REGIO Raad wil meer bomen terugplanten Voorschoten strijdt voor ondertunneling Nll-west BBi ïorhout bekritiseert tsvoorstel Teylingen Ruzie in de familie? 'We waren al jaren op zoek naar een boerderij' Jinevylle: kheb ||ets met *n Tam' R3 Provincie: geen alternatief voor opstelspoor bij Zoeterwoude gnroute derdorp IP - De leerlingen uit ran alle plaatselijke ba- n en wethouder Mol- hebben de primeur. Zij irgenmiddag de eerste rpse bomenroute. Die wij s het bomenpad in ing loutkamp en gaat ver- 1 m de Vogelwijk, Ouder- foorhof over een lengte ion lometer. Voorzitter aavan de stichting tot Be- nn ierdorpse Bomen id; ligt voor de start het an implaar van een bijbe en oekje over de route. e is vanaf vrijdag tij- üj ningsuren te verkrij- len jt Milieu Educatief woensdag 13 april 2005 »g tan Leefmans ,p$p D door Joris Rietbroek voorschoten - Voorschoten schreeuwt het van de daken. Als Zuid-Holland straks besluit de toe komstige nieuwe rijksweg 11-west dwars door de gemeente aan te leg gen, dan verdient een ondergrondse weg in een tunnel onder de Korte Vliet en de Oude Rijn door zeker een kans. Gisteravond presenteerde de gemeente in hotel de Gouden Leeuw enkele uitkomsten van een studie naar deze mogelijkheid aan haar ei gen raadsleden en aan diverse be stuurders uit de regio. Zuid-Holland onderzoekt momenteel hoe en waar de nieuwe Rijksweg 11- west binnen nu en tien jaar moet worden aangelegd. Deze zogeheten Rijnlandroute moet straks de A4 en de A44 met elkaar verbinden. De pro vincie denkt dat de aanleg van een weg door het dorp de goedkoopste en meest praktische oplossing is. Voor schoten is niet te porren voor dit plan dat veel overlast met zich mee zou brengen voor de inwoners. De ge meente pleit daarom voor een tunnel onder de Korte Vliet en de Oude Rijn door. Een andere mogelijkheid die de provincie nog in onderzoek heeft is de bouw van een verdiepte tunnelbak op de plek van de Churchilllaan en de Lelylaan in Leiden. Het zogeheten 'Korte Vüettracé' biedt volgens Voorschoten veel voordelen boven de andere twee opties. Zo zou de ondertunnelde weg verkeersdruk te in het dorp zelf voorkomen en de Papenwegse polder blijft onaange tast. Verder zou het een prima toe gangsweg zijn naar het centrum van Leiden en het verkeer dat in Leiden moet zijn, kan de Churchilllaan ont wijken waardoor het daar minder druk wordt. De weg zou namelijk makkelijk kunnen aansluiten op het Leidse wegennet tot vlak bij het cen trum, aan de Haagweg bijvoorbeeld. „We zeggen niet dat de provincie on ze variant straks per se moet kiezen", aldus burgemeester Verver. ,,Maar we willen wel dat de provincie dit alter natief serieus bekijkt. Het is een reële en uitvoerbare oplossing en een uit stekend alternatief voor de hele re gio." De gemeente denkt bij een tunnel overigens niet aan boren, want dat zou een bijzonder dure en moeilijk te realiseren operatie worden. In dat ge val zouden onder meer alle bruggen over de Korte Vliet en de Oude Rijn gesloopt moeten worden. De ge meente heeft daarom het idee om een tunnel te bouwen op een diepte van 3,5 meter. Dit zou zowel in het water als direct naast de Korte Vliet kunnen en de tunnel zou zelfs relatief eenvoudig onder de bruggen door gebouwd kunnen worden. Ingenieur Droog, werkzaam bij de gemeente, denkt dat het Korte Vliettracé 'verras send goedkoop' kan uitpakken. „Een tunnel onder Voorschoten door, wat ook een mogelijkheid is, zou onge veer net zo duur zijn als een tunnel in of naast de Korte Vliet", zegt hij. De provincie bericht overigens mor gen tijdens een bijeenkomst in hotel de Gouden Leeuw in Voorschoten over de huidige stand van zaken om trent de Rijnlandroute. Wethouder Horlings (verkeer) legt het Voorscho- tense plan dan ook voor en hoopt maar dat Zuid-Holland er enthousi ast over is. „Het zou mooi zijn als de provincie dan meteen weet of ze onze variant serieus gaat bestuderen." - Een artikel in deze a'aitr café Tam Tam viel op zijn dak. Burge- ïerfonnevylle van Leider bij terugkeer van va- wi :onfronteerd met her- e-; lantijgingen en een v.i loor exploitant Hylke bnnevylle ontkent stele gemeente een lang- da inflict heeft met ge rei tfé, maar van een per- el betrokkenheid bij de int i, zoals gesuggereerd Hi ma, is geen sprake, irijl slemaal niets met aldus de burge- jdt 1 de plaatselijke over- ni ;elen nu al dertien over vergunningen, ;en, voorwaarden en naten. De exploitant mbtelijke aandacht zaak aan de Zijlbaan ital politiecontroles portioneel. Postma dat de burgemeester jrijke stem daarin ieed zelfs aangifte zich door de burge- oelt belemmert in zijn ering. Zonnevylle at allemaal met klem. hier gewoon om het nvan wetten en re- hj< ar laat de gemeente ^orstaan. Als ik na een et advies krijg om aan te schrijven dan mijn handtekening Water en grasveld is niet voldoende' g is Postma niet on- 'r0 ruk van de diverse 111 fingen en in één geval b( lanwezigheid van d* ïaten in zijn café - n elijk van de rechter. 's de gemeente 110 ir een voorschrift niet 1 eleefd en als omwo- tf agen om handhaving, 131 we daar als lokale er vat aan te doen. Uit- leslist dan de rechter, is het.", aldus Zonne- de tijd verstrijkt en neente maar niet lukt ïdrijf te veranderen, öna gesterkt in zijn en dat hij zich wél aan iriften houdt. Zonne- t daar niet mee eens. t inderdaad lang, e7it hem in allerlei be- flijkheden. Niet iets emeente kan verwij- er geval wil ik het |ke aspect uit deze hebben." Karen van de Ven: „We hebben gekozen voor de rigoureuze aanpak. We wilden alles in een keer laten opknappen en er direct in trekken." Foto: Henk Bouwman Familie Van de Ven wint Oud Alkemade prijs voor restauratie Hertogshoeve door Joris Rietbroek RijpwETERiNG - Niemand weet precies hoe lang de Hertogshoeve aan de Achter- dijk in Rijpwetering er al staat. De stich ting Oud Alkemade vermoedt dat de fraaie, karakteristieke boerderij al bijna 400 jaar oud is. Op een kaart van het Hoogheemraadschap van Rijnland uit 1615 staat op de plek aan de Achterdijk name lijk al een erf met huis ingetekend. Vorig jaar is deze boerderij in precies 200 dagen tijd compleet gerenoveerd. De niéuwe be woners, Mart en Karen van de Ven en hun vier kinderen hebben dit zo goed gedaan dat zij er morgen de Oud Alkemadeprijs 2004 voor krijgen. Deze jaarlijkse prijs is bestemd voor per sonen die met eigen middelen en zon der subsidie een beeldbepalend pand in Alkemade in de oorspronkelijke staat herstellen. Het grote avontuur van de re novatie van de Hertogshoeve begon op een ochtend in het voorjaar van 2003, toen Karen van de Ven in haar vorige woning in Nieuwe Wetering een tele foontje kreeg van een bevriende boerin. Die wist te vertellen dat de Hertogshoe ve te koop zou komen te staan, toevallig de boerderij waar het oog van Van de Ven al vaker op was gevallen als ze er langs fietste. „We waren al jaren op zoek naar een boerderij, het liefst aan het wa ter", vertelt de nieuwe, trotse eigenares van de Hertogshoeve. „De volgende ochtend hadden we al een afspraak met de verkoper. Drie weken later was het koopcontract getekend." Het echtpaar kon toen nog niet meteen beginnen met het opknappen. De Her togshoeve is namelijk al sinds 1954 een rijksmonument en dat betekent dat er veel gepraat moest worden met Monu mentenzorg en de gemeente Alkemade voordat de renovatie kon beginnen. „Ie mand van Monumentenzorg legde ons uit wat dat betekent, eigenaar zijn van een rijksmonument", herinnert Van de Ven zich. „Dan kun je niet alles met je pand doen wat je van plan bent. We wil den bijvoorbeeld een extra dakkapel maken, maar dat kon dus niet. Dat past namelijk niet bij het authentieke dak van de boerderij." Toen de hele papierwinkel geregeld was, kon het werk met de hulp van een aan nemer en een bevriende architect in fe bruari 2004 beginnen. Van de Ven: „Bin nen 20 minuten waren we eruit met de architect. We wisten van te voren al pre cies hoe we de boerderij wilden indelen en inrichten." De familie had dan ook geen zin in een jarenlange verbouwing. „We hebben gekozen voor de rigoureu ze aanpak. We wilden alles in een keer laten opknappen en er direct in trek ken." Een grote woonkeuken op de plek waar voorheen de slaapkamer en een keuken zaten is nu het centrale punt in het huis. De balken aan het plafond zijn authen tiek, evenals de ondersteuningen - de zogeheten standvinken - in de stal en de meeste kozijnen in de boerderij. De pla- vuizenvloer op de gehele begane grond komt niet uit het pand zelf. Via internet vond Van de Ven wel een antiquair die 250 jaar oude plavuizen per meter ver kocht. Verder is de hoger gelegen opka mer van de boerderij weer in ere her steld, al doet die tegenwoordig dienst als werkkamer. En ook de kelder - die sinds de jaren zeventig van de vorige eeuw vol lag met puin - wordt weer gebruikt. „Al het puin is uit de kelder geschept, krui wagen na kruiwagen", vertelt Van de Ven. „Daardoor werd de originele pla- vuizenvloer weer zichtbaar. We vermoe den dat vroegere bewoners de muur tus sen de opkamer en de voorkamer in de kelder hebben laten omvallen." De hele opknapbeurt nam precies 200 dagen in beslag, tot het schilderwerk en de stoffering aan toe, zodat de familie begin oktober 2004 haar intrek kon ne men in de Hertogshoeve. „De 50ste ver jaardag van mijn man hebben we eind november met een gala gevierd in de stal", zegt Van de Ven. „Dat was voor ons een goede reden om alles na de ver huizing direct op z'n plek te zetten. Je moet meteen goed kunnen zien hoe je woont, toch?" door Janneke Dijke leiderdorp - Er moeten in Lei derdorp veel meer bomen wor den teruggeplant dan wethou der Molkenboer van plan is. Een meerderheid van de plaatselijke politiek kraakte gisteravond zijn groencompensatieplan, dat ga randeert hoeveel groen er wordt aangelegd rondom rijksweg A4 ter compensatie van de duizen den gekapte bomen. Op Molkenboers eigen partij, de PvdA, na viel elke partij het uitgangspunt van het groen compensatieplan aan. 'Groen voor bomen' is het motto. Ge kapte bomen hoeven niet per se vervangen te worden door nieuwe exemplaren, maar kun nen ook gecompenseerd wor den door een vijver of een gras veld. Een slecht idee, vindt de raad. Vogels die in bomen hui zen kunnen niet wonen in gras of water en zullen dus verdwij nen. Bovendien worden de uit laatgassen van het snelwegver- keer niet gezuiverd door gras of struiken, en wel door bomen. De massale kap van bomen rondom de rijksweg, nodig voor de bouw van bedrijven en wo ningen, is al geruime tijd aan de gang. Dat er straks rondom de snelweg geen ruimte meer is voor hetzelfde aantal bomen, begrijpen de raadsleden. Maar om 22 procent minder groen aan te planten en daarvan slechts een klein deel bomen en veel water, dat valt niet in goe de aarde. Het was voor het eerst in lange tijd dat de politiek het zo mas saal opnam voor de bomen. Di verse natuurverenigingen in Leiderdorp komen al geruime tijd in het geweer tegen de kap- vergunningen. Zij zijn teleurge steld, omdat ze vinden dat hun inbreng niet is terug te vinden terwijl de gemeente zegt dat het in samenspraak met de groen- clubs is opgesteld. Wethouder Molkenboer rea geerde boos op de tegenstand die hij van in de gemeenteraad ondervond. Volgens hem is er gewoon geen plek om meer bo men aan te planten in het ge bied rondom de snelweg. „Aan deze notitie kan ik geen spetter veranderen. Het is niet haal baar om alles te compenseren. We compenseren al een stuk meer dan we wettelijk verplicht zijn." Hij voegde eraan toe dat de voortgang van de bouwpro jecten rondom de A4 in het ge drang komt als dit plan niet wordt onderschreven. Diverse raadsleden voelden zich door deze opmerking voor het blok gezet. Wat heeft het dan voor zin hierover te praten, klonk het. Omdat Molkenboer zijn plan niet wil veranderen, komt er een aanvulling op. Alleen dan wil de raad op 6 juni akkoord gaan. De 'compensatiebomen' hoeven van de politici namelijk niet allemaal in de buurt van de snelweg geplant te worden. „Langs de N445 en de N446 kunnen meer bomen geplant worden dan er nu staan", aldus CDA'er Van Huut. In het aan vullende plan komt te staan waar in Leiderdorp nog plek is voor de aanplant van bomen. (advertentie) Bedrijfsopvolging, het meest bela den begrip binnen familiebedrijven. Hoe houden we de familie bij elkaar en het bedrijf op koers? Bekijk de checklist op www.agt.nl en informeer o.a. naar het familiestatuut. Arenthals Grant Thornton accountants cn adviseurs van der Veer ?eif/SASSENHEIM - Het tel voor de fusie van de Warmond en Sas- 00deugt niet. Het is ge- ei p onjuiste informatie, irs ragen en niet com- dij schrijft de Voorhout- te iteraad aan de Twee rn die in de loop van dit itii beslissen over de fu- m drie gemeenten. )7 iken geleden werd het tel voor de fusie van 4e bekendgemaakt. Het ai elt daarin de Tweede "■oor om de drie ge- a< samen te voegen tot :ii nte Teylingen. Daarbij een de grens met .ei t gewijzigd. Grenswij- d (net Alkemade, Rijns sse moeten na de fu- lar eens door de pro lulden bekeken, n borhout wordt in het ai tel uitgegaan van on- onvolledige informa- dt niet gerept over de in Voorhout en War- 53 de enquête in Sassen- ;si aruit blijkt dat een meerderheid van de bevolking van de drie dorpen tegen een fusie is. Ook wordt voorbijge gaan aan de komst van de bouw van een station op de grens van Sassenheim/War- mond. Warmond wil, volgens Voorhout, 3000 huizen bouwen in de Klinkenbergerpolder waardoor de bevolking met 7000 inwoners toeneemt. Dat betekent dat een belangrijk deel van de problemen van War mond is opgelost. Een ander punt dat de Voor- houtse raad aankaart is het feit dat in het wetsvoorstel sprake is van gebrek aan bestuurskracht bij de gemeente Voorhout. Dat wordt in de brief van de ge meenteraad ontkend. De ge meentelijke organisatie is niet kwetsbaar, heeft voldoende ruimte voor specialisatie en kan zich goed op de arbeidsmarkt weren. Het argument dat Sassenheim en Voorhout, door de bouwtaak van Voorhout, aan eikaar groei en klopt ook niet. Voorhout bouwt juist aan de westkant van het dorp en niet aan de Sassenheimse kant. Voorts zijn Voorhout en Warmond niet op elkaar georiënteerd, ze delen zelfs geen enkele grens. War mond wordt van Sassenheim en Voorhout gescheiden door de rijksweg A44. Oegstgeest zou voor Warmond een veel logi scher fusiepartner zijn, aldus Voorhout. De Warmondse raad heeft dat eerder ook aangege ven, maar de provincie heeft daar een stokje voor gestoken. Oegstgeest moet meehelpen om de grootstedelijke proble matiek van Leiden op te lossen, citeert Voorhout uit een provin ciaal schrijven. Voorhout vindt voorts dat de fusie niet goed is afgewogen, omdat geen duidelijke beslis sing is genomen over de gren zen van Teylingen. Ook het feit dat niet gekeken wordt naar de toenemende lastendruk voor de burgers van Teylingen stoort de Voorhoutse gemeenteraad. De brief aan de Tweede Kamer is ook naar de Vaste Kamer commissie gestuurd. Die praat naar verwachting nog deze maand over de herindeling van Voorhout, Sassenheim en War mond. zoeterwoude - Er is geen seri eus alternatief voor de aanleg van een opstelterrein voor 25 treinstellen voor de Rijn Gouwe Lijn bij Zoeterwoude. Dat stelt gedeputeerde Van Nieuwenho- ven in antwoord op vragen uit Provinciale Staten. De opstel sporen moeten komen in de natuurstrook tussen de spoor lijn Leiden-Utrecht en rijksweg 11, omdat dit de beste plek is. De plek in de polder is ideaal, omdat het precies aan de rand van Leiden ligt en in Leiden tij dens de spits de meeste trein stellen nodig zijn. In de stad gaat de Rijn Gouwe Lijn in de spits acht keer per uur rijden, in het buitengebied 'slechts' vier keer per uur. Bovendien is het mogelijk om vanaf een opstel- spoor op het Leidse 'stads- spoor' te komen zonder gebruik te maken van het NS-spoor. Dit heeft als grote voordeel dat de lege ritten straks niet allemaal apart aangemeld hoeven wor den bij het beveiligingssysteem van ProRail. Nu verplaatsing van het opstel- spoor voor de provincie een ge passeerd station is, blijft over het zoeken naar een zo goed mogelijke inpassing van de in frastructuur. Volgens Van Nieu- wenhoven is er een aantal ma nieren om de pijn in Zoeter woude te verzachten. Zo kun- In de natuur strook tussen de spoorlijn Leiden- Utrecht en de rijksweg n waar nu nog koeien grazen, moet een opstelterrein ko men voor de Rijn Gouwe Lijn. Foto: Henk Bouwman nen de opstelsporen direct naast het bestaande spoor wor den aangelegd zodat er tussen de NI 1 en het complex nog vol doende overblijft van de be staande natuurstrook. De werk plaats die ruimte moet bieden voor zes treinstellen en ergens bij het opstelspoor een plek moet krijgen, zou gecombi neerd kunnen worden met het transferium dat in de toekomst bij de aansluiting van de Nil op de A4 moet komen. Daar naast wordt gekeken naar de mogelijkheid om de werkplaats zo te ontwerpen dat hij nauwe lijks opvalt in het landschap. Hoe het opstelspoor en de werkplaats er precies uit komen te zien, zal mede afhangen van een onderzoek naar de ecologi sche waarde van de natuurs trook. Binnenkort wordt begon nen met dat onderzoek waarbij precies moet worden bepaald welke planten en dieren er in het gebied voorkomen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15