Gebarsten vazen en gipsen vingers KUNST CULTUUR Wally Tax: van idool tot cultfiguur Bekender om zijn bruiden dan om zijn kunstwerken benede^de 100 decibel Spinvis mi' het zijn pup niet gema HDC941 breda/gpd - Halverwege de ja ren zestig van de vorige eeuw, toen alle beatbands uit Den Haag leken te komen, was er één Amsterdamse groep die er toe deed: The Outsiders. Cha rismatische voorman van die band was zanger Wally Tax, die nog eens extra opviel door zijn ontzettend lange haar. Gisteren overleed Wally in Amsterdam op 57-jarige leeftijd. The Outsiders braken in 1966 door met het singletje Lying All The Time. Nadien volgden hits als Touch, Monkey On Your Back, Summer is Here en Keep On Trying. Het succes maakte Tax tot een idool. Hij moest een tijdje lang zelfs met een body guard over straat om zich de fans van het lijf te houden. De roem bracht Wally Tax tevens op het solo-pad. Na The Outsiders richtte Wally de band Tax Free op, maar die groep was een kort leven be schoren. Tot pakweg 1975 was de zanger nadien een behoor lijk succesvolle solo-artiest met hits als Miss Wonderful en Bridges Are Burning. In 1975 kreeg hij zelfs een Zilveren Harp. Nadien bleek Tax ook in staat om hitparademuziek te componeren. Hij deed dat vooral voor het groepje Cham pagne, dat de hitparades haalde met Rock 'n'Roli Star, Oh Me Oh My Goodbye en Valentino. Drugsverslaving, belastingpro blemen en vooral de dood van zijn vriendin Laurie Langen- bach in 1985 zorgden ervoor dat Wally Tax eind jaren tachtig volstrekt aan lager wal raakte. Af en toe trad hij nog wel eens op, maar van een carrière was amper nog sprake. Wally Tax was op dat moment een cultfi guur geworden, qua uitstraling een soort tweederangs Herman Brood. Niettemin verscheen in 1990 toch het album Springti me In Amsterdam. Die plaat kreeg goede recensies, maar verkocht voor geen meter. Eind maart 2002 verscheen er zowaar een nieuwe cd van Wal ly Tax. The Entertainer heette die plaat en in een interview met de regionale GPD-kranten ter gelegenheid van het ver schijnen van dit album zei hij onder meer: „Ze gaan hier in Nederland heel slordig om met talentvolle mensen. Je moet eerst dood zijn voordat ze je echt gaan waarderen." Die waardering kwam er in elk ge val na het verschijnen van The Entertainer niet opnieuw. Toch wist Wally Tax ondanks alles van geen ophouden. Een paar weken geleden trad hij nog op in het Amsterdamse Paradiso samen met George Oostdijk. Tax zou binnenkort voor een aantal optredens naar Londen vertrekken. Volgens Oostdijk werkten ze ook weer aan een nieuwe cd. IN MEMORIAM maandag 11 april Foto: GPD Thekla Reuten. Foto: AP/Peter Dejong Thekla Reuten op West End londen - De Nederlandse actri ce Thekla Reuten speelt in mei en juni in het Londense Almei da Theatre de hoofdrol in het stuk 'Bloedbruiloft' van de Spaanse toneelschrijver Federi- co Garcia Lorca. Reuten speelt de rol van een bruid die vlak voor haar huwelijk aan het twij felen wordt gebracht door haar oude jeugdliefde. De rol van deze Leonardo wordt vertolkt door de Mexicaanse acteur Gael Garcia Bernal. Versailles in de Verboden Stad peking - De Verboden Stad, het voormalige keizerlijke verblijf in het centrum van de Chinese hoofdstad Peking, herbergt vanaf 1 mei kunstschatten uit het Franse paleis van Versailles. Circa honderd kunstwerken uit de tijd van LodewijkXIV zullen te zien zijn tijdens een tentoon stelling die drie maanden zal duren. Volgens het Chinese persbureau Xinhua is de opval lende expositie onderdeel van het 'Franse Culturele Jaar' in Peking, een gezamenlijk initia tief van de Chinese en Franse autoriteiten. Roek Willemze overleden Rijswijk - De Nederlandse zan ger Roek Willemze, onder ande re medeoprichter van de Am sterdamse groep Roek Williams Fighting Cats in de jaren zes tig, is donderdag overleden. Hij bezweek volgens vrienden in een ziekenhuis in Los Angeles aan kanker. Willemze is 61 jaar geworden. De zanger stond in 1961 aan de wieg van Roek Wil liams Fighting Cats, een groep die geïnspireerd werd door de muziek van onder an deren Buddy Holly. De groep veranderde in 1967 van naam in Roek's Family. Onder deze naam scoorde Willemze in '69 zijn grootste hit met 'Get your self a ticket'. Hij was een van de opmerke lijkste schilders van na de oor log. Maar bij zijn tachtigste ver jaardag wilde geen enkel groot museum werk van hem expose ren. Anton Heyboer, die in de nacht van vrijdag op zaterdag op 81-jarige leeftijd overleed, zal desondanks in de herinne ring blijven voortleven. Al was het maar om zijn vijf bruiden en zijn tomeloze werkdrift. „Ik denk niet in een rechte lijn, ik denk in een driehoek", zei hij over zichzelf. Over anderen: „Als ik de mensen niet meer begrijp, worden ze mooier." Onnavolgbare logica die alleen een man als Anton Heyboer kon verzinnen. Het Heyboeri- aans was de schilder ten voeten uit. Hij was bekender om zijn spraakmakende kijk op het le ven en op het huwelijk dan om zijn overigens behoorlijk excen trieke kunstwerken. Heyboer laat vijf 'weduwen' achter met wie hij in een enorme schuur, gebouwd van golfplaten, hout en vijf touringcars, in het Noordhollandse Den lip sa menwoonde: Maria, Lotti, Ma- rike, Joke en Petra. Heyboer werd op 9 februari 1924 geboren in Sabang in voormalig Nederlands-Indië. Het gezin kende de onrust van een diplomatepbaan: vader reisde voor zijn werk van hot naar her. Een half jaar na de ge boorte van Anton verhuisde het gezin naar Nederland. De aanloop voor zijn kunste naarsbestaan vond na de oor log plaats in het Drentse Bor ger. Zijn eerste werken waren voornamelijk traditionele teke ningen. Hij ontmoette de schil der Jan Kagie met wie hij samen eind jaren veertig al tekenend en schilderend door Frankrijk zwierf. Het verhaal gaat dat Heyboer begin jaren vijftig in de psychiatrische inrichting van Santpoort bij wijze van therapie met verf, penselen en droge Anton Heyboer, een van de opmerkelijkste schilders van na de oorlog, laat vijf 'weduwen' achter. Foto: Hans van Weel naald in de weer ging. Hij had zich daar laten opnemen om zich, volgens eigen zeggen 'te beschermen tegen het normale in de maatschappij'. Volgens andere bronnen zou hij als kunstenaar zijn gestart toen hij van 1951 tot 1955 in IJmuiden op een vissersschip woonde. Met zijn eerste vrouw Elsa en hun dochtertje woonde hij in Haarlem. Omdat het huwelijk hem benauwde, werd het snel ontbonden. In 1954 trouwde Heyboer opnieuw. Met zijn tweede vrouw Erna kwam hij in de kunstwereld in Amsterdam terecht. Uit dit huwelijk, dat na vier jaar over was, werd een kind geboren. In 1959 trouwde Heyboer voor de laatste keer, Anton Heyboer 1924-2005 nu met Yvonne. Een jaar later was het alweer voorbij. Het duurde bijna tien jaar voor dat Heyboer begon aan de le venswijze waar hij bekend om werd, toen hij Maria, de eerste vrouw van zijn vijf 'bruiden', ontmoette en zich in Den lip vestigde. Later voegden zijn an dere 'bruiden' zich bij hem. Heyboer produceerde vooral in de jaren zestig en zeventig veel etsen, schilderijen en collages. Faam verwierf hij onder meer in de Verenigde Staten, Japan en Italië. Heyboers werk uit die jaren, dat als vernieuwend en belangrijk werd ervaren, werd alom geprezen. De gevestigde kunstwereld nam hem serieus, maar hij bleef een dwarsligger. Zo kreeg hij midden jaren ze ventig een tentoonstelling in het Stedelijk Museum, maar toen hij de geëxposeerde wer ken terugkreeg, schilderde hij de doeken doodgemoedereerd over. Heyboer was een schilder die absoluut geen boodschap had aan de ongeschreven wetten van de kunstwereld. Laat staan dat hij zich iets gelegen liet lig gen aan de kunsthandel. In 1983 brak hij dan ook met de gevestigde kunstorde. Hij wilde niets meer te maken hebben met galerieën en verkocht zijn werken vanuit zijn eigen atelier. Zijn eigen leven was kunst op zichzelf geworden, vond de schilder, die in 2002 nog werd geridderd in de Orde van Oran- je-Nassau. „Het volk kwam op me af en is van me gaan hou den." En dat was ook precies de reden, dacht hij, dat geen van de grote musea ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag een overzichtstentoonstelling van zijn werk wilde samenstel len. „Musea willen niet dat ik schilderijen maak voor honderd gulden. Ik democratiseer kunst en dat mag niet, want kunst moet elitair blijven. Daarom word ik geboycot." Het kon en kan zijn fans niets schelen. Elk weekeinde komen honderden klanten naar het winkeltje in Den lip. Volgens kunstkenners en galeriehou ders liet hij zijn eigen markt im- ploderen. Zijn etsen waren aan vankelijk duur: zo'n drie- vier duizend gulden. Maar van de ene op de andere dag begon hij seriematig goedkope werken te maken. De etsen werden op slag veel minder waard. Voor zijn naam in de kunstwereld was het funest. „Er was veel in teresse van galeriehouders uit het buitenland, maar die haak ten af', aldus een van hen ter gelegenheid van Heyboers tachtigste verjaardag. „En echt, als hij dat niet had gedaan, dan stond hij nu internationaal hoog aangeschreven." Hoe het ook zij, Heyboer heeft als geen ander wél de kunst on der het volk gebracht. Kruis, madonna, haan waren de ba sisthema's van zijn werk en omdat de mensen daarom vroegen maakte hij gerust een serie 'hanen', 'bootjes' of 'vrouw in stoel'. Inclusief fraaie lijst voor circa 80 euro te beko men in de galerie in Den lip. Peter Kuijt Problemen bij 'Oudheden' houden bezoekers Museumweekend niet bezig kil |U muziek recensjvve Hans Keijzersir Concert: 'Lotus Europa' dot Gezien: 9/4, Leidse Schouwl Het titelloze debuut v: is al weer van zo'n drif n leden. Er is een nieuw 'Lotus Europa' en de waar is het nieuwe alb releasedatum valt pas mer en dus maakt Spii fc, zijn publiek niet al te 1 Beelden van autoverkf het doek op het podiu mensen uit de Balkan reis. De achtkoppige b a Spinvis beperkt zich ai lijk tot simpele klankei ef leidende soundscapes eigenlijk, waar de zoel jazzyklanken van trom Hans Dagelet prachtig sluiten. Als Erik de Jon r himself, in het licht ko band voltallig inzet ho middellijk de herkenb vissound. Een dikke handvol nieCj nummers brengt Spin j klare brokken hoef je I Jong niet te verwachte - associatieve teksten sp J0 geregeld van links naa |S( Het wonderschone 'H wonder' uit serie Najil van Theo van Gogh van de tijd' over herkei kantienostalgie behorf !l uitgekiende rustige mi Bij 'In de staat van Na brengt de groep door terend opgebouwde si celliste Saartje van Cai lichte noise-erupties ii Een vol podium neigt i sound vaak naar overk 'Lotus Europa' krijgen 'Limonadeglazen wod 'Voor ik vergeet' met u de surrealistische arrai|( ten een schitterende c q Minimale pianoklanke 3r bij 'Smalfilm'. Hier om lt de Jong zich van alle ti lijntjes en laat hij zijn stem even ontroerend binnenkomen. door Robert Toret leiden - „Dit zou de kroon op het werk moeten zijn, maar op deze manier kan ik er niet echt van genieten. Daarvoor ben ik te ge spannen." Willem Gressie - organisator van Springpop - was niet helemaal gerust op de goede afloop van de 13e editie van het Leid se festival, dat zater dagavond in Q-bus op het programma stond. Reden daarvoor was dat de zijwanden van de concertzaal van het muziekhuis aan de Ui terstegracht niet voor zien zijn van geluids- dempende platen. Een paar dagen voor Springpop kwam een aantal buurtbewoners in opstand en de ge meente bepaalde dat het geluid van de mu ziek niet boven de 100 decibel mocht uitko men. „Veel te zacht", oordeelde Gressie, die geen zin had in 'politie op zijn dak'. Uiteinde lijk kwam het allemaal goed en kon ook hij genieten van (bij vlagen) lekkere en gevarieerde rockmuziek. De eerste tien edities van Springpop werden in Antonius Zalencentrum gehouden. Drie jaar geleden week men uit naar Q-bus. „Toen hoorde ik nie mand over geluidsoverlast. Maar zo schiet het natuurlijk niet op", verzucht Gressie. „Ik huur deze zaal van de gemeen te en vervolgens maakt diezelf de gemeente er mijn probleem van dat de isolatie niet in orde is. Dat is toch krom?" Zes (voornamelijk Leidse) bands kregen zaterdag ieder '40 Joyfalds op de 13e editie van Springpop: „Af en toe hebben we de volumeknop wel wat te ver open gedraaid." Foto: Mark Lamers minutes of fame' op het podi um. De aftrap werd gegeven aan het Amsterdamse Califano, dat een soort groove-rock speelt dat ergens tussen Ma roon 5 en AC/DC ingeschaald kan worden. Hierna was het de beurt aan het Leids getinte Headroom, met onder andere Ciro Palma (ex-Within Tempta tion) in de line-up, om hun 'ur ban funk' ten tonele te bren gen. Het muzikale vijftal heeft een originele sound: een lekke re cocktail van opzwepende rock, krachtige raplijnen en breekbare soul en jazz. Om klokslag tien uur tekende een nieuw hoogtepunt zich af jongens mum Oven 11 eerder onde hebben opgi Paradiso, Sl a Heaven voorprograirtl" de Tröcken mocht hel f1 viertal nu hun nieu 'Crash' prf |u om vervolger koop van he schijfje' te door een st van acht IV het nieuwe spelen. „Hel kl derdaad lek! een tevred e Gressie, indc>er zoon van' .e' Smogus, he1® volle zestal 1 lenstreek, s[:n middernacht11 nen van het v name het sl1 cale optrede x ni (vocals) ls. (raps) was De band 1 a publiek 'n mee. Stil zi haast onmogelijk op mix van explosieve n hop en funk. Het was voor de jongens val 1 (softe postrock) en Crew (metal), maar h dens - respectievelijk na Smogus - viel wat i bij de aanstekelijke si de oude schoolvriend! -1 Al met al een geslaagi ook voor Willem Gr essi( toe hebben we de vof2' wel wat te ver open 11 maar dat moet toch p Mij kunnen ze toch 1 pen hoor. Ik ben bijn en ga door tot ik er val." door Herman Joustra leiden - Als er al belangstelling bestaat voor een zwaard, dan is 't het bronzen zwaard uit de pre historie, dat het Rijksmuseum van Oudheden recent verwierf. Het zwaard van Damocles dat hangt boven het hoofd van di recteur Magendans, houdt zater dag de gemoederen van het pu bliek tijdens het museumweek- einde totaal niet bezig. Beschuldigd van wanbeheer? Personeel dat het vertrouwen heeft opgezegd? Grote financië le problemen voor het muse um? De meeste bezoekers zijn niet of nauwelijks op de hoogte. En degenen die wel iets ge hoord of gelezen hebben doen het schouderophalend af. „Dat zijn onze zaken toch niet?" En: „We zijn hier voor het museum, meneer." Nee, dat bronzen zwaard is veel interessanter. Ruim 3500 jaar oud, gevonden bij Jutphaas. „Je vraagt je af, hoeveel mensen daarmee vermoord zijn", zegt een bezoeker. Nou, niet één dus, meldt een medewerker van het museum die toevallig voor bijloopt. Het zwaard diende louter om de rijkdom en macht van de bezitter uit te drukken. Het was niet bedoeld om mee te vechten. Vandaar ook dat het handvat ontbreekt. Nu staat het nog een beetje achteraf, in de bibliotheek, maar het is de bedoeling dat het straks een mooi plekje krijgt tussen alle voorwerpen in de vaste collectie. Die dit weekein de stuk voor stuk drommen mensen langs zich heen zien trekken. De mozaïeken van het Griekse eiland Melos, de ma quette van het Huis van de Me- nander uit Pompeï, de loden sarcofaag uit Libanon, ze zijn in trek. Maar het meest interes sant is toch wel de demonstra- In het Rijksmuseum van Oudheden gunnen restaurateurs het publiek een kijkje achter de schermen. Foto: Dick Hogewoning tie door een aantal restaura teurs van het museum. Zij gun nen het publiek een kijkje ach ter de schermen. Nee, het is niet alles goud wat er blinkt, vertellen ze. De voorwerpen die worden tentoongesteld in het museum mogen er dan prima de luxe uitzien, vóór ze zo staan te stralen, is er heel wat geprie gel nodig. Op een tafel staan wat hulp middeltjes die de restaurateurs nodig hebben om oud aarde werk te herstellen. Wattenstaaf jes, gedestilleerd water, kwast jes. Een van de restaurateurs smeert met een spateltje heel voorzichtig, heel secuur, een soort pasta tussen de barsten van een reusachtige pot. Het spul heet Modostuc, is oplos baar in water en niet in de doe- het-zelf-zaak verkrijgbaar om dat het speciaal voor dit soort restaureerwerk is bedoeld. Een paar meter verder geeft Renske Dooijes tekst en uitleg over de restauratie van een ou de Griekse vaas, uit 650 voor Christus. Een zwarte, hier en daar oranjerood, versierd met verschillende gestalten. Ze wijst op een paar donkere lijnen, ge repareerde barsten van vroeger. Mat zwart zijn ze, die breuklij nen. „Oude restauraties. De verf verkleurt na verloop van ja ren en wordt mat. Deze restau rateur heeft het niet zo heel netjes gedaan. Het zijn vrij smalle breuklijnen, maar met de kwast is er hier en daar vrij breed om heen gewerkt." Waarmee gezegd is dat het res taureren van oude voorwerpen een zeer secuur werk is. De voorwerpen vertegenwoordigen immers een grote historische, wetenschappelijke en culturele waarde. „We gebruiken tegen woordig acrylverf. Maar die smeren we echt niet op het aar dewerk zelf, want die verf trekt er in. Waar stukjes ontbreken brengen we gips aan. En de breuklijnen vullen we op met Modostuc. Alleen op het gips en de Modostuc wordt nieuwe verf aangebracht." „Pas in de jaren zestig van de vorige eeuw is men er achter gekomen hoe deze vazen zijn gemaakt. Er is ijzerhoudende klei voor gebruikt. Van die klei is kleislib gemaakt, die gebruikt werd om op de pot allerlei figu ren aan te brengen. De lijntjes zijn aangebracht door in de slib te krassen." „Wie kent de figuren die op de ze pot staan?" Eén bezoeker weet het antwoord, eentje met een klassieke opleiding. „Die fi guur daar heeft een drietand, dat moet Poseidon zijn. Die met die lier, is dat Apollo?" Klopt als een bus. Ook in museum Boerhaave wordt gewerkt met gips. Alleen zijn hier geen restaurateurs in de weer, maar bezoekende kin deren. Ze mogen afgietsels ma ken van hun eigen vingers of te nen. Hoe? Door ze eerst een paar minuten in een goedje te houden, genaamd Oki-do-ki 3D Copykit. Zonder te bewegen, voor het beste resultaat. De Oki-do-ki wordt hard. Door nu de vingers of tenen eruit te ha len ontstaat er een holte. Die wordt gevuld met gips. Minuten later kijken de kinde ren naar een kopie van een ei gen lichaamsdeel. Stuk voor stuk zien al die gipsen vingers en tenen er een stuk gezonder uit dan.de exemplaren die te zien zijn op de eerste verdie ping van het museum. Dat zijn afgietsels van lichaamsdelen van mensen met lepra en tbc, te zien op de tentoonstelling 'Teringzooi'. Die wekken vooral de weerzin op. Vergeleken daarmee zijn de vingers en tenen van de jonge bezoekers een wonder van schoonheid.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10