RIJ 3, STOEL 7 verbetert beveiliging BINNENLAND 1 'Ik hoor nog vaak de fluit van de trein' Defensie KLM legt zich neer bij zwarte lijst VS Bromfietser mag geen druppel drank meer drinken Kamer remt Donner Kleptocratentaks werkt averechts Levenslang moord agent Na wapenroof Gilze-Rijen enbeul was er tbs-patiënt pe - De mogelijke 'beul ente' is een uitbehan- )S er. De 49-jarige man :hede die nu vastzit voor j^e dierenmishandelin- iehandeld in tbs-kliniek otte in het Achterhoekse De man heeft vanaf ker 25 dieren wreed ver- c f gedood. Hij is eerder s eeld voor misdrijven te- d uwen. Ook zijn slachtof- üiden met een mes zijn t. 'b J «n niet naar i eum Beatrix ekc - LPF-Kamerlid Her- ej op 30 april niet aanwe- h bij de viering van het t regeringsjubileum van n n Beatrix in de Haagse n aal. „Ik ben niet in een ;1 nming", zei Herben aHij neemt het Beatrix /i ininklijke familie zeer ii dat ze niet aanwezig ktjiij de uitvaart van paus is Paulus II. lorbrief' voor =aln mensen Ongeveer 6,5 mil- lerlandse huishoudens ilgende maand een [e bus met daarin de mensen na hun dood ien beschikbaar wil- •n aan zieken. De brief itig van het ministerie igezondheid, de Ne- e Hartstichting, de ting Nederland en an- anisaties. envegers en bommen n - Sinds begin deze i drie Nederlandse mij- s en één Belgische mij- op de Noordzee actief men te ruimen. Zij zijn ers attent gemaakt op :aties waar oorlogstuig ddels zijn al drie ex- geruimd. Vorige week g kwamen drie vissers iven toen aan boord schip een bom ont- mmed B. it zitting bij »m - Mohammed B., bekend cineast Theo te hebben vermoord, aag voor het eerst zelf echtbank in Amster- .chijnen in de tweede a-zitting in zijn zaak. zijn raadsman P. Plas- egd. Eerder had Plas- dat B. ervan afzag ge men, omdat zijn zaak inhoudelijk werd be- Tijdens de eerste zit- januari was de 27-jari- "}ei irdammer van Marok- fkomst niet aanwezig. jton dankzij ificatieplicht v4- Sinds de invoering hf lentificatieplicht begin 111 rijgen in Nederland ge- 0' 177 mensen per dag 0 uring omdat ze geen -bewijs op zak hebben, i-opbrengst over het re rartaal bedraagt bijna P31 !uro, zo blijkt uit rij de imi heeft ange arm 'lij' E - Het merendeel van iel landers die de tsunami al neegemaakt, slaapt h steeds slecht van. Zes- 'P nt zegt na de alles ver- oeljde vloedgolf extra prik- ezijn en last te hebben bij ardheid en nare dro- F1 ertig procent conclu- ijri' f dat het wel meevalt, t d uit de eerste resulta- inderzoek van het Uni- je i Medisch Centrum eI UMCU) en het Cen- ell tair Hospitaal (CMH). wil Nederlandse slacht- i de zeebeving, eind in Azië, is sinds giste lgen naar 29. Meerlingen gestuurd - Het aantal leerlin- i een middelbare gestuurd, is het afge- ir fors toegenomen. Ireigingen van do- ftsiek geweld tegen an- lingen en storend ge- pns de les waren de ïste redenen. In totaal togen moesten in 2004 lol verlaten tegenover lar daarvoor. fts weer in baar debat fc - Kamerlid Geert Wil- fct binnenkort voor het Ijs de moord op Theo ■weer in het openbaar paande zondag gaat hij pie met lezers van De JCourant /Tubantia. .pijeenkomst is een fé in Enschede afge- mers. Tot de invoering van het rijbewijs is het daarom verstan diger een alcoholverbod voor bromfietsers tot 24 jaar in te voeren. Daarmee heb je alle be ginnende verkeersdeelnemers ondervangen." Alleen WD en CDA stemden tegen het amen dement van Slob, de rest van de Kamer was voor. Overigens stapt de jongerenor ganisatie van D66 naar de rech- schiphol - Passagierslijsten van KLM-vluchten naar Mexico worden voorlopig volgens Ame rikaanse normen gecheckt. De luchtvaartmaatschappij wil koste wat het kost voorkomen dat er, net als afgelopen week einde, bij een vlucht naar Mid- den-Amerika toegang tot het luchtruim van de Verenigde Staten wordt geweigerd. In sa menwerking met het ministerie van justitie blijft KLM echter zoeken naar een bevredigende re oplossing. Volgens KLM-woordvoerder Bart Koster heeft de luchtvaart maatschappij momenteel wei nig keus. „We willen naar Mexi co blijven vliegen en dan kun je haast niet om het luchtruim van de VS heen. Wij hebben het idee dat we juridisch in ons recht staan als we zeggen dat de VS geen bemoeienis hebben met die passagierslijst, maar protesteren heeft momenteel geen zin. Dit willen we onze passagiers niet nog een keer la ten overkomen." Volgens Koster zijn er in de luchtvaart geen eerdere geval len bekend van teruggestuurde ter uit protest tegen de nieuwe verkeerswet. Zij vinden het leeftijdsdiscrimi natie dat voor jongeren straks strengere regels gelden dan voor ouderen. Het kabinet acht de nieuwe wet echter „juridisch waterdicht". Pagina Binnenland 2: Hoogervorst ziet af van reclameverbod alcohol vliegtuigen, die slechts over de VS heen vlogen. „Wel zijn er vo rig jaar vliegtuigen van Air France en British Airways te ruggestuurd, die in de VS wil den landen." De conclusie dat tegen de twee Saoudi's in het KLM-toestel heel ernstige ver denkingen bestonden, wil Kos ter niet trekken. „Volgens mij zijn de autoriteiten in de VS momenteel zo op hun hoede dat ze altijd het zekere voor het onzekere nemen en het lucht ruim afsluiten als een passa gierslijst ze niet zint." Dat de vlucht naar Mexico veel bewogen was, blijkt ook uit de melding dat nog voor het op stijgen op Schiphol twee passa giers van de vlucht gearresteerd zijn door de Marechaussee. Koster: „Eén van hen werd ge zocht door de Franse overheid en is al voor het instappen door de Marechaussee aangehou den. Zijn reisgezel is in het vliegtuig aangehouden. Begrijpelijk dat mensen aan boord de link leg gen tussen de twee incidenten, maar in feite hebben ze niets met elkaar te maken." den haac/anp - Minister Don- ner van justitie heeft gisteren de hele Tweede Kamer over zich heen gekregen wegens de plan nen voor een bewaarplicht van communicatiegegevens van alle burgers. De fracties willen dat de minister in Europees ver band geen onomkeerbare stap pen zet. Dë raad van alle Euro pese ministers van justitie be reidt voorstellen voor om de verkeersgegevens van 450 mil joen burgers in Europa een tot drie jaar op te slaan. Het gaat om bel- en intemetdata, die de aanbieders nu al registreren om facturen op te maken. De be waarplicht moet leiden tot een betere opsporing van verdach ten van ernstige misdrijven en terroristische activiteiten. Alle fracties zetten grote vraag tekens bij de effectiviteit van de maatregel en de hoge kosten voor de opslag. Ook de Consu mentenbond, juristen en de providers zijn tegen de maatre gel. Met name PvdA. SP, Groen links, D66 en de LPF twijfelen sterk aan het nut en de nood zaak van de bewaarplicht. 'Protesteren heeft geen zin' (advertentie) Toyota Avensis Verso. 5, 6 of 7 zitplaatsen! De Avensis Verso heeft geweldig veel ruimte en ziet er fantastisch uit: de ideale MPV voor werk en privé. Er is al een Avensis Verso vanaf €27.990,-/€495,- lease per maand. Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA Jongeren D66 stappen naar de rechter: Dit is leeftijdsdiscriminatie af rond bewaarplicht den haag/gpd - Brom- en snor fietsers jonger dan 24 jaar mo gen vanaf volgend jaar geen druppel alcohol meer drinken. Dat heeft de Tweede Kamer gis teren besloten. Vanaf 1 januari mogen brom fietsers in navolging van begin nende automobilisten nog maar een alcholpromillage van 0,2 procent hebben. Dat komt neer op een drankverbod. De Kamer stemde gisteren tij dens de behandeling van de nieuwe wegenverkeerswet voor een amendement van Christen- Unie-Kamerlid Slob. In de nieuwe wet gold het alco holverbod aanvankelijk alleen voor automobilisten die korter dan vijf jaar hun rijbewijs heb ben. Voor bromfietsers gold het niet, omdat het bromfietsersrijbewijs nog niet is ingevoerd. Waar schijnlijk gebeurt dat in 2007. Minister Peijs van verkeer hield de Kamer voor dat het alcohol verbod dan automatisch ook voor brom- en snorfietsers gaat gelden. Maar zo lang wilde de Kamer niet wachten. „De invoering van het brom merrijbewijs is al eerder uitge steld", aldus Slob. „Er gebeuren veel ongelukken met brom- 'Fatsoen, dat hebben topbestuurders nu eenmaal niet' den haag/gpd - Door de ophef over de salarissen van de be stuurders van Nuon en Essent is de discussie over de klepto- cratentax (extra belasting voor grootverdieners) weer opge laaid. Deze keer heeft premier Balkenende zelf het balletje op geworpen. Maar of zo'n extra belasting ook effect heeft? „De bestuurders zullen hun salaris nog verder verhogen om netto hetzelfde over te houden." In het koor van verontwaardig den zingt inmiddels ook pre mier Jan Peter Balkenende mee. Hij gaat alle mogelijkheden on derzoeken om de buitensporige beloningen aan te pakken. 'Na ming and shaming', het publie kelijk aan de kaak stellen van de misstanden, is een mogelijk heid. Ook denkt de premier aan fiscale maatregelen, al wilde hij daar gisteren tijdens het vra genuurtje in de Tweede Kamer niet dieper op ingaan. De politieke ophef over de sala rissen aan de top begint inmid dels een ritueel karakter te krij gen. Politici spreken er elk jaar schande van, maar het volgen de jaar stijgen de beloningen gewoon verder. „We praten er al veel te lang over", erkent ook PvdA-Kamerlid Crone. Hij vindt het tijd voor stevige maatrege len, zoals 'de methode Netelen bos'. De voormalige minister stuurde na een conflict met de Nederlandse Spoorwegen de hele top van de NS naar huis. „Dat kan in het uiterste geval nu weer gebeuren", aldus Cro ne. Maar eerst moeten de aandeel houders van Nuon en Eneco - gemeentes en provincies - het gevecht aangaan met de top managers, vindt Crone. Tot voor kort hadden ze daar nau welijks mogelijkheden voor. Door een wetswijziging is dat nu anders. „De gemeentes en provincies moeten nu hun rug recht houden en die belonin gen aanpakken." Het voorstel van premier Balke nende om fiscale maatregelen te nemen tegen het graaien aan de top valt niet in vruchtbare aarde. Hoogleraar fiscale eco nomie Leo Stevens verwacht niet al te veel van een 'klepto cratentaks'. Stevens vermoedt dat de bestuurders gewoon het bruto salaris zullen verhogen als de belasting omhoog gaat. „Ze zullen het afwentelen op het personeel, de leveranciers of de consument." Want fatsoen, dat hebben top bestuurders nu eenmaal niet, zegt collega-hoogleraar Henk Folmer. „Ze leven in een geheel eigen wereld, die ver af staat van de maatschappij." En dege nen die toezicht op de topbe stuurders moeten houden - de commissarissen - zitten in het zelfde wereldje. „De commissa rissen van een bedrijf zijn zelf bestuurder bij een ander be drijf. Als zij aan de beloningen gaan tornen, heeft dat ook con sequenties voor henzelf." Effectiever dan extra belasting heffen is volgens Folmer om het toezicht op bedrijven te ver anderen. „Bijvoorbeeld door werknemers en vakbonden een grotere rol te geven." Ook de werving van bestuurders moet anders. Nu zpeken commissa rissen in eigen kring naar top bestuurders. „Ze vissen in een hele kleine vijver." Folmer pleit voor openbare sollicitatiepro cedures, zoals die er ook zijn voor bijvoorbeeld burgemees ters en hoogleraren. „Iedereen die zichzelf geschikt acht, kan dan solliciteren of door iemand anders worden voorgedragen. Buiten het kleine kringetje van topbestuurders heb je net zo goed capabele mensen. Of mis schien wel meer." hooghalen/gpd - Ruth Gormanns- Reichmann, bijna 83, zit rustig op een klapstoeltje in het gras. Ze vertelt haar verhaal aan schoolkinderen. Ze staan in een kring om haar heen. Niks geen ge klets of gefluister bij deze pubers. Ze zijn muisstil, luisteren naar de joodse vrouw die in de oorlog ook op deze plek zat. In Kamp Westerbork. Op de dag af zestig jaar geleden werd ze bevrijd. Ruth Gormanns is speciaal voor deze dag komen overvliegen uit Haifa, Israël. Ze heeft haar kleinkinderen meegeno men. Ze was als Duitse vluchteling in Westerbork terechtgekomen. „Ik moest in de ziekenbarak werken. Het klinkt niet netjes, maar we wachtten tot de zie ke mensen dood gingen. Dan namen we hun brood mee. We moesten overle ven." En dan de dinsdag, de dag dat de trein vertrok. „Ik hoor nog vaak die fluit. Die gaat weg, die gaat weg." Mevrouw Gormanns is een van de over levenden van Kamp Westerbork die de ze middag haar aangrijpende verhaal vertelt. Het is een onderdeel van het herdenkingsprogramma van het voor malige kamp. Een eind verderop zit Ralph Prins in het gras. Hij overleefde niet alleen Westerbork, maar ook There- siënstadt. Prins ontwierp in 1970 het monument van Westerbork: het stuk spoor met het stootblok en de omhoog stekende rails. Nu tekent hij zijn monu ment na. „Voor het eerst." De komst van prinses Margriet is speci aal deze middag. Ze sluit achteraan tij dens de stille tocht van vijfhonderd me ter: van de slagboom naar het monu ment. Ze stelt zich bescheiden op langs het gedenkteken van Prins. Een scholier met een anjer in de hand en een rugzak tussen de voeten, staat ruim anderhalf uur voor haar. Als de sprekers zijn ge weest en de kinderen en oud-kampge vangenen een witte anjer op de spoor bielzen hebben gelegd, stapt de prinses naar voren. Lopend over het spoor legt ze samen met twee scholieren een krans met witte rozen tegen het stootblok. Onder de 2500 aanwezigen was ook Ted Sheppard. Hij was een van de Canade zen die het kamp op 12 april 1945 be vrijdde. „We wisten niet wat hier ge beurd was. De poort stond wijd open, de Duitsers waren al vertrokken. Na vijf minuten kwamen de mensen uit de ba rakken. Van verschillende nationalitei ten. Het waren oprecht blijde mensen. Veel joden en vele mooie vrouwen schreef hij in zijn dagboek. Shepperd, 84 inmiddels, kreeg een gele jodenster ca deau van een kampgevangene. Die had hij gisteren meegenomen. Tilburg - De Koninklijke Mare chaussee zet grof geschut in te gen de dieven die afgelopen weekeinde hun slag hebben ge slagen in een militaire wapenka mer op de basis nabij Tilburg. Liefst 25 rechercheurs van de mi litaire politie zijn op het onder zoek naar de roof van 100 tot 150 pistolen van het type Glock 17 gezet. De diefstal lijkt goed voorbereid, omdat precies op de goede plek een gat in de muur van de wapenkamer is geboord. Het lijkt erop dat de daders hulp van binnenuit hebben ge had. Dat wordt in ieder geval onderzocht, aldus de mare chaussee. Maar dat zegt niets over de daders, zegt Toine Spa pens, die veel onderzoek heeft verricht naar smokkel van vuur wapens, ook van gestolen par tijen. Volgens Spapens is de buitgemaakte Glock 17 op de il legale markt normaal gespro ken tussen de 1200 en 1500 eu ro waard." Defensie gaat haar gebouwen en terreinen beter bewaken. Zo moet de kans op diefstal wor den verkleind, zei staatssecreta ris Cees van der Knaap van de fensie gisteren. Het ministerie is in verlegenheid gebracht door een grote wapendiefstal op de vliegbasis Gilze-Rijen die gisteren bekend werd door een publicatie in deze krant. PvdA-Kamerlid Luuk Blom ver baast zich erover dat Defensie niet heeft geleerd van een rap port van de Rekenkamer uit fe bruari vorig jaar, waarin de be veiliging van defensie-objecten werd gehekeld. Zes van de ne gentien onderzochte defensie- gebouwen en -bases voldeden niet aan de minimale eisen. Deuren stonden open, er werd niet gepatrouilleerd. Niet door gelicht personeel kon bij ver trouwelijke informatie. Minister Kamp van defensie liet direct meer patrouilleren en zegde de Tweede Kamer later in het jaar toe dat het met de beveiliging in orde zou komen. Met de be waking van defensieobjecten is jaarlijks 122 miljoen euro ge moeid. De militaire vakbond WMB/NOV zegt dat Defensie de voorbije jaren te veel bezui nigd heeft op personeel, waar door er te weinig bewakers zijn. liere controle, medeschuld had aan de schietpartijen, zoals B. stelt? „Een grove miskenning van de realiteit", sneert Stoové. Het ontbreekt de dader aan 'een volledig respect voor het menselijk leven'. Rudi zwijgt en verstaat: in zijn uppie voor de toga's. Advocaat Thijs Stapel is tussen Amsterdam en Almelo in de file blijven steken. Hij wacht op de gang, als binnen de hoogste straf in ons land klinkt - levenslang. Het spookt in B.'s hoofd: 'Nie mehr ffei'. Gevan gen in 'het systeem' dat-ie ver foeit. Hij is 'aangedaan'. Niet zozeer om de straf zelf, laat hij via zijn raadsman weten. Meer omdat hij verder moet als moordenaar. Er volgt meteen hoger beroep. Voor alle betrok kenen lijkt gerechtigheid ge schied, als dat al kan. In tranen verlaten Winds vrouw en doch ter de zaal. Ze krijgen een knuf fel en een troostend woord. Ruim 2500 mensen hebben gisteren herdacht dat Kamp Westerbork zestig jaar gele den werd bevrijd. Onder hen prinses Margriet, die een krans van witte rozen legde bij het monument op het voormalige kampterrein. Onder de aanwezigen waren vele oud- kampgevangenen en vertegenwoordigers van vijftien landen, onder wie de ambassa deur van Duitsland. Ook zij legden bloemstukken bij het monument van Ralph Prins. Namens de regering was staatssecretaris Clémence Ross-Van Dorp van VWS vertegen woordigd. Vanuit Westerbork zijn ruim 100.000 joden en zigeuners weggevoerd naar de vernietigingskampen. Foto: ANP/Juan Vrijdag almelo/gpd - Dc Duitse junk Rudi B. (45) uit Neuenkirchen is gisteren veroordeeld tot levens lang, conform de eis. Hij moet verder door het leven als moor denaar van de Enschedese poli tieman Jan Wind. „Nie mehr frei." De tolk komt voor niks. Rudi B., 4 mei 1959 geboren in het Duit se Neuenkirchen, verstaat ge noeg Nederlands om de impact van het vonnis van de Almelose rechters te vatten. Gelaten, de lange haren in een scheiding over zijn voorhoofd, hoort hij president B. Stoové naar de 'climax' toewerken. Ju ridische volzinnen en normale mensentaal tekenen de gruwe lijkheid van zijn acties - de 'koelbloedige moord' op briga dier Wind (47), moordpogingen op de agenten Rogier Fledderus en René Schouten en wapenbe zit. Dat de politie, tijdens een regu-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3