Bush gispt Sharon over routekaart BUITENLAND ÏI Zwevende kiezer kan Blair de kop kosten Omstreden kandidaat voor §§jp§ VN-post belooft beterschap Belgische frituristen laaiend over t volksfeest rond 175-jarig bestaan 'Alle illegale nederzettingen op Westoever moeten weg' In Hamburg is de winter echt voorbij 'Leger Servië beschermde Karadzic tegen Tribunaal' zaa\ HDC155 dinsdag 12 april 2005 Jnthony gisteren bij het Jyan het hooggerechts- Reuters vrij van ermoorden Het hooggerechtshof i heeft een Britse rijgesproken van de (haar twee kinderen. r„Donna Anthony, 1996 haar dochter Mfcaanden en in 1997 n van vier maanden, jendood, zei ze. Ze ;epakt en in 1998 ver- r tot levenslang wegens inthony was net als 'j al andere moeders gro- veroordeeld op basis Éaringen van de kinder - oy Meadow, die zei dat 1 één onverklaarbaar /4fenvan een kind in een et anders dan moord Inmiddels is die theo- krediet geraakt. De >rs maakten geen be de uitspraak. anaf begin weg uit Irak crawford/anp -De Amerikaan se president Bush heeft de Israë lische premier Sharon te ver staan gegeven dat Israël alle il legale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever moet weghalen en bestaande neder zettingen aldaar niet zomaar mag uitbreiden. Sharon dient zich te houden aan de route kaart voor vrede, het internatio nale vredesplan. Bush zei dat tijdens het bezoek van de Israëlische premier Sha ron aan zijn ranch in Crawford (Texas). Sharon maakte volgens Amerikaanse en Israëlische media duidelijk dat zijn rege ring zich aan de verplichtingen van de al twee jaar oude route kaart wil houden. De eerste minister verzekerde Bush ook dat Israël zal blijven werken aan een oplossing van het conflict en dat Israël en de Palestijnen uiteindelijk in vrede naast elkaar zullen leven. Hij riep net als Bush de Palestijnen wel op alle bewapende facties te ontwapenen. Sharon onderstreepte dat grote nederzettingen op de Westoe ver ook na een akkoord met de Palestijnen in Israëlische han den zullen blijven. Bush deed daar weinig aan af. De Ameri kaanse president zei het niet realistisch te vinden dat Israël moet terugkeren tot de grenzen van 1949, de oprichting van de joodse staat. Hij accepteerde daarmee nog eens impliciet dat Israël het grootste deel deel van de in 1967 bezette gebieden permanent inlijft. De Palestijnse premier Qurei had er eerder bij Bush op aan gedrongen om Sharon op de vingers te tikken. Volgens de Palestijnse Autoriteit blijft de joodse staat onverminderd land inpikken op de Westelijke Jordaanoever door illegaal ne derzettingen uit te breiden en door de aanleg van een veilig heidshek annex muur die delen van het Palestijnse gebied doorklieft. Sharon zei gisteren op de Ame rikaanse tv te vrezen voor een toename van het geweld van extreemrechtse joodse activis ten. Die zullen zich in toene mende mate gaan verzetten te gen de ontmanteling van alle joodse nederzettingen in de Gazastrook. Sharon wil dat in zijn land om streden plan deze zomer ten uitvoer brengen, een volgens Bush „dappere daad". Sharon sprak van een „atmos feer van een burgeroorlog". De eerste minister zei zijn gehele politieke leven joden te hebben beschermd. Nu moeten er maatregelen worden getroffen om de premier te beschermen tegen aanvallen van joden. De Amerikaanse president George Bush (r) en de Israëlische premier Ariël Sharon in gesprek in het werkvertrek van Bush op diens ranch in Texas. Foto: Reuters De VS willen hun nacht in Irak begin vol- irmet 25 procent redu- lefensie-experts zien lijke vooruitgang bij de ;en opstandelingen en 11 (leiding van Iraakse en Daardoor is de troe- -cuw verantwoord. Dat mNew York Times van- tdacht wordt aan de te- 0 king van 35.000 man. Op e< ïent zijn nog zo' n Amerikaanse militairen I in Irak. Hun aanwezig- st de VS volgens de New nes meer dan vier mil iar per maand. inker op bij Toulon Een gastanker onder vlag drijft stuurloos Idellandse Zee circa ïeter onder de Franse id Toulon. De Franse liten hebben gisteren na iek om hulp een sleep- het defecte vaartuig Het wordt waar naar Barcelona ge- ie Laeita was op weg [Italiaanse La Spezia 'lelva in zuidwestelijk toen het pech kreeg. (uitsers entificeerd Vijftien weken na de ig in Azië en de daarop- le vloedgolven zijn 383 slachtoffers geïdentifi- 188 Duitsers zijn nog (os, aldus het ministerie itenlandse zaken in Ber- >or de tsunami's vonden i de jongste schattingen 18.000 mensen de dood. krijk heeft urgeringsgids' 1 Elke kandidaat voor lisatie in Frankrijk krijgt iids van de rechten en n van de Franse burger", staan, in vereenvoudig- n, de basisprincipes van ubliek en de Franse sa- ving. Behalve de politieke satie van Frankrijk, snijdt 5 ook onderwerpen aan cheiding van kerk en ferplichtingen binnen het [de gelijkheid van de sek- paar ook bijvoorbeeld toe- lot de gezondheidszorg. len door |el in China - In de Chinese provin- huan en de daaraan nde 'stadsregio' Chong- jn de afgelopen dagen !5 doden gevallen als ge in hagel. Volgens The Daily werden mensen en door hagelstenen die ten diameter hadden van timeter. Sommige hagel- hielden circa anderhalf ties nog actief uiden Sudan •0 - Drie maanden na het van de burgeroorlog ter- ren milities nog altijd de ing in Zuid-Sudan. Dat 'en medewerkers van een hulporganisatie gisteren. waar een conferentie onorlanden gehouden heeft VN-secretaris-ge- Kofi Annan opgeroepen •otschalige internationale tulp omdat twee miljoen ;n in het gebied anders 'n twee weken niets meer P en te drinken zullen r T"' door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Wat een groot volksfeest had moeten worden rond het 175-jarig bestaan van de staat België, dreigt uit te lopen op een heuse rel. Inzet zijn Canadese frieten en Nederlandse mosselen, die geserveerd worden tijdens de viering van de verjaardag van België. Een blamage, vindt het Belgische Nationale Verbond van Frituristen (Na vefri), dat wil dat de échte Belgische frieten op het menu worden gezet. Het is een typisch Belgisch verhaal: op 4 septem ber wordt met een groot mosselfeest op het Brus selse Sint Katelijneplein gevierd dat de Belgen 175 jaar geleden de troepen van koning Willem I versloegen en zich losmaakten van het Neder landse koninkrijk Dat mioet gevierd worden met een echt Belgisch feest en wat is er Belgischer van mosselen en frieten? Maar de mosselen komen - zoals bijna alle Belgi sche mosselen - uit Nederland en tot overmaat van ramp zijn de frieten van de Canadese produ cent McCain. Tot grote woede van het Nationale Verbond van Frituristen, dat na een oproep on der zijn leden genoeg frietenbakkers bereid vond om gratis 15.000 zakken friet te bakken op 4 sep tember. Het enige wat ze vragen is 7.000 euro om de kosten te dekken voor de aanschaf van vijf ton aardappelen, frituurvet, puntzakken en vuilnis bakken. Dat geld zou voor de helft door Vlaanderen en voor de andere helft door Wallonië op tafel ge legd moeten worden. De friet is immers een na tionaal product, stelt Navefri op haar website. „Frieten zijn noch Waals, noch Vlaams. Ze zijn Belgisch!" Probleem is dat Vlaanderen wel met 3.500 euro over de brug wil komen, maar Wallonië niet. Ook al beloven de frietenbakkers dat ze zowel Vlaam se als Waalse aardappels zullen gebruiken. Navefri heeft inmiddels de Waalse socialist Elio di Rupo, de machtigste politicus van Franstalig België, gevraagd om in de kwestie te bemiddelen. Weerstand tegen conservatieve havik John Bolton hamburg - Ze zijn Hamburgs trots en worden al sinds de 17de eeuw gekoesterd: de zwanen van de hanzestad. Elke winter worden ze naar een winterverblijf gebracht en als het weer het toelaat, mogen ze weer het waterrijke Hamburg in. Gisteren was het zo ver. Als de zwanen zwemmen, is de winter in Hamburg echt voorbij. Foto: EPA door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Minister Ben Bot van buitenlandse zaken vindt de nominatie van John Bolton als Amerikaans ambassadeur bij de Verenigde Naties 'onbe grijpelijk en onverstandig'. En hij is niet de enige: ook in de VS is er commotie over de voor dracht van de man die bekend staat als een aartsconservatieve havik die in het verleden blijk heeft gegeven weinig te zien in de VN. Gisteren begon in Was hington de Senaat met hoorzit tingen over de benoeming van de 'anti-VN'er'. Wil de echte John Bolton op staan? „Ik zal me inzetten voor het succes van de Verenigde Naties", zei John Bolton giste ren plechtstatig. De Amerikaan se onderminister van buiten landse zaken staat bekend om zijn kritiek op de VN en om zijn gebrekkige diplomatieke gaven. Maar juist hij is door president George Bush voorgedragen als permanente vertegenwoordiger bij de VN. Hij zal streven naar een hechte samenwerking tus sen de VN en de VS, verzekerde Bolton gisteren op de eerste dag van de hoorzittingen over zijn benoeming in de Senaats commissie buitenlandse be- John Bolton. Foto: Reuters trekkingen. Er is in de VS veel verwarring over zijn nominatie. Is hij een wolf in schaapskle ren? Zal hij proberen de VN te ondermijnen ondanks her nieuwde beloften van Bush om meer samen op te trekken met andere landen? Of kan juist hij de getroebleerde relatie tussen de VN en de VS herstellen?. Bolton is een man die dingen voor elkaar kan krijgen, zei mi nister van buitenlandse zaken Condoleezza Rice bij zijn nomi natie vorige maand. Bolton zelf onderstreepte gisteren zijn goe de relatie met secretaris-gene raal Kofi Annan van de VN. Die had hem vorige week gebeld, en gezegd 'zorg dat je snel be noemd wordt'. Iedereen is het erover eens dat John Bolton erg intelligent is en een harde werker. De conserva tief roept heftige weerstand op. maar krijgt ook gepassioneerde bijval. Hij ligt goed bij neo-con- servatieven die dol zijn op zijn vechtlust en harde taal. We hebben iemand nodig die op komt voor Amerika, en voor Bolton telt maar één belang, dat van de VS, menen zijn voor standers. Als je zijn tegenstanders mag geloven dan is John Bolton een ongeleid projectiel. Het is maar de vraag of hij als VN-ambassa- deur doet wat hem vanuit Was hington wordt opgedragen, zeggen ze. Ook zijn vechtlustige instelling is een bron van kri tiek. We willen geen 'bullebak' als vertegenwoordiger, aldus een handvol demonstranten dat de hoorzitting gisteren ver stoorde. De acht Democraten in de se naatscommissie zijn tegen de benoeming, maar ze zijn in de minderheid. Donderdag zal bij de stemming blijken of er ook twijfelaars zijn bij de Republi keinen in de commissie. Voor Bolton is de race in ieder geval nog niet gelopen. Ook Mladic onder Servische hoede Labour wil op 050505 derde verkiezingszege op rij binnenhalen belgrado/anp-afp-dpa - Na de val van de Joegoslavische presi dent Slobodan Milosevic in ok tober 2000 hebben de nieuwe autoriteiten in Belgrado een uitgebreid netwerk ontdekt. Daarmee hield het leger voort vluchtige verdachten uit han den van het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag. Dit heeft de voormalige Servische vice-pre mier Cedomir Jovanovic giste ren in Belgrado verklaard als getuige in het proces om de moord op premier Djindjic. Zo werd in de boeken van olie maatschappij Jugopetrol ont dekt dat de opbrengst van vier benzinepompen helemaal werd besteed aan de financiering van de vlucht van Radovan Karad zic. Toen de nieuwe regering die contracten wilde annuleren, probeerde het leger dat te voor komen, aldus Jovanovic. Karad zic, politiek leider van de Bosni sche Serviërs tijdens de oorlog (1992/95), is al jaren voort vluchtig. Hij wordt onder meer gezocht voor de genocide van Srebrenica, inmiddels bijna tien jaar geleden. Karadzic' opperbevelhebber, Ratkp Mladic, heeft in oktober vorig jaar nog verborgen geze ten in een Servische legerkazer ne even buiten Belgrado. De uit het Servische leger gedeserteer de onderofficier Miroslav Petro- vic zei gisteren in de onafhan kelijke Servische krant Danas dat hij hoorde bij de eenheid die Mladic in de kazerne Topci- der moest beschermen. Ser geant Petrovic nam in novem ber 2004 de benen naar Kosovo waar hij zichzelf aangaf bij de internationale troepenmacht KFOR. Hij bevindt zich volgens Danas momenteel „onder be scherming van de Verenigde Staten op een militaire basis in een van de buurlanden". Volgens de krant zouden twee onfortuinlijke soldaten die Mla dic hadden gezien op de basis Topcider dat met de dood heb ben moeten bekopen. De twee werden onmiddellijk geliqui deerd. Minister van defensie Davinic van Servië-Mon- tenegro, die in het verleden herhaaldelijk heeft ontkend dat Mladic zich op Servisch grond gebied zou bevinden, kondigde gisteren aan een onderzoek in te zullen stellen naar de hele door onze correspondent Esther Gotink londen - Na een korte radiostil te, uit respect voor een pauselij ke begrafenis en koninklijke bruiloft, zijn de Britse verkie zingscampagnes nu weer 'full swing' losgebarsten. Op 5 mei kiezen de Britten voor een nieuw parlement, dat op zijn beurt de premier aanwijst. Is dit Blairs kans op een historische derde zege op rij of wordt hij alsnog gestraft voor zijn Irak- beleid dat bij veel Britten kwaad bloed heeft gezet? Sinds zijn herverkiezing in 2001 heeft Blair talloze momenten beleefd waarop het vuur hem na aan de schenen werd gelegd. Hij overleefde diverse revoltes van het Lagerhuis, waaronder de opstand tegen de door hem actief gesteunde bezetting van Irak. Als gevolg daarvan stapten twee ministers op. Met de BBC brak een rel uit over de wijze waarop de omroep de Irak-oor log versloeg, wat uiteindelijk leidde tot de zelfmoord van de fensie-ambtenaar David Kelly. Hij had de BBC verteld dat er was gerommeld met feiten over het Iraakse wapenarsenaal, op De twee machtigste mannen in Labour, en daarmee in Groot-Brittan- nië, premier Blair en zijn minister van financiën Gordon Brown, gin gen gisteren samen op verkiezingscampagne. Foto: Reuters basis waarvan het parlement de invasie goedkeurde. Kelly's dood was Blairs politieke diep tepunt. Daarna volgde een waslijst aan binnenlandse kwesties, zoals de verhoging van het collegegeld, ziekenhuizen die hun eigen fi nanciën en behandelingen vaststellen, de invoering van het jachtverbod en de nieuwe anti-terreurmaatregelen. Ondanks al die lastige zaken heeft Labour aan de vooravond van de verkiezingen echter ook een belangrijke troef in handen: de gezonde economie. Zeventig procent van het volk onder schrijft de stelling dat het de komende jaren alleen maar be ter zal gaan met de economie dankzij het beleid van Labour- minister van financiën, Gordon Brown. Ook plukt Labour de vruchten van de publieke waar dering voor het transportbeleid en de aanpak van internationa le armoede. Oppositieleider Michael Ho ward van de Tories, de conser vatieven. scoort de laatste we ken echter steeds beter in de opiniepeilingen. Hij hekelt 'La bours staatszorg', door steeds maar weer te wijzen op de schouderoperatie van Margaret Dixon, die zeven keer moest worden uitgesteld. Dixon werd een mascotte in Howards cam pagne. Ook wijst Howard voort durend op de tekortkomingen van het huidige asielbeleid, de illegale woonwagenkampen en abortus. De Tory-aanval begon pas te kraken toen politiechefs boos werden op Howards 'politiek van de angst'. Zo had hij grafie ken in lokale kranten laten plaatsen waaruit bleek dat cri minaliteit schrikbarend toe nam, terwijl de criminaliteit on der Labour juist is afgenomen. En toen vice-voorzitter Flight van de conservatieven op een bijeenkomst onthulde dat zijn partij nog veel meer wil snijden in de publieke voorzieningen dan de eerder genoemde 52 miljard, werd hij door Howard op staande voet ontslagen. Voor Labour kwam dit als een geschenk uit de hemel; de me dia openden het vuur op de To ries en de kiezers schuifelden weer richting Blairs partij. Maar de Conservatieven zitten Labour nog steeds op de hielen: volgens de meest recente pei ling steunt 36 procent van de kiezers Labour, tegen 35 pro cent die voor de Tories kiest. De derde partij, de Liberaal-Demo craten, kan op 21 procent reke nen. Analysten zeggen dat Blair niks hoeft te vrezen Hil wordt pas benauwd voor Blair als de kiezersopkomst zeer laag is. Traditioneel zijn de conserva tieven veel trouwere stembus- gangers dan de aanhangers van Labour. Een groot aantal Britten ziet zichzelf volgens peilingen nog altijd als zwevende kiezer. Ze zijn ontevreden over Blairs Irak-beleid en menen dat de ve le onwaarheden die over dat land zijn verteld, de geloof waardigheid van Labour heb ben aangetast. Blair krijgt bo vendien de schuld van het alge mene wantrouwen dat is gere zen jegens politici. Is dat voor de zwevende kiezers die ge neigd zijn Blair te steunen, ge noeg reden om uit protest dit keer thuis te blijven, dan ligt een nederlaag voor de premier alsnog in het verschiet.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7