Slagveld op asfalt van Rotterdam De ingooi in het voetbal is een miskend kindje Fluitconcert voor zegevierende Rossi De Hel komt te vroeg voor Giling en De Korf CHADT Jimmy Muindi trotseert regen, wind en Felix Limo Schalken ver! in kwalificati Monte Carlo Kamiel Maalt onbedreigd eerste plaats Kipsang wint marathon Parijs parijs - De Kenyaanse atleet Sa- lim Kipsang heeft gisteren de marathon van Parijs gewonnen. Hij noteerde een tijd van 2.08.05 en bleef daarmee zijn landgenoot Paul Biwott dertien seconden voor. De Ethiopische atleet Gashaw Melese werd der de, op 1.20. Bij de vrouwen ging de overwinning naar de Russin Lidija Grigorjeva. Atkinson 'virtueel' beste van wereld dallas - De Haagse squashster Vanessa Atkinson heeft gisteren wederom een toernooizege ge boekt. De wereldkampioene versloeg in de finale van de Texas Open haar Australische rivale Rachael Grinham en staat nu virtueel aan kop van de we reldranglijst. Atkinson mag zich echter nog niet de nummer één van de wereld noemen, omdat later deze maand nog de Qatar Open op het programma staat. Pas na dat evenement komt de nieuwe wereldranglijst uit. Traksel alsnog geopereerd compiegne - Bobbie Traksel is operatief geholpen aan zijn knieblessure. Bij de renner van MrBookmaker werd vrijdag kraakbeen verwijderd, waarmee de kwetsuur die de jonge Ne derlander weken van de fiets hield verholpen moet zijn. ,,Dit had het voorjaar van Bobbie moeten zijn", verzuchtte ploeg leider Hilaire van der Schueren zondagochtend voor de start van Parijs-Roubaix. Maar Traksel zat thuis, voor de televi sie. ,,De Ronde van Vlaanderen kon ik niet aanzien, het deed zeer dat ik daar niet was. Parijs- Roubaix lukt wel, dat is toch minder mijn koers. Traksel is oud-renner van de Rabobank- ploeg. Hij geldt als een groot ta lent, maar heeft zijn belofte door blessures nog niet kunnen inlossen." Beroep tegen lage straf Berden brussel - De internationale wielrenunie UCI heeft bij het internationaal sporttribunaal TAS beroep aangetekend tegen de vijftien maanden lange schorsing voor Ben Berden. De Belgische veldrijder kreeg die straf opgelegd door de tucht- commissie van de Belgische bond wegens het gebruik van epo. De UCI vindt die straf te laag. Berden testte positief op het gebruik van epo na de wed strijd van 18 december in Es sen. De renner gaf onmiddellijk zijn fout toe en werd ontslagen door zijn sponsor Saey-De- schacht. Nereus wint JP Bm i mm Varsity door Wilko Voordouw Rotterdam - Tot kilometer 35 leek er geen vuiltje aan de lucht voor Felix Limo. De Kenyaanse atleet, door het reclamespotje van Fortis prompt gepromoveerd tot bekende atleet, liep zonder problemen mee in de kopgroep. Weliswaar was al duidelijk dat een toptijd - mogelijk zelfs een wereldrecord - onmogelijk was in de 25ste marathon van Rotter dam, hij leek zijn winst van vorig jaar te kunnen prolongeren. Maar toen sloeg het noodlot toe. Zijn hamstring speelde op. De lange pas werd korter en, zo ver telde de latere winnaar Jimmy Muindi, zijn ademhaling zwaar der. De verrassende winnaar van de jubileumaflevering besloot daarop een acceleratie te plaat sen. Hij kwam los van Limo en zijn trainingsmaatje Jackson Koech en sloeg een gaatje van 12 seconden. Koech wist even niet wat hij moest doen, zag dat Limo niet kon volgen en be sloot de achtervolging op Muindi in te zetten. Het was te laat. Op de finish aan de Cool- singel had Muindi (2.07.50) nog steeds een voorsprong van 12 seconden op Koech (2.08.02). De vermoeid ogende Limo ein digde als derde in 2.09.01. Verbijstering in Rotterdam. De absolute favoriet was kopje on der gegaan. Maar de winnaar van de zilveren marathon van Rotterdam is bepaald geen be ginner. De zeer religieuze Jim my Muindi (31) liep gisteren zijn 28ste marathon. Hij had al een persoonlijk record van 2.08.25, gelopen in Berlijn in 2002. Maar Muindi, die nog drie keer een tijd van 2 uur en 8 minuten liep, staat vooral be kend als de kampioen van Ho nolulu. Hij is kind aan huis in Hawaii, waar hij elf keer de ma rathon liep te midden van Alo- ha-meisjes, wuivende palmen en onder een lekker zonnetje. Vier keer won hij daar de mara thon, die eigenlijk tweederangs is, omdat echt snelle tijden daar niet gelopen kunnen worden. Dat weerhield Muindi er niet monte carlo/anp - Sjei ken heeft zaterdag in i ronde van de kwalifical de Masters Series in M01 lo verloren. De Limburg nisser won wel meer gan zijn tegenstander Peter maar niet de partij. De liër zegevierde, na een e ge eerste set voor Scha de tweede en derde se tiebreak. Uitslag: 6-1 6-/ (6). Voor Schalken was het,, ste wedstrijd sinds 6 ma1C won toen in Fribou 'e bloedstollende Davisc strijd over vijf sets te Zwitser Stanislas Wawrii Daarna kreeg hij in de 1 de Staten een voorhoof! ontsteking en een rugl Hij miste daardoor de,. Series in Indian Wells mi. In Nederland werkte:1^ zijn herstel en heropbo11 zijn conditie. Intussen F wel zo diep gezonken op reldranglijst dat hij in Carlo, zijn woonplaats, caties moest spelen, goed begin bleek hij doende wedstrijdhardl bezitten om in de tiebl kunnen doordrukken. Jimmy Muindi (links) leidt de kopgroep in de marathon van Rotterdam. Rechts Felix Limo, de winnaar van vorig jaar. Foto: ANP/Olaf Kraak van om dit keer wel de confron tatie te zoeken met absolute toppers, als Felix Limo, Titus Munji en William Kiplagat. „Ik zag hier naai- uit. Ik wist dat Felix een geweldenaar is en heb me goed voorbereid. Dat ik vandaag dan ook nog eens kon winnen, en een prachtig per soonlijk record kon lopen, is helemaal te gek." De marathon van dit jaar was er een voor sterke mannen en vrouwen. Aanvankelijk zag het weer er nog prachtig uit. Lichte wind, een voorzichtig zonnetje tussen de wolken. Bij het start schot van burgemeester Opstel ten heerste dan ook groot opti misme. Een toptijd, mogelijk een wereldrecord hing in de lucht. Maar nog voordat de eer sten over de Erasmusbrug wa ren getrokken, begon het te miezeren. De tussentijden leken nog steeds perfect: op 15 kilometer had het eerste pelotonnetje een winst van 10 seconden op het wereldrecord van Paul Tergat uit 2003. Op dat moment ver anderde de motregen in een winterse, koude regenbui. De wind stak op en de lopers kre gen grote moeite met de om standigheden. De tussentijden liepen op. Op het punt van de halve marathon werd een tijd van 1 uur, 3 minuten en 20 se conden genoteerd. Volgens Felix Limo is zijn lichte blessure toe te schrijven aan het slechte weer. „Het opspat tende water heeft er voor ge zorgd dat ik kramp kreeg in mijn hamstrings. Kan gebeu ren. Ik kan onmogelijk teleurge steld zijn, omdat je de weers omstandigheden nu eenmaal niet in de hand hebt." Het is jammer. Ik heb nu vier marathons gelopen en zal alle goden bidden dat mijn volgen de marathon wel onder lekkere omstandigheden gelopen kan worden. Ik heb er geen seconde aan gedacht om uit te stappen. Een marathon loop je uit, tenzij het echt niet anders kan. Wie zomaar afstapt, is een lafaard", aldus Limo, die graag in een volgende editie weer wil vlam men. Achter de kopgroep ontrolde zich een ware veldslag op het asfalt. Slechts vier atleten ein digden onder de 2.10, maar 23 atleten bleven onder de tijd van 2.20 minuten. houten - De roeiploeg van Ne reus heeft gisteren de 122ste Varsity gewonnen. De winnen de studentenploeg uit Amster dam bestond uit Gerard van der Linden, Ivo Snijders, Jan Rog en Gijs Vermeulen. De Oude Vier van Nereus werd in de wed strijd te Houten over drie kilo meter gestuurd door Jacqueline Nijzink. Nereus, met drie olym pische roeiers aan boord, volg de het Utrechtse Orca op als winnaar. Orca eindigde op de vierde plaats. Triton werd twee de, Skoll derde. door Henri van der Steen De ingooi wordt een steeds merkwaardiger en irritanter on derdeel van het voetbal. Wie de bal wil, kan 'm het beste over de zijlijn jagen, want in de meeste gevallen slaagt de ploeg die mag gooien er niet in de bal in bezit te houden. Dat is op zich ook logisch: die ploeg heeft even een mannetje minder op het veld staan. Gisteren waren bij Studio Sport precies twee ingooiballen te zien, beide bij NEC - Vitesse. De eerste ging meteen over in een worstelpartijtje en dus een vrije trap, de twee leverde de tegen partij meteen balbezit op. Twee ingooiballen, want ja, na een ingooi volgt immers zelden een hoogtepuntje. Alleen al om het inmiddels spelbedervende karakter van de ingooi, zou je willen nadenken over een alternatief. De ingooi wordt momenteel in acht van de tien gevallen op dezelfde, vervelende, stereotype manier uitgevoerd, zeker als er rond de middenlijn wordt gegooid. Het doel is dan vaak de spits, die zich voor de gelegenheid ver derop aan de lijn ophoudt. Daar gaat de bal heen, met een bijna rechte lijn dus, parallel aan de zijlijn. De spits kan zel den iets met zo'n bal doen, met zijn snoet naar de zijlijn en een tegenstander die hem in de rug port. De ingooi wordt echter op deze manier op een verdedi gende wijze gebruikt: bij balver lies kan de ingooiende partij snel hergroeperen. Dit is na tuurlijk zot. Als een ingooi al zo defensief is... Om dezelfde reden zie je nooit een centrale verdediger ingooi en, ook als die het dichtst in de buurt is; hij moet altijd als een haas terug naar zijn plaats in het centrum. Je moet bijna vaststellen dat trainers geen enkele aandacht besteden aan de ingooi, terwijl één zomers trainings eenheidje veel voordeel kan opleveren. Er is al wat te winnen als voetbal lers wordt verteld vooral sneller in te gooien. Heel vaak wacht de ingooier te lang. Hij ziet de vrijstaande medespeler wel, maar hij kijkt liever nog even naar een betere mogelijkheid. Die er niet blijkt te zijn, sterker: die vrijstaande collega staat dan ook niet meer vrij. Vreemd genoeg zie je in het topvoetbal ook nog heel veel slechte ingooiballen: te hard of te zacht, op de verkeerde voet, op de knie of op kinhoogte. In gooiballen leveren per wed strijd zo toch al gauw een stuk of twintig irritante scènes op die niks met voetballen en veel meer met basketbal of rugby te maken hebben, met verdedi gers die met de handen om hoog staan, het lijf voorover te gen de tegenstander gedrukt of gewoon met de handen om die tegenstander heen. Die tegen stander, die de bal du? krijgt, heeft soms meer aandacht om met zijn armen, achteruit, de verdediger te bespelen dan de bal. Wanneer zie je nog een mooie, tactisch slim en tech nisch knap uitgevoerde actie die begint met een ingooi? De voetballerij haalt er tegen woordig psychologen bij, ver zorgt de spelers met de gekste en duurste preparaten, iedere trainer heeft twee assistenten, maar de ingooi blijft een win keldochter, een ondergescho ven, miskend kindje. Is er een alternatief? Proeven met de intrap zijn mislukt, al thans niet doorgevoerd - het bleek tegen het karakter van het voetbalspel te zijn. Wat dan? Misschien toch wat meer oefenen. Want de ingooi kan een wapen zijn, een middel tot het grote doel: scoren. PSV liet het zaterdagavond in Eindhoven zien tegen FC Den Bosch. De ingooi van Lee lag vijf schijven verder in het net bij Chris Mampaey. Of gaan de heren trainer nu zeggen dat je tegen FC Den Bosch op alle denkbare en wen selijke manieren aan je goaltjes kunt komen...? rotterdam/gpd - Kristijfci nen baalde en was dolg 11 De Amsterdamse atlete 11 tijdens de marathon v ra terdam bijna drie minu ei haar persoonlijk record f eindigde op de vijfde p 2.33.26. Maar op luttele d ters van de eindstreep nog door twee andere <1 ingehaald. „Een podiumplaats ha f gezeten", baalde ze. Ha de plek achter Lornah u op het Nederlands kaï ïi schap marathon werktf n als balsem op de ziel. A e Schuppen eindigde als :c Nadja Wijenberg stapte wege de race uit. Bij de Nederlandse werd Kamiel Maase onb eerste. De microbiolifd Zeist kwam binnen in (2.12.51) die hem in sta: ei zich te kwalificeren vp WK in Helsinki. Daar samen met de nu nog seerde Hugo van den B a: Luc Krotwaar een team lt in de marathon. Mogeli if daar deze week nog Jer 1 Damme bij. Zijn 2.13.4 0 boven de limiet van maar de man uit Roo wordt door de Knau vsj gedragen om het team pieteren. Luc Krotwaar stapte na meter uit de race. Hij ha kele dagen last van sla; nen, bovendien had hij| een tand. „Maar ik wi voor de marathon tandarts", aldus de Eii naar. Ook voor Greg van Efee derde Nederlander, vei jf marathon niet zonder men. Hij kreeg last van krampen, en ging ondet iif aduct zitten om zijn bet k doen. JEREZ DE LA FRONTERA/ANP - Waar normaal gesproken een staande ovatie op zijn plaats is, kreeg motorracer Valentino Rossi na zijn GP-zege in Jerez een fluitconcert. De 127.000 toeschouwers waren woedend op de Italiaan, omdat hij in de laatste ronde thuisrijder Sete Gibernau een zet had gegeven, waardoor de Spanjaard de overwinning moest laten aan Rossi. Beide kemphanen waren de laatste twee ronden van de race in de MotoGp-klasse in een fel gevecht verwikkeld. Zodra Gi bernau de koppositie had over genomen van zijn rivaal, zette Rossi de gashendel nog iets ver der open om zodoende de Ca talaan weer in te halen. Met nog één bocht te gaan leek de leidende Gibernau verzekerd van de overwinning. Rossi kneep zijn remmen echter zo laat in dat hij zij-aan-zij met de Spanjaard kwam. Beide voer tuigen raakten elkaar, waardoor Gibernau in het grind schoof en kansloos voor de zege was. Om dat Rossi zijn evenwicht be hield, werd hij enkele honder den meters verderop afgevlagd als winnaar. De Yamaha-coureur kreeg als dank een hels fluitconcert van de furieuze fans. Maar daarvan was hij niet onder de indruk. „Natuurlijk zal Gibernau boos zijn", zei vijfvoudig wereldkam pioen Rossi. „Maar dit hoort bij Rossi is Gibernau gepasseerd vlak racen. Het was een heel snelle en spannende wedstrijd. Giber nau reed geweldig. Bij mijn laatste aanval maakte ik een fout waardoor we elkaar raak ten. Tja, dat hoort erbij. Er zijn nog zestien races te gaan en het zal een zwaar gevecht worden." Het slachtoffer in kwestie wilde voordat hij in de laatste bocht met de niet over het incident praten. Gibernau wr eef met een pijnlijk gezicht over zijn gekwetste schouder en zei slechts dat Rossi een goede race reed" en hij „de volgende keer meer zijn best zal doen". Eerder op dag hadden de Span jaarden wel reden tot juichen Spanjaard in de clinch raakte. Foto: toen Dani Pedrosa voor eigen publiek zegevierde. De Honda- rijder, titelverdediger in de 250cc-klasse, leidde op het cir cuit van Jerez de la Frontera van start tot finish. De Argentijn Sebastian Porto eindigde als tweede, voor Alex de Angelis uit San Marino. Reuters/Anton Meres Raymond Schouten eindigde in de 125cc-klasse als 23e. De zege ging in die categorie naar de Italiaan Marco Simoncelli. De rijder van Aprilia bleef in de eerste GP van het seizoen zijn concurrenten Mika Kallio (Fin land) en Fabrizio Lai (Italië) voor. door Harm Vonk ROUBAix - Geen plaats bij Rabo bank, maar wel goed genoeg voor de profs. Koen de Kort (Li berty Seguros) en Bas Giling (T- Mobile) kozen voor het avon tuur, verlieten het vertrouwde nest en sloegen gisteren hun vleugels uit in de Hel van het Noorden. Vorig jaar was alles nog zo an ders. Op 30 mei 2004 maakten De Kort en Giling in Parijs-Rou baix voor beloftes deel uit van het machtige Rabo-collectief. De Kort won, Giling werd twee de. De twee specialisten in de dop keerden gistermiddag terug in de profeditie van de Franse klassieker. In de achterhoede, op gepaste afstand van winnaar Tom Boonen, maar met per spectief. „Dit is het bewijs dat ik op de goede weg ben", vond De Kort (24ste). „En nu door groeien", beaamde zijn voor malige ploeggenoot Giling (79ste). Op de vélodrome van Roubaix droomde De Kort (22) nog even van een sprintje, maar er zat nauwelijks kracht meer in de ranke benen. „Ik hoop dat ik nog bij de bus kom", pufte hij. De Kort eindigde na 259 lood zware kilometers in een groepje met Stuart O'Grady, Pedro Hor- rillo, Servais Knaven en Andrea Tafi. Imposante namen met daartussen die van hemzelf. „Er zullen niet veel eerstejaars profs voor me zijn geëindigd", ver moedde de Nederlander in Spaanse dienst bescheiden. Hij had gelijk. Sterker nog: geen en kele. Ploegleider Manoio Saiz had het zijn pupillen vooraf nog op het hart gedrukt: jullie zijn hier om te leren, niet om te winnen. „Over een jaar of drie, dan moeten we meedoen om de overwinning. Nu zeker nog niet. Toen de echt grote man nen gingen, moest ik passen. Maar op lange termijn moet dat anders worden. Ik denk dat Saiz tevreden mag zijn", sprak De Kort, weer bescheiden. „Ach, ik verras de mensen liever dan dat ik grote uitspraken doe Op dezelfde plek werd hij vorig jaar nog als winnaar binnenge haald. „Maar dit is niet met de amateurkoers te vergelijken. Nu staat alles vol met journalisten en fotografen. Toen waren er misschien vijf journalisten. En al dat publiek op al die stroken, echt geweldig. Om er van te ge nieten heb ik niet veel tijd ge had, maar ik zal de videoband langzaam terugkijken en hopen dat ik mezelf zie." Terwijl De Kort zijn debuut in de Pro Tour al in Parijs-Nice had gemaakt, smaakte Bas Gi ling dat genoegen gisten v. Compiègne, de startplaa Parijs-Roubaix. Woensd de Noord-Hollander (22 hoord dat hij de gebless! Andreas Klier moest ven „Maar in een heel andei dan die van Koen", zei van voormalig marathoi schaatscrack Co. „Koen uitgespeeld worden; ik n Wesemann voor de kassfj zetten." De verschillende insteek een lekke band voor Giü R maakten het grote verscl Q in Roubaix overbleef, rui g) minuten. Waar De Korti Spaanse dienst zijn eiger reed, verzette Giling bei) lc werk voor zijn Duitse ko ,r Steffen Wesemann. Opi een kwartier van winnaa Boonen dr aaide Giling d Jr lerbaan op, net voldoen! binnen de tijdslimiet tef ro hen. Net achter zijn ploe jf Erik Zabel, net vóór del q kampioen Thomas Voec „Ik heb mijn werk voori ploeg gedaan en de flnisl [(j haald. Leuk, zeker als ee jaars prof, maar het had beter gekund als ik in de niet lek was gereden", b j Gilrng. s „Maar ik blijf erbij dat ft vier, vijfjaar mijn koers i zijn."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14