Dexia schikt effectenzaak met klanten ECONOMIE Arbeidsinspectie bekijkt aanpak agressie in winkels Huizenmarkt stabiel Financiën kerk kopzorg voor nieuwe paus tol levert liljoen op jW'l actie J banktarief rd aan hulp Ie Wereld Lakt haast ichograaf niers leggen en werk neer el: Stop er met maïs !r kippen jroor de pest loerder Syntus ationaal Brussel zet spoed achter steun Rover Interpolis: Veel brandschade door drogers Rijstdouche Recordaantal passagiers Nederlandse luchthavens Air France-KLM: scherpere ticketprijs Ruzie om exploitatie Betuwelijn )e op 1 januari inge- leffing voor vracht- de Duitse snelwegen eerste honderd da- iljoen euro opge- t heeft minister Stol- nsport gisteren tegen -zender ZDF ge schat dat aan het et jaar minstens de rie miljard euro is ge- en misschien wel 20 »eer. De opbrengst zal Jbruikt voor verbete- 'je infrastructuur. '1. Tweede-Kamerlid l de PvdA wil dat mi- b van Financiën in fkomt tegen plannen ||te banken om de ta- Jr het betalingsverkeer pi. De PvdA'er rea- latingen van Post- jcteur Hagenaars in dinsdag 12 april 2005 flHEM - Openbaar ver- Htschappij Syntus mag Wederland over het IJjden. Het regionale 'n busbedrijf heeft van ctie Verkeer en Water- W) een landelijk zoge- 'eiligheidsattest gekre- de weg naar spoorver- trajecten door het hele eenvoudigt. Syntus ziet (t als een erkenning veilige vervoer van het naakte de vervoerder bekend. 'e westerse landen vorig jaar 78,6 miljard "n ontwikkelingshulp Dat was het hoogste lat zij hieraan ooit heb- ;d en betekent een van 4,6 procent ten op- an het jaar ervoor. Dat Organisatie voor Eco- ihe Samenwerking en j'| :e'ing (OESO) bekend- den haag/anp - De Arbeidsinspectie voert tot en met november een onder zoek uit naar de maatregelen die winke liers nemen tegen agressie en geweld door klanten. Het ministerie van sociale zaken meldde gisteren dat de inspecteurs de komende maanden 450 winkels bezoeken. In de detailhandel is ongewenst gedrag van klanten een toenemend probleem en een belangrijke oorzaak van ziekte verzuim. Driekwart van het winkelper soneel krijgt te maken met winkeldief stal. De helft van de werknemers krijgt te maken met mondelinge bedreigingen. Eén op de tien wordt slachtoffer van li chamelijk geweld. Stress, depressiviteit, slapeloosheid en langdurig ziekteverzuim kunnen het ge volg zijn voor de werknemers die zijn lastiggevallen. Bedrijven hebben vaak plannen op papier gezet en maatregelen genomen om agressie en geweld in de winkels aan te pakken. De ondernemers onderkennen het be lang van zaken als elektronische beveili ging van artikelen, kassa's die onaan trekkelijk zijn voor criminelen omdat er nooit grote geldbedragen in zitten, cur sussen voor het personeel en de inzet van voldoende menskracht. De uitvoe ring laat echter nogal eens te wensen over. De Arbeidsinspectie brengt tot en met november in kaart welke maatregelen winkeliers in de praktijk toepassen en welke niet. Daardoor moet duidelijk worden welke oplossingen goed werken. Zodra het onderzoek is afgerond, gaat de inspectiedienst met de branche pra ten over het verbeteren van de aanpak van geweld en agressie. In 2006 volgen nieuwe controles om te kijken of de win keliers zich aan de afspraken houden. ten opslag op de |s of een andere ta- ing overweegt. jrg - Europees Com- rrot (Verkeer) is te il van de digitale ta- tei hij gisteren in het [Parlement. Hij bindt |de strijd aan met de .pmmissie van het eu- ^nt, dat uitstel wil. De hograaf moet de i beroepschauf- controleren dan het rtonnen schijfje. Op |>ten alle chauffeurs rten hebben, voor 5 boeten de tachogra- bebouwd in alle s en bussen. jirca tweehonderd ho- febben volgens FNV fcten gisteren voor drie Iwerk neergelegd in pn Brabant. De vak- jeert sinds vorige 1 stakingsacties de irs terug te krijgen aan pfel. Bestuurder Bal- n FNV Bondgenoten Idat vandaag meer sta- Jpij het actiepunt in Hlen inschrijven. De baat nog een aantal Jflangs om op te roe: |De Europese Com- prweegt een tijdelijk bod van veevoer met li voorstel komt van- Lprake in de vergade- de commissie, het be- 3 de Europese Unie. Dg is de onduidelijk- 1 Amerikaanse maïs. I mogelijk het gene- Igepaste type BT-10 dat lEuropese Unie is toe feen-zaadfabrikant heeft het zaad sinds lsievelijk geleverd aan nse boeren. Het vee lmals is belangrijk voor ndse varkenssector. Nederland heeft minder kippen dan Dgelpestcrisis van >r de uitbraak waren er miljoen dieren. Vorig het Centraal Bureau itatistiek 86 miljoen de strijd tegen de vo- ie van maart tot en 1003 in Nederland zijn meer dan 30 mil- len, kalkoenen en an- nvee gedood. De perio- )a is gebruikt om de ge- edrijven op te bouwen. brussel/anp -De Europese Commissie beslist zeer snel over Britse staatssteun aan het noodlijdende MG Rover. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie gisteren aangekondigd. Brussel verwacht binnen 24 uur de formele melding van het Britse voornemen om financië le steun te geven. Lidstaten mo gen officieel geen staatssteun verstrekken voordat de Europe se Commissie hierover is inge licht. Die zal zich echter flexibel opstellen aldus de woordvoer der, gezien de weinige tijd die voorhanden is. Het geld mag dan al betaald worden voor de formele goedkeuring. De Britse regering heeft autofa brikant MG Rover, waarvoor faillissement dreigt, zondag bij na 9,5 miljoen euro aangebo den om ontslagen te voorko men. Door de financiële injec tie hoeft maandag niemand te worden ontslagen. Europees Commissaris Verheu gen (Industriebeleid) noemde de crisis bij het concern een 'probleem veroorzaakt in het verleden'. tilburg/anp - Het gebruik van wasdrogers veroorzaakt jaarlijks tussen de 450 en 500 branden in woningen. Interpolis schat de totale schade op zo'n vijf miljoen euro. Het verzekerings bedrijf heeft dit gisteren be kendgemaakt. Volgens Interpo lis, dat zich baseert op eigen onderzoek, zijn de meeste branden door wasdrogers het gevolg van onvoldoende aan dacht voor onderhoud en on voldoende toezicht. In wasdrogers hoopt zich stof op. Als de stofvlokken niet gere geld worden verwijderd, kun nen deze in contact komen met het verwarmingselement. On voldoende toezicht zorgt er daarnaast voor dat (beginnen de) branden niet tijdig worden ontdekt. Wasdrogers staan vaak uit zicht, zoals op zolder of in de berging. Ook laten veel men sen het apparaat 's nachts draaien om te kunnen profite ren van goedkope stroom. den haag/gpd - Dexia heeft 450 beleggers in aandelenleasepro- ducten een individuele schikking aangeboden. Of ze daarmee ak koord gaan, is nog maar de vraag. „De schikking voldoet niet aan onze doelen", zegt Jos Westmeijer van Stichting Lea seleed, die de betrokken beleg gers vertegenwoordigt. Alle gedupeerde beleggers heb ben jaren geleden op advies van financieel intermediair Spaarselect een zeer risicovolle combinatie van beleggingspro ducten gekocht. Kapitaal van een beleggingsrekening ge bruikten ze voor de aankoop van beleggingsfondsen en voor het aangaan van een lease- overeenkomst. De bedoeling was dat uit het rendement op de aangekochte beleggings fondsen gedurende minimaal vijf jaar de rentebetalingen van de leasecontracten konden worden voldaan. Volgens Westmeijer zorgden de tegenvallende resultaten van de beleggingsfondsen en de maan delijkse onttrekkingen voor de leasecontracten ervoor dat de beleggingsrekeningen na 2,5 jaar al leeg waren. „De door Spaarbeleg geadviseerde com binatie was nog gevoeliger voor een daling van de aandelen markt, dan de toch al risicovolle aandelenleaseproductenzegt hij. „Toen het kapitaal op de beleggingsrekeningen op was, draaiden beleggers zelf op voor de maandelijkse lasten van de leaseproducten, die opliepen tot 700 euro. Sommige gedu peerden hadden het depot ge vuld door een extra hypotheek op hun huis te nemen. De extra rentelasten daarvoor, kwamen daar dan nog eens bovenop." Volgens Dexia-woordvoerder Gelder heeft de bank de schik king aangeboden omdat de be trokken beleggers uitzonderlijk zwaar getroffen zijn. „Dit staat los van alle andere zaken die spelen tussen Dexia en teleur gestelde leasebeleggers zegt hij. „Dexia is sinds december vorig jaar in onderhandeling met de advocaten van Lea seleed. Wij gaan ervan uit dat de zaak voor deze 450 beleggers nu tot tevredenheid van alle be trokkenen is afgehandeld. Westmeijer is daar nog niet zo zeker van. „Het schikkingsvoor stel van Dexia haalt het niet bij onze doelstellingen: volledige kwijtschelding van de rest schuld en terugbetaling van mi nimaal de helft van de oor spronkelijke inleg", zegt hij. Toch heeft hij het voorstel met een neutraal advies voorgelegd aan de betrokken leden. „Die mogen zelf beslissen of ze er mee akkoord gaan. We zullen zien wat hun reactie is." Ondertussen probeert oud-pre sident Duisenberg van de Euro pese centrale bank, nog steeds om de grootste groep gedu peerde leasebeleggers en Dexia bij elkaar te brengen. den haag - Novib dumpte gisteren rijst op de stoep van minister Brinkhorst van Economische Zaken. Met de dumpactie protesteert de ontwikkelingsorganisatie tegen het openbreken van de landbouw markten. Rijke landen dumpen hun landbouwoverschotten, waar door arme boeren niet meer in hun levensonderhoud kunnen voor zien, stelt de internationale ontwikkelingsorganisatie Oxfam, waar aan ook de Novib is geliëerd. De rijstdumping bij het ministerie is een onderdeel van een wereldwijde actie. Daaraan doen veel be roemdheden mee, zoals Desmond Tutu en Bono van de popgroep U2. In Nederland staan Katja Schuurman, Troy Douglas, Edwin Evers en Floortje Dessing op de barricade. Foto: GPD/Harmen de Jong parijs/anp - Door efficiënter tickets aan de man te brengen, verwacht Air France-KLM de concurrentie flink dwars te kunnen zitten. In verschillende landen gaan kantoren van bei de maatschappijen nauwer sa menwerken of worden ze sa mengevoegd. Air France-KLM denkt de ko mende vier jaar zeker 92 mil joen euro te besparen bij de verkooporganisatie voor tickets. Afgelopen jaar bedroeg die be sparing al 8,3 miljoen euro, dit jaar moet dat 29 miljoen euro zijn. „We werken efficiënter sa men, waardoor we de kosten omlaag kunnen brengen", zei P. Gregorowitsch, bij KLM ver antwoordelijk voor het passa giersvervoer, gisteren. In bijvoorbeeld Duitsland wil Air France-KLM de aanval ope nen op de Duitse luchtvaart maatschappij Lufthansa, die onlangs heeft aangekondigd de Zwitserse branchegenoot Swiss over te nemen. „We willen de kracht van beide merken inzet ten tegen Lufthansa", aldus Gregorowitsch. Air France-KLM zegt een moge lijk samengaan van de concur renten niet te vrezen. „We heb ben nu een marktaandeel in Europa van 27,7 procent. Luft hansa en Swiss krijgen een marktaandeel van 21 procent. We zijn blij dat we nu harder worden aangespoord om num mer een te blijven", verklaarde Gregorowitsch. Ook prijsvechters als Easyjet en Ryanair zullen volgens Grego rowitsch last krijgen van een ef ficiënter Air France-KLM. Lage re kosten brengen lagere ticket prijzen met zich mee. „Binnen Europa zullen we hard vechten om de passagier die normaal gesproken naar een prijsvechter zou gaan." Volgens Gregorowitsch leeft er in de luchtvaartbranche de angst dat Air France-KLM met hun sterke marktpositie de tic ketprijzen zullen dicteren. Maar die angst is ongegrond, aldus de KLM'er. Bier en wijn terug bij KLM Goedkoop vliegende passa giers bij de KLM krijgen hun gratis bier en wijn terug. Met dit besluit wil de KLM de zelfde service gaan bieden als fusiepartner Air France. Tot ongenoegen van veel rei zigers besloot de Nederland se vliegmaatschappij in 2003 de drank in de economyclass af te schaffen om kosten te besparen. Een datum voor de herinvoering kon de KLM gisteren nog niet geven. Eerst moet met de vakbon den worden onderhandeld, aangezien die aan boord een hogere werkdruk voorzien. voorburg/anp - De luchtha- vens in Nederland hebben vo rig jaar een recordaantal reizi gers verwerkt. Ruim 44,5 mil joen reizigers gingen in 2004 via Schiphol en de diverse regiona le vliegvelden naar hun bestem ming. Een jaar eerder waren dat er nog 41,2 miljoen. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren publiceerde. De meeste passagiers, dertig miljoen, bleven in Europa, de rest zat aan boord van inter continentale vluchten. Het pas sagiersvervoer in Europa groei de de afgelopen jaren vrijwel constant, ondanks de oorlog in Irak, de uitbraak van de SARS- epidemie en de aanslagen in de Verenigde Staten op 11 septem ber 2001. Het passagiersverkeer van en naar Azië en Noord-Amerika toonde herstel na een forse dip in de afgelopen jaren. Afrika, dat een relatief klein aandeel heeft in de wereldluchtvaart, toont al jaren mooie groeicij fers. Sinds 1997 nam de reizi- gersstroom van en naar dat continent toe met 60 procent naar ruim twee miljoen men sen. Het goederenvervoer bereikte net als de burgerluchtvaart een recordhoogte dankzij een toe name van 20 procent. In totaal werd er in 2004 bijna 1,5 mil joen ton vracht vervoerd via Nederlandse luchthavens. Bijna alle (95 procent) luchtvracht van en naar Nederland heeft een bestemming of vertrekpunt op een ander continent. De economische groei in Aziati sche landen. Chma voorop, is zichtbaar in de vrachtcijfers. Meer dan de helft van het vrachtvervoer gaat van en naar Azië. Japan, China, Hong Kong, de Verenigde Arabische Emira ten en Israël zijn goed voor de meest omvangrijke goederen stromen. den haag/gpd - De huizen markt toonde zich in de eerste drie maanden van dit jaar zeer stabiel. De Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) heeft een gemiddelde prijsstij-» ging gemeten van 0,8 procent. Vooral goedkopere huizen de den het goed en noteerden de hoogste prijsstijgingen. Volgens de makelaarsvereniging wordt dat veroorzaakt door 'een ge zonde vraag naar woningen aan de onderkant van de markt'. De NVM, betrokken bij zeventig procent van de transacties op de woningmarkt, voorspelt dat de prijzen van koophuizen in het tweede kwartaal gelijke tred zullen houden met de inflatie. De inflatie ligt momenteel iets onder de twee procent. Volgens NVM-voorzitter Smit blijven de huizenprijzen iets stijgen, als gevolg van de zeer lage rente en het licht oplopende consumen tenvertrouwen. De huizen markt was in januari, februari en maart tamelijk rustig, wat gebruikelijk is voor het begin van het jaar. Er werden veel minder woningen te koop aan geboden dan in het laatste kwartaal van vorig jaar. Dat het totale aanbod toch steeg met 2 procent, komt doordat er min der transacties waren. Ten op zichte van het laatste kwartaal van 2004 werden 10 procent minder woningen verkocht. Vergeleken met het eerste kwartaal van 2004 is er wel sprake van een stijging van het aantal verkochte woningen, en wel met circa 1 procent naar 31.663. Ten opzichte van de eerste drie maanden van 2004 is het aantal verkopen wel toe genomen: met circa 1 procent naar ruim 31.000. De hoogste gemiddelde prijs stijgingen werden in de afgelo pen maanden gemeten in de regio-Zeeland (plus 5 procent), de regio Zutphen (plus 4,2 pro cent), de regio Breda (plus 4,1 procent) en de regio Den Haag (plus 2,7 procent). Dat waren stijgingen die ruim boven de in flatie lagen. Volgens de NVM hebben een verdieners nog altijd grote moeite om een betaalbaar huis te vinden. Zij zoeken noodge dwongen aan de onderkant van de markt. Heilige Stoel in rode cijfers na verliezen met beleggingen wisselmarkten door Mare Laan den haag/gpd - Towrail (een consortium van Nederlandse en Duitse bedrijven) is verbijs terd over het besluit van minis ter Peijs (Verkeer) om een tijde lijke exploitatie van de Betuwe route per 2007 toe te kennen aan overheidsbedrijf ProRail. Towrail heeft bij de minister aangegeven dat het de spoorlijn binnen vijf jaar winstgevend kan exploiteren, ProRail geeft die garantie niet. Towrail wil di rect met de verschillende partij en in overleg om nog eens dui delijk te maken hoe de Betuwe lijn volgens hen rendabel kan draaien. In het voorstel van de minister doet ProRail de exploi tatie en heeft het Havenbedrijf een adviserende rol. De over heid blijft garant staan voor de risico's, omdat er volgens de minister nog te veel onzekerhe den kleven aan het volledig commercieel uitbaten. Amsterdam - De Heilige Stoel, het hoofdkantoor van de katho lieke kerk, leed vorig jaar een verlies van 9,6 miljoen euro op een omzet van 204 miljoen, zo blijkt uit het laatste jaarverslag dat onder Johannes Paulus II is gepubliceerd. Een van de oor zaken van het verlies was een verkeerd uitgevallen gokje op de wisselmarkten. De misser sloeg een gat van 32,8 miljoen euro in het vermogen. De kerk had belegd in dollars, die 17 procent in waarde daalden. Vaticaanstad, een staat met een eigen boekhouding, raakte dat zelfde jaar eveneens in de rode cijfers, en wel voor 8,8 miljoen euro. Hier zijn de tekorten te wijten aan missiedrift: er moest een gat van 10,5 miljoen euro worden gedicht bij de beke ringszender Radio Vaticana, die overigens eigendom is van de Heilige Stoel. Daarnaast vrat de tv-zender CTV geld, evenals de krant L'Osservatore Romano en een trits religieuze uitgeverijen. De paus is de baas van de Heili ge Stoel, de organisatie van de katholieke kerk. Tegelijkertijd is hij het staatshoofd van Vati caanstad, dat met een halve vierkante kilometer oppervlakte niet alleen de kleinste staat ter wereld is, maar ook de minst democratische: het kent geen vorm van volksvertegenwoordi ging. Hoewel het Vaticaan hier mee niet zou voldoen aan de toetredingsvoorwaarden van de EU, mag het staatje toch zijn ei gen euromunten slaan, met de Heilige Vader erop. De Zwitserse Garde vormt een fikse kostenpost op de begroting van het Vaticaan. Foto: Reuters/Max Rossi Daarnaast is de paus verant woordelijk voor het Instituut voor Religieuze Werken, in ge wone taal de Vaticaanse bank. Deze beheert niet alleen het vermogen van de Heilige Stoel en Vaticaanstad, maai ook dat van de drieduizend bisdommen en honderden congregaties in de hele wereld. Hoeveel vermo gen de bank bezit, is geheim. „De vermogensbeheerders van het Vaticaan waren gewend te korten weg te werken met reus achtige winsten op de financië le markten. Maar ja, de markt geeft en de markt neemt", al dus een analist. Speculeren is dus een belangrij ke bron van inkomsten voor de Heilige Stoel. Nu die beleg gingsinkomsten al drie jaar flink tegenvallen, zal de nieuwe paus nieuwe geldbronnen moeten aanboren, anders ver brandt het Vaticaan in snel tempo zijn vermogen, dat vol gens de laatste cijfers 777 mil joen euro bedraagt. Inkomstenstromen zijn er ge noeg: de drieduizend bisdom men in de wereld maakten vo rig jaar 80 miljoen euro over naar het Vaticaan. Gelovige particulieren legden daar nog eens 49 miljoen euro aan Pie terpenningen bij, waarvan drie kwart uit de VS afkomstig zijn. De Pieterpenningen worden sinds de dertiende eeuw gestort in het Pieterpenning-fonds, waarmee de paus zijn liefdadig heid financiert. Een andere inkomstenstroom komt uit de drie miljoen toe gangskaartjes die jaarlijks voor twaalf euro worden verkocht aan de bezoekers van het Vati caans Museum. Dan is er nog de handel op het Sint Pietersplein, waar grif be taald wordt voor bidprentjes, beeldjes, foto's van de paus en setjes paus-euro's. De Heilige Vader is ook een grote huis baas: uit de verhuur van onroe rend goed haalde de kerk in 2003 een winst van ruim 22 mil joen euro. Een extraatje verdient het Vati caan met zijn belastingvrije winkels, waar diplomaten en personeelsleden van de kerk goedkoop tasjes van Louis Vuit- ton en dure Armani's mogen kopen. Aan de andere kant glijdt het geld de paus door de vingers. In 2003 ging 155 miljoen euro op aan het onderhoud van vier ba silieken in Rome. de lonen van de 110 man Zwitserse garde en de 123 Vaticaanse politieagen ten. Daar bovenop komen de kosten van de Vaticaanse diplo maten in bijna alle landen van de wereld, plus de gewone be- stuurskosten. Het is niet voor het eeret dat de Heilige Stoel in financieel zwaar weer zit. Toen paus Johannes Paulus II in 1978 werd aange steld, verkeerde de kerk al jaren in de rode cijfers. Die liepen in 1991 op tot een recordverlies van 87 miljoen dollar. Het vermogen was on der andere aangetast door iets te nauwe betrekkingen met de mafiose Banco Ambrosiano, die in 1982 bankroet ging en het Vaticaan ruim 240 miljoen dol lar aan schadeclaims kostte. De paus stelde destijds de Ame rikaanse aartsbisschop Ed mund Szoka aan om financieel puin te ruimen. Hij had er drie jaar voor nodig om de tekorten weg te werken. Hij had zijn handen vol aan de reorganisa tie van de oudste multinational ter wereld. MAKF. tuawv: fair

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9