14 REGIO 'Waar mensen bijeen zijn, daar is God' Witte rook: paus Johannes de 24ste? Leidse Studenten Ekklesia heeft nieuwe rooms-katholieke pastor Sin azucar! zoekt vrouw bevalt me nabelu I E R BÖVÉN Wordt het niet tijd voor een Derde Vaticaans Concilie om de kloof tussen het katholi cisme en de moderne tijd te overbruggen? Dan moeten de kardinalen een Italiaan tot paus Johannes XXIV kiezen. Wie zullen de 116 kardinalen op het conclaaf, dat op 18 april begint, tot opvolger van paus Johannes Paulus II kie zen? Zal na het opstijgen van de witte rook uit de Sixtijnse Kapel een goedmoedige, wat dikke Italiaan als paus Johan nes XXIV zich op het bordes van het Sint Pietersplein aan de wereld presenteren? Roept hij dan over een paar jaar het Derde Vaticaans Concilie bij een? De nieuwe paus zal de last van de traditie zwaai" op zijn schouders voelen drukken. In de eerste plaats is er de ver- houding van het katholicisme tot de moderne cultuur. Een kwestie, waarmee de kerk al zo'n vier eeuwen worstelt. Het gaat daarbij om de Ver lichting en de opkomst van de rede, wetenschap en tech niek, burgerlijke vrijheden en democratie. Die moderniteit is door de Rooms-Katholieke Kerk altijd als een bedreiging gezien. Als reactie daarop trok de kerk zich terug op zijn oude structuren. Het Tweede Vaticaans Concilie (1962- 1965), bijeengeroepen door paus Johannes XXIII, vormde daarop een uitzondering. De concilievaders hebben ge tracht een brug te slaan naar de moderne cultuur: in plaats van een confrontatie zochten zij de dialoog en de voorzich tige acceptatie. Paus Johan nes Paulus II keerde echter terug tot de felle veroordeling van de moderne cultuur. Tussen het katholicisme en de moderniteit gaapt nu een diepe kloof. In de tweede plaats worstelt de Rooms-Katholieke Kerk nog steeds met het schisma van 1054, waarbij de verschil lende oosters-orthodoxe ker ken zich hebben afgeschei den van Rome, en ook met de protestantse Reformatie van de zestiende eeuw, die de pauselijke almacht afwijst. Met de Anglicaanse kerk werd de dialoog opgeschort vanwege het wijden van vrouwelijke priesters. En in relatie tot de kerken van de oosterse orthodoxie bleef het bij het uitwisselen van vrien delijkheden. De vraag dringt zich op waar in de toekomst de accenten in het oecumenisch beleid van de Rooms-Katholieke Kerk gelegd zullen worden? Bij het protestantisme in de westerse wereld? Bij de Angli caanse kerken? In het licht van de Europese eenwording en de opkomst van de bete kenis van Azië in de wereld ligt de oecumenische priori teit bij de oosterse-ortho- doxie eerder voor de hand. In de derde plaats is er nog het probleem van de kerkelij ke bestuursstructuur. Paus Johannes Paulus II regeerde als een absoluut kerkvorst, die van zijn bisschoppen ver langde zijn Romeinse in structies kritiekloos op te vol gen. Van dat autoritaire cen tralisme willen de kiesgerech tigde kardinalen af. De roep om decentralisatie van de kerkelijke besluitvorming is onder hen luid hoorbaar. Ze eisen het recht op om in hun continent of land zelfstandig te kunnen handelen. Deze kardinalen weten zich ge steund door het Tweede Vati caans Concilie. De gezaghebbende Zwitserse theoloog Hans Kling heeft herhaaldelijk gepleit voor het bijeenroepen van een Derde Vaticaans Concilie. Alleen zo'n brede kerkvergadering van paus en alle bisschoppen is in staat om de conservatie ve geloofsdoctrine van paus Johannes Paulus II te corrige ren en de katholieke geloofs waarheden te herformuleren in het licht van de eisen van de moderne tijd. Mocht die hoop van Küng in vervulling gaan, dan zullen de kardina len moeten stemmen op een vriendelijke, hervormingsge zinde Italiaan, die dan als naam paus Johannes XXIV kiest. Theo Krabbe Hij geeft het eerlijk toe: voordat hij naar de Studenten Ekklesia kwam, had pastor Marcel van der Maeden (43) een stereotiep beeld van Leidse studenten. „Corps, hockey, bier en ge zelligheid, dat waren mijn gedachten bij Leidse studenten." De werkelijk heid is rooskleuriger, heeft hij al ge merkt. Toch leven studenten volgens hem in een bevoorrecht hoekje van de samenleving 'en kennen ze de maat schappelijke werkelijkheid niet goed'. Daar wil hij wat aan doen. De liefde voor de rooms-katholieke rituelen had Van der Maeden al vroeg. In Wormerveer, waar hij zijn jeugd doorbracht, ging hij graag naar de kerk. Natuurlijk was hij mis dienaar. Het geloof ging echt een rol in zijn leven spelen, toen hij aan het einde van zijn middelbare schooltijd toetrad tot een liturgische werk groep. „Onze school had een kapel, waar wij elke zondag een viering hielden. Wij bereidden die vieringen voor. Daar kwam heel wat discussie bij kijken." Hoewel Van der Maeden ook nog even een studie psychologie overwoog, werd het na een Pax Christi-voettocht in Den Bosch toch theologie, aan de Universiteit van Amsterdam. Na een carrière als docent gods dienst en levensbeschouwing in het middelbaar onderwijs combineerde Van der Maeden twee parttime ba nen als geestelijk verzorger in een psychiatrisch ziekenhuis en een ver pleeghuis. Hij maakte er een en thousiaste start, maar het bleek toch niet het werk te zijn dat hij ambieer de. Hij miste het contact met jonge ren. Vooral ouderen hebben vaak 'simpele geloofswaarden'. „Ik kon mijn kennis en inzichten onvol doende met hen delen. 'Meneer de pastor maakt het nu toch wel erg in gewikkeld', kreeg ik dan al gauw te horen." De advertentie waarin de Leidse Stu denten Ekklesia om een pastor vroeg, was hem dan ook op het lijf geschreven. „Ik heb gesolliciteerd en voila!" Sinds zes weken is hij dage lijks te vinden op het Rapenburg 100 of op de Hogeschool Leiden. Van der Maeden noemt zich 'katho liek, maar niet rooms'. Met priesters, de kerkelijke hiërarchie en het 'insti tuut kerk' heeft hij niet zoveel. „Het instandhouden van het instituut kost enorm veel energie, terwijl veel gelovigen zich er niet bij betrokken voelen. Diaken, priester, bisschop, paus, daar gaat het kennelijk om. Mijn opvatting is dat het geloof het leven moet dienen en het niet in de weg staan. Wie de kerkorganisatie vooropstelt, mist de essentie." Voor Van der Maeden is de essentie: mensen aanspreken en hen helpen elkaér aan te spreken. Mens zijn, mensen ontmoeten, met elkaar in gesprek brengen - dat acht hij zijn taak. Waar mensen bijeen zijn, daar is God, 'zonder dat zijn naam daarbij altijd hoeft te vallen'. „Daar ruimte voor creëren, mensen open maken voor elkaar, zodat ze niet in vooroor delen vervallen, dat wil ik doen. Mensen kunnen veel van elkaar le ren, daar worden ze rijker van." In de Ekklesia werkt Van der Mae den samen met vier collega's. Ook rooms-katholiek is pastor Corine van der Loos. Daarnaast zijn er van uit de protestants-christelijke hoek pastores Henk Schouten en Karin van den Broeke en vanuit remon strantse hoek Christiane Berkvens- Stevelinck. Van der Maeden merkt dat de theologische visie van de vier sterk overeenkomen. „We zitten op hetzelfde spoor, heerlijk! Alleen in de sfeerdingen om het geloof heen zijn wel verschillen, waardoor je soms toch anders met het geloof omgaat." Van der Maeden weet dat hij niet met de pauselijke leer van strenge seksuele moraal, verbod op abortus en euthanasie bij studenten hoeft aan te komen. De toelaatbaarheid van pil en condoom staat voor hen allang niet meer ter discussie. Door deze thema's aan te snijden, voert de kerk een achterhoedegevecht. „Ik ben niet bang om, als dat moet, te gen de kerkelijke leer in te gaan. Als iemand aanstoot neemt aan mijn opvattingen, dan moet dat maar." VET COOL Jongeren van nu zoeken een ant woord op de geestelijke leegte van 'postmoderne, geseculariseerde' we reld. Van der Maeden ziet twee rich tingen waarin de kerk energie moet steken. „Er is een grote behoefte on derjongeren aan spiritualiteit, aan mystiek zelfs. Daarnaast zie ik een enorme wil tot het doen van Werken van Barmhartigheid, diaconaal werk. Jongeren willen graag anderen hel pen en zo hun geloof concreet ge stalte geven. Vanuit de Ekklesia ver trekt elk jaar een groep studenten naar het voormalig Joegoslavië om daar te helpen bij verzoening, maar ook om de handen uit de mouwen te steken." Geloof ziet de nieuwe pastor als een proces. „Je kunt via je gevoel tot het Nederland moet meer bewegen en gezonder eten, vindt de over heid die fors investeert in de strijd tegen vervetting. Het Natio naal Gezondheidsplan, waarbij meer dan 250 sportcentra zijn aangesloten, helpt een handje en leert dikkerds in dertien weken een nieuwe leefstijl opbouwen. Journaliste Nancy Ubert wil haar leven ook beteren en doet in de rubriek 'Vét cool' wekelijks ver slag van haar gevecht. Sin azucar por favor! In El Sal vador doen ze overal suiker in. Zelfs in die supergezonde fruitshakes van verse mango, sinaasappel en andere in heemse vruchten. Ik mocht dan een week op stap zijn met hulporganisatie Cordaid, ik moest wel aan mijn nieuwe leefstijl blijven werken. Suiker moet je nu eenmaal zoveel mogelijk uit je voedingspa troon schrappen. Terwijl de paus op sterven lag en uiteindelijk overleed, maakte de bevolking van San Salvador zich op voor de grote herdenking van bisschop Ro mero die 25 jaar geleden werd neergeschoten. Ik ben daar in Midden-Amerika veel te we ten gekomen over deze 'pro feet' en 'held van de armen'. Dat het er een kwart eeuw na zijn dood allemaal niet beter op geworden is, heb ik ook kunnen ontdekken. Zo ben ik op een avond mee gereden in de laadbak van een vrachtwagen. Ik zat te hobbelen op een hoopje trui en en shirts vol vlooien terwijl de truck door de binnenstad scheurde. Een groepje kerk gangers ging kleding uitdelen aan de allerarmsten. Zelf be zitten de gelovigen ook niet veel. „Maar we hebben nog altijd meer dan de allerarm sten in ons land", legden ze me uit. Als ratten kwamen de zwer vers, verslaafden en andere ontheemden uit hun schuil plaatsen. De een sleepte met zijn been, de ander had nog maar één arm en zo kan ik nog uren doorgaan met het beschrijven van de afschuwe lijke taferelen. Bij de vracht wagen bedelden ze wanhopig om een kledingstuk. Sommi gen zaten onder het bloed, bij anderen drupte de pus uit hun wonden, zag ik toen heel duidelijk. Mijn keel zat dicht, ik werd misselijk. En ik schaamde me voor elke gevul de vetcel in mijn lijf. Ik heb die dagen in El Salva dor zoveel ellende gezien, dat ik me met mijn eigen - schan dalige - gewichtsprobleem absoluut niet wilde bezighou den. Toch probeerde ik, hoe wel ik niet in Nederland was, wel genoeg te bewegen en ge zond te eten. (Ik wel. 75 Pro cent van de bevolking in dit land heeft die keuze niet.) Om zes uur 's ochtends ont waakte ik in een luxe hotelka mer. Ik liep vier trappen naar beneden (in het kader van 'vind de actiemomenten', mijd ik tegenwoordig de lift) en dook het zwembad in. Dat bad was niet supergroot, maar je kon er wel baantjes in trekken. Ik zwom een half uurtje door. Onder toeziend oog van de hotel-eekhoorn die in zijn lievelingsboom van de kokosnoten zat te snoe pen. Vervolgens ging ik terug naar mijn hotelkamer om even later fris aan de ontbijt tafel te verschijnen. Een collega had me voor vet te, zware ontbijten gewaar schuwd, maar gelukkig was er meer keus. Je kon ook fruit of yoghurt nemen. De eerste da gen ging ik de fout in door me enorm te goed te doen aan het versgeperste sap. Tot ik ontdekte dat daaraan suiker was toegevoegd. Later maakte Pedro voor mij een speciaal sapje. Sin azucar! Na het ontbijt werd steevast een (flink gevuld) programma afgewerkt. Meer dan op een werkdag in Nederland was ik daar in beweging. Ik klom op vrachtwagens, liep door slop penwijken, ging met de politie mee op patrouille en speelde basketbal met kinderen. VRAAG Het televisieprogramma Boer zoekt vrouw breekt alle recori avond genoten weer meer dan 3 miljoen mensen van vijf 0 de boere geliefde geloof komen, maar ook via gedach ten en woorden." Die laatste bena dering kon bij studenten wel eens vruchtbaar zijn, denkt Van der Mae den. „Van gedachten en woorden, ja, daar leven ze van, daar zijn ze dag en nacht mee bezig. Studenten zijn met elkaar in gesprek, zo scherpen ze zich aan elkaar. Met simpele ge loofswaarheden word je als pastor in het nauw gedreven." Van der Mae den realiseert zich dan ook dat hij 'een uitdaging' heeft. „Ik realiseer me terdege dat ik de afgelopen jaren het filosofische en theologische de bat niet goed heb bijgehouden. Er ligt een hoop lees- en studiewerk op me te wachten." Wilfred Simons Ik had mijn coach van de sportschool bij vertrek be loofd dat ik zoveel mogelijk actiemomenten zou zoeken en ik kan hem nu vertellen dat hij trots op me kan zijn. Ove rigens heb ik nog een verras sing voor hem meegenomen. In een gevangenis waar 700 jonge leden van een grote straatbende zitten opgesloten - officieel is daar plaats voor 200 man - is een fitness ruimte ingericht. Daarvan heb ik een paar mooie foto's ge maakt. Misschien brengt hem dat op nieuwe ideeën. Met een paar versleten houten planken, twee verroeste ijze ren stangen en een viertal eeuwenoude gewichten zet je in een naar urine en braaksel stinkende gevangenis een heel populair trainingscen trum op. Nancy Ubert reageren? n.ubert@hdc.nl 'De formule van Boer 1 7 t te vindt HEDEN met veel plezier naar. Zij is professioneel boerin geworden, vijftien jaar geleden is gevallen voor Kurt. „Een prachtman prachtboerderij aan de Leidseweg in Oud Ade." Waarom kijkt u? „Niet omdat ik toevallig van een boer hou. Voor iedere vi n met een beroep kun je zoiets maken. Het gaat om de fon zoekt vrouw is spannend, grappig en ook een tikkeltje em Dat zijn ingrediënten die mij aanstaan op de zondagavon het leuk dat die meisjes ki u moeten vangen en dat ze wassen, maar of ze daarin goede boerin worden is d( ;c moet het wel kunnen en n moet je binding hebben n drijf. Maar met praten me elkaar begrijpen kom je ve j verder." O ja? „Ja, ik kan alles. Heel gek, zei ik al dat ik een broer v wen. Ik ben dochter van e bouwer. Wij hadden een delingsbedrijf. Toen ik Ku moette, moest ik in koeiei v Dat was even vreemd. Ik had een goede baan als projectli Oranjewoud, toch heb ik zonder moeite alles opgezegd. Kurt een maatje. Bijzonder is dat Kurt op deze boerderij Ade is geboren. Het is hier prachtig. We hebben inmidde deren. Ik trek mijn eigen plan op de boerderij. Ik kan koe B gen, telefoon opnemen, maar ook tuinen inrichten of me n kelingswerk bezig zijn. We doen er steeds meer bij." Een boerin is dus geen knecht, maar wel altijd druk? „Ja, altijd. We lopen elkaar nooit in de weg, niet als boer, knecht. We kunnen elkaar wel op alle fronten vervangen, en koeien, het maakt niet uit. Allebei hebben ze liefde en nodig. Dat bedoel ik dus met praten en begrijpen. Ook al ze hoofden om, we blijven elkaar interesseren. We behan j kaar met respect. Ik ben toevallig boerin, maar als ik burgj zou zijn, zou ik me ook voor Kurts werk inspannen. Omgi geldt hetzelfde natuurlijk. Dat element mis ik wel in Boer U hebt vier kinderen. Hoeveel vrijgezellen worden dat li „Ik maak me nergens zorgen om. Noch om hun vrijgezel] staan noch om de opvolging van Kurt en mij. Ze zijn slim van het boerenleven maar denken ook aan studeren. Het het ander niet uit." tekst: Saskia Stoelinga publicitei UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Dinsdag 12 April RIJNSBURG - De veilingvereniging Flora heeft in de thans week een record geboekt op het gebied van tulpen en narcis ruim een half miljoen aan deze producten om te zetten. De heden zijn voor het bereiken van dit record gunstig geweest late winter zijn de producten van de koude grond veel later zodat de grote behoefte aan bloemen in de week voor Pasen sluitend uitgebroeid materiaal moest worden bevredigd. Rij broeicentrum heeft daarvan behoorlijk weten te profiteren. ANNO 1980, donderdag 10 april RIJNSBURCi - Even heeft het huwelijk van Casper Paauw er hout aan een zijden draad gehangen. Casper, een uit de kli wassen Rijnsburger, kwam er pas na 26 jaar achter dat hiji wet een meisje was. Nu de vergissing na al die tijd is hersti nen de twee verloofden met een gerust hart in het huwelij Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertie plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op g 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder verm Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U kri binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmediaml Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel. 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per pos worden verzonden geldt een toe aan portokosten per verschijnda Voor zaterdagabonnementen ge zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (g Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt de krant dezelfde dag nal tussen 12.00 en 13.00 uur t krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: i schriftelijk, uiterlijk één maand 1 de abonnementsperiode, t.a. lezersservice, postbus 2,1800 M Voor leveringsvoorwaarden abo www.leidschdagblad.nl of KvK-c 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databanl aanzien van (de inhoud van) de! worden uitdrukkelijk voorbehou rechten berusten bij HDC Uitgev c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werkff beeldende kunstenaars aangesli CISAC-organisatie zijn geregeld 1 Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met dei gegevens van abonnees van dit gegevens kunnen tevens worde gerichte informatie over voorde en te geven, zowel door onszelf derden. Heeft u hier bezwaar tej u dat laten weten aan HDC Med Lezersservice, postbus 2,1800 A' De nieuwe studentenpastor Marcel van der Maeden: 'katholiek, maar niet rooms'. „Het geloof moet het leven dienen en het niet in de weg staan. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8