Kust Katwijk riskant voor zwemmers 'Een fusie tussen de ROC's is onvermijdelijk' LEIDEN REGIO Meiden met een missie: jongeren op de kaart bij de VN Politiek noemt beloning voor Nuon-topman 'buiten de maat' Gemaal zorgt voor stromingen Voetballen loopt uit op lc In een oogopslag alle Oase opbergmoge leiden - De Leidse politiek is verontwaardigd over de hoge beloning die het energiebe drijf Nuon geeft aan topman L. van Halderen. De ge meenteraadsleden van de commissie Bestuur en Veilig heid willen dat de gemeente, die aandeelhouder is van Nuon, het bedrijf tot de orde roept. Van Halderen zag zijn inko men over 2004 met 42 pro cent stijgen naar 815.195 eu ro, vooral dankzij bonussen. „De prijzen bij Nuon zijn boven de maat, de service onder de maat en het salaris is buiten de maat", aldus Jan-Jaap de Haan van het CDA, tijdens de commissie vergadering. Afgesproken is dat de verte genwoordiger van Leiden tij dens de komende aandeel houdersvergadering van Nuon, op maandag 25 april in Amsterdam, alle mogelijk heden benut om het salaris van Van Halderen aan te vechten. Ook zal om een herziening van het bezoldi gingsstelsel binnen Nuon worden gevraagd. Mobieltjes goed voor hersenen leiden - Studenten van de Ho geschool Leiden zamelen mo biele telefoons in. Met de actie willen zij geld bijeen krijgen voor de Hersenstichting Neder land. Telefoons kunnen tot 29 april worden ingeleverd bij de Hogeschool aan de Zernike- dreef 11. Lezing Amnesty over Libië leiden - Amnesty International houdt op zondag een lezing over mensenrechten in Libië. Landenspecialiste Marieke Jan sen spreekt over de politieke si tuatie in het land, waar de men senrechten in het verleden ern stig werden geschonden. Am nesty International zette zich in voor de slachtoffers in Libië. De lezing heeft plaats in het ge bouw van de Studenten Ekkle- sia, Rapenburg 100, om 15.00 uur. dammen tussen Westland en Den Haag, het Maasvlak- testrand de Pier van Schevenin- gen en de Katwijkse kust zijn de vier gevaarlijkste locaties voor de Nederlandse kust. Wanneer het gemaal in Katwijk in werking is, zijn de medewer kers van de Katwijkse Reddings Brigade (KRB) altijd extra alert omdat de stroming dan sterker is. De KRB heeft pal bij de uit watering een uitkijkpost, die tij dens het strandseizoen wordt bemand door speciaal opgelei de vrijwilligers. Op drukke dagen houden de medewerkers een extra oogje in het zeil. „Katwijkers weten dat er voor de uitwatering een ge vaarlijke stroming is, maar Duitse toeristen bijvoorbeeld niet. Die raken nogal eens in moeilijkheden", legt Leo Vooijs van de reddingsbrigade uit. De kust bij de uitwatering is verraderlijk. Het water vanuit het 'achterland' zorgt voor een diepe geul. Vooijs: „Op de ene plek kun je 200 meter in zee lo pen en dan sta je nog tot je knieën. Even verderop, richting uitwatering, ga je kopje onder. Zo sterk kan dat verschillen." De sterke stromingen brengen zwemmers soms in moeilijkhe den. „Sommigen proberen te gen de stroom in te zwemmen. voorhout - Het openbaar mi nisterie onderzoekt of iemand kan worden vervolgd voor de vechtpartij in de Voorhoutse Componistenwijk. Daar liep een partijtje voetbal zaterdag avond uit op een vechtpartij. Hoe dat kon gebeuren, is niet duidelijk. Bij de politie zijn in middels verschillende verkla ringen afgelegd. De betrokkenen spreken elkaar tegen. Een groep van vier jon geren beweert dat zij aan het voetballen waren en dat drie jongere jongens mee wilden doen. Eén van de drie viel tij dens het spel F naar huis zijn t kwamen volw; halen en werd el Volgens de dri(T het iets anders.! waren zijzelf aai en pakten de jol) af. Eén van de jó ven een sloot L ander tegen zu, geschopt. Ook zR de sloot zijn ge|a water gehouden^ hulp van een kon komen. E^I£ aangifte gedaan. (advertentie) katwijk - De Katwijkse kust bij de uitwatering behoort tot de gevaarlijkste kusten van Neder land. Oorzaak is het gemaal van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het spuiten van zoet water in zee zorgt voor gevaarlij ke, onvoorspelbare stromingen. Volgens de Katwijkse Reddings Brigade (KRB) raken op die plek daardoor meer zwemmers in moeilijkheden dan op andere plekken. De provincie Zuid-Holland heeft een onderzoek laten uit voeren naar de veiligheidssitua tie van badgasten. De strek- (advertentie) Strak in het pak lobbyen bij rege ringsfunctionarissen en andere bo bo's bij de Verenigde Naties in New York. De Leidse Gabi Spitz (20) ver trekt zaterdag samen met haar Haag se collega Anne-Marie Frissen (25) voor twee weken naar The Big Apple. Daar gaan zij de Nederlandse jonge ren vertegenwoordigen op de top Duurzame Ontwikkeling van de VN. Samen met jongeren uit andere lan den gaan ze proberen om 'de oude, grijze diplomaten wakker te schud den'. Frissen en Spitz maken deel uit van een Nederlandse delegatie van zo'n tien man, die is onderverdeeld in be langengroepen, zoals vrouwen. „Zij vertegenwoordigen ons land in hun eigen groep, zoals wij dat voor 'jonge ren' doen. Daarnaast zijn er natuur lijk de regeringsfunctionarissen", zegt Frissen. De top gaat dit jaar over drie onder werpen; water, sanitair en hygiëne en menselijke nederzettingen. „Zeg maar sloppenwijken", zegt Spitz. „Daar richten wij ons vooral op. Ze ventig procent van de mensen in sloppenwijken is jong. Het beleid moet dus op hen toegespitst zijn." Spitz is eerder dit jaar gekozen als jongerenvertegenwoordiger door de Nationale Jeugdraad. „Ik was actief in de werkgroep Ontwikkelingssamen werking en toen zag ik deze vacature. Ik wilde het heel graag. Welke twin tigjarige krijgt nou de kans om bij de VN zijn zegje te doen, in een zaal vol regeringsmensen?", vraagt de stu dente politicologie. Daar gaat het haar echter niet in de eerste plaats om.Als ik voor een andere commis sie in aanmerking zou komen, zou ik het niet doen. Het gaat me puur om de duurzame ontwikkeling." Ontwikkelingssamenwerking heeft al tijd al haar interesse gehad. Vorig jaar nog reisde ze vijf weken door Roeme nië en Bulgarije. Ze bezocht daar met HIV besmette kinderen in opvang huizen. Later wil ze graag verder in de ontwikkelingssamenwerking. „Ik weet alleen nog niet of dat als diplo maat is. Die praten zo veel en doen zo weinig. Hulporganisaties praten weer te weinig", lacht ze. De Leidse zal zich de komende twee De fusie tussen het ID College en ROC Leiden is stukgelopen. De twee grote instellingen voor middelbaar beroeps onderwijs en volwassenenonderwijs wilden per i januari 2006 samengaan. De fusiebesprekingen zijn door de raad van toezicht van het ID College opge zegd, omdat de onderhandelingen over de samenstelling van de raad van toezicht en het college van bestuur niet naar wens verliepen. Valt dit te betreuren? Han Polman, burgemeester van Noordwijkerhout, tevens voorzitter regionale onderwijscommissie: „De breuk is zeer te betreuren. De manier waarop het overleg met beide scholen de laatste tijd verliep, de sa menwerking die zij al tot stand heb ben gebracht, die beweging is zo krachtig en verliep tot nu toe zó na tuurlijk. Voor alle betrokkenen was duidelijk dat dit tot een volledige sa menvoeging zou leiden. En ik ga daar - ondanks de laatste ontwikkelingen - nog steeds vanuit. Een fusie tussen de ROC's is onvermijdelijk. Niet al leen omdat één onderwijsinstelling handiger is in het overleg, maar voor al omdat schaalvergroting nodig is om de kwaliteit van het onderwijs in de toekomst te kunnen waarborgen. Soms heb je een grotere organisatie nodig om kleinschaliger onderwijs te kunnen geven. Het onderwijs moet tegenwoordig veel flexibeler, veel meer op maat gesneden, daar heb je de juiste organisatie voor nodig." Docenten van het ID College in Al phen aan den Rijn: „De fusie leeft hier niet zo erg", ver telt docent Karin Stolk. „Ik heb eigen lijk geen mening over het feit dat de fusie mislukt is." Haar collega Eelco Kranenburg heeft dat wel: „Ik vind het niet erg. Nu de fusie niet door gaat, kunnen we ons richten op lo pende zaken. Dat is hard nodig. Bo vendien wordt de school door zo'n fusie erg groot. Ik houd van klein schaligheid." Ruud Hessing, wethouder onder wijs, Leiden: „Iedereen heeft belang bij een sterk ROC in deze regio. Het is jammer dat de fusie is afgeblazen. Mocht de sa menstelling van de bestuursorganen daadwerkelijk de oorzaak van de breuk zijn, dan is dat zeer te betreu ren. Bij zo'n fusie moet het om de plussen en minnen op onderwijskun dig gebied gaan, niet om de poppe tjes. Het zou mooi zijn als de twee ROC's de draad in de toekomst weer weten op te pakken, aangezien er niets is afgedaan aan de argumenten om te fuseren. Namelijk meer geld voor onderwijsvernieuwing, een ster kere positie in de Randstad en een groter aanbod van opleidingen. Ik hoop ook niet dat de twee ROC's nu met elkaar gaan concurreren. Het on derwijs is niet gebaad bij twee scho len die elkaar de tent uitvechten." Bart Renders, directeur Leidse vm- bo-afdeling Bonaventuracollege: „Voor het vmbo is het belangrijk dat de doorstroming van leerlingen naar het ROC goed is geregeld. Dat is be langrijk om schooluitval te voorko men, een onderwerp waar momen teel veel over te doen is. Het is zonne klaar dat het gemakkelijker overleg gen is met éen gesprekspartner dan met van twee. Vrees dat zo'n ROC met zo'n fusie te groot wordt heb ik niet. Het Bonaventuracollege is ook een grote school. Maar we hebben vier vestigingen en de leerlingen en hun ouders hebben het gevoel dat de school niet groter is dan die ene ves tiging waarop het kind zit. Het ligt er dus maar aan hoe je zo'n organisatie inricht." Wim Kerkhofs, projectdirecteur ICT Academie: „Het ID College en het ROC Leiden zijn dit jaar gezamenlijk begonnen met de ICT Academie op het Lam- menschanspark. Deze samenwerking loopt vooruit op de fusie. Dat die nu is afgeblazen maakt het voor ons in gewikkelder. We zouden met ingang van 1 januari 2006 allemaal dezelfde baas krijgen. Nu blijven dat er twee. Dat is niet leuk. Niettemin hebben we de afgelopen periode bewezen dat we het ook met een gesplitste financie ring kunnen. Toch zal de breuk wel gevolgen heb ben voor ons. Het is vaak makkelijker om toezeggingen te krijgen van be sturen die naar elkaar toe aan het groeien zijn dan van besturen die on langs besloten hebben dat niet te doen. Alhoewel, misschien is het wel net zo als met gescheiden ouders. Bij de katwijkse uitwatering raken relatief veel zwemmers in de problemen. Archieffoto: Dick Hogewoning Dat is meestal een heilloze mis sie, omdat de stroming zo sterk is." Uit het rapport van de provin cie blijkt dat in de afgelopen vijf jaar meer zwemmers aan de kust van Zuid-Holland in zee in nood zijn geraakt. In 2000 wa ren dat er 57, vorig jaar was het aantal 110. De warme zomer van 2003 zorgde voor een uitschieter met 132 noodgevallen. De Zuid-Hollandse reddings brigades, van Goedereede tot Noordwijk, moesten in die pe riode ook vaker uitrukken voor watersporters. In 2000 54 keer, in 2004 72 keer. In de provincie Zuid-Holland Gabi Spitz (links) en Anne-Marie Frissen vertrekken zaterdag naar de VN om te praten over duurzame ontwikkeling. „We gaan die oude, grijze diplomaten eens flink wakker schudden", aldus Spitz. Foto: Henk Bouwman jaar inzetten om de stem van de jeugd zoveel mogelijk door te laten klinken in het beleid van de Commis sie Duurzame Ontwikkeling. Om jon geren van een stem te voorzien, moe ten de twee in New York vooral lob byen. „Het is eigenlijk babbel de bab bel de babbel. Afspraken met andere landendelegaties en belangengroe pen, zoals de vrouwen. Borrels, lunchafspraken, enzovoort", aldus Frissen. „Daarnaast schrijven we opi niestukken voor de krantjes daar en spreken we tijdens de vergaderin gen." Naast het serieuze overleg houden de jongeren ook ludieke acties. „We or ganiseren bijvoorbeeld een borrel, maar dan zonder dranken hapjes ora erop te wijzen dat ze dat in ontwikke lingslanden ook niet hebben. Je moet duidelijk laten zien dat je er bent als jongere, dat je verschil maakt", zegt Spitz. Ze ziet de jeugd als het geweten van de commissie. „De oudere diplo maten vergeten vaak dat je het over mensen van vlees en bloed hebt," De twee richten zich dus vooral op 'menselijke nederzettingen'. Volgens Frissen gaat dit ook de Nederlandse jongeren aan. „Jongeren hebben hier ook problemen in achterstandswij ken. Natuurlijk zijn die niet van het verschrikkelijke niveau als in de slop penwijken van Bogota, maar ze zijn er wel. Ook hier is criminaliteit en jeugdwerkloosheid. Twee weken vergaderen in New York moet richtlijnen opleveren over de drie agendapunten.Als landen be leid maken dat indruist tegen deze internationale afspraken, kan erop gewezen worden. Wij willen dat jon geren zo veel mogelijk in het beleid voorkomen. De beleidsmakers zijn over vijftig jaar allang dood, maar de jeugd van nu maakt daadwerkelijk de gevolgen mee van het beleid dat ge maakt wordt", aldus Spitz. Tessa de Wekker donderdag 7 et Dat je van de één e(,m omdat de ander er otya ven. In dat geval kan^ wat gaan opleveren. Ik hoop dat de ICT ^er lijk kan maken dat iL fusie. En dat het vo^-] Reden om te gaan sLjj de ICT Academie is j standig is om in Leid( c( leidingen - die relati(' de lucht te houden. I^s verschillen tussen bq,rjj op onderwijskundig jjg vinden die niet ono denk dat het ROC Lt College niet zonder p= Als je je in het grote g enorme ROC's in de <k« de wilt houden dan uil andere manier iets m gaan doen." door Annelies en Marijn Kramp Bedrijfsopvolging, het meest bela den begrip binnen familiebedrijven. Hoe houden we de familie bij elkaar en het bedrijf op koers? Bekijk de checklist op www.agt.nl en informeer o.a. naar het familiestatuut. 01 fs waren er vorig jj dodelijke ongevui van was een Dubi wijk in zee verdï Bergen aanspoel f jw b De Blauwe Steen, die al 700 Jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 «4 M KASTENSHOW [BïïAI Arenthals Grant Thornton JÊ accountants en adviseurs Vestigingen:

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14