REGIO leterwoudse apotheker mag onschuld bewijzen Villa Joep heeft ons geld hard nodigy lheid in Leyhof aan banden Muskuseenden naar Zwammerdam i Tam presenteert irtboek' Zonnevylle R3 »iwbouw school elders azerswoude- -Dorp JËBnnuIëlll ^ammanager^ College heeft Rianne als een baksteen laten vallen HOC 973 woensdag 6 april 2005 I Leefmans h et. Hij noemt het 'een Ver burgemeester Jievylle van Leider- ejnisschien iets te dezet voor de gisteren 'nirde en gebundelde tussen Tam rtar Hylke Postma en Desondanks is a^r opgespaarde brief half telefoonboek in jekende omvang. Het zist het beeld van grootheden; die de grenzen ondernemer- ikt en een burge- s 'dat op allerlei for- 5fin, maar met opval- cjrobeert in te dam- en in deze dertien nilirende strijd met 2- Kron onlangs een ^pver de rechtmatig- jee fruitautomaten Daarna diende hij tegen Zonnevylle ieid in geschrifte lijk stalken' omdat [ester zich oneven- 5 jiet zijn zaak be- "acht wordt wellicht .kelijk verklaard, "la wekte met zijn ac- Aandacht van lande- als de Telegraaf meen Dagblad. Zon- t volgende week te- it Leidsch Dagblad !ven in zijn dossier ^am. Toch loopt de ■Zonnevylle - bin- ■nt zijn herbenoe- orde - door deze ade op. Postma stuurde het 'zwartboek' niet alleen op naar de pers, maar ook naar de politie, alle raadsleden en Jan Franssen, de commissaris van de koningin. Franssen heeft Zonnevylle al om schriftelijke opheldering ge vraagd, maar hij maant Postma ook zich aan de zogeheten ge bruiksvergunning te houden. Tam Tam opende in maart 2004 aan de Zijlbaan als petit - restaurant annex cateringbe drijf. Al snel bleek dat daar geen droge boterham mee te verdie nen viel, waarna Postma zijn winkel omtoverde tot snackbar met café. De kem van het ge schil ligt in die wijziging. De ex ploitant beweert dat hij volgens de regels handelde. De ge meente, met Zonnevylle voor op, gaat uit van het tegendeel, maar heeft tot op de dag van vandaag geen juridische gron den gevonden om er iets tegen te doen. De langdurige kwestie over de fruitautomaten en het gedwongen vertrek van een kla- verjasclub uit Tam Tam waren slechts bijkomstige uitwassen van het fundamentele pro bleem. In de tussenliggende periode doodden beide partijen de tijd door elkaar stapels brieven en antwoorden daarop te sturen. WD-fractievoorzitter Hugo Langenberg, partijgenoot van Zonnevylle, voelt wel wat voor een bemiddelingspoging. „Ten minste, als beide partijen daar op zitten te wachten. Ik kan me indenken dat de burgemeester, die deze week op vakantie is, eerst wil dat de aangifte wordt ingetrokken. En het is maar de vraag of de eigenaar van Tam Tam daarmee instemt. Mis schien is hij er juist op uit om voor de rechter te verschijnen, want als hij 'valsheid in ge schrifte' hard kan maken ziet het er slecht uit voor Zonnevyl le." aj IDE-dorp - Het Groe- .-«ceum in Hazerswou- Mirhuist naar de om- het 'scholeneiland' 't>rtparklaan. Op een lanen noorden van de moet een nieuw ge- dat plaats biedt se;oo leerlingen. Op de ysle plek aan de Ds. Jafcoschstraat zouden 'Tgen en een gezond- __jm kunnen komen, ins de voorkeur van •ter en wethouders löude. Ze hebben de dagavond ingeruimd ir met de raadsleden van gedachten te wisselen. Het Groene Hart Lyceum schreeuwt al jaren om ruimte. Enkele jaren geleden waren er al plannen voor uitbreiding op de huidige plaats. Maar omdat de school nog sneller groeide dan verwacht, blies het school bestuur de uitbreiding af. Nieuwbouw op een andere plek was de enige oplossing om goed onderwijs te kunnen blij ven bieden, aldus de school. Rijnwoude hikte echter aan te gen de hoge kosten van circa 2 miljoen euro. Anderzijds wilde het gemeentebestuur de school binnen de gemeente houden. De Voorschoten Open in mei staat in het teken van de strijd tegen kinderkanker. Golfer Adrie Talakua: „Ik ben vader van twee kinderen. Ik moet er niet aan denken dat zij ziek worden." Foto: Mark Lamers Voorschotense golfers spelen tegen kinderkanker door Bas de Rue voorschoten - Golfen is een feest. En de Voorschoten Open, het tweejaarlijkse golftoernooi op openbaar groen, is dat hele maal. Maar een feest alleen is voor de Voorschotense Golf club niet genoeg. De golfers zochten naar een mooie be stemming voor het toernooi- geld en vonden die dicht bij huis: Villa Joep, de Voorscho tense stichting die onderzoek steunt naar kinderen met het zeldzame Neuroblastoom kin derkanker. „Een kind met kan ker, dat wens je je ergste vijand niet toe", zegt rasgolfer Adrie Talakua. Op de green maakt de golfer een ontspannen indruk. Zijn tas met clubs nonchalant over de schouders, loopt Talakua met verende tred over de green. Het gras is nog drassig van een re cent buitje boven de Voorscho tense baan achter zwembad 't Wedde. „In de golfwereld is sta tus belangrijk. Als je goed wilt golfen, dan ben je veel geld kwijt," zegt de Voorschotenaar opgewekt bij de eerste hole. Hij slaat zijn groene das achterover en kijkt ingespannen naar het gaatje in het gras, waaruit fier een geel vlaggetje steekt. „Maar je moet er ook een beetje door heen hoor", zegt de Voorscho tenaar en hij trekt een club uit zijn tas. „Mijn golfclubs zijn de goedkoopste van de hele ver eniging. Destijds voor 300 gul den (zo'n 140 euro) op de kop getikt." Leuke polo's, ribbroeken, de juiste schoenen, allemaal be langrijk. En toch ook weer bete kenisloos vergeleken bij ram pen in het leven, zegt Talakua ernstig. „We hebben lang nage dacht over een bestemming voor het sponsorgeld van het toernooi. Afgelopen keren ko zen we steeds een exotisch doel voor het geld, een school in In dia bijvoorbeeld." Maar dit jaar zochten de golfende Voorscho tenaren het dichter bij huis. Ta lakua: „Wethouder Carabain opperde het idee geld in te za melen voor Villa Joep. Wij dachten meteen: dit is het. Ik ben vader van twee kinderen. Ik moet er niet aan denken dat die kanker krijgen. Dat wens je je ergste vijand niet toe. De Voorschotense golfers stel den zich een ambitieus doel: tijdens het toernooi willen zij 30.000 euro bijeenslaan. Daar- ■g) le d» Leefmans Bo 1 - De complete Lei- wijk Leyhof wordt .tilometerzone. Dat gemeente aan ver- Hbriefschrijvers uit de cdzich zorgen maken Rluipverkeer door de en tefelheid op voornaam- ragsweg tot de Leyhof, ojoflaan, wordt van 50 kilometer terugge- wordt op de i weg N445, die langs opt, geluidsdempend De plaatselijke wuigt zich binnenkort t. Ikeersplannen. igfet verkeer regelmatig veip de T-splitsing van iclindaal met de N445 Cl automobilisten er- ndt kruispunt af te snij- enle wijk Leyhof. Het lisbr rijdt via Schild wacht en Torenwacht naar de Buitenhoflaan of omgekeerd. Dat is de Leiderdorpers die di rect aan een van deze drie we gen wonen een doorn in het oog. Ze vrezen dat de situatie verergert als de genoemde splitsing aan het einde van de Engelendaal wordt omgezet in een rotonde met een extra af slag naar bedrijventerrein de Baanderij. Daarom scheef een aantal be woners en buurtvereniging Ley hof brieven naar de gemeente met het sluipverkeer en het la waai van de N445 als onder werp. De gemeente antwoordt met de mededeling dat in de hele buurt verkeersborden met '30' daarop komen te hangen. Doordat het niet aannemelijk is dat de politie regelmatig op de nieuwe snelheid controleert, krijgen diverse straten in de wijk te maken met drempels en andere verkeersremmende aan passingen. De N445 wordt de komende tijd aanmerkelijk drukker. Dat heeft niet alleen met het tegengaan van sluipverkeer in Leyhof te maken. De mogelijke komst van Ikea naar Leiderdorp draagt daaraan ook bij. Daarnaast streeft de gemeente ernaar om het autoverkeer te ontmoedi gen om de Engelendaal als doorgaande route te gebruiken tussen A4 en de Leidse Willem de Zwijgerlaan. Daardoor komt dus extra druk te liggen op de N445 en de N446 aan de noord rand van Leiderdorp. Op die doorgaande wegen is de aanleg van drempels om de snelheid te temperen niet handig, vindt de gemeente. Om het lawaai tegen te gaan wordt speciaal asfalt aangelegd en het gemeentebe stuur gaat voorafgaand aan de alle wijzigingen er nu al bij de politie op aandringen om vaker op snelheid te controleren. (advertentie) Je komt elk Grandprix in aanmerking voor de volgende prijs; kaarten voor races op Circuit Park Zandvoort ter waarde van €60,- Win 2 paddock kaarten voor één van onderstaande races op Circuit Park Zandvoort van kan Villa Joep een ultramo dern onderzoeksapparaat ko pen dat eiwitten uit kankercel len scheidt. Analyse van eiwit ten is bij kankeronderzoek cru ciaal, omdat onderzoekers daaruit mogelijke afwijkingen in het erfelijk materiaal kunnen aflezen. „Oncologen van het Sophia Ziekenhuis in Rotter dam hebben het apparaat spe ciaal uitgezocht," zegt Leontine Steijn van Villa Joep. Met haar man richtte zij de stichting op nadat hun vierjarige zoontje ruim een jaar gelden overleed aan Neuroblastoom, een zeld zame vorm van kinderkanker. Steijn: „Het onderzoek begint volgende maand en het appa raat is hard nodig." De Voor schotense is in haar nopjes met de inspanningen van de golfers. „In totaal duurt het onderzoek vier jaar en kost het 4 ton. We hebben ongeveer 200.000 euro bijeen. Dit initiatief komt fan tastisch uit." De Voorschotense golfers staan ondertussen te popelen hun balletjes te slaan. „We hebben dit jaar voor het eerst in Neder land een toernooiparcours met achttien holes uitgezet. Nor maal gesproken speel je met slechts negen", zegt golfer Tala kua. Om hun ballen in alle ho les te putten, reizen de sporters het hele dorp door. Ze spelen onder meer bij station De Vink, in het Burgemeester Berkhout park, op sportpark Adegeest en natuurlijk de eigen golfbaan. Een busje vervoert de golfers door heel Voorschoten. Tala kua: „Bedrijven uit de hele re gio doen mee, met een aantal bekende Nederlanders: Wim Rijsbergen en John de Wolf bij voorbeeld. Villa Joep heeft veel geld nodig. Wij leveren ons deel." De Voorschoten Open is op 28 mei. Radio 538 Pinksterraces 11-12 juni Masters of Formula 3 19-20 juni Italia a Zandvoort 26 - 28 augustus DTM 17-18 september Trophy of the Dunes 15-16 oktober Finaleraces Circuit Park Zandvoort hazerswoude - De 'jacht' op de Hazerswoudse mus kuseenden is begonnen. Elke ochtend, bij het krieken van de dag, trekken medewer kers van de gemeente met oud brood van de bakker naar de vier kooien om de eenden te voeren. Alleen in de kooien krijgen de dieren te eten. Zijn ze eenmaal ge wend aan dit 'gastenverblijf, dan gaat die dicht en op transport. Pas op hun nieu we verblijf, worden ze weer vrijgelaten. De gemeente Rijnwoude volgt het advies op van Stichting Vogelklas Karei Schot. Het aantal van bijna honderd eenden zorgt nogal eens voor overlast. Omdat de populatie alsmaar uitdijt, be sloot de gemeente ze te van gen en elders weer vrij te la ten. Een groot deel van de eenden gaan zo goed als ze ker naar het landgoed De Hooge Burch in Zwammer dam. Ze krijgen een plek op de vernieuwde kinderboer derij. Een ander deel gaat naar particulieren. Het lokken, vangen en ver huizen van de eenden neemt vermoedelijk vijf weken in beslag. Tussentijds worden eenden steeds gevangen en weggebracht. De gemeente verzoekt inwoners de mus kuseenden niet meer te voe ren. >ag rechtszaak over half jaar Ei coeterwoude - De fraude verdachte n se apotheker mag 1;bank in zijn apo- Dorpsstraat op 'Dieven en stukken die bewijzen. Sinds ding in september e man niet meer in komen, die inmid- nand anders wordt ■echter haalde giste- |e zitting op het pa- rltie in Den Haag een dat verbod. de rechter toe om %en van Zorg en Ze iloren, die van be- n zijn voor de verde diging van de Zoeterwoude- naar. De man, die de oplichting ontkent, reageerde tijdens de zitting geprikkeld op alle be schuldigingen aan zijn adres. Hij voelt zich het slachtoffer van een samenzwering tussen een Leiderdorpse apotheker, die als een soort klokkenluider de zaak aan het rollen bracht, een huisarts en een voormalige assistent in opleiding. Zij leg den belastende verklaringen af. „Dit is geen normale zaak", riep de Zoeterwoudenaar uit. „Dit is een complot!" De rechtszaak wordt naar verwach ting over een half jaar vervolgd. De apotheker wordt verdacht van gesjoemel met declaraties voor een bedrag vap circa 6 ton bij diverse zorgverzekeraars, met name bij Zorg en Zeker heid. Inmiddels heeft Zorg en Zekerheid een civiele procedure tegen de apotheker gewonnen. De apotheker is veroordeeld tot betaling van de schade. De Zoeterwoudenaar wil bewij zen dat hij mondelinge en schriftelijke afspraken had met Zorg en Zekerheid over de wijze van declareren. Dat hij van 1 ja nuari 1999 tot 10 september 2003 recepten in meerdere de len zou hebben 'geknipt' om meer te kunnen declareren, ontkent hij bij hoog en bij laag. „Knippen is niet de juiste term. Knippen is diefstal. Ik ben een fatsoenlijke apotheker." Wat hij had toegepast, waren 'correc ties'. Die deed hij naar eigen zeggen met toestemming van Zorg en Zekerheid. De apotheker herstelde vanaf 1 januari 1999 naar eigen zeggen een groot aantal openstaande declaraties uit 1997 en 1998. In deze periode kreeg de Zoeter woudenaar van de zorgverzeke raar geen vergoeding, omdat een specifiek nummer van de patiënten ontbrak op de decla raties. Daardoor had de apo theker 5 ton uit eigen zak moe ten voorschieten. Toen hij wel de beschikking had over de pa tiëntennummers, diende hij de declaraties alsnog in. Omdat de leden van de recht bank niet begrepen hoe de in Sudan geboren apotheker te werk was gegaan, stelde de rechter voor om een onafhan kelijk apotheker te benaderen. Deze moet nadere uitleg ver schaffen over het ingewikkelde systeem waarmee apothekers werken. De Zoeterwoudenaar wordt ook verdacht van het declareren van dure merkmedicijnen, ter wijl hij goedkope merkloze me dicijnen zou hebben geleverd. Ook die beschuldiging wees hij resoluut van de hand. De leden van de rechtbank vroegen zich af hoe het dan kon dat de apotheker in de periode van 1999 tot 2001 zeven panden had gekocht. „Ik ben een beleg ger", was de reactie van de Zoe terwoudenaar. Naar eigen zeg gen stond hij rood, maar had hij op basis van zijn jaarcijfers een krediet van de bank gekre gen. De apotheker kreeg van de rechtbank geen toestemming om ook nog twee belastingme dewerkers als getuige te laten optreden. Zij hadden tot de grote vreugde van de apotheker in de stukken geen bewijs kun nen vinden voor fraude. Daaraan had de rechter geen boodschap, omdat de belas- Moszkowicz zegt zitting af Het is knap lullig. Je neemt een zwaargewicht van een advo caat in de arm, maar dan blijkt dat deze niet bij de rechtszaak kan zijn. Dat overkwam de van fraude verdachte Zoeterwoud- se apotheker gisteren. Topad vocaat Abraham Moszkowicz kon er om 'zwaarwegende per soonlijke omstandigheden' niet bijzijn in Den Haag. Een jonge advocaat van Moszko wicz' kantoor vroeg de rechter daarom uit naam van de Zoe terwoudenaar om de zaak aan te houden. De collega van Moszkowicz vond dat hij niet genoeg in de zaak was inge voerd om de verdachte ade quaat te verdedigen. De rech ter honoreerde dat verzoek niet „Het onderzoek loopt al jaren en eerder verscheen ook niet Moszkowicz, maar drie tingdienst volgens hem over beperkte informatie beschikt. „Zij kunnen alleen maar iets zeggen over de belastingsaan- slag." anderen van zijn kantoor die goed waren ingevoerd, onder wie u. Ik zie niet in waarom u niet in staat zou zijn om de verdediging te voeren." Uit eindelijk hoefde de advocaat niet in actie te komen. Om an dere redenen werd besloten om alleen de feiten te behan delen. Over een half jaar wordt de zaak vervolgd. Onduidelijk is of Moszkowicz er dan bij is. door Marijn Roos oegstgeest - Achteraf gezien zou Rianne Meester de ge meenteraad eerder hebben in gelicht over de extra kosten van de Rijn Gouwe Lijn (RGL). Tij dens de ledenvergadering van haar partij Progressief Oegst geest in een achterkamertje van café De Roode Leeuw sprak de ex-wethouder gisteravond open over haar gedwongen vertrek vorige week. „Ik had in septem ber al om draagvlak moeten vragen van de fractievoorzitters en van de overige leden van het college van burgermeester en wethouders." Maar Meester deed dat pas in november. Toen kreeg zij te ho ren dat ze niet meer dan 3,5 miljoen euro mocht uitgeven aan de lightrailverbinding. Zij kon haar poot echter niet stijf- houden tijdens de onderhande lingen met de provincie en de andere gemeenten. „Het ver oorzaakte heibel. Uiteindelijk kwam ik met 5,6 miljoen terug, waarvan de provincie 1 miljoen voor haar conto nam." Meester legde haar partij uit, dat zij zich tijdens haar wet houderschap sterk maakte voor het regionale belang. De RGL vormt daarvan in haar ogen een belangrijk onderdeel. „Daarin verschilde ik met de andere partijen. Ik had de regio voor gesteld om te zoeken naar een oplossing voor de meerkosten. Dan kun je als Oegstgeest niet zeggen, dat je niet meedoet. De raad vond dat ik buiten zijn ka der was getreden, maar vergeet dat onderdeel zijn van een gro ter verband niet altijd leuk is. Over de goede zaken uit de re gio hoor je niemand." Vooral Leefbaar Oegstgeest wil alle negatieve dingen uit de re gio verre van het dorp houden, in de ogen van Meester. „Die partij bouwt het liefst een hekje om Oegstgeest en bekijkt vanuit die situatie de Oegstgeester problematiek." Dat Meester specifiek over de RGL viel, lag een van de aanwe zigen zwaar op de maag. „Wet houder De Ruijter kwam met een slecht verhaal over de tun nel tussen de Merenwijk en Poelgeest terug. Hij mocht blij ven, net als wethouder Eegde- man. Maar die heeft multifunc tioneel centrum 't Groot Proffijt nog steeds niet verkocht." Vol gens raadslid Van der Post was het aftreden 'puur een commu- nicatieverhaal' (Meester had de gemeenteraad te laat ingelicht over de extra kosten). „Met de RGL had het niets te maken. Dat maakt het extra wrang." Zijn collega Van Gelder ging nog verder. „Toen ik burger meester Timmers naar de con sequenties van het vertrek van de wethouder vroeg, zei ze dat ze dan op zoek moesten naar een nieuwe wethouder. Het college heeft Rianne als een baksteen laten vallen. Eerder op de avond hamerde Timmer op de bestuurüjkes(<continuïteit, ja ja." Overigens weigert Meester het college af te vallen. „Over de sfeer in het college had ik een goed gevoel. Alleen over de RGL waren we het onderling principieel oneens." Van Gelder analyseert het ge dwongen vertrek van zijn wet houder als een teken van poli tieke onwil. „Vooral LO wilde van haar af. Het valt me tegen dat het CDA daarin is meege gaan. Maar haar vertrek was onafwendbaar." Voor raadslid Papma reden om die twee overgebleven coalitie partijen op de voet te blijven volgen. „LO en CDA weten niet wat ze met elkaar aanmoeten. De christen-democraten willen nu met oppositiepartij WD gaan onderhandelen. Ik vind het vermakelijk om te zien hoe ze nu al schutteren."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15