Fel protest Chinezen tegen Japan BUITENLAND Het regent wonderen volgens het Vaticaan Burgers Angola bang voor marburgvirus Israël pakt joodse rechts-extremisten op Woede over geschiedenisboek Kohl strafte irritante Lubbers met zijn veto Europarlementariërs zijn 'reizend circus' zat Bevrijding Buchenwald herdacht Paniek door nieuwe beving op Sumatra Premier Gross van Tsjechië kapt er mee t botsen: Hen doden r i Bangladesh zijn za- itallen doden geval- :en aanvaring van boten. Dat hebben de >n meegedeeld. Het ebeurde in het district ngeveer 260 kilome- den van de hoofdstad _jj ogelijk zijn alle 150 m van een van de arl omgekomen. s nka wacht n <ld donoren ;k» De autoriteiten van hebben tot dusver af>n dollar ontvangen ïale overheden en jorganisaties voor de g|| ouw van het eiland Deving van 26 decem- vaar getroffen eiland de ramp in totaal 2 laMar toegezegd. Vol- ve van de Srilankaan- d zijn tot dusver door 12.000 tijdelijke hui- wd van de zeker er nodig zijn. maandag ii april 2005 bop plek i-gijzeling p de plek van de de stad Beslan waar )uJber de gijzeling van honderden leren door Tsje- rroristen, zal een irthodoxe kerk wor- jwd. De muren van dwaar de meeste gij- len vastgehouden, len behouden en in len geïntegreerd, •ling kwamen zeker d mensen om het le- heidspartij ntbonden irg - In Zuid-Afrika apartheidspar- finitief ontbonden. irde na een stemming ngerechtigde partijle- lannesburg. Het was jm d duidelijk dat de p»aan verdwijnen. De i'Jfviel na de desastreus jSerkiezingen van april ®NP kreeg toen min- t procent van de stem- kantelt: deren dood ^Jen verkeersongeluk heeft aan zeker 42 leren het leven ge erden vervoerd door wagen, die in een telde. Volgens de BBC n totaal meer dan .J cholieren bij het on- akken. Velen raakten rucks worden in iregeld gebruikt voor 'ervoer. leda zocht lernwapens' terreurnetwerk al- idere extremisti- tn hebben gepro- :aire wapens in han- ;en. Dat zegt direc- ed al-Baradei irnationaal Atoom- tntschap (IAEA). Hij iwijzen voor de al-Qaeda naar itigingswapens zijn het verdrijven van i-bewind in Afghanis- idei herhaalde dat 'race tegen de om te voorkomen trnietigingswapens le handen vallen. n weert [jse media urnalisten van de Chi- Idbmedia Xinhua en )aily zijn niet langer i Taiwan om verslag in het nieuws op het t heeft een Taiwanese maris gezegd. Hij zei sluit verband houdt oornemen van de re- Taiwan om een aan- elingen met China te aiwan heeft tot die ten naar aanleiding nname door China ïti-afscheidingswet' znar had met Bush De Spaanse ex- ise Maria Aznar had regeerperiode een ilefoonlijn met presi- De contacten tussen e regeringsleider en 'n zo veelvuldig dat oot in zijn regerings- ncloa een telefoon en leggen, exclusief 'sprekken met het s. Een van die tele- 'ekken vond volgens ats aan de vooravond 'dog in Irak. In Spanje e aanslagen van 11 •chouwd als een direct n de steun van Aznar dog in Irak. Zijn be- regelrecht in tegen de Spanjaarden die de 'g afkeurden. peking/tokio-anp/afp/reuter - Tienduizenden Chinezen hebben afgelopen weekeinde geprotes teerd tegen Japan. Zij beschul digden Tokio van het bagatelli seren van misdrijven tijdens de Japanse bezetting van delen van China (1931-1945). Het waren de grootste publieke uitingen van onvrede met het buitenland sinds de massale protesten in 1998 tegen het NAVO-bombardement van de Chinese ambassade in Belgra do. De Chinezen zijn boos over de publicatie van een Japans geschiedenisboek, omdat er niets in zou staan over de wreedheden van de Japanners tegen de Chinezen. Volgens een Japanse diplomaat demonstreerden gisteren in de zuidelijke steden Guangzhou en Shenzhen in totaal ongeveer 20.000 personen. De betogers belaagden een Japans consu laat, dat met stenen werd beko geld. Ook gooiden zij verf en flessen naar zaken die Japanse producten verkopen. Zaterdag betoogden in Peking naar schatting 10.000 personen. De demonstranten eisten dat China de diplomatieke betrek kingen met Japan verbreekt en riepen op Japanse producten te boycotten. Zij bekogelden de Japanse ambassade met stenen, flessen en eieren. Ook de resi- luanda/anp - Het aantal doden als gevolg van de besmettingen met het marburgvirus in Angola loopt op. Volgens de wereldge zondheidsorganisatie WHO zijn er intussen 213 besmettingen vastgesteld, waarvan er 184 een dodelijke afloop kenden. Het marburgvirus is een zeldza me, maar zeer besmettelijke, ziekteverwekker. Het virus dankt zijn naam aan de Duitse stad Marburg, waar het in 1967 voor het eerst in kaart werd ge bracht. Dat gebeurde nadat laboratori ummedewerkers ziek waren ge worden na contact met besmet te apen, die uit Uganda waren ingevoerd. De symptomen zijn hoge koorts, hevig braken en bloed in de ontlasting. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De voormalige Duitse bondskanselier Helmut Kohl (CDU) was zo teleurgesteld in de 'kleingeestigheid' van de Ne derlandse ex-premier Ruud Lubbers (CDA) dat hij besloot om Lubbers in 1994 te bestraf fen toen de Nederlander werd voorgedragen als voorzitter van de Europese Commissie. Lub bers had zich verzet tegen het tempo waarmee Kohl na de val van het communisme, aan het einde van de jaren tachtig, de Duitse eenheid wilde realise ren. Bekend is dat Lubbers met die positie bij de kanselier grote irritatie opwekte. Dit bevestigde Kohl zaterdagavond in een Duitse tv-documentaire naar aanleiding van diens 75ste ver jaardag. „De Nederlander, Ruud Lub bers, die was het ergste van al lemaal. Die heeft zich tegenover ons zo kleingeestig en beroerd gedragen. Hij wilde nog meer en nog langer onderhandelen, of zoiets. Terwijl hij notabene een bevriende partijgenoot, een christen-democraat, was. Ik heb hem toen ook gezegd: 'Dit vergeet ik nooit'. En ik ben het niet vergeten. Toen hij drie jaar later werd voorgedragen als voorzitter van de Europese Commissie, heb ik daar mijn veto over uitgesproken. Lub bers' kandidatuur is mislukt als gevolg van mijn veto", zei Kohl. Lubbers, inmiddels als gevolg van een seks-schandaal afgetre- Tienduizenden Chinese demonstranten gaven dit weekeinde lucht aan hun anti-Japanse gevoelens. De foto toont betogers in Guangzhou, die de spot drijven met de Japanse premier Koizumi. Foto: Reuters dentie van de Japanse ambas sadeur en een Japans restau rant in Peking moesten het ont gelden, evenals Japanse recla me-uitingen. In verband met de anti-Japanse demonstraties zag de Japanse minister van Buitenlandse Za ken Machimura zich genood zaakt de Chinese ambassadeur in Japan te ontbieden. Ambas sadeur Wang Ti zei na de ont moeting met Machimura dat zijn land de geweldadige acties niet goedkeurt. De regering in Peking maande de demon stranten tot kalmte. Het geschiedenisboek voor middelbare scholieren was al in 2001 goedgekeurd, tot woede van China en Zuid-Korea. Beide regeringen vonden dat Japan zich een veel te glorieuze rol had toegemeten, terwijl het land volgens hen juist agressief was geweest tegen de buurlan den. Zij wezen op de Japanse annexatie van het Koreaanse schiereiland en het bloedbad in de toenmalige Chinese hoofd stad Nanking. Nadat de auteurs 124 wijzigin gen hadden doorgevoerd, gaf het ministerie van Onderwijs dinsdag definitief toestemming tot publicatie. brussel/gpd - Het Europees Parlement (EP) begint vandaag aan een vierdaagse plenaire vergadering in het Franse Straatsburg. Het zou wel eens een historische sessie kunnen worden. Op initiatief van de Nederlandse europarlementari ër Edith Mastenbroek (PvdA) spreekt het parlement zich later deze week uit over de vraag of het ook in de toekomst in Straatsburg wil blijven vergade ren. En de uitkomst zou best wel eens negatief kunnen uit vallen. Mastenbroek maakt deel uit van een groeiend aantal euro parlementariërs die schoon ge noeg hebben van het geld- en tijdverslindende heen-en-weer gereis tussen Brussel en Straatsburg. Het EP verricht haar werkzaamheden, zoals commissievergaderingen, drie weken per maand in Brussel, de Europese hoofdstad. Elf keer per jaar verkast het hele circus een kleine week lang naar de hoofdstad van de Elzas. Volgens cijfers van het EP kost het 'rei zend circus' de Europese belas tingbetaler jaarlijks zo'n 200 miljoen euro. Voor iedere sessie in Straatsburg pendelen zeven De ziekte is in de meeste geval len dodelijk. Er bestaat geen vaccin. De uitbraak in Angola is voorzover bekend de grootste tot dusver. In de Democrati sche Republiek Congo eiste een uitbraak tussen 1998 en 2000 123 mensenlevens. De WHO heeft een onderzoek naar het virus in het westen van Angola zaterdag hervat, nadat eerder een WHO-team vrijdag was overvallen door burgers die vreesden dat de onderzoekers het virus zouden verspreiden. De medewerkers van de VN-or- ganisatie pogen in Angola in kaart te brengen hoe het virus zich verspreidt en wie ermee in aanraking zijn gekomen. Ze verzamelen ook de lijken van de slachtoffers. den als Hoge VN-Commissaris voor de Vluchtelingen, heeft een andere lezing. De voormali ge Nederlandse premier zei in een tv-programma tegen Paul Rosenmöller dat Kohl hem 'te krachtig' vond. „Voor Kohl was ik een te krachtig persoon om voorzitter van de Europese Commissie te worden. Hij wilde iemand op die plek over wie hij superieur kon zijn. Iedereen be taalt prijzen in zijn leven. Voor Kohl zijn die hoger geweest dan voor mij." Helmut Kohl, de 'kanselier van de eenheid', die omstreden is wegens zijn betrokkenheid bij een zwart geld-schandaal in zijn CDU, wijt echter geen woord aan Lubbers' krachtda digheid. In de documentaire roemt hij bovendien een ande re tegenstander van de Duitse eenheid, de Britse premier Mar garet Thatcher, uitgerekend om haar onverschrokkenheid en onafhankelijkheid. 'Thatcher was een bijzonder moeilijke vrouw, vooral als je je tegenover haar niet onderworpen ge droeg. Wij waren het in veel niet met elkaar eens. Maar zij was een grote, sterke persoon lijkheid'. Kohl laat er geen onduidelijk heid over bestaan dat hij zich door Lubbers verraden voelde, waardoor hij een persoonlijke aversie tegen de Nederlander ontwikkelde. Lubbers was ge wend om met zijn ministers 'mee te denken' en dacht dit ook te kunnen doen met zijn Duitse collega. Berlijn - Met een ceremonie in de stad Weimar is in Duitsland de be vrijding van het concentratiekamp Buchenwald zestig jaar geleden herdacht. Bij de herdenking waren ongeveer 1200 gasten aanwezig, onder wie meer dan vijfhonderd oud-gevangenen, zoals de Pool Ste fan Machala. Ook waren er circa vijftig Amerikaanse veteranen die betrokken waren bij de bevrijding van het kamp. De Duitse bonds kanselier Schroder benadrukte dat de herinnering aan het nationaal- socialisme, de oorlog, de genocide en de misdaden deel uitmaken van de Duitse identiteit. Schroder sprak van een „voortdurende mo rele verantwoordelijkheid". Premier Althaus van de deelstaat Thüringen zei dat er meer moest gebeuren dan het steeds uitroepen van „dit nooit meer".Hij riep op tot grotere waakzaamheid ten opzichte van extreemrechtse tenden sen. De Spaanse schrijver Jorge Semprun, een van de overlevenden van Buchenwald, merkte op dat dit mogelijk de laatste grote herden king is van de bevrijding van het concentratiekamp waarbij er over levenden aanwezig zijn. In Buchenwald werden tussen 1937 en 1945 een kwart miljoen mensen opgesloten. Zeker 56.000 vonden de dood. Amerikaanse militairen bevrijdden het kamp op 11 april 1945. Foto: EPA jeruzalem-anp/reuter/afp - De Israëlische politie heeft gisteren in de oude stad van Jeruzalem tien extreem-rechtse joodse ac tivisten opgepakt. Zij wilden protesteren tegen de ontrui ming van de joodse nederzet tingen in de Gazastrook en wa ren van plan op te trekken naar de al-Aqsa moskee op de Tem pelberg, een plek die voor zo wel joden als moslims heilig is. Een extremistische organisatie had opgeroepen tot de beto ging en de bestorming van de Tempelberg. Ongeveer honderd radicale activisten verzamelden zich bij de Klaagmuur, veel minder dan de 10.000 die de or ganisatie Revava had verwacht. Een politiemacht van 3000 man zette het gebied rond de Tem pelberg af. De Israëlische politie raakte la ter slaags met een groep jonge Palestijnen. Zij zeiden dat zij de al-Aqsa moskee wilden verdedi gen. De Palestijnse autoriteiten en verscheidene Palestijnse or ganisaties waarschuwden voor onlusten. Zij stelden dat er een einde aan het informele staakt - het-vuren in de regio kan ko men, als de joodse betogers tot de al-Aqsa moskee doordrin gen. Hoewel Israël ook Pales tijnse demonstraties op de Tempelberg had verboden, ver zamelden zich enkele duizen den Palestijnen bij de moskee. Onder hen was de leider van de terroristische groepering Ha rnas. De spanning in de regio was za terdag al opgelopen, nadat Isra ëlische militairen drie Palestijn se jongeren hadden doodge schoten in de Gazastrook. De Palestijnse president Abbas be schuldigde Israël ervan moed willig het staakt-het-vuren te schenden dat de Palestijnse Au toriteit en de joodse staat in fe bruari sloten. Volgens Abbas was het trio onbewapend en onschuldig. Oud-hoofd Danny Yatom van de Israëlische gehei me dienst Mossad meent dat een kans op een militaire coup in zijn land is toegenomen. Ya tom, parlementslid voor de Ar- beidspartij, zei dat tijdens een discussie over de opmars van extreem rechts in Israël. vrachtwagens vol documenten, papier en archiefkasten op en neer tussen Brussel en de Elzas. Vanuit Luxemburg, waar de ad ministratieve diensten van het parlement zijn gevestigd, gaan nog eens twee vrachtwagens plus een aanhanger op en neer. En in hun kielzog reizen niet al leen de 732 parlementariërs van en naar Straatsburg, maar ook vele honderden assistenten, medewerkers van het parle ment en tolken en vertalers. Al leen al aan reistijd gaan jaarlijks ruim 78 manjaren werk verlo ren. Edith Mastenbroek vindt dat het hoog tijd is om een eind te maken aan het geld- en tijdver slinde rondreizen en kreeg on langs een meerderheid van de begrotingscontrole-commissie van het EP achter zich. Die nam op haar initiatief in een verslag over de begroting van 2003 twee paragrafen op waarin staat dat het parlement zelf moet kunnen beslissen waar het wenst te vergaderen, en dat Brussel de meest logi sche plek is. Mastenbroek acht de kans groot dat een meerder heid van het EP het verslag aan neemt. Jakarta/anp - Twee weken na de laatste sterke zeebeving voor de kust van Sumatra heeft een nieuwe aardschok onder de zee voor paniek gezorgd op het In donesische eiland. Duizenden kustbewoners vluchtten naar hoger gelegen gebieden uit angst voor vloedgolven na dc beving. De beving deed zich gister avond (lokale tijd) voor en had een kracht van 6,8 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag - ruim 100 kilometer ten zuid westen van de kuststad Padang op een diepte van 30 kilometer, meldde de Indonesische mete orologische dienst. Berichten over slachtoffers zijn er niet. Wel ontvluchtten dui zenden mensen in Padang en andere plaatsen langs de Suma- traanse westkust hun wonin gen. In allerijl vertrokken ze, te voet of met voertuigen, naar hoger gelegen gebieden. In Pa dang zouden ook enkele ge bouwen zijn ingestort of be schadigd door de schokken. De telefoonverbindingen vielen uit en de stad was enkele uren af gesloten van elektriciteit. Twee weken geleden werd Su matra opgeschrikt door een zeebeving met een kracht van 8,7 op de schaal van Richter. Daarbij vielen honderden do den, vooral op het eilandje Nias. Op 26 december was er in hetzelfde gebied een nog zwaardere beving die werd ge volgd door een allesvernieti gende vloedgolf. Boedapest - De Tsjechische premier Stanislav Gross wil af treden om ruimte te maken voor een nieuwe coalitie van socialisten, christen-democra ten en liberalen. De Tsjechische regering wankelt al zo'n twee weken, sinds de christen-de mocratische KDU-CSL uit het kabinet trad. De partij deed dat uit protest tegen de wijze waarop Gross de schandalen rond zijn persoon lijke financiën afdeed. Hij wist met steun van alleen de com munisten een motie van wan trouwen te overleven. Gross zegt nu dus toch plaats te wil len maken. Waarschijnlijke op volger van Gross wordt Jan Ko- hout, ambassadeur bij de EU. door onze correspondent Hans Geleijnse Vaticaanstad - „Alleen de volgende paus kan besluiten tot de procedure die uiteindelijk leidt tot heiligverklaring van Johannes Paulus II." En: „De kardinalen zullen vanaf van daag niet meer met de pers spreken". Met deze twee ver klaringen poogde het Vaticaan zaterdag de druk uit alle de len van de wereld om de Poolse paus meteen heilig te ver klaren wat af te zwakken en gespeculeer over diens opvol ger te beteugelen. Veel hielp de manoeuvre van Vaticaan-woordvoerder Na varro VaÜs niet. Kardinalen blijven bestookt met inter view-verzoeken. Sinds zaterdag worden die echter beleefd afgewimpeld. Ook blijft het kerkstaatje overspoeld wor den met brieven, telefoontjes en e-mails, waarin gelovi gen melden dat zij dankzij Johannes Paulus II van vreselij ke ziekten wonderbaarlijk zijn genezen. Om zalig en vervolgens heilig te worden verklaard moet de kandidaat behalve een godvruchtig leven ook kunnen bogen op een eigenhandig verricht wonder. De tiendui zenden, die zaterdag ondanks het regenachtige kille weer naar het Sint Pieterplein waren gekomen voor een her denkingsmis, hoorden tot hun verrassing en vreugde kar dinaal Francesco Marchisano een persoonlijk bewijs van de mirakelse gaven van Johannes Paulus afleveren. Vijf jaar geleden was deze 'huispriester' van de Sint Pieter ge opereerd aan de halsslader en door een chirurgisch foutje verlamd geraakt aan een van de stembanden, zodat hij slechts fluisterend kon spreken. Hij kreeg zijn stem weer terug nadat de paus het litteken op de keel had aange raakt en had gezegd dat hij voor Marchisano had gebe den. Volgens het Vaticaan zijn er uit alle delen van de wereld tienduizenden van dergelijke getuigenissen aangeleverd. Een blinde kon weer zien na de hand van de paus gekust te hebben; een sinds haar geboorte verlamde vrouw wan delde als een kievit weg nadat de paus haar tijdens een audiëntie had gegroet. Hoog op de lijst van wonderen staan de kwaadaardige ge zwellen. Ze verdwenen als sneeuw voor de zon na bij voorbeeld het aanraken van een rozenkrans met beeltenis van Johannes Paulus of zelfs kijken naar een door hem geleide misviering. In alle gevallen zouden geraadpleegde medici paf staan. De paus, zelf de meest enthousiaste heiligverklaarder uit de kerkelijke geschiedenis, heeft nooit over eigen wonde ren gerept. Wel lapte hij de regel aan zijn laars dat de pro cedure, die begint met de zaligverklaring, pas vijf jaar na de dood van de gegadigde kan beginnen. Moeder Theresa van Calcutta was drie jaar na haar overlijden al aan de beurt. Volgens Vaticaanse waarnemers moet er een won der gebeuren wil de nieuwe paus dit voorbeeld niet vol gen. Nieuw is in elk geval dat de kardinalen - op dringend ver zoek van de zeer invloedrijke Curie-prelaat Joseph Ratzin- ger - zichzelf al meteen een spreekverbod richting pers hebben opgelegd. Het besloten conclaaf dat zijn opvolger moet kiezen begint, pas volgende week maandag. Niet ie dereen was daar even blij mee. Zo zei de doorgaans zeer openhartige Belgische kardinaal Danneels - een outsider in de pausrace - dat 'je mening uiten een mensenrecht is'. Opmerkelijk was de uitgespro ken mening van de Braziliaan Paolo Arns. De nieuwe paus moet volgens hem geen Latijns-Amerikaanse kardi naal zijn, want die zijn volgens hem niet goed op de hoog te van de ontwikkelingen in Amerika, Europa en Azië, 'waar de grote veranderingen in de wereld plaatsvinden.' Hoewel de Grotta Vaticano, waar Johannes Paulus tussen veel van zijn voorgangers begraven is, minstens nog tot dinsdag voor het publiek gesloten blijft, stroomde het Pie tersplein ook gisteren weer vol met duizenden pelgrims. Intussen slaan Italiaanse autoriteiten zich trots op de borst voor het praktisch rimpelloze verloop van de een week durende paushappening, die volgens hen zes mil joen mensen naar Rome trok.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5