LEIDE rill wil rustig groeien in nieuw bedrijfspand Universiteit trekt minder eerstejaars Hierin zie ik ons al lekker Onderzoek op duizenden meters hoogte REGIO 16 april Meeüs Openhuizendag. S l' ietser (22) den )e 22-jarige Leidse er die vorige week don- 1 Sassenheim een aan- id met een 45-jarige lilist, is in het LUMC rondingen bezwe- an stak donderdag- e Rijksstraatweg dia- ver en werd door de ilist geschept. res over iatica maandag li april 2005 R1 ie Stichting Nationaal ica Congres (SNIC) woensdag 11 mei een in Leiden. De vraag traal welke invloed de [technologie kan heb- et entertainment. De isie van het congres ieterskerk, de 'subses- in omringende univer- Mjouwen. Meer inlich- ptainment2005.nl ncie blijft |n fusiekrant het provinciebestuur fzich niet met de toe- n lokale en regionale n Zuid-Holland. Dat jdt commissaris van de hj. Franssen in ant- p vragen van de staten- n het CDA. Die fractie |ch zorgen over de sa ng van onder meer trdams Dagblad, de |e Courant, Rijn en ■oudsche Courant en [aar met het Algemeen L Zij vreest dat hierdoor matievoorziening naar is over het regionale en festuur' niet op 'niveau inssen vindt echter dat hcie geen opvatting be- Jhebben 'over de com- I strategie van private rtijen in de dagbladsec- iraat met telingen )e Leidse studenten ig SSR gaat gesprekken :en tussen vluchtelin- iden. Hoewel beide zeer verschillend zijn, 'ij toch ook enkele za- een. Beide zijn immers mers in de stad. De n willen met vluchte- aten over hun woonsi- ïanciën, sociale con- hun ervaringen met ïiden. Op vrijdag 27 een officiële ontmoe- een debat en een foto telling. De activiteiten jehouden in het pand de Hogewoerd 108. rproductie amper hoger i de provincie Zuid- errezen vorig jaar ingen. De aannemers 114.800 huizen, maar In er ook ruim 7000 ge- ooral in Den Haag, n en Rotterdam. Vol- leputeerde Asje van jet 'nog niet voorgeko- I er zoveel woningen ovinciale voorraad nttrokken'. Al met al Iroductie in 2004 amper in 2003: slechts 200 £n. In Leiden bleef het 'oningen nagenoeg ge- joorschoten nam het oningen wel toe, terwijl dorp en Rijnsburg een erd genoteerd van 2 L Voor 2005 verwacht jt een nieuwbouwpro- 118.000 huizen. door Floor Ligtvoet leiden - Ze zien er stuk voor stuk gehavend uit. De bootjes, opgevist door de gemeente uit de Leidse grachten, zijn roestig, verweerd en in sommige geval len zelfs lek. Toch is de belang stelling er niet minder om. Ruim zestig waterliefhebbers kunnen het zaterdagochtend niet laten even langs de rij af dankertjes op het opslagterrein aan de Kenauweg te lopen. Snel scannen ze of ze voor een aan tal tientjes nog een leuke poly ester roeiboot of een stalen ka juitschip op de kop kunnen tik ken. Na wat zondagmiddagjes klussen, kunnen de meeste Tussen de afgebladderde, opgeviste boten op zoek naar een koopje wrakken best het water weer op, zo schatten ze optimistisch in. Terwijl vaders en hun zonen verlekkerd naar de met drab volgelopen speedbootjes sta ren, is de Leidse student Mi- chiel de Jong op zoek naar een degelijke zuipschuit. Kritisch is hij daarbij niet. Zolang hij er met een man of zes in kan blij ven drijven, voldoet de boot aan al zijn eisen. Bij boot num mer 15, een grote motorboot zonder motor, begint zijn fanta sie te werken. „Hierin zie ik ons al lekker dobberen. Met aan boord natuurlijk veel bier en rosé." Nadere inspectie om eventuele scheuren en gaten te ontdekken is overbodig, oordeelt de stu dent. Direct brengt hij op pa pier zijn bod uit. Nu is het af wachten geblazen. Is hij de hoogste bieder zodat hij vol gende week de schuit kan ko men ophalen? Ondertussen inspecteert Toon van Egmond uit Leiderdorp een afgebladderde vissersboot waarvan uit de kajuit enkele ra men zijn geslagen. Met een schroevendraaier schraapt hij langs de bodem op zoek naar verborgen rotte plekken. Zijn twee kleinzonen, Matthijs (17) en Jurriaan (12) laten hem rus tig al het werk doen. Opa weet hier immers het meest vanaf, vertelt Matthijs. „Hij verhuurde vroeger zelf roeiboten." Als de twee jongens denken dat de oudere man de vissersboot ook voor hen gaat opknappen, hebben ze het mooi mis. „Daar ben ik nu, met 75 jaar, echt te oud voor", laat opa weten. Ad- LUMC-arts Jaap Vuijk beklimt Cho Oyu door Jacques Geluk leiden/den haag Jaap Vuijk, narcosearts bij het LUMC in Lei den, gaat als klimmer, expeditie arts en onderzoeker mee op een expeditie naar de top van de 8102 meter hoge Cho Oyu, op de grens van Nepal en Tibet. Twee maanden lang begeeft hij zich in een extra dimensie. „Ieder jaar maak ik wel een tochtje, klimmend of toerski- end, maar dit is ook voor mij een uitzondering", zegt anes thesioloog (narcosearts) Jaap Vuijk (42). Samen met dertien andere mannen en twee vrou wen gaat de Hagenaar de 8102 meter hoge Cho Oyu beklim men in de Himalaya, op de grens van Nepal en Tibet. „Het klimmen heeft voorrang, want deze berg is er maar twee maanden voor mij, maar ik ga op grote hoogte ook onderzoek doen naar de factoren die van invloed zijn op de zuurstofver- zadiging in de hersenen. Dat is een extra dimensie," aldus Vuijk, die al een jaar lang bezig is met de voorbereidingen. „Teamleider René de Bos is al vertrokken. Ik vertrek woensdag naar Kathmandu, de hoofdstad van Nepal. Daarna vliegen we naar de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. We hebben een maand om te acclimatiseren. In die pe riode gaan we naar de rustige oostkant van de Mount Everest. Aan de noordkant bezoeken we het vooruitgeschoven basis kamp op 6400 meter, even hoog als kamp 1 op de Cho Oyu." „Dat heeft als voordeel dat we dan goed geacclimatiseerd zijn als we daarna naar de Cho Oyu gaan. Normaal kun je een soort weerzin tegen een berg ontwik kelen als je zes of zeven weken in een basiskamp zit, maar nu Jaap Vuijk: „Op 8000 meter wordt de breinmeting waarschijnlijk niet gedaan, omdat de apparatuur te zwaar is." Foto: CPD komen we semi-fris bij de berg aan. De beklimming zelf zal snel gebeuren, maar dan moet het weer meezitten. Mei is dé (advertentie) April is hypotheekmaand bij Meeüs. Daarom krijgt u bij ons deze maand 250.- korting op de afsluit- kosten van elke hypotheek, www.meeus.com. VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. maand om omhoog te gaan, want in juni begint de regen tijd." Jaap Vuijk, een sportieveling die het parcours van Luik-Bastena ken-Luik heeft gefietst en de Elfstedentocht geschaatst, heeft de afgelopen vijftien jaar vooral geklommen in de Alpen en Noorwegen. „Drie jaar geleden ben ik in Ne pal geweest voor een zelf opge zette trektocht rond een acht duizender, de Dhaulagiri, waar na we de top hebben bereikt van de Damphus Peak (6035 meter). Dit zie ik als een voort- taal uitgeven in opkomst, maar papieren boek blijft populair Alfred Simons Het 'papieren' boek is i verleden tijd. De Leid- teverij Koninklijke Brill -flt steeds meer nieuwe in digitale vorm be- - ar, maar gedrukte aren blijven onvermin- pulair. «k tijdens de opening t nieuwe bedrijfspand Plantijnweg 2. Volgens ir Herman Pabbruwe Leidse wetenschappe- tgeversbedrijf van 1683 et papieren boek 'een dern'. „Elektronisch uit- nog extra." 'uwe kantoor is al een maar sinds deze week er ook officieel. Burge- Lenferink en WD-wet- Geertsema onthulden kantine een bord met ïlden van de lettertypes :e Brill werkt. Arabische, Jwse, Chinese, Griekse lische letters sieren een poster, waarop ook het artje prijkt. Daarmee bedrijf laten zien dat het n tijd meegaat. Kasten len letters heeft Brill al- Het nieuwe kantoor van Brill aan de Leidse Plantijnstraat. De strakke buitenkant verraadt niets van de 322-jarige geschiedenis van het bedrijf. Foto: Hielco Kuipers lang niet meer. Het hele voor bereidingsproces verloopt digi taal. Zelfs de offsetpers is niet altijd meer nodig. Om kleine oplagen te publiceren, is een la serprinter tegenwoordig ge noeg. „We kunnen er één, drie of vijf maken, naar behoefte", aldus Pabbruwe. Van de 322-jarige geschiedenis van het bedrijf is in het nieuwe bedrijfspand weinig terug te vinden. Frisse kleuren, groen, rood en lila overheersen. Wél heeft elke redacteur een ta felschemerlamp boven het tft- computerscherm gekregen, om zo de sfeer van de studeerka mer of bibliotheek vast te hou den. Om de band met het verle den toch een beetje te koeste ren, hangen er op de witgestuc- te wanden documenten en fo to's die de geest van vorige eeu wen ademen. Te zien zijn onder meer foto's van loodzetters, brieven en oorkonden die het bedrijf heeft ontvangen - het ereburgerschap van de ge meente Leiden, het predikaat 'Koninklijk' en een briefje van 7 juli 1961 waarop de gemeente de nieuwe weg voor het bedrijf 'Plantijnstraat' noemen. Pabbruwe noemt de vooruit zichten van het bedrijf goed. Hij verwacht een rustige, beheerste groei, die niet gericht is op winstmaximalisatie. Hij wil vooral nieuwe titels op gebie- viseren, daar blijft het dus bij. Matthijs ziet de boot deson danks wel zitten. „Ik zal nog zo'n 100 euro aan materiaal kosten moeten uitgeven om hem op te knappen." Het is zijn grootvader die hem even later bruut uit de droom helpt. „Om er een fraai bootje van te maken, heb je minstens 1200 euro nodig", klinkt het af gemeten. De motor, afstands bediening, deurtje, en stuurstoel ontbreken nog, zo somt hij op. Het gezicht van Matthijs betrekt. Opeens is de oude vissersboot lang niet zo aantrekkelijk meer. Met een bij baantje als afwasser verdient hij vierenhalve euro per uur. Hoe lang moet hij dan wel niet wer ken voor die boot, vraagt hij zich ontredderd af. Opa Van Egmond probeert hem te troosten. „Zo leuk is het heb ben van een boot ook niet", zegt hij. „Ik heb er zelf één, maar ik ga eigenlijk nooit varen. Het vaste rondje naar de Kaag en weer terug heb je op een ge geven ogenblik ook wel ge zien." zetting daarvan." Hoewel Vuijk nog tientallen ja ren kan klimmen, zijn de opvol gers al druk aan het oefenen: „Ik klim met twee van mijn vier kinderen, Floris van 9 en Marie- Lise van 6. Zij vinden het ook leuk." Gezond blijven, de lichamelijke conditie en het weer zijn de drie elementen die bepalend zijn of de groep, eventueel sa men met een sjerpa, de top van de Cho Oyu kan bereiken. „Je bent vatbaar op die hoogte. Ik ben de enige dokter in het ge zelschap. De huisartsengenees- kundeproblematiek is voor mij het moeilijkst. Problemen die zich op grote hoogte voordoen zijn daarentegen eenvoudiger, want dat is mijn dagelijks werk." „Ik heb de medicatie voor de reis samengesteld. Alle klim mers krijgen een noodset. Ie dereen kan hoogteziekte krijgen (hoofdpijn als gevolg van herse noedeem - een zwelling van de hersenen - maar ook long oedeem). Bij een ernstiger vorm van longoedeem, waardoor de ademhaling wordt aangetast, moet iedereen weten wat te doen. Elke seconde telt." Het onderzoek dat Vuijk doet, loopt al. „Er is bij proefperso nen gemeten hoe hun ademha ling reageert op een vermin derd aanbod van zuurstof. Als je weet hoe deze reactie op gro te hoogte is, kun je mogelijk iets voorspellen over de effecten die dan optreden. We hebben dat eerder onderzocht via een knij per op een vinger, maar we zijn bang dat we dan niet het echte resultaat boven water krijgen. Sinds korte tijd kan met behulp van infrarood licht de zuurstof- verzadigjng van het brein wor den gemeten en de effecten op daaraan gerelateerde zaken, zo als de concentratie en de coör dinatie." „We gaan dat onderzoeken in Lhasa (3800 meter) en op zo'n 6000 meter. Daarnaast testen we de werking van een medi cijn dat is bedoeld om de oog- boldruk laag te houden, maar het voor ons gunstige bijeffect heeft dat het de aanmaak van hersenvocht vermindert, wat invloed heeft op de zwelling van de hersenen. Als de druk uit het brein is, adem je ook be ter. Op 8000 meter wordt de breinmeting waarschijnlijk niet gedaan, omdat de apparatuur te zwaar is." Vooraanmelding 15 procent lager door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden lijkt aan populariteit in te boe ten. Uit voorlopige aanmeldings- cijfers blijkt dat zich ruim 250 eerstejaars minder zich hebben aangemeld dan in 2004 om streeks deze tijd. In totaal heb ben zich tot nu toe 1687 middel bare scholieren ingeschreven, 15 procent minder dan vorig jaar. Een verklaring voor deze dalende tendens heeft de universiteit niet. De daling doet zich 'over de he le linie voor', zegt woordvoer der W. van Amerongen in een reactie. Hij ontkent dat het in stellen van een numerus fixus voor de opleidingen rechten en psychologie de oorzaak is van de verminderde populariteit. „Vorig jaar kan dat een verkla ring zijn geweest, omdat wij toen als enige een grens stelden aan het aantal eerstejaars. In middels hebben bijna alle uni versiteiten een numerus fixus ingesteld voor psychologie en is de situatie in dat opzicht recht getrokken." Omstreeks 1 april telde de op leiding psychologie 159 aan meldingen, 81 minder dan vo rig jaar. Toch gaat Van Ameron gen ervan uit dat de numerus fixus van 516 studenten wel wordt gehaald, nu scholieren niet meer kunnen 'uitwijken' naar andere opleidingen, zoals die van de Universiteit Utrecht. Scholieren zien de numerus fixus bij rechten kennelijk niet als bezwaar. Deze faculteit ont trekt zich als enige aan de da lende tendens. „Bij rechten gaat het gewoon goed", aldus Van Amerongen. Hij verwacht dan ook dat de numerus fixus van 850 studenten 'zeker wordt gehaald'. Vooral het nieuwe Ka- merlingh Onnesgebouw met zijn geavanceerde onderwijs voorzieningen zou een rol spe len bij de populariteit. Vooraanmeldingscijfers worden verstrekt door de Informatise- ringsgroep in Groningen. Hier moeten middelbare scholieren zich opgeven voor een studie. De universiteiten roepen aan staande studenten op om zich toch vooral in december al op te geven voor een opleiding, maar daarvan trekken zij zich weinig aan. „In het verleden wisten wij al in een vroeg stadi um hoe we ervoor stonden", zegt Van Amerongen. „Nu kun nen we er geen peil meer op trekken." Universiteiten krijgen steeds meer te maken met een 'eind spurt' in de maanden augustus en september. De aanwas gaat zelfs nog door als het studiejaar al is begonnen. Van Amerongen noemt dit onverstandig. „Som mige studenten missen daar door de eerste collegemaand en kijken bij aanvang al tegen een achterstand aan. Zij maken het zichzelf er niet gemakkelijk mee." De universiteitsvoorlichter waarschuwt tegen al te strikte interpretatie van vooraanmel dingscijfers. Tot voor enkele ja ren gaven ze een betrouwbaar beeld van wat de universiteit mocht verwachten, maar het verloop is steeds grilliger ge worden. In 2003 ontving Leiden 4106 eerstejaars, een onver wacht record. Vorig jaar daalde het aantal na een 'aanvankelijk gunstige' zomer opeens tot 3873. Om niet een willoze prooi te zijn van de scholierengunst probeert de universiteit vwo'ers in een vroeg stadium aan zich te binden, onder meer met het Pre University College. Servies- spaaractie nssu! I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch 1 ^Dagblad den waarin het bedrijf al sterk is: biologie, Aziatische en gods- dienststudies, taalonderzoek, mensenrechten, internationaal recht. Aan compleet nieuwe wetenschapsgebieden, zoals biotechnologie, waagt Brill zich voorlopig niet. „Op die gebie den hebben we geen ervaring en worden we door bibliothe carissen en onderzoekers mis schien niet als gezaghebbend ervaren." De laatste jaren klinkt in de we tenschappelijke wereld steeds vaker protest tegen de hoge prijzen die de uitgevers voor tijdschriften hanteren. Die klachten krijgt Pabbruwe niet, althans niet van de bibliothe ken, die zijn belangrijkste klan ten zijn. „We staan dan wel be kend als duur, maar zeker niet als onredelijk. Het heeft vooral te maken met terreinen waarop we actief zijn. In de humaniora kunnen we volstaan met vier tijdschriften per jaar. Op som mige terreinen, waarop onze concurrenten actief zijn, speelt zóveel, dat wekelijkse uitgaven nodig zijn. Tja, dat slaat snel een gat in het bibliotheekbud get." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam. M Adres: Postcode Plaats Ttelefoonnr: Geboortedatum e-mailadres: 1 beeorgcontro Bank-/girorekeningnummer' Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersserviceshdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch &Ji Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7