Ajax bestrijdt AZ met eigen wapens :n lekke band vormt wereld van verschil Quick Boys wint Vanuit de tenen' van zwak Huizen tijd voor i Velthoven Alkmaarse ploeg verliest andermaal in Arena Droom Van Bon spat uiteen in door Boonen gewonnen Parijs-Roubaix SPORT maandag ii april 2005 ah Kiplagat vrouw tterdam De Hazerswoudse Bas van Velthoven op een plek in de voor het WK. dens de Swim Cup 50,50 op de 100 slag in de series, limiet. De ploeg telt vijf zwemmers: Pie- Hoogenband, Mark efan Oosting, Mitja Bas van Velthoven. aldus de parttime leraar. ken is in het Sloter- NK, waar in theorie zwemmers zich kun- „Ik hou nog een arm", aldus Van Maar ik sta met een op het WK." De toe- trainingsarbeid - van per week tot 25 a werpt zijn vruchten hoopte natuurlijk xtra trainingstijd zou progressie. Dat het lukt, is fantastisch." in de sprinters zich op rob eren te verzekeren idividuele start. Die li- echter een seconde ider de limiet voor de Voor Van Velthoven is iaal gesproken nog te repen. Maar hij heeft irs in het vuur, zoals Khete nummer, de 200 j. „Daar ga ik op het rut voor." door André Hoogeboom Amsterdam - Co Adriaanse kon het gisteren niet meer opbren gen de verplichte persconferen tie na de 4-2-nederlaag tegen Ajax uit te zitten. Geagiteerd beende hij voortijdig weg. AZ had voor de tweede keer op rij verloren van een Nederlandse topclub en dat deed blijkbaar zo veel pijn dat de Alkmaarse suc cestrainer het niet meer kon ver bergen. Uitgerekend tegen Ajax, waar hij eerder weggehoond werd, liet zijn ploeg het afweten. Nog nooit heeft hij met AZ van Ajax kunnen winnen en gisteren luk te het opnieuw niet. Omdat de Amsterdammers zich uitgere kend tegen AZ hadden hervon den. Ajax speelde gretig, gepas sioneerd, fris en slim, terwijl AZ uitgeblust en vermoeid oogde. Acht doelpunten kregen de Alk- maarders de laatste twee com petitiewedstrijden tegen. Fey- enoord passeerde doelman Henk Timmer vier keer en Ajax deed dat gisteren met precies dezelfde cijfers. Het was een wereld van ver schil. AZ donderdag in Spanje, AZ gisteren in de Arena. Dat lag niet alleen aan de - vooral men tale - vermoeidheid. Het had ook te maken met totaal ver schillende speelwijzen. Ajax liep niet in de val waar Villarreal met open ogen intuinde. De Amsterdammers hadden bo vendien bijna alles te winnen om een schijnbaar verloren sei zoen goed te maken. Nog steeds lonkt de tweede plaats, zeker nu AZ begint te haperen. De relatief oude Alkmaarse ploeg moet zoeken naar de tweede adem en hoopt die voor het einde van het seizoen nog te vinden. Ajax heeft die al gevonden. On der Danny Blind begint er lang zamerhand weer wat kleur te verschijnen op de bleke Am sterdamse wangen. De allure waarmee de klus tegen AZ werd geklaard, doet denken aan oude tijden. De nieuwe trainer doet niet alles anders, maar heeft een nieuw verhaal te vertellen en dat slaat blijkbaar aan. Na een aarzelend begin, komen nu structuren aan het licht die diep verborgen waren. „Je moet veel praten om duidelijk te ma ken wat je wilt, maar als dan blijkt dat het ook werkt, dan pas ben je op de goede weg", zei Danny Blind gisteren, nadat Co Adriaanse al was vertrokken. Nigel de Jong is de exponent van het nieuwe denken in Am sterdam. Gisteren geposteerd aan de rechterkant, deed de kleurrijke middenvelder AZ-te genpool Michael Buskermolen volledig verbleken. Met twee knappe doelpunten voor rust legde hij de basis voor de over winning van Ajax. Bovendien bestookten de Am sterdammers AZ met eigen wa pens. Zo veel mogelijk werd druk gezet op de Alkmaarse op bouwers. Kromkamp en De Cler konden hun geliefde spel niet spelen, terwijl de architec ten van de ploeg, Van Galen en Perez, volledig onzichtbaar wa ren en roemloos ten onder gin gen tegen hun jonge evenknie- en, waarvan Hedwiges Maduro er een was. Slechts twee AZ- spelers gaven gelijkwaardig par tij aan hun Amsterdamse oppo nenten. Opdam hield Babel in zijn macht, terwijl Landzaat evenwicht bood aan Sneijder. Adriaanse had al, zoals hij er kende, na vijf minuten in de ga ten dat er geen eer te behalen viel in de Arena. AZ verloor de duels en had geen greep op de individuele klasse van Ajacie- den als Mitea, Maxwell, Tra- belsi en De Jong. Bovendien had Blind achterin een ingrij pende operatie uitgevoerd, waardoor Ajax defensief zijn zaakjes voor elkaar had. Met de gedisciplineerde Grygera in de basis voor Heitinga, die voorlo pig zijn plaats kwijt lijkt te zijn, straalden de Amsterdammers ook in die linie de broodnodige rust uit. Slechts een fout van Maduro hield AZ even in het zadel. Hij verspeelde de bal lichtzinnig aan de inschuivende Linden- 1 ■■■lil.. iffijWORgBvBI Glen van Dam van Quick Boys probeert Joey Lamptey van zich af te houden. Foto: Ton Kastermans Ajax viert de tweede treffer van Nigel de Jong. Van links naar rechts: Julien Escudé, Wesley Sneijder, De Jong en Hedwiges Maduro. Foto: Hans van Weel bergh, die Nelisse in staat stelde te scoren. Dat was nadat De Jong koppend voor 1-0 had ge zorgd en even daarvoor een soortgelijke kopbal door Tim mer zag gekeerd. Vlak voor rust viel het doek al voor AZ, toen weer De Jong briljant afwerkte na een passje van Pienaar. De 3-1 van Sneij der (vrije trap) na rust en de 4-1 van Pienaar, na een fraaie actie van Mitea, beslechtten de strijd, die vanaf het begin ongelijk was. De 4-2 van Sektioui kwam veel te laat. AZ moet gaan vrezen voor de tweede plaats, nu de strijd op twee fronten (competitie en UEFA Cup) met de week zwaar der begint te worden. En Ajax kan weer omhoogkijken, een perspectief dat in Amsterdam even is weggeweest. AJAX: Vonk; Trabelsi, Grygera, Escudé en Maxwell; De Jong, Maduro en Sneijder (65. Van der Vaart); Pienaar (78. Emanuelson), Babel en Mitea (84. Boukhari). AZ: Timmer, Kromkamp (37. Jaliens), Lindenbergh, Opdam en De Cler; Landzaat, Van Galen (67. Ramzi) en Buskermolen; Sektioui, Nelisse en Perez (67. Huvsegems). Sport 3: Ajax heeft geen scherp schutters meer Van Bons ploegleider Hendrik Redant baalde van die lekke voorband. De eufo rie rond Boonen overziend zei hij: „Eén lekke band bepaalt in dit geval het ver schil tussen winnen en verliezen. Leon was ongetwijfeld met Tom de vélodro- me opgereden en dan moet ik het nog zien." Balen dus, in het kamp van Davitamon en bij Van Bon zelf. „Ik kan niet ontken nen dat ik de laatste dertig kilometer re delijk gefrustreerd naar Roubaix reed. In de spurt om de zesde plaats wilde ik daarom misschien laten zien hoe goed ik vandaag was." Parijs-Roubaix is voor Leon van Bon zijn droomkoers sinds hij de wedstrijd in 1994 voor het eerst reed. De poorten van de wielerbaan waren al bijna gesloten, maar hij moest en zou Parijs-Roubaix uitrijden. „Ik ben daarna nooit zo sterk geweest als vandaag." Dat bleek uit alles. Nadat Pozzato voor Boonen het peloton vlak voor de kassei- strook van Homaing, met nog zeventig kilometer te gaan, uiteen had gereden, kwamen vijf renners op kop: Boonen, Pozzato, Backstedt, Michaelsen en Hin- capie. Op de keien die volgden konden Cancellara en Flecha het gat niet dich ten. Van Bon zat iets te ver achteraan bij de aanval van Boonen, maar reed het gat vervolgens verbluffend snel en ge makkelijk dicht. Hij vloog zelfs Cancel lara en Flecha (die even verder ook de aansluiting konden maken) voorbij. „Echt, ik deed het met twee vingers in de neus. Zo gemakkelijk reed ik. Toen dacht ik: ik rijd hier om te winnen, en ik zat op mijn gemak." Tot hij even later zijn voortube lang zaam leeg voelde lopen. „Ik dacht: het zal toch niet waar zijn? De wissel kostte niet eens zo veel tijd. Ik kon een wiel aanpakken van een helper langs de kant." Van Bon viel terug in een achter volgend groepje. Zijn ploegmaats reden het gat dicht tot dertig seconden. „Toen ging ik zelf nog maar een keer. Ik kwam heel dichtbij, maar de achterstand was iets te groot. Op een gegeven voel je wat er aan het gebeuren is. De vijf vooraan hadden allang gezien hoe sterk ik was vandaag en dan weet je dat ze er alles aan doen om te voorkomen dat je terug komt." Er zat Van Bon nog iets dwars. „Vlak voordat ik de laatste keer het gat pro beerde dicht te rijden, seinde ik Wauters in om mee te gaan en over te nemen zo dra ik stil viel. Marc was echter niet mee." Wauters wist wel waarom. „Op het moment dat ik reageerde, reed Tankink (ploegmaat van Boonen, red.) me zo van de fiets. Onvoorstelbaar." Terwijl Van Bon zich zat te verbijten, reed Boonen in de finale ijzig kalm met Flecha en Hincapie naar de meet. Nie mand durfde hem aan te vallen. Bang dat ze waren voor een tegenaanval, zoals Boonen die vorige week plaatste in de Ronde van Vlaanderen. Discovery- ploegleider Dirk Demol: „Het klinkt vreemd, maar onze enige hoop was een sprint op de wielerbaan. Tom is in een normale aankomst de rapste van alle maal, maar op de wielerbaan zou hij uit onwennigheid misschien een foutje ma ken." Hincapie won zo vorig jaar nog een groepsspurtje van Boonen op de wieler baan. Een jaar later was alles echter an ders. Boonen maakte geen enkele fout op de piste. Hij drong de rest de koppo sities op en kwam op het juiste moment uit het wiel van de twee. Zijn status daarmee, zeker in eigen land, verhogend naar die van de onaantastbare. Na af loop had niemand van de verslagen concurrentie een idee hoe ze deze Boo nen hadden moeten kloppen. Op Van Bon na dan. „Geloof me, ik kom hier nog een keer terug. Om te winnen." leidt de dans op de kasseien in Parijs-Roubaix. Op de tweede plaats rijdt George Hincapie. Foto: ANP/Ed Oudenaarden |De op en rond de vélodrome 'x verzamelde wielerwereld leren superlatieven tekort om n Tom Boonen in Parijs-Rou- lemen. De 24-jarige ster van e wielrennen reageerde zelf jelaten op zijn triomf in de jet Noorden. „Hij was niet te I zei Dirk Demol, de ploeglei- verslagen George Hincapie Wekker van Boonen. loment dat 'Tom de Bom' op -nterrrein van de wielerbaan ui van de ProTour omgehan- L stuurde Leon van Bon zijn pe fiets van het beton af. „Ik [het gevoel dat ik hier voor de g reed", zei de 33-jarige Ne- op bedrukte toon. „Ik zeg niet had geklopt, maar zonder )and had ik de strijd met lek op zo'n zestig kilome- finish. Op het moment dat hij te van de zeskoppige kop- nn ook Boonen, Hincapie, chaelsen en Backstedt reden, prachtige kopgroep", tamon-Lotto-renner. Ook door Robbert Minkhorst slimmigheid schrijnend. Negen van de tien ploe gen zouden Quick Boys beentje hebben gelicht met simpel countervoetbal. Huizen heeft er nota bene het elftal voor om het zo uit te spelen, met de vliegensvlugge linksbuiten Joe Lamptey, die vorig jaar nog in de vijfde klasse voetbalde, en een onbesuisde rechtsbuiten, Mare Daalderop. Of zij stonden verkeerd of de pass was niet in or de. Twee keer kwam Quick Boys uiteindelijk akelig goed weg. In de eerste helft brak Daalderop door. De meegerende Sergio de Windt en Lamptey stonden te ver vooruit, zodat de voorzet achter hen langs schoot. Inderdaad, beaamde Huizen trainer Jurgen Kok, voetbalvernuft is dat die twee niet op een lijn gaan staan. In de tweede helft pa reerde keeper Peter Kromhout een snoeihard en verdraaiend schot van de beste Huizenaar, Ricar- do Appelman. Aandewiel had op dat moment al een midden velder voor een extra aanvaller opgeofferd. Quick Boys heeft het best ontwikkelde combinatievoet bal in de hoofdklasse, maar daar waren zaterdag alleen de patronen van zichtbaar: het elftal liet nogal wat steken vallen. Aandewiel veranderde zoals al vaker opnieuw van strijdwijze. „Bij vla gen lieten we aardige dingen zien, maar we had den niet het surplus in huis om Huizen met voet bal kapot te maken." Met de inbreng van het breekijzer Remco Torken (voor de kaatsende Bennie van Fruchten) en later ook de aanjager Van der Gun hoopte Aandewiel dat Huizen onder het Katwijkse opportunisme zou bezwijken. „Je gokt erop dat Huizen er op een gegeven moment niet meer uitkomt", aldus de trainer. Aandewiel kreeg gelijk. Onder die gro te druk kon Quick Boys er één aanval uitpersen waarbij alles klopte. Die leverde een corner op, waarmee Bak Guijt op maat kon bedienen. Aan dewiel over Van der Gun: Mamix hebben we versneld moeten terugbrengen. Met zijn blessure zou zijn terugkeer normaal gesproken veel gelei delijker zijn, maar hij is het type dat wij nu nodig hebben. Hij brengt er vuur in en kan kansen cre- eren om ze ook zelf af temaken." huizen - Quick Boys moest diep gaan om Huizen op de knieën te krijgen, heel diep. „Het moest uit de tenen komen om het te forceren", vond de trainer van de Katwijkers, Gert Aandewiel. Zeven minuten voor tijd viel bij de kampioen voor het eerst alles op zijn plaats. Verdediger Arie Guijt maakte uit een hoekschop van Maarten Bak het enige doelpunt van de wedstrijd. De mistroostige dag in Huizen kende nog wel wat zonnestralen. Met de winst achterhaalde Quick Boys IJsselmeervogels weer eens op de ranglijst. Verder maakte Mamix van der Gun zijn rentree na lang en zwaar blessureleed. Het mee gereisde publiek uit Katwijk gedroeg zich voor beeldig en maakte de sfeer met zang ('Ik heb geen bananen vandaag') en trommel. En met hartstocht werden de Boys aangemoedigd. Die aansporingen konden de spelers op het veld goed gebruiken, want het elftal leek - zeker in de eerste helft - amper vooruit de branden. Het was niet zozeer dat de tegenstander het Katwijkse ontstekingsmechanisme, de pass op Hendrik van Beelen, onklaar maakte. De sleet is erop geko men. Coach Aandewiel weet dat zijn ploeg ver weg is van welke kampioensvorm dan ook. „Binnen de ze competitie is er niet zo'n ploeg bij als PSV, een ploeg die steeds beter gaat spelen. Tussen okto ber en januari hebben wij ons beste voetbal laten zien", vond de trainer. „We hebben ons hoogte punt gehad. Meestal gaat het moeizaam in de eindfase." Huizen bleek deze zaterdag een ploeg van licht gewichten, niet gehinderd door enige doortas tendheid. De club, een paar jaar geleden nog kampioen van Nederland, moet met een bijna volledig nieuwe selectie weer een team gaan ma ken. De zwakte van Huizen kon de ploeg een week geleden nog camoufleren met gedreven heid in de krankzinnige wedstrijd tegen Katwijk, tegen Quick Boys bleek waarom Huizen tegen degradatie vecht. Vooral in de tweede helft was het gebrek aan

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13