rie miljoen iensen in ddzorgen QL Medewerkers van De Zijl Bedrijven onderzocht op tbc Wedstrijd zonder publiek met 1000 toeschouwers Singel loop Vrijdag 22 april :r gedwongen verkoop huis en inventariseert alle Duwen met platte daken Voetbalduel gestaakt na vuurpijl op keeper Milan LD-bus staat bij Archeon Tijdelijke bouwstop Stationsflat Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Irote Nederlandse inbreng in snelle reactiemacht NAVO Coach verwacht moeilijk seizoen voor Lisse Flags Joke Bruijs zingt met All Star Band in Stadsgehoorzaal woensdag 13 april 2005 Start verkoop 22 maart Grijs en nat leiden - Ongeveer vijftig medewerkers onderzoek is een standaardprocedure medewerker wordt inmiddels behan- is onduidelijk. „Dat kan jaren van De Zijl Bedrijven (DZB) in Leiden van de GGD Zuid-Holland Noord. Alle deld met medicijnen. Op voorhand gebeurd zijn." De GGD bena worden vriidae onderzocht on een mo- directe collega's en familieleden worden schat de GGD de kans niet erg groot dat DZB-medewerkers zich geei 'gpd-anp - Bijna 3 mil- rlanders hebben geld- eer dan een miljoen wakker van te liggen, uit een jaarlijks onder- betalingsgedrag in op- Groep Gerechtsdeur- lederland (GGN), grootste incasso- en trsorganisatie. van de huishoudens jesteedbaar inkomen r dalen. Vooral 50- >n gezinnen met een onder modaal worden roffen: respectievelijk procent had minder dan in het jaar daar- het onderzoek blijkt ninder uitgeven aan 3 en diensten. Vooral n, persoonlijke verzor- artikelen en woning- bezuinigen ze. rca 1,3 miljoen huis die een (verdere) in- ling verwachten, irocent nu al niet uit iind van de maand, groep komt een kwart minimaal 250 euro ok staat eenderde van danders geregeld of jod. ïelft van de Nederlan- rekeningen wel eens betalen. Vorig jaar gaf t 'tekort op de reke- De gemeente gaat in- :en hoeveel gebouwen e daken er in Leiden laarop het isolatiema- polystyreen (piep- Reden hiervoor is de n het onderzoek naar )losie in een bedrijfs gebouw aan de Flevo- ondagochtend 3 april. brandweerlieden aarbij gewond. Die ex- ivaarschijnlijk ontstaan ïibaar geworden poly- brand in een onder- choonmaakbedrijf aan ant van het gebouw :e deze stof. Uit onder- de brandweer en TNO 1 bij verdamping een zeer explosief mengsel van lucht en styreen (vloeibaar po lystyreen) is ontstaan dat door de wind via dakplaten naar de achterkant van het bedrijf is ge stroomd. Hoe het mengsel daarna heeft kunnen explode ren, is onbekend. Ook de oorzaak van de brand is nog niet bekend. De technische recherche onderzoekt die nog. Burgemeester Lenferink schat dat er in Leiden 150 gebouwen zijn met platte daken en poly styreen. Hoeveel dat er landelijk zijn, weet hij niet. Pagina Ri: 'Veel gebruikt isolatiemateriaal oorzaak explosie.' COMMENTAAR PROBLEEMWIJKEN iezender SBS 6 ligt on- nu de serie 'probleem- eeft geleid tot rellen in ch en grote spanningen buurten. Den Bosch oven willen de zender dijk stellen voor de lie is ontstaan. Hoe ïen dergelijke claim is, •ezien. Duidelijk is dat isiemakers :ke discus- achter- (e gemeente fc omvang kent wel zo'n iar de sociale proble- opstapelen. Het gaat s om wijken waar hoge leid heerst, een groot bevolking van een ïft, de mogelij khe- js te volgen nauwe- benut en de crimi- tiert. tijd zijn de 'probleem- m onderling te verschil- over één kam te sche le ene buurt leven al- 4B1 vreedzaam waar ze in yftre wijk systematisch ^Beweerd. Bewoners van ..■Men lossen vaak on- jpiun eigen problemen leiden - Ongeveer vijftig medewerkers van De Zijl Bedrijven (DZB) in Leiden worden vrijdag onderzocht op een mo gelijke tbc-besmetting. Dat gebeurt na de ontdekking van een geval van open tuberculose, bij een van de medewerkers van de sociale werk voorziening aan de Le Pooleweg. Het onderzoek is een standaardprocedure van de GGD Zuid-Holland Noord. Alle directe collega's en familieleden worden gescreend. Volgende week dinsdag denkt de dienst de uitslagen van het on derzoek binnen te hebben. Worden be smette personen aangetroffen, dan volgt een test in bredere knng. De zieke DZB- medewerker wordt inmiddels behan deld met medicijnen. Op voorhand schat de GGD de kans niet erg groot dat deze persoon velen heeft besmet. „Na twee weken medicijnen slikken is een patiënt niet meer besmettelijk aldus Yvonne Sterken, sociaal verpleegkundi ge van de GGD. Hoe de zieke is besmet, is onduidelijk. „Dat kan jaren geleden al gebeurd zijn." De GGD benadrukt dat DZB-medewerkers zich geen zorgen hoeven te maken. Sterken: „Een moge lijke besmetting wil niet direct zeggen dat je ziek wordt. Eventueel besmette personen krijgen een medicijn voorge schreven dat de Tuberkelbacil dood. ning' als reden op voor te laat betalen, nu is dat bijna de helft (45 procent), en in de groep met beneden modale inkomens zelfs 61 procent. Volgens de GGN-directeur Taks leidt de verslechterende econo mische situatie tot meer open staande facturen. Over het afge lopen jaar heeft de deurwaar- dersgroep een half miljoen nieuwe zaken in behandeling genomen. Naast geldtekort zijn volgen Taks vergeetachtigheid en nonchalance ook nog steeds belangrijke oorzaken van de openstaande rekeningen. Betalingsproblemen zullen er dit jaar ook toe leiden dat meer huiseigenaren hun woning moeten verkopen. Het aantal gedwongen verkopen verdub belt in 2005 bijna tot ongeveer 600, verwacht de Stichting Waarborgfonds Eigen Wonin gen. Het afgelopen jaar waren dat er 331. In het eerste kwartaal van dit jaar werden al 133 woningen met verlies verkocht, tegen 55 in het voorgaande jaar. Het be treft woningen die zijn gefinan cierd met de Nationale Hypo theek Garantie (NHG). Met zo'n garantie verzekert een huizen bezitter zich ervan dat bij een gedwongen verkoop de eventu ele restschuld bij de bank wordt betaald. op, en ze zijn daar zelfs terecht trots op. Maar soms is er ook sprake van een kruitvat De Bos sche Graafsewijk behoort tot die laatste categorie. SBS zegt met de uitzendingen het echte buurtleven te hebben geschetst. Bewust zijn niet de welzijnswerkers en politici ge vraagd omfloerst hun mening te geven. Daar is wat voor te zeggen. Maar het simpel in beeld brengen van wat bier drinkende en brallen de mensen die nauwe lijks de gevolgen van hun eigen woorden en daden overzien, is geen fraaie journa listiek. Het schetst helemaal geen beeld van een wijk. Dat burgemeesters klagen dat het 'imago' van hun gemeente wordt aangetast, tekent hun af standelijkheid. Of SBS aanspra kelijk is voor de rellen kan wor den betwijfeld. In Den Bosch kwam het immers al vaker tot uitbarstingen. Maar belangrij ker is dat de broodnodige aan pak van de buurtproblemen op de verkeerde manier op de poli tieke agenda is beland. Dat is een gemiste kans. Peter de Vries De tribune is leeg, maar buiten het hek staan de duinen vol. Dik duizend supporters moedigen Quick Boys aan in de wedstrijd zonder publiek. Foto: GPD/Cees van Hoogdalem katwijk - Lege tribunes op sportpark Nieuw Zuid in Katwijk bij de wedstrijd tussen Quick Boys en Capelle. Op het duin rond het sportcomplex heffen de suppor ters het clublied van de Katwijkse amateurlandskampi oen aan. Een wedstrijd zonder publiek met duizend toeschouwers, de meeste mensen kunnen er om la chen, maar niet de voorzitter van Capelle, Kees Kisjes. „Dit is belachelijk", briest hij en hij tekent vooraf pro test aan bij de aanwezige vertegenwoordigers van de KNVB. Het restant van de 'bananenwedstrijd' werd gisteren uitgespeeld (eindstand 0-1). Dat moest zonder publiek gebeuren, maar dat lukt dus niet. De voorzitter van Ca pelle legt de schuld daarvan bij Quick Boys. „Zij moe ten de politie inschakelen om te voorkomen dat die mensen daar staan. En als dat niet kan moet de club de KNVB daarvan op de hoogte brengen. Dan kan deze wedstrijd op neutraal terrein worden gespeeld." Kisjes voelt zich door de gang van zaken 'belazerd'. „Stel dat we komende zaterdag met 1-0 achterkomen, we hebben een Chinese scheidsrechter en we gooien rijst op het veld. Dan hebben we een punt minder, maar we spelen 'm over met ons publiek op de flats rond ons veld." De voorzitter gaat ervan uit dat de KNVB alsnog maatregelen neemt tegen Quick Boys. Die club beschouwt de duinen rond het complex als openbaar terrein. De voetbalvereniging kan mensen niet zomaar de toegang ontzeggen. Om supporters een alternatief te bieden, is in de kantine een groot televi siescherm opgehangen, waarop de 36 minuten reste rende speeltijd live te volgen zijn. Tweehonderd man mogen van politie en brandweer binnen en die zijn er ook. Buiten staan er meer. Geen onvertogen woord valt onder de duizend suppor ters die vanaf de duinen het duel volgen. Voor de wed strijd haalt de politie een spandoek weg met de tekst 'KNVB NSB'. „Als je de vereniging een warm hart toedraagt, zeg je er zelf wat van", voegt de agent de fans toe. „Ja Jaap, maar we zagen vanaf hier toch niet wat erop stond", antwoordt een van de bezoekers. Verder is het Woodstock in de duinen. De toeschou wers trommelen, zingen en schreeuwen hun ploeg naar voren. Tevergeefs, zo blijkt. Over de straf van de KNVB hebben ze het nauwelijks. Behalve dat je 'niks hoort als we landskampioen wor den, maar als zoiets gebeurt kom je drie keer bij Studio Sport'. Deze week verwacht Quick Boys een uitspraak in de beroepszaak die de club heeft aangespannen. Pagina R5: 'Een scheids met humor had 'm opgegeten' Pagina Sport: Quick Boys heeft geen rust den haag/milaan/gpd - Een vuurwerk- en waterflesjesbom- bardement maakte het uitspe len van de Champions-League wedstrijd tussen Inter en AC Milan gisteravond onmogelijk. De Duitse scheidsrechter Merk floot voor de eerste keer af na 79 minuten spelen, toen gefrus treerde- supporters van Inter voorwerpen en grote staven Bengaals vuurwerk op het veld gooiden. AC Milan-keeper Dida werd door een vuurpijl op het hoofd en schouder geraakt en raakte geblesseerd. De stand was toen 0-1 in het voordeel van Milan, dat vorige week de eerste wedstrijd al met 2-0 had gewonnen. Scheidsrechter Merk wilde na een afkoelingsperiode van 20 minuten alsnog proberen de beladen wedstrijd, ontsierd door vele keiharde overtredin gen, te laten uitspelen. Maar luttele seconden na de herstart, vloog opnieuw vuurwerk op het veld. Merk besloot daarop de wedstrijd definitief te staken. Een en ander betekent, dat AC Milan van Jaap Stam en Claren ce Seedorf ongetwijfeld door de tuchtcommissie van de UEFA als winnaar van de dubbele Mi lanese derby zal worden aange wezen en dat de blauwzwarten een zware straf tegemoet kun nen zien. De tuchtcommissie kan de Italianen een seizoen uitsluiten van internationaal voetbal en een forse boete uit delen. Vandaag zal er al over de AC Milan-doelman Dida grijpt naar zijn hoofd nadat hij is geraakt door een vuurpijl. Foto: EPA gevolgen van de gestaakte wed strijd worden gesproken. De vlam sloeg definitief in de pan toen Merk om onduidelijke redenen een zuivere goal van Inter-speler Esteban Cambiasso afkeufde. De flesjes en vuurpij len kwamen van de tribune waarop de Inter-fans zaten, di rect achter het doel van Milan- keeper Dida. Die reageerden hun frustratie van een verloren seizoen af, en de vernedering door het AC Milan van Stam en Seedorf. Deze laatste reageerde opmerkelijk laconiek. „Het pu bliek heeft op de verkeerde ma nier zijn emoties afgereageerd. Op het veld was het stevig, maar correct, denk ik. We zijn door, dat is het belangrijkste." In de andere kwartfinale van de Champions League won Bayern München gisteravond met 3-2 van Chelsea. Dat was voor de Duitse club niet voldoende om de semi-fi- nale te halen, aangezien de En gelse opponent het eerste duel met 4-2 had gewonnen. Pagina Sport: Meer over Champions League nM1£lM-r-—- 1 9/11° zw 3 De Leidsch Dagbladbus staat van daag bij de ingang van Archeon in Alphen aan den Rijn. Twee redac teuren zijn bij het rijdende redactie lokaal op zoek naar leuke anekdo tes, opmerkingen en nieuwtjes van zowel de bezoekers van het histori sche pretpark als passanten. De blauwe Citroën is tussen 10.00 en 13.30 uur bij Archeon aanwezig. Lech Walesa kapt met Solidarnosc warschau - De mede-oprichter van de historische Poolse vak bond Solidarnosc. Lech Walesa, heeft zich gisteren van de vak bond afgewend. De 61-jarige Walesa zei voor de Poolse tele visie dat 'we zo ver van elkaar verwijderd zijn geraakt'. De niet door de communistische heer sers erkende - en dus verboden - vakbond Solidarinosc was de eerste vrije vakbond in het toenmalige Oostblok en onder mijnde de greep van de com munisten op de Poolse staat. Walesa was tien jaar leider van Solidarnosc, tot hij in 1990 pre sident van Polen werd. Japan wil meer walvissen schieten Tokyo - Japan is van plan eind dit jaar zijn walvisjacht uit te breiden. Bij de vangst 'ten be hoeve van de wetenschap' gaat het land niet alleen tweemaal zoveel dwergvinvissen vangen, maar ook meer soorten bejagen dan de huidige vier. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. In 1986 werd de internationale walvisvaart verboden. Maar Ja pan, waar walvis vlees als deli catesse geldt, vond een gat inde wet: Het land zette het jagen voort 'voor wetenschappelijke doeleinden'. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Zorgverzekeraar weigert oudere en chronisch zieke den haag/gpd - Zorgverzeke raars weren ouderen en chro nisch zieken. Dat concludeert de Nederlandse Patiënten en Consumenten Federatie. De fe deratie opende in december een meldpunt voor mensen die problemen hebben met hun overstap naar een andere zorg verzekeraar. In totaal kwamen 841 reacties binnen, waaronder 675 overstapproblemen. Driekwart van de bellers slaag de er niet in een aanvullende verzekering te nemen of van verzekeraar te weigeren. Tach tig procent van hen heeft een chronische aandoening.' Hoe ouder, hoe groter de moeite van verzekeraar te wisselen, volgens de NPCF. Verder worden mensen die de premie voor hun ziektekosten verzekering niet of te laat beta len vanaf volgend jaar hard aangepakt. Zorgverzekeraars weigeren wanbetalers dan aan vullende verzekeringen en stu ren in een vroeg stadium incas sobureaus en deurwaarders op hen af. Ook overleggen zorgver zekeraars met minister Hooger- vorst van volksgezondheid over het opstellen van een zwarte lijst, waarin bijna alle maat schappijen inzage hebben. Hiermee willen verzekeraars voorkomen dat ze geconfron teerd worden met nog meer wanbetalers als in 2006 de ba sisverzekering ingaat. Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! De-betaal automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) I Geboortedatum: ttMMHalrwitag I Uitsluitend bij automatische incasso J Stuur deze bon op in een ongefrankeer- I de envelop naar Leidsch Dagblad, ta v. I afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) 1 E-mail lezersservices hdc nl of surf d.nl I bieding is geldig tot 31 n I vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1