Minder met je neus in de boeken BINNENLAND 1 Alleen met een vrouwelijke collega in de kamer? Deur niet dicht doen! Het netwerk van Mohammed B. blijft schimmig Vader gedode zoons eist politiedossier op licht I door nder gul «me landen Iderplein filetopper p deling na Iwedstrijd Intijn bij >n.mmis paus Omkering bewijslast bij beschuldigingen seksuele intimidatie kan leiden tot chantage Meer praktijk op het vmbo ikken inbrekers rland liet kant zien' lakte imams 1 Eindhoven Monnikenwerk Opluchting na arrestatie van Twentse dierenbeul Eerbetoon aan kanaalgravers istitieminister de beveiliging van korte termijn door een onafhankelijke ommissie. Het on- I t zich vooral op be- KjJoneel en het sys- toegangspasjes. ormt de gerucht- imantroof, die eind ki buit van 75 mil de leverde. Ir 3p ad e van de vier Ne- rdefinden dat rijke lan- aan arme landen tschelden, als dat Internationale af- rvdi rarmoedebestrij- ets len nakomen. Dat enquête in op- we ubilee Nederland, tie die pleit voor nti n. De lidstaten van on e Naties spraken in af om binnen vijf- 1 tetrmoede in de we ren, maar die doel- reigt niet gehaald te r de hoge schul- veel van de armste - Knooppunt Klein- bij Rotterdam was drie maanden van rrootste verkeers- n Nederland. De lijswijk neemt die uk rover van knoop- 011 ngen op de A2, dat 0| renlang aanvoerde. s van 2004 daalde (lengte en duur) in e s vartaal van 2005 Jdi cent. lil 'b^ele NAC-supporters tdagmiddag na af- ;n 1 voetbalwedstrijd 1 bjoord een 14-jarige t djsupporter bewuste- |fet. De jongen uit eek werd na de wed- dt Breda- Feyenoord et|er achterna gezeten roep jongens. Die uit en schopten h^zijn hoofd. Daar- ?vè op de grond en ;ch| buiten bewustzijn. Prins Constantijn emet premier Balke- perdenkingsplech- tonen voor de paus. |mis in de kerk van ikJs Baylon in Den J initiatief van de A, de ambassade van dinsdag 12 april 2005 den haag/gpd - Een secretaresse heeft haar buik vol van haar bemoeizuchtige baas. Ze besluit hem een hak te zetten. Ze zorgt ervoor dat ze een poosje met hem in één ruimte ver blijft, bijvoorbeeld het materialenhok of de bibliotheek, waarna ze over de werkvloer schreeuwt dat haar baas haar wilde betasten. De secretaresse spant een zaak aan. De baas kan niet bewijzen dat hij onschuldig is en vliegt eruit. Onzinnig voorbeeld? Misschien, maar het ka binet wil dat wie van seksuele intimidatie op de werkvloer wordt beschuldigd, in de toe komst zijn onschuld moet bewijzen. In juris tenkringen is het voorstel 'met enige verba zing bekeken', zegt voorzitter en advocaat Marq Wijngaarden van de Coornhert Liga, de vereniging van juristen die opkomt voor de belangen van verdachten. „Het is bijna on mogelijk om je onschuld te bewijzen. Je hebt al geen alibi, want de klacht komt van iemand op je werk. En je kunt niet ontkennen dat je daar bent geweest." Het kabinet wil het verbod op seksuele inti midatie opnemen in de Wet gelijke behande ling van mannen en vrouwen. Anders dan in het strafrecht moet bij deze wet degene die van een overtreding wordt beschuldigd, be wijzen dat de aantijgingen niet waar zijn. Ie mand die zich seksueel geïntimideerd voelt, kan naar de Commissie Gelijke Behandeling stappen voor een oordeel. De commissie kan geen straffen opleggen, maar wel een oordeel vellen waarmee een slachtoffer voor de rech ter sterk staat. Het Platform Seksuele Intimidatie is dan ook 'zeer verheugd' over het voorstel. Het plat form krijgt veel klachten van voornamelijk vrouwen die voortdurend seksueel getinte opmerkingen krijgen. Of pikante afbeeldin gen via de e-mail ontvangen, stelt Ariena Ver baan. „Het grote voordeel van het voorstel is dat er een preventieve werking van uitgaat. Hopelijk komen er op de werkvloer discussies over wat wel en niet aanvaardbaar is." Maar er is nog een probleem: misschien is van opzet totaal geen sprake. De chef bedoelt met de hand op de schouder helemaal niets; het is slechts een bemoedigend gebaar. Maar wat als de bewuste collega daar anders over denkt en er een zaak van maakt? „Als iemand iets als seksuele intimidatie ervaart, dan is dat zo. De ander moet maar bewijzen dat het niet zo is bedoeld. Het voorstel zorgt ervoor dat we de blinde vlek in ons gedrag misschien achterwege laten", aldus Verbaan. De 'omgekeerde bewijslast' geldt alleen voor seksuele intimidatie en niet voor de veel zwaardere vergrijpen verkrachting en aanran ding. Die vallen onder het strafrecht en vol gens het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens moet daarbij de schuld door de beschuldigende partij worden aangetoond. Maar ook zonder dat het strafrecht van toe passing is, kunnen de gevolgen voor de be schuldigde groot zijn. Het kan hem zijn baan, carrière of huwelijk kosten. „Het voorstel kan tot chantage leiden", zegt de Leidse hoogleraar bewijs en bewijsrecht Hans Nijboer. „Ik heb een tijdje in Amerika gewerkt, waar de beschuldigde al langer zijn onschuld moet bewijzen. Op de universiteit durfden mijn mannelijke collega's de deur niet dicht te doen als er een vrouw op bezoek kwam." pUK - Het bestuur md kerkgebouw De het Zuid-Hollandse lijk zet de kerkklok- n inbrekers. Wie in aan de Honselse nbreekt, kan reke- prachtig concert: de latie is aangesloten ;en. „We waren de at", aldus kerk-rent- n Reijnders. „Er is in d al drie keer inge- ets hielp tegen de in- sschien schrikt dit In de oorlogsjaren 1 kilte, veel onver- 1 en ook verraad' je- 'se medeburgers, de premier Balkenen- 1 bij het Centrum In- 1 Documentatie Isra- at dertig jaar bestaat, rijding - toen de be- 1 begrip, troost en op- joodse getroffenen end was - heeft Ne- 1 van een slechte izien", aldus de pre- - Minister Verdonk fedelingenzaken en in- praadt zich nog steeds ketting van de twee n de Eindhovense Al moskee.Verdonk de imams op 21 fe- brief haar voorne em hen het land uit te minister verweet ims dat zij bijdroegen imaat van radicalise- loslimjongeren en dat tie hebben onderno- i recruteringsactivi- behoeve van de inter - jihad. Namens beide •cht de Amsterdamse Wijngaarden het uit- •sluit aan. Volgens een irder van Vreemdelin- en Integratie heeft de hog drie weken de tijd 'fficiële beschikking maken. velsen - In Velsen is gisteren een nieuw beeld onthuld van naamloze arbeiders die in de negentiende eeuw het Noordzeekanaal hebben gegraven. Het kanaal is destijds met de hand gegraven, vaak onder de meest erbarmelijke omstandigheden. De Amsterdamse kunstenaar Aart Lamberts heeft het beeld gemaakt. Foto: United Photos de Boer/Marco de Swart door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten den haag/gpd - Wie hielp de moordenaar van Theo van Gogh? Dat is de centrale vraag in het proces tegen Mohammed B., dat vandaag wordt voortgezet. Het zal voor het openbaar ministerie niet meeval len een duidelijk antwoord op die vraag te geven. Iedere dag opnieuw waren ze er, vijf, zes Noord-Afrikaans ogende mannen, te genover het huis van Theo van Gogh. Ze hingen wat rond, schijnbaar zinloos, zonder een woord te zeggen. Eén keer werd er geschreeuwd tegen de filmma ker: „Ik maak je dood, jou en je familie." Van Gogh stak zijn middelvinger om hoog en vertrok. De volgende dagen stonden de mannen er gewoon weer. Zwijgend. Bij het productiebedrijf van Van Gogh, hing ook al maanden lang een groepje 'Arabische mannen' rond. Ze waren er steeds in wisselende samen stelling, soms twee, dan weer drie man nen. Niemand begreep wat ze er deden. De getuigen in het politiedossier 'Fakir' hechtten pas betekenis aan hun aanwe zigheid, nadat Van Gogh vermoord was. „Toen ging er een lichtje branden", al dus een buurtbewoner. Op de ochtend van de moord waren ze er opeens niet meer. De mannen waren mogelijk tipge vers van Mohammed B.. Alles spreekt er voor dat de moordenaar van Theo van Gogh verkenners vooruit heeft gestuurd, want zelf is hij nooit gesignaleerd in de buurt. Toch wist hij exact welke route Van Gogh fietste van zijn huis naar zijn productiebedrijf en hoe laat de filmma ker dat deed. Dat de moord mogelijk geen eenmans actie was, zou ook kunnen blijken uit een verklaring van een getuige die zegt dat een Marokkaanse man heeft ge dreigd dat Van Gogh niet de laatste zal zijn. „We maken die hele groep kapot, ook die kankerlijer van het Parool (ver moedelijk de columnist Theodor Hol man, een vriend van Van Gogh-red.). We hebben alle namen en adressen." De mogelijke handlangers van Mohammed B. zijn de leden van het Hofstadnetwerk, de groep jongeren waarmee hij veelvul dig sprak over de jihad. Mohammed Fahmi B., een vermoedelijk Hofstadlid, werkte in de straat waar Van Gogh woonde. Hij gaf een vals alibi op voor het tijdstip van de moord. Sinds dien beroept hij zich op zijn zwijgrecht. Twee andere leden van het Hofstadnet werk, Jason W. en Ismail A., schreeuw den tijdens de belegering van hun wo ning in het Haagse Laakkwartier dat ze van 'het groepje van Mohammed B.' wa ren. Een dag voor de moord brachten ze nog een maaltijd naar zijn huis. Mohammed B. zelf gaf voor de moord een testament aan de verdachte Rachid B., die de do cumenten weer moest doorgeven aan een ander Hofstadlid, Zakaria T. Het zijn aanwijzingen voor een complot, maar nog geen bewijzen. Dat de groep mannen die al een jaar postte in de straat van Theo van Gogh ook contact had met Mohammed B., is niet aange toond. De haat jegens Van Gogh was breder. Van Gogh werd bij de school van zijn zoontje zelfs een keer aangevallen door moeders van islamitische kinderen. „Die gingen hem te lijf', aldus een getuige. Uit het dossier blijkt niet dat Van Gogh het belangrijkste doelwit was van de Hofstadgroep. Het lijkt er eerder op dat de harde kern van de groep het gemunt had op politie ke kopstukken. Bij de verdachten zijn oproepen gevonden om bewindslieden als premier Balkenende, minister Kamp van defensie en Remkes van binnen landse zaken te liquideren. den bosch/gpd - De vader van de drie jongens die vorig jaar mei in het Brabantse Berghem door hun moeder zijn gedood, wil de beschikking krijgen over het politiedossier. Dit moet hem helpen de gebeurtenissen te verwerken en kan wellicht schot brengen in de afwikkeling van de nalatenschap. De drie broers van vijf, zeven en acht jaar werden in de nacht van 28 op 29 mei vorig jaar om gebracht door hun moeder, die vervolgens zelfmoord pleegde. Tussen de vader van de jongens en de ouders van de vrouw is nadien een slepend conflict ontstaan over de nalatenschap. Het gaat om een aantal heel persoonlijke bezittingen van de jongens, maar ook om geld. De vader en moeder waren ge scheiden. Raadsman A. van Zandvoort van de vader beschikt wel over het sectierapport van de jon gens. Hij heeft ongeveer twee maanden geleden bij justitie in Den Bosch het eerste verzoek ingediend om het gehele dos sier ter beschikking te krijgen. „Mijn cliënt zit met allerlei vra gen die daarin wellicht beant woord worden." De woning waarin de jongens zijn omgebracht is nog altijd verzegeld. Ten tijde van het drama was het huis formeel nog gezamenlijk eigendom van beide ouders. Nu claimen zo wel de vader als de ouders van de moeder het recht op (delen van) de nalatenschap, hetgeen in een langdurige juridische strijd dreigt te ontaarden. Het onderling overleg gaat via advo caten en verloopt uiterst moei zaam. Van Zandvoort hoopt met gege vens uit het politiedossier be weging in de zaak krijgen. Hij bevestigt dat het onder meer gaat om het tijdstip van overlij den van de verschillende slachtoffers ten opzichte van el kaar. „Dat kan erfrechtelijke conse quenties hebben. Maar het gaat ook om andere facetten. Er heeft veel in de kranten ge staan, maar of het ook daad werkelijk allemaal zo gebeurd is, weten we niet." den haag/gpd - Eerst zelf sleu telen aan een auto en pas als je er niet uitkomt, een boek erbij pakken. Als het aan minister Van der Hoeven (Onderwijs) ligt, wordt dat de nieuwe aanpak op het vmbo. Praktijkonderwijs moet niet alleen In de twee hoogste klassen worden gege ven, zoals nu, maar al vanaf dag één. Nu gaan veel vmbo-scholieren zonder diploma van school. Een belangrijke oorzaak is dat leerlingen die vooral goed zijn in praktische vakken, te veel uit boeken moe ten leren. Van der Hoeven heeft 100 mil joen euro be schikbaar voor haar gisteren ge presenteerde plannen. Dat geld is er dankzij het paa- Minister Van sakkoord. Van Foto: GPD der Hoeven hoopt dat het bedrijfsleven en de gemeenten ieder met het zelfde bedrag over de brug ko men. Met dat geld moet ook worden geregeld dat leerlingen met leer- of gedragsproblemen apart onderwijs krijgen. Nu zit ten 'gewone' en 'moeilijke' leer lingen op het vmbo bij elkaar in de klas. Van der Hoeven wil dat zorgleerlingen in aparte klassen of zelfs in een apart gebouw worden gezet. Verder mogen scholen zelf gaan bepalen hoe zij het onderwijs in de twee hoogste klassen aan pakken. Landelijke regels voor de inhoud van de lessen wor den grotendeels geschrapt. Het Amersfoort - Tibetaanse monniken werken aan kleurige zandmandala's in de Onze Lieve Vrouwetoren in Amersfoort. De monniken komen uit het Gandan klooster in Zuid-lndia. De zandmandala is een teke ning vanuit een cirkel, die volgens een eeuwenoude traditie met grote nauwkeurigheid wordt opge bouwd uit gekleurd zand. De mandala's worden als hulpmiddel gebruikt bij mediatie. Hoe fraai de zand mandala ook is, na voltooiing wordt het kunstwerk vernietigd. Want niet het behoud van het eindresul taat staat voorop, maar het meditatieve proces. In Amersfoort is het mandala-project gisteren van start gegaan. Het project duurt tot en met 26 april. Foto: GPD/Ronald Kersten is de bedoeling dat vmbo- en mbo-scholen samen met be drijven in de omgeving bekijken wat voor onderwijs nodig is. Dat moet ertoe leiden dat beide scholen beter op elkaar aanslui ten en dat leerlingen makkelij ker werk vinden. Van der Hoeven ziet niets in een aparte lerarenopleiding voor het vmbo, zoals door PvdA en CDA is bepleit. Van der Hoe ven wil juist dat leraren breed worden opgeleid, zodat ze niet hun hele carrière lang exact het zelfde werk blij ven doen. CDA en PvdA willen verder de leerplicht verlen gen tot 23 jaar, voor jongeren die geen werk heb ben. Van der Hoeven vindt dat te ver gaan. De PvdA-fractie komt daarom met een initia tief-wetsvoorstel om de leerplicht te verlengen. Ook daar voorstander der Hoeven. de WD van. Onderwijsorganisaties zijn overwegend positief over de plannen, omdat scholen meer vrijheid krijgen. Er is alleen te weinig geld, vindt Pieter Hettema van Schoolma- nagers VO. Volgens hem had er niet 100 miljoen, maar 400 mil joen euro uit het paasakkoord naar het vmbo moeten gaan. Zoveel geld is nodig, omdat de praktijklokalen hopeloos verou derd zijn, aldus Hettema. De Algemene Onderwijsbond (Aob) is opgelucht dat Van der Hoeven duidelijk heeft gemaakt dat ze het vmbo niet wil af schaffen. „Dat creëert rust." (advertentie) Belangrijke mededeling Blacklight XENOS De VWA/Keuringsdienst van Waren heeft geconstateerd dat de Black light (blauwe TL-verlichting van 70 cm a 7,95, artikelnummer 167.048) die vanaf 10 februari 2005 verkocht is, niet aan de veiligheidseisen vol doet. Daardoor bestaat er een gevaar dat gebruikers aan een elektrische schok worden blootgesteld. Mocht u in het bezit zijn van dit produkt, dan adviseren wij u het gebruik te staken en deze lamp terug te brengen naar één v?n onze winkels, waar bij u uiteraard uw geld terugkrijgt. Bij vragen kunt u contact opnemen met de inkoopafdeling, telefoonnummer 0416-674747. Xenos enschede/gpd - De arrestatie van de gevreesde Twentse die renbeul is voor Ineke en Detert Oude Weme uit Enschede het beste nieuws sinds tijden. De slachting van hun drachtige pony in 2001 is voor hen nog altijd een trauma. Het echtpaar houdt stamboek-Shetlands voor de hobby. Ze fokken een beetje en gaan soms met de dieren naar shows. Maar sinds vlak bij hun huis een van hun merries gruwelijk werd ver moord, was de lol er wel een beetje van af, vertelt Ineke. De buik van de merrie was met een mes wreed bewerkt. De po ny moest worden afgemaakt en ook het veulentje liet het leven. „Wat we toen hebben gezien heeft een heel diepe indruk ge- maakt. En dat tot op de dag van vandaag", zeggen ze. „Je ver geet dat je hele leven niet meer. En sinds die tijd hebben we angst gehad dat het opnieuw zou gebeuren. We durfden de pony's niet meer bij huis te la ten lopen, zo in het zicht. We hebben nu opnieuw een drachtige merrie hier. Maar zo dra ze bevallen is en het kan, brengen we die twee meteen weer naar een andere plek, waarvan we denken dat die vei liger is." Ook nu de politie een 49- jarige man heeft gearresteerd die al een aantal gevallen van dieren mishandeling heeft bekend, houdt het echtpaar voorlopig vast aan de veiligheidsmaatre gelen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3