De kick van een zakenprins Treiteren op internet: anoniem en oncontroleerbaar Avontuurlijke ondernemer Bernhard jr. wil knallen in Oost-Europa 'Ik kreeg net geen klappen' Wat kun je zelf doen H DC 237 Managen is leuk, maar een bedrijf opbouwen nog veel leuker. Voor zakenprins Bernhard jr. een van de redenen om met zijn partners aan een nieuw avontuur te beginnen: software ontwikkelen in Oost-Europa. „Ik heb niet het idee dat er meer op mij wordt gelet." door Eric de Bie en Hans Jacobs Op de schouw in de werkka mer van Bernhard van Oranje (35) staat een oude zwartwitfoto van zijn grootvader. De foto is gemaakt in de jaren zestig en prins Bernhard sr. bewondert de nieuwste sportwagen op de AutoRai. Bernhard jr. maakt een slippertje in de Tarzanbocht. Foto: WFA Zijn passie voor snelle auto's heeft de tweede zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven ongetwij feld van de opa naar wie hij is ver noemd. Junior racet ook dit jaar weer in de Seat Cupra Cup. Het ondememersbloed komt meer van de andere kant van de familie. Opa Van Vollenhoven had een eigen bedrijf, een zeilmakerij. „Bij de Van Oranjes is het inderdaad zoeken naar ondernemers. Hoewel het on dernemende mensen zijn. Ik heb mijn eigen DNA nog niet onder zocht, maar het zal wel een combi natie zijn. Zelf zit ik er niet zo mee dat ik zakenprins of ondernemende prins wordt genoemd. Er zijn slech tere imago's denkbaar", zegt hij met een knipoog. „Ik vind het belangrij ker wat ze zeggen over mijn bedrij ven dan over mij persoonlijk." Het nieuwe project dat Bernhard met zijn zakenvrienden Paul Mol en Menno de Jong is begonnen, heet Levi9 Global Sourching. Het IT-be- drijf is vernoemd naar de komeet Shoemaker-Levy 9, die in 1994 in sloeg op Jupiter. De knal duurde zes dagen en was zelfs vanaf de aarde te zien. „Een dergelijke knal staat ons ook voor ogen", lacht Van Oranje. Pionieren In het statige pand achter het Con certgebouw in Amsterdam schenkt hij - streepjesbroek, open hemd en moderne bril - koffie uit een ther- moskan. De keuken is nog niet volle dig ingericht, verontschuldigt hij zich. Klinkt bekend voor onderne mers. De computers zijn ingeplugd, maar de verhuisdozen staan nog in een hoek. Ook de Japanse kunst moet nog worden opgehangen. Bernhard lijkt zich er prettig bij te voelen. „Het avontuurlijke maakt ondernemen leuk. Vanaf niets bouw je ie{s op. Je moet kantoorruimtes zoeken, telefoonlijnen aanvragen en personeel aannemen. Als het dan lukt, geeft dat een enorme kick." Die voldoening proefde hij eerder. Nog tijdens zijn studie economie in Groningen zette hij Ritzen Koeriers op. Het bedrijf, genoemd naar de Prins Bernhard jr. Foto: GPD/Koen van Weel toenmalige minister van onderwijs Jo Ritzen, maakte handig gebruik van de OV-studentenjaarkaart. Gra tis reizende studenten vervoerden pakjes per openbaar vervoer door heel Nederland. In 1996 richtte Van Oranje met Mol en De Jong het in- ternetadviesbureau Clockwork op. Tevens begonnen zij Shop.nl, het eerste Nederlandse warenhuis op in ternet. Het was de tijd waarin ieder een nog moest worden uitgelegd wat internet was. Nederland telde nog geen honderdduizend internetaan sluitingen. „Voor onze eerste klan ten hebben we heel erg moeten vechten, trokken het land in en hiel den lezingen op congressen om mensen te overtuigen van het nut van internet. Het was echt pionie ren." Voor Levi9, het nieuwe avontuür, zijn inmiddels verkoopkantoren ge opend in Londen, Parijs, Brussel en Frankfurt. In Servië, Hongarije en Roemenië bevinden zich de ontwik kelingscentra voor software. Op 1 april is het bedrijf officieel begon nen. „Levi9 komt eigenlijk voort uit Clockwork", legt Bernhard uit. „Op een gegeven moment zochten we geschikte programmeurs. Die kon den we in Nederland niet vinden. We kwamen in contact met drie Ser viërs, die wij graag wilden hebben. Ze hadden echter nog geen werkver gunning. Terwijl we daarop zaten te wachten, gingen zij in Servië alvast aan de slag. Dat bleek prima te wer ken, waarna bij ons het idee ont stond om daar een dependance op te richten. Zoals anderen IT-dien- sten vanuit India aanbieden, werken wij nu vanuit Oost-Europa." Weer een geniale vondst? „In verge lijking met India heeft Oost-Europa wel enkele grote voordelen. Aller eerst is het dichterbij. Binnen een dag kun je op en neer. Daarnaast is het cultuurverschil minder groot. In diase dienstverleners hebben de in stelling: de klant betaalt, dus heeft hij altijd gelijk. Terwijl Europese klanten juist verwachten dat een au tomatiseerder met ze meedenkt. Bo vendien zijn de kosten in Oost-Euro pa momenteel niet veel hoger dan in India, waar de spoeling toch al dun wordt en de prijzen stijgen." Mentaliteit In de voormalige Oostbloklanden valt de veranderde mentaliteit op. „Met name jongeren richten zich op het Westen en lijken veel meer op ons dan de vorige generaties", aldus Mol. „Soms is die mentaliteit zelfs beter dan hier. Discussies die we hier wel eens hadden, hoeven we daar niet te voeren. Als iets af moet, is het ook op tijd klaar. Zij hebben nog iets om voor te vechten. Met het werken voor een westers bedrijf kunnen ze hun levensstandaard ver beteren." ,De huidige keuze voor landen als Servië en Roemenië is niet geheel zonder risico. Bernhard moet als lid van het koninklijk huis altijd oplet ten. Zaken doen met bijvoorbeeld vroegere aanhangers van Milosevic zou pijnlijke situaties kunnen ople veren. Bernhard haalt zijn schouders op. „Ondernemen houdt sowieso risi co's in. Je moet gewoon zorgen dat je je zaakjes in orde hebt. Zeker in de IT. Je krijgt meestal maar één kans. Met Levi9 had den we voldoen de tijd om alles goed voor te be reiden en wel overwogen te in vesteren", zegt hij, „maar ik heb niet het idee dat er meer op mij wordt gelet om dat ik een prins ben. Op zakelijk gebied in elk ge val niet. Er zul len altijd men sen zijn die het interessant vin den om met een Van Oranje om de tafel te zitten, of juist niet." „Het is natuurlijk wel zo dat je als prins boven het maaiveld uitsteekt", geeft hij toe. „Eén misstap en je ima go is volledig veranderd. Je bent je er wel van bewust dat je extra voor zichtig moet zijn. Mijn imago is niet zodanig dat ik niet de dingen kan doen die ik wil doen. Ik loop gewoon over straat. Misschien maakt een roddelbladfotograaf op zaterdagoch tend eens een foto als ik met mijn dochter bij de bakker'brood haal, maar daarmee houdt het wel op." Biografie Bernhard van Oranje-Nassau, Van Vollenhoven 1969: geboren in Nijmegen (25 1987: eindexamen havo aan College in Apeldoorn 1988: staatsexamen vwo 1989 -1995: studie economie ton en Groningen 1990: medeoprichter Ritzen Ko 1996: oprichting Clockwork en 2000: huwelijk met Annette Si 2003: verkoop Clockwork aan 2004: verkoop Shop.nl 2005: begin Levig Global Sourc Prins Bernhard en zijn vrou hebben twee kinderen: I muel. Tot een paar jaar terug beperkten pestkoppen zich vooral tot het schoolplein, de klas, of de weg terug naar huis. Nu kun je ook thuis lastiggevallen worden. In je vertrouwde omgeving. Dat is wat pesten via internet of gsm zo vervelend maakt. Want als je zelfs thuis niet meer veilig bent, waar dan nog wel? door Laura Heerlien Onlangs kwam een geval van internetpesten aan het licht op een scholenge meenschap in het Noord-Hollandse Bergen. Scholieren hadden de gege vens van een klasgenootje op een pornosite gezet. Het meisje werd vervolgens herhaalde malen door op seks beluste mannen gebeld. Een incident? Nee, zegt Bamber Del ver van de Stichting Kinderconsu ment. „Onze stichting geeft trainin gen aan vertrouwenspersonen op scholen. Toen ik tijdens zo'n trai ning vertelde van het voorval op de Berger Scholengemeenschap waren de leerkrachten niet verbaasd. Inte gendeel, ze hadden het vrijwel alle maal wel eens meegemaakt met hun leerlingen." Alarmerend vindt Delver die gelui den. Pesten via internet is al meer dan drie jaar de normaalste zaak van de wereld voor scholieren. „Die link naar pornosites maakt het probleem erger, en met zware gevolgen. Wat denk je dat het met je gevoel voor ei genwaarde doet, als onbekende mannen je opbellen in de veronder stelling dat je een prostituee bent?" Klinkt de website www.ikmagjouniet.nl bekend in de oren? Een paar jaar geleden werd deze treitersite bedacht. Op de pagi na kon je het e-mailadres van het slachtoffer invullen en vervolgens scheldwoorden aanvinken die je ge schikt achtte om te versturen. Geen bedenksel van een kind of jongere, maar van een volwassene, die te recht inschatte dat hij er veel geld Het komt regelmatig voor dat een pestkop het adres inpikt van iemand anders. Zie zoiets maar eens goed in te schatten... De 11-jarige Jelle kreeg er bijna een pak slaag voor van zijn vriendjes. Op een ochtend kwam hij nietsvermoedend naar school. „Daar stond het groepje jongens waar ik altijd mee om ga. Ze waren heel erg boos, omdat ik ze de vorige avond op MSN had uitgescholden. Dat was natuurlijk niet waar, maar omdat ik een beetje de slappeling van het groepje ben, was ik heel erg bang. Gelukkig geloofden ze me op tijd, en kreeg ik nog net geen klappen." Hij is ook zelf weieens uitgescholden op internet. „Door een onbekende, die zei dat-ie wist waar ik woonde. Hij bedreigde me en dat maakte me bang. Ik had maar verzonnen dat ik een grote broer had van zeventien. Dat hij dus moest oppassen." mee kon verdienen. „We zijn driekwart jaar bezig ge weest om die site uit de lucht te ha len. Ik heb de ontwikkelaar vele ma len getracht op andere gedachten te brengen, maar die gaf geen sjoege. Met regelmaat worden jongeren gepest door middel van sms'jes met dubieuze teksten. Foto: GPD/Dick Breddels Totdat een meisje dat gepest werd op deze website haar relaas deed bij het Jeugdjournaal. Nog de volgende dag had de provider de site van het web gehaald. Of het pesten daarna ophield voor het meisje? Nee, het werd alleen maar erger, omdat ze haar verhaal op televisie had ver teld." Treiteren op internet gebeurt vooral via MSN. De bekende chatsite biedt pestkoppen een uitstekend podium om anderen het leven zuur te ma ken. Het kan anoniem en is moeilijk controleerbaar. „Dat anonieme as pect maakt het voor veel slachtoffers vervelender dan gewoon pesten. Het is erger, zeggen de kinderen, omdat je niet weet wie het doet. Voor de pestkoppen is het makkelijker: je ziet de ander niet huilen en krijgt ook geen klap voor je kop." Met mobiele telefoons kan ook een hoop schade aangericht worden. „Naast het voorbeeld van het meisje op de Berger Scholengemeenschap zijn er veel slachtoffers die bestookt worden met sms'jes." Het probleem oplossen is een utopie, denkt Delver. „Er zal altijd worden gepest, ook via internet. Dat kan ook niet anders, 95 procent van de Nederlandse basis scholieren is online. Internet is een vanzelfsprekende communicatie vorm geworden, en het mobieltje is een verlengstuk van jezelf." Het fenomeen in goede banen pro beren te leiden, is wél een optie. Maar hoe? „Op dat punt loop je te gen een groot probleem aan: kinde ren hebben hun opvoeders en de hulpverlening ingehaald. Want hoe Wat kun je allemaal doen tegen pesten op inten Hieronder wat handige tips. Ga nooit in op pestmailtjes. Is het een vriend/vriendin? Vraag de volgende school of het écht diegene was. Blokkeer en ven onbekende afzenders direct. Laat alleen mensen toe die je ook écht kent. Di levende lijve hebt gezien dus. Gebruikt iemand een bijnaam? Check dan op s in je vriendenkring of het klopt. Als je pestmailtjes krijgt, vertel het aan je oudej vriend(in) of leerkracht. Bewaar altijd je historie, of print die uit. Zo hel teraf altijd bewijs. Gaat het pesten door? Dan kun je aangifte doe politie. Word je gepest via je mobieltje? Reageer niet. Vertel het aan je vriend(in), aan je ouders of je kracht. Laat je ouders bellen naar de provider. Die kaïi zorgen dat bepaalde afzenders geblokkeerd wor Verwijder de pest-sms'jes niet, maar bewaar ze als bewijs. kun je een kind steunen, als je zelf het verschil tussen MSN en sms niet kent? Een kind dat op die manier ge pest wordt, zal daarom niet snel naar de ouder stappen, want die 'be grijpt er toch niets van'." „Ik kén ze hoor, van die ouders, die hun kind het gevoel geven dat het een kwestie van eigen schuld is. Om dat ze dat mobieltje tenslotte zélf per se wilden hebben, en dat ze al ge noeg gewaarschuwd zijn dat ze niet zo vaak op MSN moeten zitten. Ik adviseer die ouders maar één ding: bijt je tong af. Want voor een gepest kind is er niets erger dan er alléén voor staan, of het gevoel hebben dat je het pesten zelf hebt veroorzaakt." Dus moeten opvoeders zich beter verdiepen in de materie. „Dat geldt ook voor leerkrachten. Er bestaat een enorm zwart gat tussen wat leer lingen doen en wat leraren daarvan afweten. Leraren moeten alerter zijn, net als bij gewoon pesten. Ze moe ten er geen genoegen mee nemen dat het nu eenmaal gebeurt."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 4