Weer strop snelle trein naar Parijs BINNENLAND 2 Schimmelziekte bedreigt bomen en planten Media zijn vrij, maar daarom hoeft nog niet alles op tv Jonge moslima's vluchten voor gedwongen huwelijk kade van ze Vaders gj hter verraden inbrekers voor grote letempel Mogelijk minder ritten per dag Justitie vervolgt vrouwen niet voor illegale abortus Gasexplosie bij schip tad mag s zeepkist rerschillen jn te groot woensdag 13 april 2005 F perr ctie een - Zeker tien Dwaze 1 die een betere om- geling met hun kinde- e jn, hebben gisteroch- k ingang van het stadhuis ,Y ningen bezet. Rond oor negen namen ze j kabaal bezit van het Onder de actievoerders ic lily for Justice waren irmannen en een Zor- ie verliep vreedzaam, feester Wallage nam een ontvangst. „Voor dit ken moet je echt in Den p", zei Wallage tegen Jian. 2 heft elf op bord - De Stichting Ex- ra vangenen en Nabe- n Japan, de EKNJ, heft per 1 juli op. De doel- j5 sterk verouderd, aldus e uur, en zestig jaar na de ng is een goed moment B( oppen. De EKNJ onder- I der meer 'verzoenings- ïaar Japan en verwe- een monument in het f Mizumaki voor de 871 nders die in de oorlog zelf zijn omgekomen. aven in pi grond - Arnhem wil het be- 11 eigen grond onder kte voorwaarden moge- en. Aanleiding is een - gvan een onbekende mer, die op zijn eigen iven wil worden. Bur- er en wethouders staan tegenover dat verzoek. Wet op de Lijkbezor- rijft voor dat de ge- aad toestemming moet ;ti - Een 35-jarige man uit die zijn verzekeraar lichten, is verraden inbrekers. In juni vo- ileegden de twee een tij de man. Hij claimde jij zijn verzekering on- zijn dure nieuwe fiets, ikers, die korte tijd later 13,i ;epakt, ontkenden bij )ij laag dat ze die had- olen. Toen de twee la- lachtoffer op het rij- e stad zagen, waar- ze de politie. De ik bestrafte de man gis- Bt een boete van 470 im - De 'Maa Chandi ion', een nieuwe stich- sich bekommert om me en hindoestaanse n Nederland, wil in lland 'de grootste man- n India' neerzetten, idir is een hindoetem- hindoestanen hebben grote behoefte aan een andir', een plek waar ginele hindoestaanse n de ware religie weer nnen komen. „In Ne- ieren veel mensen de rug toe omdat de ken- reekt over hun geloof oots, waarmee in de tijd de band is verbro- lus een woordvoerder. door Floor de Booys den haag - De vrouwenopvang in de Randstad krijgt steeds vaker te maken met moslimmeisjes die van huis weglo pen omdat ze bang zijn om te worden uitgehuwelijkt. De Stichting Platform Is lamitische Organisaties Rijnmond (SPI- OR) slaat alarm en wil deze meisjes weerbaarder maken. „Want nergens in de koran staat dat uithuwelijking erbij hoort." Harde cijfers zijn er nog niet, maar zo wel de vrouwenopvang in Rotterdam als Den Haag constateert de afgelopen ja ren een duidelijke toename van het aan tal jonge moslimvrouwen dat het ouder lijk huis ontvlucht uit angst voor een ge dwongen huwelijk. Vooral in de zomer maanden is dat het geval, omdat de meeste (gedwongen) huwelijken in de vakantie in het land van herkomst wor den gesloten. Bij vrouwenopvang Saadet, een aparte Rotterdamse locatie voor Islamitische vrouwen, is het ook de rest van het jaar druk. „Helaas wel. We hebben hier grof weg twee categorieën in huis: getrouwde vrouwen die mishandeld worden en jonge meiden die bang zijn voor uithu welijking of zijn verstoten, omdat ze de familie-eer zouden hebben bezoedeld", vertelt Evita Noij. Ook bij de Haagse vrouwenopvang Pepita van Rijn, neemt die laatste groep toe. „We zien inder daad steeds vaker jonge moslimmeiden in onze opvang", zegt directeur Roos van Dijk. Een uiterst zorgwekkende situatie, vindt Marianne Vorthoren van Stichting Plat form Islamitische Organisaties Rijn mond (SPIOR), een overkoepelend or gaan van 44 islamitische organisaties in en rond Rotterdam. Met een speciaal project wil de koepelorganisatie de meisjes weerbaarder maken. „Door ze bijvoorbeeld te vertellen dat er nergens in de koran staat dat uithuwelijking erbij hoort. Sommige meiden denken dat. Hun ouders zijn daar zelf soms ook van overtuigd." SPIOR heeft op zichzelf niets tegen een gearrangeerd huwelijk. „Zolang het meisje haar eigen beslissing maar kan nemen. Of de jongen, want uithuwelij king komt net zo goed bij jongens voor", aldus Vorthoren. In januari waren voor het eerst rond de 130 moslimmeisjes uit heel Nederland bij elkaar om te praten over uithuwelij king. De komende weken zijn er tien bij eenkomsten voor ouders. Vorthoren: „Zij hebben meestal het beste voor met hun kind. Maar het gaat mis in de com municatie. Wij hopen daar iets aan te kunnen doen. Want uiteindelijk moeten ouders en kind toch weer verder met el kaar." Hoogervorst ziet af van reclameverbod alcohol den haag/anp - Drankre- clames blijven ook over dag en in de vroege avond te zien op de televisie. Mi nister Hoogervorst (Volks gezondheid) trekt zijn dreigement om de spotjes te verbieden in. Hij doet dat omdat de alcohol branche heeft beloofd de reclame te voorzien van een waarschuwing onder zestien jaar niet te drin ken. Dat hebben de minister en brancheorganisatie Sti- va gisteren bekendge maakt. Voor uitzending wordt bekeken of drank reclame op radio en tele visie voldoet aan de Re clamecode voor Alcohol houdende Drank. Bij overtreding hangt de ad verteerders een boete bo ven het hoofd. De drank handel had al eerder laten weten af te zien van recla me via media die vooral bij jongeren in trek zijn zoals sms, ringtones, chatboxen en video games. Hoogervorst maakt zich zorgen over het feit dat kinderen op steeds jonge re leeftijd gaan drinken. Ze drinken bovendien steeds meer en vaker. Eer der werd al bekend dat de minister mixdrankjes zo als breezers duurder gaat maken. Ook de prijs van bier gaat omhoog. den haag/gpd - Er dreigt een nieuwe strop bij de exploitatie van de nieuwe snelle treinver binding tussen Amsterdam en Parijs. De Belgisch/Franse maatschap pij Thalys heeft laten weten dat het mogelijk minder dan de eerder toegezegde zestien trei nen per dag op dit traject wil la ten rijden. Minister Peijs van verkeer en waterstaat heeft Thalys onmid dellijk om opheldering ge vraagd, zo liet zij gisteren de Tweede Kamer weten. Naarma te er minder passagiers over de hogesnelheidslijn (HSL-Zuid) worden vervoerd, wordt de lijn duurder in exploitatie. Ver moed wordt dat Thalys via dit dreigement een hogere vergoe ding voor de snelle verbinding uit het vuur probeert te slepen- .Peijs meldt de Kamer ook dat de snelste reistijd tussen Am sterdam en Brussel 102 minu ten gaat bedragen, de reistijd tussen Den Haag en Brussel zal precies hetzelfde zijn, onder meer omdat de treinen nog een tussenstop in het Vlaamse plaatsje Brecht maken. Deze stop, die recent door de NMBS bij onderhandelingen is afge dwongen, levert drie minuten tijdverlies op. Peijs heeft de NMBS moeten beloven dat eventuele schade claims van de Nederlandse spoorwegmaatschappij HSA niet naar de zuiderburen wor den doorgeschoven. HSA dreig de eerder met een schadeclaim van 23 miljoen euro per jaar omdat de Belgen hun beloftes niet nakwamen. Peijs hoopt nu op een lager be drag, zo laat zij de Tweede Ka mer weten, omdat HSA tevre den is met de extra spoorver binding Den Haag/Breda/Brus sel. HSA studeert nog op de hoogte van een eventuele nieu we schadeclaim. zuidbroek - In het Groningse Zuidbroek zijn gisterochtend een aantal huizen en een buurthuis ontruimd na een explosie bij een schip in het Winschoterdiep. Eén persoon raakte gewond. De explosie ontstond toen tijdens werkzaamheden aan de wal een gas leiding werd geraakt. De vlammen sloegen enkele tientallen meters de lucht in, aldus de zegsman. De machinist van een graafmachi ne vloog in brand. Hij kon zichzelf in veilig heid brengen door in het water te springen. Foto: AN P/Ha rm Meter den haag/gpd - Beuken, kas tanjes en eiken worden be dreigd door een nieuwe schim melziekte. De phytophthora ra- morum is aangetroffen op ro dodendrons en de Amerikaanse eik in parken, bossen, kwekerij en en in privé-tuinen. Waar de schimmel precies vandaan komt is onduidelijk. Rododendrons blijken het meest vatbaar voor de phy tophthora ramorum. De schim mel vormt sporen, die vooral op schaduwrijke en natte plek ken kunnen overslaan naar an der gewas. Bij rododendrons veroorzaakt de gewraakte schimmel afsterving van de tak ken, die begint aan het uiteinde van de tak. Het blad gaat han gen en de tak kleurt bruin tot zwart. Het hout in de tak kleurt ook bruin. Via de bladsteel trekt het bederf naar de hoofdnerf in het blad, waardoor op het blad bruine vlekken ontstaan. Ook kunnen nog groene bladeren afvallen. Phytophthora ramorum heeft in de Verenigde Staten al op grote schaal sterfte veroorzaakt onder eiken en andere loofbo men. Ook in Groot-Brittannië heeft de schimmel al toegesla gen op Amerikaanse eikensoor ten, beuken en kastanjes. Daar is ook kernoviae opgedoken, een andere schimmel die rodo dendrons aantast. De Plantenziektenkundige Dienst in Wageningen vond vo rig jaar op tien van de tweehon derd onderzochte bossen en parken de schimmel op rodo dendrons en Amerikaanse ei ken. Bij vijf van 1080 onderzochte kwekerijen kwam vorig jaar be smetting voor. Dat was minder dan in 2002, als gevolg van ef fectieve bestrijding. Om verspreiding van de schim melziekte te voorkomen moe ten alle geïnfecteerde planten vernietigd worden zonder ze te verplaatsen. De Plantenziekten- kundige Dienst adviseert alle planten rondom een aangetaste rododendron te verwijderen. Op de vrijgekomen plek mogen de eerste drie jaar geen andere bomen en planten komen die gevoelig zijn voor de schimmel. Voor zover bekend gaat het om een kleine dertig soorten, waar onder bosbes, braam, taxus, vi burnum, esdoorn, laurier, kam perfoelie, roos, heide, vuur- doom en zilverspar. den haag/gpd - Nederlandse vrouwen, die in het buitenland een abortus laten uitvoeren die hier verboden is, worden niet vervolgd. Ook gynaecologen, die de vrouwen onder het mom van een 'second opinion' door verwijzen naar het buitenland worden niet aangepakt. Dat heeft het openbaar ministerie (OM) gisteren bekend gemaakt. In de Tweede kamer reageerde minister Donner gelijkluidend: „Wat in België gebeurt en niet strafbaar is, is hier in Nederland ook niet strafbaar". Zijn collega Hoogervorst van volksgezond heid zei wel een 'diepgaand ge sprek' met de gynaecologenver- eniging te willen over de gang bare abortuspraktijk. Hoogervorst reageerde daar mee op uitlatingen van M. Schutte, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Ob- stetrie en Gynaecologie. Die zei eerder op de dag, dat jaarlijks tussen de tien en dertig Neder landse vrouwen voor een abor tus, die in Nederland niet mag worden uitgevoerd, uitwijken naar het buitenland. SGP-frac- tievoorzitter Van der Vlies zei 'verbijsterd' te zijn over de han delwijze. „Dit is niet de bedoe ling van de Nederlandse wetge ving. Een second opinion hoort in Nederland plaats te vinden onder de eindverantwoordelijk heid van een Nederlandse arts". Het gaat daarbij om vrouwen die langer dan 24 weken zwan ger zijn van een levensvatbaar kind met een ernstige aandoe ning. In Nederland mag zo'n vergevorderde zwangerschap alleen worden afgebroken bij extreem ernstige afwijkingen, zoals het ontbreken van herse nen. Dat gebeurt zo'n twintig keer per jaar, aldus Schutte. Maar in landen als België, Frankrijk en Engeland zijn de regels voor late abortussen veel soepeler. Vruchten ouder dan 24 weken, het moment waarop ze als levensvatbaar gelden, mogen daar ook bij minder ernstige aandoeningen worden weggehaald. Het gaat dan bij voorbeeld om een open rugge tje, ernstige blaasafwijking of ontbrekende ledematen. In Ne derland is een foetus zonder ar men geen reden voor abortus, in België wel. De vrouwen en hun Nederland se gynaecologen realiseren zich dat ze de Nederlandse abortus wetgeving omzeilen, zegt Schutte. Hij benadrukt echter, dat het gaat om uitzonderingsgevallen, waarvoor niet per se de wet hoeft te worden gewijzigd. „We doen dit niet voor flauwekulge- vallen." CDA wil debat met omroepen over verantwoordelijkheid SBS 6 blikt terug op commotie over probleemwijken Inwoners van Lely- tiun hart willen luch- len dat voortaan op kist doen. De lokale loopt zo de kloof tus- ers en politiek te over- De zeepkist wordt een erdeel van de onlangs de politieke markt. Le eft zich laten inspire- i Speakers Comer in lense Hyde Park, waar mensen op een zeep- men om hun zegje te ïr allerlei onderwerpen. li B - Minister Hooger- tlksgezondheid) onder- eg 'gelijkheden om de I jsverschillen tussen indelingen in zieken- 133 beperken. Patiënten 1 ij lie verschillen nu op, ij de eerste IVF-behan- K® lf moeten betalen. De eren van 2300 euro e( IVF-behandeling in n, tot 1900 euro in hilversum/gpd-anp - Het CDA wil dat staatssecretaris Van der Laan (Media) een appèl doet op de omroepvereni gingen en commerciële omroepen om hun verantwoordelijkheid te ne men bij programma's over proble men in de maatschappij. CDA-frac- tievoorzitter Verhagen noemde als voorbeeld de SBS-uitzendingen over probleemwijken in Nederland. Ver hagen zegt zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat „de wijze waarop het programma is gepresen teerd, heeft bijgedragen aan de esca latie". Hij wil dat het kabinet het de bat met de media aangaat over hun verantwoordelijkheid. Verhagen zei gisteren in de media een trend te signaleren van 'hoe gek ker, hoe beter' en 'hoe extremer, hoe beter'. Hij benadrukte dat de media vrij zijn in hun keuzes, maar dat wat hem betreft niet alles op televisie te zien moet zijn. Verhagen wordt op zijn wenken be diend, want SBS 6 schrapt de compi latie-uitzending van Probleemwijken die morgenavond te zien zou zijn. In plaats daarvan brengt de zender een terugblik „op de commotie die met name in de media is ontstaan naar aanleiding van de programmareeks." De zender wil onder anderen de be trokken burgemeesters en Haagse politici aan het woord laten over „de reacties die de serie Probleemwijken in de samenleving heeft opgeroe pen." In De Graafsewijk in Den Bosch bra ken afgelopen donderdag hevige rel len uit na de uitzending van Pro bleemwijken. Eerder werd al besloten om de herhaling van de uitzending over de Bossche wijk vandaag te laten vervallen. „We staan overigens nog steeds op het standpunt dat SBS niets te verwijten valt", aldus SBS-woord- voerder Erik Dekker. „We hebben nooit kunnen voorzien dat de uitzen ding commotie van deze omvang zou veroorzaken. Als we die aflevering herhalen, nemen we willens en we tens het risico bij te dragen aan esca latie van de situatie. Er valt SBS niets te verwijten en dat willen we graag zo houden." Burgemeester Rombouts van Den Bosch beschuldigt SBS van een one thische werkwijze, maatschappelijk onverantwoorde televisie en effectbe jag over de ruggen van 'zwakbegaafde mensen'. Volgens de burgemeester had SBS de bekentenis van bewoner Willem over zijn pedofiele verleden nooit mogen uitzenden. Taco Rijssemus, hoofd nieuwspro gramma's bij SBS 6, wil alleen via zijn woordvoerder Dekker reageren. Dek ker: „We hebben ervoor gekozen de uitspraak van Willem te vertonen omdat volgens ons het maatschappe lijk belang zwaarder weegt dan het individuele belang. Het tekent de frustratie in de wijk: wiettelers wor den gesommeerd de wijk te verlaten, terwijl een pedofiel er wel gewoon mag wonen." SBS zegt voor de uitzending uitge breid gesproken te hebben met Wil lem en hem gewezen te hebben over de mogelijk heftige gevolgen van zijn uitspraak wel eens ontucht te hebben In de nacht van vrijdag op zaterdag sloot de ME de Graafsewijk in Den Bosch af. Foto: ANP/Dolph Cantrijn gepleegd met zijn achtjarige stief dochter. „We hebben hem nog eens gewezen op de explosieve sfeer in de wijk. Maar hij heeft nadrukkelijk in gestemd met de uitzending", aldus Dekker. „Hij zag het bovendien als een manier om schoon schip te ma ken met zijn verleden." Inmiddels verblijven Willem en zijn gezin op hun derde schuiladres sinds donder- dag. SBS blijft bij het standpunt dat Pro bleemwijken een journalistiek pro gramma is. In de terugblik, donder dag om 21.55 uur op SBS 6, zal de zender nader ingaan op de journalis tieke afwegingen die zijn gemaakt. Burgemeester Rombouts van Den Bosch Het eerder weten te onderzoe ken of het mogelijk is de schade van de rellen te verhalen op SBS. Burge meester Sakkers van Eindhoven kon digde eveneens een schadeclaim aan. Hij eiste ook dat er in de geplande compilatie geen beelden van de wijk Woensel-West, die eerder in de tv- reeks werd geportretteerd, meer te zien zouden zijn. Ook de burgemees ters van Assen en Leeuwijden zijn boos over het in hun ogenonjuiste beeld dat in Probleemwijken van buurten in hun gemeenten werd ge schetst. Volgens dr. Huub Evers, hoofddocent media-ethiek was de uitzending in strijd met de eigen gedragscode, die in 1997 werd opgesteld. Hierin staat dat de zender zijn commerciële doel stellingen moet nastreven met in achtneming van haar maatschappe lijke verantwoordelijkheid. Eerbied voor de menselijke waardigheid staat centraal in de gedragscode. Concreet betekent dat onder meer: nadruk op respect voor de persoonlijke levens sfeer en bescherming van sociaal- zwakkeren. De programmamakers hadden volgens de SBS6-gedragscode mensen tegen zichzelf in bescher ming moeten nemen. Willem bijvoor beeld, die in de uitzending vertelde over ontucht met zijn achtjarige stief dochter, aldus Evers.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5