Asbest vaak illegaal verwijderd ECONOMIE 2 ONTVANGERS: VAN VOOR 79,- CAO-overleg Akzo weer vastgelopen Steeds meer ouderen aan het werk Imkers eisen steun van overheid aiBHenne il In België opnieuw illegale groeihormonen ontdekt Malafide bedrijven werken zonder beschermende kleding Benzine opnieuw duurder Belegging in Turkije blijkt waardeloos 6 MAANDEN GRATIS DIGITALE TV O schrapt banen ltoorinrichter Sa lter banen schrap- krijk. Het gaat om bvenop het verlies kisplaatsen dat eer- Las aangekondigd. Pen 110 werknemers ping gedwongen aten. Samas is vorig .crijk een reorgani- nen om de activitei- rcieel weer op de '^•en. In totaal werken medewerkers. itroduceert lautomaat - Inwoners van het eilandje Saba kun- isteren voor het Ik maken van een lat op hun eigen ei- iyal Bank of Trinidad eeft een pinauto- iruik genomen. Het oot ceremonieel ge- ten van de andere t eiland, de First Ca- ernational Bank, steeds geen pasjes t zijn om geld uit de |en. Zij moeten nog rerkdagen tussen 's ochtends en half lags naar het loket bes te verrichten. i ruziet met ,/r treinen [et Franse industrië- eraat Alstom heeft ding aangespannen )e Fransen willen dat ïdrijf met hen in zee e levering van nieu- 2|NS willen nieuwe Dpen. Na deze op- >pees te hebben besloten NS begin het Canadese Bom- der te gaan. Alstom t beste bod te heb- r Melketiers ewone baan "Werkgevers hebben gesubsidieerde ID- tanen met een speci- j omgezet in gewone trmee is het ver- ijtal van 10.000 niet aatssecretaris Van lie zaken) betreurt reef hij gisteren aan 'Kaïïier. De subsidie- bedoeld om te ia dat mensen met jtbaan door de be lli in 2003 op straat men te staan. Uit cij- jat in 2003 en 2004 jnsen zijn ontslagen Periode ervoor. 43 nolenpark )ostzee jjbuitsland gaat voor jn windmolenpark 5in de Oostzee. In het p kilometer ten noor- !t eiland Rügen komt 2tyorden 80 windmo- itst met een totaal van 330 megawatt. let de naam Kriegers 22,j voor 700 miljoen eu- door de offshore- |pij Ostsee Wind AG. in 2007 klaar is, le- 24 jdoende stroom voor 23'|nsen. Voor nog eens 42!windmolenparken jienteel aanvraagpro- vergunningen bij 7,overheid. donderdag 7 april 2005 den haag/gpd - Steeds meer 50-plussers blijven aan het werk. Dat komt vooral door de hervormingen in de WAO en de omzetting van collectieve VUT- regelingen in persoonlijke pre pensioenregelingen. Werkte zo'n tien jaar geleden minder dan 60 procent van alle man nen tussen de 50 en 65 jaar, nu is dat ruim 70 procent. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Planbureau. Eerder stoppen met werken is duurder geworden en misbruik via WAO of WW is moeilijker geworden. WAO-keuringen zijn strenger geworden en de ver volguitkering WW is afgeschaft. Verder gaat het kabinet het ver vroegd uittreden ontmoedigen. Het kabinet hamert er voortdu rend op dat Nederlanders er veel eerder mee ophouden dan die in ons omringende landen, maar dat is volgens het CPB niet waar. De achterstand is al ingelopen. Alleen in Engeland en Denemarken is de arbeids participatie van 50-plussers ho ger. Dat geldt overigens niet voor voor vrouwen van 50 jaar en ouder. Nederlandse vrou wen hebben in vergelijking minder vaak een voltijdsbaan. In het Centraal Economisch Plan 2005 zijn de rekenmees ters van de overheid kritisch over de op handen zijnde stel selherziening in de WAO. Die zal volgens het CPB duurder uitvallen dan het huidige. Eer der waarschuwde uitvoerings instantie UWV daar al voor. Het aantal WAO'ers is de afge lopen jaren al flink gedaald en die daling zal doorzetten. De nieuwe WAO, die per 1 januari 2006 moet ingaan (en die WIA gaat heten)zal daaraan weinig bijdragen. Maar de maatschap pelijke kosten van de arbeids ongeschiktheidsregeling zullen wel met een miljard euro stij gen, berekent het CPB. Dat komt doordat de uitkeringen omhoog gaan en werkgevers niet langer beboet worden wanneer veel personeel wordt afgekeurd. Verder is het CPB kritisch over de plannen van het kabinet om naar Deens model het ontslag recht te versoepelen en de WW- duur te verkorten. Dit om men sen sneller van baan te laten wisselen. Maar het CPB waar schuwt dat dat geen wonder middel is. In Denemarken is de werkloosheid even hoog als in andere landen. den haag/gpd - Malafide bedrij ven verwijderen op grote schaal illegaal asbest in Nederland. Ze lappen veiligheidsvoorschriften aan hun laars en werken daar door een stuk goedkoper dan er kende verwijderaars. Soms laten ze medewerkers zonder bescher mende kleding klussen klaren. Dat zeggen de Arbeidsinspectie, de VROM-inspectie en bran cheorganisaties. Volgens be stuurslid Hakker van de Vereni ging van Asbestverwijderende Bedrijven (VAVB) is de illegale markt even groot als de legale. Hij noemt de concurrentie in de branche 'moordender dan ooit' en betitelt de illegaal wer kende bedrijven als 'maffia'. De Arbeidsinspectie ontvangt jaarlijks tientallen klachten over illegale verwijderaars. De in spectie heeft aangekondigd dit jaar jacht te maken op malafide bedrijven. Hoe veel dat er zijn zegt Leerkes, landelijk project leider van de Arbeidsinspectie, niet te weten. Hij heeft wel aan- As bestmedicijn De 67-jarige Schiedammer Bot eist van zijn ex-werkge ver werf Wilton Fijenoord een vergoeding voor het me dicijn AJimta. Hij werkte van 1967 tot 1994 als elektro- monteur op de werf en werd daarbij aan asbest blootge steld. hi januari 2005 kreeg hij te horen dat hij de asbest ziekte mesothelioom heeft. Volgens zijn artsen komt hij in aanmerking voor het vrij nieuwe geneesmiddel Alim- ta. Dit wordt niet vergoed door het ziekenfonds en het ziekenhuis kan het niet beta len. De kosten van een kuur worden op 20.000 euro ge schat De werf wij st de aan sprakelijkheid af. wijzingen. Iedere sanering moet worden gemeld bij de in spectie. Dat zijn er 30.000 per jaar, waarvan het overgrote deel werk betreft bij woningbouw verenigingen en vastgoedbe heerders. Vrijwel nooit krijgt de inspectie meldingen van parti culieren. „Dat is zeer onwaar schijnlijk", zegt Leerkes. Volgens hem zijn de meeste il legale verwijderaars aanne mersbedrijven die naast het ge wone sloopwerk asbestsanerin gen verrichten. In veel gevallen missen ze de expertise om dat op een verantwoorde manier te doen, zegt Leerkes. „Dit soort bedrijven is niet voor niets niet gecertificeerd. Je betaalt welis waar een fractie van wat je bij een erkend bedrijf betaalt, maar het gezondheidsrisico is gigan tisch." Niet alleen illegale, maar ook erkende bedrijven leven de voorschriften niet of onvol doende na. Zo werd bij circa 60 procent van de gecertificeerde verwijderaars vorig jaar een overtreding geconstateerd. Volgens VAVB-bestuurslid Hak ker kunnen illegale verwijde raars ongestoord hun gang gaan. Als ze een sanering niet bij de gemeente melden is de kans nihil dat ze tijdens het slo pen worden gecontroleerd. Ook bij het wegbrengen van asbest wordt hen geen strobreed in de weg gelegd. Bij de stortplaats wordt alleen geregistreerd waar de asbest vandaan komt, maar er wordt niet gecontroleerd of er voor de sanering een vergun ning is afgegeven. De VROM-inspectie heeft al di verse malen vastgesteld dat ge meenten ernstig tekort schieten in het toezicht op de asbest- sloop. Ook de milieudienst Am sterdam kwam onlangs tot die conclusie. Gecertificeerde be drijven zeggen veel last te heb ben van hun illegale collega's. brussel/gpd - Een veearts uit het Vlaamse Sint-Niklaas wordt verdacht van de import van 2000 Amerikaanse hormoon- preparaten. De illegale groei hormonen, die nauwelijks te traceren zijn, waren waar schijnlijk bedoeld om Belgische runderen vet te mesten. De po litie viel al in november 2004 de praktijk van de man binnen op zoek naar verboden wapens. Dat gebeurde nadat de veearts het vuur had geopend op zijn overbuurman na een hoogop lopende ruzie: de veearts was er met diens vrouw vandoor. Bij de huiszoeking stuitte de politie op grote voorraden ver boden synthetische groeihor monen als clenbuterol en de oorimplantaten uit de VS. De veearts zou ook zelfgefabriceer- de hormonenpreparaten heb ben geëxporteerd naar Oost- Enropa. De implantaten uit Florida zijn in de VS toegestaan. De staafjes, die achter de oren worden ingebracht, bevatten natuurlijke groeihormonen die langzaam in het lichaam oplos sen en achteraf vrijwel niet meer te traceren zijn. In Europa zijn ook natuurlijke groeihormonen, die bij een doorsnee rund van 500 kilo voor een gewichtstoename van 40 tot 100 kilo kunnen zorgen en de vetmestingstijd halveren, verboden. België voert sinds de moord op veearts Van Noppen tien jaar geleden verbeten strijd tegen vetmesters die het ge wicht van hun dieren kunstma tig proberen op te voeren. Volgens de Belgische hormo nenmagistraat Sabbe wordt he't echter steeds moeilijker om iets te vinden in het vlees van be handelde runderen, mede door het gebruik van pro-hormonen: synthetische stoffen van plant aardige oorsprong. „In de jaren 90 schatte men dat 70 tot 90 procent van de dieren behan deld was met hormonen, nu tussen de 10 en 30 procent Maar de laatste twee jaar stellen we in de slachthuizen weer vast dat de dieren veel zwaarder zijn geworden", zei hij onlangs in een interview met de krant De Standaard. Voor Sabbe staat dan ook vast dat de hormo nenmaffia nog steeds actief is in België. Op de jongste hormo nenvangst wilde hij geen com mentaar geven. waarbij mensen de auto laten staan." co Volgens de ANWB en de trans portsector (TLN) is er deze keer geen onrust in de markt door de hoge prijzen. In 2000 waren er blokkades tegen de hoge prijs van diesel. „We denken; dat vervoerders betere afspra ken met hun opdrachtgevers hebben gemaakt over compen satie als de prijs stijgt", meent een woordvoerder van TLN. „Van onrustgevoelens in de markt merken we niets." Ook Tijdens de restauratie van de Duitse Kerk in Den Haag worden dakplaten met asbest erin verwijderd door een erkend bedrijf. Foto: GPD/Phil Nijhuis den haag/anp - Marktleider Shell heeft gisteren de prijzen van autobrandstof verder ver hoogd, waardoor weer records zijn gesneuveld. De adviesprijs voor euro ongelood bedraagt inmiddels 1,359 euro per liter. Super plus kost 1,413 euro. Bei de zijn daarmee 1,4 eurocent duurder geworden ten opzichte van dinsdag. Ten opzichte van begin dit jaar steeg de prijs al 17,5 eurocent. De brandstofprijzen hebben sinds eind maart record op re cord gebroken. Diesel ging dinsdag door de grens van 1 eu ro en kwam uit op 1,015 euro. Shell verhoogde zijn adviesprijs voor diesel gisteren met nog eens 1 eurocent tot 1,025 euro. De prijzen hangen sterk af van de ontwikkelingen op de olie- termijnmarkt. De prijs kwam maandag boven de 58 dollar per vat (159 liter). Onder han delaren bestaat vrees dat de voorraden in de VS ontoerei kend zijn. Ondanks de hoge prijzen blij ven mensen gewoon doorrij den. „We merken niets van af nemende volumes aan de pomp", aldus een woordvoer der van Shell. „We hebben ook geen idee waar de grens ligt de ANWB ziet vooralsnog geen,; problemen. „Consumenten kij ken wel waar ze goedkoper kunnen tanken." Dieselprijs naar nieuw record. Foto: ANP/Koen Suyk lif krijgt weer chuwing 0-| De toezichthouder 13;jgiemarkt DTe heeft ïöiEbedrijf Durion op- vingers getikt. De- h ddat de onderneming ?4hrechte als een nieu wsleverancier heeft ge- jrd onder de. naam Ox- heeft zich in recla- voorgedaan als een ter- onder een an- n'% verder gaat. „Dat 9.4e moeten zo snel |uidelijk maken dat gaat. Het is ver- consumenten", 7£isdag een woord- n 4n de DTe. Op de |Mn Oxxio presenteert igjeming zich als „één >9.5tste nieuwkomers op imarkt". il geeft fiat riekse plan De Europese Com- evreden met de plan- e Griekse regering om )rse begrotingstekort ringen. Athene staat ire druk om het gat in ing, vorig jaar opgelo- 1 prócent van het bru- lands product, terug 1. Zonder goed plan enland afstevenen op )ese boete. Dit jaar tekort uit op 3,7 pro- ilgend jaar op 2,9 pro- rmee zou het land lerst sinds zeer lange de EU-grens van 3 omen. Athene is be- tueel extra maatrege- rien. den haag - Nederlandse imkers willen nog minimaal drie jaar overheidssteun bij de bestrij ding van de dodelijke bijenziek te Amerikaans vuilbroed. De imkers vrezen dat de ziekte complete bijenvolken zal ver nietigen. Een tekort aan bijen kan dramatische gevolgen heb ben voor de glastuinbouw en de fruittelers, die deze natuur lijke bestuivers nodig hebben voor hun gewassen. Minister Veerman (landbouw) wil per augustus stoppen met het bestrijden van Amerikaans vuilbroed. De overheid is alleen verantwoordelijk voor zeer be smettelijke dierziekten waar voor een Europese bestrijdings- plicht geldt. Voor vuilbroed geldt dat niet. De laatste jaren zijn er gemid deld drie uitbraken per jaar, waarbij de zieke bijenvolken met kast en al worden vernie tigd. In een straal van drie kilo meter worden alle volken ge controleerd en bij een eventue le verdenking ook geruimd. Ook wordt een vervoersverbod Een imker controleert een kast op Foto: ANP/Vidiphoto afgekondigd. Dat alles kost de staat jaarlijks circa 90.000 euro. Veerman wil dat de sector Ame rikaans vuilbroed zelf gaat be strijden. De 7200 Nederlandse imkers samen zo'n 65.000 bij envolken kunnen dat bedrag makkelijk zelf opbrengen, rede neert de minister. In buurlanden als Duitsland en België helpt het Rijk wel bij de de aanwezigheid van dode bijen. aanpak van de bijenziekte, die pas gevaarlijk en besmettelijk wordt als jonge larven door de bacterie worden aangetast. De Bedrijfsraad Bijenhouderij in Nederland, koepel van vijf imkerverenigingen, wil dat Veerman de sector nog zeker drie jaar blijft steunen. Dan zijn de bijenhouders in staat zelf de ziekte te bestrijden. Textiel uit China toch aan banden? brussel/anp - Eurocommis- saris Mandelson (handel) wil de import van textiel uit Chi na als die te sterk stijgt be perken tot een maximale groei van 7,5 procent dit jaar. Nu is al 20 procent van de kledingimport afkomstig uit China. Dit zou binnen vijf jaar kunnen stijgen tot 50 procent. Mandelson staat onder sterke druk van de textielbranche, verenigd in Euratex, om de Chinese ex port aan te pakken. De Euro pese Commissie stemde gis teren in met het voorstel. Als uit cijfermateriaal blijkt dat de toevloed van Chinees tex tiel 10 tot 100 procent stijgt boven het niveau van 2004, zal Mandelson contact op nemen met Peking. Levert dat geen resultaat op dan kan de EU binnen 75 dagen na indiening van een forme le klacht de beperkende maatregel doorvoeren. Er wordt wel rekening gehou den met consumenten die gebaat zijn bij lagere prijzen. arnhem/gpd - De 58 particulieren die samen 1,35 miljoen euro hebben gestoken in een vastgoed project in Turkije kunnen fluiten naar hun geld. Er is geen cent geinvesteerd in Turkije, zegt cura tor Van den Berg in het faillissement van Top Ad vies Arnhem, ook opererend onder de naam Plein Arnhem BV. Plein Arnhem verkocht via de Nederlandsche Grond en Vastgoed Onderneming (NGVO) in Malden participaties in recreatieprojecten in Turkije. De ingelegde bedragen variëren per deelnemer van 5000 tot 45.000 euro. In ruil werd een maandelijks uit te keren rendement van 1 procent beloofd. Na drie jaar zou de inleg som worden terugbetaald. Deze constructie vertoont overeenkomsten met de werkwijze van Eco Brasil uit Winterswijk, dat zomer 2003 failliet ging met bijna 50 miljoen eu ro schuld aan circa 1200 beleggers. De curator gaat onderzoeken of er dwarsverbanden bestaan. Gedupeerden werden benaderd voor een hypo theekovereenkomst. Nadat die was afgesloten kregen ze een vastgoedproject in Turkije voorge schoteld met de boodschap dat met de maande lijkse rendementsuitkering de hypotheeklasten konden worden verlaagd. Het bedrijf werkte zon der vergunning van fiancieel toezichthouder AFM. „Beleggers dachten dat ze deelnamen in een vastgoedproject. Maar als je de overeen komst goed tegen het licht houdt blijkt dat heft., gewoon om een lening ging." Van concrete projecten in Turkije is de curator niets gebleken. Waar de 1,35 miljoen aan op is gegaan, wordt nog onderzocht. „Wel is duidelijk dat het geld is rondgepompt in de bedrijven van Top Advies Arnhem. Ze hadden erg veel perso neel in dienst, op het hoogtepunt tegen de 30 mensen. Er werden stevige salarissen betaald. En er is geld uitgeleend aan andere bedrijven. Die zijn failliet of ik heb er geen verhaal op." (advertentie) Gesprek over CAO in de bouw wordt na maanden hervat arnhem/gpd-anp - Het overleg over een nieuwe CAO voor circa 12.000 werknemers van Akzo Nobel in Nederland is gisteren opnieuw vastgelopen. Breekpunt is de eis van de vakbonden om afspraken over het pensioenstel sel los te koppelen van andere CAO-onderwerpen, aldus een 'te leurgestelde' directeur Prins. Akzo wil het pensioenstelsel wij zigen waardoor risico's nog meer bij de werknemers liggen, aldus de gezamenlijke vakbonden FNV Bondgenoten, CNV Bedrijven- bond, VHP en De Unie. „Wij hebben hierover overleg gehad met een deskundige en die adviseerde ons om het voorstel van Akzo over pensi oenstelselwijziging niet over te nemen. Wij hebben daarom voorgesteld om met de CAO- onderhandelingen door te gaan en het voorstel over het pensi oenfonds tijdelijk te parkeren. De werknemers van Akzo wachten al tien maanden op een CAO, daarom wilden wij doorgaan met het overleg. Maar de directie weigerde en is van de CAO-tafel weggelopen", al dus bestuurder Roodhuizen van FNV Bondgenoten. Naast het pensioenconflict is FNV Bondgenoten woedend over het feit dat vier bestuur ders over 2004 een extra bonus van meer dan 400.000 euro kre gen terwijl de 12.000 werkne mers onderling ongeveer de helft moesten verdelen. De bonden en Akzo Nobel zijn het er wel over eens dat de werkne mers ook in de toekomst met 62 jaar kunnen blijven stoppen met werken. Dat moet vooral gebeuren door een spaartegoed op te bouwen met de nieuwe levensloopregeling. Werkgevers en vakbonden her openen volgende week dinsdag de vastgelopen onderhandelin gen over een nieuwe CAO voor de bouw. De bonden zeggen in te gaan op een uitnodiging die werkgeversorganisatie Bou wend Nederland gisteren ver stuurde. Vice-voorzitter Kerstens van FNV Bouw gaat ervan uit dat de onderhande laars van de werkgevers met een ruimer mandaat aan tafel verschijnen. De CAO-onderhandelingen, die meer dan een jaar geleden zijn begonnen, werden in februari door de werkgevers afgebroken. Volgens hen heeft het overleg vertraging opgelopen door on duidelijkheid over de financiële gevolgen van de nieuwe regels over het vroegpensioen en de levensloopregeling. De afgelo pen weken hebben de werkge vers benut om zaken door te re kenen. Gisteren zei Kerstens dat de premie voor het vroegpensioen met ongeveer 3 procent om hoog moet, willen bouwvakkers ook in de toekomst met 60 jaar kunnen stoppen. De regeling moet ingrijpend worden veran derd door nieuwe regels uit Den Haag. Werknemers kun nen meer geld fiscaal gunstig opzij zetten voor pensioen na hun 65ste. Een deel van dat extra geld kunnen zij gebruiken om eer der te stoppen. Volgens Kerstens kunnen werknemers door deze mogelijkheid met 61 jaar en twee maanden met vroegpensioen. Dat kan 60 wor den als de levensloopregeling wordt ingezet. Uit onderzoek van FNV Bouw onder 600 bouwvakkers blijkt dat 90 procent het vroegpensi oen van groot belang acht. Vol gens de bond geldt dat ook voor jongere werknemers. Een derde van de jongeren is bereid om extra premie te betalen voor 55-plussers. Digitenne is digitale TV en radio op z'n mooist Zonder label of schotel geniet ,e van glashelder beeld en zuiver geluid. Ca snel naar één van deze dealers en profiteer! SLIM BEKEKEN Beier en goedkoper Harense Smid Pa/ectra SCHEER^ FOPPEN

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9