Adoptieouders staan er vaak alleen voor REGIO I m uziekgebied was ser van de sroep 'Nou Üly CCtl genialiteit den regelmatig con tact met Tax. „OfNe- j-j,hem zal missen? Dat is een groot woord, maar hij was abso- 1 groot artiest." Sassenheimse schrijft boek over stress tijdens de adoptieperiode Rustig DINSDAG 12 april 2005 en zestig en zeventig was zanger Wally Tax een idool in Ne- Zondag overleed hij op 57-jarige leeftijd. Leidenaar TEUN DE REEDE, voormalig zan- II 7y en' had in het verle- lei td kende u Wally Tax? sw ied. In zijn revivaltijd zat hij bij de platenmaatschappij Ario- ik toen werkte. Hij schreef nummers als 'It's raining in my oor Lee Towers. Ik deed in die tijd pro- erk bij Ariola. Zorgde ervoor dat Wally nh n radio kwam. Ook heb ik hem meege- loen hij 'Miss wonderful' opnam. Dat bi Iverwege de jaren zeventig. We hadden N zelfde producer." ie laatste tijd nog contact met hem? VRAAG ivi dus ook niet of hij ziek was? lal naar hij was er al een tijdje niet best aan mrlijk. Hij was een genialiteit op mu- delied, maar zijn brein was aangetast door ik en de drugs. Hij leefde echt op een du lal niveau. Vroeger kwam hij wel eens op kantoor. Hij wilde altijd geld lenen, symptomen van een drugsgebruiker. Ie jaren van zijn leven waren wel een influisterend. Hij heeft absoluut niet in rijkdom of luxe ge- hij laar hij was een hele sympathieke jongen die prachtige mu- hi sft geschreven." ee igl ft wel eens gezegd dat in Nederland slordig wordt omge- isi 1et talentvolle mensen. Voelde hij zichzelf een miskend ta xi ienk het wel. Hij had het idee dat artiesten op een hoger ni- >m onden en daarnaar gewaardeerd moesten worden. De pla- ie kt is nu heel anders dan toen. Het nationale product wordt te »er gepromoot. Kijk naar Blof. Toen was dat in Nederland Hij is waarschijnlijk in het verkeerde land geboren." uir had hij dan geboren moeten worden? Ie Verenigde Staten of Engeland. Daar stond de popmuziek in ;er aanzien." ei nkt u aan Wally Tax terug? een figuur die de grenzen opzocht. Een eigenaardige li laar wel op een goede en vriendelijke manier. Een echt pro- de jaren zestig en zeventig." ïdfcssa de Wekker foto: ANP/Paul Bergen UIT DE ARCHIEVEN 1955, Dinsdag 12 April -Voor de afdeling Leiden van de WD, die indertijd het initia- om zestig Vridemo-flats aan de Burggravenlaan te bouwen, indertijd een Coöp. Flatexploitatievereniging in het leven werd n, was het Zaterdag een grote dag. De elf-jarige Otto Strack, van de voorzitter van deze Coöp. vereniging, legde Zaterdag- om elf uur de eerste steen. u 1980, zaterdag 12 april - Waar de buurt al jarenlang voor had gevreesd speelde zich in liddag af in het vervallen huisje aan het Ververshof. Even na brak er brand uit, waarbij de 86-jarige bewoner om het le- n. Voor niemand was de brand een verrassing: omwonen- ibeerden de toestand van het huisje en de bewoner al jaren la Ie aandacht van de gemeente te brengen, li chief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer .v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van agblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Irectie: T. Klein en H. de Wit directie.hdcuz@hdc.nl Wredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdcnl 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 'ostbus 54.2300 AB Leiden. Jtijden van de receptie zijn: Wen met donderdag 16.30 uur 108.30 -12 30 uur 1071-5356415 •fax 071-5 356 325 ihten overlijden, geboorte, jubilea familieberichten, desgewenst met ifbeelding, via www.hdcmedia.nl of iilieberichten@nhd.hdcnl. «e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 1EVERKOOP m b.t; :-68i 3661 :goed: 023-5150543 075-681 3677 hllhandel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen 13636 (ICE llgratis) 5196800 'ENTEN betaling •ling (acceptgiro) (alleen aut ine.) p/j €216,90 ie ons een machtiging verstrekken •matisch afschrijven van het itsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per. zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Geeri Bakker en Writser Boelens en hun kinderen Wisse en Mette wandelen in het Sassenheimse Park Rusthoff. „Adopteren doe je als partners samen en dat kan weer een groot voordeel zijn ten opzichte van een zwangerschap. Alle stappen worden gezamenlijk genomen. Er is gelijkwaardigheid tussen de partners, want het is niet een van twee die het werk moet doen." Foto: Mark Lamers Deze maand verschijnt 'Het Adoptie- boek', dat als ondertitel 'Stap voor stap, stress tijdens de adoptieperiode' heeft. Het boek is een handleiding voor mensen die een kind willen adopteren en is geschreven door de Sassenheimse Geeri Bakker. Zij is er varingsdeskundige, samen met haar man Writser Boelens adopteerden zij Mette (6) en Wisse (5), die beiden in Kenia werden geboren. „De twee adoptieprocedures gingen in ons ge val snél, ongeveer driejaar, maar ook wij hebben lang in spanningen onze kerheid gezeten. Soms ondraaglijke spanning." Die periode zette Bakker aan tot het schrijven van het boek, dat begon als afstudeerscriptie voor haar studie stressconsultancy. „In dat onder zoek ontdekte ik dat stress tijdens de adoptieperiode een onontgonnen terrein was. Voor de begeleiding van een zwangerschap zijn er kasten vol geschreven. Adoptieouders moeten het alleen zien te rooien in afwach ting van de komst van hun kind. Op verzoek van velen heb ik die scriptie uitgewerkt tot een boek. Het is niet alleen de afwezigheid van boeken, die de aanstaande ouders parten speelt. „Adoptieouders zijn eenzaam, ze staan er alleen voor. Een vrouw die zwanger is, gaat naar een zwangerschaps- of yogacursus en zit gelijk in een groep lotgenoten. Of anders zijn er vriendinnen, colle ga's of haar moeder die begrijpen wat ze voelt." Aan de andere kant staat de adoptie ouder. „Er zijn nauwelijks lotgeno ten te vinden die in dezelfde periode van de procedure zitten of die een kind uit dezelfde regio of hetzelfde land willen. Ook het voortraject kan verschillen. Ben je lang bezig ge weest om zelf zwanger te worden en langs hoeveel pijn en frustratie ver liep die weg? Of zit je nog midden in de medische molen, wat weer zijn eigen stress heeft. Mensen doen hun best om je te begrijpen, maar kun nen ze voelen wat je voelt?" Adopteren doe je als partners samen en dat kan weer een groot voordeel zijn ten opzichte van een zwanger schap. „Me stappen worden geza menlijk genomen. Er is gelijkwaar digheid tussen de partners, want het is niet een van twee die het werk moet doen. Die gelijkwaardigheid wordt door veel mannen als prettig en als eerlijk ervaren. Mannen hou den nu eenmaal over het algemeen graag controle. Een man wordt on rustig van wachten, en vooral van wachten zonder duidelijk eind punt." Dat is misschien een zwart-wit be nadering, beseft Bakker, maar wel een die zij in haar omgeving en bij andere adoptieprocedures zo heeft ervaren. Voor haar boek heeft ze im mers niet alleen gebruik gemaakt van haar eigen verhaal. „De belang stelling om mee te werken aan mijn onderzoek was groot. Ik heb veel verhalen gehoord en gelezen, die mijn eigen indrukken verdiepten of versterkten. Het ene verhaal was nog intenser dan het andere en elk ver haal was eigenlijk een boek waar dig." Het boek van Bakker is verdeeld in twee gedeeltes: een waarin zij haar eigen adoptieverhaal vertelt en een waarin de eigenlijke 'adoptiehand leiding' staat beschreven. Een van de eerste hoofdstukken van de handlei ding beschrijft het verschil tussen adoptieouders die een bemidde lingsbureau inschakelen en de zelf doeners. Bakker en Boelens behoor den tot de laatste categorie. „Het was ons goede voornemen voor het jaar 1998 om ons op te geven voor adoptie. Daarbij richtten we ons op Kenia, voor ons een logische keuze omdat ik mede door mijn werk als stewardess sinds 1991 contact had met het land en in het bijzonder met Cursus In hun B&B-praktijk geven Geer! Bakkeren Writser Boetens bege leiding aan aanstaande adoptie ouders. In de cursus, die zowel per paar als in groepen wordt gegeven, staat stress tijdens de adoptieperiode centraal. Het in zien, benoemen en hanteren van de stress tijdens deze periode heeft volgens Bakker en Boelens een positief effect op die periode zelf maar vooral ook op de tijd die er op volgt: de periode van het ouderschap. Insteek van de cursus is om sa men met de partner de tijd tij dens deze lange 'zwangerschap' optimaal door te komen. Meer informatie is te vinden op de website: www.bbpraktijk.nl drie weeshuizen in Nairobi." Op 22 april 1999 zag Geeri Bakker het meisje dat haar dochter zou wor den voor het eerst. In haar boek schrijft ze: „Het hele kleine bundel tje werd door Nicolas in mijn armen gelegd. Veel deken, een heel klein, prachtig hoofdje en de grootste ogen die je je maar kunt voorstellen. En die ogen keken naar mij. Ze had me nog nooit gezien, maar haar ogen grepen zich vast in mijn ogen en hebben ze nooit meer losgelaten. Vanaf dat moment was Salome mijn kind." Daarna schrijft ze over de ups en downs van de adoptieprocedure. Over onder meer de beginseltoe stemming, het ontbreken van een Keniase wet voor buitenlandse adopties en de doop van Salome waarbij Bakker en Boelens haar pleegouders werden en waarbij ze haar naam Mette kreeg. Uiteindelijk reisden ze in november 1999 met zijn drieën als gezin af naar Neder land. Begin 2000 besloten ze om nog een kind te adopteren. „Een jongetje dat de dag na het overlijden van mijn vader was geboren. Op 15 april van 2000 kregen we te horen dat dat jongetje aan ons zou worden toege wezen." De omstandigheden van die adop tieprocedure waren anders, meer stressvol. Niet alleen was er in Kenia een geval van buitenlandse kinder handel aan het licht gekomen dat een negatieve invloed had op de bui tenlandse adoptiezaken, Bakker en Boelens hadden ook nog een advo cate met wie ze niet goed overweg konden. De rechtszaak liep in eerste instantie dan ook negatief af. Uitein delijk konden ze Wisse, officieel Writser IJsen Muthuni, op 1 april 2002 meenemen naar Nederland, waar hun een jaar later het bericht wachtte dat het jongetje direct het land uitgezet zou worden. Ook die episode eindigde met een happy end. Maar zonder slag of stoot ging dat niet. Bakker schrijft daarover: „Deze periode leverde al met al weer torenhoge stress op. Al leen al de keuze van het moment. We waren eigenlijk emotioneel en fysiek net wat op orde. We hadden weer wat energie om naar buiten te treden. We werden in één klap te ruggebracht naar alle emoties die we de laatste jaren hadden gevoeld. Het leek ook wel alsof de rek er volledig uit was." Pas aan het eind van dat jaar kwam de definitieve bevestiging dat Wisse het Nederlands staatsbur gerschap zou krijgen. Bakker zegt over die tijd: „Het hele jaar ben ik moe geweest en was het fysiek ge sproken een waardeloos jaar." Toch sluit ze haar eigen verhaal af met de volgende boodschap aan de lezer: „Ik wens jullie veel succes en plezier met de adoptie van jullie kind." In het tweede deel van het boek be schrijft Bakker hoe dat plezier kan worden bereikt. Dat deel is mede ge schreven aan de hand van de erva ringen die zij en haar man hebben uit hun eigen B&B-praktijk voor na tuurlijke gezondheidszorg. „We zien vanuit alle discipline dat balans het sleutelwoord is. Die balans is gedu rende een jarenlange adoptieperiode soms wankel of zelfs afwezig." Waar zij die balans meer hadden kunnen bereiken, was het meer op zoeken van ontspanning. „Dat geldt vooral voor de zelfdoeners. Die ren nen en vliegen. Nooit hebben ze rust, want ze staan achter hun doel: de adoptie. Nooit hebben ze een dag het geruststellende idee dat ze er ge noeg aan hebben gedaan. Dat kan je lichamelijk opbreken, zoals het met ons gebeurde. Het kind kwam, maar op dat moment zei het lichaam dat het tijd was voor een pas op de plaats. Je zit in de lappenmand ter wijl je kind juist alle tijd en aandacht nodig heeft." De mensen die kiezen voor adoptie via een bemiddelingsbureau hebben zo hun eigen valkuilen. „Zij kunnen niets doen, zij zijn gedwongen tot wachten. En wachten is lastig als je geen vast eindpunt in zicht hebt en als je een vechter bent, zoals voor de meeste adoptieouders geldt. Boven dien heeft een meerderheid van de adoptieouders een langdurig me disch traject achter de rug. Hun ad viseer ik om samen activiteiten te ondernemen." 'Samen' is een sleutelwoord in de adoptieprocedure. „Houd rekening met eikaars eigenschappen en houd er dus rekening mee dat je allebei anders reageert op stress. En vooral: wees bewust van hoe jij en hoe de ander in elkaar zit. Dan is de kans dat je kindje in Nederland een goede en cleane start maakt het grootst. En daar is het uiteindelijk allemaal om te doen. ('Het Adoptieboek - Stap voor stap, stress tijdens de adoptieperiode': 19,95; Uitgeverij Aspekt; ISBN: 90- 59114604) Gerard Baas LEIDERDORP, 12.20 UUR De wachtkamer van de tandarts straalt rust uit. En zo hoort het ook. Het licht valt op deze zonnige maandagmid dag tussen de lamellen door op een mooi gelakte houten tafel, met daarop tijdschrif ten als Kijk, Arts en Auto en de National Geographic. Om de tafel heen staan gemak kelijke stoelen. Het is dat het de wachtkamer van een tand arts is, anders zou je er best vaker willen zit ten. Maar het blijft de wachtkamer van een tand arts. En daar maakt het eigenlijk niet zo veel uit of de National Geographic van november 2003 voor je ligt of die van april 2005. Het is de laatste, dus nóg een pluspuntje voor deze tandarts. In de ruimte zitten twee mannen, een vrouw en haar kindje van ongeveer anderhalf. Op het jongetje na, lezen ze allemaal. Dan gaat de deur open. Een jongen van een jaar of 15 gaat naar buiten, gevolgd door de tandarts, die de vrouw en het kind naar bin nen vraagt. „Goedemorgen, heeft u de kleine meegeno men? Leuk. En, hoe oud is hij? Zo, dat schiet al op." De twee mannen duiken weer in hun tijd schriften. Dan gaat het mobieltje van een van hen. „Hé, hallo." „Nee, zo meteen, ik denk een kwartiertje of zo." „Ik weet niet. Ik heb natuurlijk wel last ge had, meer dan normaal. Maar wat hij gaat doen weet ik niet." „Ik ben niet bang voor de pijn. Hij vraagt gewoon of ik verdoving wil. En ik zeg altijd ja." „Waarom niet? Ik vind dat wel prettig. Als pijn niet hoeft, dan hoeft het niet." „Zo ben jij, zo ben ik niet. Laat mij nou maar. Dit bevalt mij het beste." „Oké, ik bel straks wel. Leuk dat je belde. Echt. Nou, doei." „Ja, doe ik. Hoi." En de gsm verdwijnt in de binnenzak. Na een kleine stilte, zegt hij tegen de andere man in de wachtkamer. „Waarom neem ik toch dat ding op? Het was hier zo lekker rus- <ig" Een samenzweerderig gegniffel en een blik van herkenning volgen. De twee mannen duiken weer in hun tijd schriften. Gerard Baas

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17