SPORT 8 'Skandü' Jordi Hoogstrate: 'Eerst gezond worden' Boys, Vogels of ia HDC 988 maandag 11 april 20| Een bijzondere week, de afgelopen week. Er was het banale bananenincident bij Quick Boys waar na afloop alle betrokkenen over elkaar heen vielen van plaatsvervangende schaamte. 'Skèamtü', zoals onze Kattukers plachten te zeggen. Maar waar, na het vernemen van de milde straf, ie dereen ook weer schande sprak van de aftrek van maar liefst één punt. 'Skandü', wel te verstaan. Wat nou 'skandu? Hoe durft men zelfs te denken aan een hoger be roep? Hier was sprake van een dui delijke uiting van racisme. Van openlijke discriminatie'. Dit kun je niet vergelijken met uien gooien op het Rijnsburgveld, haringen loslaten op het veld van de vv Katwijk of klompen werpen bij Harkemase Boys. Je kunt het misschien wél ver gelijken met het gooien van een Jo denster naar een scheidsrechter van Joodse afkomst. Dat is ver over de grens heen van het toelaatbare en ge tuigt van weinig respect voor de me demens. Wie dat niet snapt en wie dat bagatelliseert moet aangepakt worden. Natuurlijk moeten de daders de gees telijke schade proberen te verzachten door welgemeende excuses aan te bieden, aan de betreffende scheids rechter, ten overstaan van een vol stadion. Als je zo flink bent de man voor het talrijke publiek te kwetsen moet je ook zo flink zijn het in de zelfde situatie proberen goed te ma ken. Bovendien had de KNVB Quick Boys voor de keuze moeten stellen: óf naar de burgerrechter stappen en de scha de verhalen op de daders óf wij pak ken jullie keihard aan. Hoe? Door bijvoorbeeld drie punten af te trek ken en te beslissen dat de gestaakte wedstrijd niet meer wordt uitge speeld. Nu gaan de daders vrijuit, krijgt de club een boete opgelegd (waar weer sponsors voor in de rij gaan staan om die te mogen betalen) en krijgt de ploeg een puntje in min dering. Weer een kans gemist, heren van de strafcommissie, in de aanpak van het oprukkende racisme op de velden. Heel verdrietig was ik bij het verne men van het overlijdensbericht van de beste sponsor van de Bollenstreek, Bram Polderman. Toen ik in 1991 trainer van FC Lisse werd, was Bram de hoofdsponsor. Hij had een auto mobielbedrijf van een Japans merk uit de grond gestampt en met dezelf de energie de club Lisse groot ge maakt. Bij nederlagen beurde hij me altijd op en bij overwinningen sprong hij als eerste met gevaar voor eigen leven over het hek en pinkten we samen een traantje weg. Geknakt was hij toen een dikke geld schieter ten tonele verscheen die zichzelf tot de beste sponsor uitriep en Bram's naam naar de achterkant van het shirt verordonneerde. Ook ik had meer last dan gemak van die man, want hij ging zich meer en meer met mijn opstelling bemoeien. Mijn band met Bram werd er alleen maar hechter door. We hebben heter nog overgehad of de spelers na een gescoord doelpunt niet snel met het shirtje achterstevo ren naar de dichtstbijzijnde camera moesten sprinten. Hij was het echter, die uit ontzag voor zijn FC Lisse, dit plan uit mijn kop praatte. Als de nieuwe hoofdsponsor er lucht van zou krijgen en zich door dit voorval zou terugtrekken was immers zijn 'cluppie'de dupe. Wat een pracht vent die Bram. Respect voor je 'cluppie'! Kunnen ze 15 kilometer verderop nog wat van leren. Ruud Bröring LINKS BUITEN LANCE ARMSTRONG had iets uit te leggen in New York. De Amerikaanse zesvoudig tourwin naar steunde onlangs openlijk de kandidatuur van Parijs voor de organisatie van de OLYMPISCHE SPELEN VAN 2012. Maar New York is eveneens gegadigde. Dus moest Armstrong tijdens een promotiebijeenkomst in Manhat tan even de diplomaat uithan gen. „Laat ik duidelijk zijn, ik denk dat alle kandidaat-steden de Olympische Spelen verdie nen. Maar geen enkele stad ver dient de Spelen zoals New York dat doet", zei Armstrong. Begin maart had hij in het Franse dag blad Le Parisien nog verklaard dat Parijs de organisatie ver dient. „Parijs was al de beste kandidaat voor 2008, maar toen werd het Peking. Het Stade de France lijkt me een geweldige lo catie voor de opening", zei Arm strong. BONFIRE, het legendarische paard van dressuuramazone An- ky van Grunsven, wordt geëerd met een STANDBEELD. Het le vensgrote bronzen beeld wordt op dinsdag 3 mei onthuld. Het komt te staan in Erp, aan de weg van Veghel naar de stal van Van Grunsven. De voorbereidingen en het creatieve werk van beeld houwer Toon Grassens, namen vijfjaar in beslag. Haar grootste succes met Bonfire boekte Van Grunsven in 2000, toen de com binatie in Sydney de OLYMPI SCHE TITEL veroverde. Vier jaar eerder won ze met het paard zil ver in Atlanta. Verder haalde het duo de wereldtitel binnen in 1994 (Den Haag), won het vijf keer de wereldbeker en was er één (1999) Europese titel. Met Bonfire werd Van Grunsven ne gen keer Nederlands kampioen. Bonfire, de twintig inmiddels ge passeerd, leeft nog steeds. Re centelijk kwam het dier nog in het nieuws, omdat de grootste rampenoefening van Nederland, in de ArenA, naar hem was ver noemd. Van Grunsven gaf het ministerie van Binnenlandse Za ken officieel toestemming voor het gebruik van de naam. SPORT I «SI BEELD Australiër Allan Davis is gevallen in Parijs - Roubaix. Frankrijk, april 2005. door Paul Bosman annen - Naar omstandigheden gaat het hem redelijk goed, zegt Jordi Hoogstrate. De 22-ja- rige PSV'er zal voorlopig niet aan voetballen toekomen, maar voetbal is momenteel ook niet het belangrijkste in het leven van de voormalige FC Groningen-speler. Hoogstra te, al een tijd lang kampend met psychische problemen, beleefde in de zomer van 2004 een zware terugval in zijn geestelijke gezond heid en woont sindsdien weer bij zijn ouders in Annen. In die vertrouwde omgeving hoopt Hoogstrate te herstellen, weer gezond te wor den. Dat heeft prioriteit. Hoogstrate, voor het eerst sinds de start van zijn problemen pra tend met de media: „Voetbal is op de achter grond geraakt." Aan het einde van het seizoen 2003/2004 leek Hoogstrate de psychische problemen achter zich te hebben. „Ik had vierenhalve maand intern in een kliniek in Venray gezeten. Na tweeënhalve maand ben ik de therapieën daar gaan combineren met voetbal. Ik ging weer meetrainen met PSV, ik heb een keer met Jong Oranje meegedaan en de laatste wedstrijd van het seizoen, tegen AZ, stond ik de basis." Voor het seizoen erna maakte Hoogstrate in overleg met de PSV-leiding plannen („Van Bommel leek te vertrekken, dus ik kon een plekje opschuiven in de selectie"), toen hij in juni een ernstige terugval kreeg. Hoogstrate: „Ik heb een behoorlijke aanslag gehad, ik ben op een bepaalde manier kwetsbaar voor psy chische problemen. Die kwetsbaarheid kun je geërfd hebben, maar kan zich ook door omstandigheden versterkt hebben. Ik mis in elk geval een bepaalde stof in de hersenen en daardoor kan er een soort kortsluiting ont staan. Dat is me in juni gebeurd en daarvan ben ik nu nog steeds herstellende." Om in alle rust te herstellen verliet Hoogstra te Eindhoven. Hij woont bij zijn ouders in Annen en probeert daar 'een dagelijks ritme' op te pakken. „Ik bekijk nu per week hoe het gaat. Ik train bij Annen, mijn oude club en ik ben van plan op de ALO wat vakken mee te lopen. Ondertussen heb ik drie keer per week therapie in Assen, samen met een groep jon ge mensen die hetzelfde hebben meege maakt als ik. Die therapie heb ik nodig, want ik kan hier op eigen kracht niet uitkomen. Ik gebruik nu medicijnen en waarschijnlijk zal ik dat vijf k zes jaar moeten volhouden. Zou ik dat niet doen, dan kan ik weer een terugval krijgen." De psyschische problemen, voegt Hoogstrate nadrukkelijk toe, hebben niets te maken met de druk van topvoetbal. „Het heeft daar nooit iets mee te maken gehad. Misschien komt dat zo over, dat ik kopje onder ga in de grote-mensenwereld, maar dat is het niet. Ik voel geen extra druk in het voetbal, de pro blemen zijn gewoon een deel van mijn per soonlijkheid." Hoogstrate komt nog geregeld bij PSV. Hij ziet de meeste thuiswedstrijden en vorige week bezocht hij een training. „Want ik voel me PSV er, absoluut, omdat ik er aan het ein- Jordi Hoogstrate: „Die therapie heb ik nodig, want ik kan hier op eigen kracht niet uitko men. Ik gebruik nu medicijnen en waarschijnlijk zal ik dat vijf a zes jaar moeten vol houden. Zou ik dat niet doen, dan kan ik weer een terugval krijgen." Foto: GPD de van het seizoen weer gespeeld heb en om dat ik er tot 2008 nog onder contract sta. De laatste keer dat ik bij PSV was, heb ik wat met de jongens gesproken en even met de trainer gebabbeld. Verder heb ik veel contact met de artsen van PSV, Weber en Van den Hoogen- band. Ze geven me alle tijd om te herstellen en dat vind ik fantastisch. Wat dat betreft zit ik volgens mij bij de beste club die ik treffen kan." Al te ver in de toekomst kijken wil Hoogstrate niet. Over een nieuwe terugkeer in de selectie van PSV kan hij niets zinnigs zeggen. „De wil en de hoop zijn er om in het profvoetbal te rug te keren. Hoe dat gaat uitpakken, dat zie ik de komende maanden wel. Eerst weer ge zond worden." DE KWESTIE Het is ongekend spannend in de hoofdklasse B. Wie wordt er kampioen? Quick Boys of IJsselmeervogels? Of rondt Capelle de eindsprint doeltreffend af? Zeven meningen over de titelstrijd. Ronald Pronk, middenvelder van w Kat wijk: „Moeilijk te zeggen. IJsselmeervogels vond ik zaterdag niet zo best, maar Quick Boys is ook al weken niet sterk bezig. Wij moeten zaterdag van Quick Boys winnen, dus geef ik IJsselmeervogels de betere kansen. Die ploeg was voor de winterstop ook beter dan Quick Boys. Maar dat is ook een tijd lang andersom geweest dit seizoen. Voor ons maakt het niet veel uit wie er kampioen wordt, wij hebben deze laatste twee weken de punten nodig om erin te blijven. Dus moeten we zaterdag winnen. En dan wordt IJsselmeervogels kampioen." Niels Karremans, speler van het gedegra deerde Voorschoten '97: „Ik zet in op Capelle. Die hebben in elk ge val nog een makkie tegen Voorschoten, ha- ha. Quick Boys en IJsselmeervogels vind ik elkaar niet veel ontlopen. We hebben twee keer tegen ze gespeeld. Eén keer speelden die ploegen goed, één keer matig. Of het te recht is wanneer Capelle kampioen wordt? Als je degradeert, is dat terecht, als je kam pioen wordt ook." Richard Middelkoop, trainer van SHO: „Quick Boys wordt kampioen. Dat is de beste ploeg. IJsselmeervogels kan alleen maar leunen. En dat geluk dat ze altijd in de laatste paar minuten winnen, houdt ook een keertje op." Raymond Kolder, middenvelder van Rijnsburgse Boys: „Tegen een paar vrienden heb ik al een paar weken geleden gezegd: het wordt Ca pelle. Quick Boys en IJsselmeervogels spe len elkaar stuk, Capelle wordt de lachende derde. Voetballend vond ik tot nu toe IJssel meervogels de beste ploeg, Quick Boys heeft heel veel strijdlust en Capelle is heel degelijk, daar kom je moeilijk doorheen. Al ledrie hebben ze wel iets. Wij moeten nog tegen IJsselmeervogels. We willen de derde periode winnen, dus gaan we zaterdag voor de drie punten. En Quick Boys krijgt Kat wijk, daar kunnen ze ook zomaar punten tegen laten liggen. Op de laatste dag zit een gelijkspel tussen die twee er dik in, dan lacht Capelle zich suf." Erik Assink, trainer van Sparta Nijkerk: „Wie gaat het beste met de spanning om? Hoe zit het met schorsingen? Dan heb je npg de factor 'honger'. Quick Boys heeft al twee keer achtereen de hoofdprijs gepakt. De absolute honger bij IJsselmeervogels is daarom groter, denk ik. Aan de andere kant lijkt die ploeg bij vlagen te verkrampen. Mocht het de titel winnen, dan is het daar om geen overtuigend kampioen in veldver- houdingen. Als Quick Boys in de slotronde uit bij IJsselmeervogels aan aanvallen toe komt, is het de beste ploeg. Daarentegen vind ik de verdediging van IJsselmeervogels stabieler. Nou goed, 55-45 in het voordeel van Quick Boys." Peter Visee, trainer van Spakenburg: „Degene die de boel het scherpst kan hou den wordt kampioen. Quick Boys vind ik wat stabieler, maai' IJsselmeervogels is in staat slechte wedstrijden toch te winnen. Ik vind het moeilijk om te kiezen." Henk Roeland, spits van Capelle: „Wij moeten alles winnen en dan kijken wat er boven ons gebeurt. IJsselmeervogels en Quick Boys spelen in de laatste wed strijd tegen elkaar. Dat kan in ons voordeel zijn. Ze hebben allebei een zwaar program ma en gebleken is al, dat ze kwetsbaar zijn." UIT GESPRO TarikSe in ELF: „Ik ben zelf. Ik een beei veld, dan dat ik fit de bank zit. Feyenoorder Dirk K Volkskrant: Iedereen verwacht d taliteit moet kunnen als prof Maar dat is j veel voetballers moeü om op te scheppen, Van Persie mijn men had, kon hij de beste de wereld worden. Rabobank-coureur Dekker in Elsevier: „De hele dag denken dat mag ik niet eten' energie. Alles wat nie vreet aan je. Ook de 11 is een mens. Opnieuw Thomas D „Voetballers hebben over respect. Daar im eens om lachen. Des Marco van Basten sla Huis ter Duin. Wij sh dens de Tour ofetapp den in een Ibis of Can Wij hebben wel z op de fiets gezeten. Lk Als je dat van voetba vragen, gaan ze in sh AZ-verdediger Jan R in Sportweek: „Ik voelde me niet ha ste keer bij Oranje. Ei niet happy voel, dan niet goed. Ik zat in hi ningskamp op m'n h kijken, zo van: nou, 1 mag ik weer naar hu De Braziliaanse Feyi Leonardo in Johan: „lk ben een rustige jo sla mijn vriendin nie boos ben, ik ben geei Als ik scheld, scheld i in mijzelf." Opnieuw Leonardo: „Ik ben behoorlijk Ni geworden. Een Holla1 bijna. Ik houd van a en... hoe zeg je dat... Met mayonaise. Dat je een dikke kop heb\ komt van de may om FC Volendam-traint Brandts, in 2001 noi gen opgestapt als as coach van PSV, in Vi ternational: „Erik Gerets wilde in jaar bij PSVz'n eigen redden. Hij was vooi bezig spelers achter 1 tegen me op te stokei me als bedreiging en Ik weet het niet. Bernd Cullmann, ex der van FC Köln, ov voormalig trainer R chels. In Johan: „En nog zie ik hem men lopen, voor zijn was mijn tiende trail hij was ook de eerste met bloemen voor zij Coen Moulijn reken week af met het ver Kuip vroeger zelfs z men als hij op de m ging klaverjassen: ,-,Dat is een mythe. Si Mensen maken alles het was. Het gaat nu veel sneller. Ik zou vi dag wellicht niet ma nen met mijn type sp Ex-Feyenoorder Be kers in Sportweek: „Ja, jongen, wij zeggi vaak: 'Fe)'enoorder z\ een beetje lijdenEn dat wel mooi. Als je t lijk wat wint, j niche sen hier het hardst." Schaatster Mariann wil een wedstrijdje gen haar partner, A Henk Timmer. In V< ternational: „Ik mag vijf penalty' schieten, waarbij hij op zijn rug moet hoi elk schot dat ik mis, tien seconden voorsp 1.000 meter. Wie die eerste heeft afgelegd, weddenschap. Gastspreker en oud René van der Gijp 0 van de presentator v te laat is bij een opU PSV-notabelen: „Ik werd opgehoudei ne Frankplantsoen. Raimond van der Gc doelman van AGOW woordt in Sportweel vraag of betaald voejl hem geestelijk nog brengen: „Af en toe wordt heti lijker. Ik speelde laan maandagavond een 1 1 in het Haarlem-sta dion. Ik keek eens rond, de ambiance was zo troosteloos, er> ik dacht: is dit echt betaald voetbal?"

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20