Utrechtse buurt niet aso genoeg voor SBS MEDIA 'Al het goede wordt voorspelbaa De sidekick mag zijn ego bij de deur achterlaten Kleine pauze: totale oorlog in de lerarenkamer NPS brengt 'CNN van straat' voor jongeren U2 bovenaan in De 8o's Top 880 KRO gaat het karakter testen 2waytraffic opent kantoor New York Schrappen aflevering staat los van Bossche rellen l Hilversum - U2 staat met Sun day Bloody Sunday op nummer 1 in 'De 80's Top 880' van Radio Veronica. De lijst met de beste 880 hits uit de 80's is samenge steld door de luisteraars van Radio Veronica en wordt deze week uitgezonden tot en met zondag. Tussen 7 maart en 1 april zijn ruim 74.000 stemmen uitgebracht voor de hitlijst. Op nummer twee staat het num mer When the lady smiles van Golden Earring. Op nummer drie staat Phil Collins met The air tonight. Michael Jackson staat het vaakst in de lijst, met vijftien noteringen. BilJie Jean is met de tiende plek zijn meest succesvolle plaat in de 80's Top 880".' Hilversum - De KRO komt op 4 juni met een karaktertest op te levisie. De deelnemers worden ingedeeld volgens de negen ty pen van het enneagram. Aan sluitend begint de KRO een ne- gendelige dramaserie die ook gaat over de verschillende per soonlijkheidstypes van het en neagram. De persoonlijkheids test wordt gemaakt door produ cent Eyeworks van Reinout Oerlemans. Eyeworks maakte eerder al onder meer de IQ test en binnenkort ook voor de KRO de opvoedtest. Volgens het the oretische model van het en neagram is de mens een perfec tionist, helper, presteerder, ro manticus, waarnemer, loyalist, levensgenieter, baas of bemid delaar. Hilversum - Het Hilversumse productiebedrijf 2waytraffic, dat interactieve diensten aan biedt aan producenten en om roepen (SBS 6 en NET 5) draait internationaal dermate goed, dat deze week een kantoor in de Verenigde Staen wordt ge opend. Dat verklaart Unico Glorie, samen met Taco Kete laar en Kees Abrahams één van de initiatiefnemers van 2waytraffic. Het bedrijf bedenkt formats voor televisie, internet en voor mobiele telefonie en werkt, afgezien van de VS, ook al in Duitsland, Spanje en in Polen. Op het kantoor in New York komt vooralsnog één per soon te zitten, maar uitbreiding naar totaal drie mensen ligt in de lijn der verwachtingen, aldus Unico Glorie. Glorie was ooit directeur van Veronica en hij zat laatstelijk in de Raad van Bestuur van producent Ende- mol. Daar 'beheerde' Glorie de interactieve afdeling. dinsdag 12 april 2005 utrecht/gpd - De Utrechtse Be tonbuurt is voor SBS 6 niet asoci aal genoeg. Daarom past deze buurt niet in de serie Probleem wijken. De geplande uitzending van komende donderdag is ge schrapt. Om voor de serie Probleemwij ken in aanmerking te komen, moeten volgens SBS-woord voerder E. Dekker 'de nodige problemen' aan de orde ko men. Daarbij denkt hij aan 'ver loedering in de buurt, mensen zonder moraal en buurtbewo ners die zich totaal niet meer prettig voelen in de buurt, laat staan veilig'. ,,Aan die voor waarden voldeed de Beton buurt niet," zegt Dekker. ,,En dan moet je ook zo eerlijk zijn die aflevering niet te maken." Het besluit tot het schrappen van de Betonbuurt-uitzending is volgens SBS 6 vorige week ge nomen, en heeft niets te maken met de commotie in Den Bosch rond de uitzending van afgelo pen donderdag, benadrukt de woordvoerder. Buren verniel den in de Graafsewijk in de Bra bantse hoofdstad het huis van een man die vertelde dat hij seks had gehad met een min derjarige stiefdochter. Sinds dien is het onrustig in de wijk. SBS heeft besloten de herhaling van Probleemwijken over de Graafsewijk niet uit te zenden. Die stond voor morgenavond geprogrammeerd. SBS wil met het afzien van de herhaling het risico vermijden bij te dragen aan een eventuele escalatie van de situatie in Den Bosch. Ook de compilatie van de serie, die donderdagavond wordt uitge zonden, zal geen beelden van de Graafsewijk bevatten. In een verklaring liet SBS Broadcasting zaterdag weten nog wel achter de aflevering over de Graafsewijk te staan. SBS blijft van mening dat de onlusten die ontstonden na de uitzending van vorige week donderdag de zender op geen enkele wijze kunnen worden aangerekend. De makers zijn al langs geweest in Assen-Oost, Woensel-West in Eindhoven, Duindorp in Den Haag en De Wielenpölle in Leeuwarden. Bezorgde bewo ners van die laatste buurt heb ben vorige maand al vergeefs geprobeerd de uitzending Pro bleemwijken tegen te houden. In deze aflevering werd bericht over een bewoner die met een hagelgeweer in zijn plafond schiet, dronken buurtgenoten en een inbreker die ook nog eens een steen door een ruit gooit. Eindhoven wil geen herhaling opnames De gemeente Eindhoven wil niet dat SBS 6 delen uit de recente reportage Probleem wijken die was gewijd aan de wijk Woensel-West nog een keer uitzendt. De omroep is dat vooralsnog wel van plan. De gemeente heeft SBS gis teren gesommeerd daarvan af te zien. Bovendien heeft Eindhoven de omroep aan sprakelijk gesteld voor alle schade die door de eerdere uitzending ontstaat. Hilversum - Na negen seizoenen komt er aanstaande vrijdag een einde aan het dage lijkse discussieprogramma B&W. De slot- uitzending, gepresenteerd door Inge Diep- man en Hanneke Groenteman samen, staat in het teken van het fenomeen talkshow gezien vanuit de gast. Voordat het zover is, nemen alle B&W-presentatoren nog een re guliere uitzending voor hun rekening. Medenaamgever Paul Witteman, die in september vorig jaar' werd opgevolgd door Hanneke Groenteman, presenteerde gister avond. Sonja Barend, die op 7 januari 1997 de allereerste uitzending van B&W presen teerde en aanbleef tot mei 2002, leidt don derdag nog een keer het gesprek van de dag. Felix Meurders, die evenals Rob Trip vooral in het seizoen 2002/2003 te zien was als vervanger van de zwangere Diepman, presenteert morgen. Vanavond is Trip nog een keer gastheer aan de B&W-tafel. De presentator vindt het jammer dat het VARA-discussieprogramma stopt: „Het einde van B&W hing al een tijd je in de lucht, maar toch heeft het mij ver baasd. Een beetje een domme beslissing, vind ik. B&W zou een te oud kijkerspubliek trekken, er moet op dat tijdstip iets terug komen dat meer jongeren aanspreekt. Wat mij betreft is er al genoeg aanbod voor jon geren op televisie. Maar de netmanager van Nederland 3 zal het allemaal wel tot op de komma uitgerekend hebben." De formule, het gesprek van de dag, is volgens Trip nog lang niet uitgewerkt. „Natuurlijk is de ene uitzending spannender dan de andere. Ik denk dat veel kijkers naar B&W kijken zoals ik: elke dag even kijken waar het over gaat, waarna je blijft hangen of niet. De VARA mag dan op het programma uitgekeken zijn, de kijkers volgens mij niet." Presentator Rob Trip. Foto: GPD Geralt Lammers, die vijf jaar bij B&W werk te waarvan de laatste twee jaar als eindre dacteur, toont meer begrip voor de beslis sing van de VARA-leiding. „Het aantal kij kers neemt gestaag af, wel logisch dus dat de directie eens wat nieuws wil. Dat neemt niet weg dat ik het jammer vind dat het programma verdwijnt. De formule blonk vooral uit in simpelheid. Ik zeg maar zo: al les wat goed is, wordt voorspelbaar. De VARA is nu bezig met een nieuw discussie programma. De VARA wil de rol van debat- omroep ook na het stoppen van Het Lager huis en B&W wel blijven vervullen op Ne derland 3." Volgens Lammers is de rol van B&W, 1997 nog het enige programma op dt was waar het er geregeld fel aan toef onder gezagsdragers en betrokken, d R lopen jaren langzaam overgenomen) andere programma's. „Niet alleen B? Van Dorp, maar actualiteitenrubri; als Nova en Twee Vandaag zijn zichs N meer gaan richten op discussie in de N dio." E Het gesprek dat hij leidde over de mo op Maya Braderie en de discussie om deren die door hun vader werden on ti naar het buitenland zijn Rob Trip bij h ven. „Dat waren heftige uitzendinge: f Maar ik heb ook een keer een maffe 1 ding gemaakt met dj's, en het praats! S debuut van Ali B. bij B&W zal ik ooki N snel vergeten." C Lammers noemt Barends onderhoud N Mick Jagger en het gesprek van Groa man met Richard Gere als opvallend) veringen. „Omdat we nu eenmaal nii T buitenlandse gasten hebben gehad, I li hoogtepunten vielen verder vooral si k met dieptepunten in de geschiedenis R de moord op Pim Fortuyn. Ik herinn echter ook een uitzending waarin dii N jaarde dames bij Sonja aanschoven 1 een gesprek over euthanasie. Ondanl zware onderwerp werd het een uitzei N vol humor. Sonja is later nog met eet die dames gaan winkelen in Amsterd I omdat ze zo graag een keer naar het /I gelkwartier wilde.Z V Berrit de Lange N b B&W, tot en met vrijdag, Nederlandi g uur De cast van Kleine pauze in de lerarenkamer: vlnr. Cynthia Abma, Karen van Holst Pellekaan, Martin van Waardenberg, Lineke Rijxman, Hossein Mardani en Arnoud Bos. Foto: GPD/PR door Monique Brandt noordwijkerhout - Het is oor- log in de lerarenkamer van openbare basisschool De Bloei ende Perelaar. Dag na dag wor den de collega's annex tegen standers bestookt met verbale en - waar nodig - fysieke agres sie. Onderhuidse spanningen worden uitgevochten met zwaar geschut. De piepkleine ruimte is het komische strijdto neel van intens drama, onbe antwoorde liefde, afgunst, vuige roddels en onverbloemde haat. Nog even, en dan kunnen de televisiekijkers dagelijks meege nieten met deze visuele acht baan van vooral inktzwarte emoties. Karen van Holst Pelle kaan en Martin van Waarden- berg, het duo dat eerder succes oogstte met de VPRO-reeks Loenatik, schreven de tragische comedy Kleine Pauze, die vanaf 9 mei elke dag om 19 uur op Nederland 3 op de buis komt. Loenatik, over vijf bewoners van de psychiatrische kliniek Zonnendael, was bedoeld voor kinderen, maar ouders en an dere volwassenen keken gretig mee. Kleine Pauze, waarin vijf ruimschoots gestichtsrijpe leer krachten en de conciërge elkaar het leven zuur maken, draait de zaak om. „Kleine Pauze is ge maakt voor volwassenen, maar kinderen mogen ook kijken", aldus Van Holst Pellekaan. Mits ze tegen een stootje kun nen, dat wel. Want de hatelijk heden in Kleine Pauze zijn smakelijk politiek onconect. „Maar ik denk dat kinderen het gewoon heel spannend vin den", aldus de schrijfster. „Het verhaal is zó over the top dat ze dat echt wel in de gaten hebben dat het niet echt is." Sinds be gin februari zijn de opnamen voor de eerste twintig afleverin gen in volle gang. In het najaar volgen er nog twintig. In de lichtelijk desolate gebouwen van een voormalige psychiatri sche kliniek in Noordwijker- hout is een provisorische, piep kleine lerarenkamer gebouwd. Daar wordt Van Waardenberg de op ruzietjes beluste gymle raar Jan, hult Van Holst Pellek aan zich in de Holly Hobbie- creaties van de eenzame reme dial teacher Els alias 'de vlees geworden sapkuur', en speelt Lineke Rijxman met veel verve Titia, de messcherpe adjunct van de oude stempel. Cynthia Abma is de 'gezellige' knutseljuf Miep, Arnoud Bos de ambitieu ze nieuwe directeur Hans, die geen steek veranderd krijgt op de school waar de oudgedien den het voor het zeggen heb ben'. De Afghaanse conciërge Hammed tenslotte laat zich goedgemutst beledigen door de xenofobe gymleraar. De serie speelt zich af in de ochtendpauze. Hoofdluii ten, ontslag, een nieuwe aire, de grootste kleinigh wordt inzet van een felle In Kleine Pauze is geen li bekennen, want om hen het ook niet. Dat wistenl Waardenberg en Van Hoi lekaan al meteen toen ze gonnen met schrijven. Van Waardenberg: „Diel renkamer is de helse arei waar mensen bij elkaar 1 die tot elkaar veroordeel) Ze haten elkaar tot op he maar ze zitten boven op Het is een razend actuele ook, je kunt er van alles i dat helemaal niets meth derwijs te maken heeft." man: „Elke aflevering bü wel iemand achter in vol staat van ontbinding." B ke moment veranderen) lities, er ontstaan somsh j zarre verbonden, bedoel eikaars leven tot hel te m 0 Hilversum - De NPS begint vrij dag met een tv-programma waarin jongeren, deels via hip hop, discussiëren over actuele maatschappelijke thema's. Aangezien hiphop enorm po pulair is bij jongeren is het voor hun dé manier om een mening te geven over actuele zaken. Rap als het CNN van de straat", aldus een NPS-woordvoerster. Het programma heet 'DeBattle' en daarin staat een zogenoem de MC-battle centraal. Hierin nemen twee rappers het tegen elkaar op, het publiek bepaalt vervolgens wie de winnaar is. Het programma komt vanuit de Amsterdamse Desmet studio's en behandelt thema's als zin loos geweld, integratieproble men, seks in videoclips en drugs. In de eerste aflevering staan Lonsdale-jongeren cen traal. Andrew Makkinga gaat de serie van twaalf afleveringen presenteren. Hij was eerder panellid bij Het Lagerhuis.De- Battle is telkens om 19.55 uur te zien via Nederland 3. Populaire radiodeejays kunnen niet meer zonder hun 'lachzakken' KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport zo 19 uur NOS 3.545 2. Olympique Lyon-PSV NOS 2.661 3. Boer zoekt vrouw KRO 2.638 4. Journaal (zo, 20u) NOS 2.816 5. Spoorloos KRO 2.454 6. Villareal-AZ NOS 2.264 7. Chelsea-Bayern M. NOS 2.244 8. Vermist TROS 2.076 9. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.023 10. Kopspijkers compilatie VARA 1.933 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Zoop Nickelodeon 216 2. Totally spies! Jetix 198 3. Jeugdjournaal NOS 196 4. Ernst, bobbie en de rest Jetix 193 5. Rocket power Nickelodeon 182 6. Spongebob spuarepants Nickelodeon 159 7. Lucky luke Nickelodeon 159 8. Avonturen van Kuifje Nickelodeon 150 9. Jimmy Neptron Nickelodeon 146 10. Sesamstraat NOS 142 Marktaandelen in Nederland 1 13,6 (14,2) Nederland 2 21,3 (15,2) Nederland 3 6,4 (7,1) RTL 4 16,8 (16,6) RTL 5 3,7 (3,3) Yorin 5,3 (5,3) +/- SBS 6 9,9 (15,0) NET 5 5,2 (5,2) +/- Veronica 3,2 (3,5) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk en Luister- onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. De slag om de radioluisteraar wordt in de ochtendspits ge voerd. Koning van de spits is Ed win Evers van Radio 538. Dage lijks luisteren ruim 2,3 miljoen mensen naar Evers staat op. Maar Evers staat niet alleen op. Geen ster-dj zonder zijn trouwe vazallen. Een blik in de wereld van de sidekicks. door Els Ouaegebeur Amsterdam - Vier uur in de ochtend. De wereld slaapt. Het is altijd nog donker, ook mid den in de zomer. Wie zijn ei genlijk wel wakker op dit bela chelijke tijdstip? Het standaard rijtje natuurlijk: boeren, bak kers, ziekenhuispersoneel, kroegbazen, mensen die lijden aan slapeloosheid. En de side kicks. Wie? Sidekicks, de aangevers van radio-dj's die ervoor zorgen dat de échte dj de luisteraars wat te vertellen heeft tussen de plaatjes door. In de dikke Van Dale wordt sidekick vertaald als 'handlanger, ondergeschikte partner', met als tweede bete kenis 'gabber' of'maatje'. Een ondergeschikt gabbertje, zeg maar. Zoals Rick Romijn (42) en Niels van Baarlen (29), de sidekicks van dj Edwin Evers (33) van Ra dio 538, al vijf jaar de 'host' van de populairste ochtendshow tussen zes en tien, Evers staat op. Dagelijks loodsen zij met zijn drieën rond de 2.363.000 luisteraars door de eindeloze fi les. Hiermee is Evers staat op marktleider van de landelijke ochtendshows, en laat 538 sta tions zoals 3FM, Yorin of Noordzee FM maar ook Radio 1 ver achter zich. Evers staat op dus. Ja, maar niet als eerste. Rick en Niels zijn el ke dag ruim voor vijf uur in de studio in Hilversum om de show voor te bereiden: kranten lezen, het ANP doorspitten, his torische weetjes verzamelen en verjaardagen van beroemdhe den bij elkaar zoeken, bij voor keur van het type Ivan Lendl (de bejaarde tennisser) of Tho mas Anders (een van de zan gers van de Duitse band M^- Edwin Evers (op de achtergrond) met zijn sidekicks Rick (links) en Niels in de Radio 538-studio. Foto: GPD/Elsbeth Tijssen dern Talking). Als het programma om klokslag zes de ether ingaat, en de mees te mensen nog rustig liggen te slapen, ratelt het duo je al de oren van je kop over het nieuws van de dag en wordt op hoge toon discussie gevoerd met Evers over de vetzucht bij jon geren of het zoveelste gezag hebbende onderzoek over het verband tussen de vorm van je oren en je seksuele drift. Om maar iets te noemen. Zoals ze naast elkaar op hun krukken zitten, hebben Niels en Rick nog het meest weg van een vrolijke variant van de moppe rende Muppet-opaatjes Statler en Waldorf, die vanaf hun bal kon commentaar leveren op al les en iedereen, recht voor zijn raap en het liefst niet al te ge nuanceerd of serieus. Evers heeft de meer gematigde rol. Hij klinkt een beetje als de grote broer die het verstandige laatste woord heeft, al is het maar doordat zijn microfoon een tik je harder staat. Zo kan hij de jongens altijd overschreeuwen en blijft zijn stem het best han gen. Terecht, niet voor niets is hij 'de ster'. Rick en Niels zijn al weer bijna vier jaar het bekendste side kick-duo op de Nederlandse ra dio. Toch zullen weinigen hun namen paraat hebben, ook al luisteren ze elke dag een autorit lang naar hun verhalen. Is dat soms niet frustrerend? Nee, zeggen ze allebei volmondig. „Evers staat op is een beetje van ons alledrie", zegt Rick. „Natuurlijk moet je je ten dien ste stellen van de dj. Dat is de kracht van een sidekick, maar dat wil niet zeggen dat je niet ook je stempel drukt op het programma." Integendeel, zou je bijna zeg gen, want maken de teksten en grappen van Evers niet meer in druk door de reacties van de si dekicks? „Uiteraard. Een kei hard lachsalvo na een grap slaat meer in dan een holle stilte." Niet voor niets worden side kicks ook wel lachzakken ge noemd. „Het maakt me geen hol uit hoe het heet, als de luis teraars het maar leuk vinden en Edwin maar waardeert wat we doen", zegt Rick. De Evers-formule werkt als een trein. Blijft de vraag: waarom zitten massa's luisteraars te wachten op het gehakketak van een stelletje dj's als ze nog maar nauwelijks wakker zijn? „Het komt spontaan over", verklaart Rick. „We praten met elkaar zo als je ook in de kroeg doet, of op je werk. Daarmee stellen we ons gelijk aan de luisteraars, in plaats van boven hen. Dat geeft een bepaald gevoel van con iet en betrokkenheid." Het is niet voor niets dat de Evers staat op-mailbox een constante stroom berichten krijgt van luisteraars die zich ook graag even willen mengen in de discussies, of het nou gaat om de samenstelling van strooizout of de vraag waarom 'alle' kappers homoseksueel zijn. „De hoeveelheid mailtjes de we krijgen, hangt af van wat we roepen", zegt Niels. „Meest al staan de mensen die reage ren aan de kant van Edwin en krijgen Rick en ik de veront waardigde bagger over ons heen, omdat wij nu eenmaal vaker een extreem standpunt innemen." Zou je onoverkomelijke bezwa ren hebben als je vriendin zich voor een miljoen uitleent aan een andere man voor een avond? Edwin vindt uiteraard dat het echt niet kan, want zég nou zelf; het is toch gem dinair, je lichaam verkop I Niels zou er totaal geeni mee hebben. Rick: „Heb! het hier over bruto of nel 1 En ja hoor, terwijl de ma 1 nog tien minuten doorld over de vergelijking tussi naakt in de Playboy staa; seks hebben voor een za! stromen de boze berichl binnen: lang leve Edwin, en Niels hebben het wes niet begrepen, luidt dedi snee reactie. Geen van beiden ambiei baan van 'de echte dj', b ze. Niels noemt zichzelfi goed genoeg om 'een ed deejay' te zijn. Een belaa uitgangspunt voor een si beaamt Jeroen van Inkel 'godfather' van de dj's:,, altijd: als je mee komt pi ren, moet je je ego bij de achterlaten, anders gaat mis." Het fenomeen sidekicks nieuw. Van Inkel presen het samen met Adam Ca in 1981, in hun avondpn ma Curry Van Inkel bij Veronica. Zij kwamen op idee toen ze luisterden n pes van het radiostation Z100 uit New York, waai ochtend door meerdere sen tegelijk een program werd gepresenteerd. Van Inkel definieert een kick als 'iemand die wel tend te horen is op de ra maar die niet technisch I is, met het draaien vand ten, sfeermuziekjes enzo Het verschil tussen Cun) Inkel en veel radioprogfl van nu is dat hun progra echt van hen allebei was Inkel: „Wij waren elkaais kicks, zeiden wij altijd." Inmiddels zijn sidekicks meer weg te denken uiti derlandse radiowereld, f tisch iedere dj bij popula muziekstations als Yorin nica, Radio 3FM, Noord of 538 heeft er minstens vaak twee. Een goede on ling? „Elke ontwikkeling iedereen hetzelfde doet) beert te doen, is slecht", Van Inkel. „De verleiding het 'eindeloos doorouvS ren' is groot, daar moetj' alert op zijn."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22