GESPREK VAN DE DAG Nieuw leven voor Charles en Camilla Friettent in Istanbul goed tegen heimwee naar Holland Canadese bevrijders moeten betalen voor eigen medaille Nibud: 7 minuten douchen en 100 km op de snelweg Prins Albert Zwaaien ging wat moeizaam, maar handen schudden gaat Camilla goed af l Telefoonboom De ruim tweeduizend hoogbejaar de Canadese bevrijders die in mei naar Nederland komen voor de herdenking van zestig jaar bevrij ding, moeten zelf meebetalen aan hun herinneringsmedaille. De or ganisatoren van de nationale her denking blijken niet genoeg geld bij elkaar te kunnen krijgen om de veteranen, die voor de laatste keer naar Nederland komen, een me daille te schenken. Het gaat om een bedrag van vijftig euro per me daille. Sonja Smit, secretaris van het ge meentelijk 5 mei-comité Gronin gen is hier zeer verbolgen over. ,,De veteranen zijn te gast in ons land. En dan spelden de burge meesters hen een medaille op, waaraan ze zelf hebben meebe taald." Het nationaal comité Thank You Canada Allied Forces haalt eens in de vijf jaar de bevrijders naar Nederland. De meesten zijn Cana dezen, de overigen Britten, Ameri kanen, Fransen, Polen en Tsje chen. Vanwege hun leeftijd (de jongste is 77 en de oudste 95 jaar) worden dit jaar voor het laatst her denkingsbijeenkomsten georgani seerd. De grootste is op 3 mei op de Canadese begraafplaats in Groesbeek. Op 8 mei is het lande lijke défilé in Apeldoorn. Plaatselij ke 5 mei-comités vangen de bevrij ders op in gastgezinnen. Secretaris A. Hartkamp van het na tionaal comité Thank You Canada and Allied Forces zegt dat het steeds moeilijker is het geld bij el kaar te krijgen om de bevrijders naar Nederland te halen. MENSELIJK Op het gras bij het Witte Huis, de ambtswoning van de Amerikaanse president, broedt sinds kort een WILDE EEND. Om te voorkomen dat voorbijgangers haar nest plattrap pen, heeft de geheime dienst het af geschermd met metalen palen, meldden Amerikaanse media. Me dewerkers van het ministerie van fi nanciën, dat naast het Witte Huis is gevestigd, hebben het gevederde beestje inmiddels bijnamen als 'Duck Cheney' gegeven. Het depar tement wordt platgebeld door be langstellenden, zeker sinds de eend op de nationale televisie te zien is geweest. Reden voor minister John Snow om het dier met een kort be zoek te vereren. Als de eieren zijn uitgekomen, wordt het eendengezin overgebracht naar een waterrijker plekje. Een 42-jarige AUSTRALISCHE LE RAAR is door een rechtbank onder justitieel toezicht geplaatst omdat hij bij tientallen vrouwen onder hun rokken foto's had gemaakt van hun achterwerk. Met de camera in zijn mobiele telefoon sloeg hij toe in ver schillende winkelcentra in Brisba ne. De politie betrapte hem vorig jaar op heterdaad. Op de computer van de man trof de politie uiteinde lijk 51 kiekjes aan, aldus Australi sche media. De dader, die heeft ver klaard een BILLENFETISJ te heb ben, is als gevolg van de affaire zijn baan kwijt. Hij heeft ook vrijwillig ingestemd met een psychiatrische behandeling en justitie zal daarop zeker een jaar toezicht houden. Gaat hij binnen drie jaar nog eens over de schreef dan zal hij wel een celstraf krijgen, aldus de rechtbank. Texelaars kunnen VOOR 1 EURO een meter SCHOON STRAND kopen. Leerlin gen van de groepen 1, 2 en 3 van basisschool De Hogeberg in Den Burg gaan dan de huizen langs om geld in te zamelen voor een grote schoonmaakactie op het Noordzeestrand van Texel. De 'Actie Schoon Strand' staat gepland voor woensdag 20 april. Naar schatting zo'n zeshonderd scholieren trekken die dag naar de kust om het strand te ontdoen van allerlei aangespoelde rommel. Behal ve door Texelse huishoudens laten zij zich sponsoren door het bedrijfsleven op het eiland. Het afval wordt als onderdeel van het landelijke Coastwatch-onder- zoek eerst gesorteerd en gewogen om de herkomst te kunnen achterhalen. Daar na voeren ruim twintig Texelse boeren het met trekker en aanhanger gratis af. De opbrengst van de actie gaat naar goede doelen. Zuinige consumenten rijden op de snelweg niet harder dan honderd kilometer per uur, al mogen ze 120. Ook controleren ze maande lijks de spanning van de autoban den. Zij douchen niet langer dan zeven minuten en hebben een wa terbesparende douchekop. Veel Nederlanders gedragen zich hier niet naar, terwijl ze daarmee gemiddeld 400 euro per jaar kun nen besparen. Dat blijkt uit de za terdag gepubliceerde 'Nationale Bespaartest Minder Uitgaven Meer Milieu' van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) onder 31.000 mensen. Yoko Ono Als ik een man was, zou ik mezelf voortdurend uitlachen. Maar daar hebben mannen te weinig zin voor humor voor De meeste besparingen zijn te be halen op het gebied van autorij den. Zo zegt ruim 90 procent op snelwegen harder dan honderd ki lometer per uur te rijden. Volgens het Nibud levert het 125 euro op als in plaats van 120 kilometer per uur, honderd wordt gereden. Daarnaast controleert „slechts" 15 procent maandelijks de spanning van de autobanden. Dat scheelt 31 euro per jaar. Bovendien staat ruim de helft van de Nederlanders langer dan zeven minuten onder de douche. Wan neer ze één drie minuten langer onder de douche staan, zijn ze per jaar 20 euro duurder uit. Ook laat 80 procent opladers van bijvoor beeld mobiele telefoons en tan denborstels altijd in het stopcon tact zitten, wat per oplader 8 euro kost. Verder gebruiken volgens het Ni bud nog behoorlijk wat huishou dens (30 procent) helemaal geen spaarlampen. Het vervangen van vier gloeilampen door energiezui nige scheelt circa 26 euro. Wel is de organisatie verheugd dat meer dan de helft van de ondervraagden zegt de vuile was altijd met een volle trommel te "assen. Prins Albert van Monaco heeft gis teren voor het eerst publiekelijk ge reageerd op het overlijden van zijn vader, prins Rainier. Albert zei dat de Monegasken „wezen" zijn ge worden en riep de bevolking op om samen te rouwen. Sinds gisteren kunnen de Mone gasken persoonlijk afscheid nemen van Rainier, die tot woensdag ligt opgebaard in de paleiskapel. On danks het slechte weer stond er een lange rij wachtenden voor het gebouw. Monaco kent ruim 32.000 inwo ners. Van hen hebben 7700 mensen ook daadwerkelijk de Monegaskische nationaliteit Alleen zij worden in principe toegelaten tot de kapel. Later in de week is er wel een mo ment voor buitenlandse diploma ten om langs de baar met Rainier te lopen. De begrafenis van de prins is op vrijdag. Daarbij zullen veel hoog waardigheidsbekleders zijn. De ceremonie gaat gepaard met uitgebreide veiligheidsmaatr ege len. Rainier wordt begraven naast zijn vrouw Gracia, die 1982 om kwam door een auto-ongeluk. De toestand van de echtgenoot van prinses Caroline van Monaco, de Duitse prins Ernst August von Iedere Nederlander heeft ze wel eens geprobeerd: een Turks broodje döner kebap, of köfte. In Noord-Europa zijn Turkse shoar mazaken een begrip geworden. Het is tijd dat ook eetgewoonten uit het westen naar Turkije wor den geïmporteerd, vonden Engin Yïldirim en Nadir Altindag. De Duitse Turken voegden de daad bij het woord en openden te mid den van dönerzaken in Istanbul een oerhollandse friettent, de eer ste in heel Turkije. 'Pommes Welt', hun friettent in het stadsdeel Ortaköy, staat pal tussen eetgelegenheden als 'Ke bap Osman' en 'Döner Hasan'. Toch is de visserswijk een wel overwogen keuze van de eigena ren. Het pittoreske Ortaköy, gele gen aan de Bosporus, is namelijk een aantrekkelijke plek voor toe risten die willen shoppen, eten en dansen. De vrolijke gele gevel van de pa tatzaak met de schildering van een grote puntzak met friet springt meteen in het oog. Aan de muren en boven de ingang van Pommes Welt hangen nog ballon nen en slingers van de feestelijke opening. „Tijdens de verbouwing wachtten de winkeliers in de om geving nieuwsgierig af', zegt En gin. „Ze begrepen niet waarom we een zaak openden met alleen patat. 'Helemaal geen vlees, niet eens een beetje?' vroegen ze ver baasd. Friet is in Turkije slechts een garnituur bij vleesgerechten." De 36-jarige Engin woont pas sinds enkele maanden in Turkije. Hij is geboren en getogen in het Zuid-Duitse Dühren, waar hij zijn eigen restaurant runde. Aan zijn Turks met Duits accent merken de Turken meteen dat hij uit Duitsland komt. Ook zijn uiterlijk verraadt hem: zonnebankbruin, een voetbalkapsel kort geknipt van boven met een matje in de nek, k la Rudi Voller - en een gou den ketting. In Duitsland ont moette Engin zijn compagnon Nadir. „Al jaren liep ik met het idee rond om in Turkije een friet tent te openen. Het was iets wat ik hier altijd miste, want ik ben dol op patat. In Duitsland at ik het el ke dag. 'Het is een gat in de markt' zei ik tegen Nadir. Hij was het met me eens." De vrienden sloegen de handen ineen en vertrokken naar Istanbul. De eerste klanten kwamen van het Duitse consulaat, gevolgd door een groep Turken uit Neder land. „Ze waren dolenthousiast en aten twee porties", vertelt En gin. Alleen misten de Nederlandse Turken de frikadellen en de pin dasaus. Ook vonden ze de friet iets te klein gesneden. „Helaas hebben we nu alleen nog appara ten die klein snijden", legt Engin uit. Ook een variatie aan sauzen ontbreekt, omdat buiten ketchup en mayonaise in Turkije niets aanslaat. De iigeunersaus en ja- gersaus hebben we één dag ge- ra d Met de opdringerigheid die alle telefoons kenmerkt, komt het toestel tot leven dat op vijftig centimeter van mijn hoofdkussen staat. Ik kijk op de wekker. Half acht. Kan nooit voor mij zijn. Hij gaat één keer over en nog een keer. Iemand zal hem toch wel opne men? Als bij de vijfde rinkel nog niemand het toestel heeft opgepakt, hijs ik mezelf uit het kussen. Te laat. De voicemail heeft het gesprek al van me overgeno men. Vijf seconden later stormen mijn dochter stond haar tanden te poetsen) en mijn eega (zat op het toilet) de slaapkamer binnen. Eén vrouw is een rechter, tivee vrouwen vormen een tribunaal. Waar om nam ik niet op!? Hoe wist mijn dochter nu of er een les was uitgevallen!? Vanuit de hoogslaper in de belendende kamer doet ook mijn zoon een duit in het zakje. Elke keer als 's morgens de telefoon gaat, hoopt hij dat ook zijn juf een keertje ziek is. Ik heb niet zomaar een belletje genegeerd. Ik ben vandaag de ontbrekende tak in de telefoonboom. Van de onheilsprofeet is het telefoontje in de vroege ochtenduren bij ons thuis verworden tot een brenger van een blijde boodschap. Als er voor half acht ge beld wordt, kun je er donder op zeggen dat mijn dochter één lesuur - of soms twee - in haar bed kan blijven liggen. De zieke leraar of lerares belt de hoog ste in de telefoonboom en volgens een vast takkenpa- troon stellen de leerlingen elkaar op de hoogte. Voor de zekerheid bellen ze vaak ook nog tivee kan ten van de boom op. Dus kan het gebeuren dat je voor één uitgevallen lesuur een half lesuur met een rinkelende telefoon zit opgezadeld. Dus wat is het probleem, als ik eens een telefoontje laat lopen? Net als alle onderdelen van het ecosysteem is ook de telefoonboom kwetsbaar. Behalve door scholieren die zeker willen weten dat je de boodschap hebt ont vangen, wordt er ook gebeld door klasgenoten die een bevestiging willen van het uitgevallen lesuur. Dit is vaak het geval als er 's avonds wordt gebeld om aan te kondigen dat de dag erop de eerste twee uur niet doorgaan. De angst om voor de gek gehouden te worden, zit er diep in. De avond voor 1 april zijn de lijnen bij ons thuis bijna overbelast door vertwijfelde klasgenoten die van mijn onkreukbare dochter (die samen met haar vriendin het duo de negens' wordt genoemd) willen weten of ze voor de gek zijn gehou den. Voor mijn zoon staat een oproep uit de telefoon boom gelijk aan een belletje van Gaston Starreveld van de Postcodeloterij. Maar tot nog toe is elke prijs voor zijn zus. Zijn telefoonboom staat erbij als een treurwilg op een regenachtige decemberdag. Maar het vuur van zijn hoop brandt er niet minder om. Vijf minuten na de door mij gemiste oproep, gaat de telefoon opnieuw. „Neem hem op! Neem hem op!", Eindelijk. Charles en Camilla kne pen elkaar in de hand alsof ze het zelf niet konden geloven. Na alle ophef over hun huwelijk, na alle te genslagen, het verzet, de blunders en het uitstel van één dag waren ze dan toch getrouwd. Een vriendschap en liefde van meer dan 34 jaar was in de Guild hall van Windsor in een korte be sloten bijeenkomst bezegeld. Prins William had zijn vader de van goud uit Wales gemaakte trouwringen aangereikt, het regis ter was getekend en nu waren Charles en Camilla in de konink lijke Rolls-Royce op weg terug naar de veilige muren van Wind sor Castle voor een kerkelijke ge- beds- en dankdienst. „Kom nou jongens", had Camilla, vanaf nu hertogin van Cornwall, bij het verlaten van het stadhuis nog gebaard naar de prinsen Har ry en William. Maar ze bleven lie ver op de achtergrond. Het was tenslotte voor hen ook geen een voudige dag. Hun stiefmoeder speelde immers een belangrijke rol bij het stuklopen van het hu welijk van hun ouders, al keerde prins Charles pas terug naar zijn jeugdliefde toen zijn relatie met Diana op de klippen was gelopen. De prinsen zijn in de loop der ja ren gaan beseffen dat hun vader alleen met Camilla gelukkig kon zijn en ze hebben haar uiteinde lijk geaccepteerd. Charles (56) had in feite veel meer moeite om zijn moeder voor Ca milla (57) te winnen. Dat hij in die opgave nog niet helemaal is ge slaagd werd zaterdag duidelijk door het wegblijven van de konin gin en prins Phüip in het stadhuis. Het was niet bedoeld als beledi ging van haar zoon, maar Eliza beth vond dat ze als hoofd van de Anglicaanse kerk - die een huwe lijk van twee gescheiden mensen niet wil inzegenen - simpelweg niet bij het burgerlijk huwelijk aanwezig kon zijn. Niet voor het eerst liet ze haar plicht als konin gin voorgaan op haai" moeder schap. „En geen adviseur die ook maar hoefde te proberen haar op andere gedachten te brengen", al dus een paleiskenner. Gelukkig voor Charles en Camilla pikte de koningin aan het einde van de middag de goede sfeer toch op. Haar kleinzoons Harry en William hadden al zitten keten in de statige St. George's Chapel, waar de dienst werd gehouden, en in haar toespraak tijdens de re ceptie in Windsor Castle veroor Monegasken in de rij voor de baar. Foto: Reuters Hannover, is „stabiel maar nog steeds ernstig". Dat heeft een bron rond het Mone gaskische koningshuis gezegd. Dd prins zal voorlopig nog in het zie kenhuis moeten blijven. de Britse media prijiD, prinselijk paar De eerste puur Hollandse friettent in Turken. Foto: GPD probeerd, maar de Turken von den het erg vies." Waar de Turken wel enthousiast op zullen reageren zijn de pizza's die de partners vanaf volgende week willen maken, verwacht En gin. „De kaas komt uit Gouda en de pizza's maak ik zoals ik dat in Duitsland heb geleerd van de Ita lianen." Nadir en Engin streven ernaar om in heel Turkije een ke ten van Pommes Welt op te zet ten. De mannen hopen vooral op Britse media hebben piii Charles niet altijd even i bejegend. Over zijn huv zaterdag met Camilla Pi Bowles berichtten de ra kranten in hun zondage12 ties echter in positieve z 'P The Observer noemt Ca een „vaak belasterde da^nf die uit de schaduw trad fr „een bijna volmaakte tn!n das"- l The Daily Mirror const* dat de echtelieden „zeeier liefd" leken, nadat ze el! in het gemeentehuis vai ll Windsor het jawoord ha a den gegeven. De krant n)*' dat Charles ontspannen de en dat Camilla „duid 0 gelukkig" was. 1 The Times schrijft dat C la straalde en dat zelfs p Charles een lach op zijn01 vaak gepijnigde gezicht, te toveren. ar chocoladeletters toen dieiJ^ vooraf werd vrijgegeven. g De Anglicaanse aartsbissd schonk het paar vergiffeni sprak de wens uit dat Chai ïl Camilla elkaar tot het eind hun leven trouw zullen bli1 Beiden deden die belofte e D dens de korte dienst die n< c] kelijk geen trouwdienst wa-v komt hier als man en vrou u derstreepte aartsbisschop ia Williams ten overvloede. Voor Camilla kwam toen d e. test. Buiten St. George's Cl^ wachtten een paar duizem m vuldig geselecteerde belan t lenden. Dat werd haar een blieke optreden als hertogi ,r echtgenote van de troonoj Het zwaaien ging nog wat zaam, zo constateerden de perts, maar het spontaan 1 H schudden en onschuldige den zeggen ging haar goed"' 'Geslaagd', luidde het oorc dat Charles en Camilla aai !(j einde van de middag tevre huwelijksreis naar Schotla den. Opgelucht dat na alle .j, kels, problemen en uiterst ge en negatieve publiciteit m te dag vlekkeloos was verlo a( Hun nieuwe leven is begon]n wordt er vanuit de hoogslaper geschreeuwd. Alleen dit keer is de benedenverdieping wel alert, merk ik, als ik alleen nog maar de kiestoon krijg. Voor de vorm houd ik een paar seconden stil, en roep dan naar mijn zoon: Bingo! Je juf is ziek!" In de kamer naast me barst een feestgedruis los dat je normaal hoort in voetbalstadions waar een nieuwe Euro pa Cup wordt binnengehaald. „Olééé, Olé-olé- olééé!" Aan het schudden van het houten on derstel van zijn bed begrijp ik dat hij erbij op en neer danst. Zeker een kwartier duurt het vreugdegehuil, voordat hij - onder een sonoor 'Yèèèhhhhhh!, Yèèèhhhhhh!, Yèèèhhhhhh!' - met opgeheven armen mijn slaapkamer bin nenkomt. Het is al ruim een week over de datum, maar toch gooi ik hem er nog maar even in: „1 april! En je veters zijn ook los. Hij kijkt beduusd naar de blote voeten die uit zijn pyjama steken en belt later nog twee takken boven en onder zijn naam voordat hij beseft dat zijn vertrouwen in de tele foonboom met een oorverdovend gekraak is geveld. Reageren? column@dickvanderplas.nl Istanbul wordt gerund door rif veel belangstelling van tot Engin: „Wie weet verkope over een jaar ook frikande bitterballen en kaassouflé die manier bieden we ooit10 aan Duitse, Nederlandse! !L sche Turken, die heimwei ben naar hun frietland. Zt ik dat ook: voor mij is Pon Welt een stukje Duitsland v tanbul." !t Prins Charles zwaait vrolijk naar de belangstellenden na zijn burgerlijk huwelijk met Camilla. Foto: EPA loofde ook Elizabeth zich een paar grapjes. Allereerst vertelde ze de 800 gasten, onder wie prins Constantijn en prinses Lauren- tien, wie die middag de belangrij ke Grand National paardenhin- dernisrace had gewonnen, en daarna zei ze blij te zijn dat ook Charles alle obstakels had over wonnen en 'eindelijk' zijn ware liefde had gevonden. Ongewoon warme woorden van Elizabeth, die na de kerkdienst tot grote opwinding van de Britse media al een paar seconden had geglimlacht en zelfs even met het paar had geposeerd. De plechtig heid in de uit 1528 stammende privé-kerk van de koningin was ingetogen. Charles en Camilla - in een porseleinblauwe lange zijden jurk van Brits ontwerp - gaven zich rekenschap van hun zonden, in woord en daad, in de expliciete tekst van het Engelse gebeden boek uit 1662. 'Wij zijn zondaars' kopten de tabloids juichend in Hans Jacobs

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2