Elf miljoen dode kinderen per jaar BUITENLAND Jalal Talabani: strijder voor de Koerden Conclaaf nieuwe paus op 18 april Adams vraagt IRA wapens neer te leggen Russen pakken verdachte moord Hans Eikerbout op Zigeuners ontvreemden wagonladingen schroot Busstation India-Pakistan aangevallen aak Koelov fiië )e Kirgizische oppo- jeliks Koelov, die geleden door de- '"en werd bevrijd uit mis, is gisteren vrij- van machtsmisbruik, ferechtshof buigt zich [>n tweede veroorde- corruptie. Volledige iu de weg vrij ma- lelovs deelname aan ltsverkiezingen in ie staan op 26 juni op fcnaren in Ica corrupt iurg - Justitie in a doet onderzoek f D ambtenaren die fdacht van verduiste- r«*ld dat bedoeld is bejaarden en ge en. Volgens minister ontwikkeling Zola tosten corrupte func- h de staat ongeveer l rand (200 miljoen ^ar. Hij zei dat amb- ËSBet hoeven te rekenen |Hementie. n ban e' fazant ne - Het slaperige licht Bishopstone is 3 de ban van Prezza. it gehumeurde Ree- Iterroriseert de inwo- Jenijnige aanvallen. Iherpe poten en sna- lij al verscheidene Irwond. De fazant, ermde soort die oor- Ie uit China komt, is dijk ontsnapt uit ge- kap. Veel inwoners het dier wordt dood- L maar door zijn be- fstatus zou dat een il- d zijn. Vooralsnog is ~jd die het aandurft het pakken. griep eist slachtoffer e dodelijke vogelgriep zië zijn vijftigste geëist. Een 10-jarig i meisje geldt vol- in Hanoi als het achtoffer van de be- e ziekte, die alleen al 136 personen het le- feeëist. In het nabijge- Jland vielen sinds het 12003 twaalf slachtof- jts vrezen dat het vi- fet type H5N1 zich gaat a met het menselijke racisten vervolgd De leider van de Britse ichtse partij BNP, ball, wordt vervolgd poen van racistische De 70-jarige Tyn- aantal partijgenoten nd vorig jaar gearres- [t gebeurde nadat de Documentaire had uit- li met geheime opna- èijeenkomsten van de ational Party (BNP), dene leden haalden in en vooral uit naar mos- donderdag 7 april 2005 geval bij nedicijn Zwitserse medicij- ;ant Serono heeft de testen van het experi- psoriasismiddel Oner- Jgezet nadat eèn pa- I overleden. Het medi- jnd zich in de laatste Dat heeft Serono giste- *dgemaakt. De beurs- het biotechnologie- aalde daarop met 5 -irdnadze cvart zaad ije voormalige Georgi- isident Edvard Sjevard- krap bij kas. Hij zegt /-Sioen niet meer te krij- èede daardoor een ian zo'n 3.000 euro te 5&an stroomkosten. De I, die in 2003 verdreven -<le "rozen-revolutie", -J een voormalige rege- dentie bij de hoofdstad larvoor hij geen huur Jetalen. eizen EU if 2007 De grenscontroles vaalf Europese landen in nieuwe EU-lidstaten vanaf oktober 2007 ko- rervallen. Voorwaarde is le twaalf landen die nu ïnzen hebben opgege- in overtuigd zijn dat de [lidstaten hun eigen bui- js voldoende kunnen be trat heeft Europees jus- ïmissaris Frattini giste- ëgd. „Voor elk land af- ijk moet wel een veilig- ssluit worden geno- ddus Frattini. In princi- lt de EU echter aan een Jing van de zogeheten jen-zone' in het laatste Jl van 2007. belfast/anp - Gerry Adams, de leider van de Ierse organisatie Sinn Fein, heeft het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) "opgeroe pen de wapens neer te leggen om definitief een einde te ma ken aan de gewapende strijd. Het is voor het eerst dat Adams openlijk de IRA opriep de wa pens neer te leggen. Hij deed zijn oproep tijdens een toe spraak in Noord-Ierland een dag nadat de Britse premier Blair voor 5 mei algemene ver kiezingen heeft uitgeroepen. Adams riep de IRA op een poli tieke oplossing na te streven om een einde te maken aan het Britse bestuur in Noord-Ier land. „In het verleden heb ik het recht van de IRA verdedigd om een gewapende strijd te voeren. Dat deed ik omdat er geen alternatief was, nu is er een alternatief', aldus Adams. Hij zei dat zowel in Ierland als in het buitenland politieke steun gezocht moet worden voor de politieke strijd voor een onafhankelijke republiek die slechts gevoerd moet worden met „politieke en democrati sche middelen". Hij voegde eraan toe te beseffen dat dergelijke „historische be slissingen" alleen genomen kunnen worden na intensief in tern overleg. „Ik vraag u dit zo snel mogelijk te beginnen", al dus Adams. Volgens de Britse omroep BBC zou het „enige tijd" kunnen duren voordat de IRA reageert. Maar de BBC voegde eraan toe dat het on denkbaar is dat de Sinn Fein- leider een dergelijke oproep zou doen als hij een ,neen" zou verwachten. WHO: Grootste sterfte in Congo, Nigeria, Ethiopië en India door onze correspondent Bob Kroon genève - Wereldwijd sterven dit jaar elf miljoen kinderen voor hun vijfde verjaardag, waarvan vier miljoen al in de eerste week na hun geboorte. En meer dan een half miljoen van hun moe ders bezwijken, of in het kraam bed, of aan ziekten die te voor komen of te genezen zijn. Wereldgezondheidsdag, van daag, staat dit jaar in het teken van wat de Wereldgezond heidsorganisatie WHO een van de meest veronachtzaamde as pecten van de volksgezondheid noemt. De landen met de grootste kindersterfte zijn Con go, Nigeria, Ethiopië en India. Joy Phumaphi, WHO onder-di recteur voor gezins- en ge meenschapswelzijn van de WHO, zegt dat deze 'stille epi demie' die voornamelijk arme landen teistert, alleen kan wor den bestreden door betere kraamzorg en medische bege leiding voor en na de geboorte. „Jonge moeders sterven vaak aan bloedingen tijdens de be valling," aldus dr. Phumaphi. „Dat waagt dan om een bloed transfusie, die meestal niet voorhanden is." En ingrepen als een keizersnede vergen op name in een ziekenhuis, dat er niet is of niet binnen bereik ligt. „Wat er nog aan verloskundige hulp is, wordt vaak verleend door traditionele vroedvrouwen die niet over de kennis beschik ken om in te grijpen als er iets fout gaat," zegt de WHO speci aliste, „om maar niet te spreken van het gebrek aan anti-biotica als er infecties optreden in de onhygiënische omstandighe den waaronder kinderen in ontwikkelingslanden vaak ter wereld komen." Diarree eist ook duizenden slachtoffers in situaties waar men niet be schikt over vochtvasthoudende zoutoplossingen. Daarbij komen ook nog de ra vages van de aids-pandemie, die men vooral in Afrika niet onder controle lijkt te krijgeii Als de moeder en haar baby al deze gevaren voor, tijdens eft na de bevalling doorstaan, dreigt er ook nog malaria, die vooral slachtoffers maakt onder kinderen beneden de vijf jaar. De WHO zegt dat vooral tijder^s de zwangerschap aids-remmeris en anti-malariapillen op véél grotere schaal beschikbaar moeten zijn „In vele gevalleji kunnen aids-remmers de be smetting van een nog ongebq- rene voorkomen." MosKou/gpd - De Russische politie heeft een verdachte aan gehouden van de moord op Hans Eikerbout en vijf andere medewerkers van het Interna tionale Rode Kruis. De Utrechtse technicus Eiker bout werd op 17 december 1996 vermoord in het Tsje tsjeense dorp Novye Atagi, 15 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Grozny. De vijf andere slachtoffers waren ver pleegsters uit Noorwegen (twee), Spanje, Nieuw-Zeeland en Canada. De hulpverleners sliepen in een woning bij een ziekenhuis, toen ze werden overvallen. Het bloedbad was aanleiding voor het Internationale Rode Kruis en andere hulpverlenende or ganisaties alle werkzaamheden in de door oorlog getroffen Russische deelrepubliek te sta ken. De Russische autoriteiten arres teerden een 31-jarige man in zijn dorp Mesker-Joert. Volgens het Russische ministerie van binnenlandse zaken wordt de man verdacht van 'directe be trokkenheid bij de moord op en de onthoofding van Rode Kruis-medewerkers in Novye Atagi'. Hij zou een actief lid van een Tsjetsjeense rebellengroep zijn geweest en wordt ook ver dacht van andere aanslagen. De destijds 47-jarige Eikerbout werd in het Gelderse Hengelo begraven. sofia/gpd - Zigeuners in Bulga rije hebben dertien treinwa gons vol schroot losgekoppeld van een rijdende goederentrein. De machinist merkte pas dat hij de wagons kwijt was toen hij bij een station stopte. De wagons zijn later, verlaten en leegge haald teruggevonden. De dief stal vond plaats bij Pemik, 30 kilometer ten westen van Sofia. Het is het laatste voorval in een reeks incidenten - dit jaar al 51 - rond de 660.000 zigeuners in Bulgarije. Velen van hen overle ven door het ophalen van afval- metaal hetgeen zij verkopen aan toeleveranciers van ijzerfa brieken. Vorige week arresteer de de politie van Sofia nog een bewaker van een school die een 17-jarige zigeunerjongen had doorgeschoten. Het land was op het schoolterrein bezig een ijzeren afsluitplaat van het riool te stelen. De militaire politie zond on langs een bewakingseenheid naar een door het leger verlaten kazerne in Dupnitsa. Dat ge beurde nadat honderden lokale zigeuners de particilere bewa kingsdienst bij het complex had weggejaagd om vervolgens te beginnen met een grootschali ge plundering van het complex. „We hebben honger en de rege ring is niet in staat ons werk te geven. We hebben geen andere keuze dan te stelen", verklaarde een voorman van de zigeuners. Dit heeft geleid tot oproepen voor hardere actie tegen de zi geuners. Een vakbondsvoor man heeft al voorgesteld een heden gewapende vrijwilligers te vormen en in te zetten tegen de amok makende zigeuners. itóFtseB'*'lp»?**!*!wnR u .imii fMvtfcsii shiibp «nnnrhrn'r f" 'JKJUL fWïUiT srinagar - Militanten hebben gisteren in het Indiase deel van Kashmir een zwaarbe waakt busstation aangevallen, waar mensen zaten te wachten voor een reis naar het Pakistaanse deel van Kashmir. Indiase veiligheidstroepen lieten enkele uren na de aan val weten dat de tientallen buspassagiers in veiligheid zijn gebracht. Een van de aan vallers zou zijn gedood. Op de vermoedelijke andere dader wordt nog gejaagd. Het sta tion werd 'streng' bewaakt, omdat moslimextremisten hadden aangekondigd dat zij de eerste busverbinding tussen het Indiase en Pakistaanse deel van Kashmir in ruim vijftig jaar zouden saboteren. Ze zijn fel tegen iedere toenadering. Foto: Reuters Nieuwe president van Irak meester in het vormen van allianties Chaos en angst voor welzijn pelgrims in Rome door Frans van den Houdt bagdad - Oom Jalal, wordt hij liefkozend genoemd door de Koerden. Jalal Talabani (71), de gisteren tot president van Irak gekozen politicus, heeft een groot deel van zijn leven opgeof ferd aan de strijd voor een auto noom Koerdistan, een eigen staat voor de Iraakse Koerden. Als scherpzinnig politicus is hij er decennia lang als een van de weinige Koerdische leiders in ge slaagd op het juiste moment nieuwe allianties aan te gaan en zowel vrienden als vijanden te beïnvloeden. Een eigenschap die hem als president goed van pas zal komen. Want hoewel hij wordt gezien als iemand die in staat is de be trekkingen tussen Koerden en Arabieren te verbeteren, dreigt een aantal heikele kwesties al meteen roet in het eten te gooi en. Zo zijn Koerden en sjiieten het nog altijd niet eens over wie zeggenschap moet krijgen over de olierijke stad Kirkuk en de gelijknamige provincie in Noord-Irak. De functie van de nieuwe presi dent mag dan vooral van cere moniële aard zijn, de benoe ming van Talabani wordt ge zien als een belangrijke politie ke overwinning voor de Koer den. Na decennia lang te zijn onderdrukt door Saddam Hus sein, is hun politieke invloed sinds de val van de dictator in 2003 fors toegenomen. Bij de verkiezingen van eind januari behaalden zij 25 procent van de Jalal Talabani, president van Irak. Foto: Reuters stemmen, en sindsdien hebben de Koerden een belangrijke rol gespeeld in de onderhandelin gen over een nieuwe regering. Vanaf het begin eisten ze de post van president op, terwijl ze het onderling al vrij snel eens werden over de juiste kandi daat; Talabani kreeg de voor keur boven de andere promi nente Koerdische leider Mas- soud Barzani. Talabani als leider van de Pa triottische Unie van Koerdistan (PUK), en Barzani van de De mocratische Partij (KDP) van Koerdistan. Sinds de val van het regime van Saddam Hussein in 2003 maakte Talabani deel uit van de door de Verenigde Sta ten ingestelde regeringsraad. Talabani is in 1933 geboren in het Noord-Iraakse dorpje Kei kan en verhuisde later naar Kir kuk. Hij stuurde recht aan de Universiteit van Bagdad en be gon zijn politieke carrière begin jaren vijftig als medeoprichter en later leider van de studen tenvakbond van Koerdistan, onderdeel van de KDP. Hij werd in 1961 hoofd van het mi litaire bureau van de KDP en raakte in dat jaar actief betrok ken bij de opstand tegen het re gime van Abd al-Karim Qasim. Na de val van het bewind in Bagdad leidde hij in 1963 de Koerdische delegatie die ge sprekken voerde met de nieuwe regering van Abd al-Salam Arif. Vanwege onoverkomelijke me ningsverschillen met KDP-lei- der Barzani sloot Talabani zich enkele jaren later aan bij een splintergroepring, KDP-politiek bureau genaamd, die onder aanvoering stond van zijn schoonvader en partij-ideoloog Ibrahim Ahmad. De groep werd begin 1970 opgeheven toen de KDP een akkoord sloot met de centrale regering in Bagdad. Talabani besloot vijf jaar later met een aantal medestanders een nieuwe partij op te richten, de Patriottische Unie van Koer distan (PUK), die al vrij snel de wapens opnam tegen de rege ring. In 1988 kreeg de partij een zware klap te verduren toen het regime van Saddam Hussein chemische wapens inzette te gen de door hem stelstelmatig onderdrukte Koerden. Talabani vluchtte naar buurland Iran, om begin jaren negentig, na de eerste Golfoorlog, aan een nieuw politiek leven in zijn va derland te beginnen. Met de instelling van een no-fly zone door de Amerikanen en Britten en een veilig gebied voor de Koerden, was een auto noom Koerdistan min of meer een feit in Noord-Irak. De riva liserende PUK en KDP besloten de handen ineen te slaan en ge zamenlijk de strijd aan te bin den met Bagdad. Na verkiezin gen werd in 1992 zelfs een ge zamenlijk bestuur ingesteld, maar de liefde was van korte duur. De oplopende spanningen tus sen beide partijen kwamen twee jaar later aan de opper vlakte en leidden tot de zogehe ten broedermoord van 1994. Na eindeloze gesprekken en bij eenkomsten, geïnitieerd door de VS, werd vier jaar later een vredesakkoord getekend in Washington. PUK-leider Tala bani zwoer zijn rivaliteit met KDP-aanvoerder Massoud Bar zani. De sterk verbeterde relatie tussen de voormalige aartsriva len leidde er eerder dit jaar toe dat beider partijen met een ge zamenlijke lijst meededen aan de verkiezingen. En met de be noeming van Talabani tot pre sident is de weg vrij voor KDP- voorman Barzani om de leiding op zich te nemen van de auto nome regering in het Koerdi sche noorden van Irak. door onze correspondent Hans Geleijnse Vaticaanstad - In de binnen stad van Rome heerste gisteren chaos door de honderdduizen den gelovigen die een blik op de in de Sint Pieterskerk opge baarde paus Johannes Paulus II wilden werpen. Voor de begra fenis morgen worden zeven mega tv-schermen op pleinen in het centrum opgesteld. Het .besloten conclaaf van kar dinalen dat zijn opvolger kiest komt maandag 18 april voor het eerst bijeen. Volgens kardinaal Simonis moet de nieuwe kerk leider 'een man van geloof, hoop en liefde' zijn. Aan de stemmingen, waarvan de eerste maandagnamiddag plaatsvindt nemen 116 kardinalen deel. Sléchts een stemgerechtigde prelaat is absent: de Filipijnse kardinaal Jaime Sin is ziek. In een gesprek met Nederland se journalisten zei Simonis gis teren onder meer dat de sfeer in het kardinalencollege er een van 'ware broederschap' is. Si monis noemde niet zijn voor keur, maar vond wel dat een nieuwe paus meer dan de reis lustige vorige aandacht moet schenken aan het dagelijks be sturen van de kerk. Volgens de Romeinse burge meester Veltroni was de menig te wachtenden bij het Vaticaan, die zich over drie kilometer als een slang via zijstraten naar de Tiber slingert, opgelopen tot 1,2 miljoen mensen. De wachttijd in de rij, die zich met ongeveer 10 meter per uur voorwaarts bewoog, liep op tot meer dan dertien uur. Uit vrees voor paniek, toene mende irritaties bij de wachten den en risico's voor hun ge zondheid mocht zich na tien uur gisteravond niemand meer bij de rij aansluiten. De Sint Pieter wordt vandaag reeds ge sloten omdat het anders niet mogelijk zou zijn de kerk op tijd schoon en beveiligd te krijgen voor de begrafenis. Het hoofd van de dienst be scherming bevolking, Guido Bertolaso, deed gisteren een beroep op omwonenden en ho reca-bedrijven om vooral hun toiletten aan pelgrims ter be schikking te stellen. Gisteren bezweken verschillende oudere mensen in het zicht van de Sint Pieter. De eerste hulpposten hadden handen vol werk. „De mensen hadden dit gewoonweg niet verwacht en staan vaak met ongeschikte kledij tien of meer uur op straat", zei Berto laso. Kardinalen die de menigte op het Sint Pietersplein gade sloegen waren diep onder de indruk. Gisteren is in het college van kardinalen het zogeheten 'gees telijk testament' van de paus voorgelezen. Dat duurde twin tig minuten, want volgens Vati caan-woordvoerder Navarro- Valls ging het om een 15 pagi na's tellend document, waar aan de paus al een jaar na zijp aantreden in 1978 was begon nen. De naam van de drie jaar geleden door hem benoemde 'anonieme' kardinaal wordt er niet in onthuld. Het testament wordt vandaag gepubliceerd. Volgens Navarro-Vails was dat eerder niet mogelijk omdat „dit lijvige document in het Pools was geschreven en de Italiaanse vertaling veel tijd kostte." Voorspeld wordt dat de bevol king van Rome bij de begrafenis morgen zal verdubbelen naar zes miljoen. Gemotoriseerd ver keer is verboden, scholen, mu sea en andere overheidsgebou wen gaan dicht. Bij de drie uur durende plechtigheden zullen vier koningen, vijf koninginnefi en minstens zeventig staats hoofden en regeringsleiders aanwezig zijn. Het is een gezel schap van zeerf^iiteenlopende pluimage. Zo zaTae Amerikaan se president Bush, die vannacht in Rome aankwam, zich in cfe kerk bevinden met Mohammed Khatami, president van Iraft, een land dat volgens Bush tot de 'as van het kwaad' behoort. Oranjes opvallend afwezig bij uitvaart De Oranjes zijn morgen als enige Europese koninklijke fa milie niet vertegenwoordigd bij de begrafenis van paus Jo hannes Paulus II. Van de 25 lidstaten van de Europese Unie laat alleen Finland ook zijn staatshoofd thuis. Premier Jan Peter Balkenende gaat na mens de Nederlandse rege ring. Volgens de Rijksvoorlich tingsdienst zijn er geen plan nen de afvaardiging uit te breiden nu een recordaantal staatshoofden en regeringslei ders heeft aangekondigd naar het Vaticaan te komen. Een reden voor de afwezigheid van koningin Beatrix is niet gege-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7