m Grote zorgen over rechts geweld Massale belangstelling voor blik op dode paus >m de Graaf wil terug in politiek Vrijdag 22 april Nog geen besluit over datum conclaaf Testament van Johannes Paulus II wordt vandaag geopend Zalm: Geen lastenverlichting in 2006 Barend Van Dorp verkassen naar De Mol tolrechte vast voor brand commentaar Wenaars anderhalf S3 onschuldig in cel Minister Donner laat AIVD onderzoek doen naar extremisten Bus vandaag in Keukenhof Leidsch Dagblad H Rainier, van Gemakken en straatarm ongemakken van leggen zich niet neer NV tot superrijk j:y$Ê nieuwbouwwijk bij verdwijnen podia Singel loop Start verkoop 22 maart 'Bananenincident' bij Quick Boys maakt vele tongen los Eerst zon f later regen De belangstelling om afscheid te nemen van paus Johannes Paulus II is gigantisch te noemen. Honderdduizenden mensen hadden er uren wachten voor over om langs de baar met het stoffelijk overschot van de paus te schuifelen. Foto: EPA/Ciro Fusco door onze correspondent Hans Celeijnse Vaticaanstad - Met naar schat ting 300 mensen per minuut passeerden pelgrims gisteren de bij het hoofdaltaar in de Sint Pieter opgebaarde paus Johan nes Paulus II. De straten en straatjes die naar het Vaticaan leiden stonden volgepakt met naar schatting ruim 350.000 mensen die er vijf tot acht uur wachten voor over hadden om een blik op de overleden kerk vorst te kunnen werpen. De begrafenis zelf belooft voor de volgens verwachtingen meer dan een miljoen belangstellen den een zeer zware klus te wor den. Volgens ceremoniemees ter kardinaal Piero Marini gaat de plechtigheid drie uur duren. Johannes Paulus de Grote, zo als de 'premier' van het kerk- staatje, kardinaal Sodano hem heeft genoemd, wordt donder dagnacht eerst van de baar in een kist van cypress hout ge legd. Zijn persoonlijk secretaris Don Stanislaw legt bij die gele genheid een witzijden doek op zijn gezicht. De kist wordt vervolgens voor de misviering op de trappen van de Sint Pieter gezet. Daarna wordt de houten kist in de Sint Pieter in een zinken exemplaar geplaatst. De bisschopsmijter van de paus wordt op zijn borst gelegd en een kleine zak met herdenkingsmedailles en een korte levensbeschrijving wor den in een loden koker bij hem gelegd. Het geheel wordt her metisch afgesloten. De zinken kist wordt vervolgens in een eikenhouten exemplaar gestopt dat een marmeren af- dekplaat krijgt. Daarna wordt Johannes Paulus II bijgezet in de zogeheten 'grotten van de Sint Pieter", onder de vrijgeko men ciypte van de vijf jaar gele den heilig verklaarde paus Jo hannes XXIII, die een plaats in de kathedraal zelfheeft gekre gen. Volgens Vaticaan-woordvoer- der Joaquin Navarro Vails is het stoffelijk overschot van de paus niet gebalsemd, maar wel ge prepareerd om bezichtiging over de periode tot donderdag avond mogelijk te maken. Ook zei hij dat vandaag het zoge naamde spirituele testament van de paus wordt geopend. Verder deelde hij mee dat de 91 kardinalen die gisteren in Rome present waren tijdens hun eer dere beraad gisteren nog geen besluit hadden genomen over de datum van het conclaaf dat een nieuwe paus moet kiezen. Hij zei niet te weten of, zoals uit Polen wordt gemeld, ook een schepje Poolse aarde in de kist komt. ,,Er komen uit de hele wereld verzoeken om iets in de kist van de paus te mogen stop pen", voegde hij eraan toe. Ondanks de enorme drukte hebben zich gisteren in Rome nauwelijks problemen of inci denten voorgedaan. Maar voor al bejaarde mensen in de rij die zich van de brede toegangsweg Via della Conciliazione door de nauwe straatjes erachter slin gerde hadden het moeilijk. ,,Ik sta hier al acht uur, maar nu ik het Sint Pietersplein in zicht heb krijg ik nieuwe kracht", zei 72-jarige Maria uit een dorpje bij Triest. Velen in de menigte klaagden over gebrek aan sani taire gelegenheden. Tal van res taurant- en barhouders achter het Vaticaan hielden hun zaak gesloten omdat ze, zoals een van hen zei, 'gek werden van al die zeikerds". Pagina Buitenland lyon - PSV heeft zich gister avond een goed uitgangspunt verschaft voor het bereiken van de halve eindstrijd van de Champions League. In de eer ste wedstrijd van de kwartfina les tegen Olympique Lyon werd het in Frankrijk 1-1. Voor rust scoorde Malouda, Cocu maakte diep in de tweede helft namens PSV gelijk. De return in Eindho ven is op 13 april. Liverpool en Juventus troffen elkaar voor het eerst sinds het Heizeldrama (1985) weer. Liverpool won thuis met 2-1. Pagina Sport Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! den haac/gpd-anp - De burgers hoeven volgend jaar niet op las tenverlichting te rekenen. Er is ook geen geld voor extra over heidsuitgaven. Met die zuinige boodschap opent minister van financiën Zalm de onderhande lingen in het kabinet over de begroting van 2006. Eventuele claims van collega ministers veegt Zalm bij voor baat van tafel, zo melden goed ingelichte bronnen op het mi nisterie van financiën. Zalm stelt zich op het standpunt dat de financiële meevallers die zich volgend jaar aftekenden al zijn opgesoupeerd in het zoge heten 'paasakkoord.' Vorige week besloten de fractie leiders van CDA, D66 en WD dat in totaal 750 miljoen euro extra wordt uitgetrokken voor onderwijs en kenniseconomie. Vice-premier Zalm gaf vrijdag al zijn fiat aan dit plan. Vervol gens besloot het D66-congres om het kabinet-Balkenende te blijven steunen. Geld voor nog meer 'leuke dingen' is er niet, meent hij nu. De regeringsfracties WD, CDA en D66 zullen hier vrijwel zeker geen genoegen mee nemen. De drie fracties hebben al eerder te kennen gegeven dat zij voor volgend jaar met name voor de middeninkomens iets willen doen. Hoeveel geld daarvoor eventueel beschikbaar zal zijn is nog niet exact bekend. De be lasting- en premie-inkomsten worden pas later in kaart ge bracht. Zalm wil echter eventu ele belastingmeevallers gebrui ken voor versnelde aflossing van de staatsschuld. Enkele weken terug liet Zalm al doorschemeren geen geld te hebben voor de 'miljarden claims' van zijn collega-be windslieden. Als ministers meer geld willen uitgeven dan moeten ze dat maar op hun eigen begroting zien te vinden door te bezuini gen op andere posten. Mochten er extra inkomsten zijn door hogere belastingopbrengsten, dan wil Zalm dat geld gebrui ken om het overheidstekort ver der te verlagen en niet voor las tenverlichting. Ja, ik neem een vast j kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal I automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M V 1 Naam: I I Adres Postcode I Plaats Ttelefoon I Geboortedatum I e-mail: 1 Bank/giro* I Handtekening: F Uitsluitend b«J I Hilversum - Barend Van Dorp is vanaf begin september te zien op de zender van John de Mol. Het RTL-duo tekende gis teren een contract om op het nieuwe tv-station de laatste reeks van hun talkshow te ma ken. Of ook Jan Mulder zal aan schuiven is nog niet duidelijk, met hem is De Mol nog in ge sprek. Net als bij RTL 4 zullen Frits Ba rend en Henk van Dorp bij Tal pa ook vijf avonden per week rond de klok van half elf te zien zijn. Als het Nederlands elftal zich plaatst voor de eindronde van het WK 2006 in Duitsland, ma ken de heren voor Talpa Tv tij dens het toernooi in juni een dagelijkse serie Villa BvD. Eer der al werd bekend dat het duo eind dit jaar zou stoppen met hun succesvolle praatshow bij RTL 4 omdat Van Dorp de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. In de loop van volgend seizoen dragen de heren het stokje over aan een nieuw presentatieduo, waarvan de namen nog niet be kend zijn. Frits Barend wordt daarna voetbalexpert en blijft daarnaast aan het programma verbonden als adviseur. afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel O0OO1711 (gratis i E-mail lerersservioew hdc nl of surf naar www letdschdagblad nl Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005. vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011 20 OPGERICHT 1 MAART 1860 woensdag 6 april 2005 ande ndei£Choonhoven >endi tekt^ekens voor het le- verdfl ze. Wat de Leide- 4"15jd van Exel (29) en lan (39) overkwam, ijk °)ze droom. Een ken- erdaydigde het tweetal ^aa%ndstichting in kle- Jist9S Madhouse in de tn d&rstraat, een brand LVc had gesticht. De idda veroordeelde de jelwjr en vijf jaar gevan- net Anderhalf jaar zaten -^ïat ze een maand ge- flin0ger beroep onver- len vrijgesproken. 1 en met een geknakt 1 in de mensheid ihid en Ali 'als zwer- de gevange- gezet. „Het ergste is derhalf jaar voor al- lent", zegt Rashid. Iwoordjes en stapjes id heb ik gemist, ioit meer terug." :n felle, uitslaande |e nacht van 16 au- I. Dat niemand in de 'am, lijkt achter- ider. In de woning de kledingzaak was toevallig niemand Achter de winkel lartementen en stu- ingen geëvacueerd. Ie bewoners van de boven de naastgele- >ar kwamen met de lemer van US Mad house, een 21-jarige Leiderdor per, bleek het brein achter de brand. Hij werd gepest op het werk en hield als wraak eigen handig uitverkoop door kleding onder de prijs te verkopen. Het geld stak hij in eigen zak. Om dat die praktijken te veel in de gaten begonnen te lopen, be sloot hij zijn sporen uit te wis sen. Naar eigen zeggen gaf hij Rashid en Ali opdracht het vuile werk op te knappen. De rechter geloofde het verhaal en veroor deelde Rashid en Ali - die hevig bleven ontkennen - tot stevige celstraffen. Maar hun advocaten De Water en Evers gaven niet op. De zaak kwam in hoger beroep en tij dens een emotionele zitting gooide de Leiderdorper zijn verhaal om. Gekweld door een knagend geweten besloot hij schoon schip te maken. De man bekende dat hijzelf diep in de nacht de kleding met benzi ne had overgoten en aangesto ken. Hij moet vijf jaar de cel in. Een dag na de dramatische zit ting staan Rashid en Ali op straat. Zonder uitkering, werk of geld. Vrijgesproken, maar in de ogen van de buitenwereld besmet en verdacht. „De hele school van mijn kinderen weet het", zegt Ali. En Rashid: „De politie heeft al mijn vroegere opdrachtgevers voor mij ge waarschuwd." Pagina R2: 'Het gevangenisleven is een hel' i/anp - Voormalig :er Thom de Graaf :en nieuwe politieke zei dat gisteravond e^ogramma Barend De Graaf, die twee ;den aftrad als minis- Jestuurlijke Vernieu- s erop dat hij na de .en van 2003 al is af- als fractievoorzitter Er komt een keer een vlaar misschien word ijn 70ste wel lid van Camer, net als Ed van 8 tor Van Thijn was en terug de directe voor het aftreden aaf. Als woordvoerder ractie blokkeerde hij ondwetswijziging die •zen burgemeester —gelijk maken. De Graaf herhaalde dat hij pas besloot af te treden nadat hem gebleken was dat ook de in het regeerakkoord aangekondigde hervorming van het kiesstelsel er niet zou komen door verzet in de coalitie. De Graaf zei verder dat hij voor het debat in de Eerste Kamer uitvoerig contact heeft gehad met fractieleider Noten van de PvdA-senatoren. De Graaf ver baast zich erover dat Noten dat ontkend heeft. De Graaf blijft ervan overtuigd dat Van Thijn doelbewust heeft aangestuurd op verwerping van de grond wetswijziging en dat inhoudelij ke argumenten niet telden. Hij is daarover „teleurgesteld, maar niet verbitterd". Tegen D66 koestert hij geen en kel wrok. „Ik houd van de par tij" OUDHEDEN PSV speelt gelijk in Lyon t ma den haag/gpd - De politie en de inlichtingendienst AIVD gaan een grootschalig onderzoek instellen naar de groei van het rechts-extremistisch geweld in Nederland. Het kabinet vreest dat aanslagen zoals de tweevoudige brandstichting op de islamitische school in Uden kunnen uitmonden in rassenrellen. Minister Donner (justitie) spreekt van een 'zorgwekkende ontwikkeling'. Donner erkende gisteren in Tweede Kamer dat niet alle racistische geweldadigheden tot dusver in de open baarheid zijn gekomen. Gemeenten proberen extreem rechtse incidenten uit de publiciteit te houden, zo is al eerder gebleken. Donner wil deze maand nog met een overzicht komen van alle voorvallen. Ook zal het open baar ministerie (OM) met een verslag komen over de aanpak van het geweld. De Tweede Kamer maande het kabinet hard op te tre den tegen rechts-extremisme. „We kunnen dit niet af doen als kwajongensstreken", aldus CDA-Kamerlid Mirjam Sterk. Aanleiding voor het Kamerdebat was de brandstichting vorige week in een islamitische school in Uden. Ook gooiden extreem-rechtse jongeren het afgelopen week end in Venray ruiten in van een moskee, wat leidde tot gevechten met Turkse jongeren. De aanstichters van het geweld droegen kleding van het merk Lonsdale, dat vaak wordt geassocieerd met de racistische White Po wer-beweging. Volgens minister Verdonk (integratie) wordt het echt gevaarlijk als racistisch getinte aanslagen leiden tot 'in terraciaal geweld'. Ze benadrukte wel dat de 'Lonsdale- jongeren' vooralsnog geen georganiseerde groep vor men. „Ze hebben geen ideologie", aldus Verdonk. „Het zijn allemaal losse verbanden. We moeten er alles aan doen om die jongeren weer bij de les te krijgen, om ze perspectief te bieden." De oppositie vindt dat de regering te weinig heeft ge daan om het geweld tegen te gaan. Het is al langer be kend dat Lonsdale-jongeren in veel gebieden voor overlast zorgen. „Als daar niets tegen gedaan wordt, gaan mensen het recht in eigen hand nemen", aldus PvdA'er Peter van Heemst. Volgens de LPF komt het rechts-extremisme vooral voort uit 'baldadigheid'. „Het is een reactie op links en moslim-extremisme", aldus Mat Herben. Redacteuren van het Leidsch Dag blad toeren we kelijks met de Citroënbus door de regio. Vandaag staat de bus bij de Keukenhof in Lisse. Wie een verhaal kwijt wil of zomaar even wil langs komen. kan vanaf 10.00 uur terecht Tips en nieuwtjes zijn uiteraard al tijd welkom. Frans'nee' gevaar voor referendum den haag - Het kabinet onder zoekt de mogelijkheid om het referendum over de Europese Grondwet af te gelasten als Frankrijk eind mei 'nee' zegt te gen het grondwettelijk verdrag van Rome. Het afblazen van het referendum behoort tot de noodscenario's die de regering in onderzoek heeft voor het ge val de steun aan het verdrag dreigt weg te vallen. Pagina Binnenland 1 parijs - Dikke mensen kunnen bij de Franse luchtvaartmaat schappij Air France voortaan een extra vliegtuigstoel reserve ren tegen gereduceerde prijs. De tweede stoel wordt met een reductie van 25 tot 33 procent aangeboden. De actiegroep Al legro Fortissimo vindt de maat regel nog niet ver genoeg gaan. Maar de tweede stoel gratis aanbieden, gaat Air France voorlopig toch te ver. Korting dikkerds 2de vliegtuigstoel iiuseum van Oudhe- p in de problemen. In problemen, een te- ordt geschat op 2 mil- r minstens zo ernstig dat de verhoudingen recteur en personeel kt. lemen zijn niet van »f gisteren. Het rom- inger in het Vorig jaar :teur Magen- t een deel ersoneel be- van wanbe- de situatie rder uit de hand is ge- simpel af te leiden uit lat de ondernemings- ge week het vertrou- agendans heeft opge- lar vertrek eist an Toezicht blijft ach- recteur staan en laat 9. feitelijk de zaken op 9. op- In het afgelopen jB de Raad er ook niet d de partijen bij elkaar r(jen. Integendeel, het lissen directeur en per- 7 6 geëscaleerd. De Raad imin een bijdrage kun nen aan de kostenbe- het financieel tekort is niet teruggedrongen, maar ver der opgelopen. Directeur Magendans is er even min in geslaagd de begrotings discipline en het vertrouwen bij haar personeel te herstellen. Dat is misschien niet helemaal aan haar te wijten, maar zegt toch veel over haar onvermogen pro blemen de baas te worden. Veel werknemers zijn intus sen gedemotiveerd of zitten ziek thuis. Het is evident dat het museum daarvan de dupe wordt. Duidelijk is dat een re organisatie onder lei ding van de huidige directeur niet tot het gewenste resultaat kan leiden. Daarvoor ontbreekt het vertrouwen en is er gerecht vaardigde twijfel over vaardig heden en kwaliteiten van de di recteur. Vaktechnisch heeft Ma gendans het museum wellicht veel te bieden. Maar een grote reorganisatie, die werknemers hun baan kost, vraagt om een zakelijker leiding. Magendans zou, nu een patstelling is ont staan, er verstandig aan doen te vertrekken. In het belang van het museum. Jan Rijsdam

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1