Ouders overschatten hun kind 5 Nieuwe commerciële toppers. BINNENLAND 2 Ook CDA wil leraren vmbo apart opleiden Dagelijks drie mensen in Nederlandse treinen bestolen Q Vacaturekrant.nl commercieel apan [Ejerland Mt krijgt Hcverbod itval in friesland 13) gepakt andeling iyil twee lltleveren [Jen nog eikbaar lehond e loep Vaak veel te rooskleurig beeld van prestaties op school Ruiken aan de macht Flinke boetes geëist voor illegale varkenshouderij Delft gaat voor droge voeten Voetbaltoeters brandgevaarlijk Deze week in EI}apanse minis- oizumi brengt en Ljzoek aan Ne- te Alleen gesprek met ^>nHp zal de Ja- ontmoeting ri ningin Beatrix, *svoorlichtings- uunde ontvangt ^(JSieboldHuis in end«Fn"ultur.e1el igimi bezoekt ons jg naar zijn va- rayJiij op 2 mei ^"fcurg de topbij- Mkmjn de Europese 06-5oeeft bijge- 072-f Schil Staphorst moet vloeken komen, ft slechts een aarde, omdat r zijn met de vrij- jgsuiting. Toch Unie en SGP, die jd vormen in de het verbod in- jfeal tegen de taai- verbod in p aanpassing van "e onder meer bt 1986 golden, ïjn de vloekver- net het recht op ■ting. eer 2000 huis- Iden-Friesland (stroom via die- •e Friezen zaten dinsdag op Ier elektriciteit hillende stroom- energiebedrijf ir niet in de sto- iste netwerk snel l daarom zijn de ezet. Om de Frie- inel weer van orzien staan [ochtend 05.00 jaten te ronken. uiterlijk van- ~~tietwerk weer ge- ibben. i politie heeft een uit Sliedrecht ip verdenking ig en bedrei- (edeleerling. De in nog warme Q het gezicht van 0 achtofferen |ns zijn keel Mval had 29 maart schoolplein van de Burgemees- LJin Papendrecht. Toeg zijn mede- ji sigaret. Toen £3g. reageerde de ale pief. rités mannen uit ïlijk een rechts- Mjk te wachten. 2|tie verdenkt hen lel. Een woord- m3ït openbaar mi- ersdi Amsterdam be- Nederlandse leners wil uitleveren. '9stnoet nog wel ak- ^ït die eis. Het OM laand al bekend een loods in kilo hasj had inten pakten ige Urker op. ia een tip van de die lucht had ijn verblijfplaats, ie politie arres- e dag ook nog 'ker van 38 jaar. 'e verwachte ver loor grote werk- de ringweg rond Jt fors mee. Ant- [er rekening mee jntale onbereik- ontstaan. Op de het wegdek rich- ^angen. Vooral ■t Eindhoven en de ■apen zou daar moeten onder- het noorden is last. Vorig jaar ^chte overlast ook us wegdek in de an- werd vervangen. De groep grijze jo de Waddenzee en 34s de afgelopen 25 dc'oeid. Vorig jaar kèt telling in het $van de Wadden- arAn 1100 grijze zee- J^Jen. Onderzoeks cel, onderdeel van itiJniversiteit en Re- ■n (WUR), gaat de art brengen en le dieren zich ge- iort komt vooral Scandinavische bij IJsland en ittannië en Ier- donderdag 7 april 2005 Sri den haag/gpd - Veel ouders hebben een te positief beeld van hun schoolgaande kind. Liefst 95 procent van de ouders denkt dat hun kind op de basisschool ge middeld of hoger presteert. Ou ders die een te rooskleurig beeld hebben van de prestaties van hun kind komen voor een on aangename verrassing te staan als hun kind in groep acht de Ci- to-toets maakt. Pas dan blijkt dat de feitelijke prestaties van zoon of dochter slechter zijn dan ze dachten. Dat kan onverwach te gevolgen hebben voor de schoolkeuze voor het voortgezet onderwijs. Dat schrijft het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP) en het kennisinstituut TNO in de pu blicatie 'Kinderen in Neder land', die gisteren is aangebo den aan staatssecretaris Ross- Van Dorp van volksgezondheid. Voor het onderzoek zijn bijna vijfduizend kinderen, hun ou ders en deskundigen uit de jeugdgezondheidszorg onder vraagd. De onderzoekers pleiten voor meer onderzoek naar ouders die de schoolprestaties van hun kinderen schromelijk over schatten. Ze noemen enkele mogelijke oorzaken. Zo wordt in het basisonderwijs steeds meer met zogeheten 'bolletjes rapporten' gewerkt in plaats van rapporten met cijfers. De bolletjes geven de voortgang van een kind aan, maar ouders vinden het lastiger om aan de hand van 'bolletjes' hun kind te beoordelen. Met een simpele vijf of lager is duidelijk dat een kind onvoldoende scoort. Verder hebben ouders geen vergelijkingsmateriaal. Zij zien niet, zoals leerkrachten, de prestaties van andere scholie ren. Onderwijzers zouden in oudergesprekken duidelijker moeten benadrukken wat de prestaties van het kind zijn. Daarnaast scheppen vaders en moeders graag op over hun kroost. „De zonnige zijden staan vaak wat scherper op het netvlies dan de mindere kan ten", aldus onderzoeker S. Keu^ zenkamp. In het rapport staat verder dat het met verreweg de meeste kinderen tot twaalf jaar goed gaat. Ongeveer 85 procent van de 2,5 miljoen kinderen heeft geen grote problemen. Toch kampt één van de twintig kin deren met ernstige klachten, zoals psychische nood en lang durige ziekten of aandoenin gen. In absolute aantallen gaat het om zo'n 130.000 basis schoolleerlingen die fors in de problemen zitten. Van de kinderen heeft ongeveer vijf procent psychische proble men. Bij jonge kinderen uit zich dat vooral in eetstoornissen en excessief huilen; de psychische klachten van kinderen vanaf drie jaar zijn meestal extreme angsten, agressief gedrag en taal- en ontwikkelingsproble men. De meeste problemen doen zich voor in zogenoemde gezinnen met achterstandsken- merken, zoals een lage oplei ding en een laag inkomen. In deze gezinnen hebben ouders ook de meeste moeite met op voeden: van alle ondervraagde ouders zegt vijf procent de op voeding erg zwaar te vinden. Ze hebben geestelijke en lichame lijke klachten, zoals hoofdpijn. Uit het onderzoek blijkt verder dat twaalf procent van de schoolkinderen een lichamelijk probleem heeft, zoals een lang durige ziekte of een handicap. In ruim de helft van de gevallen speelt die geen negatieve rol in de ontwikkeling van het kind. Eén op de tien schoolkinderen wordt structureel ernstig ge pest, wat neerkomt op zeker twee keer per maand. montfort/anp - Kinderen heb ben afgelopen weekeind hon derden dode kikkers gevonden in een visvijver in het Limburg se Montfort. Volgens kikkerex pert H. van Buggenum hebben de kikkers zich waarschijnlijk dood gepaard. De hormonen drijven jaarlijks talloze kikkers en padden naar paarvijvers. Daar kruipen de mannetjeskikkers en -padden in groepen op het vrouwtje. Zij wordt door het gewicht van de enthousiaste mannetjes onder water geduwd en stikt. Ook mannetjeskikkers komen tij dens de trek naar de vijver vaak om het leven: ze worden in de menigte paarlustige seksegeno ten doodgedrukt. In elke paarvijver leggen jaar lijks tientallen kikkers en pad den op vrijersvoeten het loodje. „Dat is normaal, maar dat het hier om honderden gaat, is toch wel uitzonderlijk", aldus Van Buggenum. den haag/anp - Voor het voor bereidend middelbaar beroeps onderwijs (vmbo) moet een speciale lerarenopleiding ko men. Dat is nodig, omdat een vmbo-leraar meer dan andere leraren te maken krijgt met leerlingen die praktisch onder wijs krijgen. Dat is een van de tien punten uit een actieplan voor het beroepsonderwijs dat de CDA-Tweede-Kamerfractie woensdag presenteerde. Voor de vmbo-leraar kan er een aanvullende specialisatie bin nen bestaande lerarenopleidin gen komen. De PvdA pleitte al eerder voor een vmbo-leraar, zodat hiervoor nu een meerder heid is in de Tweede Kamer. Leerlingen die praktijkonder wijs volgen of een leerwerktra ject, krijgen een papiertje waar uit hun vakmanschap blijkt, als het aan het CDA ligt. Deze groep krijgt nu geen diploma en geldt als voortijdig schoolverla ter. Het bedrijfsleven zou dit 'diploma voor vakmanschap' moeten erkennen. Ook wil het CDA dat jongeren die voortijdig de school verlaten tot 23 jaar verplicht werken of een opleiding doen. Doen zij dit niet, dan hebben ze geen recht op een uitkering. Des noods moet de leerplicht ver lengd worden, zodat deze jon geren alternatieve straffen kun nen krijgen, zoals bureau Halt die oplegt. Jongeren krijgen dan wel recht op persoonlijke bege leiding. Voor een leerwerkplicht tot 23 jaar bestond al een Kamer meerderheid. Het CDA was hier al eerder voor en ook PvdA en WD, die eerder plannen voor het vmbo presenteerden, zitten op die lijn. De sociaal-demo craten willen een diplomaplicht tot 23 jaar, de liberalen wil drop-outs een contract laten te kenen waarin staat dat ze hun opleiding afmaken. Staatssecretaris Rutte (Onder wijs) zei onlang» in overleg met de Kamer een verlenging van de leerplicht of een diplomaplicht niet nodig te vinden. De PvdA kondigt aan met een initiatiefwetsvoorstel voor ver beteringen in het vmbo te ko men. Daarin zal een aparte le rarenopleiding voor het be roepsonderwijs worden vastge legd en een diplomaplicht tot 23 jaar. PvdA-Kamerlid Hamer rekent op steun van het CDA, nu deze partij deze punten ook omarmt. Maar volgens CDA-Kamerlid De Vries gaat het CDA-voorstel voor een verlengde leerplicht verder dan wat de PvdA wil. Daarom wil hij een voorstel van de PvdA niet meteen steunen. De WD kwam vorig jaar ook met een eigen plan voor het vmbo. Kern daarvan was de splitsing in een theoretisch mavo en een beroepsgerichte vakwerkschool. Dit idee werd zowel in de Tweede Kamer als in het onderwijsveld zeer kri tisch onthaald. Minister Van der Hoeven (On derwijs) komt maandag met ei gen voorstellen voor de vmbo- scholen. den haag - Scholieren uit Hoogeveen leven zich in Den jaar. De Hoogeveense scholieren waren naar Den Haag Haag uit op een luchtkasteel waarmee de WD deze zo- uitgenodigd omdat zij een prijsvraag hadden gewonnen mer de boer op gaat in het kader van de verkiezingscam- voor het maken van de mooiste verkiezingsposter. Be- pagne voor de gemeenteraadsverkiezingen van volgend halve de dolle pret buiten op het plein was er ook een serieus gedeelte: een excursie door de Ridderzaal en het Binnenhof teneinde de scholieren een beetje te kunnen laten ruiken aan de macht. Foto: CPD/Cees Zorn delft/anp - De gemeente Delft en het Hoogheemraadschap Delfland investeren de komen de tien jaar 15 miljoen euro in de strijd tegen de wateroverlast in de Zuid-Hollandse gemeen te. Delft werd in de jaren ne gentig en ook vorig jaar nog ge confronteerd met overlopende grachten en riooloverstorten bij hevige regenval. De oorzaak van de wateroverlast in Delft is de toename van zware regenval in kortere perioden. Het boe zemwater uit het Schiekanaal stijgt dan snel en stroomt de stad binnen, omdat de stad re latief laag ligt. De gemeente wil dat voorkomen door stuw- en sluisconstructies aan te bren gen die het boezemwater te genhouden. Gemalen zouden het water weer terug moeten pompen naar de Schie. den haag/gpd - Feesttoeters die op basis van drijfgas werken, kunnen levensgevaarlijk zijn. Sommige toeters bevatten brandbaar drijfgas. Als in de richting van een vlam wordt gespoten, kan een steekvlam ontstaan. De Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) wil dat deze toeters worden verboden. Feesttoeters met drijfgas worden bij sportwed strijden veel door supporters gebruikt. Vorig jaar ontstond brand in een eetcafé in Beverwijk, toen een supporter tijdens de wedstrijd Neder land-Zweden een brandende aansteker bij zijn luchthoorn hield. Vier personen liepen door de steekvlam brandwonden op. Ook uit Vlaardin- gen en Schiedam kwamen meldingen van dit soort incidenten. Naar aanleiding hiervan heeft de VWA op 75 plaatsen elf verschillende toeters onderzocht. Vijf ervan bleken brandbare drijf- gassen te bevatten: butaan, isobutaan, propaan, 2-methylbutaan en pentaan. den bosch/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft voor de rechtbank in Den Bosch hoge boetes geëist tegen twee boeren die verdacht worden van illega le varkenshouderij. Een var kenshouder moet mogelijk een boete van 1,6 miljoen euro be talen. Tegen de andere ver dachte eiste het OM een boete van 300.000 euro. Beide boeren hangt bovendien een werkstraf van 120 uur en een voorwaar delijke stillegging van het be drijf boven het hoofd. Tegen 33 andere boeren eiste het OM boetes tussen de 2600 en 141.000 euro. In vijf gevallen werd ook een werkstraf van 120 uur gevraagd. De boeren, voor namelijk uit de Hoekse Waard, zouden tienduizenden varkens hebben gehouden zonder de benodigde vergunningen. Daarbij zouden ze een con structie hebben gebruikt waarin ze hun rechten om per hectare een aantal varkens te mogen houden, onderbrachten bij var kenshouders in Noord-Brabant en Gelderland. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw viel hun bedrijven in 1998 binnen en arresteerde toen 39 boeren. (advertentie) Vacaturekrdnt.nl driebergen/anp - Criminelen laten treinen en stationsgebie den steeds vaker links liggen als werkgebied. Dat blijkt uit de meest recente veiligheidsgege- vens die de spoorwegpolitie gisteren bekendmaakte. In 2004 daalde het aantal aan giften van zakkenrollerij in de trein met 57 procent naar 1001 gevallen. Dat houdt in dat er op een dag ongeveer drie mensen worden bestolen in de Neder landse treinen. Dagelijks maken een miljoen Nederlanders gebruik van de NS-trein. Het aantal straatro ven in stationsgebieden lag in 2004 op 86, tegen 172 gevallen in 2003. Het aantal aangiften van overi ge diefstallen, van onder meer bagage en laptops, toonde een iets minder grote daling (24 procent). In 2004 maakten 3232 treinreizigers melding van een dergelijk delict, tegen 4225 in 2003. De afname van de criminaliteit komt volgens de spoorwegpoli tie vooral door de inzet van de vliegende brigades. Deze speci ale dienst is sinds mei 2003 ac tief op plekken waar relatief veel criminaliteit en overlast voorkomt. De brigade is de af gelopen jaren uitgebreid van zeventien naar zestig mensen. Komend jaar komen daar nog eens tien speurders bij. In de buurlanden België en Duitsland is het succes van de Nederlandse spoorwegpolitie niet onopgemerkt gebleven. „Er is sprake van een water bedeffect naar die landen", zegt een woordvoerder van de spoorwegpolitie. „We wisselen informatie met hen uit en zien de bekende namen van crimi nelen nu over de grens weer opduiken." CDA wil koffie terug in treinen De koffie moet terug in de trein. In een brief aan de NS vra gen vijf treinreizende parlementariërs van het CDA of het be drijf op deze wijze de service kan verbeteren. De Nederlandse Spoorwegen hebben enkele jaren geleden de koffiekar uit de trein gehaald, omdat deze dienstverlening te duur was. Het CDA zegt daarover nog steeds klachten van burgers te ont vangen. Op de perrons is weliswaar koffie te verkrijgen, maar passagiers hebben geen tijd om daarvoor in de rij te gaan staan.Een woordvoerster van de NS laat weten dat er geen plannen zijn om de koffie terug te brengen. „Maar we kijken altijd of we de dienstverlening kunnen verbeteren." Op inter nationale treinen, zoals de Beneluxtrein en Thalys, wordt overigens wel koffie geschonken. In tegenstelling tot de treinrei zigers heeft het personeel van de NS wel reden tot klagen over de veiligheid in de treinen. Na dat het aantal gevallen van be dreiging in 2003 fors daalde (van 211 naar 177 aangiften), nam dat aantal vorig jaar weer met 18 procent toe. In 2004 de den 208 NS-employés aangifte van bedreiging. Het aantal ge vallen van mishandeling zon der letsel steeg van 117 in 2003 naar 128 in 2004. Daar staat tegenover dat vorig jaar minder conducteurs het slachtoffer werden van mis handeling met letsel (honderd tegenover 108 in 2003). „Dit heeft onze zorg en er wordt al werk van gemaakt", aldus de woordvoerder van de spoor wegpolitie. „Zo zetten we extra mensen in op trajecten waar problemen ontstaan, zoals on langs tussen Enkhuizen en Hoorn." De cijfers van de spoorwegpoli tie bieden over het algemeen een rooskleuriger beeld dan die uit het vervoerplan van de NS, dat in februari bekend werd. Daarin stond dat reizigers en NS-medewerkers vorig jaar te maken hebben gehad met 11.540 situaties van overlast of onveiligheid. Het percentage reizigers dat een incident heeft meegemaakt, als slachtoffer of als getuige, lag vorig jaar op 28. Desondanks noemen de NS reizen met de trein veilig. Het bedrijf erkent wel dat mensen zich vooral in de avonduren onveilig kunnen voelen op het station of in de trein. 1 TIPS TESTEN T0PBANEN

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5