SCHRIJVENDE LEZERS Gesol tot in den treure met een Leiderdorps woonwagencentrun Ik ben tegen de anti-Slaaphuisactie van de Lorentzschool en ik ben niet de enige Ik woon vlak bij het Slaaphuis en over wel of geen overlast kan ik meepraten Roelofarendsveen schoon? En al die hopen hondenstront dan? Niet HLG maar de gemeente heeft schuld aan probleem rond woonwagencentrum (1) Niet HLG maar de gemeente heeft schuld aan probleem rond woonwagencentrum (2 Protesteer je moersta tegen colle in het Eng|' HDC 945 DINSDAG 12 april 2005 'Een enkeling was tegen onze actie, maar dat heb je altijd', zegt Lorentzschool-directeur Renate de Vries in het Leidsch Dagblad, als ze tevreden terug kijkt op de handtekeningenac tie van de school tegen de komst van een Slaaphuis voor daklozen aan de Roodenbur- gerstraat. Ik denk dat ik die 'enkeling' ben die De Vries noemt. Ik heb na melijk naar haar toe gereageerd en afstand genomen van de door haar en de rest van de di rectie ondernomen handteke ningenactie. In een reactie op mijn mail heeft De Vries gezegd dat 'de ouders die geen handte kening plaatsen daarmee ook een signaal afgeven'. Welnu, volgens mij heeft de meerder heid van de ouders (ik ken de aantallen evenwel niet precies) geen handtekening geplaatst. Dus het idee van 'die enkeling' gaat pertinent niet op! Ik heb ook een brief aan de burgemeester van Leiden ge stuurd waarin ik afstand neem van de actie. Daarin verwoord ik dat ik niet begrijp waar de verontrustheid van de schooldi rectie over een mogelijk slaap huis voor dak- en thuislozen in de buurt van de Lorentzschool op gebaseerd is. De directie zegt zich zorgen te maken over de veiligheid van kinderen, ouders en medewer kers van de school. Ik denk dat hier geïmpliceerd wordt dat dak- en thuislozen voor onveili ge situaties zorgen, maar de di rectie van de Lorentzschool maakt dit niet expliciet en hard. Zij spreekt evenmin van erva ringen elders of onderzoek naar vergelijkbare situaties waaruit blijkt dat de onveiligheid in de buurt van een slaaphuis voor dak- en thuislozen toeneemt. Ook heb ik de burgemeester la ten weten dat ik me afvraag of de directie van de Lorentz school de moeite heeft geno men met mensen uit de dak- en thuislozenzorg in Leiden te spreken. Wat zeggen de betrok ken uit de zorg van de plannen? Valt er al iets te zeggen over de groep van dak- en thuislozen die naar de Roodenburgerstraat zal komen? Het maakt groot verschil of het om een wisselende of vaste groep gaat, en met welke pro blematiek deze te maken heeft. Voorziet de dak- en thuislozen- zorg verder dat er zich mogelijk problemen kunnen gaan voor doen in de buurt en zo ja, hoe denkt men die in samenspraak met de buurt zoveel mogelijk te voorkomen dan wel op te los sen? Ik kan niet uit het oordeel van de directie opmaken dat deze gebaseerd is op genoemde be vindingen of gesprekken. Ik kan vooralsnog alleen maar conclu deren dat onbestemde gevoe lens van onveiligheid, geba seerd op de negatieve beeldvor ming en vooroordelen over dak- en thuislozen bij de direc tie van de Lorentzschool de overhand hebben. Ik ben hier over zeer teleurgesteld. Mariëtte van Beek, Leiden. Het is niet mijn gewoonte me te mengen in discussies. Wat mij echter verbaast in de discussie over het verplaatsen van slaap huis aan de boommarkt naar het voormali- gé GGD-gebouw, is dat de omwonenden van het huidige slaaphuis niet naar hun er varingen wordt gevraagd. Niet door de ge meente en niet de actiegroep. Er worden regelmatig ongefundeerde argumenten ge bruikt. Ik ben één van de omwonenden. Ja, het is geen prettig gezicht om een opvanghuis te genover je woning te hebben. Ja, er is wel eens overlast door dronken zwervers. Ja, er is extra zwerfvuil. Ja, de politie reageert binnen een paar mi nuten bij een klacht. Ja, de gemeentereini ging besteedt extra aandacht aan het plein tje. Nee, de waarde van mijn huis is niet ge daald. Nee, mijn auto is niet opgebroken. Nee, ik ben nog nooit lastiggevallen. Nee, ik denk niet dat de daklozen lang bij de GGD zullen blijven hangen, immers er is daar niets te doen, te vinden, te bekijken. De er varing leert dat men op zoek gaat naar goedkope drank. Dat de directie van de Lorenzschool een standpunt heeft ingenomen vind ik al hele maal verbazingwekkend. Met risico zouden de kinderen naar school moeten - te bela chelijk voor woorden. Er schuilt een vele malen groter gevaar in het met auto wegbrengen van de kinderen naar school. De onoverzichtelijke situaties die dat oplevert. Daar zou de school veel meer op moeten inzetten (en natuurlijk de ouders van de kinderen, die zelf dat risico blijkbaar zeer aanvaardbaar vinden). Ik vraag me overigens af of dit standpunt van de directie wordt gedragen door de ou dervereniging van de Lorentzschool. Er gaat bovendien een behoorlijk 'educatieve' waarde van uit om kinderen te laten zien dat er ook nog een andere kant is aan de samenleving. Ik stel voor dat de actiegroep of de ge meente een enquête houdt onder de om wonenden van de Boommarkt en zo de er varingen inventariseert. Mogelijk kun je het uitbereiden met de vorige locatie aan de Nieuwsteeg. Dan krijg je een eerlijk beeld, gebaseerd op ervaring. Ruud de Wekker, Leiden. Overal waar je gaat of staat in Roelofarendsveen, stuitje op hondenstront. Archieffoto: Frans Roomer 'Leiden de schoonste stad? Al kemade is wel honderd keer schoner' kopte het Leidsch Dagblad maandag 4 april. Waar haalt mevrouw Uljee het vandaan om dat te zeggen? Heeft deze mevrouw wel eens een rondje door de Veen gelo pen? Overal waar je gaat of staat, stuit je op hondenstront. Neem bijvoorbeeld het stukje gras langs de Sotaweg, bij de veiling. Of de dijk langs de Gal gekade. Elke vierkante meter is besmeurd met hondenstront. En niet alleen het gras, ook op de stoep ligt vaak een hoop. Letje even niet op, dan rij je er met je kinderwagen doorheen, of erger nog, met je rolstoel. Kom je dan op je bestemming aan, kun je eerst om een bor steltje vragen om de wielen schoon te maken. Kinderen kun je bijna niet buiten laten spelen, zonder dat ze thuis ko men met de smerigheid van een ander zijn zogenaamde hobby onder hun schoenen. Als deze mensen niet het fat soen hebben om de rotzooi van hun huisdier op te rui men, moeten ze maar geen beesten nemen. Het is toch te belachelijk voor woorden dat als je met de ker mis ergens in de bosjes of ach ter een boom staat te plassen, je meteen een proces verbaal krijgt en dat een hond gewoon voor het gemeentehuis kan gaan zitten schijten. Als je het zo bekijkt, is een mens minder dan een hond. Laat de hon denbezitters een schep mee nemen en de stront achter hun huisdieren opruimen. Als dat gebeurt, mag je misschien zeg gen dat Alkemade schoon is. Maar voorlopig is Alkemade dat nog lang niet. Dhr. Loos, Roelofarendsveen. 10 Onverschilligheid op veler gebied is heden ten dage van de meest betreurensw je dige eigenschappen vanvi r Nederlanders. De Universiteit van Leidenlre snel een groot aantal vanh n colleges verzorgen in hetl gels, schreef u al op 7 febri Iv in het Leidsch Dagblad. Ni ?z omdat de Nederlander dal ter begrijpt dan zijn eigen niet omdat dergelijk onder niet in het Nederlands kan worden. Nee, de univi ii teit gaat doen aan internat n< lisering en dat ten koste va ai gemiddelde student en de doorsnee docent. Niemand vindt deze ze, destructieve maatregel 0] baar vreemd. Braaf gaand s centen op cursus, netjes ia >t gareel. Men staat er, naarj on gebruik, verder onverschil 11a genover, men maakt zich ef niet druk om. Niet zo vree onverschilligheid voor eig ft taal en cultuur is nergens \e ropa zo wijdverbreid als in derland. Men is zich nietb Je wust van de eigen rijkdom or rouw komt ook hier na de de, als het te laat is. Grote tallen studenten komen F of laat tot de conclusie dat onderwijs hun meer schai m teleurstelling heeft opgele dan voordelen. Protesteer daarom, als het kan. Kom voor jezelf op eifo/ wees niet onnozel. Onden is het Engels, het is of je je lil ia; hebbende moeder moetij in len voor een stiefmoeder, die is meestal mind es Richard van Schoonden Voorst kt Ve Op het stuk 'Rechter legt verhuizing woonwagencentrum stil' wil ik rea geren. Ik heb de uitspraak van de rechter in de krant gelezen en daar zijn wij helemaal niet blij mee. Ook las ik dat mevrouw Aderüeste er een dubbel gevoel aan overhoudt, want ze vindt het zo naar voor ons. Wel, dat lees ik ook met een dubbel ge voel. Als ze het naar voor ons vindt dan moet ze dit niet doen, want het is gewoon spijkers op laag water zoeken en ons in een onmogelijke si tuatie plaatsen. Ik woon hier al dertig jaar. Toen ik hier kwam, liepen de koeien naast mijn woonwagen te grazen. Alles wat er is bijgebouwd, daar hebben wij nog nooit bezwaar tegen ge maakt. Niet dat we blij waren met die lelijke loodsen en grote gebou wen, zoals die loods waar 'Bloe- merd' op staat of de sportschool die 's avonds net een vuurtoren is. Ons mooie uitzicht werd met de jaren helemaal ingepikt. Wij hadden hier een prachtig uitzicht naar de molen en we konden hiervandaan de LOI zien, maar wij zijn gelukkig zo inge steld dat we iedereen zijn plekje gunnen. Er is al zeven jaar bekend dat wij naar achteren moeten verhuizen. Waarom op het laatst dan bezwaar maken? Hebben deze mensen geen kranten gelezen, want het wordt al jaren in de krant gezet. RCL krijgt een kunstgrasveld van de gemeente in ruil voor veld 6, dan kan het kampje daar worden geplaatst. Dus als zij hier niets van afwisten hebben zij dan al die tijd met hun hoofd in het zand gezeten. Is dat nu struisvo gelpolitiek? Ze gaan nu pas beginnen met hun bezwaren. Nu alle plekjes op zijn, want er is wel degelijk ge- zpcht naar andere locaties, maar die zijn er niet. Er was alleen nog plek bij de Driegatenbrug, maar ook dat is inmiddels weg. En bij de begraaf plaats of onder de hoogspannings kabels. Het Leiderdorpse woonwagencentrum met op de voorgrond de plek waar de wagens naar toe moeten. Op last van de rechter zijn de werkzaamheden stilgelegd. Archieffoto: Dick Hogewoning Het is jammer dat er geen vuilnisbelt weest want ze hebben ons altijd zo meer in de omgeving van Leiderdorp ver mogelijk bij de bewoonde wereld is, dan was het geen probleem ge- vandaan verstopt. Dat hebben ze dertig jaar geleden hier ook gedaan: ons zo ver mogelijk uit de bewoonde wereld plaatsen, bomen er omheen en je ziet er niks meer van. In dertig jaar tijd is alles om ons heen volge bouwd en moeten wij nu weg omdat ze de grond nodig hebben. De mensen die zich om ons heen ge vestigd hebben maken nu bezwaar dat wij honderd meter naar acl n gaan. En zij willen niet tegen 0 on aankijken, omdat wij horizonv j 0 Iers zijn. Wel, dat vind ik echt) toppunt van discriminatie. Mi schien moeten wij, net als dei geleden, met onze caravan ei weken bij HLG voor de deur staan. Dan hebben wij ook nic last van de bouwput waar we in bevinden. Dan kunnen oi deren tenminste weer buiten zonder dat ze om de vijf mini huilend naar binnen komen hun ogen vol zitten met zand; hebben wij weer een beetje ni rust. Ik heb er dertig jaar geleden geen moeite mee gehad om weken het stadhuisplein in bezetten en dat heb ik nu ooki En dan heb je ook nog het pi dat wij hebben toegestemd ini huizen als we gewoon met de ant Snoepweg mee naar achtf gaan. Wij hebben niet ingestei met een andere locatie, wantvi len hier helemaal niet weg. Du kunnen wel tegen de gemeentf gen dat ze moeten zoeken naai I- andere locatie, maar daar gaan lidi niet mee akkoord. Dan gaanw ur zwaar maken tegen de verplaal art van de Persant Snoepweg en te ibe alles waar wij bezwaar tegen ki Ie maken en dat zullen we dan ni ich winnen, maar dan gaan we hel lang mogelijk ophouden. Dus: er hoeft wat ons betreft naar een anderen locatie gezoi worden, want daarmee gaanw akkoord. Ik vergeet nooit datzi jaar geleden iedereen zei dathi menselijk en onmogelijk zou 1 ons tien jaar in een bouwput ei lende te laten zitten. Waar zijn mensen gebleven die dat zeide want we zitten al zeven jaar in onmogelijke en onmenselijke! tie. Maria va Lell E Een reactie op de artikelen in het Leidsch Dagblad over het woonwagenkamp Leiderdorp onder de koppen 'Rechter legt verhuizing woonwagencentrum $til' (LD 1/4) en 'Woonwagen bewoners witheet' (2/4). Gedurende circa vijfjaar zet de Vereniging Houdt Leiderdorp Groen (HLG) zich onder meer in voor het behoud van sport - èn recreatiepark De Bloemerd. Groene, recreatieve en open fuimtes zijn schaars en staan £ls gevolg van de vele planolo gische en infrastructurele ont wikkelingen onder druk. Geluk kig werd dit ook onderkend door de provincie en de ge- jneente Leiderdorp. Met de on dertekening van het Masterplan W4 in 2001, werd De Bloemerd gevrijwaard van bebouwing ten gevolge van de W4-ontwikke- lingen in Leiderdorp. Gerust stelling en tevredenheid alom. Helaas blijkt dit maar voor kor te duur. De gemeente Leiderdorp kreeg de smaak flink te pakken bij het ontwikkelen van de W4-projec- ten. De projecten zoals gefor muleerd en overeengekomen in het Masterplan W4, bleken kin derspel te zijn. Het kon alle maal veel groter, hoger en am bitieuzer in het Leiderdorpse. Dientengevolge werden de W4- projecten 'enigszins' opgerekt. Zo ook deelplan Bospoort, gele gen aan De Bloemerd. Door een uitzonderingsregel in het streekplan te laten opne men, werd het ineens weer mo gelijk buiten de zogenaamde rode contour te bouwen in Lei derdorp. Weliswaar onder be paalde voorwaarden, maar de mogelijkheid om toch in De Bloemerd te gaan bouwen was weer aanwezig. Het gevolg was dat er een vrijstelling en bouw vergunning werd verleend voor de aanleg van zeven nieuwe woonwagenstandplaatsen in De Bloemerd. Maar zoals iedere burger in Lei derdorp inmiddels weet, be staat het recht bij diverse pro cedures om gebruik te maken van inspraak en bezwaar. Voor uitlopend op deze procedures, was de woonwagenbewoners in Leiderdorp echter al de belofte gedaan dat zij een nieuwe loca tie in De Bloemerd zouden krij gen. Waarom dit nu uitgere kend in De Bloemerd moet plaatsvinden en waarom niet serieus is gekeken naar alterna tieve locaties, is tot op heden niet duidelijk. Die duidelijkheid kon de gemeente desgevraagd ook niet aan de rechter ver schaffen. Omdat onzorgvuldigheden in de procedures zijn geconsta teerd; de besluitvorming onvol doende is gemotiveerd en voor waarden niet blijken te zijn na geleefd, heeft de rechter beslo ten de aanleg en bouwvergun ning voor de woonwagenlocatie te schorsen. De indruk die thans wordt gewekt dat Vereni ging HLG verantwoordelijk is voor de onzekere situatie die is ontstaan voor de bewoners van de woonwagenlocatie, is vol strekt onterecht. Het is de ge meente Leiderdorp die deze be woners vooruitlopend op alle procedures, beloftes heeft ge daan. Het is diezelfde gemeente die geen gedegen onderzoek heeft uitgevoerd naar alterna tieve locaties. Ita van den Enden, Leiderdorp. Terecht zijn de bewoners van de woonwa gens in De Bloemerd boos. Maar wel op de verkeerde. Niet de Vereniging Houdt Lei derdorp Groen, maar de gemeente Leider dorp verdient hun toom. Ronduit verkeerd is het dat de gemeente de beeldvorming rond deze zaak (en rond andere zaken be treffende groen) bewust geweld aandoet door te suggereren dat de inspraak en de schaarse juridische schermutselingen er puur op gericht zijn om W4 te frustreren en de gemeenschap veel geld kosten. Inspraak en beroep zijn bij wet geregeld. De groene verenigingen van Leiderdorp hebben tot nu toe op geen enkele wijze buiten de wet gehandeld. De gemeente daarentegen wel, zoals bijvoorbeeld de AID onlangs constateerde. Door te suggereren dat de groene organisa ties niet oprecht zijn in hun motieven wordt niet alleen elke basis voor overleg weggenomen, maar wordt ook naar buiten toe de beeldvorming opgewekt dat de groe ne organisaties de schuld zijn van opont houd, kostenoverschrijdingen en frustra ties. Op zijn minst een zeer eenzijdig beeld. Zeker als een groene organisatie door de rechter in het gelijk wordt gesteld, past de hand in eigen boezem. Dan heeft de ge meente de fout gemaakt en de klager te recht geklaagd. In het geval van de woonwagens worden individuele belangen door een overheid bewust geschaad om bij te dragen aan een sfeer die snelle (en dus minder zorgvuldige) besluitvorming vereist. Er wordt vooruitge lopen op toestemming van de provincie, op een uitspraak van de Raad van State, op het vaststellen van een nieuw bestemmings plan, op milieu-onderzoeksresultaten en beslissingen enzovoort door alvast alle bo men rond de woonwagenlocatie te kappen en een groot 'zandlichaam' neer te leggen. Nu is er een inderdaad voor de woonwa genbewoners vervelende situatie ontstaan. En wordt deze situatie het breekijzer om langs wet en fatsoen te scheren en zo niet alleen de woonwagenbewoners hun nieu we plek te geven, maar - van zeer veel gro ter belang - de verviervoudiging in opper goi vlak van de bedrijfslocatie Bospoort t( so zichte van wat er in het Masterplan V f'3 vastgelegd erdoor te drukken voordal tot een fatsoenlijke discussie hierova 3fb het kader van de bestemmingsplan^ far dure kan komen. Waarbij tevens de toezegging, gedaan datzelfde Masterplan W4, dat De Blot mp van bebouwing gevrijwaard zou blijvi s r deruit wordt gehaald. Wie dan durft l l6s gen dat de Vereniging Houdt Leiderd Groen, die nota bene is opgericht van y de bedreiging van De Bloemerd, hier zaak vanuit onheuse motieven frustre üi3 die heeft toch wel heel weinig op met flc| feiten. i(g, Uiteraard had al deze ellende voorkoi m kunnen worden door eerst de proced tot een einde te brengen en dan de sc in de grond en de bijl in de boom tez o(a Zoals je dat doet als je de zaken uit eij zak moet betalen. Rob Sperna W »ts| Leide <t 19

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16