Sami behoort tot de extreme-rechtse Falange partij. Voor Robert staat de Falange voor God, volk en vaderland. „Ze zijn nogal rechts - extreme rechts vertelt hij, „maar het probleem is dat linkse christelijke partijen pro-Syrisch zijn. Daar wil niemand nog mee te maken hebben." De nacht verloopt zonder incidenten. „Wij patrouilleren alleen maar om onze families te beschermen tegen aanslagen", zegt Robert. En hij doet het voor Libanon - zijn geliefde Libanon. „Mijn ouders vormen mijn kleine familie, Libanon is mijn grote familie", besluit hij. „Pas als alle bui tenlandse troepen ons land hebben verlaten, zijn we een onafhankelijk land waarin vrede, democratie en eco nomische voorspoed mogelijk is." sommige buurten of straten al coholcontroles te houden. Eén op de tien burgemeesters zou ook druk uitoefenen op de lo kale korpschef om vrienden en kennissen een baan te geven. De vakbond Sypol.be beweert dat het aantal politieke benoe mingen bij de Belgische politie nog nooit zo hoog was. Volgens Sypol danken nogal wat com missarissen hun positie aan het feit dat ze vroeger politiek actief waren of hand- en spandien sten verleenden aan politieke partijen. Wie daarover zijn be klag durft te doen, krijgt vol gens de bond te maken met in timidatie en pesterijen. Comité P., dat toezicht houdt op de politiediensten, weerlegt de kritiek. Volgens Comité P. lo pen er diverse strafrechtelijke onderzoeken tegen burgemees ters die bijvoorbeeld probeer den om processen-verbaal ge seponeerd te krijgen, maar is het aantal niet hoger dan het vroeger was. heidelberg/anp-dpa - De Ame rikaanse landmacht wil het aantal manschappen dat zij in Europa heeft gelegerd de ko mende jaren terugbrengen van 62.000 naar 24.000. De reductie moet plaatshebben over een periode van vijf tot tien jaar, zei een woordvoerster van het Amerikaanse leger gisteren in het Duitse Heidelberg. Het hoofdkwartier wordt van Hei delberg naar Wiesbaden ver plaatst. De plannen maken on derdeel uit van een grotere mi litaire herschikking die afgelo pen zomer wereldkundig wer den gemaakt. In totaal 60.000 tot 70.000 Amerikaanse militai ren zullen daarbij uit Europa en Azië worden teruggetrokken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7