Snelle reactiemacht NAVO oefent i/' GESPREK VAN DE DAG 'Mandeia's kunst' zorgt voor vete in Zuid-Afrika,; Britten hebben straks het liefst William als koning Smartshops halen drug explosion uit de handel Nederland levert de helft van deelnemende soldaten Tam tam woensdag 13 april 20 MENSELIJK In Israël is een DUITSE LEGEROF FICIER postuum geëerd, die in de Tweede Wereldoorlog in Litouwen honderden JODEN heeft GERED van de holocaust. De geschiedenis van majoor Karl Plagge is uitgezocht door een Amerikaanse arts, Michael Good. Hij begon in 1999 te zoeken naar de nazi die zijn moeder had ge red. Plagge bleek 1200 joden te hebben beschermd tegen de vernie tiging door de SS in Vilnius. Voor de reparatiewerkplaats van Duitse le gervoertuigen waarover hij de lei ding had, vroeg Plagge steeds meer arbeiders. Het holocaust-herden kingscentrum Yad Vashem eerde de in 1957 overleden Plagge met de ti tel van de „Rechtschapenen onder de Volkeren". Yad Vashem had het verzoek van Good twee keer afgewe zen. Het moest eerst zeker weten dat de majoor geen misdaden tegen de menselijkheid had begaan en dat Plagge „bewust aanzienlijke risi co's" had genomen om joden te red den. Good verzamelde die bewijzen vanuit heel de wereld. De Noorse KONING HARALD is voor de tweede keer deze maand ONDER HET MES gegaan. Bij de ingreep is vocht verwijderd in de borstholte, dat zich had opgehoopt na een hart operatie begin deze maand. Dat heeft het paleis in een verklaring la ten weten. Bij de eerdere hartopera tie kreeg Harald een kunstklep inge bracht. Eind 2003 werd de Noorse vorst al behandeld voor blaaskanker. Foto: Reuters Lap een CRIMINEEL erbij en ontvang als beloning een STAATSLOT. Dat kan nu in de Noord-Hollandse gemeente Langedijk. Het zes maanden durende proefpro ject van politie en gemeente, genaamd Pak'm, heeft tot doel burgers te stimule ren aangifte te doen van strafbare feiten. Is een tip bruikbaar, dan wordt de mel der in de bloemen gezet. Kan een zaak dankzij de tip worden opgelost, dan vormt de beloning een staatslot. De aanleiding voor het project vormde een reeks ver nielingen en mishandelingen in januari van dit jaar. Van november 2003 tot april 2004 draaide een soortgelijk project in Amstelveen. Toen werden daar 78 burgers beloond voor tips over onder andere vernielingen, winkeldiefstallen, een berovingen inbraken. In totaal werden 32 verdachten aangehouden. Instemming met het huwelijk van de prins van Wales Charles en Camilla Parker Bowles betekent nog niet dat de Britse bevolking zich verheugt op het koningschap van Charles. Opi nie-onderzoek van drie verschil lende zondags kranten toont dat velen liever zien dat de kroon direct van konin gin Elizabeth (79) overgaat op haar kleinzoon prins William (23). De opgewekte tele visiebeelden van de bruiloft heb ben daar niks aan veranderd. In de Sunday Mirror geeft 43 procent van de ondervraagden de voorkeur aan Charles' oudste zoon. De poll in The Sunday Tele graph komt uit op 42 procent en in de Sunday Ti mes antwoordt drie op de vier ondervraagden William een be tere koning te vinden dan zijn vader. Commenta toren stellen echter meteen vast dat koningin Elizabeth een uitste kende gezondheid heeft en gezien de leeftijd waarop haar moeder stierf (101) nog heel lang zou kun nen regeren. Om Charles (56) over te kunnen slaan zou -heel paradoxaal- overi gens de monarchie moeten wor den afgeschaft. Het is nu eenmaal het wezenskenmerk van erfopvol ging dat er niets te kiezen valt, dat geboorte bepaalt wie op de troon komt en niet geschiktheid of po pulariteit. En dezelfde Britten die aan William voorrang willen ge ven, zijn in meerderheid tegen het schrappen van de monarchie, gpd Wie gaat het worden... William of Charles? Foto: EPA Charles en Camilla in de herfst naar VS De eerste officiële overzeese reis brengt de Britse kroonprins Char les en zijn kersverse vrouw Camil la naar de Verenigde Staten. Het tripje staat in de herfst op de agenda Het bruidspaar gaat naar Washington en New York. Wijlen prinses Diana is nog steeds erg geliefd in de Verenigde Staten. Volgens The Times is Clarence House, het secretariaat van prins Charles, zich van dat feit bewust. De Vereniging Landelijk Overleg Smartshops (Vlos) heeft de partyd rug 'explosion' uit de handel geno men. Tot voor kort was de drug als 'natuurproduct' bij smartshops ver krijgbaar. Twee weken geleden kwam explosion in het nieuws toen 3FM-deejay Giel Beelen live in de uitzending de drug gebruikte. Beelen raakte hierop erg opgefokt en had moeite om een fatsoenlijk gesprek te voeren. De muziek ervoer hij heftiger dan normaal. De hevige werking van het product was een van de redenen waarom het Vlos bij de laatste ledenvergadering besloot de nieuwste partydrug uit de Noors spreekwoord De vis bijt het best in een gouden haak handel te nemen. Explosion werd oorspronkelijk als natuurproduct verkocht in kleine buisjes met daarin een vloeistof die een sterke vanille- geur verspreidt. De drug, die een qua werking sterke gelijkenis vertoont met xtc, was zeer populair bij de be zoekers van houseparty's. Volgens het Vlos voldeed het product niet aan de regels van het huishou delijk reglement. „Het werd in onze winkels aangeboden zonder bijslui ter. Potentiële gebruikers werden niet ingelicht over de risico's, dose ring en de werking van explosion. Het ontbreken van voldoende infor matie was voor veel smartshops al reden om de buisjes niet te verko pen," aldus de woordvoerder. Bij de smartshops waar explosion wel werd verkocht, bleek de vraag groter dan het aanbod. „Dat kwam ook door de publiciteit," beweert het Vlos. „Als er iets over in de krant staat, wil iedereen het meteen pro beren." Het product is op internet als 'luchtverfrisser' nog steeds ver krijgbaar. Een buisje kost twaalf eu ro. gpd .1 Fraude rond de artistieke producten van Nelson Man dela heeft een ongekende ruzie veroorzaakt in de en tourage van de vroegere pre sident van Zuid-Afrika. George Bizos, decennialang vriend en advocaat van Man dela, begint een rechtszaak tegen een andere, even be roemde vriend en vertrou weling van Mandela, Ismail Ayob, omdat deze de naam van Mandela zou hebben misbruikt. Mandela begon een aantal jaren geleden op verzoek van enkele handige kunste naars en handelaren met het vervaardigen van schetsjes die het dagelijks leven op Robbeneiland voorstellen. Er werden ge nummerde en door Mande- la ondertekende lithogra fieën van gemaakt, die hun weg vonden naar vooral het internationale (jetset) cir cuit. Ook een afdruk van de handpalm van Mandela, die curieus genoeg de vorm heeft van het Afrikaanse continent, werd vermenig vuldigd en verkocht als 'Madiba's Art' of 'Touch of Mandela'. De operatie werd uiteraard gedaan in naam van de vele goede doelen waaraan Mandela zijn naam heeft gegeven, maar dezer dagen wordt duidelijk dat er fiks is gerommeld. Ismail Ayob, vrijheidsstrijder, mensen rechtenadvocaat, en de af gelopen 15 jaar Mandeia's zakelijke vertrouwensman, wordt ervan beschuldigd buiten weten van Mandela om diens 'kunst' te hebben aangeboden en daaraan fors te hebben verdiend. Ayob, die tot voor kort ook de advocaat was Mandeia's stichtingen als het Nelson Mandela Kinderfonds, was perplex. „Ik dacht dat het om een grap ging", zo zei hij. Ayob ontkende alle aan tijgingen en zei dat alle transacties bekend waren en de opbrengsten gingen naar de Mandela Trust. .Alles is in overleg gedaan met de kinderen van Man dela -Makaziwe and Zena- ni-, die de begunstigden zijn van deze stichting", al dus Ayob, die met deze uit spraak Mandeia's eigen fa- 'Naam Mandela wordt misbruikt.' Foto: Reuters milie behoorlijk in op spraak bracht. George Bizos ontkende dat de aanklacht ook is gericht tegen de kinderen van Mandela. „Ayob probeert ze erbij te betrekken, maar hun positie staat niet ter discussie. Ze hebben een goede relatie met hun vader en er is overeenstemming over hoe verder te gaan", aldus Bizos. De ad\ ontkende ook beric f| een Zuid-Afrikaans e< dat Mandela te oud ui daarom geen contn d heeft op wat er rom en in zijn naam geb „Hij is nog steeds v toegewijd en zijn di tevreden over zijnj g heid", aldus Bizos. Alle scepsis wist de caat echter niet we| men. Al lange tijd h vermoeden dat er r( gemaakt wordt van n dela's naam door n a; die in de onmiddell p bijheid verkeren va jarige Nobelprijswi n Of er een beerput waarschijnlijk de tijd blijken. Eelco van der Linden NRF-militairen proberen een 'opstand „Laat me erin", smeekt een vrouw bij de ingang van het opvangkamp. Op de arm draagt ze haar 'kind', een plastic pop. De Nederlandse militair die haar de toegang aan vankelijk ontzegde, laat haar toch toe. Zijn NAVO-collega's verderop mogen bepalen of ze wel of niet een Westerse hulpverlener is, die geëvacueerd kan worden naar het eigen land. Hij richt zich op de vol gende die naar binnen wil. Op het Canarische eiland Fuert- eventura oefent deze week de snelle reactiemacht van de NAVO, de NRF. Voor het eerst oefenen ze ver weg van eigen land, zodat -net als in het echt- de troepen moe ten worden ingevlogen en de spullen moeten worden inge scheept. De NRF moet binnen vijf dagen ter plaatse kunnen zijn als ergens in de wereld iets aan de hand is. In 30 dagen moet een troepenmacht van 25.000 mensen zijn opgebouwd. Dit halfjaar levert Nederland een groot deel van de NRF-troepen: 4000 van de 8500 militairen voor het landmachtdeel en twaalf F- 16's voor het luchtmachtdeel. Ge neraal Ton van Loon van de 43ste gemechaniseerde brigade uit Ha- velte is commandant van het landmachtdeel van de NRF. Zijn mannen oefenen met Duitsers, Noren, Fransen en Denen. Het volgende halfjaar staan andere troepen van de NAVO-landen pa raat voor de NRF. Een van de oefeningen is het se lecteren wie wel en wie geen hulpverlener is. Die zaten zoge naamd klem in een vluchtelingen kamp waar een opstand was uit- gebroken. Helikopters hebben de hulpverleners uit het kamp ge haald, nu moet worden gecontro leerd of ze Europeanen zijn. De lokale bevolking zal immers in zo'n situatie ook zijn best doen om weg te komen, terwijl dat niet de bedoeling is. Belangrijk is, zegt de Franse adju dant Bruno Lonquet, dat de iden titeit van mensen wordt vastge steld. Lastig, want meestal heb ben ze geen papieren meer. Lon quet evacueerde in 1998 zesdui zend mensen, met naar later bleek 81 verschillende nationali teiten, vanuit Brazzaville, Congo naar Libreville in Gabon. Daar kon met hulp van ambassades worden vastgesteld of de mensen wel de Europeanen waren voor wie ze zich uitgaven. „De helft moest weer'terug. Wij konden ze niet meenemen naar Europa, om dat ze daar niet vandaan kwamen. Gabon wilde de mensen niet", zegt Lonquet. De Franse taal blijkt bij de oefe ning een barrière voor een Deen se soldaat. „Angleterre", geeft een evacuee op als thuisland. Dat kent het computersysteem niet. Dan vinkt de Deen maar Anguilla aan; „Laat me erin", smeekt een vrouw met haar 'kind' op de arm. dat klinkt toch ongeveer ha. de. zi Bij zo'n oefening struikelt Eg tairen niet alleen over de Eg lende talen. Ieder land ge m zijn eigen verbindingsmk p zegt commandant Van L< 7 was lastig communicerei j; eerder. Nu wordt een Ne !r( systeem gebruikt waar ie [fc lovend over is. Er is geen NAVO-standaa a geoefendheid. „Niet elk 1 hetzelfde tempo om een jj tieleger te worden", zegt hebber Marcel Urlings va5 landmacht. Nederland hl le] snel aangepast en kent n rij moderne krijgsmacht. Di 1; en zeker de voormalige 0 IUi ropese landen doen daar -b ger over. >-c De NAVO wil de snelle re macht eind 2006 echt pai ben. Per halfjaar verande deelnemerslijst. Een NA\ geeft zichzelf op voor de j. bepaalt welke troepen hf schikbaar stelt. Een land g| altijd terugtrekken als eei niet bevalt of te gevaarlijl 5 Het Nederlandse kabinei rla dat het'parlement niet al ne toestemming gevraagd h st worden dit soort NRF-op nt Het parlement onderzoe je dat wel klopt. e 2 Doordat een land zijn bij ar elk moment uit de NRF i ?rt kan er een gat vallen tijdt f d operatie. Urlings denkt d t u zo'n vaart niet zal lopen, mi waar je aan begint als je 1m, met de NRF." Straks is ei u; de NRF ook nog de snellf ta die de Europese Unie wil al len. ik rii Lianne Sleufjes >ge Elke week zijn er grappige verhalen over de bureau creatie in actie. Neem een klucht in Leiderdorp, waar klaverjasclub De Troeftrekkers vertrok uit café 'Tam Tamdat de kaarters tot onderdak diende. De ge meente had de uitbater te verstaan gegeven dat kla verjassen als een 'cafévreemde bezigheid' moest wor den aangemerkt. Eigenlijk begon het met de aanwe zigheid van twee speelautomaten in de taveerne. Om dat er ook eenvoudige doch voedzame maaltijden worden geserveerd, valt Tam Tam voor de wet in de categorie 'laagdrempelig'. Daar passen geen speelau tomaten bij. Nee, reageerde de uitbater, ik ben juist 'hoogdrempelig", want minderjarigen bijvoorbeeld komen er bij mij niet in. Het weekblad voor ambte naren en overheidsbestuurders 'Binnenlands Bestuur' deed het voor een smulgrage doelgroep nog eens over zichtelijk uit de doeken. Klaverjassen in clubverband, zo leerde ik, brengt 'een zelfstandige stroom bezoekers' op gang. De ambtelijke glaasjes spa rood bedacht ik er zelfbij. Hoe dan ook, het maakte de Tam Tam in één klap van hoog- weer laagdrempelig en de joker lag op tafel. Het klaverjasspel kent geen joker, dus wachtten De Troeftrekkers -je ziet dat gezelschap van vooral heren op leeftijd over de lage drempel schuife len- de ontknoping van het spannende feuilleton niet af Ze deden hun kaarten in het doosje en verhuisden met de nel en de troefboer naar een naburige sport hal. Over het formele gelijk in deze zaak doe ik geen uit spraak. Ik kijk wel uit. Regels moeten er zijn. Aanwe zigheid van speelautomaten is voor mij reden om een kroeg met grote bocht te mijden. Zorgen maak ik me wél over de wrijvingswarmte die kennelijk vrijkomt bij dergelijk contact tussen gemeentehuis en burger. Is deze energie niet wat efficiënter in te zetten voor het heil van iedereen? Maar ik was even vergeten dat energie inmiddels is verzelfstandigd en geprivatiseerd en dat burgemeesters of wethouders, commissarissen der koningin of gedeputeerden daar niet meer over gaan. Dat daar voortaan tafelschuimers voor zijn die zich 'marktconform'en graaigraag verrijken aan gas en elektra, nuttige producten die er ooit gewoon en vanzelfsprekend waren zonder dat iemand erbij hoef de na te denken. Verleden tijd, ofschoon het zelfs pre mier Balkenende sinds eergisteren te dol is. Wat moe ten ze in al die gemeentehuizen en provinciehuizen nu verder nog? Men verveelt zich er stierlijk en dan komen tivee fruitautomaten, een klaverjasclub en de hoogte van diverse drempels als geroepen. Even weg van de saaiheid. Maar de ledigheid blijft. Het meeste werk is de deur uit en dan is er ook nog de computer. Het gevolg: een gigantische binnenzee aan vrije tijd voor een ieder. De Troeftrekkers investeren die in het klaverjasspel aan de formicatafel. De burgemeester zoekt naar cafévreemde bezigheden in zijn gemeente. ïfffTy Een Tweede-Kamerlid, ook zwemmend in vrije tijd x~ en veelvuldig op 'reces'zoekt naar profijtelijke bij verdiensten, zo konden we lezen. De jackpot van 2004 was vooreen volksvertegenwoordiger met 46 duizend euro uit de schnabbelende fruitautomaat. - Excuseer mijn jaloezie. Bovendien: weekblad 'Ti me Magazine' stelde een toplijst op van honderd mannen en vrouwen wier macht, talent of mo reel gezag de wereld in 2005 veranderen. Daarop staat toch maar even en als enige landgenoot faraf een Tweede-Kamer lid, onze eigen Ayaan, die allerschoonste parel uit Somalië. Als er überhaupt ooit eerder een Nederlander op zo'n lijst heeft gefigureerd -ik betwijfel dat zeer- dan was dat geen Tweede-Kamer lid en trouwens ook geen burgemeester j met laagdrempelige cafés binnen zijn gemeente en zeker geen marktconform betaalde meteropnemer in het driede lig. Ik wil maar zeggen: tam tam ge noeg in Nederland. Schoppen blijft troef en maar afwachten of we uitein delijk nat gaan of een stille spelen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2