a Tbs'er bij rassenreüen in Venray 20.- BINNENLAND 1 Denken over aanslagen mag PvdA-fractieleider Bos: Halveer Tweede Kamer Stichting wil meldpunt ontvoeringen Tel je liever schaapjes of geld? 00E700O0Ó Hoogleraar: Nederland kan terroristische dreiging aan 'Lonsdale wordt misbruikt' Kamer eist uitleg van Donner Gemeenten: bijstandsfraude sneller opsporen pri's'79 kassakorting 7 apr spoor I te storing I een omvangrij- pring bij Utrecht ri vrijwel het he- jng in het trein- kn. Volgens een Jvan de Neder- bgen was de si- jh'. Door de sto- fcdiening van sei- §in de war ge ler vanaf 19.30 ■erkeer via pogelijk. fieid voor bhollimiet I invoering van hollimiet voor e minder dan vijf I rijs hebben, komt jij. In de Tweede I isteren een ruime loor het kabinets- limiet terug te 0,5 naar 0,2 pro- =e limiet moet de leid vergroten. donderdag 7 april 2005 if in ;ezand iPpemeer - In het ,p ogezand-Sappe- Explosieven Op- ist gisteren ander- ngstof uit een flat s echs de actie wer- *en|gen ontruim^- iee^» Daa in !ke|s«hap "Personeel van het perbedrijf en de inval in een jrij in Nederweert. "Slitie waren zeven den bezig met het ogsten van hen- n een zeer profes- tette kwekerij. De was goed voor on- ilanten, aldus de verbod LC-stadion l het NAC-stadion 'riortaan een alco- mm kracht op dagen •rjte speelt. Darheb- erïester en wethou- ieia besloten. De t, (den is het enkele fijkomen dat sup- rond het stadion di l;t vechten irokkanen t'i e/ïnlo is een groep 7/Duiters gistermid- 9/iist gegaan met Ma- e Duitsers gooide laar Marokkanen, tie ingreep, ver- vandalen zich. :s gebeurd was,- niet meer achter- kunnen orstel doen urgers kunnen oor de zomer zelf len indienen in de ler. Voorwaarde is nitiatief onder- lt door 15.000 Igen. De commissie Itwijze van de Twee- left aan het bestuur er, het presidium, ladvies uitgebracht "lijkheid van het ttief te openen. thauffeurs e °PSrders in Dor- '"m een training °heerschap. De biensen die veel jn met toeristen »ur van de stad echt heeft 2 mil- etrokken om de dit jaar 2^1 Zuid-Nederland vjeerste eikenpro- Pj^esignaleerd. Dat ,.|n vroeger dan ge- add'pmoloogH.SÜg- htenziektenkun- e?'Wageningen teren bekend. De ffckt al vijftien jaar j/bant en Limburg. 1 is het versprei- 119litgebreid met de mand en Utrecht. bleekt ™in in water ieente Sneek wil steken in het op- .-./atersportfacili- ^'St Sneekermeer. K \iorzien in de aan legplaatsen voor "eg van douches, .ektriciteit op het Pr. het Sneekermeer. hotaties „kwekerij De politie heeft ekQ„ verdachten amsterdam/anp - Nederland is voor een groot deel klaar om een terroristische dreiging weerwoord te bieden. Minister Remkes (Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties), zijn col lega Donner (Justitie) en burge meester Cohen van Amsterdam keken gisteravond terug op een geslaagde terreuroefening in Amsterdam. „Maar het kan nog beter", aldus Remkes. Half mei moet de actie Bonfire, zoals de oefening was ge noemd, zijn geëvalueerd. Vol gens Remkes verliep de samen werking tussen de verschillende overheden en hulpdiensten goed, maar niet alles ging vlek keloos. De procedure om gijze laars te bevrijden duurde bij voorbeeld te lang. De grootste oefening ooit ge houden in Nederland begon vroeg in de ochtend. Bij de Al gemene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD) en bij de NOS kwamen - fictief - per fax een brief over een dreigende aanslag binnen van een extre me islamitische groepering. In Rotterdam stond een camper met een verdacht pakket. Het Explosieven Opruimingscom mando ontdekte dat het om een raketwerper gaat. Het EOC vond tekeningen van een crui seschip dat later op de dag in de buurt zou aftneren, maar ook andere doelen als een mu seum en een rondvaartboot konden niet worden uitgeslo ten. Aan het begin van de middag liep het in de oefening in Am sterdam uit de hand. In de Am sterdam ArenA, waar duizen den mensen een concert van de rapper Ali B. meemaakten, ont ploften twee bommen. De eer ste explodeerde in het stadion, de tweede ging af in de parkeer garage. Daar brak brand uit. Een verdacht busje maakte het nog spannender. Of het niet genoeg was, ver plaatste de oefening zich naar de horecagelegenheid de Hei- neken Music Hall. Vijf gewa pende mensen hielden enkele tientallen personen gegijzeld. Ondertussen raakten de bevol king, media, concertgangers en burgemeesters in rep en roer. Op hoog niveau voerden over heidsdienaren overleg. Aan het begin van de avond was de oe fening voorbij. Het ministerie van Binnenland se Zaken, de gemeente Amster dam en de ArenA hebben de 1 miljoen euro kostende oefening op poten gezet. Ongeveer 2000 studenten speelden er een rol in. Aan Bonfire deden 2000 hulpverleners mee, evenals me dewerkers van beveiligings-, in lichtingen- en communicatie diensten en bestuurders uit Den Haag, Amsterdam en de provincie Noord-Holland.. Het idee voor de oefening kwam na de aanslagen op 11 maart vorig jaar in Madrid. Die ramp onderstreepte volgens de overheid het besef dat plaatsen waar veel mensen bijeen zijn; als treinstations of winkelcen tra, een groot risico voor terreur vormen. In geval van een ramp kan Ne derland heel wat aan, maar er mankeert nog van alles aan de communicatie, zei hoogleraar Veiligheid en Rampenbestrij ding B. Ale van de Technische Universiteit Delft. Hij noemde het scenario van Bonfire realis tisch en goed gekozen. Hij prees de bedenkers dat zij reke ning hebben gehouden met een aanslag op hulpdiensten. amstelveen/anp - De merk naam Lonsdale wordt op een misselijkmakende manier mis bruikt. Dat zegt de importeur R. Krijger van BrandFusion Hol land. De omzet van het bedrijf is al met tientallen procenten afgenomen sinds het kleding merk wordt geassocieerd met jongeren met extreemrechtse sympathieën. Door de combinatie 'nsda' in de naam, die sommigen gebrui ken als een verwijzing naar Hit- Iers NSDAP, is het merk popu lair bij die groep jongeren. Krij ger is daar helemaal niet blij mee: „Dit is een vervelende si tuatie. Lieden met een, laat ik zeggen, verward wereldbeeld, eigenen zich die letters toe." Het merk wordt al enige tijd ge associeerd met rechts-extremis- me. Sinds begin dit jaar is dat versterkt door de incidenten in Uden en onlangs Venray. Krij ger weet oök niet precies wat hij er aan moet doen. Aan een naamsverandering denkt hij in geen geval. „Dat zou absurd zijn. Lonsdale is een gerenommeerd sport merk uit de jaren '60 dat werd gedragen door Mohammed Ali, om maar iemand te noemen. Het merk sponsort de voetbal club Blackburn Rovers in de Engelse competitie. Dit is echt iets Nederlands: in bijvoorbeeld Italië is het merk razend popu lair onder een groot publiek." Het merk is inmiddels de cam pagne Lonsdale loves all co lours' begonnen om tegenwicht te bieden aan het bedenkelijke imago. Paniek in de ArenA tijdens Bonfire, de grootste terreuroefening die ooit in Nederland is gehouden. Foto: GPD/Phil Nijhuis den haag/gpd - Er is veel voor te zeggen om de Tweede Kamer te halveren. Vijfenzeventig par lementariërs, ondersteund door meer beleidsmedewerkers, kunnen het werk ook goed aan. Die suggestie deed PvdA-frac tieleider Bos gisteravond tijdens een discussiebijeenkomst in Den Haag. „Een gehalveerde Kamer, maar wel met drie keer meer ambte lijke assistentie, is echt iets om den haag/anp - Wethouders van de gemeenten Groningen, Rotterdam en Utrecht willen meer mogelijkheden om bij standsfraude te kunnen voor komen en opsporen. Dat heb ben ze geschreven aan staatsse cretaris Van Hoof van Sociale Zaken. De gemeenten zouden direct financiële gegevens moe ten kunnen opvragen bij diver se instanties. Gemeenten kunnen voor deze gegevens nu ook wel terecht bij bijvoorbeeld het Kadaster, de Kamer van Koophandel en lea semaatschappijen, maar alleen als er al serieuze verdenkingen zijn. De wethouders van de drie gemeenten willen meer moge lijkheden hebben. Ze zeggen niet altijd alle gege vens nodig te hebben. - Soms hebben ze voldoende aan adresgegevens om te zien of een bijstandsgerechtigde stie kem samenwoont. Van Hoof heeft volgens een woordvoerster begrip voor de wensen van de gemeenten, maar wijst erop dat er al veel mogelijk is. Sinds 2001 wordt door het koppelen van bestan den van sociale diensten aan die van de fiscus, uitkeringsin stantie UWV en de Informatie Beheer Groep (studieleningen) gecontroleerd of bijstandsont vangers inkomsten of vermo gen hebben verzwegen. over na te denken", aldus Bos. Hij hoopt dat een kleinere Tweede Kamer zich minder met details en 'hypes' zal bezig houden. „Maar of dat ook ge beurt, is nog wel de vraag. Het hoeft niet per se zo te zijn dat een kleinere Kamer zich ook minder met onbelangrijke din gen bezighoudt." Eerder pleitten WD-fractielei- der Van Aartsen en de een mansfractie Groep Wilders voor het terugbrengen van het aantal Kamerleden. Bos stelde zijn zo geheten 'futurlezing' gisteren vooral in het teken van een aanval op de regelzucht van de overheid. Van het voornemen van het kabinet-Balkenende om bureaucratie terug te dringen, komt volgens hem in de prak tijk weinig terecht. „Tegenwoordig moeten zelfs speeltuinleiders uren schrijven. De terugtredende overheid is vaak schijn", zei Bos. „Als je goed kijkt, zie je dat een te grote bemoeienis vooraf simpelweg wordt ingeruild voor grotere controle achteraf. Bureaucratie die aan de voordeur verdwijnt, komt er aan de achterkant weer bij." Volgens Bos moet het bestuur meer vertrouwen hebben in publieke dienstverleners zoals agenten, onderwijzers en wijk- verplegers. „Kortom: minder regels en minder permanent toezicht. Minder gelijkheid en meer maatwerk." De PvdA brengt dit principe al in de praktijk, aldus Bos. „Naar aanleiding van publiciteit over de private scholen Iederwijs, pleitten CDA en WD onlangs onmiddellijk voor meer contro le van de Inspectieen zelfs een verbod. Maar ik wil zo'n initia tief niet meteen de kop indruk ken." den haag/gpd - De Tweede Ka mer neemt het hoog op dat bij de rassenrellen in Venray een tb s'er op proefverlof betrokken was. „Als blijkt dat bij justitie bekend was dat deze man ge welddadig was en contacten had in extreemrechtse kring, is het bij het toestaan van proefverlof honderd procent fout gegaan", zegt PvdA'er Wolfsen. Het ministerie van justitie be vestigde gisteren dat aan de rel len bij de moskee in Venray af gelopen weekeinde, tussen ex treemrechtse jongeren en al lochtonen, een tbs'er meedeed. De 33-jarige man was op proef verlof. Hij mocht in het kader van zijn geleidelijke terugkeer in de maatschappij de straat op. De man is inmiddels weer terug in de instelling en mag voorlopig niet meer naar bui ten, aldus een woordvoerder. De voltallige Kamercommissie van justitie wil weten of minis ter Donner al wist dat een tbs'er bij de vechtpartij betrokken was, toen hij dinsdag in de Ka mer uitleg gaf over het incident. De minister van justitie had dat op dat moment moeten mel den, vinden de Kamerleden. Ook willen zij opheldering waar de man voor vastzat en of hij contacten had in extreem rechtse kring. „Dan gaat het er om of de instelling terecht de inschatting heeft gemaakt dat de man zonder begeleiding op verlof mocht", legt Wolfsen uit. Donner heeft onder druk van de Tweede Kamer onlangs de regels verscherpt voor het proefverlof van veroordeelden die gedwongen psychiatrisch behandeld worden (tbs'ers). WD-kamerlid Griffith wijst er op dat in dit geval het verlof te recht toegewezen kan zijn. „Maar dat willen we dan wel van de minister weten." (advertentie) Slapeloze nachten van je oude matras? IKEA heeft kwaliteits matrassen voor bijzonder lage prijzen. En t/m 23 april is de SULTAN HOGBO extra laag geprijsd! Deze binnenveringsmatras is duurzaam, keerbaar, verdeelt het gewicht gelijkmatig, ventileert goed, is koel en heeft maar liefst 10 jaar garantie! SULTAN HÖGBO matr. Bonell-binnenvering 80x200 cm. Normale prijs, 90x200 cm Normale I Deze aanbieding is geldig van 7 t/m 23-april 2005 Lever deze bon in bi| de kassa op een SULTAN HOGBO binnenveringsmatras 80x200 cm Van {&- voor 49.- 90x200 cm. Van voor 59.- - www IKEA nl I I 0900-235 45 32 (010/min Samir A. is vastbesloten te sterven als martelaar door Frank Hendrickx rotterdam/gpd - Samir A. is vrij, maar vrolijk is de stem ming zelfs bij zijn vrienden niet, woensdag voor de rechtbank in Rotterdam. „Ik maak je dood", krijgt een fotograaf te horen die een foto maakt van de bezoe kers van het proces. De jongen, die vanaf de publieke tribune nog vrolijk zwaaide naar Samir A., deelt harde schoppen uit. „Had je wat?" Samir A. zelf is dan al triomfan telijk vertrokken naar de gevan genis in Nieuwegein om zijn spullen op te halen. „Het recht heeft gezegevierd", zegt zijn ad vocaat Koppe. Nee, hij kan zich niet voorstellen dat er gemeng de gevoelens bestaan over de vrijspraak. „Er was geen over tuigend bewijs. Dat moet ieder een respecteren." Niet iedereen zal dat kunnen opbrengen. Het openbaar Mi nisterie (OM) mag er niet in ge slaagd zijn te bewijzen dat Sa mir A. op het punt stond een aanslag te plegen, officier van justitie Lambrichts heeft tijdens het proces wel overtuigend aangetoond dat de 18-jarige ex- VWO-scholier vastbesloten is te sterven als terrorist. Of marte laar, zoals hij het zelf zal noe men. Argumenten daarvoor zijn er te over. Voor Samir A. is het neer schieten van kleine kinderen en vrouwen, zoals tijdens de bloe dige gijzeling van een school in het Russische Beslan, bijvoor beeld 'een feest'. Op video's kijkt hij graag naar de stand rechtelijke executies en ont hoofdingen van gevangenen. De islamitische literatuur die hij leest is van het soort waarin ook gematigde moslims geen recht hebben om te leven. Vrienden moedigen hem op in ternet aan om joden en ongelo vigen af te maken. „Jazeker", zegt Samir A. dan. De 18-jarige Marokkaanse Am sterdammer had niet alleen de wil om aanslagen te plegen. Sa mir A. beschikte ook over plat tegronden van potentiële doel witten, zoals de kerncentrale in Borselle, de Tweede Kamer en het hoofdkwartier van de AIVD. Hij was op zoek naar explosie- ven en probeerde zelf een bom te knutselen. Voor de rechter in Rotterdam was het allemaal niet genoeg. Een uitgewerkt plan was er niet en ook is niet aangetoond dat Samit A. vast van plan was de aanslagen tot uitvoering te brengen. Zo zit de wet nu een maal in elkaar. Het denken over een bankoverval is niet straf baar, het denken over een aan slag ook niet. Het OM is het niet eens met die strikte interpreta tie van de wet en gaat in hoger beroep. De vrijspraak komt des te har der aan bij justitie, omdat de zaak tegen Samir A. veelbelo- vender leek dan veel andere ter- reurprocessen. In het politie dossier 'Arles' over de terroristi sche Hofstadgroep zitten voor alsnog minder harde bewijzen dan in het dossier tegen Samir A.. Het OM wil aan de hand van een vage tekening van een huis bijvoorbeeld bewijzen dat de groep een aanslag wilde plegen op Ayaan Hirsi Ali. Na gisteren lijkt die strategie weinig kans van slagen te hebben, ondanks het feit dat de wetgeving inmid dels is aangescherpt. In de nieuwe terrorismewet van augustus 2004 is de werving voor de jihad, de heilige oorlog tegen ongelovigen, strafbaar ge steld, net als 'samenspanning met als doel een ernstige terro ristisch misdrijf te plegen'. Ook is de strafmaat verhoogd, maar dat biedt weinig garantie dat het aantal veroordelingen voor terrorisme toeneemt. Het cruci ale probleem blijft dat het moeilijk is mensen te veroorde len die nog geen misdrijf heb ben begaan. Het OM moet nog steeds overtuigend bewijzen dat een terroristische aanslag had kunnen gebeuren en dat blijft uitermate lastig. Samir A is weer thuis, ongetwij feld in het gezelschap van hei melijke bewonderaars en zijn vrouw Abida, die hem alleen maar lijkt aan te moedigen tot het martelaarschap. Sinds hij op zijn zestiende afreisde naar Tsjetsjenië om te vechten tegen de Russen, heeft hij al twee keer vastgezeten op verdenking van terroristische activiteiten. De vrees is gerechtvaardigd dat Sa mir A. niet voor het laatst van zich heeft laten horen. (advertentie) den haag/anp - Zo snel moge lijk moet er een centraal meld punt komen voor de internatio nale ontvoering van kinderen. „Een meldpunt dat wordt gefi nancierd met overheidssubsi die waardoor het in het buiten land meer status krijgt. En dat is niet wat minister Donner van Justitie voorstelt", zegt oud staatssecretaris E. Kalsbeek, woordvoerster van de stichting Gestolen Kinderen. Kalsbeek reageert hiermee op de brief die minister Donner dinsdag aan de Tweede Kamer stuurde over het onderwerp. Vandaag praten de leden van de vaste Kamercommissie van Justitie en Buitenlandse Zaken met vertegenwoordigers van belangenorganisaties en andere deskundigen op het gebied van kinderontvoeringen. Jaarlijks worden bij de Stichting Kinderontvoering 120 ontvoe ringen gemeld. Het betreft meestal kinderen uit een inter nationaal huwelijk die door een van de ouders wordt meegeno men naar het land van her komst, zonder toestemming van de ander. Ongeveer 90 procent van de kinderen wordt meegenomen naar Arabische landen. Volgens Kalsbeek is dit getal nog maar het topje van de ijsberg. De Stichting Kinderontvoering houdt zich actief bezig met het terughalen van ontvoerde kin deren. Naast een ploeg van 'er varingsdeskundigen' - moeders die met een ontvoering te ma ken hebben gehad en lotgeno ten ondersteunen - kan de stichting een beroep doen op zeventien mensen die gespecia liseerd zijn in het terughalen van kinderen, vertelt voorzitter J. Smits. De afgelopen vier jaar heeft de stichting, die drijft op giften en donaties, veertien kin deren en een volwassene terug gehaald naar Nederland. Volgens Kalsbeek zitten mo menteel 73 vrouwen en 102 kinderen in Nederland en het buitenland ondergedoken, om dat zij een ontvoering vrezen. Voor hen zijn geen voorzienin gen. En als het aan minister Donner ligt, komt er geen scha defonds voor slachtoffers van kinderontvoering, zoals de be langenorganisaties hadden voorgesteld. Volgens Donner is Egypte het meest problematische land. De Nederlandse ambassade daar is actief op zoek naar praktische oplossingen voor de problema tiek van kinderontvoering. Donner schrijft aan de Kamer dat juridische deskundigen in de mediterrane regio vertrouwd worden gemaakt met de oplos singen van het zogenoemde Haags Kinderontvoeringsver drag. Iedere dag korting? Word leldsch Dagblad' abonnee 20% Spelregels: Nartlng oiislnitend op vintin van dm don Oe ictlc tn korting geldt t/m 13 ignl 1003 Korting mot In combfnatto mol andere lortinpon Drab- on lottooien voorbehoedt n

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3