Verzet tegen topinkomens blijft groeien BINNENLAND Probleemwijk Bartjes is een vrijstaat met vijftien tirannen Naakt op klompen door de Utrechtse binnenstad II :n. Waardering voor prinselijk misbezoek Acties tegen energiebedrijven Scheve schaats agenten geen reden voor ontslag vader 'kuiigezin' woedend 'Einde van de Antillen zoals wij die kennen' wolfden niet j op Ross »eren in het Brabant - pen afgelopen zater- um voor een gesprek - ecretaris Clemence dksgezondheid en Nwas speciaal naar J ente gekomen om en te praten over de incidenten van de ijd. Er kwamen ech- tien jongeren op de gaf.Tochconclu- is na afloop dat Uden eeft van een wijd cisme onder jonge- e maken heeft met groep die zich daar in maakt. maandag ii april 2005 loor tegen loeven gelding nenhof den bosch/gpd - Bartjes-Zuid is het kloppend hart van de Graafsewijk, die tegen het cen trum van Den Bosch aanleunt. Een echte volksbuurt, genoemd naar de vroegere pas toor Barten. Bartjes-Noord is inmiddels plat gewalst door de bulldozers. Op het braaklig gende terrein komen straks frisse nieuw bouwhuizen te staan. Het Bossche gemeente bestuur heeft de sloop van Bartjes-Zuid ech ter pas op de rol staan voor '2012 of later'. Tot die tijd steken politie, gemeente en woning corporaties veel energie in het normaliseren van de volksbuurt, die zo'n 450 huurwonin gen telt. De rellen van de afgelopen dagen be wijzen opnieuw dat er veel mis is in 'de Bartjes'. Het merendeel van de gearresteerde relschoppers komt weliswaar uit andere wij ken, maar voor de rel van donderdagavond in de Plataanstraat, midden in de buurt, waren buurtbewoners zelf verantwoordelijk. Bartjes- Zuid is een vrijstaat, waar het bevoegd gezag slechts moeizaam voet aan de grond krijgt. Volgens de politie zijn er een stuk of vijftien 'tirannen' die lak hebben aan de wet en met veel geweld en intimidatie de dienst uitma ken in de wijk. „Vroeg of laat komen ze alle maal aan de beurt", beloofde de politie begin dit jaar. Want gemeente en politie hebben zich heilig voorgenomen om een eind te ma ken aan de vrijstaat Bartjes. De goedwillende burgers in de wijk hebben lang genoeg onder de tirannen geleden. Maar die goedwillende burgers zijn ook als de dood om de politie in te lichten over de criminele praktijken in hun wijk. „Niemand durft er zijn smoel over open te doen", stelde een anonieme bewoner eer der in het Brabants Dagblad. Zo lang deze muur van zwijgzaamheid niet geslecht is, is het voor gemeente en politie moeilijk de wijk te veranderen. Het laatste jaar is er veel in gang gezet: tientallen bewo ners zijn uit hun huis gezét wegens het telen van wiet. Leegstaande woningen worden al leen nog maar verhuurd aan mensen zonder strafblad. De maatregelen hakken er in bij de bewoners van de Bartjes. In de gewraakte SBS6-uitzending 'Probleemwijken' van afge lopen donderdag (SBS6 zal de uitzending woensdagavond overigens niet herhalen) was te zien hoe boos de gedupeerden zijn op de Bossche burgemeester Rombouts. Ondanks de pogingen van gemeente en politie domi neert in de wijk nog steeds het wantrouwen tegen de autoriteiten. Buitenstaanders die door de smalle straatjes en steegjes lopen, voelen de ogen in hun rug prikken. De onder linge sociale controle is groot: wie uit de pas loopt, kan rekenen op een verbale of fysieke afstraffing. Het team dat eerdere rellen onderzocht sprak zijn zorgen uit over de 'criminele infrastruc tuur' van de wijk. Ook nu het beruchte café 't Bossche Huukske is gesloten en de helft van de wijk is gesloopt, blijkt die structuur nog steeds intact. igeveer tweehon- anders, Belgen en ;bben zaterdag in ie gevoerd tegen de ïdustrie. Ze trokken leken van het sta- iet Tilburgse bedrijf ;t BV. Dat speelt vol- ionstranten een be- in de intemationa- proefdieren. Harte- )t en koopt apen, itten en katten. jigbrand wen man Dor een uitslaande Ien woning annex nd in het Gelderse isterochtend een 22- om het leven geko- randweer vond zijn verschot uren nadat ras uitgebroken in de de afgebrande wo- mannen van 19 en een 55-jarige vrouw, de woning verbleven, door de brandweer rij! ndende pand ge- iuv P; De politie in Den a zaterdag honden in- .g 2 ip het Binnenhof te q ir een verdacht ob- j is een woordvoerder n telefonische mel- in waaruit bleek dat zijn achtergelaten op ctH [hof. Er werd niets ee flobilist ramt u tankstation lid le bestuurder van lus is zaterdagoch- t P reeks 10.30 uur een Slagmaat aan de -j ;m-Utrecht) bij Bun- ïgereden. Door een itsing werd een die- lit de grond gerukt, mde vervolgens een ruto en kwam tegen an het kassagebouw ld. De bejaarde be- Ie «ie onwel was gewor- e gewond. irdrinkt in Oudeschild e 1D - Een 39-jarige Brit n cht van donderdag w' verdronken in de ha- ou udeschild op Texel. 'P lakte na een avond beschonken toe- 11 en de wal en het man maakte deel uit ;n manning van een kot- 31 tmotorpech in de ha- er mdat de schipper zijn ;r vrijdagmorgen mis- üj de politie. ^inwerk vreet g lecialisten ,r< Medisch specialisten 31 ds meer tijd kwijt aan *e k. Dat komt niet al- l de invoering van een ilaratiesysteem, maar de eis dat alles trans- I noet worden. De Or- r 1 edisch Specialisten overleg met minis- jrvorst van Volksge- om te kijken wat hier- ivorden gedaan. Pa ogen er niet de dupe en, vindt de OMS. Het ïclaratiesysteem is in gevoerd. Specialisten u dubbel papierwerk or zowel het oude als lieuwe systeem. II spontane rallen stijgt am - De politie in Ne- iet een toename van I impulsovervallen, o op winkels die zon- ereiding worden uit- Ï^at gebeurt met name plegers die opeens ig hebben. Aan de an- daalt het aantal over- Nederland nog steed- den Bakker, woord en het Nederlands Po ltuut (NPI). Het aantal n is sinds het jaar 2000 frocent gedaald. De de overvallen vindt [de vier grote steden. Jam heeft dit jaar al zes- Tjte zogenoemde 'hit- tovervallers' opgepakt. Ludieke actie 'Ik ben Thijs' in de binnenstad van Utrecht. Thijs rende vrijwel naakt tussen het winkelend publiek door. Foto: GPD/Marnix Schmidt utrecht/gpd - Een bijna blote punkboer met piercings en op klompen kreeg zaterdagmiddag in nog geen kwartiertje tijd een deel van de Utrechtse binnen stad aan zijn voeten. Tot de poli tie het welletjes vond. Was gete kend: Lennie Steenbeek, kunste- Als een wervelwind raast hij za terdagmiddag op klompen over de Utrechtse Oudegracht. Hele maal bloot, op een visitekaartje na dat als een delftsblauw te geltje voor z'n piemel hangt: Ik ben Thijs! In luttele minuten verovert Thijs de harten van het winke lend publiek. Miezer en kou deren hem niet. Met een ontwapenende lach stampt hij in ziedend tempo over de Stadhuisbrug. Spreekt voorbijgangers aan, rent winkel in, winkel uit, maakt af en toe sprongetjes als een ballerina, deelt cd's van zichzelf uit, gaat met toeristen op de foto en om armt een onthutste oude man. Steeds meer voorbijgangers vol gen zijn fratsen en er is een col lectieve zucht van ontzetting wanneer Thijs op het gladde plaveisel op de blote billen gaat. Lennie Steenbeek, student aan de Utrechtse Hogeschool voor de Kunsten, kijkt geamuseerd toe. Thijs is zijn 'creatie', zijn afstudeerproject. Met zijn cam pagne 'Ik ben Thijs' wil Lennie zeggen: weg met het hokjes- denken! Weg met de truttigheid en de angst! „Voor mij is hij een icoon van een nieuwe generatie. Thijs is een ongelooflijke figuur, die me blijft verbazen." En Thijs ver baast ook de Utrechtse binnen stad. Daar gaat hij, hup, een kledingzaak in. Maar daar zijn ook agenten die hem inreke nen, want openbare schennis en verstoring van de orde, dat kan niet. Thijs moet naai- het bureau, publiek joelt en fluit. Maar Thijs voelt niks voor een ritje in de politieauto en zet het op een rennen. En dan volgt het meest kolderieke tafereel: man op klompen achtervolgd door politiemannen en een bewaker. haarlem - Bisschop Punt van Haarlem weigerde afgelopen za terdag olie op het vuur te gooi en. Als vertegenwoordigèr van het Nederlands episcopaat en als legerbisschop sprak hij slechts zijn grote waardering uit voor kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima. Beiden waren prominent aanwezig tijdens een bewust sober gehouden mis in de kathedrale basiliek Sint Bavo ter nagedachtenis aan de paus. Geen woord over de forse op winding onder Nederlandse ka tholieken over het ontbreken van koningin Beatrix vrijdag bij de begrafenis van paus Johannes Paulus II in Vaticaanstad. Bis schop Punt zei slechts: „Fijn dat u hebt verkozen bij ons te willen zijn om uw respect te uiten voor deze grote man en onze gevoe lens van rouw te willen delen." Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer den haag/gpd - Er wordt toe nemende politieke druk op de top van de energiebedrijven uitgeoefend om de extra inko mensstijgingen die zij zich heb ben toebedeeld terug te draai en. Het afgelopen weekend rie pen de partijvoorzitters van CDA, PvdA en WD hun leden in de gemeenteraden en pro vincies op actie te gaan voeren. Dat kan groot effect hebben omdat de gemeenten en pro vincies in veel gevallen aan deelhouder zijn van de verzelf standigde energiebedrijven. Zij hebben dus de mogelijkheid om de aanzienlijke salarisstij gingen van de topbestuurders van Nuon en Essent met gezag aan de orde te stellen. Ook de SP kondigde gisteren aan dat zij actie gaat voeren te gen de „exorbitante salarisver hoging" van 43 procent van Nuon-topman Van Halderen. De SP begint haar campagne vandaag bij de vestiging van Nuon in Asterdam, met een ac tie waarbij een duivel de klan ten het geld uit de zak klopt. „Eerdere acties tegen Ikea, ABN Amro en ING leidden ook tot resultaat. Ik ben ervan over tuigd dat Nuon niet ongevoelig kan blijven voor maatschappe lijke druk," aldus SP-kamerlid Ada Gerkens. Nuon-topman Van Halderen verdiende vorig jaar meer dan acht ton (inclusief bonussen), net als zijn collega Boersma van Essent. CDA-partijvoorzitter Van Bijs- terveldt riep afgelopen zaterdag vertegenwoordigers van het CDA in gemeenteraden en pro vinciale staten in een brief op de salarisverhogingen terug te draaien. PvdA-voorzitter Ruud Koole reageerde verheugd en wees erop dat de PvdA'ers in ge meenten en provincies zich daar al voor inzetten. Ook WD-voorzitter Jan van Zanen riep zijn leden bij de lagere overheden vervolgens op het zelfde te doen. „Hier moeten we paal en perk aan stellen." Eerder had minister Brinkhorst van economische zaken er bij de aandeelhoudersvergaderin gen van beide bedrijven al op aangedrongen in actie te ko- Alsof de veldwachter achter Swiebertje aan holt. Wanneer Thijs tegen de grond wordt gewerkt, is er massaal ge joel. Maar Thijs moet mee, en nee, zijn vrienden mogen hem niet eens z'n kleding meegeven. De dienders doen hun ding en zijn onverbiddelijk. Thijs zal nog vaker opduiken in Utrecht, belooft Lennie, maar dan op posters met spreuken. „Dit was nog maar de start van de cam pagne. Dan weet straks in ieder geval iedereen over wie het gaat." Slimme camera's signaleren geweld op treinstations utrecht/anp - De Nederland se Spoorwegen en spoorbe- heerder ProRail beginnen de ze zomer een proef met slim me camera's en microfoons die zelf agressie op stations opsporen. Dat heeft een woordvoerder van ProRail za terdag gezegd. Volgens ProRail worden veel incidenten nu te laat of hele maal niet opgemerkt. Er zijn te weinig toezichthou ders die te veel videoscher men in de gaten moeten hou den. De slimme camera's en mi crofoons, die dankzij een spe ciale techniek automatisch opvallende bewegingen of ge luiden registreren, moeten dit probleem verhelpen. De proef heeft op een beperkt aantal stations plaats. Op veel stations en in een aantal treinen hangen al nor male camera's. Treinreizigers voelen zich daar volgens de NS en ProRail veiliger door. Salaris Corus-topman verdubbeld Het salaris van Corus-topman Philippe Varin is vorig jaar uit gekomen op 2,1 miljoen euro, een verdubbeling ten opzichte van 2003. De Fransman Varin moest het in 2003 nog stellen met 213.000 euro als bonus op een jaarsalaris van 679.000 eu ro voor goed functioneren. Toen al riep dat zware kritiek op bij de aandeelhouders en bij de Britse en Nederlandse vakbon den. Inmiddels is het jaarloon van Varin in 2004 verhoogd naar ruim een miljoen euro. Met de bonus en andere vergoe dingen komt het inkomen van Varin over 2004 op 2,1 miljoen euro. Daar bovenop zet Corus nog eens dertig procent van Varins jaarsalaris opzij voor zijn pensioen. Varin heeft verder nog een stapeltje uiterst lucratieve aandelen in de kluis liggen. Toen hij in 2003 aantrad kreeg hij een aandelenpakket dat in middels bijna drie miljoen euro waard is. rotterdam/anp - Het ontslag van drie politiemensen van het korps Zuid-Holland-Zuid wegens betrokkenheid bij uit stapjes ver buiten de regio is volgens politievakbond ANPV 'disproportioneel' en 'gro tesk'. De imagoschade die het korps is berokkend, noemde voorzitter R. Tournier giste ren onvoldoende reden voor de straf. Agenten van de politie Zuid- Holland-Zuid maakten in de cember en januari drie uit stapjes naar toeristische trek pleisters in Amsterdam en een politiestudentenfeest in Rotterdam. Hun reislust werd ontdekt omdat ze op weg naar de hoofdstad twee keer werden geflitst. Wegens ernstig plichtsver zuim werden een agent en twee brigadiers die weigerden in te grijpen, ontslagen. De ANPV vermoedt dat een denigrerende column van misdaadverslaggever Peter R. de Vries aanleiding is voor de zware maatregel. Tournier noemt dat onjuist. „Niet de overtreding maar de imago schade lijkt de oorzaak van het ontslag." De snelheidsovertredingen, de uitstapjes in diensttijd buiten de' regio en de onder linge discriminerende en sek sistische telefoongesprekken, bieden op zichzelf volgens de politiebond niet genoeg aan leiding voor ontslag. Boven dien meent voorzitter Tour nier dat de verkeerde dien ders zijn gestraft omdat bri gadiers geen leidinggevende functie hebben. klein ulsda/gpd - John Voort huijzen is witheet op zijn vrouw. „Zij heeft mijn kinderen verwaarloosd." Voorthuijzen is de vader van de vier kinderen van zes tot elf jaar uit Klein Uls- da in Oost-Groningen, die vori ge week met hun moeder en nieuwe vriend uitgehongerd in een kuil bij Rhenen zijn aange troffen. Hij wil zijn vrouw uit de ouderlijke macht zetten. „Mijn advocaat is er mee bezig." Voorthuijzen is baggeraar en vaak van huis. Hij is het afgelo pen weekeinde thuis gekomen. „Ik probeer de kinderen hier naar toe te krijgen. Dan kunnen ze hun leven weer oppakken. Schone kleren aan, eten en naar school." De vader van de zonen en dochters vertelt een paar be roerde weken achter de rug te hebben. „Ik kwam niet tot rust. Ik greep naar het bier om in slaap te komen, hoewel ik hele maal geen drinker ben." Jeugd zorg Groningen heeft de moe der en de vier kinderen voorlo pig onder haar hoede en laat weten dat het redelijk goed met hen gaat. Ze worden afge schermd, ook voor de vader. den haag/gpd - De Nederlandse poli tiek is verheugd over de uitslag van het referendum op Curasao aangaande de bestuurlijke toekomst van het eiland. „Dit is een duidelijke uitspraak en een goede basis voor verdere gesprekken", aldus de nieuwe minister van konink rijksrelaties Pechtold. De grote fracties in de Tweede Kamer vinden dat er nu snel een besluit genomen moet wor den over de toekomst van de Antillen. De bevolking van Curasao stemde vrij dag in een referendum met grote meerderheid voor een status aparte binnen het koninkrijk, net zoals Arbua die al jaren heeft. „Het is prima dal Cu rasao meer zelf wil regelen," reageerde minister Pechtold. „We moeten nu al leen nog praten over de condities." De bewindsman vertrekt volgend week einde voor een kennismakingsbezoek naar de Antillen. Daar komt de uitslag van het referendum uiteraard ook aan de orde. „Dit is het einde van de Antillen zoals we die kennen," voorspelde CDA- Tweede-Kamerlid Van Fessem giste ren. „De Antillen willen eigenlijk van elkaar af. Daarom is de uitslag ook zo aardig, die biedt goede kansen om aan de slag te gaan." Ook WD'er Luchten- veld ziet hierin „mogelijkheden om snel nieuwe afspraken te maken". PvdA'er Leerdam tekent daar wel bij aan dat Nederland bij de Antillen be trokken moet blijven. „De eilanden kunnen het niet alleen aan." Politici in Nederland en de Antillen denken al geruime tijd na over een nieuwe opzet van het bestuur op de Antillen. Naast Aruba, dat al een status aparte heeft, willen ook Sint Maarten en Bonaire zelf directe banden onder houden met Nederland. Dat kan, vin den Nederlandse politici, maar de An tillen moeten toch bepaalde zaken ge meenschappelijk houden. Zo zouden de eilanden één munt moeten houden en de rechtspraak en rechtshandhaving aan het koninkrijk moeten overlaten. „Ook moet er een soort bijstandsver plichting komen, dat de grote eilanden de kleine drie (Sint Eustatius, Saba en Sint Maarten) helpen. Dat kan Neder land niet van een paar duizend kilome ter verderop doen," aldus WD-Kamer- lid Luchtenveld. De fracties vinden dat de Nederlandse regering nu snel met een standpunt moet komen over de toe komst van de Antillen. „Dit is, na het re ferendum, hét moment om onderhan delingen te beginnen," zegt CDA'er Van Fessem. „Die zullen dan nog wel jaren aanlopen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3