Rainier II: van straatarm tot superrij GESPREK VAN DE DAG Mona Lisa weer thuf Charles de Gaulle grootste Fransman aller tijden Kroll, Paulusma en Timofeeff zijn bijna half te vertrouwen De tijd dringt Volgens de Franse bevol king is generaal Charles de Gaulle (1890-1970) de grootste Fransman aller tij den. In een uitzending van de televisiezender France 2 werd de generaal met rui me meerderheid geko zen. De uitzending werd met enige span ning tegemoet ge zien, omdat in de voorronde de ko miek Coluche de ex-president dicht op de hielen zat. Coluche, buiten Frankrijk onbekend, chtte 24 jaar geleden de 'restos du coeur' op, een soort gaarkeukens voor armen. Maar toen het er bij de stemming werkelijk op aankwam, werd Coluche gepasseerd door Louis Pasteur, abbé Pierre en Marie Curie. De plaatsen zes tot en met tien werden ingenomen door Victor Hugo, filmacteur Bourvil, Molière, Jacques- Yves Cousteau en Edith Piaf. De verkiezing door France 2 was geïnspireerd door het BBC-programma 'Great Britons' uit 2002, waarbij de Britse bevolking Winston Churchill tot zijn favoriet uitriep. Een soort gelijke uitzending in Duits land leverde een eerste plaats op voor Konrad Adenauer. Volgens de Ne derlandse bevolking hoor de Pim Fortuyn in dat rijtje thuis. Henk Glimmerveen MENSELIJK Bijna de helft van Nederland is dik tevreden over de kwaliteit van de weersvoorspellingen, een kleine meerderheid is dat niet. In cijfers: ongeveer vier van de tien Nederlan ders zijn van mening dat de weers- voorspellers het vaak bij het juiste einde hebben. De overigen vinden dat de weer mannen en -vrouwen er net iets te vaak naast zitten. Maar, zo geeft tweederde van de ondervraagden toe, het voorspellen van het weer is Seneca De aangenaamste lichaamsgeur is reukloosheid nu eenmaal een moeilijk vak. Dat blijkt uit een onderzoek van bureau Trendbox, dat ruim vijfhonderd Ne derlanders van zestien jaar en ouder over de kwaliteit van weersvoorspel- lers heeft ondervraagd. Nederlan ders volgen de weerberichten voor namelijk via de televisie. Radio, tele tekst, krant en internet zijn andere informatiebronnen Weermannen genieten over het al gemeen meer bekendheid dan hun vrouwelijke collega's. Met een 'be kendheidsscore' van 94 procent is Erwin Kroll de meest bekende weersvoorspeller. Hij wordt op korte afstand gevolgd door Piet Paulusma (92 procent) en Peter Timofeeff (90 procent). Verder in de topvijf staan de weervrouwen Marjon de Hond (85 procent) en Helga van Leur (74 procent). De voorkeur van de Ne derlanders gaat uit naar Kroll en Paulusma. gpd De Mona Lisa van Leonar do da Vinei heeft haar ver trouwde plaats in de Salie des États (Staatszaal) van het Louvre weer ingeno men. Vanaf vanmiddag glimlacht ze de zeven mil joen bezoekers die het be roemdste Parijse museum jaarlijks ontvangt toe in een compleet gerestaureerde omgeving, vanuit een on breekbare vitrine, achter een speciaal soort glas dat niet weerkaatst. En boven dien luchtdicht is afgeslo ten zodat het schilderij voortaan gevrijwaard is van hoesten, proesten, niezen en flitslicht. Eindelijk rust voor de mysterieuze dame? Als het aan het hoofd van de afdeling schilderijen Vincent Pomarède ligt, wel. „Ik werk nu veertien jaar hier en vanaf het begin is er al sprake geweest van een verhuizing van de Mona Li sa. Ik hoop dat alle drukte nu achter de rug is", ver zucht hij. De laatste vier jaar vertoef de 'La Jaconde' zoals de Fransen haar noemen in de trieste Salle Rosa waar ze absoluut niet tot haar recht kwam en waar het iedere dag dringen geblazen was om een glimp van haar op te vangen. Maar een ver huizing van 's werelds be roemdste schilderij is iets anders dan het eigen favo riete schilderij een andere plek geven in de woonka mer. Architect Lorenzo Pi- queras, uitgeleend door het Musée d'Orsay, moest re kening houden met zowel de bezoekersstromen als met de specifieke techni sche aspecten van het schilderij: klimaatbeheer sing, de akoestiek, de weer kaatsing van het (glazen) dak en het parket. Maar bo venal met het licht. De Salie Rosa is somber en de Mona Lisa verdient beter. Piqueras besloot tot her opening van een tweetal grote ramen in de Salie des Etats en hij zorgde er met lasertechnieken voor dat ook de zijkanten van de vi trine voldoende belicht werden. Vervolgens werden ook de muren bepleisterd en van een waslaae zien. De okerachtig doet alleen in de mc te nog denken aand bestemde geelachz stantie die de wanig Salle Rosa bedektéi Het nieuwe onderi: van de Mona Lisafc vierkante meter gi c weerszijden zijn in drie toegangen, di\ ding bieden aan d gels van het Louvi| lieu, Sully en Dene Salle des États zelf) de korte zijden twi len. Op elk daarvao plaats voor één sclt De renovatie heefrt joen euro gekost rr; zal de Franse belah taler niets van mei Japanse televisiezsn Nippon Television heeft alles voor zijil ning genomen. Ini; een reeks exclusie» zendrechten uiten i want de ruim vijfhit jaar oude Mona Lis big business. gpd t De Britse prins CHARLES en zijn toekomstige vrouw CAMILLA Parker Bowles hebben de afgelopen weken al vele duizenden telegrammen ontvangen. Dat meldt directeur Rob van Hoof van Telegramservice Nederland. Het Groningse bedrijf werkt intensief samen met het officiële Engelse telegrambedrijf, dat goe de zaken doet bij het aankomende huwelijk. ,,Het loopt storm", stelt Van Hoof. „Via internet bestellen mensen vanuit de hele wereld hun gelukstelegrammen voor het koninklijk paar." De stroom begon na de bekendmaking van de verlo ving. Het uitstel van het huwelijk met een dag is voor de telegramservice een goede zaak. „De piek zal donderdagen vrijdag zijn. In totaal zal het paar tien duizenden berichten ontvangen." De toon van de berichten is overigens niet al leen maar positief. „Er zijn ook mensen die Camilla uitschelden", weet Van Hoof. „Gelukkig zijn telegrammen van die strekking uitzonderingen." Obscuur prinsdommetje werd toeristische trekpleister van de eerste orde De oude Egyptenaren gingen anders met de tijd om dan wij nu. Zij hakten haar niet in mootjes jaartallen. Ze hingen de tijd op aan de naam van de farao die over het rijk aan de Nijl heerste. Als dat Ramses II was dan heette zijn tijd ook zo. De farao was immers de godheid aan wie iedereen en alles schatplichtig was, dus ook de tijd. In de Bijbel die heel wat eeuwen be slaat, zoek je ook vergeefs naar jaartallen. In het be roemde fragment uit het evangelie van Lucas dat in de nachtmis in de katholieke kerk wordt voorgelezen is het een Romeinse keizer die de tijd fixeert. Keizer Au gustus in dat geval. De moderne mens is soms jaloers op die gewoonte, hoewel hij verslaafd is aan de feiten en feitjes die hem de godganse dag ondersneeuwen. De paus is zaterdag avond overleden. Het tijdstip was negen uur zevenen dertig. Dat werd steeds herhaald want de moderne mens is pas te overtuigen met feiten, cijfers of rugnum mers. Oude Egyptenaren en Romeinen beschikten niet over horloges. Zonnewijzers boden in streken waar wolken zeldzaam waren en de hemel doorgaans blauw een goed alternatief. Heel nauwkeurig was het allemaal niet, maar veel belangrijker voor de mensen was dat de zon in de morgen in het oosten op- en 's avonds aan de verre westelijke horizon onderging. Al tijd weer. Maar er is iets merkwaardigs aan de hand om bij te mijmeren, telkens als wij met de televisiecamera mee kijken naar de gestorven kerstvorst op diens praalbed in zijn karmozijnrode mantel en met de blanke mijter op het gouden kussen. Het is vaak gezegd deze week: voor een groot deel van de miljarden die nu leven, heeft er nooit een andere paus bestaan. JPII was er al tijd al. Van andere pausen kon geen sprake zijn. Ook toen de stoere globetrotter allengs was veranderd in een schuifelende oude baas, gold het devies, er is maar één paus en dat zal vast zo blijven. Voor de iets oude ren onder ons lagen de kaarten enigszins anders. Ik greep deze week terug naar de methode van die Egyp tenaren en zette de pausen die ik bewust heb meege maakt op een rijtje. Ik kwam tot vijf. Om te beginnen de schrale Pius XII, de schuwe kluizenaar achter de dikke muren van het Vaticaan. En dan was er de rondborstige en joviale Johannes XXIII. Als ik die pe riodes allemaal een eigen particulier motto mag mee geven, dan was het tijdperk-Pius dat van mijn jeugdi ge overmoed, de periode-Johannes die van het stilaan temperen van mijn grootse idealen, het pontificaat Prins PIETER-CHRISTIAAN en ANITA VAN EIJK trouwen op donderdag 25 au gustus in Apeldoorn. Het kerkelijk huwelijk zal plaatsvinden op zaterdag 27 au gustus in Den Haag. D'e Naardense burgemeester Peter Rehwinkel zal op don derdag 20 oktober het huwelijk sluiten van Prins FLORIS en AIMÉE Söhngen. De kerkelijke inzegening is ook in Naarden, maar pas op zaterdag 22 oktober. De twee zonen van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven zouden, net als hun broers Maurits en Bernhard, hun lidmaatschap van het Koninklijk Huis verliezen op het moment dat prins Willem-Alexander de troon bestijgt. Nu ver liezen zij hun recht eerder, doordat ze de regering niet verzoeken een Toestem- mingswet voor te leggen aan de Verenigde Vergadering (de beide Kamers). Een dergelijke toestemming is nodig om de plek in de lijn van de troonopvolging te behouden. De prinsen zien zelf ook wel dat ze vrijwel geen schijn van kans op de troon hebben. „Een verzoek zou puur theoretisch zijn", zei Pieter-Christiaan bij zijn verloving. Daarbij verwees hij naar de lange rij troonopvolgers voor hem. Die begint bij prins Willem-Alexander, diens dochtertje prinses Amalia en diens nog ongeboren kind, want dat telt al mee als nummer drie. Foto: ANP De Nederlandse hoedenmaakster Irene BUSSEMAKER heeft in het Franse Chazelles-sur-Lyon de jaar lijkse prijs van het MUSÉE DU CHA- PEAU gewonnen. Haar hoed werd uit 224 inzendingen uit achttien verschillende landen gekozen. Bus- semaker 'ontvangt' de prijs op 21 mei, liet zij gisteren weten. Het the ma van het zesde internationale concours was contrast. De hoed van Bussemaker wordt in de collectie van het hoedenmuseum opgeno men. Het is de tweede keer dat een Nederlandse hoedenvormgever de prijs in de wacht sleept. In 2001 won Eugenie van Oirschot. De Amerikaanse zanger JUSTIN TIMBERLAKE speelt een rol in DIE HARD 4. Timberlake doet mee als de zoon van Bruce WILLIS, die in de filmserie de hoofdrol voor zijn reke ning neemt. De Britse krant Daily Mirror meldt dat Willis onder de in druk was van Timberlakes acteer prestaties in Alpha Dog. In het der de vervolg op het oorspronkelijke Die Hard gaat Willis als John McCla- ne weer op terroristenjacht, ditmaal dus geholpen door zijn zoon. De Amerikaanse rockster NEIL YOUNG is ontslagen uit het zieken huis in New York waar hij vorige week een hersenoperatie onderging. Dat meldden Amerikaanse media. De 59-jarige rocklegende moest on der het mes nadat een MRI-scan aan het licht had gebracht dat hij een slagaderverwijding in zijn herse nen had. Young had zich laten on derzoeken omdat hij wazig zag. „De artsen zeggen dat hij uitstekend vooruit gaat en verwachten dat hij volledig zal herstellen", zei Youngs publiciteitsagent Bob Merlis. Hij voegde eraan toe dat de zanger de komende dagen al naar Nashville zou gaan om wat opnames af te ma ken. Foto: Lex van Rossen Alsof er niets aan de hand is verzamelen zich klokslag twaalf een duizendtal toeris ten op het plein voor het Monegaskische paleis om de aflossing van de wacht gade te slaan. Het is geen spectaculaire gebeur tenis. Een mannetje met een helm met ve ren en een Amerikaans Mi6-geweer over de schouder neemt de plaats in van een ander mannetje met veren die koffie kan gaan drinken. Maar zo is het nu eenmaal altijd geweest in Monaco en zo zal het ook altijd wel blijven. Althans, zo lang er een prins aan de macht is. De huidige, Rainier II, ligt op sterven en zijn zoon, Albert, heeft een de zer dagen al zijn bevoegdheden reeds ge kregen. Het wachten is op het moment dat Rainier de laatste adem uitblaast en Albert ook formeel de nieuwe monarch is van het op het Vaticaan na kleinste staat je ter wereld. „Het is heel droevig maar het leven gaat verder", zegt een flegmatieke Brit op leef tijd. Maar Ismaël, uitbater van een bar- brasserie, is oprecht verdrietig. „Rainier is niet de barse, autoritaire vorst zoals hij in de buitenlandse kranten wordt afge schilderd. Hij is regelmatig 's ochtends een kop koffie bij me komen drinken. Net als een buurman die zijn krantje kocht en een croissantje bij me at. Altijd vriende lijk." Ismaël is een van de weinigen die die kant van Rainier heeft mogen ontdekken. Voor alle anderen is de prins de onaan raakbare monarch gebleven die vanuit zijn paleis als een absoluut heerser Mo naco bestuurde en geen enkele tegen spraak duldde. Toen Rainier Louis Henri Maxence Ber- trand Grimaldi 56 jaar geleden de hoog ste zeggenschap kreeg, verkeerde Mona co op de rand van het faillissement. Het fameuze Casino was de enige trekpleister voor de in meerderheid bejaarde bewo ners. Wel rijk maar chique rijk, zogezegd. Geen miljonairs die het geld over de balk gooiden, maar die er zo lang mogelijk van wilden profiteren. Dat Monaco bestaat al lang niet meer. Rainier slaagde er in zijn ministaatje om te vormen tot de absolute vluchthaven voor alles wat rijk en superrijk was en bo vendien wél met geld wilde smijten. Hij gunde ze van alles: voordelige investe ringsmogelijkheden, totaal bankgeheim. Maar bovenal wenste hij af te zien van het innen van inkomstenbelasting. Hij redeneerde niet ten onrechte dat de écht rijken hun pecunia wel op een andere manier aan Monaco ten goede zouden laten komen. Het was een gok die goed uitpakte. Niet in de laatste plaats door zijn huwelijk met de Amerikaanse filmster Grace Kelly Nog steeds beweren boze tongen dat die echtverbintenis een van de meest ge slaagde economische projecten van Rai nier is geweest. De filmdiva was de doch ter van een steenrijke Amerikaanse on dernemer en diens geld zou Rainier het startkapitaal hebben verschaft om Mona co op te stuwen tot de unieke positie die het ministaatje momenteel inneemt. Garce Kelly's vriendschap met Frank Si natra zou er bovendien voor gezorgd hebben dat er ook behoorlijk wat extra geld naar Monaco stroomde, geld uit het alternatieve circuit dat zorgvuldig verbor gen bleef voor de officiële instanties. Sommige boze tongen noemen dat maf- fiageld, maar dat is in Monaco altijd te gengesproken. Net zoals heden ten dage boos wordt gereageerd op suggesties dat er momenteel veel Russisch maffiageld in Monaco is gedeponeerd. Weliswaar lo pen er veel Russen rond die hun naam niet willen noemen, maar dat heeft met geld niets te maken. Fred is Nederlander en woont al dertig jaar in Monaco. Hij kent alle verhalen. Ook die over Grace Kelly. Maar hij relati veert: „Toen de prinses in 1982 overleed was er echt sprake van grote droefenis. Ik heb talloze mensen gezien die helemaal overstuur waren door haai' dood. Daar is momenteel bij Rainier geen sprake van." Beneden, in de haven, houdt de Italiaan se bouwer van zeejachten Ferretti open huis voor vermogende klanten die een nieuw bootje willen aanschaffen. „Saint - Tropez heeft de naam, maar de écht gro te boten liggen toch hier", constateert een Duitse vakantieganger. Hij is met een bus uit Bayreuth voor een week naar Mo naco gekomen om zich, geeft hij toe, te vergapen aan al die luxe. Hij is niet de enige. Monaco is een toeris tische trekpleister van de eerste orde. En andermaal kan dat op het conto van Rai nier worden geschreven. Hij was er al snel van overtuigd dat het mes aan twee kanten kon snijden. Aan de ene de echt rijken die er dank zij een strikt veiligheidsregi me ongestoord van hun be zit konden profiteren, en aan de andere de miljoe nen minvermogenden die even aan de uiterlij ke kanten van rijkdom konden ruiken. Het Casino werd geli beraliseerd. Dat wil zeggen dat de privé- salons voor miljonairs bleven bestaan, on toegankelijk voor de rest, maar dat ruim baan werd gegeven aan weelderig uitge doste hallen met fruitautomaten. En naast het pompeuze Hotel de Paris, waar topkok Alain Ducasse couverts voor 500 eu ro p.p. en méér pre pareert, is er nu ook een Holiday Inn. Maar de vaste parkeerplaatsen voor het Casino blijven gereserveerd voor bezit ters van een Rolls Royce, Bentley of Ma- serati. Eigenaars van de nieuwste mo dellen Mercedes-Benz worden aan de zijkant van het plein nog net toegelaten, maar de rest zoekt maar een plaatsje in een van de vele ondergrondse parkeer- Rainier realiseerde zich dat vergroting van de omzet van zijn Monaco NV al leen mogelijk was als er meer en hoger werd gebouwd en wanneer er, zoals de Nederlanders in het verleden afdoende hebben bewezen, land gewonnen kon worden op de zee. Zijn laatste kunst stukje was de drijvende kade, honder den meters lang, die de grote cruise schepen met honderden passagiers kan ontvangen. Onder zijn leiding is Mo naco het Hong Kong van de Ri- vièra gewor den. De vraag is of zoonlief Albert die zelfde werk drift aan de dag kan leg gen. Fred: „Albert spreekt heel slecht Frans. Zijn Engels daarentegen is per fect. Hij is van de drie kinderen degene die de meeste affectie met zijn moeder heeft. Stéphanie, de jongste dochter, is altijd het lievelingetje geweest van Rai nier. De prins was altijd heel hard tegen Albert. Hij vond hem te soft, hij zou te toegevend zijn geweest. Albert verschilt in alles van zijn vader. De jongen is heel sportief, Rainier deed niets aan zijn ge zondheid. Tot zijn laatste momenten rookte hij drie pakjes sigaretten per dag. Géén wonder dat hij altijd last van zijn longen had." Maar bovenal: Albert zou veel minder dan zijn vader hechten aan protocol. En waar Rainier in de praktijk alle beslis singen naar zich toetrok, lijkt Albert meer open te staan voor democratische veranderingen. Opzienbarende nieu wigheden zijn op korte termijn evenwel niet te verwachten. Daarvoor heeft Rainier te lang zijn stempel op Monaco 1 gedrukt. Veranderingen gaah in Monaco traditiege trouw heel langzaam. Henk Glimmerveen van Paulus VI, dat van het voorgoed bijstellen van mijti grote ambities. Toen Johannes Paulus 26 jaar terug op de loggia van de Sint Pieter verscheen, diende zich synchroon ongeveer mijn midlife in de doorzonkamer aan. Dat het vervolgens met dat midlife en JP II zo lang zou duren, wie van ons twee had het durven voorspellen, als wij het al gehoopt hadden? Dat geeft voor mijn generatie aan het nu be ëindigde aardse bestaan van Karol Wojtyla, de grote man uit Polen, extra di mensie. Zolang hij er was, al ging het hem minder en minder, was er voor de langdurige generatie van babyboomers en proto-baby- boomers waar ik me graag toere ken, niet echt een vuiltje aan de lucht. Dat is voortaan anders. Aan de tijd van farao Ramses II kwam een einde en aan die van Johannes Paulus II eveneens. Resteert ons achterblijvers de eigen tijd en te vens om ons achter de oren te krabben. Die eigen tijd gaat namelijk dringen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2