vangrijke penroof vliegbasis Restant Quick Boys-Capelle vanavond op groot scherm I, VS op de hoogte van passagierslijst KLM, maar hoe? Singel loop Vrijdag 22 april Haringloggers en schoeners strijden om de Challenge Cup n Gilze-Rijen 150 wapens Premier Balkenende trekt ten strijde tegen topinkomens van managers FNV akkoord met hervorming WW Lab gaat, bomen blijven OPGERICHT 1 MAART 1860 Nancy Sinatra maakt comeback met een autobiografische cd dinsdag 12 april 2005 Start verkoop 22 maart Wolken AZ-coach velden Adriaanse toont E 3/5° 1 Ttflbi w zijn boze gezicht - J11 /130 |a/4| Deelnemers aan de zeventiende editie van de Heineken Race of the Classics vertrekken vanuit de Rotterdam- Het startschot werd gelost door Henk de Velde, die als solozeiler al enkele malen rond de wereld is gevaren, inderd studenten strijden op Oudhollandse klassieke zeilschepen om de Heineken Challenge Cup. Het betreft voormalige haringloggers, schoeners, een barkentijn en een brigantijn. Het eerste stuk gaat naar het Belgische Oostende. Na een stop volgt de oversteek naar Ramsgate in Engeland. Zondag is de finish in de haven van Amsterdam. De doelstellingen van de race zijn het bevorderen van contacten tussen studenten en met het bedrijfsleven. Foto: ANP/Robin Utrecht katwijk - Supporters van Quick Boys kunnen de resterende 36 minuten van de gestaakte voetbalwedstrijd tegen Ca- pelle (0-1) vanavond in het clubhuis op een groot beeldscherm volgen. De Katwijkse voetbalvereniging huurt een speciale televisiecamera. De wedstrijd op sportpark Nieuw Zuid is voor het publiek niet toegankelijk. Deze straf kreeg Quick Boys naar aanlei ding van het bananenincident op 2 april. Tijdens de wedstrijd gooide een aantal jongens bananen op het veld, waarna de donkere scheidsrechter Doest de wedstrijd staakte. De KNVB strafte de Katwijkse club met een punt in mindering en een geldboete van 2500 euro. Om de toeschouwers weg te houden uit de omliggende duinen zet Quick Boys vanavond een groot scherm in de kanti ne. Burgemeester Wienen van Katwijk wilde gistermiddag niet zeggen of de toe schouwers, die de wedstrijd vanaf het duin willen volgen, worden geweerd. ,,Ik doe een beroep op de sportiviteit van de Quick Boys-supporters en verzoek hun het besluit van de KNVB te respecte ren", aldus Wienen. Staatsbosbeheer wil geen commentaar geven. gpd - Op de zwaarbe- jbasis Gilze-Rijen fgelopen weekend apenroof plaatsge- wisten volgens een vliegbasis honderd vijftig dienstwapens ;n via een gat in de Tif e wapenkamer. De het militaire ter- listerochtend ontdekt. dvoerder van de Ko- larechaussee beves- 61 een onderzoek is in- ir 'de diefstal van de- indommen'. In ver- het onderzoek wil de ssee pas in de loop aag verdere details -| ïgbasis houdt men er nee dat de dieven op nachtterrein bekend daders wisten pre- :e een gat in de muur apenkamer moesten ider op stellingen te lus een ingewijde. Al- medewerkers van >is zijn gisteren zorg- icht. zijn Glocks, van het »e Glock is het stan- ïstwapen van leger en marechaussee. Het is een half- automatisch handvuurwapen en daardoor vooral geschikt voor schieten op korte afstan den. „Je kunt het gemakkelijk onder je jas verbergen, dus dat is ook handig voor criminelen", zegt onderzoeker Henry Kui pers, die voor de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid (IOOV) het beheer van dienst pistolen bij de politie onder zoekt. Met een buit van honderd tot honderdvijftig wapens is de roof van een in Nederland tot nu toe ongekende omvang. Bij eerdere berichten over gestolen of verdwenen dienstwapens van krijgsmacht en politie ging het steeds om enkele exempla ren. Eind jaren negentig wer den van de Amerikaanse NAVO-basis in Coevorden naar schatting driehonderd Ingram mac 11-machinepistolen gesto len, maar deze roof is door de Amerikanen nooit bevestigd. De wapens doken in de jaren daarna op in de Nederlandse onderwereld en bij de IRA. In de jaren zeventig gebruikten Molukse treinkapers uzi's die ze van de Nederlandse krijgs macht hadden gestolen. COMMENTAAR KLM-TOESTEL Kamer heeft ophel- eëist van de regering terugsturen van een tuig door de Ameri- uchtvaartautoriteiten. vragen zich terecht n het toestel pas op het e moment de toegang J merikaanse luchtruim eweigerd. Daardoor vliegtuig met 278 pas- i weg naar Mexico bo- 3J da rechtsomkeert ma- er Amerikaanse ingrijpen iaantal rede- ijk te vatten. >ees verband roken dat de bij vluchten eigen bodem namen van passa gen checken. De beslis- toestel te weigeren, ovendien erg laat. De Staten eisen - na de van 11 september ;ipUedige inzage in passa- n van vluchten naar ndgebied. Op die ma- en ze voorkomen dat aanslagen op Ameri- oelen plegen. De VS be- ook bij deze vlucht over alle noodzakelij- onsgegevens, maar ver- aan de bel te trekken KLM-vliegtuig nog aan stond. Het is verder merkwaardig dat de Amerika nen het toestel niet in de VS hebben laten landen, zodat de twee ongewenste personen aan gehouden hadden kunnen wor den. Als er al een reden was het toestel terug te sturen, dan heb ben de Amerikanen een flink ri sico genomen door een toestel met twee verdachte personen aan boord onnodig lang in de lucht te houden. Wat nog de meeste verbazing wekt, is dat de westerse wereld niet met dezelfde op sporingslijsten werkt. Voor de Nederlandse en Britse justitie waren de twee bewuste passa giers grote onbeken den. Er was ook geen internatio naal aanhoudingsbevel tegen hen uitgevaardigd. Daarom zijn ze - na terugkomst in Europa - niet gearresteerd en konden ze doorreizen naar Mexico. Dit alles bewijst dat er nog veel schort aan de gezamenlijke aan pak van het internationaal ter rorisme, dan wel dat de Ameri kanen enigszins zijn doorgesla gen in het buiten de deur hou den van 'terroristen'. De VS doen er verstandig aan snel tekst en uitleg te geven. Hugo Schneider franeker/anp - Premier Balke nende vindt dat topmanagers die zichzelf verrijken in een tijd dat Nederland juist een pas op de plaats moet maken „schade lijk voor de economische ont wikkeling. Als iedereen de nul lijn moet aanhouden is dat niet uit te leggen aan de bevolking". Deze mensen moeten publieke lijk te schande worden ge maakt, „naming and shaming is hier op zijn plaats", aldus de premier gisteren op een CDA- partijbij eenkomst in het Friese Franeker. Balkenende wilde niet ingaan op de oproep van PvdA-partij- leider Bos om topmannen van bijvoorbeeld Nuon en Essent met inkomens van dik acht ton persoonlijk op hun verantwoor delijkheid aan te spreken. „Als ik alle topmanagers met exorbi tante inkomens op het torentje zou moeten uitnodigen, kom ik niet meer aan besturen toe. Het zou beter zijn als de heer Bos zijn eigen achterban opriep om zich aan te sluiten bij het initia tief van CDA-partijvoorzitter Van Bijsterveldt en via PvdA- commissarissen en raads- en statenleden proberen een einde te maken aan de zelfverrijking." Balkenende hield de bomvolle zaal voor dat naast 'naming and shaming' hij ook wil kijken naar fiscale maatregelen om de over matige zelfverrijking te ont moedigen. Maar het liefst ziet hij toch dat de aandeelhouders en de ondernemingsraad pro beren het beloningssysteem in balans te houden. Het gaat de premier daarbij in eerste in stantie om de publieke sector, zoals de zorg, het onderwijs en de energievoorziening. Maar hij hoopt dat ook de grote pensi oenfondsen en de werkgevers vereniging VNO-NCW zich met de zaak zullen gaan bemoeien en ook bij commerciële onder nemingen aan zullen dringen op loonmatiging. Het aanpakken van exorbitante zelfverrijking ziet de CDA-par- tijleider als een van de prioritei ten van een 'nieuwe solidari teit'. Naast de strenge maatre gelen om te voorkomen dat „we de dertigers van nu op branden", is er aandacht nodig voor de echt zwakken en de ge zinnen met kinderen met een enkel inkomen. Volgens Balke nende is een economische groei van drie procent die nodig is om de welvaart te behouden de komende jaren niet te ver wachten. Daarom zijn andere maatregelen nodig om de soci aal-economische positie van Nederland te behouden. Bot: Bolton bij VN 'onverstandig' den haag - Minister Bot van buitenlandse zaken vindt de kandidatuur van John Bolton als Amerikaans ambassadeur bij de Verenigde Naties 'onver standig'. John Bolton staat be kend als 'anti-VN'. Zijn voor dracht is ook binnen het Ameri kaanse congres omstreden. Vol gens Bot past een eventuele be noeming van Bolton niet in het streven de VN te hervormen. Pagina Buitenland 'Bin Laden kocht vrijheid in 2001' berlijn - De directeur van de Duitse geheime dienst (BND), August Hanning, verwijt de Verenigde Staten grove fouten bij de bestrijding van islamiti sche terreur. In de Duitse eco nomische krant Handelsblad van vandaag zegt hij: „De prin cipiële fout werd al in novem ber 2001 gemaakt, toen men Bin Laden bij Tora Bora door de Afghaanse milities wilde la ten oppakken. Bin Laden kon zich daar bij hen voor veel geld vrijkopen." Man (80) ligt drie dagen in kelder tilburg - Een 80-jarige man uit Tilburg heeft drie dagen in de kelder van zijn woning aan de Telegraafstraat in het centrum van Tilburg gelegen. Hij is vol gens de politie door de houten trap van de kelder gezakt en op de grond gevallen. Een mede werkster van de Thuiszorg ont dekte de man gistermiddag. Omdat de trap niet meer te ge bruiken was, heeft de brand weer de man uit de kelder ge haald. Hij is voor behandeling naar een ziekenhuis gebracht. Tribunaal kan het niet meer aan den haag - Het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag kan het niet meer aan. Er lopen zo veel zaken tegelijk dat de drie rechtszalen permanent bezet zijn. Alle beschikbare rechters zijn ingedeeld. Om extra ruimte te krijgen heeft het tribunaal nu besloten tot speciale vroege, korte ochtendzittingen. Die vin den tussen acht en negen uur plaats. Bij het tribunaal lopen zes zaken tegelijk waaronder die tegen de oud-president van Servië en Joegoslavië, Slobodan Milosevic. lisse - Blauw walmend brult de dieselmotor van de kraan, de kabels spannen strak en dan gaat de Ouercus turneri Pseudoturneri lang zaam de lucht in. Majestueus zweeft 30 ton groenblijvende eik met kluit door de strakblauwe lucht om 20 meter verder te landen op de dieplader. Die moet hem nog een meter of 30 verrijden naar zijn nieuwe plaatsje voor de Lissese tuinbouwschool. Later volgt de Me- tasequoia glyptostroboides, de Chinese moerascipres die net als de eik de nieuwbouw van de CNB in de weg staat en deze nieuwe week na meer dan veertig jaar een nieuwe plaats krijgt. Met de verplan ting van de eik en de moerascipres zijn twee unieke bomen voor Lis- se bewaard gebleven. Pagina R3: 'Ik hoop datje deze oude bomen wel kunt verplanten' Foto: Dick Hogewoning Amsterdam/anp - De FNV is gisteren akkoord ge gaan met een versobering van de WW, zoals vrij dag is voorgesteld in de Sociaal-Economische Raad (SER). De vakcentrale kan ermee leven als werknemers in aanmerking komen voor WW wanneer zij 26 van de laatste 36 weken hebben gewerkt. Het CNV, de andere grote vakcentrale, heeft laten weten dat het eveneens kiest voor de 26-36-variant. In het eindbod van de SER was aanvankelijk af gesproken dat werknemers minimaal 27 van de laatste 39 weken moesten hebben gewerkt om in aanmerking te komen voor een uitkering. De achterban van de FNV verzette zich hiertegen, omdat mensen met een halfjaarcontract dan bui ten de boot zouden vallen. Onderhandelaar Heerts werd daarom vorige week naar de onder handelingstafel teruggestuurd. Afgelopen vrijdag werden daarop in de SER twee varianten van de zogeheten wekeneis voorgelegd: 27 van de laatste 39 weken of 26 van de laatste 36 weken. Die laatste variant werd gisteren geaccep teerd door een meerderheid in de federatieraad den haag/gpd - Het incident met de KLM-vlucht die dit weekend boven Ca nada rechtsomkeert moest maken, toont hoe ver de arm van Amerikaanse terreurbestrijders reikt. Ook al worden passagierslijsten niet aan de Amerikanen verstrekt, ze weten er toch aan te komen. En dan kan het luchtruim zomaar op slot gaan: op een geheime zwarte lijst staan 70.000 men sen uit de hele wereld met een vliegver bod voor de Verenigde Staten. Hoe wisten de Amerikanen wie er op vlucht 685 van Schiphol naar Mexico zaten? Die gegevens zijn in te zien in de systemen van KLM, maar alleen door landen waar de betreffende vlucht landt. De vlucht naar Mexico-Stad was recht streeks. De Mexicaanse autoriteiten wisten dus wie er aankwamen, de Ame rikanen niet. Formeel althans. Voormalig europarlementariër Johanna Boogerd (D66), die tot voor kort toe zicht hield op de verstrekking van pas- sagiersgegevens vanuit de Europese Unie aan de VS, twijfelt daaraan. Vol gens Boogerd mogen de VS volgens een verdrag met de EU ook passagiersgege- vens inzien van een vlucht die niet op eigen bodem landt. Maar dan nog res teert de vraag hoe de Amerikanen in dit geval aan de passagierslijst kwamen. De KLM ontkent immers dat de VS voor deze vlucht inzage had in de systemen van de luchtvaartmaatschappij. En dus eist KLM, maar ook het ministerie van justitie, opheldering bij de autoriteiten in de VS. Hebben de Mexicanen wel licht de Amerikanen laten meekijken in de passagierslijst van vlucht 685, buiten medeweten van de KLM? Of hebben de Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! van de FNV. FNV Bondgenoten, de grootste FNV- bond, en FNV Bouw stemden tegen het SER-ad- vies, maar deze twee bonden hebben samen geen meerderheid in de federatieraad. Volgens het SER-plan krijgen mensen die werk loos raken, twee maanden een uitkering van 75 procent van het laatstverdiende loon als zij aan de wekeneis voldoen. Daarna krijgen zij, afhan kelijk van het aantal jaar dat zij hebben gewerkt, maximaal drie jaar en twee maanden 70 procent van dat loon. Nu krijgen mensen maximaal vijf jaar een uitkering. FNV-voorzitter L. de Waal rekent erop dat de SER vrijdag tot een unaniem WW-advies komt. Hij acht de kans verwaarloosbaar klein dat het kabi net dit advies van de hand zou wijzen. „Ik zou dat absurd vinden. Afwijzen zou bestuurlijk falen zijn", meent De Waal. „In dat geval wil men niet dat de SER een probleem oplost." De werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB- Nederland stellen dat er in ieder geval tot vrijdag een advies ligt met twee varianten. Vrijdag wordt het eindoordeel geveld. Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/OV Naam: Adres: Postcode: Plaats: Thlefoon: Geboortedatum: e-mail: Bank/giro* Ww Handtekening: Uitsluitend bij automatische incuao. afd Lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080O-1711 (gratis) E-mail: lerersservicevhdc.nl of surf naar www leidschdngblad nl Deze aan bidding is geldig tot 31 maart 2005 Amerikanen stiekem zelf de passagiers lijst weten te bemachtigen? „Onderschepping van data is zeker een mogelijkheid," zegt terrorisme-deskun- dige Bob de Graaft van de Universiteit Utrecht. „Zeker als een vlucht zo lang over Amerikaans grondgebied vliegt." Bart Custers, gepromoveerd op infor matievergaring aan de Universiteit van Tilburg: „De geheime diensten van de VS zijn de beste ter wereld in het onder scheppen van elektronische data. En ze schuwen ook het gebruik van geheim agenten niet." Wij gaan zorgvuldig om i gegevens In nel colofon van de kranl vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1