Het onzichtbare gevaar I Vervuiling door verkeer leidt tot duizenden doden per jaar ZATERDAG 9 APRIL 2005 Vervuilde lucht. Met volle teugen ademen wij het in. Bijna nergens in Nederland voldoet de lucht aan milieu-eisen. Alleen al door het inademen van fijn stof, de grootste boosdoener, overlijden drieduizend Nederlanders per jaar. El Salvador, een kwart eeuw na de moord op Oscar Romero n de zomer de ramen dicht houden en pas luchten als het regent. Zeker I niet roken. Dat helpt een beetje om de lucht binnenshuis niet al te vies te la ten worden. Fijn stof hou je er echter niet mee tegen, zegt Ronald Albers, hoofd me tingen en deskundige luchtkwaliteit bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Om maar te zwijgen van de smerigheid, die wordt ingeademd tijdens een omme tje. De bewoners van de Haagse Veerka des kunnen erover meepraten. Die stra ten werden de afgelopen week uitgeroe pen tot 'meest vervuilde van het land', vanwege al het verkeer. Een veeg over het kozijn levert direct een zwarte vinger op, daar valt niet tegenop te soppen. De Hagenaars zijn natuurlijk niet de eni gen, die slechte lucht naar binnen zuigen. Fijn stof kun je zien als een soort deken die over Nederland schuift, zegt Alders. De pieken in de concentratie van fijn stof liggen boven steden, drukke straten en snelwegen. Het wonen aan de A13 bij Overschie staat volgens onderzoek van de GGD Rotterdam gelijk aan het 'meeroken' van zeventien sigaretten per dag. Vrijwel de gehele bevolking wordt dit jaar blootgesteld aan te veel fijn stof, meldt het ministerie van milieu. Terwijl Neder land al vanaf januari had moeten voldoen aan Europese milieuregels die de mensen beschermen tegen slechte lucht. Driedui zend Nederlanders sterven jaarlijks door het inademen van fijn stof. door Dick Hofland en Lianne Sleufjes Op de A13 noordelijk van Rotterdam is een 8o-kilometerzone ingesteld vanwege de luchtvervuiling. Foto's: GPD/Harmen de Jong volkt met veel verkeer, daaraan doen?" Huisarts Knuttel, die haar praktijk heeft aan de Haagse Veerkade, weet het wel als het gaat om haar directe omgeving. Min der verkeer door routes af te sluiten. Haar patiënten kampen met astma en bronchi tis door de luchtverontreiniging. „Elk jaar sterven er vier keer zo veel mensen in de stad door het inademen van giftige lucht als door verkeersongelukken." Verhuizen vinden de bewoners geen op tie. De meesten zijn er geboren en geto gen. Zij willen gewoon leven in een scho ne straat waar ze met goed fatsoen buiten kunnen zitten. Die zal er niet van de ene op de andere dag zijn. Van Geel zit niet helemaal stil, al wrijven milieuclubs hem dat aan. Vanaf 1 juni zijn roetfilters voor dieselauto's fiscaal aantrekkelijk: het scheelt 600 euro op de aanschafbelasting. Hij gaat schonere vrachtwagens belonen en denkt aan een sloopbonus voor oude auto's. Van Geel broedt nog op een extra pakket aan maat regelen. Hogere accijns PvdA-Tweede-Kamerlid Diederik Samsom, milieuwoordvoerder voor zijn fractie, wil hem wel helpen. Evenals Mi lieudefensie wil hij een hogere accijns op diesel. „Maak het kopen van een diesel auto duurder. Met die extra opbrengsten kun je leuke dingen doen; het openbaar vervoer verbeteren. Ik garandeer niet dat je dit jaar nog de normen haalt maar je maakt een begin." Hoogleraar milieukunde Wim Hafkamp van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit vindt het kabinet klagerig over de EU-re- gels. „Toegegeven, er ligt geen pasklare simpele oplossing, maar als je eenmaal aan het klaverjassen bent, moet je door spelen. Anders had je uit de EU moeten stappen." De lucht kan volgens hem veel schoner worden zonder dat Nederland econo misch achterblijft bij de rest van Europa zet. .Andere lidstaten moeten er toch ook aan voldoen. Als je nu start, krijg je een voorsprong." Met roetfilters en een sloopbonus begint de milieuwinst al.Al is nu nog niet voldoende helder hoeveel je daarmee precies realiseert." Hafkamp, lid van de Raad voor Verkeer en Waterstaat en tot vorig jaar lid van de VROM-raad, kan zo wat andere maatre gelen bedenken. „Bouw voertuigen van de overheid om. Niet meer op diesel laten rijden. In Tilburg rijden nu bussen op aardgas. We weten al twintig jaar dat dat schoner is. We houden echter vast aan een verkeerd goedkoopheidsbe sef." In de grond- weg- en waterbouw wordt veel met dieselapparaten gewerkt. Als overheid kun je strenge milieu-eisen stellen bij de aanbesteding. Verder moet je de uitstoot van vrachtwagens beter controleren omdat ze meestal niet goed worden onderhouden. Zelf staat de milieu-hoogleraar tijdens het gesprek in een stevige ochtendfile. Niet erg milieuvriendelijk. „Veel ver vuiling komt door woon werkverkeer. Er is te weinig goed openbaar vervoer. Op de verbinding Amsterdam-Leiden- Rotterdam heb ik de keus: twee uur met het openbaar vervoer of een uur met de auto na de spits. Nu sta ik eens in de file maar dat gebeurt me niet vaak." Zijn keus is snel gemaakt, zeker als de fiets bij het station wordt gejat. „Met wat ingrepen voor het openbaar vervoer kun je spectaculaire milieuw inst halen. Het alternatief voor Neder land is stil blijven zitten, zegt hij. „Uit stel vragen. Nederland was vroeger gidsland. Laat het op zijn minst een volgland blijven. Het zou toch lach wekkend zijn als Nederland gaat horen bij de achterblijvers. Economisch is het slecht. Je wordt er niet beter van als je vasthoudt aan oude technieken." Fijn stof Fijn stof is een verzamelbegrip voor zeer kleine deeltjes, die in de lucht zweven en die met het blo te oog niet zichtbaar zijn. Deze deeltjes, die de be naming PM 10 hebben gekregen, ontstaan voor ruim een derde door verkeer en vervoer maar ook door slijtage van de banden. Verder komt fijn stof uit de industrie, landbouw, scheepvaart, energie opwekking, sigaretten en houtskool op de barbe cue. Er zijn ook natuurlijke bronnen: Saharazand, stuifmeel, opwaaiend stof en zeezout. Deze zijn echter aanzienlijk minder schadelijk voor de ge zondheid dan de overige. Voor fijn stof gelden twee normen die officieel niet mogen worden overschre den. Er geldt een jaargemiddelde van 40 micro gram per kubieke meter en een daggemiddelde van 50 microgram per kubieke meter. Van die laatste norm mag 35 dagen per jaar worden afgeweken, maar het gebeurt veel vaker. Fijn stof dringt diep door in de luchtwegen en draagt bij tot hart- en vaatziekten, acute en chronische bronchitis en ast ma. Mensen die al kampen met luchtwegaandoe ningen leven korter door het inademen van fijn stof. In Nederland veroorzaakt fijn stof volgens schattingen twee- tot drieduizend doden per jaar. Volgens het RIVM zal dit aantal de komende de cennia nog fors oplopen. Schoolplaten van Isings opnieuw in de belangstelling Snelheidslimiet De overheid doet veel te weinig om dit aantal terug te dringen, mort Milieude fensie. Op bepaalde wegen geldt welis waar een snelheidslimiet van 80 kilome ter per uur om de uitstoot van vervuilen de stoffen te beperken en ja, er komt geld voor roetfilters in dieselauto's. Dat is ech ter niet genoeg om de normen te halen. Stop met de aanleg van meer en bredere wegen want hoe meer asfalt, hoe meer autoverkeer, meent de milieuvereniging. Geef een schone weggebruiker belasting voordeel en verhoog tegelijkertijd de ac cijns op diesel. Deze brandstof vervuilt veel meer dan aardgas of benzine. Ver plicht een roetfilter voor alle personenau to's en vrachtwagens die op diesel rijden. De eerst verantwoordelijke in Nederland voor het milieu en dus voor schone lucht, is staatssecretaris Pieter van Geel. De CDA'er wordt een beetje nijdig van de verwijten dat hij te weinig doet. De Brusselse milieuregels zijn er niet voor niets, ze dienen inwoners te beschermen. Broodnodig, buiten kijf, meent Van Geel. Alleen vindt hij de normen in sommige opzichten bizar. „Midden op een auto weg of weiland waar geen mensen wo nen, moet de luchtkwaliteit net zo goed zijn als op een plek waar veel mensen wo nen. Waarom?" Van Geel wil optrekken met andere lid staten van de EU die kampen met luchtverontreiniging, zoals Grieken land of Frankrijk. Samen pleiten voor een soepelere uiüeg van de normen. „Ik ga geen loopje nemen met de gezondheid van mensen. Wel stel ik in Brussel onzinnige dingen aan de orde. Zo'n 85 procent van onze luchtvervui ling komt uit de buurlanden of uit de natuur. Wat kan Neder land, al is het zelf dichtbe-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1