t ECONOMIE Inboedelmeter geeft indicatie over waarde Bij autoslopers is voorraad op internet te bekijken Nederlander succesvol met VLM biedt ^geld aan i koopt 13,7 in MCI n n snoepen Jan jeugd 2 ft 3ï k' ireikt d over CAO pman ziet vername verweegt "g ipman AIG de publiek' Ford komt na GM met winstalarm EIGEN BEURS VS willen verder praten over Airbus Faillissement Yukos verwacht ECONOMIE WIJZER Technocraat of liberaal er% Britse regering tse autofabrikant 3| )ijna 9,5 miljoen eu- den om dreigende voorkomen. Door e injectie hoeft van- nd te worden ont makte de Britse gisteravond be- bod volgde na [en de minister van ndvoerders en Door het dreigende [tvan MG Rover zijn "splaatsen in de bridge in gevaar. „1 De Amerikaanse te- neming Verizon tetions koopt voor U jollar een belang 1 icent in branchege- Kl )e aandelen zijn af- de Mexicaanse ilhouder en miljar- ;iim. Dat maakte en^veekeinde bekend. 43 miljoen aande- »zit van de investe- happijen van Slim lwl ontanten overgeno- erizon voor 25,72 indeel. De transac- nen enkele weken _Jn. Als de beurskoers binnen een jaar ,52 dollar uitkomt, een extra vergoe- Verizon wordt P" [koop de grootste e' der van MCI. maandag n april 2005 aec ensen van 55 jaar len graag snoep te kinderen is be- onderzoek van ierzoeksbureau r in West-Europese dat ouderen goed miljard euro aan ar. Kinderen tot 14 .len jaarlijks met el- 'ie d euro aan snoep. m. -Europese omzet e arenmarkt komt 22 lte r rekening van de ïocolade blijkt bij st geliefd te zijn, zo rdag het vakblad jil en I )e directies van ,S( and Raffinaderij en ,ai and Chemie (loca- II Moerdijk) en de T Wen CNV heb ben principe-ak- over een nieuwe icipe-akkoord 1 periode van 1 a t31 december ,c 0 omvat een struc- anabelè verhoging itper 1 april 2005, ge uitkering van ito en een eenmalig >00 euro bruto dat s kunnen gebrui- eg in de wettelijke - De raad van be lt Italiaanse Anton- )t het overnamebod b, iro op de bank. Dat inanciële topman iro, Tom de Swaan. ntatie aan inves- g, dag zei hij dat vijf If bestuursleden ineta door ABN De meeste autokerkhoven van vroeger hebben het veld ge ruimd. Het moderne demonta- gebedrijf werkt schoon, efficiënt en met de nieuwste technieken, door Yvonne Jansen groenlo - In een moderne slo perij wordt een auto gemolken als een koe. Koel- en ruiten- sproeiervloeistof, verschillende soorten olie en brandstof wor den er in een gecomputeriseer de 'drooglegstraat' tot de laatste druppel uit getapt en opgesla gen voor hergebruik. „Vroeger liepen duizenden li ters vloeistof zo de grond in", herinnert Hans Klein Gunne- wiek zich. Niet alle sloopbedrij ven zijn zo ver als het zijne, maar dat is een kwestie van tijd, denkt de Achterhoeker, die sa men met broer Jos eigenaar is van het gelijknamige demonta- gebedrijf in Groenlo. In een kwart eeuw, zo lang als de broers actief zijn, is de bran che revolutionair veranderd. Van een morsige bedrijfstak met een slechte naam werd het gereguleerde handel, waar computers de bedrijfsproces sen aansturen en alleen vakbe kwaam personeel steeksleutel en schroevendraaier hanteert. Ooit bepaalden weilanden met hoog opgestapelde autokada vers het beeld. Daartussen rondstruinende monteurs en particulieren die van auto's sloopten wat ze nodig hadden. Voor het bemachtigde onder deel kregen ze garantie tot aan de poort. Milieudrama's en sterk opge schroefde eisen zorgden voor de omslag. „Wij stonden in 1988 voor de keus", vertelt Klein Gunnewiek. „Stoppen en een premie van 50.000 gulden opstrijken, of investeren. In die dagen waren er bij de provincie Gelderland 261 sloperijen be kend en in heel Nederland drie duizend. Het gros daarvan is al verdwenen. Wie niet investeert ruimt het veld, want elke tien jaar loopt de vergunning af. Ik schat dat er uiteindelijk twee honderd bedrijven overblijven, waarvan 75 zich concentreren op onderdelen en tussen de 50 en 75 op oud ijzer." De opschoning zal er volgens Klein Gunnewiek ook toe leiden dat er minder auto's worden gestolen. Want nog steeds is een deel van de branche schim mig. Deze week meldde het mi nisterie van justitie dat malafide sloopbedrijven een belangrijke schakel zijn in het circuit van auto- en onderdelendiefstal. Van schadeauto's wordt de identiteit ontvreemd (papieren en chassisnummer), waarna ge stolen auto's worden 'omgekat' en uitgevoerd. De jacht op der gelijke 'vrijplaatsen' wordt op gevoerd, heeft minister Donner aangekondigd. Behalve milieueisen waren het de auto's zélf die de sanering aanjoegen. Auto's zijn tegen woordig één bonk elektronica, waardoor sleutelen er voor hobbyisten nauwelijks nog bij is. Na de drooglegging worden onderdelen en plaatwerk van een wrak verwijderd, beoor deeld en zo nodig in eigen werkplaats gereviseerd en schoongemaakt. Wat overblijft, gaat gesorteerd naar de afvalrecycling. In het magazijn liggen bij Klein Gun newiek om en nabij 100.000 on derdelen op stock. De voorraad is per internet bijna realtime te Klein Gunnewiek tapt met moderne apparatuur de vloeistoffen af voordat hij aan de demontage van de sloopauto begint. Foto: GPD/Jan van den Brink bekijken. Van elk stuk is de her komst exact bekend. „We hebben motoren die na re visie wel drie keer verkocht zijn", leest de directeur trots uit zijn bestand. Sinds een paar maanden hebben 23 bedrijven onder de naam Stiba Garant Parts samen hun voorraad onli ne gezet, van ventieldoppen tot airbags. Daardoor is één groot onderdelenmagazijn ontstaan. Internet heeft de onderdelen- handel een grote swing gege ven, via sites als onderdelen- lijn.nl en auto-onderdelen.nl. Waren de klanten vroeger voor al particulieren, tegenwoordig zijn het vooral andere bedrijven die aan de balie spullen komen an staan ook en Italiaanse politici lan. ABN Amro ;l ge week bekend een r{ luro per aandeel te 0i ingen. Dat komt totale overname- miljard euro. j( e Organisatie van |e irende Landen (OP- egt mogelijk in mei ie ieplafond van olie Lthogen met een half i| in per dag. Het kar- ,l ïee tegemoet ko- verwachte stijging naar olie in de van het jaar. Dat isident sjeik Ahmad ah dit weekeinde, j abah, ook minister in van Koeweit, is g nog mogelijk. Maurice 'Hank' Dud-topman van de j e verzekerings- ^ij American Inter- tup (AIG) heeft j het publiek misleid ictiviteiten van het t zei de openbaar tn de staat New pitzer, gisteren in ivisieprogramma Volgens Spitzer et een ijzeren vuist 'erg geleid. Hij zou liet hebben inge- door Gert van Harskamp londen - De Belgisch-Neder landse luchtvaartmaatschappij VLM zit in de lift. Waar kleine maatschappijen één voor één omvallen, blijft VLM maar doorgroeien en lijnvluchten openen. Motor achter het suc ces is de Nederlandse zaken man, multimiljonair en men senrechtenactivist Jaap Rosen Jacobson, eigenaar van de luchtvaartmaatschappij „Het getuigt van zakelijke moed te zeggen dat je ermee stopt als je een verkeerde keuze hebt ge maakt." Hoewel de puisant rij ke 54-jarige zakenman rustig maar zelfbewust deze zin uit spreekt, heeft hij zelf maar zel den hoeven toegeven dat hij het verkeerd heeft gedaan. Als Ro sen Jacobson geld investeert, lijkt dat geld direct te verande ren in goud. Zo is het ook met VLM gegaan. Sinds de zakenman acht jaar geleden in de maatschappij stapte, heeft VLM een enorme gedaantewisseling ondergaan. De Belgische zwarte leeuw en de gele streep op de toestellen hebben plaats gemaakt voor een modern logo dat veel weg heeft van de KLM. En nog be langrijker: het ooit zo noodlij dende niemandalletje in de luchtvaart maakt met veertien vliegtuigen een stevige winst. Afgelopen jaar is die winst met 190 procent gestegen, van 327.000 naar 948.000 euro. Ro sen Jacobson blijft laconiek. „Binnen ons marktsegment kan het soms behoorlijk stormen. Maar ik moet toegeven dat wij die stormen de laatste jaren be hoorlijk hebben doorstaan." VLM heeft dan ook een heel ei gen koers gevaren. De maat schappij laat de toeristenindu- Een F50 van de luchtvaartmaatschappij VLM. Foto: GPD strie volledig links liggen en stort zich op de zakelijke markt voor kortere lijnvluchten. Met oude Fokker 50's brengt VLM passagiers naar de financiële centra in Europa. Afgelopen week nog opende VLM een lijn dienst tussen Amsterdam en luchthaven London City, de enige maatschappij die de reizi ger vanuit Nederland in hartje Londen brengt. De reiziger hoeft niet in te checken, dus staat in ruim anderhalf uur midden in het nieuwe zakelijke hart van Engeland, Canary Wharf. „Eigenlijk handelen we alleen maar in tijd", zegt Rosen Jacobson. Luchtvaart zit de Nederlandse zakenman in hart en nieren. Als oud-medewerker van het in 1996 ter ziele gegane Fokker is Rosen Jacobson al vijfjaar bezig om het vliegtuig weer te produ ceren. Met zijn bedrijf Rekkof Aircraft (Fokker achterstevoren) doet hij verwoede pogingen om orders in de wacht te slepen. Een Iraanse luchtvaartmaat schappij wil 25 Fokker 70's ko pen en ook KLM zou inmiddels interesse hebben getoond. „Er is geen reden om het vliegtuig niet te maken", zegt hij. „Het is nog steeds het beste vliegtuig op de middellange afstand." Rosen Jacobson belooft bin nenkort uitsluitsel te geven of de productie echt op gang komt. Volgens hem moeten de laatste contracten slechts geslo ten worden. „En de eindmonta ge blijft in Nederland. Die moet in Lelystad, Woensdrecht of Twente komen." De meeste zaken regelt de Ne derlander momenteel vanuit zijn huidige woonplaats Lon den. „Ik woon in de multicultu rele wijk Knocking Hill. Het is tijdelijk, maar wel erg fijn. Ik houd van verschillende cultu ren en verschillende gewoon ten. Het nadeel van een klein land als Nederland is dat er zo veel buitenland is. Ik vind Ne derland eigenlijk te klein, maar ik kom zeker terug." Tot die tijd heeft de zakenman heel veel tijd voor andere za ken, zoals zijn lidmaatschap van het internationale bestuur van Amnesty International en de diamanthandel. Heeft hij ook al verstand van diamanten? „Nee, maar ik weet hoe je men sen kunt vinden die daar wel verstand van hebben." ophalen: garages, leasemaat schappijen en schadeherstel- lers. Zij zien in dat het een stuk goedkoper kan, zonder afbreuk aan de kwaliteit. „De prijs van tweedehands on derdelen van jonge auto's ligt eenderde tot de helft lager al dus Klein Gunnewiek. „Deson danks draaien garages nog voor dearborn/anp/afp - General Motors (GM), de grootste auto producent in de Verenigde Sta ten, was dit jaar de eerste Ame rikaanse autobouwer die een winstwaarschuwing gaf. Vrijdag liet Ford, de nummer twee, we ten dat zijn winst over heel 2005 kleiner zal uitvallen dan het eerder had gedacht. De waarschuwingen volgen op eerder aangekondigde produc tieverkleiningen van de twee. Beide concerns wijzen op de moeilijke omstandigheden op de Noord-Amerikaanse auto markt. Ford noemde als oorza ken de „historisch hoge staal - en olieprijzen, de stijging van de ziektekostenpremies en de zwakke koers van de dollar". Voor GM gaat hetzelfde op. De winstwaarschuwing van Ford was niet mis. In plaats van een eerder genoemde jaarwinst per aandeel over 2005 van 1,75 a 1,95 dollar, gaat het concern nu uit van 1,25 a 1,50 dollar per aandeel. GM ziet het nog somberder in. Eerder raamde dit concern zijn winst voor dit jaar op 4 a 5 dol lar per aandeel, nu komt het niet verder dan 1 a 2 dollar. Over het eerste kwartaal denkt GM in de rode cijfers te komen. Don Leclair, de financiële man van Ford, verklaarde dat na een recente marktanalyse de hoge benzineprijzen en de prijzen slag van de concurrentie „ons tot de conclusie hebben ge bracht dat er meer tegenslagen wachten". In zijn jongste ramingen heeft Ford de kosten voor een reorga nisatie bij zijn luxe merken, zo als Jaguar, Volvo en Land Ro ver, nog niet meegerekend. waarheid. We verzamelen een hoop spullen in ons leven. Spullen die we via een inboedelver zekering willen verzekeren tegen vooral brand en diefstal. Een gemiddelde inboe del is ruim 45.000 euro waard. Hoeveel u precies in huis heeft, kunt u nagaan met de inboedelwaardemeter. Daar heeft u de WOZ-waarde van uw woning voor nodig. De inboedelwaardemeter is een soort puntensysteem, waarmee je snel en ob jectief de waarde van de inboedel kunt vaststellen. Dat gebeurt aan de hand van de volgende factoren: de leeftijd van de hoofdkostwinner, de samenstelling van het huishouden, de hoogte van het netto maandinkomen en de WOZ-waar de van de woning. Een koopwoning le vert extra punten op. Huurders die we zenlijke verbeteringen in hun huurwo ning hebben aangebracht, krijgen daar voor ook extra punten. Het totale aantal punten wordt vervolgens vermenigvul digd met duizend euro. Dit geeft dan een indicatie van de waarde van de in boedel. Als mensen dure sieraden of ap paratuur in huis hebben of als er voor veel geld aan een huurwoning is verspij kerd, dan kan de waarde nog worden verhoogd. De inboedelwaardeme ter is ontwikkeld door het Verbond van Verze keraars en is gebaseerd op onderzoek naar de waarde van de inboedel van een groot aantal huishoudens in Neder land. Ongeveer de helft van de verzekeraars ge bruikt de inboedelwaar demeter bij het afsluiten of wijzigen van de inboe delverzekering. Soms nog aangevuld met eigen vragen. Andere verzeke raars gebruiken eigen methodieken. De waarde van de woning speelt een be langrijke rol. Als je in een duur huis woont, is de kans groot dat de inboedel ook een zekere waarde zal hebben. De inboedelwaardemeter gebruikt de WOZ- waarde om de waarde van de woning te bepalen. Nu de waardes in het nieuwe WOZ-tijdvak (peildatum 1 januari 2003) zo enorm zijn gestegen, heeft het Ver bond van Verzekeraars aangekondigd de inboedelmeter te zullen gaan aan- Brenda van Dam passen. Dit zou immers veel te hoge inboedelwaar des en onnodig hoge pre mies opleveren. In de prak tijk betekent dit dat het puntenaantal per WOZ- waarde categorie zal wor den verlaagd. De nieuwe inboedelwaardemeter wordt op z'n vroegst in september veiwacht. „Als je voor die tijd de inboedel- waardemeter wilt gebrui ken, vul dan de oude WOZ- waarde met als peildatum 1 januari 1999 in", adviseert Roland Kroes, woordvoer der van het Verbond van Verzekeraars. Een goede waardebepaling is van be lang. Is de werkelijke waarde van de in boedel lager dan het verzekerde bedrag, dan wordt er slechts een evenredig deel uitgekeerd. Omgekeerd, als het verze kerde bedrag te hoog is, wordt er nooit méér uitgekeerd dan de inboedel waard is. Dan heb je dus voor niets een te hoge premie betaald. Het kan geen kwaad om op gezette tijden de waarde van de in boedel eens te controleren. Met name als er in de persoonlijke sfeer het een en ander verandert. Als je verhuist naar een grotere woning bijvoorbeeld. Als er ge zinsuitbreiding is of als de kinderen juist de deur uitgaan. Dergelijke gebeurtenis sen kunnen met een behoorlijke toe- of afname van meubilair, apparatuur, kle ding, stoffering, vloerbedekking en der gelijke gepaai d gaan. „De inboedelwaardemeter geeft een ge middelde uitkomst en hoeft dus niet he lemaal de werkelijke weergave van jouw inboedel te zijn", legt Kroes uit. Toch hoef je niet bang te zijn voor onderver zekering. „Veel verzekeraars koppelen het gebruik van de inboedelwaardeme ter aan een garantie tegen onderverze kering. Maar het is goed te checken bij je verzekeraar of via je tussenpersoon of zo'n garantie wordt geboden", aldus Kroes. „Mocht je denken dat het bere kende bedrag te hoog is, dan kun je bij je verzekeraar ook zelf een bedrag opge ven, maar dat is wel altijd op eigen risi- Meer informatie: eigen verzekeraar of tussenpersoon www.verzekeraars.nl negentig procent op nieuw spul. Onnodig, want op nieuwe elektronica zit evenmin garan tie. Bovendien geldt ook bij ons: niet goed geld terug. Ge lukkig bieden verzekeringen hoge kortingen op de premie, als de klant bij schadereparaties bereid is gebruikte onderdelen te accepteren." washington/anp/afp - De Ver enigde Staten zijn bereid om ook na vandaag verder te pra ten over een oplossing in het conflict met de Europese Unie over subsidies voor de vlieg tuigproducent Airbus. De twee partijen hebben die dag vastge legd als uiterste datum, maar het overleg over de subsidies heeft tot nu toe nog onvoldoen de opgeleverd om die datum te kunnen halen. De subsidiekwestie komt wel weer voor bij de WTO, de We reldhandelsorganisatie, als de EU besluit dat Airbus nieuwe subsidies kan krijgen. Een woordvoerder van de speciale Amerikaanse handelsvertegen woordiging heeft dat gezegd. De VS en de EU maken al jaren ruzie over de steun aan hun vliegtuigindustrie. Ze beschul digen elkaar van oneerlijke con currentie door de vliegtuigbou wers Boeing en Airbus financi eel bij te staan. In januari besloten de twee par tijen een 'wapenstilstand' te sluiten en de subsidiëring te be vriezen. Ze gingen met elkaar onderhandelen in plaats van de kwestie in een langdurige pro cedure te laten beoordelen door de WTO. Er werd een pe riode van negentig dagen afge sproken waarbinnen overeen stemming moest worden be reikt. Die periode loopt vandaag af. De afgesproken termijn kon niet worden gehaald omdat de besprekingen stil kwamen te liggen na een ruzie tussen de .Amerikaanse handelsgezant Zoellick en de Europese han delscommissaris Mandelson. berlijn - Leonid Nevzlin, grootaandeelhouder van het noodlijden de Russische olieconcern Yukos, verwacht dat het concern binnen enkele maanden failliet zal zijn. „Met het niveau van wetteloos heid en energie waarmee president Poetin zich tot dusver heeft ge dragen, zal Yukos de facto in de zomer bankroet zijn", aldus Nevz lin in het Duitse blad Focus gisteren. De in Israël woonachtige Nevzlin heeft via zijn investeringsmaat schappij Menatep een belang van 61 procent in Yukos. Gerrit Zalm is de liberale 'aan voerder' in het kabinet Balke- nende-2. Hij heeft als vice-pre- mier en minister van financiën de sociaal-economische en fi nanciële teugels binnen het ka binet al bijna twee jaar stevig in handen. Onlangs verwierp Zalm een voorstel van de Sociaal-Econo mische Raad (SER) voor een nieuw stelsel van werkloos heidsuitkeringen (WW). Uit be rekeningen van het Centraal Plan bureau (CPB) blijkt dat dit voor stel niet voldoet aan de vooraf ge stelde eis van een daling met 43.000 uitkeringen. Past de SER zijn voor stel - dat volgens het CPB slechts tot een reductie met hoogstens 38.000 uitkerin gen leidt - niet aan, dan voert het kabinet alsnog zijn eigen oor spronkelijke be zuinigingsplan door. De SER stelde onder meer voor de 'verwij tbaarheidstoets' bij het aanvragen van een werk loosheidsuitkering aanmerke lijk te vereenvoudigen: alleen werknemers die zelf ontslag nemen zonder dwingende re den, alsmede werknemers die ontslagen worden als 'voor zienbaar gevolg van ernstig verwijtbaar gedrag' krijgen in dat plan geen WW-uitkering meer. Deze maatregel zou de ontslag procedures stroomlijnen en de werkgevers verlossen van veel bureaucratische rompslomp. De schatting is dat werkgevers zo 100 miljoen euro op ontslag kosten kunnen besparen. Bij ontslagprocedures zal minder snel de gang naar de kanton rechter worden gemaakt. Deze versoepeling van de ontslag procedures bevordert de flexi biliteit van de arbeidsmarkt. Daardoor zullen werkgevers eerder personeel in dienst dur ven te nemen. Dit is de grote paradox van de arbeidsmarkt: hoe gemakkelij ker werkgevers in slechtere tij den van hun overtollige werk nemers af kunnen, des te eer der zullen zij geneigd zijn om in goede tijden nieuwe werkne mers aan te nemen. Een soepel werkend WW-stelsel is de smeerolie van een flexibele ar beidsmarkt en zal de werkgele genheid op langere termijn sti muleren. Daarom vraag ik mij af of het CPB wel een juiste inschatting Sylvester Eijffinger hoogleraar economie universiteit Tilburg heeft gemaakt van de daling van het aantal WW-uitkeringen als gevolg van de invoering van het SER-plan. De discussie bin nen de Haagse kaasstolp wordt weer eens op de vierkante cen timeter gevoerd, zonder oog voor de noodzaak van een ver dere flexibilisering van de ar beidsmarkt. De marges van het politieke debat over sociaal- economische hervormingen zijn heel klein, omdat zij wor den gemonopoli seerd door de Haag se bureaucraten. Zalm is de represen tant bij uitstek van die Haagse bureau cratie, ook al noemt hij zichzelf 'liberaal'. Begonnen als mede werker en daarna hoofd Begrotingsza ken bij het ministerie van financiën, werd hij vervolgens direc teur Algemene Eco nomische Politiek bij het ministerie van economische zaken, om het uiteindelijk tot directeur van het CPB te schoppen. In 1994 trad hij aan als minister van financi en in het kabinet Kok-I. Kortom, deze 'liberaal' is groot geworden in de Haagse ambte narij en heeft nog nooit in het bedrijfsleven gewerkt. Dat ver klaart ook de kortzichtigheid in Zalms beleidskeuzes en zijn imago als 'de boekhouder van Nederland'. In het kabinet wordt hem op macro-econo misch vlak helaas onvoldoende tegenspel geboden. Daarnaast zijn de meeste topambtenaren in de machtige Centtaai Eco nomische Commissie (CEC) door Zalm zelf, of op dien voordracht, benoemd. Het dirigisme van Gerrit 2 en zijn technocratische aanpak zijn weinig 'liberaal'. Het doet mij veeleer denken aan een centrale planeconomie van Russische snit. Geen wonder dus dat er al lange tijd gemord wordt in de liberale gelederen. Dit heeft voormalig WD-leider Hans Wiegel haarfijn aange voeld. Met zijn grote politieke 'Fingerspitzengefühl' beseft Wiegel dat hij nu wederom het leiderschap van zijn partij en mogelijk zelfs dat van Neder land onder handbereik heeft. De liberalen zijn toe aan een andere leider. De eerste indica tie daarvoQr was de verkiezing van Jozias van Aartsen tot libe rale 'aanvoerder' in het parle ment. Nu doemt Wiegel weer op, een man die als geen ander weet dat de achterban van de WD een echte liberaal aan het ro<tt wil en geen technocraat. t Zalm

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11